Temat interpretacji
Opodatkowanie podatkiem VAT licytacyjnej sprzedaży nieruchomości Dłużnika.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
15 września 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 8 września 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy opodatkowania podatkiem VAT licytacyjnej sprzedaży nieruchomości Dłużnika. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 17 października 2022 r. (wpływ 20 października 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Jest Pan Komornikiem Sądowym przy Sądzie Rejonowym w (...) i będzie Pan dokonywać sprzedaży w drodze egzekucji sądowej (licytacja publiczna) nieruchomości, dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze (...).
Nieruchomość
Sprzedaży będzie podlegać nieruchomość gruntowa (działka nr 1 oraz działka nr 2; obszar całej nieruchomości 0,9119 ha) położona w miejscowości (...), dla której Sąd Rejonowy w (...) prowadzi księgę wieczystą o numerze (...) (prawo własności do przedmiotowej nieruchomości przysługuje wyłącznie dłużnikowi A.P).
Uproszczony wypis z rejestru gruntów:
1) numer działki ewidencyjnej 1:
‒grunty orne (opisu użytku) - Rll (symbol użytku) - 0,19 ha (powierzchnia użytku),
‒pastwiska (opisu użytku) - PSII (symbol użytku) - 0,21 ha (powierzchnia użytku),
‒łączna powierzchnia działki to 0,40 ha,
‒numer księgi wieczystej to (...);
2) numer działki ewidencyjnej 2 (położenie gruntów - nr (...)):
‒grunty orne (opisu użytku) - Rll (symbol użytku) - 0,3125 ha (powierzchnia użytku),
‒tereny mieszkaniowe (opisu użytku) - B (symbol użytku) - 0,1994 ha (powierzchnia użytku),
‒łączna powierzchnia działki to 0,5119 ha,
‒numer księgi wieczystej to (...).
Dłużnik – A.P (NIP (...)) - wykreślony z CEiDG 7 sierpnia 2020 r. Wykreślony z rejestracji jako podatnik VAT (data wykreślenia rejestracji jako podatnika VAT, podstawa prawna wykreślenia: 31 lipca 2020 r., art. 96 ust. 6-8 ustawy o VAT). Data rejestracji jako podatnik VAT to 8 luty 2008 r.
Działania komornika
Wielokrotnie przesyłał Pan Dłużnikowi pismo (zapytanie z 28 lutego 2022 r.) o niżej wskazanej treści, na które nie otrzymał od Dłużnika jakiejkolwiek odpowiedzi.
Zapytanie z 28 lutego 2022 r. (treść)
„Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w (...) informuje, iż w niniejszej sprawie prowadzi egzekucję: - nieruchomości gruntowej (działki o numerze 1 oraz działki o numerze 2; obszar całej nieruchomości 0,9119 ha), położonej w miejscowości (...), dla której Sąd Rejonowy (...) prowadzi księgę wieczystą o numerze (...) (prawo własności do przedmiotowej nieruchomości przysługuje wyłącznie dłużnikowi A.P).
Komornik niniejszym pismem wzywa (art. 761 § 1 kpc) dłużnika (A.P) do wskazania, czy w przypadku ewentualnej sprzedaży w drodze licytacji wyżej wskazanej nieruchomości (...) należy odprowadzić podatek VAT (podatek od towarów i usług)?
Ewentualnie, czy sprzedaż wyżej opisanej nieruchomości (...) jest zwolniona z podatku VAT?
Odpowiedzi należy udzielić w terminie 14 dni (odpowiedź należy stosownie uzasadnić i udokumentować), pod rygorem wymierzenia grzywny oraz pod rygorem przyjęcia, iż od wyżej wskazanej transakcji należy odprowadzić podatek VAT w wysokości 23% (podatek zostanie doliczony do sumy oszacowania).″
W stosunku do Dłużnika ustalono następujący stan faktyczny:
‒w Pana ocenie, udokumentowane działania Komornika Sądowego, o których mowa w art. 18 ustawy o VAT, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od Dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18 ustawy, zwolnień od podatku,
‒egzekucja z nieruchomości dłużnika, dla której prowadzona jest księga wieczysta o nr (...) wszczęta została 8 września 2020 r.,
‒sposób użytkowania nieruchomości: mieszkalny (niezamieszkały) oraz działka porośnięta roślinnością nisko uprawową,
‒Dłużnik nabył omawianą nieruchomość w następujący sposób - umowa sprzedaży oraz ustanowienie użytkowania (akt notarialny z 6 maja 2011 r.) udział 1/2 (sprzedający oświadczył, że z tytułu umowy nie jest podatnikiem podatku VAT i sprzedaż jest zwolniona z podatku VAT) oraz postanowieniem o przysądzeniu własności Sądu Rejonowego (...) udziału 1/2.
