Opodatkowanie przekazania nieruchomości z działalności gospodarczej spółki jawnej do majątków osobistych wspólników. - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.478.2020.1.SKJ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2020, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.478.2020.1.SKJ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Opodatkowanie przekazania nieruchomości z działalności gospodarczej spółki jawnej do majątków osobistych wspólników.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 września 2020 r. (data wpływu 29 września 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania nieruchomości z działalności gospodarczej spółki jawnej do majątków osobistych wspólników - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 września 2020 r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania nieruchomości z działalności gospodarczej spółki jawnej do majątków osobistych wspólników.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

A. Spółka Jawna (zwany dalej Wnioskodawcą) zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług budowlanych związanych z budownictwem jednorodzinnym. Właścicielami Wnioskodawcy jest dwóch wspólników, tj. Pani M. C. i H. C. posiadający udział w zyskach Wnioskodawcy w tej samej wysokości po 50%.

W 2008 r. Wnioskodawca nabył 4 działki budowlane wraz z przypadającymi na nie udziałami w drogach wewnętrznych (w planie zagospodarowania przestrzennego działki te oznaczone są jako M (zabudowa jednorodzinna), a działki drogowe jako drogi od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Pierwsza transakcja miała miejsce w dniu 5 marca 2008 r. w wyniku, której Wnioskodawca nabył 3 działki o numerach: 2/1 o pow. 1513 m2, 2/2 o pow. 1498 m2, 2/3 o pow. 1601 m2 wraz z przypadającymi na nie udziałami w działkach drogowych (1/33 cześć na każda działkę) - akt notarialny nr (). Ostatnią działkę Wnioskodawca nabył w dniu 22 października 2008 r. tj. działkę o numerze 2/4 i powierzchni 1509 m2 zgodnie z aktem notarialnym () z 22 października 2008 r. (również z 1/33 udziału w drogach).

Wszystkie ww. działki budowlane zostały nabyte od tych samych osób fizycznych. Działki były przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną i następnie na sprzedaż wraz z budynkami. W tym czasie Wnioskodawca zajmował się działalnością deweloperską.

Następnie Wnioskodawca zabudował działkę 2/1 budynkiem jednorodzinnym wolnostojącym i 10 grudnia 2009 r. sprzedał tę nieruchomość (Akt notarialny ). Była to ostatnia transakcja sprzedaży budynku przez Wnioskodawcę, ponieważ w międzyczasie zmienił on profil prowadzonej działalności gospodarczej z działalności deweloperskiej na generalne wykonawstwo domów jednorodzinnych tzn. sprzedając usługi wraz z materiałem na działkach klientów.

Także w 2009 r. Wnioskodawca rozpoczął budowę budynku jednorodzinnego dwulokalowego na działce nr 2/3. Niestety przez lata nie mógł sprzedać tej nieruchomości (położonej na działce 2/3), która to nieruchomość wraz z pozostałymi dwoma działkami ( 2/4 i 2/2) przechodziły z roku na rok w remanencie Wnioskodawcy. Należy zaznaczyć, iż na działkach 2/4 i 2/2 nie były prowadzone żadne prace budowlane - były to niezabudowane działki budowlane. Po 7 latach i dokończeniu budowy budynku przez Wnioskodawcę na działce 2/3 Pani M. C. odkupiła od Niego (Wnioskodawcy) lokal nr 1 (adres: ) w budynku jednorodzinnym dwulokalowym i przypadający na niego udział 1/2 w działce nr 2/3 oraz udział w działkach drogowych odpowiadającej 1/66 części (Akt notarialny ). Następnie w dniu 14 sierpnia 2019 r. drugi ze wspólników Wnioskodawcy tj. H. C. zakupił od Niego (Wnioskodawcy) lokal nr 2 (adres: ) i przypadający na niego udział 1/2 w działce nr 2/3 oraz udział w działkach drogowych odpowiadający 1/66 części.

