Podatek VAT w zakresie: - podlegania opodatkowaniu – na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy – wykonania przez Dewelopera umów o współpracy na rzecz Inwesto... - Interpretacja - 0112-KDIL1-2.4012.56.2022.4.PM

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-2.4012.56.2022.4.PM

Temat interpretacji

Podatek VAT w zakresie: - podlegania opodatkowaniu – na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy – wykonania przez Dewelopera umów o współpracy na rzecz Inwestora, - niepodlegania opodatkowaniu czynności polegających na przekazywaniu przez Dewelopera na rzecz Inwestora kwot pieniężnych tytułem udziału w zysku ze sprzedaży gier komputerowych.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

14 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 9 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku VAT w zakresie:

·podlegania opodatkowaniu – na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy – wykonania przez Dewelopera umów o współpracy na rzecz Inwestora,

·niepodlegania opodatkowaniu czynności polegających na przekazywaniu przez Dewelopera na rzecz Inwestora kwot pieniężnych tytułem udziału w zysku ze sprzedaży gier komputerowych.

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 19 kwietnia 2022 r. (wpływ 22 kwietnia 2022 r.), pismem z 30 maja 2022 r. (wpływ 1 czerwca 2022 r.) oraz –w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 5 sierpnia 2022 r. (wpływ 11 sierpnia 2022 r.) Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Deweloper (Wnioskodawca) zawarł 27 czerwca 2019 r. z Inwestorem umowę inwestycyjną, której przedmiotem było ustalenie zasad objęcia przez Inwestora nowych udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, a także zasad współpracy Wnioskodawcy i Inwestora przy realizacji gier komputerowych. W związku z zawarciem umowy inwestycyjnej, Wnioskodawca oraz Inwestor zawarli osiem umów o współpracy (dalej: „umowy projektowe”), dotyczących wyprodukowania i wydania gier komputerowych. W obecnym stanie faktycznym zrealizowany został jeden projekt dotyczący gry, która została wydana, a także odniosła sukces rynkowy przynoszący zyski.

Deweloper oraz Inwestor (dalej łącznie: „Strony”), na mocy porozumienia z 9 listopada 2021 r., podjęli decyzję o kontynuacji współpracy co do wydania kolejnych trzech z ośmiu gier określonych w umowach projektowych wspomnianych powyżej. Strony postanowiły również o rozwiązaniu za porozumieniem czterech z ośmiu wspomnianych umów projektowych. Deweloper oraz Inwestor na mocy porozumienia z 9 listopada 2021 r. postanowili również, że Inwestorowi przysługiwać będzie prawo do uczestnictwa w kolejnych ośmiu nowych wspólnych projektach Dewelopera (nieobjętych ww. umowami projektowymi).

Warunki współpracy określone we wszystkich umowach projektowych zawartych pomiędzy Stronami (oraz w umowach projektowych, które mają zostać zawarte w przyszłości) przedstawiają się następująco:

·Deweloper jest zobowiązany z należytą starannością i zarazem uprawniony do podejmowania, według własnego uznania, wszelkich działań prawnych i faktycznych, które zgodnie z jego wiedzą oraz doświadczeniem, będą prowadziły do realizacji i wydania Gry;

·Gra ma zostać skomercjalizowana pod warunkiem spełnienia przez Dewelopera określonych kryteriów jakościowych, potwierdzonych uzyskaniem pozytywnych wyników we wszystkich testach jakościowych;

·Inwestor zobowiązany jest do współfinansowania w określonym udziale procentowym, w formie bezzwrotnej wpłaty, kosztów produkcji i wydania Gry w ramach ustalonego w umowie projektowej kwoty budżetu projektu.

Ponadto, Inwestor zobowiązany jest do wsparcia i współpracy z Deweloperem w realizacji produkcji Gry, poprzez:

a)współdziałanie z Deweloperem nie podejmując przy tym bezpośrednio lub pośrednio jakichkolwiek działań związanych z Grą, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej produkcję lub dystrybucję lub zagrozić ewentualnym wpływom z jej dystrybucji;

b)informowanie o zasadach rozliczeń między Deweloperem, a Inwestorem pod warunkiem uzyskania wcześniejszej akceptacji Dewelopera i uzgodnienia z Deweloperem treści informacji (komunikatów) oraz planowanych terminów i miejsc ich publikacji lub przekazania;

c)terminową realizację zobowiązania Inwestora do pokrycia jego części inwestycji.

·Realizacja Gry zakłada na początku przygotowanie mock-upu, który byłby następnie zaprezentowany przy wykorzystaniu cyfrowej platformy Steam. W przypadku osiągnięcia odpowiedniego poziomu zainteresowania ostatecznych odbiorców Gry na cyfrowej platformie Steam, Strony podejmują zgodną decyzję o dalszych pracach nad Grą;

·Inwestor zobowiązany jest następnie do pokrywania kosztów realizacji odpowiednich etapów („kamieni milowych”) produkcji Gry – przelewania na rachunek Dewelopera odpowiednich transz środków pieniężnych na realizacje Gry w oparciu o zrealizowane kamienie milowe;

·W ramach prowadzonych prac, Deweloper zobowiązany jest do przedstawiania Inwestorowi w dowolnej formie (pisemnie, drogą elektroniczną lub ustnie) szczegółów dotyczących Gry, a konkretnie:

a)informacji dotyczących tematyki Gry;

b)informacji o przewidywanych terminach realizacji etapów Gry (kamieniach milowych);

c)przewidywanej wysokości budżetu realizacji Gry;

d)bieżących informacji o postępie prac nad Gra (nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie).

Wszelkie kampanie marketingowe prowadzone są przez Dewelopera według jego własnego uznania przy wykorzystaniu wybranych kanałów i metod marketingowych w uzgodnieniu z podmiotem, który ma zostać przyszłym wydawcą Gry.

W przypadku przyszłych gier produkcja danego tytułu może zostać (według decyzji Dewelopera) podzlecona przez Dewelopera podmiotowi zewnętrznemu. W takim przypadku Deweloper będzie sprawował nadzór nad produkcją.

Deweloperowi i Inwestorowi przysługuje na podstawie umów projektowych nieograniczone czasowo prawo do otrzymywania 50% zysku.

