Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na wynagrodzenia wypłaconych na rzecz Współpracowników.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
22 marca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 16 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na wynagrodzenia wypłaconych na rzecz Współpracowników.
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 24 maja 2022 r. (wpływ 31 maja 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
B. sp. z o.o. sp. k. („Spółka”, „Wnioskodawca”), jest spółką komandytową będącą polskim rezydentem podatkowym z polskim kapitałem. Spółka oferuje kompleksowe i innowacyjne produkty dla diagnostyki (…). Kluczowym aktywem Spółki jest zespół specjalistów z wielu dziedzin, których doświadczenie, wiedza (know-how), profesjonalizm oraz rzetelność, pozwala Spółce konkurować na rynku zdominowanym przez międzynarodowe korporacje.
W związku ze wzrostem przychodów Spółki, epidemią wirusa SARS-CoV-2 oraz bardzo trudną sytuacją na rynku pracy (brak specjalistów), Spółka rozważa zmianę polityki zatrudniania oraz wyjście naprzeciw pracownikom, którzy chcą podjąć współpracę ze Spółką w ramach prowadzonych działalności gospodarczych. Są to osoby, których stanowiska mają samodzielny charakter, np. przedstawiciel handlowy, kierownicy produktu, kierownicy projektów, dyrektorzy i kierownicy sprzedaży, kierownicy ds. kluczowych klientów. Taka decyzja wiąże się z żądaniami niektórych pracowników (jest to wyłącznie ich inicjatywa), którzy z uwagi na posiadane kompetencje, chcą współpracować z innymi podmiotami (uzyskiwać wyższe przychody), a ponadto chcieliby mieć elastyczny czas pracy czy miejsce świadczenia usług (również z uwagi na zmianę podejścia pracowników do tzw. pracy zdalnej). Spółka podkreśla, że z uwagi na fakt, iż konkuruje o specjalistów z międzynarodowymi korporacjami, nie jest w stanie zaproponować dotychczasowym pracownikom wyższych zarobków czy wprowadzić zakazów konkurencji. Ponadto, z uwagi na zmianę modelu pracy Spółka musi być otwarta na tzw. zdalne świadczenie usług.
Byli pracownicy („Współpracownicy”), dla potrzeb świadczenia usług, będą mogli nadal korzystać z zaplecza biznesowego Spółki, tj. np. ze sprzętów i pojazdów, udostępnianych przez Spółkę, co będzie wynikało z umowy. Po stronie Spółki mogą być również koszty paliwa czy opłaty eksploatacyjne.
Umowa będzie przewidywała ponoszenie ryzyka biznesowego przez współpracowników, niemniej odpowiedzialność odszkodowawcza może być ograniczona kwotowo. Współpracownicy będą mogli zlecać wykonanie usług osobom trzecim (za zgodą Spółki), a ponadto w umowie nie będzie określony czas i miejsce świadczenia usług.
Podstawą świadczenia usług nie będą umowy o zarządzanie przedsiębiorstwem, kontrakt menedżerski czy umowy o podobnym charakterze.
Współpracownicy mogą być zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz będą dokumentowali świadczenie usług rachunkiem lub fakturą. Współpracownicy będą zarejestrowani w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Świadczenie usług przez Współpracowników, będzie mogło być wykonywane przez osoby trzecie. Współpracownicy, w związku ze świadczeniem usług, nie będą ewidencjonowali czasu pracy.
Współpracownicy złożą oświadczenie, że wykonywane przez nich usługi wchodzą w zakres prowadzonej przez nich działalności gospodarczej.
Spółka składa wniosek o interpretację, albowiem ma wątpliwości co do obowiązków związanych ze zmianą sposobu współpracy.
W uzupełnieniu wskazali Państwo, że:
Współpracownicy będą ponosić odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonywane usługi w ramach zawartych umów. Współpracownicy będą zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT oraz będą dokumentowali fakturą wynagrodzenie za świadczone usługi na rzecz Spółki. Usługi nabywane przez Spółkę będą wykorzystywane przez Spółkę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
Pytanie (oznaczone we wniosku nr 2)
Czy Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku naliczonego od wydatków na wynagrodzenia wypłaconych na rzecz Współpracowników?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, Spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wynagrodzeń wypłaconych na rzecz Współpracowników.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Z kolei zgodnie z art. 88 ust. 3a ustawy o podatku od towarów i usług, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy:
1) sprzedaż została udokumentowana fakturami lub fakturami korygującymi:
a) wystawionymi przez podmiot nieistniejący,
b) (uchylona)
2) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku;
3) (uchylony)
4) wystawione faktury, faktury korygujące lub dokumenty celne:
a) stwierdzają czynności, które nie zostały dokonane - w części dotyczącej tych czynności,
b) podają kwoty niezgodne z rzeczywistością - w części dotyczącej tych pozycji, dla których podane zostały kwoty niezgodne z rzeczywistością,
c) potwierdzają czynności, do których mają zastosowanie przepisy art. 58 i 83 Kodeksu cywilnego - w części dotyczącej tych czynności.
Jak potwierdzono w interpretacji z 30 stycznia 2020 r. Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-1.4012.653.2019.4.IZ, „przepis art. 88 określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. (...) Dotychczas, zgodnie ze swoją polityką wewnętrzną, Wnioskodawca zatrudniał specjalistów na podstawie umowy o pracę. W procesie starania się o pozyskanie nowych osób, okazało się, że osoby o wymaganych kwalifikacjach, gotowe są nawiązać współpracę z Wnioskodawcą za wynagrodzenie oferowane przez Wnioskodawcę wyłącznie na podstawie umowy o świadczenie usług, jako zarejestrowani przedsiębiorcy, a nie, jako pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę. Należy wskazać, że Wnioskodawca oferuje wynagrodzenie, które mieści się w górnym rynkowym pułapie. (...) Z okoliczności sprawy wynika, że usługi nabywane od Usługodawców (programatorów=inżynierów, architektów oprogramowania) będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu - Wnioskodawca prowadzi działalność związaną z zarządzaniem urządzeniami informatycznymi oraz działalność handlową i produkcyjną w zakresie technologii informatycznych”.
Uwzględniając powyższą okoliczność stwierdzić należy, że z uwagi na wypełnienie przesłanek, których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, Wnioskodawcy będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT z faktur wystawionych przez Usługodawców dokumentujących nabycie opisanych we wniosku usług, pod warunkiem nie zaistnienia okoliczności wskazanych w art. 88 ustawy. Uwzględniając powyższe, w przedmiotowej sprawie nie zostaną spełnione przesłanki negatywne z art. 88 ustawy o VAT, świadczenia usług Współpracowników będą bowiem udokumentowane fakturą, a czynności będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak bowiem podkreślono w pkt 1 uzasadnienia, Współpracownicy będą bowiem posiadali status przedsiębiorców.
Ponadto, świadczenie usług Współpracowników będzie związane ze sprzedażą opodatkowaną Spółki. Dlatego też, Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dniu wydania interpretacji.
Niniejsza interpretacja dotyczy oznaczonego we wniosku pytania nr 2 w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie pytania nr 1 dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i musicie się Państwo zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa.