W zakresie zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży zabudowanej nieruchomości – m.in działki nr (...) w trybie licytacji komorniczej. - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.286.2022.3.MPU

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 20 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.286.2022.3.MPU

Temat interpretacji

W zakresie zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży zabudowanej nieruchomości – m.in działki nr (...) w trybie licytacji komorniczej.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego dotyczącego w podatku od towarów i usług sprzedaży działki nr (...) jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Pana wniosek z 31 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży zabudowanej nieruchomości – m.in działki nr (...) w trybie licytacji komorniczej wpłynął 7 czerwca 2022 r. Uzupełnił Pan go pismem z 11 sierpnia 2022 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 3 sierpnia 2022 r. oraz pismem z 9 września 2022 r. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej Dłużnika była sprzedaż ustawowa żywności, napojów, wyrobów tytoniowych i wyrobów chemicznych oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Nieruchomość mająca być przedmiotem sprzedaży składa się z 4 działek o numerach (...), (...), (...), (...). Zabudowę każdej z działek stanowią budynki magazynowe. Dłużnik jest właścicielem każdej działki oraz każdego z posadowionych na nich budynków. W związku z nabyciem nieruchomości Dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i skorzystał z tego prawa. Na nieruchomości znajdują się budynki magazynowe w części parterowej natomiast piętro stanowią pomieszczenia biurowe. Budynki są trwale związane z gruntem. Wszystkie budynki były wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Pierwsze zasiedlenie miało miejsce przed 2010 r. Pomiędzy pierwszym zasiedleniem a jego dostawą upłynie powyżej 2 lat. Dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i z tego prawa skorzystał. Budynki były wprowadzone do ewidencji środków trwałych zgodnie z przepisami o podatku dochodowym. Dłużnik nie ponosił wydatków na ulepszenie budynków. Budynki usytuowane na nieruchomości stanowią u Dłużnika towar handlowy. Brak informacji na temat symboli Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych poszczególnych budynków i budowli. Nieruchomość nie jest wykorzystywana przez dłużnika na cele działalności zwolnionej z podatków. Prowadzono udokumentowane działania, które doprowadziły do uzyskania niezbędnych informacji w drodze informacji urzędowych oraz oświadczeń dłużnika.

W piśmie uzupełniającym z 9 września 2022 r. prosił Pan o wydanie interpretacji dla działki dłużnika nr (...) objętej księgą wieczystą nieruchomości (...).

Dłużnik: (…).(…)., NIP: (…) Regon: (…)

Pytanie

Czy sprzedaż w drodze licytacji zabudowanej nieruchomości (działki (...)) dłużnika prowadzącego działalność gospodarczą na terenie tej nieruchomości (ozn KW (...)) będzie podlegała zwolnieniu z podatku VAT w przypadku gdy od 10 lat nie było dokonywanych żadnych wydatków ulepszających tę nieruchomość, pomimo że została zakupiona z podatkiem VAT, który był odliczany przez dłużnika?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie transakcja będzie zwolniona z VAT gdyż nie było nakładów w ciągu ostatnich 2 lat.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży zabudowanej nieruchomości - działki nr (...) w trybie licytacji komorniczej jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 18 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931), zwanej dalej „ustawą”:

Organy egzekucyjne określone w ustawie z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2020 r. poz. 1427, 1492 i 2320 oraz z 2021 r. poz. 11 i 41) oraz komornicy sądowi wykonujący czynności egzekucyjne w rozumieniu przepisów Kodeksu postępowania cywilnego są płatnikami podatku od dostawy, dokonywanej w trybie egzekucji, towarów będących własnością dłużnika lub posiadanych przez niego z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Definicja płatnika została zawarta w art. 8 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540, ze zm.):

Płatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, obowiązana na podstawie przepisów prawa podatkowego do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu.

Przepis art. 18 ustawy wprowadza szczególną na gruncie przepisów ustawy regulację, kiedy to należny podatek pobierany jest i odprowadzany do urzędu skarbowego przez płatnika, a nie przez podatnika. Płatnik pełni w tym przypadku rolę pośrednika pomiędzy podatnikiem a organem podatkowym, przekazując organowi środki pieniężne podatnika.