Zysk w rozumieniu umów projektowych oznacza wszystkie przychody netto ze sprzedaży Gry pomniejszone o „Bezpośrednie Koszty” poniesione przez Dewelopera w związku z komercjalizacją i sprzedażą Gry. Zysk dotyczy przychodów z komercjalizacji Gry polegających na odpłatnej dystrybucji/sprzedaży/licencjonowaniu treści cyfrowych (w tym na nośnikach fizycznych), jak również przychodów z reklam ulokowanych w ramach Gry lub w materiałach elektronicznych bezpośrednio z nią związanych. Z zastrzeżeniem powyższego, komercjalizacja danego projektu, w rozumieniu umów projektowych, nie dotyczy sprzedaży fizycznych produktów i świadczenia usług nie polegających na dostarczaniu treści cyfrowych, w szczególności sprzedaży ubrań, akcesoriów i gadżetów związanych z Grą. „Bezpośrednie Koszty” oznaczają łącznie udokumentowane, uzasadnione i celowe wydatki (według standardów branży) poniesione przez Dewelopera w związku z produkcją, wydaniem, dystrybucją i promocją gry.

Zysk ma być wypłacany Inwestorowi co miesiąc, w terminie oznaczonym na stosownej fakturze, przy czym pierwszym miesiącem wypłaty zysku jest miesiąc następujący po ostatnim dniu miesiąca, w którym przypadł dzień wydania Gry. Wypłata zysku następuje w terminie 7 dni od dnia otrzymania faktury od Inwestora. Podstawą do wystawienia faktury są przekazywane Inwestorowi przez Dewelopera zestawienia przychodów i kosztów.

Podkreślenia wymaga fakt, że umowy projektowe wyraźnie wyłączają wszelkie roszczenia Inwestora wobec majątkowych praw autorskich, praw zależnych, licencji lub innych praw, w tym praw własności przemysłowej do Gry lub jej części lub znaków towarowych dotyczących Gry. Inwestor oświadcza również w umowach projektowych, że jest świadomy specyfiki funkcjonowania rynku gier komputerowych oraz w pełni akceptuje ryzyko, iż Gra może nie osiągnąć zakładanych zysków, a Deweloper zastrzega, że nie zapewnia ani gwarantuje Inwestorowi, że Gra osiągnie zysk ani, że Inwestor uzyska kwotę, która pozwoli na całkowity lub częściowy zwrot poniesionych przez Inwestora kosztów współfinansowania Gry.

Deweloper wyraża zgodę na przedstawianie w materiałach marketingowych i finansowych Inwestora informacji o udziale Inwestora w Grze oraz o etapie realizacji Gry.

Zgodnie z warunkami umów projektowych zarówno kwoty wypłacane wzajemnie przez strony w aspekcie współfinansowania kosztów jak i wypłaty zysku miały być powiększone o należny podatek od towarów i usług na podstawie faktur wystawianych odpowiednio przez Dewelopera (współfinansowanie kosztów produkcji i wydania Gry przez Inwestora) oraz Inwestora (wypłata zysku przez Dewelopera).

Ostatecznie strony poczyniły ustalenia, na podstawie których zysk jest i będzie wypłacany na podstawie noty obciążeniowej.

Deweloper, zgodnie z umową projektową, wyprodukował grę oraz otrzymuje i będzie otrzymywał wynagrodzenie wynikające z komercjalizacji tej gry polegającej na odpłatnej dystrybucji/sprzedaży/licencjonowaniu treści cyfrowych (w tym na nośnikach fizycznych), jak również uzyskiwaniu wynagrodzenia od reklamodawców.

Deweloper produkuje i będzie produkował dalsze gry zgodnie z umowami projektowymi oraz dokonywał ich komercjalizacji w rozumieniu przedstawionym powyżej (zdarzenie przyszłe).

Uzupełnienie opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego

Inwestor, oprócz udziału w zysku, z tytułu zawarcia umów projektowych dotyczących wyprodukowania i wydania gier komputerowych, otrzymuje również poboczne świadczenie wzajemne w postaci przedstawiania w materiałach marketingowych i finansowych Dewelopera i Inwestora informacji o udziale Inwestora w produkcji gier oraz o etapach realizacji gier (pomimo, że Inwestor nie posiada autorskich praw majątkowych i tak czerpie korzyści z samego faktu udziału w inwestycji w sektorze kreatywnym i innowacyjnym).

Deweloper jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Deweloper korzystając ze współfinansowania realizuje gry komputerowe, które są następnie udostępniane użytkownikom m.in. na platformie (...), co stanowi odpłatne świadczenie usług, podlegające opodatkowaniu VAT na podstawie art. 8 ust. 1 oraz 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Zgodnie z § 6 ust. 1 lit. c umów o współpracę, Deweloper wyraził zgodę na przedstawianie w materiałach marketingowych i finansowych Inwestora informacji o udziale Inwestora w Projekcie oraz o etapie realizacji Projektu. Umowa nie przewiduje w tym zakresie dodatkowych warunków.

Ponadto, zgodnie z § 2 ust. 2 lit. b umów o współpracę, pod warunkiem uzyskania wcześniejszej akceptacji Dewelopera i uzgodnienia z Deweloperem treści informacji (komunikatów) oraz planowanych terminów i miejsc ich publikacji lub przekazania, Inwestor ma możliwość informowania o zasadach rozliczeń między Deweloperem a Inwestorem w Projekcie.

Umowy nie przewidują innych postanowień dotyczących omawianych powyżej kwestii.

Istnieje możliwość, że – w związku z kampaniami reklamowymi prowadzonymi przez Dewelopera – udział Inwestora w materiałach marketingowych i finansowych nie zostanie przedstawiony. Wskazana kwestia nie została uregulowana w Umowie.

Należy mieć na uwadze, że to Inwestor promuje swoją działalność poprzez informowanie o współpracy z Deweloperem, a nie Deweloper promuje gry komputerowe poprzez informację o udziale Inwestora w ich produkcji. Deweloper świadczy usługi m.in. poprzez znoszenie faktu wykorzystania w promocji działalności inwestycyjnej Inwestora informacji o współpracy z Deweloperem w zakresie produkcji gier.

Inwestor nie ma uprawnienia do żądania od Dewelopera świadczenia w postaci przedstawienia w materiałach marketingowych i finansowych informacji o udziale Inwestora.

Niezależnie od powyższego, Umowa przewiduje, że to Inwestor jest uprawniony do publikowania w swoich materiałach marketingowych informacji o udziale w projekcie Dewelopera, przez co może promować się jako wiarygodny partner w branży gamingowej.

Deweloper nie ponosi kosztów związanych z przedstawianiem w materiałach marketingowych i finansowych informacji o udziale Inwestora.