W Pana ocenie, Pana udokumentowane działania nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18 ustawy o VAT, zwolnień od podatku, dlatego przyjmuje Pan, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione. Zatem sprzedaż podlega opodatkowaniu w wysokości 23% VAT.
Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu sprawy
Podkreśla Pan, że nie jest przedsiębiorcą, nie prowadzi działalności gospodarczej. Informuje Pan, że został wykreślony z CEIDG.
Na wstępie podkreśla Pan, że Dłużnik nie udzielił odpowiedzi na pytania wskazane w piśmie Dyrektora KIS z 5 października 2022 r.
Według Pana najlepszej wiedzy:
1) działki nr 1 i 2 nie były wykorzystywane do działalności gospodarczej Dłużnika;
Działalność Dłużnika wg informacji w CEIDG
Przeważająca działalność gospodarcza (kod PKD)
30.11.Z - Produkcja statków i konstrukcji pływających
Wykonywana działalność gospodarcza (kody PKD)
30.11.Z - Produkcja statków i konstrukcji pływających
25.62.Z - Obróbka mechaniczna elementów metalowych
41.10.Z - Realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków
41.20.Z - Roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych
43.21.Z - Wykonywanie instalacji elektrycznych
43.22.Z - Wykonywanie instalacji wodno-kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych i klimatyzacyjnych
43.29.Z - Wykonywanie pozostałych instalacji budowlanych
43.31.Z - Tynkowanie
43.32.Z - Zakładanie stolarki budowlanej
43.33.Z - Posadzkarstwo; tapetowanie i oblicowywanie ścian
43.34.Z - Malowanie i szklenie
43.39.Z - Wykonywanie pozostałych robót budowlanych wykończeniowych
43.91.Z - Wykonywanie konstrukcji i pokryć dachowych
43.99.Z - Pozostałe specjalistyczne roboty budowlane, gdzie indziej niesklasyflkowane
45.20.Z - Konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli
55.20.Z - Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania
81.30.Z - Działalność usługowa związana z zagospodarowaniem terenów zieleni
93.11.Z - Działalność obiektów sportowych
93.13.Z - Działalność obiektów służących poprawie kondycji fizycznej
93.29.Z - Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna
Działka nr 2 jest zabudowana nieruchomościami, w których przebywanie grozi utratą zdrowia lub życia (naruszona konstrukcja budynku mieszkalnego, budynku gospodarczego - budynki w stanie grożącym zawaleniem).
Działka nr 1 - brak oznak prowadzenia jakiejkolwiek działalności człowieka (stan na dzień oględzin).
2) Ww. działki stanowią majątek prywatny Dłużnika (osobisty majątek Dłużnika).
Nie stwierdził Pan, aby omawiane działki były wykorzystywane w działalności Dłużnika.
3) Nie stwierdził Pan, aby Dłużnik podejmował jakiekolwiek czynności zmierzające do podniesienia wartości omawianych działek.
4) W odpowiedzi na pytanie czy działki nr 1 i 2 były przedmiotem odpłatnych umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze wskazał Pan, że nie stwierdził Pan, aby Dłużnik zawierał jakiekolwiek umowy dotyczące działek nr 1 i 2.
5) Działka nr 2 jest zabudowana (budynek mieszkalny w zabudowie zwartej, budynek gospodarczy, szopa oraz garaż), a działka nr 1 jest niezabudowana.
Zgodnie z zaświadczeniem z 17 września 2021 r. w odniesieniu do działki geodezyjnej nr 1 położonej w obrębie geodezyjnym (...), plan zagospodarowania przestrzennego stracił ważność 31 grudnia 2003 r.
Przed wyżej wymienionym terminem działka nr 1 obręb (...) miała przeznaczenie:
‒RP - uprawy polowe,
‒strefa ochronna „B″ (...).
