Temat interpretacji
Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez Sprzedającego, dokumentującej nabycie prawa własności niezabudowanej nieruchomości, stanowiącej działkę gruntu nr (...), zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy oraz jeżeli nie zaistnieją okoliczności z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 stycznia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia przez Państwa podatku naliczonego, wynikającego z faktury dokumentującej nabycie niezabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr (...).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Wnioskodawca, spółka (...) Sp. z o.o. z siedzibą w (...), jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, prowadzącym działalność gospodarczą w zakresie:
1) produkcji wyrobów budowlanych z betonu (PKD 23.61.Z - przeważający rodzaj działalności),
2) produkcji masy betonowej prefabrykowanej (PKD 23.63.Z),
3) produkcji pozostałych wyrobów z betonu, gipsu i cementu (PKD 23.69.Z),
4)realizacji projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków (PKD 41.10.Z),
5) robót budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków mieszkalnych i niemieszkalnych (PKD 41.20.Z),
6) robót związanych z budową dróg i autostrad (PKD 42.11.Z),
7) robót związanych z budową dróg szynowych i kolei podziemnej (PKD 42.12.Z),
8) robót związanych z budową mostów i tuneli (PKD 42.13.Z),
9)robót związanych z budową pozostałych obiektów inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowanych (PKD 42.99.Z),
10) wynajmu i zarządzania nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z).
W dniu (...) listopada 2021 r. Wnioskodawca (Kupujący) zawarł z (...) (Sprzedający) umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego, na podstawie której kupił od ww. sprzedającego prawo własności niezabudowanych działek gruntu, oznaczonych geodezyjnie numerami (...), położonych w (...).
Sprzedający posiada gospodarstwo rolne, a nadto prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie określonym symbolem PKD 47.89.Z (sprzedaż detaliczna pozostałych wyrobów prowadzona na straganach i targowiskach). Nieruchomości, zbyte na rzecz Wnioskodawcy na podstawie powołanej umowy sprzedaży, nie były przez sprzedającego wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Z uwagi jednakże na fakt, że część działki nr (...) była przedmiotem najmu, z którego przychody rozliczane były jako najem prywatny, sprzedający, przed zawarciem ww. umowy sprzedaży, wystąpił do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży obu ww. działek nr (...) wskazując w nim, że według jego oceny z tytułu sprzedaży obu ww. działek nie powstanie obowiązek zapłaty podatku VAT. W wydanej na podstawie tego wniosku interpretacji indywidualnej (...) z dnia 08 września 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że stanowisko sprzedającego w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży niezabudowanej działki gruntu nr (...) jest prawidłowe, natomiast stanowisko w zakresie opodatkowania podatkiem VAT niezabudowanej działki gruntu nr (...) jest nieprawidłowe. W efekcie Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że z tytułu sprzedaży niezabudowanej działki nr (...) sprzedający zobowiązany jest naliczyć, a następnie odprowadzić podatek VAT. Z uwagi na powyższe rozstrzygnięcie Dyrektora KIS w umowie sprzedaży z dnia 29 listopada 2021 r. ustalono, że na łączną cenę sprzedaży obu nieruchomości składa się cena sprzedaży niezabudowanej działki nr (...) powiększona o wartość podatku VAT w stawce 23% oraz cena sprzedaży niezabudowanej działki nr (...), do której ten podatek nie został doliczony. W umowie wskazano, że część ceny sprzedaży została przez kupującego zapłacona przed jej podpisaniem (co sprzedający potwierdził) oraz że reszta tej ceny zostanie przez kupującego zapłacona w terminie do dnia 30 listopada 2021 r., przelewem na wskazany w umowie numer rachunku bankowego sprzedającego. W dalszej części umowy wskazano, że wydanie obu ww. nieruchomości nastąpi protokołem zdawczo-odbiorczym, najpóźniej do dnia 28 lutego 2022 r., nie wcześniej jednak niż po zapłacie ceny sprzedaży. W dniu 29 listopada 2021 r. sprzedający wystawił, a następnie doręczył kupującemu fakturę VAT dokumentującą sprzedaż działki nr (...). Należność z niej wynikająca została przez kupującego zapłacona w całości w dniu 30 listopada 2021 r. Do dnia wystąpienia z niniejszym wnioskiem nie doszło jeszcze do wydania ww. nieruchomości kupującemu.