Niezależnie od powyższego, umowa przewiduje, że to Inwestor jest uprawniony do publikowania w swoich materiałach marketingowych informacji o udziale w projekcie Dewelopera, przez co może promować się jako wiarygodny partner w branży gamingowej.

Potwierdzane skutki prawno-podatkowe: Potwierdzenie, że zdarzenie w postaci wykonania umowy o współpracy, która realizowana jest z wykorzystaniem środków pieniężnych przekazanych Deweloperowi przez Inwestora, stanowi odpłatne świadczenie usług przez Dewelopera na rzecz Inwestora w rozumieniu art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 Nr 54 poz. 535, tj. Dz. U. z 2021 r. poz. 685, dalej: „ustawa o VAT”), a środki pieniężne, o których mowa powyżej, stanowią zapłatę za świadczenie usług, w związku z czym Deweloper powinien wystawiać Inwestorowi faktury VAT dokumentujące ww. zdarzenia oraz naliczać i zapłacić podatek od towarów i usług.

W odpowiedzi na wezwanie organu Wnioskodawca udzielił następujących odpowiedzi:

Pytanie nr 1: Co to znaczy, że Deweloper działa na zlecenie Inwestora?

Odpowiedź: Deweloper, na mocy Umowy Inwestycyjnej oraz umów o współpracę zawartych z Inwestorem, ma wobec niego obowiązki, w zakres których wchodzi m.in.: informowanie Inwestora o wszelkich zdarzeniach związanych z przesunięciem terminu realizacji gier, przedstawianie Inwestora w materiałach marketingowych i finansowych, a także informowanie o jego udziale w produkcji gier. Zgodnie z § 6 ust. 1 lit. c Deweloper wyraził zgodę na przedstawianie w materiałach marketingowych i finansowych Inwestora informacji o udziale Inwestora w Projekcie oraz o etapie realizacji Projektu. Deweloper działa więc na zlecenie Inwestora m.in. poprzez znoszenie faktu wykorzystania w promocji działalności inwestycyjnej Inwestora informacji o współpracy z Deweloperem w zakresie produkcji gier.

Pytanie nr 2: Jaki dokładnie jest zakres zlecenia Inwestora dla Dewelopera?

Odpowiedź: Jak wynika z treści Umowy Inwestycyjnej, Deweloper zobowiązał się do rozpoczęcia realizacji 5 projektów, których koszt produkcji Inwestor zobowiązał się pokryć w 50%. W kolejnych latach Deweloper zobowiązał się do realizacji rocznie co najmniej 5 projektów, przy czym Inwestorowi będzie przysługiwało prawo pierwszeństwa w wyborze projektu i określeniu wysokości swego zaangażowania finansowego w jego produkcję. Na mocy konkretnych umów Inwestor zobowiązany jest do współfinansowania w określonym udziale procentowym, w formie bezzwrotnej wpłaty, kosztów produkcji i wydania Gry w ramach ustalonego w umowie projektowej kwoty budżetu projektu. Ponadto, Inwestor zobowiązany jest do wsparcia i współpracy z Deweloperem w realizacji produkcji Gry, poprzez:

a.współdziałanie z Deweloperem nie podejmując przy tym bezpośrednio lub pośrednio jakichkolwiek działań związanych z Grą, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej produkcje lub dystrybucje lub zagrozić ewentualnym wpływom z jej dystrybucji;

b.informowanie o zasadach rozliczeń między Deweloperem, a Inwestorem pod warunkiem uzyskania wcześniejszej akceptacji Dewelopera i uzgodnienia z Deweloperem treści informacji (komunikatów) oraz planowanych terminów i miejsc ich publikacji lub przekazania;

c.terminową realizację zobowiązania Inwestora do pokrycia jego części inwestycji.

Inwestor zobowiązany jest następnie do pokrywania kosztów realizacji odpowiednich etapów („kamieni milowych”) produkcji Gry – przelewania na rachunek Dewelopera odpowiednich transz środków pieniężnych na realizacje Gry w oparciu o zrealizowane kamienie milowe.

Pytanie nr 3: Jaki związek ma objęcie nowych udziałów przez Inwestora w kapitale Dewelopera z produkcją gier oraz działaniem Dewelopera na zlecenie Inwestora?

Odpowiedź: Podwyższenie kapitału zakładowego przez Dewelopera poprzez utworzenie 8 udziałów (w chwili zawarcia Umowy inwestycyjnej Deweloper był jeszcze spółką z ograniczoną odpowiedzialnością – obecnie jest spółką akcyjną), a następnie pokrycie i objęcie 8 udziałów przez Inwestora stanowiło realizację zobowiązań wynikających z § 2 ust. 1-6 Umowy inwestycyjnej, których celem było m.in. zapewnienie Deweloperowi funduszy na działanie i dalszy rozwój. Inwestor pokrył udziały wkładem pieniężnym. Objęcie nowych udziałów nie miało i nie ma jednak bezpośredniego prawnego związku z produkcją gier, ani działaniem Dewelopera na zlecenie Inwestora. Współpraca Stron w zakresie produkcji i wydawania gier oparta jest zasadniczo na odrębnych zobowiązaniach wynikających z § 2 ust. 8-9 Umowy inwestycyjnej konkretyzowanych w ramach treści poszczególnych umów projektowych.

Pytanie nr 4: Na czym ma polegać współdziałanie Inwestora z Deweloperem, o którym mowa w opisie stanu faktycznego?

Odpowiedź: Współdziałanie Stron zostało opisane w umowie inwestycyjnej oraz umowach o współpracy i polega przede wszystkim na współfinansowaniu produkcji i wydania gier w udziale wynoszącym po 50%. Inwestor w konkretnych umowach o współpracy zobowiązał się do:

·współdziałania z Deweloperem poprzez niepodejmowanie bezpośrednio lub pośrednio jakichkolwiek działań związanych z projektem, które mogłyby wpłynąć w sposób negatywny na realizację, wydanie lub dystrybucję;

·możliwość informowania o zasadach rozliczeń w projekcie pod warunkiem uzyskania wcześniejszej akceptacji Dewelopera i uzgodnienia z Deweloperem treści informacji (komunikatów) oraz planowanych terminów i miejsc Ich publikacji lub przekazania;

·terminową realizację zobowiązania do wpłaty środków przeznaczonych na realizację i wydanie projektu.

