Brak możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją przedmiotowej operacji. - Interpretacja - 0112-KDIL3.4012.9.2022.3.MC

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 22 marca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL3.4012.9.2022.3.MC

Temat interpretacji

Brak możliwości odliczenia podatku VAT w związku z realizacją przedmiotowej operacji.

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

12 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 3 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia podatku VAT w związku z realizacją przedsięwzięcia „(…)”.

Uzupełniła go Pani – pismem sygnowanym datą 3 stycznia 2022 r. (wpływ 11 marca 2021 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Wnioskodawczyni, (…) jest osobą fizyczną zamieszkałą w miejscowości (…) gm. (…), nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Wnioskodawczyni jest utalentowaną i aktywną twórczynią rękodzieła ludowego, kontynuatorką rodzinnych i regionalnych tradycji w zakresie (...). Uczestniczy w wielu imprezach propagujących rękodzieło i sztukę ludową: konkursach, kiermaszach, targach, warsztatach twórczych, podczas których prezentuje swoje umiejętności w kontekście kultury regionalnej.

We wrześniu 2021 roku (…) złożyła do Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenie (…) wniosek o powierzenie grantu na realizację operacji pn. „(…)”. Operacja jest zgodna z celem szczegółowym I.2: wspieranie dziedzictwa historyczno – kulturowego oraz twórczości artystycznej oraz z przedsięwzięciem 1.2.1: Wspieranie lokalnych twórców.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku przez Radę Stowarzyszenia (…) zostanie podpisana umowa o powierzenie grantu z LGD na realizację ww. operacji. Celem operacji jest doposażenie lokalnej twórczyni w kompletny sprzęt do prezentacji twórczości i prowadzenia warsztatów.

Projekt będzie realizowany w okresie od miesiąca maja 2022 roku do miesiąca września 2022 roku. Wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia nie będą miały związku z jakimikolwiek czynnościami opodatkowanymi VAT, a nabyte mienie związane z realizacją operacji nie będzie wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Mienie nabywane na potrzeby realizacji operacji wskazanej we wniosku, udokumentowane zostanie fakturami VAT wystawionymi na Wnioskodawczynię – Panią (…).

Refundacja poniesionego w związku z realizacją operacji podatku VAT – wymaga załączenia do umowy o powierzenie grantu indywidualnej interpretacji w sprawie ewentualnej możliwości odzyskania poniesionego podatku VAT.

W odpowiedzi na wezwanie udzieliła Pani odpowiedzi na zadane przez Organ pytania.

1)Czy dokonywała/dokonuje/będzie dokonywała Pani sprzedaży wytworzonych przez siebie towarów – rękodzieła?

Jeśli tak:

a)Od kiedy sprzedaje Pani swoje rękodzieła?

b)W jaki sposób ewidencjonuje Pani tą sprzedaż?

c)Jaki jest roczny obrót uzyskany z tytułu sprzedaży?

Odp. Nie dokonuje Pani i nie będzie dokonywała sprzedaży wytworzonych przez siebie towarów–rękodzieła.

2)Czy uzyskuje Pani dochód za udział w imprezach propagujących rękodzieło i sztukę ludową? Odp. Biorąc udział w lokalnych imprezach promujących rękodzieło i sztukę ludową, nie uzyskuje Pani jakichkolwiek dochodów, prezentuje swoją twórczość wyłącznie z pasji do kultywowania tradycji i kultury ludowej.

3)Na czym konkretnie polega Pani udział w targach, kiermaszach, warsztatach twórczych, konkursach? – wskazać dla każdego zdarzenia osobno. Odp. Udział w targach, kiermaszach i konkursach twórczych polega na bezpłatnej prezentacji swoich umiejętności w postaci tworzenia rękodzieła bezpośrednio na oczach odwiedzających stoisko osób.

Ponadto wskazała Pani że:

Sporadycznie wykonuje warsztaty odpłatnie, które są rozliczane na podstawie umowy zlecenia.

W ramach operacji zobowiązała się Pani do przeprowadzenia bezpłatnych warsztatów rękodzieła ludowego.

Pytanie ostatecznie sformułowane w odpowiedzi na wezwanie.

Czy mogę odzyskać podatek VAT, który poniosłam w związku z realizacją operacji pn. „(…)”?

Pani stanowisko w sprawie

Pani (…) nie może odzyskać podatku VAT, który zostanie poniesiony w związku  z realizacją operacji, z uwagi na fakt, iż nie jest zarejestrowana jako czynny podatnik podatku VAT i nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r., poz. 685, ze zm.), zwanej dalej „ustawą”.

W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Jak wynika z powołanych przepisów prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki,  tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi,  z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy: transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze  w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Na podstawie art. 88 ust. 4 ustawy:

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności powinien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów  i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Definicja podatnika została ujęta w art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. Stosownie do tego artykułu:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Z kolei pojęcie działalności gospodarczej zostało zdefiniowane w art. 15 ust. 2 ww. ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 6 ustawy o VAT:

Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.

Pani wątpliwości w analizowanej sprawie dotyczą możliwości odzyskania podatku VAT, który zostanie poniesiony w związku z realizacją przedmiotowej operacji „(…)”.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów prawa, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary  i usługi były wykorzystywane przez zarejestrowanego, czynnego podatnika podatku VAT  w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Podstawowym warunkiem, którego spełnienie należy analizować w aspekcie prawa do odliczenia podatku VAT jest związek dokonywanych nabyć towarów i usług ze sprzedażą uprawniającą do dokonywania takiego odliczenia, czyli sprzedażą generującą podatek należny.

W analizowanej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której nie prowadzi Pani żadnej działalności gospodarczej i nie jest czynnym podatnikiem podatku VAT.

Jako utalentowana i aktywna twórczyni rękodzieła ludowego, kontynuatorka rodzinnych i regionalnych tradycji w zakresie (...), uczestniczy w wielu imprezach propagujących rękodzieło i sztukę ludową: konkursach, kiermaszach, targach, warsztatach twórczych, podczas których prezentuje swoje umiejętności w kontekście kultury regionalnej.

Jak wskazała Pani, nie dokonuje i nie będzie dokonywała sprzedaży wytworzonych przez siebie towarów–rękodzieła a przez udział w lokalnych imprezach promujących rękodzieło i sztukę ludową, nie uzyskuje Pani jakichkolwiek dochodów, prezentuje swoją twórczość wyłącznie z pasji do kultywowania tradycji i kultury ludowej.

Również Pani udział w targach, kiermaszach i konkursach twórczych polega na bezpłatnej prezentacji swoich umiejętności w postaci tworzenia rękodzieła bezpośrednio na oczach odwiedzających stoisko osób.

Ponadto w ramach przedmiotowej operacji zobowiązała się Pani do przeprowadzenia bezpłatnych warsztatów rękodzieła ludowego.

Zatem wydatki związane z realizacją przedsięwzięcia nie będą miały związku z jakimikolwiek czynnościami opodatkowanymi, a nabyte mienie związane z realizacją operacji nie będzie wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Realizując przedsięwzięcie wskazane we wniosku nie działa Pani w charakterze podatnika VAT. Z kolei towary i usługi związane z jego realizacją nie służą do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji nie ma Pani prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z realizacją przedmiotowej operacji.

Podsumowując, nie przysługuje Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki które zostaną poniesione w ramach realizacji operacji (…)”.

Tym samym Pani stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

- zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”.

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.)