Skutki podatkowe sprzedaży działek powstałych z podziału nieruchomości. - Interpretacja - 0114-KDIP4-3.4012.230.2022.4.JJ

Shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 11 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.230.2022.4.JJ

Temat interpretacji

Skutki podatkowe sprzedaży działek powstałych z podziału nieruchomości.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie pytania oznaczonego nr 1 jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

11 kwietnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 7 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy skutków podatkowych transakcji sprzedaży działek wydzielonych z działki nr 2. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 16 czerwca 2022 r. (wpływ 22 czerwca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wniosek o interpretację dotyczy planowanej sprzedaży gruntów w miejscowości (...) gmina (...) przez małżonków (...).

Po śmierci Pana mamy w darowiźnie w 1993 r. otrzymał Pan od Pana taty grunty rolne w miejscowości (...) gmina (...) o powierzchni 0,94 ha, tj. działki nr 1a, 1b, 1c, które stanowią głównie grunty rolne i tak są przez Pana wykorzystywane. 12 października 1996 r. zawarł Pan związek małżeński na zasadach wspólności majątkowej małżeńskiej z Pana żoną (...).

1 marca 2001 r. nabył Pan od Pana ciotecznego brata grunt rolny o powierzchni 0,44 ha, tj. działkę o numerze 1d w miejscowości (...) gmina (...) położoną obok domu Pana taty. Z ziemi tej, tj. działki 1d i z posiadanych od 1993 r. gruntów, tj. działek nr 1a, 1b, 1c utworzył Pan gospodarstwo rolne o łącznej powierzchni 1,38 ha, które jest wykorzystywane do celów rolniczych (plantacje choinek świerkowych i jodeł, uprawa malin, uprawa zbóż i warzyw itd.). Z żoną pracuje Pan zawodowo i dodatkowo razem prowadzą Państwo gospodarstwo rolne.

W 2008 r. wraz z żoną zakupił Pan grunty rolne od znajomej (...) w miejscowości (...) gmina (...) o powierzchni 1,20 ha tj. działki nr 2a, 2b i 2c w celu powiększenia gospodarstwa rolnego. W 2011 r. grunty te zostały przez Gminę (...) przekształcone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego w grunty rolne z możliwością zabudowy mieszkaniowej. Po zmianie przez Gminę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego grunty były nadal wykorzystywane rolniczo.

28 września 2012 r. rozszerzył Pan z żoną wspólność majątkową małżeńską na wszelkie przedmioty majątkowe, które zostały nabyte przez Pana i Pana żonę przed zawarciem tej umowy i Pana żona stała się formalnie właścicielem razem z Panem prowadzonego gospodarstwa rolnego.

W 2014 r. grunty w (...) gmina (...) składające się z trzech działek o nr 2a, 2b, 2c zostały połączone w działkę o nr 2 o powierzchni 1,1796 ha. Grunty rolne w (...) były uprawiane rolniczo od nabycia do końca 2020 r.

W 2021 r. wraz z żoną podjął Pan decyzję o zmniejszeniu powierzchni gospodarstwa rolnego tj. sprzedaży gruntów w miejscowości (...) gmina (...) czyli działki nr 2. Na podjęcie tej decyzji miały wpływ dwa czynniki:

1) Pana stan zdrowia, (…),

2) Drugim czynnikiem jest postępująca choroba (…).

W 2021 r. próbował Pan sprzedać grunty w (...) gmina (...), tj. działkę nr 2, lecz nie było chętnych na zakup gruntu 1,1796 ha w całości. Natomiast zgłosiło się do Pana kilka osób zainteresowanych zakupem gruntu o mniejszej powierzchni. Wobec tego, jedynym sposobem sprzedaży okazał się podział tych gruntów, tj. działki nr 2 na działki o mniejszej powierzchni, na których zakup są chętni. Żeby sprzedać grunt postanowił Pan podzielić działkę nr 2 na działki odpowiadające zainteresowanym osobom.