Ponadto Deweloper przedstawia każdorazowo Inwestorowi szczegóły dotyczące projektów, tj. informacji na temat tematyki projektu, przewidywanych terminach realizacji etapów projektu, bieżących informacji o postępie prac nad realizacją projektów.

Warunki współpracy określone we wszystkich umowach projektowych zawartych pomiędzy Stronami (oraz w umowach projektowych, które mają zostać zawarte w przyszłości) przedstawiają się następująco:

·Deweloper jest zobowiązany z należytą starannością i zarazem uprawniony do podejmowania, według własnego uznania, wszelkich działań prawnych i faktycznych, które zgodnie z jego wiedzą oraz doświadczeniem, będą prowadziły do realizacji i wydania Gry;

·Gra ma zostać skomercjalizowana pod warunkiem spełnienia przez Dewelopera określonych kryteriów jakościowych, potwierdzonych uzyskaniem pozytywnych wyników we wszystkich testach jakościowych;

·Inwestor zobowiązany jest do współfinansowania w określonym udziale procentowym, w formie bezzwrotnej wpłaty, kosztów produkcji i wydania Gry w ramach ustalonego w umowie projektowej kwoty budżetu projektu.

Ponadto, Inwestor zobowiązany jest do wsparcia i współpracy z Deweloperem w realizacji produkcji Gry, poprzez:

·współdziałanie z Deweloperem, nie podejmując przy tym bezpośrednio lub pośrednio jakichkolwiek działań związanych z Grą, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej produkcje lub dystrybucje lub zagrozić ewentualnym wpływom z jej dystrybucji;

·informowanie o zasadach rozliczeń między Deweloperem, a Inwestorem pod warunkiem uzyskania wcześniejszej akceptacji Dewelopera i uzgodnienia z Deweloperem treści informacji (komunikatów) oraz planowanych terminów i miejsc ich publikacji lub przekazania;

·terminową realizację zobowiązania Inwestora do pokrycia jego części inwestycji.

Realizacja Gry zakłada na początku przygotowanie mock-upu, który byłby następnie zaprezentowany przy wykorzystaniu cyfrowej platformy (...). W przypadku osiągnięcia odpowiedniego poziomu zainteresowania ostatecznych odbiorców Gry na cyfrowej platformie (...), Strony podejmują zgodną decyzję o dalszych pracach nad Grą. Inwestor zobowiązany jest następnie do pokrywania kosztów realizacji odpowiednich etapów („kamieni milowych”) produkcji Gry – przelewania na rachunek Dewelopera odpowiednich transz środków pieniężnych na realizacje Gry w oparciu o zrealizowane kamienie milowe. W ramach prowadzonych prac Deweloper zobowiązany jest do przedstawiania Inwestorowi w dowolnej formie (pisemnie, drogą elektroniczną lub ustnie) szczegółów dotyczących Gry, a konkretnie:

·informacji dotyczących tematyki Gry;

·informacji o przewidywanych terminach realizacji etapów Gry (kamieniach milowych);

·przewidywanej wysokości budżetu realizacji Gry;

·bieżących informacji o postępie prac nad Grą (nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie).

Wszelkie kampanie marketingowe prowadzone są przez Dewelopera według jego własnego uznania przy wykorzystaniu wybranych kanałów i metod marketingowych w uzgodnieniu z podmiotem, który ma zostać przyszłym wydawcą Gry.

W przypadku przyszłych gier produkcja danego tytułu może zostać (według decyzji Dewelopera) podzlecona przez Dewelopera podmiotowi zewnętrznemu. W takim przypadku Deweloper będzie sprawował nadzór nad produkcją.

Deweloperowi i Inwestorowi przysługuje na podstawie umów projektowych nieograniczone czasowo prawo do otrzymywania 50% zysku. Zysk w rozumieniu umów projektowych oznacza wszystkie przychody netto ze sprzedaży Gry pomniejszone o „Bezpośrednie Koszty” poniesione przez Dewelopera w związku z komercjalizacja i sprzedażą Gry. Zysk dotyczy przychodów z komercjalizacji Gry polegających na odpłatnej dystrybucji/sprzedaży/licencjonowaniu treści cyfrowych (w tym na nośnikach fizycznych), jak również przychodów z reklam ulokowanych w ramach Gry lub w materiałach elektronicznych bezpośrednio z nią związanych. Z zastrzeżeniem powyższego, komercjalizacja danego projektu, w rozumieniu umów projektowych, nie dotyczy sprzedaży fizycznych produktów i świadczenia usług nie polegających na dostarczaniu treści cyfrowych, w szczególności sprzedaży ubrań, akcesoriów i gadżetów związanych z Gra. „Bezpośrednie Koszty” oznaczają łącznie udokumentowane, uzasadnione i celowe wydatki (według standardów branży) poniesione przez Dewelopera w związku z produkcją, wydaniem, dystrybucją i promocją gry.

Zysk ma być wypłacany Inwestorowi co miesiąc, przy czym pierwszym miesiącem wypłaty zysku jest miesiąc następujący po ostatnim dniu miesiąca, w którym przypadł dzień wydania Gry. Podstawą rozliczenia są przekazywane Inwestorowi przez Dewelopera zestawienia przychodów i kosztów.

Pytanie nr 5: Jak należy rozumieć stwierdzenie Wnioskodawcy, że umowy wyłączają wszelkie roszczenia Inwestora wobec majątkowych praw autorskich, praw zależnych, licencji lub innych praw, w tym praw do własności przemysłowej do gry lub znaków towarowych – czy ma tu miejsce jakiegoś rodzaju zrzeczenie się takich praw przez Inwestora na rzecz Dewelopera i czy w takim razie, w którym momencie przysługiwały one Inwestorowi (jeśli tak, to dlaczego Inwestor zrzekł się takich praw)?

Odpowiedź: Zgodnie z § 6 ust. 1 pkt a umowy o współpracy, Inwestorowi nie przysługują jakiekolwiek majątkowe prawa autorskie, prawa zależne, licencje lub Inne prawa, w tym prawa własności przemysłowej do Projektu (Gry) lub jego części lub znaków towarowych dotyczących Projektu (Gry), a prawa te w całości przysługują Deweloperowi. Wobec powyższego podkreślić należy, że umowy projektowe wyraźnie wyłączają wszelkie roszczenia Inwestora wobec Dewelopera dotyczące majątkowych praw autorskich, praw zależnych, licencji lub innych praw własności intelektualnej do Gry, w tym praw własności przemysłowej do Gry lub jej części lub znaków towarowych dotyczących Gry. Inwestorowi na żadnym etapie nie przysługują ww. prawa własności intelektualnej ani też nie dochodzi do przeniesienia ww. praw własności intelektualnej z Inwestora na Dewelopera (prawa te w całości przysługują wyłącznie Deweloperowi).

