Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ponoszonych przez Spółkę nakładów związanych z realizacją projektu „…”... - Interpretacja - 0114-KDIP1-1.4012.667.2022.1.EW

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 10 stycznia 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.667.2022.1.EW

Temat interpretacji

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ponoszonych przez Spółkę nakładów związanych z realizacją projektu „…”.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 15 grudnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ponoszonych przez Spółkę nakładów związanych z realizacją „(…)”.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka jest osobą prawną utworzoną i zarejestrowaną zgodnie z prawem polskim.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą oraz posiada siedzibę w Polsce, a także jest czynnym podatnikiem VAT. Działalność gospodarcza Spółki jest związana z realizacją transformacji energetycznej w (…).

Celem działalności Spółki będzie odtworzenie mocy wytwórczych znajdujących się w (…) bloków węglowych w oparciu o technologię spalania paliwa gazowego, a następnie produkcja i sprzedaż energii elektrycznej.

Realizowane przez Spółkę bloki gazowe powstaną w miejsce działających wcześniej jednostek węglowych, z częściowym wykorzystaniem istniejącej infrastruktury. Projektowane oraz instalowane z udziałem Spółki bloki gazowe zgodnie z długoterminowymi planami Spółki A. (dalej: „Grupa”) powinny stanowić niskoemisyjne źródło energii wzmacniające bezpieczeństwo energetyczne i w fazie przejściowej wspierające wytwarzanie energii z odnawialnych źródeł energii (…).

W przyszłości, po uruchomieniu projektowanych bloków gazowych, Spółka będzie osiągała przychody związane ze sprzedażą energii elektrycznej powstałej na skutek wykorzystania paliwa gazowego.

Mając na uwadze wskazane wyżej cele związane z transformacją energetyczną i zmianą źródeł wytwarzania na niskoemisyjne lub zeroemisyjne, Spółka oraz Spółka B. (dalej: „…”) podjęły decyzję o zawarciu umów umożliwiających Spółce realizację projektu w zakresie przeprowadzenia prac odtworzeniowych mocy wytwórczych bloków energetycznych w (…). Powyższe umowy polegają na zamianie technologii węglowej na gazowo-parową (dalej: „Inwestycja”), a następnie na eksploatacji bloków gazowo-parowych zainstalowanych w ramach Inwestycji, w miejsce funkcjonujących obecnie bloków węglowych nr 1-8 (dalej: „Projekt”).

Zgodnie z przyjętymi założeniami, Projekt będzie realizowany w czterech etapach:

Etap I

W ramach pierwszego etapu Projektu Spółka i Spółka B planują zawarcie szeregu umów, do których należy zaliczyć wymienione niżej umowy (dalej określane łącznie jako „Umowa 1”):

a)Umowę sprzedaży udziału wynoszącego 51% w prawie użytkowania wieczystego do części nieruchomości, na której jest zlokalizowana (…), wraz z udziałem w prawie własności budynków, instalacji oraz naniesień stanowiących odrębną od prawa użytkowania wieczystego własność (dalej: „Nieruchomość 1”), w rezultacie czego te części nieruchomości staną się przedmiotem współużytkowania wieczystego Spółki oraz Spółki B, natomiast budynki, instalacje oraz naniesienia posadowione na tej części nieruchomości (w tym bloki węglowe) staną się przedmiotem współwłasności tych podmiotów. Pomimo zawarcia opisanej wyżej umowy sprzedaży, środki trwałe pozostaną jednak własnością Spółki B, aż do momentu przeniesienia ich własności na Spółkę zgodnie na podstawie czynności opisanych niżej w ramach Etapu IV.