Tak, więc w tym momencie u Wnioskodawcy pozostały dwie ww. działki tj. 2/4 oraz 2/2 wraz z przypadającymi na nie udziałami w działkach drogowych (1/33 na każda działkę) i to te działki są przedmiotem niniejszego wniosku. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości, ponieważ jak wskazano powyżej od 2009 r. zajmuje się tylko generalnym wykonawstwem świadcząc usługi budowlane na gruntach/nieruchomościach klientów.

Transakcja zakupu wszystkich ww. działek budowlanych przez Wnioskodawcę nie podlegała podatkowi od towarów i usług (zwanemu dalej podatkiem VAT), gdyż sprzedawca nie był podatnikiem z jej tytułu. Wnioskodawca zapłacił, jako kupujący działki budowlane podatek od czynności cywilnoprawnych (zwany dalej PCC). Przedmiotowe działki ( 2/4 i 2/2) w księgach rachunkowych Wnioskodawcy ujęte są, jako towar handlowy. W przyszłości wspólnicy Wnioskodawcy zamierzają przenieść własność ww. działek z majątku Wnioskodawcy do ich majątku prywatnego.

Każdy ze wspólników otrzyma po jednej działce, każda o tej samej wartości rynkowej, bez konieczności ich podziału. Pani M. C. otrzyma działkę o numerze ewidencyjnym 2/2 a H. C. działkę o nr ewidencyjnym 2/4. Uchwała wspólników w tym zakresie (przeniesienie własności ww. działek z majątku Wnioskodawcy do majątku prywatnego wspólników) zostanie podjęta w formie aktu notarialnego, z uwagi na przedmiot czynności i konieczność dokonania zmian wpisów w księdze wieczystej, zostanie sporządzona umowa nieodpłatnego przekazania na cele własne wspólników Wnioskodawcy.

W związku z powyższym Wnioskodawca zastanawia się nad skutkami podatkowymi w podatku od towarów i usług (zwanym dalej podatkiem VAT) przeniesienia własności ww. działek na potrzeby własne wspólników.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w związku z ww. stanem faktycznym w przypadku przeniesienia własności przez Wnioskodawcę ww. działek budowlanych (2/4 i 2/2) na potrzeby prywatne Jego wspólników/właścicieli transakcja taka będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 7 ust. 1 przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 (czyli odpłatną dostawę towarów), rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Z kolei zgodnie z ust. 2 art. 7 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 (czyli znowu odpłatną dostawę towarów - dopisek autora), rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak widać z powyższego dostawa towarów podlega podatkowi VAT, kiedy jest odpłatna. Przy czym ustawa VAT rozumie, jako odpłatną dostawę towarów zarówno dostawę towarów odpłatną sensu stricte (art. 7 ust. 1 UVAT), jak i dostawę towarów nieopłatną (art. 7 ust. 2 przy zachowaniu określonych tam warunków).

W rozpatrywanym przypadku Wnioskodawcy może wchodzić w rachubę tylko jeden rodzaj dostawy towarów, i to rodzaj nieodpłatnej dostawy towarów - przekazanie towarów na potrzeby osobiste wspólników Spółki, która to sytuacja ma miejsce. Czynność ta i tak nie będzie ta podlegała VAT, ponieważ nie jest spełniony dla podlegania podatkiem VAT inny warunek dla opodatkowania (a trzeba je spełniać łącznie, aby nieodpłatna dostawa towarów podlegała w ogóle VAT) wskazany w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Ten warunek to przysługiwanie, w całości lub w części, prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. Przy nabyciu wskazanych działek budowlanych Wnioskodawca nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT, ponieważ ten w ogóle nie występował (było nabycie gruntu bez VAT), a więc i nie było mowy o żadnym jego odliczeniu. Jak wskazano w stanie faktycznym zakup przez Wnioskodawcę przedmiotowych działek nie był opodatkowany podatkiem VAT, ale PCC. Ta kwestia przesądza o tym, iż przekazanie działek budowlanych/gruntu przez Wnioskodawcę jego wspólnikom nie będzie podlegać VAT.