Pytanie nr 6: Kto wystawia faktury za sprzedaż gier: dystrybucję/sprzedaż/licencjonowanie?

Odpowiedź: Deweloper wystawia faktury za sprzedaż gier (dystrybucję/sprzedaż/licencjonowanie) platformom dystrybucji i zarządzania prawami cyfrowymi, za pośrednictwem których odbywa się sprzedaż gier użytkownikom końcowym. Platformy dystrybucji i zarządzania prawami cyfrowymi wystawiają Deweloperowi w regularnych okresach stosowne rozliczenia wpływów ze sprzedaży gier użytkownikom końcowym (co do zasady raz na miesiąc).

Niezależnie od powyższego, Wnioskodawca informuje, iż w analogicznym stanie faktycznym/zdarzeniach przyszłych Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną dotyczącą podatku dochodowego od osób prawnych.

Pytania

1.Czy zdarzenie w postaci wykonania umowy o współpracy, która realizowana jest z wykorzystaniem środków pieniężnych przekazanych Deweloperowi przez Inwestora, stanowi odpłatne świadczenie usług przez Dewelopera na rzecz Inwestora, w rozumieniu art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, co skutkuje uznaniem, że środki pieniężne, o których mowa powyżej, stanowią zapłatę za świadczenie usług?

2.Czy czynności polegające na przekazywaniu przez Dewelopera na rzecz Inwestora kwot pieniężnych tytułem udziału w zysku ze sprzedaży gier komputerowych, na warunkach określonych w umowach stron, stanowią odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Ad 1

Zdarzenie w postaci wykonania umowy o współpracy, która realizowana jest z wykorzystaniem środków pieniężnych przekazanych Deweloperowi przez Inwestora, stanowi odpłatne świadczenie usług przez Dewelopera na rzecz Inwestora, w rozumieniu art. 8 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, co skutkuje uznaniem, że środki pieniężne, o których mowa powyżej, stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z powyższego zatem wynika, że jako świadczenie usług należy traktować każdą czynność, która nie jest związana z dostawą przedmiotu zdefiniowanego w Ustawie o VAT jako towar. Ponadto, ustawa o VAT doprecyzowuje pojęcie „świadczenia usług” stanowiąc, że jest nim również tolerowanie pewnego stanu prawnego lub wykonanie określonej czynności pod przymusem zastosowanym przez organ władzy publicznej na podstawie powszechnie obowiązujących przepisów prawa. O ile można byłoby domniemywać, iż świadczenie usług – zgodnie z zasadą wzajemności świadczeń – powinno być dokonywane bezpośrednio przez podatnika, tak na podstawie art. 8 ust. 2a Ustawy o VAT ustanawiany jest pewien wyjątek. Stosownie do brzmienia przywołanego przepisu, w przypadku, gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. W ramach przywołanej regulacji kształtowana jest definicja „refaktury” – czyli zdarzenia, w ramach którego podatnik niebiorący bezpośredniego udziału w świadczeniu usług przenosi koszt na rzecz faktycznego beneficjenta usługi. W takim przypadku przyjmowana jest pewnego rodzaju fikcja prawna pozwalająca na uznanie, że również i ten podatnik wyświadczył usługę na rzecz faktycznego beneficjenta.

Odnosząc powyższe rozważania do przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) należy stwierdzić, że przekazanie środków pieniężnych na rzecz realizacji inwestycji przez Dewelopera powinno być rozumiane jako zapłata za odpłatne świadczenie usług (ewentualnie refaktura). Analizując umowne ustalenia stron dostrzec można, że Inwestor de facto jest jednym z beneficjentów realizowanych przez Dewelopera gier (w tym jednej ukończonej i wydanej oraz następnych w trakcie produkcji). Przede wszystkim w zamian za przekazanie środków pieniężnych Inwestor będzie uprawniony do czerpania pożytków i korzyści z tytułu zrealizowanej inwestycji. Fakt, że autorskie prawa majątkowe do oprogramowania komputerowego oraz utworów powstałych na skutek procesu tworzenia gier nie są mu przekazywane, nie zmienia istoty transakcji.

Deweloper działa niejako na zlecenie Inwestora, gdyż:

·Deweloper będzie na bieżąco informował Inwestora o wszelkich zdarzeniach związanych z przesunięciem terminu realizacji gier;

·działanie Inwestora w ramach danej inwestycji ogranicza się do niepodejmowania bezpośrednio lub pośrednio jakichkolwiek działań związanych z grami, które mogłyby wpłynąć w sposób negatywny na realizację, wydanie lub dystrybucję gry lub zagrozić wpływom z dystrybucji gier;

·Inwestor otrzymuje również poboczne świadczenie wzajemne w postaci przedstawiania w materiałach marketingowych i finansowych Inwestora informacji o udziale Inwestora w produkcji gier oraz o etapach realizacji gier (pomimo, że Inwestor nie posiada autorskich praw majątkowych i tak czerpie korzyści z samego faktu udziału w inwestycji w sektorze kreatywnym i innowacyjnym).

Środki pieniężne przekazywane są w transzach na realizację konkretnego kamienia milowego – co też powoduje, że środki pieniężne przekazywane przez Inwestora mają bezpośrednie odzwierciedlenie w świadczeniach, który wykonuje Deweloper.

Zasady współpracy określone w umowie wskazują na wykonywanie działań na zlecenie Inwestora (tj. przygotowanie inwestycji, z której Inwestor będzie czerpał określone zyski). Inwestor pozostaje przy tym w pełni pasywny i wyłącznie oczekuje na osiągniecie dodatniego wyniku finansowego. Ponadto, ubocznie otrzymuje on również świadczenia marketingowe/reklamowe w postaci możliwości sygnowania się uczestnictwem w danym projekcie, co może pozytywnie wpłynąć na rozwój prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Ad 2

Czynności polegające na przekazywaniu przez Dewelopera na rzecz Inwestora kwot pieniężnych tytułem udziału w zysku ze sprzedaży gier komputerowych, na warunkach określonych w umowach stron, nie stanowią odpłatnego świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Czynności polegające na przekazywaniu przez Dewelopera na rzecz Inwestora kwot pieniężnych tytułem udziału w zysku ze sprzedaży gier komputerowych nie powinno podlegać opodatkowaniu VAT z uwagi na fakt, że przekazywane zyski są bezpośrednim rezultatem poniesienia przez Inwestora określonych kosztów/nabycia świadczeń zmierzających do wydania Gry. Z tego względu, Inwestor jako podmiot uprawniony do udziału w zyskach (korzyściach z wyników prac Dewelopera) od samego początku jest uprawnionym do ich otrzymania.