W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy (...) z 2021 r. działka nr 1, obręb (...), leży w terenach oznaczonych jako:
‒użytki zielone,
‒gazociąg średniego ciśnienia — proj.,
‒granica strefy ochrony pośredniej „B” ujęcia wody.
W odniesieniu do działki geodezyjnej nr 2 położonej w obrębie geodezyjnym (...), plan zagospodarowania przestrzennego stracił ważność 31 grudnia 2003 r.
Przed wyżej wymienionym terminem działka nr 2, obręb (...), miała przeznaczenie:
‒RP - uprawy polowe,
‒strefa ochronna „8” (...).
W Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego Gminy (...) z 2021 r. działka nr 2, obręb (...), leży w terenach oznaczonych jako:
‒tereny zabudowy mieszkaniowej lub zabudowy mieszkaniowej z usługami,
‒użytki zielone,
‒granica strefy ochrony pośredniej „8″ ujęcia wody.
W odniesieniu do działek geodezyjnych nr 1 i 2 położonych w obrębie geodezyjnym (...) nie wszczęto procedury planistycznej mającej na celu zmianę funkcji, w tym lokalizacji elektrowni wiatrowych, nie podjęto uchwały o przystąpieniu do opracowania planu miejscowego, jego zmiany bądź uchwały o przystąpieniu do opracowania zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego terenu, inwestycji celu publicznego. Gmina nie przewiduje zmiany funkcji w planie studium.
Powyższe działki nie są położone w obszarze rewitalizacji, wyznaczonej zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2021 r. poz. 485) oraz nie znajdują się na obszarze Specjalnej Strefy Rewitalizacji, o której mowa w rozdziale 5 ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji (Dz. U. z 2021 r. poz. 485).
Na przedmiotowe działki od 2015 r. nie zostały wydane decyzje administracyjne Wójta Gminy (...) o lokalizacji inwestycji celu publicznego w trybie art. 50 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293 ze zm.) oraz nie jest prowadzone postępowanie administracyjne w ww. sprawie.
W odniesieniu do działek geodezyjnych nr 1 i 2 z obrębu geodezyjnego (...) od 2015 r. nie wydano decyzji administracyjnej o warunkach zabudowy w trybie art. 61 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz nie jest prowadzone postępowanie administracyjne w ww. sprawie.
Teren, na którym znajduje się szacowana nieruchomość nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Wcześniejszy plan utracił swoją moc 31 grudnia 2003 r.
Zgodnie z art. 154 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. 2020 r. poz. 65) w przypadku braku planu miejscowego przeznaczenie nieruchomości ustala się na podstawie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Zgodnie z art. 154 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz .U. 2020 r. poz. 65) w przypadku braku studium lub decyzji, o których mowa w ust. 2, uwzględnia się faktyczny sposób użytkowania nieruchomości.
Uchwała nr (...) Rady Gminy (...) z 25 czerwca 2021 r. w sprawie uchwalenia zmiany Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy (...).
Uproszczony wypis z rejestru gruntów:
1) numer działki ewidencyjnej: 1
‒grunty orne (opisu użytku) - RII (symbol użytku) – 0,19 ha (powierzchnia użytku),
‒pastwiska (opisu użytku) - PsII (symbol użytku) – 0,21 ha (powierzchnia użytku),
‒łączna powierzchnia działki to 0,40 ha,
‒numer księgi wieczystej to (...);
2) numer działki ewidencyjnej: 2 (położenie gruntów - nr (...))
‒grunty orne (opisu użytku) - RH (symbol użytku) – 0,3125 ha (powierzchnia użytku),
‒tereny mieszkaniowe (opisu użytku) - B (symbol użytku) - 0,1994 ha (powierzchnia użytku),
‒łączna powierzchnia działki to 0,5119 ha,
‒numer księgi wieczystej to (...).