W chwili obecnej jest złożony projekt podziału geodezyjnego działki nr 2 i oczekuje Pan na wydanie decyzji zatwierdzającej podział. Jeśli otrzyma Pan pozytywną decyzję ze Starostwa, to powstanie z działki nr 2 osiem działek rolnych z możliwością zabudowy (sześć działek będzie mieć bezpośredni dostęp do drogi gminnej, a do dwóch działek położonych z tyłu zostanie wytyczona geodezyjnie droga dojazdowa).

Na działce nie ma doprowadzonych mediów. Nie podejmował Pan działań mających na celu uatrakcyjnienie tych działek, zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla działki w (...) gmina (...) została w 2011 r. dokonana przez Gminę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a nie na Pana wniosek, nie miał Pan na to wpływu. Dokona Pan wyłącznie podziału geodezyjnego działki nr 2.

Nabył Pan działkę w (...) do majątku małżeńskiego w celu powiększenia istniejącego gospodarstwa rolnego, miało to miejsce ponad 13 lat temu, a chce Pan ją sprzedać w wyniku zmiany Pana sytuacji życiowej i rodzinnej, wyzbywa się Pan majątku osobistego.

Działania związane ze sprzedażą działki w (...) są związane ze zwykłym zarządem majątku osobistego małżonków, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży.

Nie było poniesionych nakładów związanych z przygotowaniem działek do sprzedaży, w tym uzbrojenia, ogrodzenia, wystąpienia o warunki zabudowy.

Ponadto, dotychczas nie dokonywał Pan z żoną sprzedaży żadnych gruntów.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Działki nr 2a, 2b, 2c nabył Pan wraz z żoną na podstawie umowy sprzedaży warunkowej z 14 listopada 2008 r. (akt notarialny (...)) i umowy przeniesienia własności nieruchomości z 27 listopada 2008 r. (akt notarialny (...)), transakcja kupna nie była opodatkowana podatkiem VAT, transakcja kupna nie była udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą VAT. Był to zakup od osoby prywatnej.

W momencie nabycia działek nr 2a, 2b, 2c nie był Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT, w dacie sprzedaży działek powstałych z podziału działki nr 2 nie będzie Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Z tytułu nabycia działek nr 2a, 2b, 2c nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT.

Działki nr 2a, 2b, 2c i powstałą w wyniku ich połączenia działkę nr 2 przez cały okres ich posiadania wykorzystywane były tylko rolniczo. Nie prowadził i nie prowadzi Pan własnej działalności gospodarczej, nie wykonywał i nie wykonuje Pan czynności opodatkowanych bądź wyłącznie zwolnionych z podatku VAT.

Prowadząc gospodarstwo rolne na działce 2 (oraz wcześniej działkach 2a, 2b, 2c) uzyskiwał Pan płody rolne przeznaczone do dalszej odsprzedaży oraz wykorzystywał Pan uzyskane płody rolne na własny użytek.

Sprzedaż uzyskanych pożytków z gospodarstwa rolnego korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, sprzedaż nie była opodatkowana podatkiem VAT.

Nigdy nie był i nie jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego albo jakiejkolwiek innej działalności.

Działki 2a, 2b, 2c i powstała z ich połączenia działka nr 2 w całym okresie posiadania nie były przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Nie podnosił Pan wartości działki nr 2, z której zostaną wydzielone działki będące przedmiotem sprzedaży, nie uzbrajał działki, nie doprowadzał mediów, nie ogrodził, dokonał Pan jedynie podziału geodezyjnego działki na 10 mniejszych działek ponieważ na zakup działki 2 w całości nie było chętnych.

Działkę podzieli Pan na:

osiem mniejszych działek rolnych, działki o projektowanych numerach 2/1, 2/2, 2/3, 2/4, 2/6, 2/7, 2/9, 2/10 ,

dziewiątą działkę rolną stanowiącą dojazd do dwóch działek położonych z tyłu. Ta dziewiąta działka będzie do sprzedaży po ½ udziału razem z dwoma działkami położonymi z tyłu, działka o projektowanym numerze 2/8,

oraz dziesiąta działka rolna wytyczona na potrzeby Gminy w celu poszerzenia drogi gminnej, droga ta obecnie ma 3 m szerokości a w przyszłości ma być poszerzona i w tym celu została wydzielona ta dziesiąta działka rolna, jest to działka o projektowanym numerze 2/5 . Działka ta (tj. działka na poszerzenie drogi gminnej) będzie sprzedana razem z bezpośrednio do niej przylegającą działką rolną.