b)Umowę o współkorzystaniu z Nieruchomości 1, której celem będzie ustalenie ogólnych zasad korzystania z Nieruchomości 1, a także ustalenie reguł wyłącznej eksploatacji przez Spółkę B określonych bloków i instalacji wytwórczych do czasu ich wygaszenia i protokolarnego przekazania Spółce, w sposób zapewniający zgodność z warunkami i obowiązkami określonymi w koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej. Przedmiotowa umowa zostanie w dalszej kolejności uszczegółowiona w zawartej przez strony kompleksowej umowie o zasadach podziału nieruchomości do korzystania.

c)Warunkową umowę sprzedaży prawa użytkowania wieczystego do niezabudowanej nieruchomości gruntowej sąsiadującej z Nieruchomością 1 (dalej: „Nieruchomość 2”), na podstawie której Spółka stanie się jedynym użytkownikiem wieczystym tej nieruchomości. Zawarcie tej umowy jest uzależnione od nieskorzystania z przysługującego Gminie (…) prawa pierwokupu.

d)Umowy dotyczącej ustanowienia przez Spółki B na rzecz Spółki służebności gruntowej przechodu oraz przejazdu, a także służebności przesyłu, polegającej na prawie wybudowania estakady technologicznej. Udzielone służebności będą niezbędne dla umożliwienia Spółce realizacji Projektu.

Celem Etapu I jest w szczególności umożliwienie Spółce dokonania przyłączenia do sieci gazowej (…), które wymaga uprzedniego uzyskania warunków przyłączenia, zawarcia umowy przyłączeniowej do sieci gazowej oraz podpisania umowy przyłączeniowej do sieci przesyłowej Krajowego Systemu Elektroenergetycznego z (…)

Etap II

Po zawarciu Umowy 1, Spółka oraz Spółka B planują zawarcie kolejnych umów, do których należy zaliczyć:

a)Kompleksową umowę o zasadach podziału nieruchomości do korzystania quoad usum, której celem będzie określenie szczegółowych zasad korzystania z nieruchomości pozostającej we współużytkowaniu wieczystym oraz współwłasności budynków, instalacji oraz naniesień, stanowiących odrębną od prawa użytkowania wieczystego własność. Umowa ta ustali między innymi szczegółowe reguły wyłącznej i niezależnej eksploatacji bloków węglowych wyłącznie przez Spółkę B, zgodnie z posiadaną koncesją, aż do czasu ich uzgodnionego odstawienia oraz rozpoczęcia korzystania przez Spółkę, po uzyskaniu koncesji, z odtworzonych bloków gazowo- parowych, w sposób zapewniający zgodność z warunkami i obowiązkami określonymi w koncesji na wytwarzania energii elektrycznej (dalej: „Umowa quoad usum”).

b)Umowę przedwstępną dotyczącą nabycia przez Spółkę pozostałego udziału w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości nr 1 (49%) oraz prawa użytkowania wieczystego nieruchomości stanowiącej część nieruchomości (…) wraz z prawem własności budynków i instalacji posadowionych na tej nieruchomości (bloki gazowo-parowe) oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu przeznaczonego pod instalację wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (dalej: „Umowa 2”).

Celem Etapu II jest umożliwienie realizacji Inwestycji przez Spółkę oraz jednoczesnej eksploatacji nowych bloków gazowo-parowych przez Spółkę i pozostałych w eksploatacji bloków węglowych przez Spółkę B.

Etap III

Po realizacji wyżej opisanych kroków, Spółka B będzie sukcesywnie wygaszała kolejne bloki węglowe, które będą następnie protokolarnie przekazywane Spółce. W dalszej kolejności, Spółka w oparciu o przekazane instalacje bloków węglowych będzie realizowała Inwestycję, w ramach której nastąpi odtworzenie mocy wytwórczych poprzez zmianę technologii bloków węglowych opalanych paliwem węglowym w ten sposób, że zostaną one zastąpione blokami gazowo-parowymi.