Właściciel nieruchomości według rejestru to Dłużnik A.P
Charakterystyka nieruchomości
Działka nr 2
Działka nr 2 posiada kształt zwarty, regularny, przypominający w ogólnym zarysie prostokąt. Powierzchnia działki wynosi 5.119,00 m2. Zagospodarowane działki jest słabsze. Działka częściowo ogrodzona od strony południowej ogrodzeniem drewnianym, pozostałe części działki niegrodzone. Brak bramy wjazdowej oraz furtki. Nieruchomość porośnięta jest roślinnością niską oraz (w południowej części działki) roślinnością uprawową. Na przedmiotowej działce znajduje się budynek mieszkalny w zabudowie zwartej, budynek gospodarczy, szopa, garaż oraz studnia (co najmniej 6 kręgów). Dojazd do przedmiotowej działki odbywa się drogą gruntową (nieutwardzoną).
Podstawowe dane działki nr 2 (wypis z rejestru gruntów, zgromadzone dokumenty i informacje uzyskane podczas oględzin).
Działka nr 2 posiada następującą charakterystykę:
‒powiat: (...),
‒gmina: (...),
‒miejscowość: (...),
‒obręb ewidencyjny: (...),
‒księga wieczysta: (...),
‒powierzchnia działki: 5.119 m2 (0,5119 ha),
‒symbol użytku:
a) RII o powierzchni 3.125 m2 (0,3125 ha),
b) B o powierzchni 1.994 m2 (0,1994 ha),
‒kształt działki: zwarty, regularny, przypominający w ogólnym zarysie prostokąt,
‒teren działki: zasadniczo płaski,
‒warunki gruntowo wodne - przeciętne,
‒dojazd: drogą gruntowa (nieutwardzoną),
‒nasłonecznienie: korzystne,
‒sposób użytkowania (obecny): budynek mieszkalny w zabudowie zwartej, budynek gospodarczy, szopa oraz garaż, studnia (co najmniej 6 kręgów), infrastruktura, roślinność, częściowe ogrodzenie.
Działka uzbrojona jest w następujące urządzenia infrastruktury technicznej (w tym z dala czynne):
‒instalacja wodociągowa,
‒instalacja kanalizacyjna,
‒instalacja elektroenergetyczna,
‒instalacja gazowa,
‒instalacja teletechniczna.
Działka graniczy:
‒od strony północno - zachodniej z niezabudowaną działką nr 3,
‒od strony północno - wschodniej z działką nr 4 stanowiącą drogę dojazdową,
‒od strony południowo - wschodniej z zabudowaną działką nr 5,
‒od strony południowo - zachodniej z niezabudowaną działką nr 6.
Budynek mieszkalny (wg stanu na dzień oględzin)
Budynek mieszkalny jednorodzinny, parterowy z poddaszem użytkowym, częściowo podpiwniczony (podpiwniczenie poniżej 2,2 m wysokości). Brak schodów prowadzących do piwnicy. Budynek w zabudowie zwartej z budynkiem gospodarczym (dawna obora z szopą), wybudowany w technologii tradycyjnej murowanej. Budynek zasadniczo składa się z części mieszkalnej oraz z części gospodarczej. Ściany zewnętrzne częściowo otynkowane z widocznymi ubytkami oraz zasadniczo ściany bez oblicowania. Ściany zewnętrzne poddasza części gospodarczej konstrukcji drewnianej oraz brak ściany szczytowej. Ściany wewnętrzne w części gospodarczej częściowo otynkowane z widocznymi ubytkami, zasadniczo ściany bez oblicowania. Brak rynien i rur spustowych. Dach konstrukcji drewnianej, kryty dachówką z widocznymi ubytkami. Stolarka okienna drewniana skrzynkowa z widocznymi ubytkami w oszkleniu oraz brak okna. Stolarka drzwiowa wewnętrzna i zewnętrzna drewniana. Wrota konstrukcji drewnianej. Parapety zewnętrzne z cegły. Schody wewnętrzne drewniane. Strop konstrukcji drewnianej.
Charakterystyka budynku mieszkalnego
Drzwi zewnętrzne:
‒drewniane pełne w złym stanie techniczno – użytkowym,
‒wrota konstrukcji drewnianej w złym stanie techniczno - użytkowym.
Drzwi wewnętrzne:
‒drewniane pełne w słabym i złym stanie techniczno - użytkowym (widoczne zawilgocenia, ubytki) oraz brak drzwi.
Stolarka okienna:
‒drewniana skrzynkowa w złym stanie techniczno - użytkowym (z widocznymi ubytkami w oszkleniu) oraz brak okna.
