Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych, wydatków związanych z przygotowaniem łodzi motoro... - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.429.2022.2.WH

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.429.2022.2.WH

Temat interpretacji

Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych, wydatków związanych z przygotowaniem łodzi motorowej do jej wynajmowania oraz organizowania na niej imprez okolicznościowych i spotkań integracyjnych dla klientów, wydatków na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy łodzi motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych, wydatków związanych z przygotowaniem łodzi motorowej do jej wynajmowania oraz organizowania na niej imprez okolicznościowych i spotkań integracyjnych dla klientów, wydatków na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy łodzi motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Rozważa Pan utworzenie Spółki, która będzie czynnym podatnikiem podatku VAT, w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Spółka ta będzie działać na rynku hotelarskim, prowadząc hotel - obiekt typu mix-use, łączący funkcje hotelowe, biurowe i gastronomiczne, a także posiadając szeroką ofertę w zakresie wypoczynku i rekreacji, z mariną i możliwością rejsów po rzece (...) i po polskich, morskich wodach terytorialnych włącznie.

Działalność ta określona jest następującymi kodami PKD, zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 24 grudnia 2007 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2007 r. nr 251, poz. 1885, z 2009 r. nr 59. poz. 489, z 2017 r. poz. 2440 oraz z 2020 r. poz. 1249):

1) PKD 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania,

2) PKD 56.10.A Restauracje i inne stałe placówki gastronomiczne,

3) PKD 56.30 Z Przygotowanie i wydawanie napojów

4) PKD 93.11.Z Działalność obiektów sportowych,

5) PKD 93.13.Z Działalność obiektów służących poprawie kondygi fizycznej,

6) PKD 93.19.Z Pozostała działalność związana ze sportem,

7) PKD 93.29.B Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna, gdzie indziej nie sklasyfikowana,

8) PKD 77.21.Z Wypożyczanie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego,

9) PKD 50.10.Z Transport morski i przybrzeżny, pasażerski,

10) PKD 77.34.Z Wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego,

11) PKD 30.30.Z Transport wodny śródlądowy pasażerski.

Z racji wielkości planowanego przedsięwzięcia, konieczne będzie jego podzielenie na etapy, których ilość i czas trwania zdeterminowane będą kwestiami formalno-prawnymi i technicznymi (konieczność uzyskania wymaganych prawem budowlanym zgód i decyzji administracyjnych, opracowanie projektu technicznego przedsięwzięcia, wykonanie projektu zgodnie z założeniami). W pierwszym etapie realizacji przedsięwzięcia rozważany jest także zakup łodzi motorowej, która służyć będzie prowadzeniu działalności gospodarczej w celach zarobkowych. Działalność ta, poza wynajem sensu stricto w celach komercyjnych, obejmować będzie także organizowanie na łodzi imprez okolicznościowych i integracyjnych dla osób prawnych i fizycznych, które byłyby klientami Spółki. Zgodnie z opracowywanym biznes planem przedsięwzięcia, osobami prawnymi, które mają być klientami Spółki w zakresie wspomnianych imprez, będą podmioty powiązane i przede wszystkim podmioty niepowiązane z tą Spółką - transakcje z podmiotami powiązanymi realizowane będą na warunkach rynkowych.

W ramach usług organizacji imprez integracyjnych i okazjonalnych, które fizycznie realizowane będą na łodzi motorowej, wchodzić będą: wydanie posiłków zimnych i gorących, wydanie napojów oraz oprawa muzyczna całej imprezy. Osoby uczestniczące w imprezie integracyjnej będą mogły także wziąć udział w szkoleniu w zakresie podstaw żeglowania, co byłoby dodatkową atrakcją imprezy integracyjnej. Możliwość zorganizowania takich spotkań na łodzi motorowej, będzie Pana zdaniem w etapie pierwszym przedsięwzięcia, elementem wyróżniającym ofertę Spółki na rynku, a w okresie późniejszym, tj. po fizycznej realizacji całości projektu, przyczyni się do związania tych klientów ze Spółką w przedmiocie jej oferty hotelowo - rekreacyjnej. Z racji faktu, iż jest Pan równocześnie Beneficjentem Rzeczywistym grupy kapitałowej, która prowadzi działalność w formie agencji pracy tymczasowej, portfel potencjalnych klientów Spółki jest bardzo szeroki i obejmuje znane marki nie tylko w Polsce ale także na rynku europejskim. Łódź motorowa, którą Spółka zamierza nabyć, nie będzie należeć do jednostek pływających, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, a Spółka ograniczy zakres terytorialny możliwości wykorzystywania łodzi motorowej, tylko do polskich wód terytorialnych.