Jak wyżej wspomniano wygaszenie bloków węglowych będzie następowało etapami. Dwa pierwsze bloki węglowe zostaną wygaszone i protokolarnie przekazane do Spółki w roku 2025. Od tego momentu Spółka będzie ponosiło nakłady i czerpało pożytki z tych dwóch bloków. Ten sam proces będzie dotyczył kolejno przekazywanych bloków węglowych przez Spółkę B do Spółki, aż do momentu przekazania ostatniego bloku węglowego (tj. bloku węglowego nr …). Przez cały okres związany z przekazywaniem bloków węglowych przez Spółkę B do Spółki będzie obowiązywała umowa quoad usum określająca szczegółowe zasady korzystania z nieruchomości znajdujących się we współużytkowaniu wieczystym oraz współwłasności budynków, instalacji oraz naniesień, stanowiących odrębną od prawa użytkowania wieczystego własność w tym okresie. Zgodnie z przyjętymi założeniami, wygaszenie i przekazanie ostatnich bloków węglowych przez Spółkę B do Spółki ma nastąpić najpóźniej w roku 2032. Do tego czasu działające bloki węglowe będą w wyłącznej eksploatacji Spółki B.

Etap IV

Po realizacji opisanych wyżej etapów, po protokolarnym przekazaniu Spółce ostatniego bloku węglowego nastąpi odkup przez Spółkę pozostałych 49% udziałów w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 wraz z naniesieniami, a także prawa użytkowania wieczystego nieruchomości objętej Umową 2. Wobec tego, po przejęciu wszystkich bloków (…) Spółka stanie się jedynym użytkownikiem wieczystym tych nieruchomości oraz właścicielem posadowionych na nich budynków, instalacji oraz naniesień, prowadząc własną działalność i eksploatację bloków gazowo-parowych w oparciu o uzyskaną koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej.

Na dzień wystąpienia przez Spółkę z niniejszym wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, Spółka B jest jedynym użytkownikiem wieczystym Nieruchomości 1 oraz właścicielem posadowionych na niej instalacji, budynków i naniesień. W wyniku zawarcia Umowy 1, Spółka nabędzie wynoszący 51% udział w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości 1 oraz posadowionych na niej instalacji, budynków i naniesień, natomiast Spółka B zachowa 49% udział w tej nieruchomości. Dzięki czynnościom zrealizowanym w ramach Etapu 1 Spółka będzie mogła w szczególności uzyskać przyłączenie do sieci gazowej, niezbędne dla przyszłego funkcjonowania niskoemisyjnych bloków gazowo-parowych. Wykonanie działań wchodzących w skład Etapu II umożliwi natomiast jednoczesną eksploatację nowych bloków gazowo-parowych przez Spółkę oraz oczekujących na wygaszenie bloków węglowych przez Spółkę B.

Zgodnie z mającymi zostać zawartymi umowami, do czasu rozpoczęcia realizacji Inwestycji, Spółka B będzie prowadziła działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach i wyłącznie na własną odpowiedzialność. Po rozpoczęciu realizacji Inwestycji, zgodnie z Umową quoad usum Spółka B będzie w dalszym ciągu prowadziła działalność w zakresie wytwarzania energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach i wyłącznie na własną odpowiedzialność, w oparciu o niewyłączone z eksploatacji bloki węglowe, zgodnie z ustalonym harmonogramem prac modernizacyjnych i jego realizacją, z uwzględnieniem umów zawartych pomiędzy Spółkę B a Spółką. Jednocześnie, według postanowień Umowy quoad usum, wszelkie obciążenia związane z eksploatacją bloków węglowych, aż do czasu ich wyłączenia z eksploatacji (w odniesieniu do każdego z bloków z osobna), będą ponoszone wyłącznie przez Spółkę B. Analogicznie natomiast, wszelkie korzyści, w tym pożytki związane z eksploatacją bloków węglowych, aż do czasu ich wyłączenia z eksploatacji (w odniesieniu do każdego z tych bloków z osobna), będą przypadać wyłącznie Spółce B.

