Temat interpretacji
Zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży budynku mieszkalnego oraz budynku warsztatowego z dobudowanym magazynem.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
25 kwietnia 2022 r. wpłynął za pośrednictwem e-Puap Państwa wniosek z 25 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży budynku mieszkalnego oraz budynku warsztatowego z dobudowany magazynem. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 13 czerwca 2022 r. (wpływ 13 czerwca 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Państwa Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: „Spółka”) jest spółką kapitałową prawa polskiego. Państwa Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT oraz bierze udział w obrocie towarami, które objęte są fakultatywnym zwolnieniem podatkowym zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.
W 2002 r. Państwa Spółka zakupiła od osób fizycznych: (...) - spadkobierców (...) małżonków (...) nieruchomość gruntową znajdującą się w (...) (księga wieczysta (...), nr obrębu (...), nr działki (...)) zabudowaną budynkiem mieszkalnym (niezgłoszonym wówczas do odbioru, którego budowa rozpoczęta została w 1983 r.) i budynkiem warsztatowym z dobudowanym magazynem - (dalej jako: „Nieruchomość”).
Nabycie Nieruchomości zostało udokumentowane aktem notarialnym z dnia 30 kwietnia 2002 r., Repertorium (...) - Kancelaria Notarialna (...) – (...).
Budynek mieszkalny został przebudowany przez Państwa Spółkę, przy czym wydatki na przebudowę wyniosły powyżej 30% wartości Nieruchomości i zgłoszony do odbioru. Podatek VAT z tytułu poniesionych wydatków na przebudowę został przez Państwa Spółkę odliczony. W dniu 10 lipca 2003 r. Państwa Spółka otrzymała zgodę na użytkowanie budynku mieszkalnego i rozpoczęła jego eksploatację na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Od końca 2006 r. Państwa Spółka podnajmuje ponadto część pomieszczeń w budynku mieszkalnym innym podmiotom gospodarczym.
W 2004 r. została dokonana przebudowa nabytego przez Państwa Spółkę parterowego , murowanego budynku warsztatowego, który został wybudowany przez pierwotnego właściciela wg. projektu zatwierdzonego 27 marca 1958 r. Nr (...) jako wytwórnia kafli, a później w 1973 r. został przerobiony i przeznaczony na warsztat ślusarski (potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia użytkowania budynku nr (...) z dnia 7 listopada 1973 r. ). Przebudowa dokonana przez Państwa Spółkę była połączona z rozbiórką, budynku magazynowego (dobudowanego do budynku warsztatowego przez poprzedniego właściciela w 1986 r.), na podstawie Decyzji o pozwoleniu na budowę Nr (...) z dnia 27 października 2003 r. podatek VAT od prac budowlano-instalacyjnych, związanych z ulepszeniem (przebudową) budynku warsztatowego został przez Państwa Spółkę odliczony. Przedmiotowy budynek Państwa Spółka użytkuje na własne potrzeby działalności od 2005 r.
Państwa Spółka planuje sprzedać Nieruchomość.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT i jej zmianą opublikowaną dnia 13 sierpnia 2019 r. w Dzienniku Ustaw pod poz. 1520 dot. definicji „pierwszego zasiedlenia”, ilekroć jest mowa o pierwszym zasiedleniu - rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego wynika, że zastosowanie fakultatywnego zwolnienia z opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części (art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT) możliwe jest wówczas, gdy dostawa ta nie jest dokonywana przed, w ramach lub w ciągu 2 lat od pierwszego zasiedlenia.
Odnosząc powyższe do przedmiotowego stanu faktycznego, skoro rozpoczęcie przez Państwa Spółkę użytkowania Nieruchomości po jej ulepszeniu, w ramach którego Państwa Spółka poniosła wydatki na przebudowę każdego z budynków w kwocie wyższej niż 30% wartości początkowej, nastąpiło w 2003 r. w zakresie budynku mieszkalnego i 2005 r. w zakresie budynku warsztatowego i do momentu planowanej sprzedaży Nieruchomości upłynęło powyżej 2 lat, to daje to możliwość skorzystania przez Państwa Spółkę ze zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 10 Ustawy o VAT.
Pytanie
Czy w przedmiotowym stanie faktycznym przyszła czynność prawna — sprzedaż Nieruchomości dokonana przez Wnioskodawcę zwolniona będzie od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Państwa Spółki planowana czynność prawna - sprzedaż Nieruchomości będzie zwolniona z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy:
Jak wynika z treści art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT zwolnieniu od podatku podlega dostawa budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Ponadto, zgodnie z art. 2 pkt 14 Ustawy o VAT oraz zmianie opublikowanej dnia 13 sierpnia 2019 roku w Dzienniku Ustaw pod poz. 1520, ilekroć mowa o pierwszym zasiedleniu rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Zgodnie zaś z art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, a na podstawie art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT rozumie się przez towary rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Art. 29a ust. 8 Ustawy o VAT stanowi natomiast, że: W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Skoro zaś Państwa Spółka postanowiła sprzedać Nieruchomość, a zatem przenieść prawa do rozporządzania rzeczą nieruchomą jak właściciel, czyli dokonać dostawy Nieruchomości, a Nieruchomość ta zaczęła być użytkowana przez Państwa Spółkę na własne potrzeby, jako kolejnego właściciela, po jej ulepszeniu, w 2003 r. w zakresie budynku mieszkalnego i 2005 r. w zakresie budynku warsztatowego, to spełnione zostały przesłanki zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 10, nie zrealizowały się natomiast znamiona negatywne tego przepisu. Upłynęło bowiem więcej niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.
