Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki dotyczące programu marketingowego.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
24 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 17 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wydatki dotyczące programu marketingowego (pytanie nr 3 wniosku). Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
(…) z siedzibą w (…) („Wnioskodawca”) jest:
(i) spółką prawa handlowego,
(ii) mającą siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski oraz
(iii) posiadającą w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku CIT.
Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu (PKD 10.11.Z).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca organizuje różne akcje marketingowe. Jedną z akcji jest tzw. „(…)” („Program”).
Uczestnicy
W Programie mogą uczestniczyć osoby/podmioty prowadzące działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży detalicznej mięsa i/lub produktów mięsnych współpracujące z Wnioskodawcą, przy czym Uczestnikami Programu nie mogą być pracownicy Wnioskodawcy, jak również ich małżonkowie, dzieci, rodzice oraz rodzeństwo, a także podmioty prowadzące obok sprzedaży detalicznej również sprzedaż hurtową.
Uczestnictwo w Programie jest dobrowolne. Uczestnikiem Programu staje się osoba/podmiot, która zgłosi swój udział w Programie podpisując Kartę uczestnictwa Karta uczestnictwa musi zostać dostarczona do Wnioskodawcy przed rozpoczęciem lub w czasie trwania Programu. W karcie uczestnictwa musi zostać wskazany adres e-mail Uczestnika Programu do kontaktów w sprawie Programu.
Zgłoszenie
Zgłoszenie uczestnictwa w Programie w trakcie poprzednich Edycji Programu jest aktywne również w trakcie kolejnych Edycji Programu. Uczestnik może w każdej chwili zrezygnować z udziału w obecnej lub kolejnej Edycji Programu, o czym poinformuje poprzez złożenie stosownego oświadczenia Wnioskodawcy.
Warunkiem uczestnictwa w Programie jest terminowe regulowanie wszelkich zobowiązań finansowych wobec Wnioskodawcy. W przypadku uchybienia temu warunkowi, Wnioskodawca może odmówić uczestnictwa danemu podmiotowi, bądź wykluczyć go z uczestnictwa w Programie na dowolnym etapie.
Zasady prowadzenia Programu
Wnioskodawca wydaje Katalog („Katalog”), w którym wskazuje Towary objęte daną Edycją Programu - do każdego Towaru (asortymentu) przypisana jest w Katalogu określona liczba punktów. Po zakupie danego Towaru, danemu Uczestnikowi przypisywana jest określona dla tego towaru liczba punktów, które można wymienić na wybraną nagrodę.
Dla Uczestników Programu np. przewidziano możliwość zakupu za 1,00 zł netto, na zasadzie premiowej, nagród określonych w załączniku do Regulaminu z tym, że uzależnione to będzie od ilości zgromadzonych w okresie trwania Edycji Programu punktów, które zostały przydzielone do poszczególnych Premiowanych przedmiotów. Premiowane przedmioty stanowią określone w załączniku do Regulaminu rzeczy ruchome oraz np. udział w Konferencji sprzedażowej organizowanej przez Wnioskodawcę w określonych destynacjach.
Rodzaj Premiowanego przedmiotu uzależniony będzie od przekroczenia określonej ilości punktów zgromadzonych w okresie trwania danej Edycji Programu.
W przypadku, gdy nie będzie możliwy zakup przez Uczestnika Programu na zasadach określonych w Regulaminie, Wnioskodawca zaoferuje Uczestnikowi Programu możliwość zakupu na zasadzie premiowej innej atrakcyjnej „nagrody” o wartości zbliżonej do wartości Premiowanego przedmiotu. W takim przypadku Uczestnik Programu nie będzie miał roszczeń wobec Wnioskodawcy do zakupu Premiowanego przedmiotu, ani też żadnych innych roszczeń odszkodowawczych.
Wartość Nagród
Wartość Nagród w Programie przekracza albo nie przekracza 200 zł. Przekazując nagrody Wnioskodawca nalicza podatek VAT należny.
Cel Programu
Wnioskodawca wskazuje, że organizuje Program w celu intensyfikacji sprzedaży.