Fakt, że te środki pieniężne jako pierwsze znajdują się w posiadaniu Dewelopera wynikają z ustaleń stron transakcji. Deweloper koordynuje proces ustalania zysku, a następnie przekazania należnej Inwestorowi kwoty (ustalonej jako określony udział w zysku). W konsekwencji, tego rodzaju operacja gospodarcza ma wyłącznie charakter wewnętrzny i nie można w danym przypadku mówić o świadczeniu przez Dewelopera na rzecz Inwestora określonej usługi.

W podobny sposób wypowiedział się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 11 grudnia 2019 r. znak: 0114-KDIP1- 1.4012.591.2019.1.KOM, w której stwierdził, że okolicznością decydującą w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, o opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest odpłatność za świadczoną usługę lub dostawę towarów, którą należy rozumieć jako wynagrodzenie należne za dane świadczenie. Jest ono najczęściej określane umową pomiędzy stronami transakcji i stanowi skutek określonego przysporzenia. Trudno taką cechę przypisywać operacji księgowej polegającej na rozliczeniu zysków. Rozliczenie zysków i ich wypłata na rzecz każdej ze stron umowy (w tym na rzecz Wnioskodawcy) nie będzie zatem stanowić świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT.

Powyższe stanowisko potwierdził również Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 23 września 2020 r. znak: 0111-KDIB3-3.4012.284.2020.2.PK, w której zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy, iż przepływy pieniężne dokonywane w ramach Współpracy przez Wnioskodawcę na rzecz P. nie będą wynagrodzeniem za świadczone usługi, a wynikać będą z uzgodnionego sposobu podziału zysku z tytułu działalności realizowanej na rzecz podmiotów trzecich, tj. będą faktycznie środkami otrzymywanymi od Klientów.

W związku z powyższym oraz mając na względzie przytoczone stanowiska prezentowane przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej oraz sądy administracyjne, w ocenie Wnioskodawcy działania realizowane przez Strony w ramach wspólnego przedsięwzięcia, nie będą stanowiły czynności opodatkowanych, a przepływy pieniężne pomiędzy Stronami dokonywane w ramach wspólnego przedsięwzięcia nie będą stanowiły wynagrodzenia za wykonywanie czynności opodatkowanych na gruncie ustawy o VAT. Uwzględniając zatem powyższe okoliczności, zasadne jest zdaniem Wnioskodawcy, aby czynność przekazania środków pieniężnych uznać jako pozostającą poza obszarem regulacji ustawy o VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy:

Przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 cyt. ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej,

2)zobowiązanie się do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenia usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę, w rozumieniu przepisów ustawy.

Z treści powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Aby dane świadczenie uznać za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.

Czynność można uznać za dokonaną odpłatnie, gdy istnieje bezpośrednia i jasno zindywidualizowana korzyść po stronie dostawcy towaru lub świadczącego usługę. Przy czym, związek pomiędzy otrzymywaną płatnością a świadczeniem na rzecz dokonującego płatności musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można powiedzieć, że płatność następuje w zamian za to świadczenie. Pod pojęciem odpłatności dostawy towarów lub odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).

Przy określeniu, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest zatem określenie, czy wykonywano świadczenie i czy wynagrodzenie z tytułu wykonania tego świadczenia miało być wypłacone. Muszą być zatem spełnione następujące warunki:

·w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,

·świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).

Należy podkreślić, że ww. warunki powinny być spełnione łącznie, aby świadczenie – jako usługa – podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Dana usługa podlega więc opodatkowaniu podatkiem VAT wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych.

Warto w tym miejscu wskazać, że kwestia „odpłatności” była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (np. w sprawach C-16/93, C-213/99, C-404/99) podkreślając, że o dostawie towarów i usług za wynagrodzeniem można mówić jedynie w sytuacji, gdy istnieje ścisły związek pomiędzy wykonywanymi czynnościami i wysokością otrzymanego wynagrodzenia, oparty na relacjach cywilnoprawnych pomiędzy podmiotami. Związek, o którym mowa musi mieć charakter bezpośredni i na tyle wyraźny, aby można było powiedzieć, że odpłatność następuje za to świadczenie.

Ponadto, aby dana czynność (świadczenie) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą a świadczeniem wzajemnym. Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę, wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy, podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Wobec powyższych rozważań, dostawa towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wtedy, gdy są wykonane odpłatnie, oraz gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich beneficjentem (odbiorcą) istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne.

Taki szeroki charakter świadczenia usługi potwierdzają także zapisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2021 r. poz. 1360 ze zm.), zwanej dalej Kodeks cywilny. W świetle art. 353 § 2 Kodeksu cywilnego:

Świadczenie może polegać na działaniu albo na zaniechaniu.

Tak więc, na świadczenie może składać się zachowanie polegające na działaniu (dokonanie czynności na rzecz innego podmiotu) albo na zaniechaniu (zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji). Na świadczenie mogą się również składać jednocześnie zachowania polegające na działaniu oraz na zaniechaniu.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Na podstawie art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Deweloper (Wnioskodawca) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zainteresowany zawarł z Inwestorem umowę inwestycyjna, której przedmiotem było ustalenie zasad objęcia przez Inwestora nowych udziałów w kapitale zakładowym Wnioskodawcy, a także zasad współpracy Wnioskodawcy i Inwestora przy realizacji gier komputerowych. W związku z zawarciem umowy inwestycyjnej, Wnioskodawca oraz Inwestor zawarli osiem umów o współpracy (umowy projektowe), dotyczących wyprodukowania i wydania gier komputerowych. Zrealizowany został jeden projekt dotyczący gry, która została wydana.