Jednocześnie, zgodnie z Umową quoad usum, Spółka będzie ponosiła całość nakładów związanych z realizacją Projektu, w tym nakładów związanych z usunięciem i demontażem wyłączonych z eksploatacji bloków węglowych oraz wybudowaniem i późniejszą eksploatacją nowych bloków gazowo-parowych. Spółka będzie tym samym ponosiła całość kosztów dotyczących przygotowania infrastruktury znajdującej się w (…) oraz jej otoczeniu do funkcjonowania bloków gazowo-parowych, w tym całości wydatków związanych z uzyskaniem przyłączenia do sieci gazowej.

Spółka będzie ponosiła także pełną odpowiedzialność związaną z prowadzeniem prac odtworzeniowych mocy wytwórczych bloków węglowych, a następnie pełne ryzyko związane z eksploatacją bloków gazowo-parowych. Jednocześnie wszelkie korzyści, w tym pożytki, związane z przyszłym funkcjonowaniem bloków gazowo-parowych będą przypadać wyłącznie Spółce. Spółka pragnie podkreślić, że wartość poniesionych przez nią nakładów, nie będzie mieć wpływu na cenę nabycia pozostałych, 49% w prawie użytkowania wieczystego Nieruchomości 1, jaką Spółka uiści na rzecz Spółki B na podstawie Umowy 2.

Podsumowując, zgodnie z Umową quoad usum Spółka B będzie w całości wykorzystywać działające bloki węglowe (…), ponosić wszelkie nakłady związane z ich funkcjonowaniem do momentu wygaszenia, a także uzyskiwać całość przychodów związanych z ich eksploatacją. Jednocześnie, według postanowień Umowy quoad usum Spółka będzie ponosiła wszystkie koszty związane z realizacją Projektu, a od momentu protokolarnego przekazania wygaszonych bloków węglowych to Spółce będzie przysługiwać prawo wyłącznego wykorzystywania przejętych części nieruchomości. Jednocześnie, do czasu protokolarnego przekazania poszczególnych bloków węglowych Spółce, będą one stanowiły własność Spółki B i będą widniały w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Spółkę B. Natomiast wraz z protokolarnym przekazaniem poszczególne bloki węglowe zostaną wprowadzone do prowadzonej przez Spółkę ewidencji środków trwałych jako środki trwałe w budowie, a przeniesienie ich własności na Spółkę nastąpi wraz z realizacją czynności wchodzących w skład Etapu IV Inwestycji.

Mając powyższe na uwadze, Spółka planuje dokonywać odliczenia pełnej wartości podatku naliczonego z tytułu ponoszonych przez nią wydatków związanych z realizacją Projektu, które zgodnie z Umową quoad usum powinny być w całości ponoszone przez Spółkę. Spółka na moment dokonywania odliczenia podatku naliczonego będzie zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Pytanie

Czy prawidłowe jest stanowisko Spółki, zgodnie z którym w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym Spółce będzie przysługiwało pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ponoszonych przez Spółkę nakładów związanych z realizacją Projektu, które zgodnie z Umową quoad usum będą ponoszone wyłącznie przez Spółkę?

Państwa stanowisko w sprawie

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Mając powyższe na uwadze, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje w przypadku, gdy:

a)odliczenia dokonuje podatnik VAT,

b)nabywane towary lub usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Wobec tego, dla powstania prawa do odliczenia podatku naliczonego niezbędne jest kumulatywne spełnienie warunków w postaci posiadania statusu podatnika VAT czynnego na moment odliczenia oraz istnienia powiązania nabywanych towarów lub usług z czynnościami opodatkowanymi.

W związku z tym, że Spółka posiada i na moment dokonywania odliczenia podatku naliczonego będzie posiadała status czynnego podatnika VAT, w rozpatrywanym zdarzeniu przyszłym kluczowa dla prawa do odliczenia podatku naliczonego będzie kwestia związku ponoszonych przez Spółkę nakładów dotyczących Projektu z realizowanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi.

W tym miejscu należy wskazać, że z treści przytoczonego wyżej art. 86 ust. 1 ustawy VAT nie wynika wymóg, aby dokonywane nabycia miały związek z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Dla zaistnienia związku nabyć z dokonywanymi czynnościami opodatkowanymi wystarczające jest zatem, aby z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności wynikało, że do nabycia towarów lub usług doszło w celu ich wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej podatnika.

Oceny czy związek nabyć towarów lub usług z czynnościami opodatkowanymi istnieje lub powstanie w przyszłości należy, zgodnie z zasadą niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego, dokonywać na moment realizowania zakupów. Wobec tego prawo do odliczenia podatku naliczonego może zostać przez podatnika zrealizowane niezwłocznie, bez potrzeby oczekiwania, aż poniesione nakłady zostaną wykorzystane w prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej w sytuacji, gdy intencją podatnika dokonującego nabycia towarów lub usług było wykorzystanie ich w ramach dokonywanych choćby w przyszłości czynności opodatkowanych.

Mając powyższe na uwadze należy wskazać, że wszelkie wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu wykazują związek z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi, które będą wykonywane przez Spółkę.

Należy bowiem zwrócić uwagę, że docelowym przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej będzie produkcja i sprzedaż energii elektrycznej produkowanej w niskoemisyjnych blokach gazowo-parowych. Proces wdrażania Projektu jest złożonym przedsięwzięciem, które zgodnie z przyjętym w Spółce A planem będzie realizowane przez okres wielu lat. Dodatkowo, zgodnie z przyjętymi założeniami kolejne bloki węglowe będą wygaszane przez Spółkę B i przekazywane Spółce stopniowo, a w celu uruchomienia produkcji energii z wykorzystaniem nowych bloków gazowo-parowych konieczna będzie realizacja długotrwałych procesów o charakterze formalnym, dotyczących w szczególności wykonania przyłącza gazu do (…) oraz uzyskania przez Spółkę odpowiednich koncesji.

Mając powyższe na uwadze należy zatem zauważyć, że dokonanie przez Spółkę pierwszych czynności opodatkowanych z wykorzystaniem poszczególnych bloków gazowo-parowych może nastąpić po upływie kilku lat od momentu poniesienia przez Spółkę wydatków związanych z Projektem. Spółka pragnie też wskazać, że wykorzystanie istniejących bloków węglowych do realizacji niskoemisyjnych bloków gazowych jest działaniem uzasadnionym ekonomicznie, ponieważ pozwala częściowo wykorzystać istniejącą infrastrukturę i tym samym ograniczyć koszty związane z krajową transformacją energetyczną. W związku z powyższym należy przyjąć, że w opisanym zdarzeniu przyszłym uzasadnione jest niezwłoczne korzystanie przez Spółkę z prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nakładów ponoszonych w ramach Projektu, pomimo że wydatki te mogą dotyczyć sprzedaży opodatkowanej realizowanej dopiero w przyszłości.

Znaczenie dla sposobu realizacji przez Spółkę prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu ponoszonych wydatków będzie miał również fakt, że zgodnie z zawartą pomiędzy Spółką B, a Spółką Umową quoad usum Spółka będzie ponosiła całość kosztów związanych z realizacją Projektu. Choć przepisy ustaw podatkowych nie wskazują wprost na skutki podatkowe zawarcia tego typu umowy, to istotne wskazówki w tym zakresie zawiera praktyka orzecznicza organów podatkowych oraz sądów administracyjnych.

W orzecznictwie organów podatkowych wskazuje się, że zawarcie umowy quoad usum może mieć wpływ na sposób realizacji przez jej strony prawa do odliczenia podatku naliczonego, w szczególności w przypadku przeniesienia na podstawie takiej umowy na jedną ze stron prawa do wyłącznego korzystania z określonej części nieruchomości.