Pytanie
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT z tytułu wydatków związanych ze zorganizowaniem i przeprowadzaniem Programu (w tym z tytułu nabycia Nagród, które następnie będą przekazane przez Wnioskodawcę na rzecz Uczestników (będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą)) wystawionych przez dostawców oraz usługodawców Wnioskodawcy?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Wnioskodawcy, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie faktycznym oraz zdarzeniu przyszłym przedstawionym we wniosku, Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT z tytułu wydatków związanych ze zorganizowaniem i przeprowadzaniem Programu (w tym z tytułu nabycia Nagród, które następnie będą przekazane przez Wnioskodawcę na rzecz Uczestników (będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą)) wystawionych przez dostawców oraz usługodawców Wnioskodawcy.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 ustawy o VAT.
Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z przepisów tych wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn.
(i) odliczenia tego dokonuje podatnik podatku VAT oraz
(ii) gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Zgodnie z art. 86 ust. 2a ustawy o VAT: „W przypadku nabycia towarów i usług wykorzystywanych zarówno do celów wykonywanej przez podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, z wyjątkiem celów osobistych, do których ma zastosowanie art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2 oraz celów, o których mowa w art. 8 ust. 5 - w przypadku, o którym mowa w tym przepisie, gdy przypisanie tych towarów i usług w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 oblicza się zgodnie ze sposobem określenia zakresu wykorzystywania nabywanych towarów i usług do celów działalności gospodarczej, zwanym dalej sposobem określenia proporcji. Sposób określenia proporcji powinien najbardziej odpowiadać specyfice wykonywanej przez podatnika działalności i dokonywanych przez niego nabyć”.
Odliczyć zatem można w całości podatek VAT naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika podatku VAT. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku VAT naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT lub niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku VAT naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek VAT naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku VAT od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych podatkiem VAT.
Ustawodawca umożliwił podatnikom skorzystanie z prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego w określonych terminach, pod warunkiem spełnienia przez nich zarówno tzw.
(i) przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy towarów i usług będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz
(ii) niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.
Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Dodatkowo zaznaczyć należy, że ustawodawca nie precyzuje w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, aby pozwoliło to podatnikowi podatku VAT na odliczenie podatku VAT naliczonego. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary lub usługi służą np. dalszej odsprzedaży, bowiem bezpośrednio wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika
Natomiast, ze związkiem pośrednim mamy do czynienia w sytuacji, gdy ponoszone wydatki nie mają bezpośredniego odzwierciedlenia w osiąganych obrotach, jakkolwiek ich ponoszenie warunkuje uzyskanie obrotu opodatkowanego podatkiem od towarów i usług.
Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają pośredni związek z działalnością, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług przyczynia się pośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości.
Warunek zachowania związku zakupów z działalnością opodatkowaną, akcentowany jest w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W orzeczeniu z 6 kwietnia 1995 r. (w sprawie C-4/94, BLP Group plc v. Commissioners of Customs and Excise) TSUE stwierdził, że powstanie prawa do odliczenia podatku jest uzależnione od bezpośredniego i niezwłocznego związku z transakcjami opodatkowanymi. Także w wyroku z 8 czerwca 2000 r. (w sprawie C-98/98, Commissioners of Customs and Excise v. Midland Bank plc) TSUE nie miał wątpliwości, że artykuł 2 Pierwszej Dyrektywy i artykuł 17 ust. 2, 3 i 5 Szóstej Dyrektywy w sprawie harmonizacji ustawodawstw Państw Członkowskich w odniesieniu do podatków obrotowych należy interpretować w taki sposób, aby warunkiem odliczenia przez podatnika VAT oraz podstawą do ustalenia zakresu tego prawa było zasadniczo istnienie bezpośredniego związku pomiędzy daną transakcją nabycia, a daną transakcją (lub transakcjami) sprzedaży, uprawniającymi do dokonania odliczenia. Ponadto, w wyroku z 13 marca 2008 r. w sprawie C-437/06 Securenta, Trybunał przesądził, że w sytuacji, gdy podatnik wykonuje działalność gospodarczą i działalność niemającą charakteru gospodarczego, prawo do odliczenia z tytułu ewentualnych wydatków jest dopuszczalne jedynie w zakresie, w jakim wydatki te można przyporządkować działalności gospodarczej podatnika.