Komornik sądowy dokonuje transakcji w imieniu dłużnika. Prowadzona przez komornika sądowego sprzedaż towarów będących własnością dłużnika podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdy do rozliczenia tego podatku jest zobowiązany dłużnik, tzn. w przypadku gdy dłużnik - właściciel towarów - występuje jako podatnik podatku od towarów i usług, wówczas komornik jest płatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu dostawy tego towaru. W przypadku natomiast, gdy dana czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług lub jest od niego zwolniona, komornik sądowy nie jest obowiązany do odprowadzenia podatku. Zatem komornik sądowy zobowiązany jest do przestrzegania przepisów ustawy i do uwzględniania, w trakcie sprzedaży egzekucyjnej towarów, okoliczności decydujących o jej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie opodatkowanie podatkiem od towarów i usług ma miejsce wówczas, jeżeli po stronie dłużnika spełnione są przesłanki o charakterze przedmiotowym, tj. wystąpi czynność podlegająca opodatkowaniu w oparciu o przepisy art. 5 ustawy i podmiotowym, tj. gdy czynność podlegająca opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest dokonywana przez osobę (lub jednostkę organizacyjną) będącą podatnikiem w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, działającą w takim charakterze.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:

Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W świetle przytoczonych powyżej przepisów, zarówno grunt, jak i budynek spełniają definicję towaru określoną w art. 2 pkt 6 ustawy, a ich sprzedaż traktowana jest jako odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju.

Jednocześnie należy zaznaczyć, że sprzedaż nieruchomości w trybie egzekucji stanowi odpłatną dostawę towarów, co oznacza, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, objęta jest zakresem przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

Stosownie zaś do art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (…).

Podkreślić należy, że sprzedaż składników majątkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie ulega bowiem wątpliwości, że dłużnik występuje w charakterze podatnika VAT.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Dłużnik jest właścicielem nieruchomości (ozn KW (...)) składającej się z 4 działek o numerach (...), (...) (...), (...). Dłużnik jest właścicielem każdej działki oraz każdego z posadowionych na nich budynków. Dłużnik prowadzi działalność gospodarczą na terenie tej nieruchomości (ozn KW (...)). Przedmiotem prowadzonej działalności gospodarczej była sprzedaż ustawowa żywności, napojów, wyrobów tytoniowych i wyrobów chemicznych oraz wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi. Zabudowę każdej z działek stanowią budynki magazynowe, które znajdują się w części parterowej natomiast piętro stanowią pomieszczenia biurowe. Budynki są trwale związane z gruntem. Wszystkie budynki były wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Budynki usytuowane na nieruchomości stanowią u Dłużnika towar handlowy. Nieruchomość nie jest wykorzystywana przez dłużnika na cele działalności zwolnionej z podatków. Dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i z tego prawa skorzystał. Budynki były wprowadzone do ewidencji środków trwałych zgodnie z przepisami o podatku dochodowym. W związku z nabyciem nieruchomości Dłużnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego i skorzystał z tego prawa.

Podkreślić należy że sprzedaż składników majątkowych wykorzystywanych w działalności gospodarczej podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie ulega bowiem wątpliwości, że Dłużnik występuje w charakterze podatnika.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy nieruchomości zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:

Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;

b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:

Przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:

a)wybudowaniu lub

b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich doszło do pierwszego zasiedlenia, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata.

Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.

Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:

W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Co do zasady zatem grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według tych samych regulacji jak budynki i budowle na nim posadowione. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z opisu sprawy wynika, że każda działka objęta licytacja komorniczą jest zabudowana budynkiem magazynowym. Skoro więc na działce nr (...) znajduje się budynek magazynowy, w przypadku którego od jego pierwszego zasiedlenia upłynęło powyżej dwóch lat, to dostawa tego budynku korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy. W konsekwencji dostawa działki nr (...) w trybie licytacji komorniczej, na której posadowiony jest budynek magazynowy, przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy również objęta będzie zwolnieniem od podatku od towarów i usług.

Tym samym Pana stanowisko w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług dostawy zabudowanej działki (...) jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie Organ wskazuje, że w kwestii dotyczącej ustalenia czy dłużnik będzie zobowiązany do zwrotu podatku VAT zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy możliwości zwolnienia z podatku VAT przy sprzedaży zabudowanej nieruchomości - działki nr (...) w trybie licytacji komorniczej, natomiast w zakresie dotyczącym działek o nr (...), (...), (...) wydane zostanie odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).