Zgodnie z warunkami określonymi w umowach projektowych Deweloper jest zobowiązany z należytą starannością i zarazem uprawniony do podejmowania, według własnego uznania, wszelkich działań prawnych i faktycznych, które zgodnie z jego wiedzą oraz doświadczeniem, będą prowadziły do realizacji i wydania Gry. Gra ma zostać skomercjalizowana pod warunkiem spełnienia przez Dewelopera określonych kryteriów jakościowych, potwierdzonych uzyskaniem pozytywnych wyników we wszystkich testach jakościowych. Inwestor zobowiązany jest do współfinansowania w określonym udziale procentowym, w formie bezzwrotnej wpłaty, kosztów produkcji i wydania Gry w ramach ustalonego w umowie projektowej kwoty budżetu projektu.

Inwestor zobowiązany jest do wsparcia i współpracy z Deweloperem w realizacji produkcji Gry, poprzez współdziałanie z Deweloperem nie podejmując przy tym bezpośrednio lub pośrednio jakichkolwiek działań związanych z Grą, które mogłyby negatywnie wpłynąć na jej produkcję lub dystrybucję lub zagrozić ewentualnym wpływom z jej dystrybucji; informowanie o zasadach rozliczeń między Deweloperem, a Inwestorem pod warunkiem uzyskania wcześniejszej akceptacji Dewelopera i uzgodnienia z Deweloperem treści informacji (komunikatów) oraz planowanych terminów i miejsc ich publikacji lub przekazania oraz terminową realizację zobowiązania Inwestora do pokrycia jego części inwestycji. Inwestor zobowiązany jest następnie do pokrywania kosztów realizacji odpowiednich etapów produkcji Gry – przelewania na rachunek Dewelopera odpowiednich transz środków pieniężnych na realizacje Gry w oparciu o zrealizowane kamienie milowe.

W ramach prowadzonych prac, Deweloper zobowiązany jest do przedstawiania Inwestorowi w dowolnej formie szczegółów dotyczących Gry, takich jak m.in. informacji o postępie prac, czy wysokości budżetu realizacji Gry. Wszelkie kampanie marketingowe prowadzone są przez Dewelopera według jego własnego uznania przy wykorzystaniu wybranych kanałów i metod marketingowych w uzgodnieniu z podmiotem, który ma zostać przyszłym wydawcą Gry. W przypadku przyszłych gier produkcja danego tytułu może zostać (według decyzji Dewelopera) podzlecona przez Dewelopera podmiotowi zewnętrznemu. W takim przypadku Deweloper będzie sprawował nadzór nad produkcją.

Deweloperowi i Inwestorowi przysługuje na podstawie umów projektowych nieograniczone czasowo prawo do otrzymywania 50% zysku.

Zysk w rozumieniu umów projektowych oznacza wszystkie przychody netto ze sprzedaży Gry pomniejszone o koszty poniesione przez Dewelopera w związku z komercjalizacją i sprzedażą Gry. Zysk dotyczy przychodów z komercjalizacji Gry polegających na odpłatnej dystrybucji/sprzedaży/licencjonowaniu treści cyfrowych (w tym na nośnikach fizycznych), jak również przychodów z reklam ulokowanych w ramach Gry lub w materiałach elektronicznych bezpośrednio z nią związanych.

Umowy projektowe wyraźnie wyłączają wszelkie roszczenia Inwestora wobec majątkowych praw autorskich, praw zależnych, licencji lub innych praw, w tym praw własności przemysłowej do Gry lub jej części lub znaków towarowych dotyczących Gry.

Inwestor oświadcza również w umowach projektowych, że jest świadomy specyfiki funkcjonowania rynku gier komputerowych oraz w pełni akceptuje ryzyko, iż Gra może nie osiągnąć zakładanych zysków, a Deweloper zastrzega, że nie zapewnia ani gwarantuje Inwestorowi, że Gra osiągnie zysk ani, że Inwestor uzyska kwotę, która pozwoli na całkowity lub częściowy zwrot poniesionych przez Inwestora kosztów współfinansowania Gry.

Deweloper, zgodnie z umową projektową, wyprodukował grę oraz otrzymuje i będzie otrzymywał wynagrodzenie wynikające z komercjalizacji tej gry polegającej na odpłatnej dystrybucji/sprzedaży/licencjonowaniu treści cyfrowych, jak również uzyskiwaniu wynagrodzenia od reklamodawców. Deweloper produkuje i będzie produkował dalsze gry zgodnie z umowami projektowymi oraz dokonywał ich komercjalizacji w rozumieniu przedstawionym powyżej (zdarzenie przyszłe).

Inwestor, oprócz udziału w zysku, z tytułu zawarcia umów projektowych dotyczących wyprodukowania i wydania gier komputerowych, otrzymuje również poboczne świadczenie wzajemne w postaci przedstawiania w materiałach marketingowych i finansowych Dewelopera i Inwestora informacji o udziale Inwestora w produkcji gier oraz o etapach realizacji gier.

Deweloper wyraża zgodę na przedstawianie w materiałach marketingowych i finansowych Inwestora informacji o udziale Inwestora w Grze oraz o etapie realizacji Gry.

Deweloper na mocy umowy inwestycyjnej oraz umów o współpracę zawartych z Inwestorem ma wobec niego obowiązki, w zakres których wchodzi m.in. przedstawianie Inwestora w materiałach marketingowych i finansowych, a także informowanie o jego udziale w produkcji gier.

Istnieje możliwość, że – w związku z kampaniami reklamowymi prowadzonymi przez Dewelopera – udział Inwestora w materiałach marketingowych i finansowych nie zostanie przedstawiony. Wskazana kwestia nie została uregulowana w Umowie.

Inwestor promuje swoją działalność poprzez informowanie o współpracy z Deweloperem, a nie Deweloper promuje gry komputerowe poprzez informację o udziale Inwestora w ich produkcji.

Deweloper świadczy usługi m.in. poprzez znoszenie faktu wykorzystania w promocji działalności inwestycyjnej Inwestora informacji o współpracy z Deweloperem w zakresie produkcji gier.

Deweloper nie ponosi kosztów związanych z przedstawianiem w materiałach marketingowych i finansowych informacji o udziale Inwestora.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii podlegania opodatkowaniu – na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy – wykonania przez Dewelopera umów o współpracy na rzecz Inwestora (pytanie oznaczone we wniosku nr 1).

Odnosząc powyższe rozważania do przedstawionego stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego) należy stwierdzić, że przekazanie środków pieniężnych na rzecz realizacji inwestycji przez Dewelopera powinno być rozumiane jako zapłata za odpłatne świadczenie usług (wykonanie ustaleń umownych przez Dewelopera).