Dla działek 2a, 2b, 2c i powstałej z ich połączenia działki nr 2 nie występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i nie występował o ustanowienie dla niej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W stosunku do działki nr 2, z której zostaną wydzielone działki będące przedmiotem sprzedaży nie podejmował Pan działań reklamowo-marketingowych. W celu znalezienia nabywcy zamieścił Pan z żoną ogłoszenie o sprzedaży na portalu ogłoszeniowym, skorzystał Pan z pośrednictwa biura nieruchomości.

Z kilkoma nabywcami zainteresowanymi zakupem działek powstałych po podziale działki nr 2 zawarł Pan umowy przedwstępne sprzedaży działek. Przyrzeczone umowy sprzedaży zawarte zostaną pod warunkiem zatwierdzenia przez Wójta Gminy (...) w terminie do 30 września 2022 r. podziału działki gruntu nr 2. Przedmiotem przyrzeczonej umowy sprzedaży będzie działka gruntu, także w przypadku zmiany jej projektowanego numeru, jak również zmiany jej powierzchni, przy czym cena nie ulegnie zmianie. Dla jednej działki postanowiono, że w przypadku różnicy w powierzchni działki do 5 m2 cena nie ulegnie zmianie, zaś w przypadku różnicy powierzchni wynoszącej powyżej 5 m2 cena ulegnie zmianie w ten sposób, że zostanie przeliczona wg ceny za 1 m2 gruntu.

W przypadku gdyby Wójt Gminy (...) w terminie do 30 września 2022 roku nie zatwierdził podziału działki gruntu nr 2 umowy przedwstępne sprzedaży zostaną rozwiązane.

W ramach umów przedwstępnych nabywcom nie udzielił i nie planuje Pan udzielić jakichkolwiek pełnomocnictw, upoważnień czy zgód do działania na Pana rzecz i w Pana imieniu.

Po wydzieleniu działek objętych sprzedażą nie będzie Pan dokonywać na tych działkach inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększyłyby ich wartość, np. poprzez uzbrojenie ich w media, ogrodzenie, wydzielenie dróg, wystąpienie o warunki zabudowy.

Nigdy wcześniej nie sprzedawał Pan żadnej działki. Razem z żoną posiada Pan jeszcze inne grunty rolnicze (poza działką nr 2), które wykorzystuje Pan rolniczo i na dzień dzisiejszy nie planuje sprzedaży tych pozostałych gruntów.

Poza działką 2 posiada Pan:

działki nr 1a, 1b, 1c o powierzchni 0,94 ha – są to grunty rolne – grunty te w 1993 r. otrzymał Pan w darowiźnie od Pana taty w celu uprawy rolniczej,

działkę nr 1d o powierzchni 0,44 ha – grunt rolny (grunt po Pana dziadkach) zakupiony aktem notarialnym w 2001 r. od Pana ciotecznego brata, jest to grunt sąsiadujący z domem Pana taty i Pana rodzinnym domem, w którym mieszka Pana tata, grunt ten zakupiony został w celu uprawy rolniczej.

Dla działek wydzielonych z działki 2 stanowiących grunty rolne jest w Gminie (...) uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wynika z niego, że tereny te mogą być przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową niską po wydaniu zgody na odrolnienie i złożeniu wniosku o przekształcenie w teren budowlany.

Podał Pan, że sprawa dotyczyć będzie sprzedaży ośmiu działek. Podając liczbę działek osiem – miał Pan na myśli liczbę potencjalnych nabywców. Działkę 2 zgodnie ze złożonym projektem podziału geodezyjnie musi Pan podzielić na w sumie 10 działek, tj.:

osiem mniejszych działek rolnych, działki o projektowanych numerach 2/1, 2/2, 2/3, 2/4, 2/6, 2/7, 2/9, 2/10,

dziewiąta działka rolna, która będzie wydzielona w celu zapewnienia dojazdu do dwóch działek położonych z tyłu (działka ta będzie sprzedana po ½ udziału razem z dwoma działkami położonymi z tyłu), działka o projektowanym numerze 2/8,

oraz dziesiąta działka rolna wytyczona na potrzeby Gminy w celu poszerzenia drogi gminnej, droga ta obecnie ma 3 m szerokości, a w przyszłości ma być poszerzona i w tym celu została wydzielona ta dziesiąta działka rolna, jest to działka o projektowanym numerze 2/5. Działka ta (tj. działka na poszerzenie drogi gminnej) będzie sprzedana razem z bezpośrednio do niej przylegającą działką rolną.

Pytanie

Czy sprzedaż działek powstałych z podzielenia działki nr 2 w miejscowości (...) gmina (...) będzie obciążona podatkiem VAT?

Pana stanowisko w sprawie

W Pana ocenie, sprzedaż działek powstałych z podzielenia działki nr 2 w miejscowości (...) gmina (...) nie będzie obciążona podatkiem VAT.

Planowana przez Pana sprzedaż gruntu wykorzystywanego w działalności rolniczej stanowi zwykłe wykonywanie prawa własności. Poza podziałem geodezyjnym nie podejmował Pan żadnych innych czynności mających na celu przygotowanie gruntu do sprzedaży. Nie wykonywał Pan uzbrojenia terenu, utwardzenia drogi wewnętrznej, nasadzeń zieleni, ogrodzenia oraz nie podejmował Pan działań marketingowych wykraczających poza zwykłe formy ogłoszenia.

Grunt został podzielony na mniejsze powierzchnie, gdyż jest to jedyny sposób na sprzedaż gruntu tj. działki nr 2 w miejscowości (...) gmina (...). Na zakup działki o mniejszej powierzchni są zainteresowane osoby, na dzień dzisiejszy na pięć działek ma Pan potencjalnych kupców.

Grunty, które chce Pan sprzedać stanowią Pana i Pana żony majątek prywatny. Skutkiem tego, transakcja zbycia tych nieruchomości gruntowanych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Grunt nabył Pan wraz z żoną w celu prowadzenia działalności rolniczej, a nie z zamiarem sprzedaży w przyszłości. Sprzedaż podyktowana jest wyłącznie Pana sytuacją rodzinną, życiową i zdrowotną.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na podstawie art. 2 pkt 22 ustawy

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem w świetle powołanych powyżej przepisów grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Towarem jest także udział w prawie własności nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11 grudnia 2006 r. s. 1 ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE Rady”:

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

a) określone udziały w nieruchomości,

b) prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

c) udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.

Należy jednak wskazać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Stosownie do art. 2 pkt 15 ustawy:

Przez działalność rolniczą rozumie się produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin „in vitro”, fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (CN 4403 41 00 i 4403 49) oraz bambusa (CN 1401 10 00), a także świadczenie usług rolniczych.

Mając na względzie definicję działalności gospodarczej, zawartą ww. art. 15 ust. 2 ustawy, należy uznać, że działalność rolnicza, o której mowa w art. 2 ust. 15 ustawy, mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.

Zatem rolnik, w świetle przepisów ustawy – co do zasady – posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą). Co istotne, w sytuacji gdy rolnik dokona rejestracji i uzyska miano podatnika podatku VAT czynnego, oznacza to, że prowadzi on działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT według właściwej stawki tego podatku.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Na mocy art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady:

„Podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności.

„Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie, w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.

Jednocześnie, w art. 12 ust. 1 lit. b) powołanej Dyrektywy 2006/112/WE Rady wskazano, że:

Państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego.

Artykuł 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE Rady stanowi, że:

„Teren budowlany” to każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie.

Na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE Rady:

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.

Z przytoczonych regulacji wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów, jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Zatem w kwestii opodatkowania sprzedaży działki istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego opisu sprawy w celu dokonania sprzedaży ww. gruntu podjął Pan aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Pana za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Uznanie zaś, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy) jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.

Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.

Z opisu sprawy wynika, że w 2008 r. wraz z żoną zakupił Pan grunty rolne w miejscowości (...) gmina (...) o powierzchni 1,20 ha tj. działki nr 2a, 2b i 2c w celu powiększenia gospodarstwa rolnego.

Działki nr 2a, 2b, 2c nabył Pan wraz z żoną na podstawie umowy sprzedaży warunkowej z 14 listopada 2008 r. i umowy przeniesienia własności nieruchomości z 27 listopada 2008 r., transakcja kupna nie była opodatkowana podatkiem VAT, transakcja kupna nie była udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą VAT. Był to zakup od osoby prywatnej. Z tytułu nabycia działek nr 2a, 2b, 2c nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT. W momencie nabycia działek nr 2a, 2b, 2c nie był Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

W 2014 r. grunty w (...) gmina (...) składające się z trzech działek o nr 2a, 2b, 2c zostały połączone w działkę o nr 2 o powierzchni 1,1796 ha. Grunty rolne w (...) były uprawiane rolniczo od nabycia do końca 2020 r.

Działki nr 2a, 2b, 2c i powstała w wyniku ich połączenia działka nr 2 przez cały okres ich posiadania wykorzystywane były tylko rolniczo. Nie prowadził i nie prowadzi Pan własnej działalności gospodarczej, nie wykonywał i nie wykonuje Pan czynności opodatkowanych bądź wyłącznie zwolnionych z podatku VAT.

Prowadząc gospodarstwo rolne na działce 2 (oraz wcześniej działkach 2a, 2b, 2c) uzyskiwał Pan płody rolne przeznaczone do dalszej odsprzedaży oraz wykorzystywał Pan uzyskane płody rolne na własny użytek. Sprzedaż uzyskanych pożytków z gospodarstwa rolnego korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, sprzedaż nie była opodatkowana podatkiem VAT. Nigdy nie był i nie jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego albo jakiejkolwiek innej działalności.

Nie podnosił Pan wartości działki nr 2, z której zostaną wydzielone działki będące przedmiotem sprzedaży, nie uzbrajał Pan działki, nie doprowadzał mediów, nie ogrodził, dokonał Pan jedynie podziału geodezyjnego działki na 10 mniejszych działek ponieważ na zakup działki 2 w całości nie było chętnych. Działkę podzielił Pan na:

osiem mniejszych działek rolnych, działki o projektowanych numerach 2/1, 2/2, 2/3, 2/4, 2/6, 2/7, 2/9, 2/10 ,

dziewiątą działkę rolną stanowiącą dojazd do dwóch działek położonych z tyłu. Ta dziewiąta działka będzie do sprzedaży po ½ udziału razem z dwoma działkami położonymi z tyłu, działka o projektowanym numerze 2/8,

oraz dziesiąta działka rolna wytyczona na potrzeby Gminy w celu poszerzenia drogi gminnej, droga ta obecnie ma 3 m szerokości a w przyszłości ma być poszerzona i w tym celu została wydzielona ta dziesiąta działka rolna, jest to działka o projektowanym numerze 2/5. Działka ta (tj. działka na poszerzenie drogi gminnej) będzie sprzedana razem z bezpośrednio do niej przylegającą działką rolną.

W dacie sprzedaży działek powstałych z podziału działki nr 2 nie będzie Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT.

Działki 2a, 2b, 2c i powstała z ich połączenia działka nr 2 w całym okresie posiadania nie były przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Dla działek 2a, 2b, 2c i powstałej z ich połączenia działki nr 2 nie występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i nie występował Pan o ustanowienie dla niej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W stosunku do działki nr 2, z której zostaną wydzielone działki będące przedmiotem sprzedaży nie podejmował Pan działań reklamowo-marketingowych. W celu znalezienia nabywcy zamieścił Pan z żoną ogłoszenie o sprzedaży na portalu ogłoszeniowym, skorzystał Pan z pośrednictwa biura nieruchomości.