Warto w tym miejscu przytoczyć treść wydanej przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej interpretacji indywidualnej z dnia 15 stycznia 2020 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.9.2019.3.MMA, zgodnie z którą: „Skoro więc, zgodnie ze stanowiskiem Wnioskodawcy w zakresie pytania 3) - w związku z dokonanym podziałem Nieruchomości, na mocy którego poszczególne Spółki uzyskały wyłączne prawo do korzystania i czerpania pożytków z poszczególnych części Nieruchomości, podatnikiem VAT z tytułu czynności wykonywanych przy wykorzystaniu tych części Nieruchomości jest wyłącznie ta Spółka, której przysługuje w odniesieniu do danej części Nieruchomości prawo do wyłącznego korzystania i pobierania pożytków - to Spółce tej przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z czynnościami opodatkowanymi VAT, wykonywanymi przy wykorzystaniu tej przydzielonej jej w ramach podziału quoad usum części Nieruchomości.” Mając powyższe na uwadze należy zatem wskazać, że w przypadku zawarcia umowy quoad usum dokonującej podziału nieruchomości w zakresie prawa do korzystania i czerpania pożytków, podział taki znajdzie zastosowanie także w odniesieniu do prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na część nieruchomości, która na podstawie tej umowy jest użytkowana wyłącznie przez dany podmiot.

Podsumowując należy zatem stwierdzić, że w sytuacji, gdy na podstawie Umowy quoad usum dany składnik majątku będzie wykorzystywany w całości jedynie przez Spółkę, wówczas Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o całą wartość podatku naliczonego z tytułu związanych z Projektem wydatków dotyczących tego składnika majątku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie pełnego prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu ponoszonych przez Spółkę nakładów związanych z realizacją Projektu jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady, które dotyczą odliczania podatku naliczonego są sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą.

W myśl art. 86 ust. 1 ustawy:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje, gdy są spełnione warunki:

podatek odlicza podatnik podatku od towarów i usług,

towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do takich czynności, których następstwem jest określenie podatku należnego.

Nie można obniżyć kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które:

nie służą do czynności opodatkowanych podatkiem VAT,

służą do czynności zwolnionych od tego podatku,

służą do czynności niepodlegających temu podatkowi.

Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, gdy:

spełni przesłanki pozytywne, wynikające z art. 86 ust. 1 ustawy i

nie zaistnieją przesłanki negatywne, określone w art. 88 ustawy.

Art. 88 ustawy określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami, a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni (wydatek na nabycie towaru, który następnie zostanie przez podatnika sprzedany) bądź pośredni.

Jeśli zakup dotyczy obecnie prowadzonej lub planowanej działalności opodatkowanej, generującej podatek należny, to niezależnie od tego czy:

zakup stanowi kompletny i zdatny do użytkowania towar czy środek trwały, czy też

są to dopiero nakłady (inwestycja w toku)

podatnikowi, co do zasady, przysługuje prawo do odliczenia podatku.

Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ww. ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.

W myśl art. 195 ustawy Kodeks Cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360):

Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).

Zgodnie z art. 196 ustawy Kodeks Cywilny:

§ 1. Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.

§ 2. Współwłasność łączną regulują przepisy dotyczące stosunków, z których ona wynika. Do współwłasności w częściach ułamkowych stosuje się przepisy niniejszego działu.

Stosownie do art. 206 ustawy Kodeks Cywilny:

Każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.

Jak stanowi art. 207 ustawy Kodeks Cywilny:

Pożytki i inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów; w takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.

Dla prawidłowego określenia, jaki podmiot jest podatnikiem VAT z tytułu czynności wykonywanych przy wykorzystaniu poszczególnych części nieruchomości konieczne jest określenie, który ze współwłaścicieli tej nieruchomości podejmuje w odniesieniu do danej części faktyczną aktywność. Kluczowym zatem jest rozważenie istoty umowy quoad usum.

