Temat interpretacji
Termin wystawienia faktury.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie terminu wystawienia faktury jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy terminu wystawienia faktury.
Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 6 czerwca 2022 r. (wpływ 14 czerwca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą pod nazwą (…). Wnioskodawczyni wykonała usługę dla firmy (…) z siedzibą (…).
Wykonania usługi Wnioskodawczyni podjęła się przed podpisaniem zlecenia na ustną prośbę kierownika budowy z firmy (…). Prace polegające na wykonaniu przebudowy ściany na terenie zakładu (…) zostały wykonane 27-28 grudnia 2021 r. Umowa pisemna z firmą (…) została podpisana 3 stycznia 2022 r. Częściowy protokół rzeczowo-finansowy zaawansowania robót nr (…)/2019 z 5 stycznia 2021 r. (jest na nim oczywisty błąd powinna być na nim data 5 stycznia 2022 r.) został wystawiony przez kierownika budowy Pana (…) 5 stycznia 2022 r. i tego dnia Wnioskodawczyni wystawiła fakturę (…)/2022.
Faktura ta nie została przyjęta przez firmę (…) i nie została zapłacona. Firma (…) fakt nie przyjęcia faktury tłumaczy błędną datą zakończenia usługi na fakturze, żądając jej zmiany z daty 5 stycznia 2022 r. na 31 grudnia 2021 r. Wnioskodawczyni nie zgadza się z takim stanowiskiem firmy (…). Fakturę tę mimo nieprzyjęcia przez (…) Wnioskodawczyni zaksięgowała w styczniu 2022 r.
Uzupełnienie i doprecyzowanie stanu faktycznego
Zgodnie z ustawą Wnioskodawczyni ma obowiązek wystawić fakturę do 30 dni od daty zakończenia prac.
Firma Wnioskodawczyni (…) wykonała prace dla firmy (…) (dalej A.). Z uwagi na wcześniejszą współpracę z A. firmą (…) Wnioskodawczyni wykonała prace przed zawarciem umowy na piśmie. Część zlecenia została wykonana w dnia 27-28 grudnia 2021 r. i miały być kontynuowane w okresie późniejszym - nawet do końca marca 2022 r. Wnioskodawczyni jako właścicielka (…) wystawiła fakturę numer 4/01/2022 za częściowo wykonane prace 5 stycznia 2022 r. na kwotę 16.900 zł netto + VAT. Faktura została wystawiona po podpisaniu umowy, które nastąpiło 3 stycznia 2022 r. Klient Wnioskodawczyni odmówił przyjęcia faktury żądając, żeby wystawiła fakturę z datą 31 grudnia 2021. Z taką decyzją A. Wnioskodawczyni nie zgodziła się i ustaliła z Panią Prezes A. - Panią (…), że w tej sprawie wystąpi do KIS o interpretację przepisów w tym zakresie - prawidłowości wystawienia faktury przez Wnioskodawczynię. Wnioskodawczyni nie ma zapłaty od firmy A. Wystawioną fakturę Wnioskodawczyni zaksięgowała w miesiącu styczniu 2022 r. co miało swoje konsekwencje podatkowe. Firma A. nie przyjmując faktury i jej nie płacąc, nie ponosi żadnych konsekwencji swojego działania.
Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Czy wystawienie przez Wnioskodawczynię faktury z datą styczniową jest prawidłowe czy też nie?
Pani stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)
Pani zdaniem faktura została wystawiona prawidłowo do 30 dni od daty częściowego wykonania umowy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a ustawy:
Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 1, z tytułu świadczenia usług budowlanych lub budowlano-montażowych.
Stosownie do art. 106b ust. 1 ustawy:
Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1) sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
2) wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;
3) wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
4) otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:
a) wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
b) czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,
c) dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.
Art. 2 pkt 31 ustawy stanowi, że:
Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o fakturze – rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.
Stosownie do art. 106i ust. 1 ustawy:
Fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2-9.
Art. 106i ust. 2 ustawy stanowi, że:
Jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymano całość lub część zapłaty od nabywcy.
Na podstawie art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy:
Fakturę wystawia się nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usług – w przypadku, o którym mowa w art. 19a ust. 5 pkt 3 lit. a.
Art. 106i ust. 7 ustawy stanowi, że:
Faktury nie mogą być wystawione wcześniej niż 60. dnia przed:
1) dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi;
2) otrzymaniem, przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, całości lub części zapłaty.
Wskazać należy, że jeżeli nabywcą usług budowlanych lub budowlano-montażowych jest podatnik podatku od towarów i usług, w takich przypadku fakturę wystawia się nie później niż 30. dnia od dnia wykonania usługi (art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT), lecz nie wcześniej niż 60 dnia przed tym dniem (art. 106i ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT).
Za datę wykonania usługi budowlanej lub budowlano-montażowej należy przyjąć datę faktycznego wykonania usługi, tj. dzień w którym – w związku z wykonaniem określonej umową usługi lub jej części (jeżeli usługa jest przyjmowana częściowo) doszło do faktycznego zakończenia prac lub ich części – wykonawca zgłasza je do odbioru (w opinii wykonawcy usługi lub ich część są gotowe do ich przyjęcia przez nabywcę usługi).
Termin na wystawienie faktury dokumentującej wykonanie usługi budowlanej lub budowalno-montażowej – w przypadku usług przekazywanych w części, dla której to części określono zapłatę będzie biegł od dnia w którym wykonawca w związku z wykonaniem części określonej umową usługi zgłosił ją nabywcy do odbioru.
Z okoliczności sprawy wynika, że część zlecenia w zakresie prac polegających na wykonaniu przebudowy ściany zostało wykonane w dniach 27-28 grudnia 2021 r. i prace miały być kontynuowane w okresie późniejszym - nawet do końca marca 2022 r. Częściowy protokół rzeczowo-finansowy zaawansowania robót został wystawiony 5 stycznia 2022 r. i tego dnia wystawiła Pani fakturę za częściowo wykonane prace.
Wyjaśnić należy, że art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy, określa czas w jakim jest Pani zobowiązana wystawić fakturę. Skoro – jak Pani podała ww. prace zostały wykonane w dniach 27-28 grudnia 2021 r. to tym samym w analizowanym przypadku wystawienie faktury 5 stycznia 2022 r. wypełnia dyspozycję art. 106i ust. 3 pkt 1 ustawy.
A zatem Pani stanowisko w sprawie w zakresie terminu wystawienia faktury należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).