Z kilkoma nabywcami zainteresowanymi zakupem działek powstałych po podziale działki nr 2 zawarł Pan umowy przedwstępne sprzedaży działek. Przyrzeczone umowy sprzedaży zawarte zostaną pod warunkiem zatwierdzenia przez Wójta Gminy (...) w terminie do 30 września 2022 r. podziału działki gruntu nr 2. W przypadku gdyby Wójt Gminy (...) w terminie do 30 września 2022 roku nie zatwierdził podziału działki gruntu nr 2 umowy przedwstępne sprzedaży zostaną rozwiązane.

W ramach umów przedwstępnych nabywcom nie udzielił i nie planuje Pan udzielić jakichkolwiek pełnomocnictw, upoważnień czy zgód do działania na Pana rzecz i w Pana imieniu.

Po wydzieleniu działek objętych sprzedażą nie będzie Pan dokonywać na tych działkach inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększyły by ich wartość, np. poprzez uzbrojenie ich w media, ogrodzenie, wydzielenie dróg, wystąpienie o warunki zabudowy.

Nigdy wcześniej nie sprzedawał Pan żadnej działki. Razem z żoną posiada Pan jeszcze inne grunty rolnicze (poza działką nr 2), które wykorzystuje Pan rolniczo i na dzień dzisiejszy nie planuje sprzedaży tych pozostałych gruntów. Ponadto dotychczas nie dokonywał Pan z żoną sprzedaży żadnych gruntów.

Dla działek wydzielonych z działki 2 stanowiących grunty rolne jest w Gminie (...) uchwalony jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Wynika z niego, że tereny te mogą być przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową niską po wydaniu zgody na odrolnienie i złożeniu wniosku o przekształcenie w teren budowlany.

Pana wątpliwości dotyczą kwestii, czy sprzedaż działek powstałych z podzielenia działki nr 2 w miejscowości (...) gmina (...) będzie obciążona podatkiem VAT.

Jak wynika z powołanych wyżej przepisów, warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Dostawa towarów (np. gruntów) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy. Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT – co do zasady – mają dla określenia jego praw i obowiązków zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.

Należy zatem ustalić, czy w odniesieniu do opisanej czynności sprzedaży nieruchomości, będzie Pan spełniać przesłanki do uznania Pana za podatnika podatku od towarów i usług.

Uznanie, że dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak wyjaśniono w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

W tym miejscu należy podkreślić, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę, będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej.

Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego.

W kontekście powyższych rozważań istotna jest więc ocena, czy z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że podejmował Pan działania charakterystyczne dla profesjonalnego obrotu nieruchomościami. Ocena ta winna przy tym uwzględniać nie tylko samodzielne znaczenie poszczególnych kryteriów kwalifikacji określonych działań jako cech charakteryzujących działalność handlową, ale też brać pod uwagę całokształt tychże działań, ich wzajemne uzupełnianie się i przydatność z punktu widzenia tego rodzaju działalności gospodarczej.

Należy wskazać, że kwestie dotyczące stosunków cywilnoprawnych między podmiotami, w tym kwestie dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, reguluje ustawa z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.).

Zgodnie z art. 535 Kodeksu cywilnego:

Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, w myśl którego:

Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny, przekazania nieruchomości lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej, albo że strony inaczej postanowiły.

Z kolei umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389-396 ustawy Kodeks cywilny.

Zgodnie z art. 389 § 1 Kodeksu cywilnego:

Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.

Według art. 389 § 2 Kodeksu cywilnego:

Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.

Umowa przedwstępna jest więc jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności, lecz własności nie przenosi. Kupujący nie otrzymuje na mocy tej umowy żadnych uprawnień właścicielskich. Właścicielem zostaje dopiero dzięki zawarciu umowy przyrzeczonej.

Tym samym zgodnie z powyższymi normami prawa cywilnego – umowa przedwstępna, będąca przyrzeczeniem zawarcia właściwej umowy sprzedaży, nawet jeśli sporządzona została w formie aktu notarialnego, nie powoduje przeniesienia prawa własności nieruchomości.