Podsumowując, z uwagi na fakt, iż Państwa Spółka postanowiła zbyć Nieruchomość, która ulepszona została w latach 2002-2004 i od tego czasu zaczęła być przez Państwa Spółkę jako właściciela używana na potrzeby własnej działalności, przyszła transakcja dostawy tej Nieruchomości objęta będzie zwolnieniem od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, (…).
Na mocy art. 2 pkt 6 ustawy przez:
Towary rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W świetle art. 2 pkt 22 ustawy przez:
Sprzedaż rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zatem zgodnie z powołanymi przepisami, zarówno grunt, jak i budynek czy budowla spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.
Zarówno w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług, jak i w rozporządzeniach wykonawczych do niej, przewidziano możliwość zastosowania obniżonych stawek podatku lub zwolnień od podatku.
Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.
Odnosząc się do kwestii sposobu opodatkowania gruntów zabudowanych należy wskazać, że dla sprzedaży nieruchomości zabudowanych budynkami, budowlami lub ich częściami ustawodawca przewidział możliwość zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 10, art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku: dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy:
Przez pierwsze zasiedlenia rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu, lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, zwalnia się z podatku:
Dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:
a) w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b) dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Ponadto stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W świetle tego przepisu, przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków, budowli lub ich części w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, opodatkowana jest również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Państwa Spółka w 2002 r. zakupiła od osób fizycznych nieruchomość gruntową zabudowaną budynkiem mieszkalnym i budynkiem warsztatowym z dobudowanym magazynem. Nabycie nieruchomości zostało udokumentowane aktem notarialnym z 30 kwietnia 2002 r. Budynek mieszkalny został przebudowany przez Państwa Spółkę. 10 lipca 2003 r. Państwa Spółka otrzymała zgodę na użytkowanie budynku mieszkalnego i od 2006 r. Państwa Spółka podnajmuje mieszkania innym podmiotom gospodarczym. W 2004 r. Państwa Spółka dokonała przebudowy murowanego budynku warsztatowego. Przebudowa dokonana przez Państwa połączona była z rozbiórką budynku magazynowego. Od 2005 r. Państwa Spółka użytkuje budynek na własne potrzeby. Państwa Spółka poniosła wydatki na przebudowę każdego z budynków w kwocie wyższej niż 30% wartości początkowej i odliczyła podatek VAT od poniesionych ulepszeń.
Wątpliwości Państwa dotyczą ustalenia czy sprzedaż przedmiotowych nieruchomości będzie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.
W świetle przedstawionych we wniosku okoliczności sprawy należy stwierdzić, że doszło do pierwszego zasiedlenia budynku mieszkalnego oraz budynku warsztatowego z dobudowanym magazynem. Od momentu pierwszego zasiedlenia do momentu ich sprzedaży minął okres dłuższy niż 2 lata. Jak wskazano w opisie sprawy Państwa Spółka w 2002 r. zakupiła przedmiotowe nieruchomości od osób fizycznych, który to zakup został udokumentowany aktem notarialnym. Państwa Spółka w obu wskazanych nieruchomościach ponosiła nakłady na przebudowę, które przekroczyły 30% wartości początkowej. W związku z dokonaną przebudową, należy stwierdzić, że pierwsze zasiedlenie budynku mieszkalnego nastąpiło 2003 r., z kolei budynku warsztatowego z dobudowanym magazynem nastąpiło w 2005 r. Państwa Spółka skorzystała z przysługującego prawa do odliczenia podatku VAT. Budynek mieszkalny oraz budynek warsztatowy z dobudowanym magazynem wykorzystywane są przez Państwa Spółkę do działalności gospodarczej. Zatem transakcja zbycia budynku mieszkalnego oraz budynku warsztatowego z dobudowanym magazynem będzie korzystała ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W związku z powyższym, dostawa opisanych we wniosku budynków, nastąpi po upływie 2 lat od ich pierwszego zasiedlenia. W konsekwencji, w rozpatrywanej sprawie zostaną spełnione przesłanki do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W konsekwencji, zwolnieniem od podatku korzystało będzie również zbycie gruntu, na którym posadowione są opisane we wniosku budynki, zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy.
Ponadto, należy wskazać, że badanie przesłanek dla zastosowania zwolnienia od podatku VAT wynikających z art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, jest bezzasadne, gdyż zwolnienia te mają zastosowanie do dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętej zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zatem Państwa stanowisko, zgodnie z którym sprzedaż budynku mieszkalnego oraz budynku warsztatowego z dobudowanym magazynem będzie korzystała ze zwolnienia należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒ Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
‒ Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒ w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒ w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).