Parapety:
‒wewnętrzne drewniane,
‒zewnętrzne z cegły.
Schody:
‒wewnętrzne: drewniane oraz do piwnicy brak schodów.
Tynki wewnętrzne:
‒w pomieszczeniach mieszkalnych: ściany pokryte farbą ścienną, tapetą w złym stanie techniczno - użytkowym (widoczne liczne ubytki, zagrzybienia, zawilgocenia, odparzenia tynku, pęknięcia; na sufitach widoczne zagrzybienia, zawilgocenia, pęknięcia),
‒w łazience: ściany pokryte farbą ścienną, farbą olejną (lamperia) oraz glazurą w złym stanie techniczno - użytkowym (widoczne liczne ubytki, zagrzybienia, zawilgocenia, odparzenia tynku, pęknięcia),
‒na korytarzu: ściany pokryte farbą ścienną w złym stanie techniczno - użytkowym (widoczne liczne ubytki),
‒w kuchni: ściany pokryte farbą ścienną, glazurą oraz sidingiem w złym stanie techniczno - użytkowym (widoczne liczne ubytki, zagrzybienia, zawilgocenia, pęknięcia; na sufitach widoczne zagrzybienia, zawilgocenia, pęknięcia),
‒na poddaszu: ściany bez oblicowania, brak ściany szczytowej w części gospodarczej.
Podłogi:
‒w pomieszczeniach mieszkalnych: deski drewniane, wykładzina dywanowa w złym stanie techniczno - użytkowym,
‒w łazience: posadzka betonowa w złym stanie techniczno - użytkowym,
‒na korytarzu: wykładzina PCV w złym stanie techniczno - użytkowym (widoczne liczne ubytki),
‒w kuchni: wykładzina PCV w złym stanie techniczno - użytkowym (widoczne liczne ubytki),
‒na poddaszu: deski drewniane w złym stanie techniczno - użytkowym (widoczne liczne ubytki); w części gospodarczej deski zarwane (widoczne liczne dziury).
Dach:
‒w konstrukcji drewnianej, kryty dachówką (widoczne ubytki).
Rynny i rury spustowe:
‒brak.
Standard wykończenia i wyposażenia oraz jakość użytych materiałów daje podstawę do określenia standardu jako poniżej podstawowego (niski), natomiast stanu technicznego budynku jako awaryjny (zły).
Funkcjonalność jest słabsza jak na taką powierzchnię. Kuchnia przejściowa. Łazienka widna. Brak schodów prowadzących do piwnicy.
Szopa
Obiekt w zabudowie wolnostojącej, wybudowany w technologii tradycyjnej, konstrukcji drewnianej. Dach konstrukcji drewnianej, kryty dachówką. Brak posadzki. Brak stolarki okiennej i drzwiowej. Część budynku jest zawalona. Brak instalacji. Stan techniczny: zły.
Garaż
Obiekt w zabudowie wolnostojącej, wybudowany w technologii tradycyjnej, konstrukcji murowanej. Ściany bez oblicowania. Stropodach masywny. Brak posadzki. Brak bramy wjazdowej. W otworze okiennym zamontowana krata. Brak instalacji. Stan techniczny: zły.
Działka nr 1
Podstawowe dane działki (wypis z rejestru gruntów, zgromadzone dokumenty i informacje uzyskane podczas oględzin):
‒powiat: (...),
‒gmina: (...),
‒miejscowość: (...),
‒obręb ewidencyjny: (...),
‒księga wieczysta o numerze: (...),
‒powierzchnia działki: 4.000 m2 (0,4 ha),
‒symbol użytku:
a) RII o powierzchni 1.900 m2 (0,1900 ha),
b) PsII o powierzchni 2.100 m2 (0,2100 ha),
‒kształt działki: zwarty, regularny, przypominający w ogólnym zarysie kwadrat,
‒teren działki: zmienny,
‒warunki gruntowo wodne: nieco poniżej przeciętne,
‒dojazd: drogą gruntową, nieutwardzoną,
‒nasłonecznienie: korzystne,
‒sposób użytkowania (obecny): działka niezabudowana, porośnięta roślinnością niską uprawową, nieogrodzona.
Celem zobrazowania nieruchomości w załączeniu przesłał Pan dokumentację fotograficzną.