Analizując umowne ustalenia stron dostrzec można, że Inwestor jest jednym z beneficjentów realizowanych przez Dewelopera gier (w tym jednej ukończonej i wydanej oraz następnych w trakcie produkcji). Przede wszystkim w zamian za przekazanie środków pieniężnych Inwestor będzie uprawniony do czerpania pożytków i korzyści z tytułu zrealizowanej inwestycji. Fakt, że autorskie prawa majątkowe do oprogramowania komputerowego oraz utworów powstałych na skutek procesu tworzenia gier nie są mu przekazywane, nie zmienia istoty transakcji.

Deweloper działa niejako na zlecenie Inwestora, gdyż:

·Deweloper będzie na bieżąco informował Inwestora o wszelkich zdarzeniach związanych z przesunięciem terminu realizacji gier;

·działanie Inwestora w ramach danej inwestycji ogranicza się do niepodejmowania bezpośrednio lub pośrednio jakichkolwiek działań związanych z grami, które mogłyby wpłynąć w sposób negatywny na realizację, wydanie lub dystrybucję gry lub zagrozić wpływom z dystrybucji gier;

·Inwestor otrzymuje również świadczenie wzajemne w postaci prawa do przedstawiania w materiałach marketingowych i finansowych Inwestora informacji o udziale Inwestora w produkcji gier oraz o etapach realizacji gier (pomimo, że Inwestor nie posiada autorskich praw majątkowych i tak czerpie korzyści z samego faktu udziału w inwestycji w sektorze kreatywnym i innowacyjnym). Z opisu wynika, że to Inwestor promuje swoją działalność poprzez informowanie o współpracy z Deweloperem, a Deweloper wyraził zgodę na przedstawianie w materiałach marketingowych i finansowych Inwestora informacji o udziale Inwestora w Projekcie oraz o etapie realizacji Projektu.

Środki pieniężne przekazywane są w transzach na realizację konkretnego kamienia milowego – co też powoduje, że środki pieniężne przekazywane przez Inwestora mają bezpośrednie odzwierciedlenie w świadczeniach, które wykonuje Deweloper.

Zasady współpracy określone w umowie wskazują na wykonywanie działań na zlecenie Inwestora (tj. przygotowanie inwestycji, z której Inwestor będzie czerpał określone zyski).

Jeśli wpłacający otrzymuje określone korzyści oznacza to, że tego rodzaju finansowanie projektów, co do zasady nie stanowi darowizny, lecz jest świadczeniem wzajemnym.

Jednocześnie należy wskazać, iż fakt, że wykonanie przez Dewelopera umowy o współpracy odbywa się w ramach wspólnego przedsięwzięcia (współpracy), nie stoi na przeszkodzie uznaniu takiego działania za świadczenie usług.

Tym samym, zdarzenie w postaci wykonania umowy o współpracy, która realizowana jest z wykorzystaniem środków pieniężnych przekazanych Deweloperowi przez Inwestora, stanowi odpłatne świadczenie usług przez Dewelopera na rzecz Inwestora, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Podsumowując, zdarzenie w postaci wykonania umowy o współpracy, która realizowana jest z wykorzystaniem środków pieniężnych przekazanych Deweloperowi przez Inwestora, stanowi/będzie stanowić odpłatne świadczenie usług przez Dewelopera na rzecz Inwestora, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy, a środki pieniężne, o których mowa powyżej, stanowią/będą stanowić zapłatę za świadczenie usług.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w kwestii dotyczącej pytania oznaczonego we wniosku nr 1 należało uznać jako prawidłowe.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą również kwestii podlegania opodatkowaniu czynności polegających na przekazywaniu przez Dewelopera na rzecz Inwestora kwot pieniężnych tytułem udziału w zysku ze sprzedaży gier komputerowych (pytanie oznaczone we wniosku nr 2).

W wyniku analizy przedstawionego opisu sprawy na tle powołanych przepisów należy stwierdzić, że celem ustalenia, czy czynności polegające na przekazywaniu przez Dewelopera na rzecz Inwestora kwot pieniężnych tytułem udziału w zysku będą miały wpływ na opodatkowanie podatkiem od towarów i usług należy ustalić, czy istnieje powiązanie pomiędzy przekazaną wartością zysku, a jakimś świadczeniem wzajemnym ze strony Inwestora.

W rozpatrywanej sprawie – jak wskazuje Wnioskodawca – rozliczenie zysków z tytułu realizacji wspólnego przedsięwzięcia w odpowiednich proporcjach wynika z mocy zawartych umów i odnosi się do kwoty wszystkich przychodów netto ze sprzedaży Gry pomniejszonych o „Bezpośrednie Koszty” poniesione przez Dewelopera w związku z komercjalizacją i sprzedażą Gry.

Podział zysku pomiędzy Inwestora i Dewelopera ma wyłącznie charakter techniczny i jest dokonywany w celu odzwierciedlenia zysku każdego z uczestników wspólnego przedsięwzięcia.

Otrzymanie środków z podziału zysku nie wiąże się z jakimkolwiek świadczeniem wzajemnym, które by Wnioskodawca realizował na rzecz Inwestora, a wynika jedynie ze współfinansowania Gry, które – co istotne – nie posiada cech świadczenia podlegającego opodatkowaniu, np. pożyczki (brak obowiązku zwrotu przekazywanych kwot).

Przechodząc zatem do kwestii podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT czynności przekazywania kwoty zysku należy wskazać, że okolicznością, która w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy decyduje o opodatkowaniu jest odpłatność za świadczoną usługę lub dostawę towarów, którą należy rozumieć jako wynagrodzenie należne za dane świadczenie. Jest ono najczęściej określane umową pomiędzy stronami transakcji i stanowi skutek określonego przysporzenia.

W przedmiotowej sprawie takiego świadczenia Wnioskodawca nie wskazuje.

Trudno również taką cechę przypisywać operacji księgowej polegającej na rozliczeniu zysków. Rozliczenie zysków i ich wypłata na rzecz każdej ze stron umowy (w tym na rzecz Inwestora) nie będzie zatem stanowić świadczenia usług w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy.

Podsumowując, czynności polegające na przekazywaniu przez Dewelopera na rzecz Inwestora kwot pieniężnych tytułem udziału w zysku ze sprzedaży gier komputerowych, na warunkach określonych w umowach stron, nie stanowią/nie będą stanowić odpłatnego świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu VAT w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy w kwestii dotyczącej pytania oznaczonego we wniosku nr 2 należało uznać jako prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Zwrócić należy uwagę, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.

Interpretacja dotyczy:

·stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia

·zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).