Planuje Pan zawarcie umowy leasingu finansowego lub leasingu operacyjnego na leasing środka trwałego w postaci łodzi motorowej (dla 8-10 pasażerów). W przypadku zawarcia umowy leasingu finansowego i wydania przedmiotu leasingu do posiadania korzystającemu (Spółce), finansujący wystawi na rzecz Spółki fakturę dokumentującą dostawę przedmiotowej łodzi motorowej, opiewającą na całą wartość świadczenia wynikającego z umowy leasingu finansowego, tj. obejmującą spłatę wartości początkowej środka trwałego będącego przedmiotem leasingu oraz wynagrodzenie finansującego w postad odsetek. W efekcie na fakturze wyodrębniona będzie wstępna opłata leasingowa stanowiąca w całości ratę kapitałową oraz wszystkie okresowe opłaty leasingowe za cały okres leasingu z podziałem na część kapitałową i część odsetkową. Po objęciu łodzi motorowej w posiadanie Spółka zamierza wpisać łódź do ewidengi środków trwałych. W trakcie trwania umowy leasingu finansowego Spółka zamierza dokonywać odpisów amortyzacyjnych według stawek podatkowych przewidzianych dla łodzi będącej w leasingu. Odpisy amortyzacyjne i odsetki z rat leasingowych stanowić będą dla Spółki koszt uzyskania przychodu. Spółka na podstawie umowy leasingu finansowego zobowiązana będzie również do ubezpieczenia przedmiotu leasingu we własnym imieniu i na własny, lecz na rzecz finansującego.

W przypadku zawarcia umowy leasingu operacyjnego, finansujący nabędzie łódź motorową, a następnie odda ją korzystającemu do używania na czas określony umową w zamian za zapłatę opłaty wstępnej oraz określonych miesięcznych opłat leasingowych. Korzystającemu będzie przysługiwała również opcja nabycia przedmiotu leasingu od finansującego po upływie trwania umowy za zapłatą oznaczonej w umowie ceny wykupu. Spółka będzie ponosiła ww. koszty wynikające z umowy leasingowej, a także - jak w przypadku zawarcia umowy o leasing finansowy - inne wydatki związane z używaniem łodzi, takie jak jej ubezpieczenie oraz koszty bieżącej eksploatacji. Niezależnie od tego, która opcja leasingu zostanie przez Spółkę wybrana - celem posiadania/korzystania z łodzi motorowej ma być prowadzenie w oparciu o ten zasób działalności gospodarczej w formie opisanej powyżej.

Oferta Spółki (w opisanym powyżej pierwszym etapie przedsięwzięcia) będzie aktualna przez cały rok kalendarzowy, choć w miesiącach zimowych, zainteresowanie ofertą Spółki może być mniejsze. Ponieważ jednak Spółka, bez względu na to czy łódź motorowa będzie używana, czy też będzie stać nieużywana, obowiązana będzie opłacić czynsz z tytułu najmu powierzchni na nadbrzeżu oraz miejsca przy kei, gdzie łódź będzie cumowana, Spółka w celu zabezpieczania w miarę możliwości równomiernego rozkładu przychodów, dążyć będzie do podpisywania z klientami umów ryczałtowych, które gwarantując dostęp do łodzi motorowej przez cały rok, gwarantują także w miarę równomierny rozkład przychodów Spółki.

Pytania

1.Czy Spółka posiadać będzie pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych, niezależnie od tego, którą umowę leasingu wybierze, w związku z planowanym wykorzystywaniem łodzi motorowej dla prowadzenia działalności gospodarczej w celach zarobkowych w sposób opisany powyżej?

2.Czy Spółka, niezależnie od tego, którą umowę leasingu wybierze, posiadać będzie pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ponoszonych wydatków związanych z przygotowaniem łodzi motorowej zgodnie z ofertą Spółki, czyli jej wynajmowania oraz organizowania na niej imprez okolicznościowych i spotkań integracyjnych dla klientów, tj. usług cateringowych polegających na przygotowywaniu i dostarczaniu na zamówienie gotowych potraw na miejsce, które nie jest miejscem ich przyrządzenia, a także zakupu żywności oraz napojów?

3.Czy Spółka, niezależnie od tego, którą umowę leasingu wybierze, posiadać będzie pełne prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ponoszonych wydatków na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy łodzi motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem dla prowadzenia opisanej działalności gospodarczej w celach zarobkowych?

Pana stanowisko w sprawie

Ad 1-3

Stosownie do dyspozycji art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r o podatku od towarów i usług (Dz. U z 2022 r. poz. 931, ze zm.) w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Na podstawie ust. 2 pkt 1 lit. a ww. artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług. Powyższa regulacja zawarta w art. 86 ust. 1 ustawy wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających temu podatkowi. Ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być zatem bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą, np. dalszej odprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych przychodach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie przychodu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem przychodu.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, w całości lub części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Czynności, z których Spółka osiągać będzie przychody z tytułu użytkowania łodzi motorowej w sposób opisany powyżej, podlegać będą opodatkowaniu VAT. W kontekście art. 86 ust. 1 i art. 88 ustawy, Pana zdaniem, wszelkie wydatki związane z posiadaniem i utrzymaniem łodzi motorowej mają ścisły związek z przychodami osiąganymi z jej wykorzystania Spółce przysługiwać więc będzie, niezależnie od tego, czy wybierze umowę leasingu finansowego czy też operacyjnego, prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących raty leasingowe z tytułu użytkowania łodzi oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z ponoszonych wydatków na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy łodzi motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy Spółce będzie przysługiwało także, na takiej samej zasadzie, prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, z tytułu nabycia żywności i napojów, ponieważ poniesione wydatki będą bezpośrednio związane z działalnością przedsiębiorstwa Spółki, opodatkowaną VAT i to również niezależnie od tego, na którą umowę leasingu się zdecyduje. Dodatkowo Spółce przysługiwać będzie prawo odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących usługi cateringowe, polegające na przygotowywaniu i dostarczaniu na zamówienie gotowych potraw, bowiem miejscem spożycia gotowych posiłków będzie miejsce, które nie jest miejscem ich przyrządzenia, również niezależnie od rodzaju umowy leasingu, na którą się ostatecznie zdecyduje.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą,