Wnioskodawca jest
(i) spółką prawa handlowego,
(ii) mającą siedzibę i miejsce zarządu na terytorium Polski oraz
(iii) posiadającą w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku CIT.
Wnioskodawca jest również czynnym podatnikiem podatku VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT.
Podstawowym przedmiotem działalności Spółki według Polskiej Klasyfikacji Działalności jest przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu (PKD 10.11.Z).
W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Wnioskodawca organizuje różne akcje marketingowe. Jedną z akcji jest Program, którego celem jest intensyfikacja sprzedaży towarów Wnioskodawcy. Przekazując nagrody Wnioskodawca nalicza podatek VAT należny. Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że Wnioskodawca ma prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturze VAT z tytułu wydatków związanych ze zorganizowaniem i przeprowadzaniem Programu (w tym z tytułu nabycia Nagród, które następnie będą przekazane przez Wnioskodawcę na rzecz Uczestników (będących osobami fizycznymi prowadzącymi działalność gospodarczą)) wystawionych przez dostawców oraz usługodawców Wnioskodawcy.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Jak wynika z powyższych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Przedstawiona powyżej zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Z uwagi na konstrukcję podatku od towarów i usług (opartą na zasadzie potrącalności w danej fazie obrotu), podatek ten jest z punktu widzenia jego podatników neutralny, gdyż pełnią oni jedynie rolę płatników, przerzucając jego ekonomiczny ciężar na kolejnych nabywców, czyli finalnie na konsumentów. Możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związana jest jednak z wykonaniem przez podatnika takich czynności, które podlegają ustawie o podatku od towarów i usług. Jeśli jednak dana czynność ustawie tej nie podlega, to nie powstaje ani obowiązek w zakresie podatku należnego, ani uprawnienie w zakresie podatku naliczonego.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:
podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:
działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie precyzują, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć charakter bezpośredni lub pośredni. O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży - towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy; bezpośrednio więc wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganymi przez podatnika przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością, musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością podatnika można zauważyć wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez dany podmiot obrotów.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca, będący czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT, której podstawowym przedmiotem jest przetwarzanie i konserwowanie mięsa, z wyłączeniem mięsa z drobiu. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca organizuje różne akcje marketingowe, jedną z nich jest tzw. „(…)” („Program”), która ma na celu intensyfikację Jego sprzedaży. W ramach Programu uczestnicy (prowadzący działalność gospodarczą i współpracujący z Wnioskodawcą) po zakupie określonych towarów otrzymują odpowiednią liczbę punktów, które mogą wymienić na wybraną nagrodę. Przekazując uczestnikom Programu zakupione nagrody, których wartość przekracza albo nie przekracza 200 zł, Wnioskodawca nalicza podatek VAT należny.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy z tytułu wydatków związanych ze zorganizowaniem i przeprowadzaniem Programu, w tym także z tytułu nabycia nagród przekazywanych uczestnikom Programu, przysługuje i będzie Mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących zakup tego rodzaju towarów i usług.
W odniesieniu do prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur wystawianych przez dostawców i usługodawców Wnioskodawcy, dokumentujących wydatki na organizację i przeprowadzenie ww. akcji marketingowej, należy wskazać, że skoro Program jest skierowany do Klientów Wnioskodawcy i ma na celu intensyfikację sprzedaży Spółki, to dokonywany zakup towarów i usług będzie pośrednio związany z działalnością gospodarczą Wnioskodawcy, czynnego podatnika podatku VAT. Tym samym, w opisanej sytuacji wystąpi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy wydatkami na organizację i przeprowadzenie akcji marketingowej a powstaniem obrotu Spółki. Natomiast przekazując nagrody uczestnikom Programu, Wnioskodawca nalicza podatek należny. W konsekwencji, nabywane towary i usługi w ramach ww. Programu, również nagrody przekazywane uczestnikom tego Programu, mają związek z działalnością opodatkowaną Wnioskodawcy.
Mając powyższe na uwadze, uznać należy, że Wnioskodawcy, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy, przysługuje i będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów (także nagród dla uczestników Programu) i usług w związku z organizacją i przeprowadzeniem ww. akcji marketingowej, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja rozstrzyga przedstawiony stan faktyczny i zdarzenie przyszłe wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług, natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).