Przedmiotem sprzedaży będzie nieruchomość, dla której prowadzona jest księga wieczysta o numerze (...) (działki nie będą sprzedawane oddzielnie).
Pytanie
Czy planowana sprzedaż egzekucyjna nieruchomości (sprzedaż licytacyjna w związku z prowadzeniem egzekucji z omawianej nieruchomości) będzie opodatkowana podatkiem VAT?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, sprzedaż licytacyjna w związku z prowadzeniem egzekucji z opisanej nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT 23%, zgodnie z art. 43 ust. 21 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą).
Uzasadnienie
Zgodnie z przepisem art. 18 wyżej wskazanej ustawy, organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa.
Przepisy prawa wskazują więc, że komornik sądowy jest płatnikiem podatku od dostawy od towarów dokonywanej w trybie egzekucji w przypadku, gdy wykonuje on czynności egzekucyjne. Komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika - dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik.
W Pana ocenie, Pana udokumentowane działania nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18 ustawy o VAT, zwolnień od podatku, dlatego przyjmuje Pan, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.
Zatem sprzedaż podlega opodatkowaniu w wysokości 23% (podatek VAT w wysokości 23%). Dłużnik w zakresie sprzedaży nieruchomości i ewentualnego podatku VAT związanego ze sprzedażą nie złożył komornikowi jakiegokolwiek oświadczenia.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 18 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2022 r. poz. 479) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.
Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). W myśl powołanego przepisu:
Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.
Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika. Uzasadnione jest to charakterem odpłatnej dostawy następującej w ramach wykonywania czynności egzekucyjnych. Jeżeli bowiem dłużnik niesolidnie spłaca swoje zobowiązania i w celu wyegzekwowania należności wszczęto przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne, to istnieją podstawy do uznania, że nie uiści również podatku należnego w związku z dostawą mającą miejsce w ramach egzekucji.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu podatnika – dłużnika. Prowadzona przez niego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku byłby zobowiązany dłużnik; w przypadku, gdy powyższa czynność nie podlegałaby opodatkowaniu tym podatkiem lub byłaby od niego zwolniona, komornik sądowy nie będzie obowiązany do odprowadzenia podatku.
Tym samym komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz do uwzględnienia w trakcie sprzedaży towarów okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jednocześnie należy zaznaczyć, że sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji stanowi odpłatną dostawę towarów, co oznacza, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, objęta jest zakresem przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
W świetle przedstawionych powyżej przepisów zarówno grunt, jak i budynek lub budowla spełniają definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.
Jednak nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Aby dana czynność była opodatkowana podatkiem VAT musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Nie każda jednak czynność, która stanowi dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Określona czynność jest opodatkowana podatkiem VAT jeśli zostanie wykonana przez podatnika, a więc osobę prowadzącą działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Jak wynika natomiast z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Aby jednak dostawę towarów uznać za działalność gospodarczą należy wykazać, że w momencie jej realizacji sprzedający zachowywał się jak podatnik, a sprzedawane towary zostały nabyte w celu wykorzystania w działalności gospodarczej.
Zatem kiedy osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Jednocześnie wykorzystywanie składników majątku, tj. takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania, które polega na czerpaniu dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Należy stwierdzić, że każdy, kto dokonuje czynności, które zmierzają do wykorzystania nieruchomości dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy powinien być uznany za podatnika podatku od towarów i usług.
W konsekwencji, wykorzystywanie majątku prywatnego stanowi również działalność gospodarczą jeżeli jest dokonywane w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Podstawowym kryterium dla opodatkowania sprzedaży nieruchomości jest ustalenie, czy działanie to można uznać za wykorzystywanie majątku w sposób ciągły do celów zarobkowych, czy majątek został nabyty i faktycznie wykorzystany na potrzeby własne, czy też z przeznaczeniem do działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ustawy o podatku od towarów i usług.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż działek jest sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, był przedmiotem orzeczenia z 15 września 2011 r., TSUE w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.
Z tezy powyższego orzeczenia wynika m.in., że „osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolnicza na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 dyrektywy 112, zmienionej dyrektywa 2006/138/WE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeśli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby”. Trybunał zwrócił uwagę, że inaczej jest w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r., s. 1 ze zm.).
Trybunał orzekł ponadto, że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego i nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych.
Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Pana wątpliwości dotyczą opodatkowania podatkiem VAT licytacyjnej sprzedaży nieruchomości Dłużnika.
Wyjaśnić należy, że dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być albo opodatkowana właściwą stawką podatku VAT, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów mogące mieć zastosowanie w przedmiotowej sprawie zostały określone w art. 43 ustawy.
Jednocześnie należy wskazać, na brzmienie art. 43 ust. 21 ustawy, zgodnie z którym:
Jeżeli udokumentowane działania organów egzekucyjnych lub komorników sądowych, o których mowa w art. 18, nie doprowadziły, na skutek braku możliwości uzyskania niezbędnych informacji od dłużnika, do potwierdzenia spełnienia warunków zastosowania do dostawy towarów, o której mowa w art. 18, zwolnień od podatku, o których mowa w ust. 1 pkt 2, 3 i 9-10a, przyjmuje się, że warunki zastosowania zwolnień od podatku nie są spełnione.
Aby przeanalizować możliwość zastosowania zwolnienia od podatku VAT dla licytacyjnej sprzedaży nieruchomości Dłużnika lub stwierdzenia, że warunki zastosowania zwolnień od tego podatku, na podstawie art. 43 ust. 21 ustawy, nie są spełnione w pierwszej kolejności należy ustalić, czy planowana transakcja licytacyjnej sprzedaży nieruchomości Dłużnika tj. działek nr 1 i 2, będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT. Należy zatem ustalić czy w odniesieniu do ww. dostawy Dłużnik będzie działał jako podatnik podatku VAT.
Należy bowiem wskazać, że określona czynność jest opodatkowana podatkiem VAT, jeśli zostanie wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku VAT.
Biorąc pod uwagę przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące przepisy, należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie Dłużnika nie można uznać za podatnika podatku od towarów i usług, w związku z planowaną sprzedażą działek nr 1 i 2 w drodze licytacji komorniczej. Według Pana wiedzy, ww. działki nie były wykorzystwane do działalności gospodarczej Dłużnika - stanowią majątek osobisty Dłużnika. Nie stwierdził Pan, żeby Dłużnik podejmował jakiekolwiek czynności zmierzające do podniesienia wartości ww. działek. Ponadto – według Pana ustaleń – Dłużnik nie zawierał umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podonym charakterze, których przedmiotem byłyby działki, wobec których planowana jest licytacja komornicza. Działka nr 1 stanowi działkę niezabudowaną, natomiast działka nr 22 jest działką zabudowaną budynkiem mieszkalnym, budynkiem gospodarczym, szopą oraz garażem, jednakże budynki te grożą zawaleniem.
Brak jest zatem przesłanek wskazujących na to, że Dłużnik w odniesieniu do przyszłej sprzedaży nieruchomości (działek nr 1 i 2) stanowiącej majątek prywatny będzie działał w charakterze „handlowca” w rozumieniu art. 15 ustawy. Zatem zbycie nieruchomości nie nastąpi w ramach działalności gospodarczej, lecz w ramach rozporządzania własnym majątkiem i będzie działaniem w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania. Sprzedaż niewykorzystywanej w działalności gospodarczej nieruchomości obejmującej działki o numerach 1 i 2 należące do Dłużnika w drodze licytacji komorniczej nie będzie zatem podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż działki te stanowią Jego majątek prywatny.
Tym samym, nie ciąży na Panu jako płatniku obowiązek naliczenia, pobrania i wpłacenia podatku VAT od tej transakcji do właściwego urzędu skarbowego.
W konsekwencji, Pana stanowisko, zgodnie z którym sprzedaż licytacyjna w związku z prowadzeniem egzekucji z opisanej nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT w wysokości 23%, zgodnie z art. 43 ust. 21 ustawy, należało uznać za nieprawidłowe. Podkreślić bowiem należy, że sprzedaż ww. działek w drodze licytacji komorniczej nie będzie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż działki te stanowią majątek prywatny Dłużnika.
Dodatkowe informacje
Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Ponosi Pan ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Ponadto ponownie wskazać należy, że nie jesteśmy uprawnieni do analizowania i oceny dokumentów załączonych do wniosku o interpretację.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).