Znaczenie dla przedmiotowej sprawy ma analiza całokształtu działań jakie podjął Pan w odniesieniu do działki nr 2, z której wydzielone zostaną działki będące przedmiotem sprzedaży, przez cały okres jej posiadania. Z przedstawionego opisu sprawy nie wynika taka Pana aktywność, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Nie podejmował Pan ciągu działań, które wskazywałyby na aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami.

Nie dokonywał Pan żadnych czynności w celu uatrakcyjnienia przedmiotowej działki – nie uzbrajał Pan działki, nie doprowadzał mediów, nie ogrodził, dokonał Pan jedynie podziału geodezyjnego działki na 10 mniejszych działek, ponieważ na zakup działki 2 w całości nie było chętnych. Działki 2a, 2b, 2c i powstała z ich połączenia działka nr 2 w całym okresie posiadania nie były przedmiotem umów najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Nie występował Pan o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i nie występował o ustanowienie dla niej miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W stosunku do działki nr 2, z której zostaną wydzielone działki będące przedmiotem sprzedaży nie podejmował Pan działań reklamowo-marketingowych (zamieścił Pan jedynie ogłoszenie o sprzedaży na portalu ogłoszeniowym i skorzystał z pośrednictwa biura nieruchomości). Działki nr 2a, 2b, 2c i powstała w wyniku ich połączenia działka nr 2 przez cały okres ich posiadania wykorzystywane były tylko rolniczo. Nie prowadził i nie prowadzi Pan własnej działalności gospodarczej, nie wykonywał i nie wykonuje Pan czynności opodatkowanych bądź wyłącznie zwolnionych z podatku VAT. Sprzedaż uzyskanych pożytków z gospodarstwa rolnego korzystała ze zwolnienia od podatku VAT i nie była opodatkowana podatkiem VAT. Nigdy nie był i nie jest Pan zarejestrowany jako czynny podatnik VAT z tytułu prowadzenia gospodarstwa rolnego albo jakiejkolwiek innej działalności. Zawarł Pan przedwstępne umowy sprzedaży, natomiast przyrzeczone umowy sprzedaży zawarte zostaną pod warunkiem zatwierdzenia przez Wójta Gminy (...) w terminie do 30 września 2022 r. podziału działki gruntu nr 2. Ponadto, w ramach umów przedwstępnych nabywcom nie udzielił i nie planuje Pan udzielić jakichkolwiek pełnomocnictw, upoważnień czy zgód do działania na Pana rzecz i w Pana imieniu.

Tak więc, nie wystąpił taki ciąg zdarzeń, który wskazywałby na Pana aktywność w zakresie obrotu nieruchomościami. Powyższe okoliczności nie mogą przesądzać o tym, że sprzedaż działek powstałych z podziału działki nr 2 będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Odnosząc się zatem do Pana wątpliwości dotyczących opodatkowania sprzedaży działek powstałych z podziału działki nr 2 stwierdzić należy, że czynności podjęte przez Pana nie wykraczają poza zakres zarządu Pana majątkiem prywatnym i nie stanowią działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Nie dokonywał Pan czynności typowych dla profesjonalnego obrotu nieruchomościami, wykonywanych przez handlowców. Brak przesłanek zawodowego – stałego i zorganizowanego charakteru takiej działalności przesądza o tym, że zbycie przez Pana działek powstałych z podziału działki nr 2 nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

W konsekwencji zbycie działek powstałych z podziału działki nr 2 nie będzie skutkować uznaniem Pana za podatnika podatku VAT zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Sprzedaż przedmiotowych działek nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem, Pana stanowisko w zakresie pytania dotyczącego podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie Pana i nie wywołuje skutków prawnych dla współwłaścicielki nieruchomości (Pana żony).

Niniejsza interpretacja rozstrzyga przedstawione zdarzenie przyszłe wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Informacja o zwrocie nadpłaty

W związku z tym, że całkowita wpłata od niniejszego wniosku wynosi 480,00 zł, kwota 80,00 zł jest wpłatą nienależną, zatem stanowi nadpłatę w rozumieniu art. 14f § 2b pkt 3 Ordynacji podatkowej i podlega zwrotowi według Pana dyspozycji na rachunek bankowy wskazany we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a i art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).