Jak wynika z postanowień miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla (...), zatwierdzonego uchwałą Rady Miejskiej Gminy i Miasta (...) z dnia 29 maja 1999 r., działki gruntu nr (...) w obrębie (...), oznaczone są symbolem P, jako tereny dla funkcji przemysłowych, bazowych (w tym baz budowlanych) i składowych, na których dopuszcza się:
a)obiekty infrastruktury technicznej,
b)obiekty komunikacyjne i usług komunikacyjnych,
c)usługi wolnostojące i wbudowane,
d)obiekty różnej działalności gospodarczej,
e)obiekty gospodarki komunalnej, z wyłączeniem lokalizacji składowisk odpadów i wylewisk fekaliów,
f)obiekty obsługi produkcji rolniczej.
Wnioskodawca wyjaśnia, że nabycie od sprzedającego nieruchomości stanowiących działki nr (...) nastąpiło w celach inwestycyjnych. Obie te nieruchomości mają zostać przeznaczone bądź pod zabudowę nowym budynkiem produkcyjnym, pozwalającym na zwiększenie możliwości wytwórczych prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, bądź też zostaną one zbyte na rzecz przedsiębiorcy posiadającego zakład produkcyjny sąsiadujący bezpośrednio z zakładem produkcyjnym Wnioskodawcy w (...), przy jednoczesnym nabyciu przez Wnioskodawcę przedmiotowego zakładu produkcyjnego tego przedsiębiorcy wraz z należącymi do niego nieruchomościami na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej.
Uzupełniająco należy wyjaśnić, że w dniu 15 grudnia 2021 r. Zarządzający obszarem (...) Specjalnej Strefy Ekonomicznej - (...) S.A., działając w imieniu Ministra Rozwoju i Technologii, wydał decyzję o wsparciu Wnioskodawcy na prowadzenie działalności gospodarczej, rozumianej jako działalność produkcyjna, handlowa i usługowa, w zakresie wyrobów wytworzonych lub usług świadczonych na terenie m.in. działki gruntu nr (...), określając jednocześnie warunki, od spełnienia których uzależnione będzie to wsparcie (m.in. poprzez poniesienie określonych kosztów kwalifikowanych nowej inwestycji czy osiągnięcie określonego poziomu zatrudnienia). Okoliczność ta, w ocenie Wnioskodawcy, stanowi dodatkowy argument potwierdzający zamiar przeznaczenia nabytej działki nr (...) na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej (wykonywania czynności podatkowanych).
Pytanie
Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu prawa własności niezabudowanej nieruchomości stanowiącej działkę gruntu nr (...)?
Państwa stanowisko w sprawie
W świetle przedstawionego stanu faktycznego Wnioskodawca stoi na stanowisku, że przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przez niego prawa własności niezabudowanej działki gruntu nr (...).
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: „ustawa o VAT”) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Jak wynika z przytoczonego przepisu podstawową przesłanką warunkującą powstanie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego jest wykorzystywanie towarów i usług do wykonywania czynności opodatkowanych.
Jak wskazano we wniosku, nieruchomości oznaczone geodezyjnie jako działki nr (...), położone w (...), nabyte zostały przez Wnioskodawcę w celach inwestycyjnych. Na obu tych działkach - według zamierzeń Wnioskodawcy - planowane jest posadowienie nowego zakładu produkcyjnego Wnioskodawcy, pozwalającego na zwiększenie możliwości wytwórczych prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa. Wnioskodawca dopuszcza również możliwość zbycia obu ww. działek na rzecz innego przedsiębiorcy, prowadzącego działalność gospodarczą w sąsiedztwie Wnioskodawcy i posiadającego zakład produkcyjny przylegający bezpośrednio do zakładu produkcyjnego Wnioskodawcy w miejscu jego siedziby w (...), przy jednoczesnym nabyciu przez Wnioskodawcę od ww. przedsiębiorcy wspomnianego zakładu produkcyjnego oraz nieruchomości, na których prowadzi on swoją działalność gospodarczą, przy czym forma prawna przeniesienia prawa własności/prawa wieczystego użytkowania ww. nieruchomości pozostaje jeszcze nieustalona. W razie przyjęcia drugiego z przedstawionych wyżej rozwiązań Wnioskodawca prowadził będzie działalność gospodarczą w dalszym ciągu z wykorzystaniem zakładu produkcyjnego ww. przedsiębiorcy.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że niezależnie od przyjętego rozwiązania, nabycie prawa własności działki nr (...) dokonane zostało w związku z wykonywaniem przez niego czynności opodatkowanych. W przypadku podjęcia decyzji o zamiarze zbycia przedmiotowej nieruchomości czynnością opodatkowaną będzie jej zbycie na rzecz innego podmiotu. Z kolei w razie podjęcia decyzji o zamiarze posadowienia na tej działce zakładu produkcyjnego czynnością opodatkowaną będzie sprzedaż wyrobów wyprodukowanych w tym zakładzie. Podkreślenia wymaga przy tym, że dla uznania danej czynności za związaną z wykonywaniem czynności opodatkowanych nie jest wymagane istnienie bezpośredniego związku pomiędzy tą czynnością i rzeczonymi czynnościami opodatkowanymi. Jak przyjął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 25 czerwca 2007 r. „każdy związek - zarówno bezpośredni, jak i pośredni - ze sprzedażą opodatkowaną, wykonywaną obecnie, uprzednio lub w przyszłości, winien być uwzględniony przy ocenie istnienia uprawnienia podatnika do obniżenia podatku należnego o naliczony przy nabyciu towarów i usług, tylko wówczas bowiem będzie możliwa jego realizacja” (wyrok NSAz dnia 25 czerwca 2007 r. I FSK 967/06, Legalis nr 178556). Stanowisko powyższe uznać należy za utrwalone w orzecznictwie sądów administracyjnych.
Jak wynika z treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, a zatem (art. 15 ust. 1) osobie prawnej, jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej oraz osobie fizycznej, wykonującej samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Wnioskodawca jest osobą prawną (spółką z ograniczoną odpowiedzialnością), prowadzącą działalność gospodarczą, której przeważającym rodzajem jest działalność oznaczona symbolem PKD 23.61.Z - produkcja wyrobów budowlanych z betonu. Jednocześnie Wnioskodawca nie spełnia żadnej z przesłanek negatywnych określonych w art. 114 (nie jest podatnikiem świadczącym usługi taksówek osobowych), art. 119 ust. 4 (nie jest podatnikiem wykonującym usługi w zakresie turystyki), art. 120 ust. 17 i 19 (nie jest podatnikiem dokonującym dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków, do którego stosuje się opodatkowanie podatkiem VAT-marża), czy też w art. 124 (tj. podatnikiem dokonującym dostawy, wewnątrzwspólnotowego nabycia lub importu złota inwestycyjnego).
Zgodnie zaś z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu: a) nabycia towarów i usług, b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi. Wskazać wobec tego należy, że w efekcie zawarcia umowy sprzedaży działki (...), w dniu 29 listopada 2021 r. sprzedający wystawił, a następnie dostarczył Wnioskodawcy fakturę VAT, dokumentującą sprzedaż działki nr (...) i sporządzoną w sposób spełniający wymogi konieczne określone w treści art. 106e ust. 1 ustawy o VAT. Przedmiotowa faktura spełnia obowiązujące wymogi formalne, dokumentując rzeczywiście dokonaną czynność prawną. Jest ona zatem także fakturą prawidłową pod względem materialnym. Może więc ona stanowić podstawę do skorzystania przez Wnioskodawcę z prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem przez niego prawa własności opisanej wyżej działki gruntu nr (...), również z uwagi na fakt, iż należność z niej wynikająca została przez Wnioskodawcę w całości uregulowana.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) – zwanej dalej ustawą –
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy,
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy,
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Według art. 2 pkt 22 ustawy,
Sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Natomiast na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości dokonywane przez podatnika, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Jednak nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z treścią art. 15 ust. 2 ustawy
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Powyższe przepisy pozwalają stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu,
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6l ustawy.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.
Należy zauważyć, że formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.
W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.
Ponadto, podkreślić należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Zgodnie z 86 ust. 10 ustawy,
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.
W myśl art. 86 us.10b pkt 1 ustawy
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny;
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Przedmiotową działkę nr (...) zakupił w celach inwestycyjnych wraz z działką nr (...). Sprzedaż działki nr (...) została udokumentowana fakturą VAT, gdyż Sprzedający otrzymał interpretację indywidualną, w której Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że z tytułu sprzedaży niezabudowanej działki nr (...), Sprzedający zobowiązany jest naliczyć, a następnie odprowadzić podatek VAT. Należność z niej wynikająca została przez Wnioskodawcę zapłacona w całości. Wydanie ww. nieruchomości miało dojść w terminie późniejszym, na podstawie protokołu zdawczo-odbiorczego.
Nieruchomość (...) ma zostać przeznaczona bądź pod zabudowę nowym budynkiem produkcyjnym, pozwalającym na zwiększenie możliwości wytwórczych prowadzonego przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, bądź też zostanie zbyta na rzecz przedsiębiorcy posiadającego zakład produkcyjny sąsiadujący bezpośrednio z zakładem produkcyjnym Wnioskodawcy, przy jednoczesnym nabyciu przez Wnioskodawcę przedmiotowego zakładu produkcyjnego tego przedsiębiorcy wraz z należącymi do niego nieruchomościami na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej (wykonywania czynności podatkowanych).
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu transakcji nabycia działki nr (...).
Jak wskazano w opisie sprawy, sprzedaż przedmiotowej działki na rzecz Wnioskodawcy podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT wg właściwej stawki, tym samym Sprzedający zobowiązany został opodatkować jej sprzedaż na rzecz Wnioskodawcy i wystawić fakturę na podstawie art. 106b ustawy.
We własnym stanowisku Wnioskodawca wskazał, że niezależnie od przyjętego rozwiązania, nabycie prawa własności działki nr (...) dokonane zostało w związku z wykonywaniem przez niego czynności opodatkowanych. W przypadku podjęcia decyzji o zamiarze zbycia przedmiotowej nieruchomości czynnością opodatkowaną będzie jej zbycie na rzecz innego podmiotu. Z kolei w razie podjęcia decyzji o zamiarze posadowienia na tej działce zakładu produkcyjnego czynnością opodatkowaną będzie sprzedaż wyrobów wyprodukowanych w tym zakładzie.
W konsekwencji, mając na uwadze powyższe oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa, należy stwierdzić, że Wnioskodawca ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem Nieruchomości (...) udokumentowanym wystawioną przez Sprzedającego fakturą. Wynika to z faktu, że w analizowanym przypadku są spełnione – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nabyta przez Wnioskodawcę działka nr (...) będzie służyła czynnościom opodatkowanym, a Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Zatem, Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturze wystawionej przez Sprzedającego, dokumentującej nabycie prawa własności niezabudowanej nieruchomości, stanowiącej działkę gruntu nr (...), zgodnie z art. 86 ust. 1 i 2 ustawy oraz jeżeli nie zaistnieją okoliczności z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.
Zatem, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, które Państwo przedstawili oraz stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).