Istotą umowy quoad usum jest przede wszystkim wydzielenie w ramach nieruchomości części do wyłącznego korzystania przez poszczególnych ze współwłaścicieli. Podział dokonany mocą umowy quoad usum nie wywiera przy tym skutków w sferze praw rzeczowych współwłaścicieli - na jego mocy pomiędzy współwłaścicielami kształtuje się wyłącznie stosunek zobowiązaniowy, regulujący prawa i obowiązki, przysługujące każdemu ze współwłaścicieli w stosunku do wydzielonej na mocy podziału quoad usum na jego rzecz części nieruchomości. Wspomniane prawa i obowiązki są zasadniczo tożsame z prawami przysługującymi właścicielowi.

Jak wynika z opisu sprawy zgodnie z Umową quoad usum, Spółka będzie ponosiła całość nakładów związanych z realizacją Projektu, w tym nakładów związanych z usunięciem i demontażem wyłączonych z eksploatacji bloków węglowych oraz wybudowaniem i późniejszą eksploatacją nowych bloków gazowo-parowych. Spółka będzie tym samym ponosiła całość kosztów dotyczących przygotowania infrastruktury znajdującej się w (…) oraz jej otoczeniu do funkcjonowania bloków gazowo-parowych, w tym całości wydatków związanych z uzyskaniem przyłączenia do sieci gazowej. Spółka będzie ponosiła także pełną odpowiedzialność związaną z prowadzeniem prac odtworzeniowych mocy wytwórczych bloków węglowych, a następnie pełne ryzyko związane z eksploatacją bloków gazowo-parowych. Jednocześnie wszelkie korzyści, w tym pożytki, związane z przyszłym funkcjonowaniem bloków gazowo-parowych będą przypadać wyłącznie Spółce.

Zgodnie z Umową quoad usum Spółka B będzie w całości wykorzystywać działające bloki węglowe (…), ponosić wszelkie nakłady związane z ich funkcjonowaniem do momentu wygaszenia, a także uzyskiwać całość przychodów związanych z ich eksploatacją. Jednocześnie, według postanowień Umowy quoad usum Spółka będzie ponosiła wszystkie koszty związane z realizacją Projektu, a od momentu protokolarnego przekazania wygaszonych bloków węglowych to Spółce będzie przysługiwać prawo wyłącznego wykorzystywania przejętych części nieruchomości. Do czasu protokolarnego przekazania poszczególnych bloków węglowych Spółce, będą one stanowiły własność Spółki B i będą widniały w ewidencji środków trwałych prowadzonej przez Spółkę B. Natomiast wraz z protokolarnym przekazaniem poszczególne bloki węglowe zostaną wprowadzone do prowadzonej przez Spółkę ewidencji środków trwałych jako środki trwałe w budowie, a przeniesienie ich własności na Spółkę nastąpi wraz z realizacją czynności wchodzących w skład Etapu IV Inwestycji.

Wszelkie wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z realizacją Projektu związane będą z przyszłymi czynnościami opodatkowanymi, które będą wykonywane przez Spółkę. Jak wynika z wniosku przedmiotem prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej będzie produkcja i sprzedaż energii elektrycznej produkowanej w niskoemisyjnych blokach gazowo-parowych. Proces wdrażania Projektu będzie realizowany przez okres wielu lat. W przyszłości, po uruchomieniu projektowanych bloków gazowych, Spółka będzie osiągała przychody związane ze sprzedażą energii elektrycznej powstałej na skutek wykorzystania paliwa gazowego. Spółka na moment dokonywania odliczenia podatku naliczonego będzie zarejestrowana jako czynny podatnik VAT.

Mając na uwadze powyższe, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na realizację inwestycji „Projektu”, ponieważ efekty realizowanej inwestycji będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze zdarzeniem przyszłym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).