w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,

kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a)nabycia towarów i usług,

b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Powyższa regulacja zawarta w art. 86 ust. 1 ustawy wskazuje, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług a towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek ten może być zatem bezpośredni lub pośredni.

O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą, np. dalszej odprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.

Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług przyczynia się pośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.

Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, w całości lub części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Pana wątpliwości dotyczą prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących:

1) raty leasingowe (niezależnie od tego, którą umowę leasingu Pan wybierze),

2) wydatki związane z przygotowaniem łodzi motorowej zgodnie z ofertą Spółki, czyli jej wynajmowania oraz organizowania na niej imprez okolicznościowych i spotkań integracyjnych dla klientów, tj. usług cateringowych polegających na przygotowywaniu i dostarczaniu na zamówienie gotowych potraw na miejsce, które nie jest miejscem ich przyrządzenia, a także zakupu żywności oraz napojów,

3) wydatki na zakup paliwa, olejów, bieżące opłaty za przeglądy łodzi motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem dla prowadzenia opisanej działalności gospodarczej w celach zarobkowych.

W treści wniosku wskazał Pan, że rozważa zakup łodzi motorowej, która służyć będzie prowadzeniu działalności gospodarczej w celach zarobkowych. Działalność ta, poza wynajem w celach komercyjnych, obejmować będzie także organizowanie na łodzi imprez okolicznościowych i integracyjnych dla osób prawnych i fizycznych, które byłyby klientami Spółki. Po objęciu łodzi motorowej w posiadanie Spółka zamierza wpisać łódź do ewidengi środków trwałych.

Tym samym, niezależnie od tego, którą formę leasingu Pan wybierze, będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych, wydatków związanych z przygotowaniem łodzi motorowej, czyli jej wynajmowaniem oraz organizowaniem na niej imprez okolicznościowych i spotkań integracyjnych dla klientów, a także od wydatków na zakup paliwa, olejów, bieżące opłaty za przeglądy łodzi motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem. Powyższe prawo będzie przysługiwać, o ile nie będą zachodziły wyłączenia zawarte w art. 88 ustawy.

W myśl art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy,

obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług noclegowych i gastronomicznych, z wyjątkiem nabycia gotowych posiłków przeznaczonych dla pasażerów przez podatników świadczących usługi przewozu osób.

Ustawa o podatku od towarów i usług nie definiuje usług gastronomicznych ani usług cateringowych. Usługa gastronomiczna zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN (Wydawnictwo Naukowe PWN S.A.), polega na przygotowaniu i podaniu posiłku w miejscu, w którym jest on przyrządzany, tj. w restauracji, czy innym lokalu. Natomiast catering oznacza usługę polegającą na przygotowywaniu i dostarczaniu na zamówienie gotowych potraw w miejsce wskazane przez zamawiającego lub na organizacji przyjęć.

W konsekwencji, wykładnia językowa pojęcia usługi gastronomicznej i cateringowej pozwala na określenie podstawowej różnicy między tymi dwoma kategoriami.

Zgodnie z przedstawionym przez Pana opisem sprawy, w związku z przygotowaniem łodzi motorowej do jej wynajmowania oraz organizowania na niej imprez okolicznościowych i spotkań integracyjnych dla klientów, Spółka ponosiła będzie wydatki na nabycie usług cateringowych polegających na przygotowywaniu i dostarczaniu na zamówienie gotowych potraw na miejsce, które nie jest miejscem ich przyrządzenia. Tym samym, w analizowanej sprawie, cytowany wyżej art. 88 ust. 1 pkt 4 lit. b ustawy o VAT nie znajdzie zastosowania.

W konsekwencji, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z rat leasingowych, wydatków związanych z przygotowaniem łodzi motorowej do jej wynajmowania oraz organizowania na niej imprez okolicznościowych i spotkań integracyjnych dla klientów, wydatków na zakup paliwa, olejów, bieżących opłat za przeglądy łodzi motorowej oraz innych opłat związanych z jej użytkowaniem na podstawie art. 86 ust. 1 ustawy.

Dodatkowe informacje

Interpretacja indywidualna rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1-3, natomiast w zakresie pytania nr 4 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1) z zastosowaniem art. 119a;

2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).