Reasumując, jako że omawiany przypadek nie podlega regulacji art. 7 ust. 1 ustawy VAT (klasyczna dostawa towarów gdzie dochodzi do zapłaty w uzgodniony pomiędzy stronami sposób) i nie podlega także art. 7 ust. 2 tejże ustawy tj. nieodpłatnej dostawie towarów uznanej dla potrzeb VAT za odpłatną, ze względu na brak spełnienia warunku przysługiwania Wnioskodawcy prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT przy nabyciu działek budowlanych (czynność ta podlega PCC) - omawiana sytuacja nie podlega przepisom ustawy VAT, co wyklucza opodatkowanie tejże czynności podatkiem VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy, przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

W myśl art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Pod pojęciem wytworzenie nieruchomości, zdefiniowanym w art. 2 pkt 14a ustawy, rozumie się wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którymi wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Treść art. 29a ust. 2 ustawy o VAT wskazuje, że w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia koszt wytworzenia, określone w momencie dostawy tych towarów.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych art. 15 ust. 2 ustawy.

Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że A. Spółka Jawna zajmuje się świadczeniem kompleksowych usług budowlanych związanych z budownictwem jednorodzinnym. Właścicielami Wnioskodawcy jest dwóch wspólników tj. Pani M. C. i H. C. posiadający udział w zyskach Wnioskodawcy w tej samej wysokości po 50%.

W 2008 r. Wnioskodawca nabył 4 działki budowlane wraz z przypadającymi na nie udziałami w drogach wewnętrznych (w planie zagospodarowania przestrzennego działki te oznaczone są jako M (zabudowa jednorodzinna), a działki drogowe jako drogi od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Wszystkie ww. działki budowlane zostały nabyte w 2008 r. od tych samych osób fizycznych. Działki były przeznaczone pod zabudowę jednorodzinną i następnie na sprzedaż wraz z budynkami. W tym czasie Wnioskodawca zajmował się działalnością deweloperską.

Aktualnie u Wnioskodawcy pozostały dwie ww. działki tj. 2/4 oraz 2/2 wraz z przypadającymi na nie udziałami w działkach drogowych (1/33 na każda działkę) i to te działki są przedmiotem niniejszego wniosku. Wnioskodawca nie posiada innych nieruchomości, ponieważ jak wskazano od 2009 r. zajmuje się tylko generalnym wykonawstwem świadcząc usługi budowlane na gruntach/nieruchomościach klientów.

Transakcja zakupu wszystkich ww. działek budowlanych przez Wnioskodawcę nie podlegała podatkowi od towarów i usług (zwanemu dalej podatkiem VAT), gdyż sprzedawca nie był podatnikiem z jej tytułu. Wnioskodawca zapłacił, jako kupujący działki budowlane podatek od czynności cywilnoprawnych (zwany dalej PCC). Przedmiotowe działki ( 2/4 i 2/2) w księgach rachunkowych Wnioskodawcy ujęte są jako towar handlowy. W przyszłości wspólnicy Wnioskodawcy zamierzają przenieść własność ww. działek z majątku Wnioskodawcy do ich majątku prywatnego.

Każdy ze wspólników otrzyma po jednej działce, każda o tej samej wartości rynkowej, bez konieczności ich podziału. Pani M. C. otrzyma działkę o numerze ewidencyjnym 2/2 a H. C. działkę o nr ewidencyjnym 2/4. Uchwała wspólników w tym zakresie (przeniesienie własności ww. działek z majątku Wnioskodawcy do majątku prywatnego wspólników) zostanie podjęta w formie aktu notarialnego, z uwagi na przedmiot czynności i konieczność dokonania zmian wpisów w księdze wieczystej, zostanie sporządzona umowa nieodpłatnego przekazania na cele własne wspólników Wnioskodawcy.

Przedmiotem wątpliwości Spółki jest kwestia opodatkowania podatkiem VAT transakcji przeniesienia własności działek budowlanych ( 2/4 i 2/2) przez Spółkę na potrzebny prywatne wspólników.

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, gdy dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik Spółka, nieruchomości przez nią przekazywane należą do jej przedsiębiorstwa. Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku od towarów i usług od zakupu przedmiotowych nieruchomości.

W konsekwencji, mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że w myśl art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy nieodpłatne przekazanie przedmiotowych nieruchomości na rzecz wspólników nie będzie stanowić odpłatnej dostawy towarów podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP:/KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej