Temat interpretacji
Gdy przedmioty aportu będą przez Państwa wykorzystywane w całości do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to będziecie Państwo uprawnieni do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o 100% kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej dokonany aport. Przy czym prawo to będzie przysługiwać, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
28 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 28 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wniesienia aportu.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
„(…)” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w (…) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Spółka została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym prowadzonym przez Sąd Rejonowy dla (…) pod numerem (…).
Spółka wykonuje zdania własne powierzone przez Gminę. „(…)” sp. z o.o. jest spółką prawa handlowego posiadającą osobowość prawną i działającą na podstawie przepisów prawa polskiego, prowadzi działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę oraz zbiorowego odprowadzania ścieków.
Gmina (…) jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Gmina zrealizowała następujące projekty:
1.Budowa sieci wodociągowej w (…) - II etap,
2.Budowa sieci wodociągowej w (…) - III etap,
3.Budowa wodociągu w (…),
4.Budowa kanalizacji sanitarnej w (…),
5.Budowa kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w (…).
Wskazane inwestycje obejmowały budowę sieci wodociągowo-kanalizacyjne wraz z niezbędną infrastrukturą. Środki trwałe, składające się na infrastrukturę, stanowią budowle/obiekty budowlane/urządzenia budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2021 r., poz. 2351).
Wszystkie elementy wytworzone w ramach projektów są częścią sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, służą zaopatrzeniu w wodę i odprowadzaniu ścieków. Zgodnie z art. 3 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków ( tekst jedn.: Dz. U. z 2020 r. poz. 2028, z 2020 r. poz. 1549) dostawa wody jak i odbiór ścieków są zadaniami własnymi Gminy.
Planowane jest, do końca 2022 r., dokonanie podwyższenia kapitału zakładowego i pokrycia w postaci aportu środków trwałych sieci wodociągowo-kanalizacyjnych do Spółki z o.o., tak aby Spółka mogła wykorzystać przedmioty aportu do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem VAT. Usługi będą świadczone na rzecz osób fizycznych oraz osób prawnych. Czynności będą świadczone odpłatnie, a wysokość opłat będzie ustalana zgodnie z ustawą z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków oraz Rozporządzeniem Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 27 lutego 2018 r. w sprawie określenia taryf, wzoru wniosku o zatwierdzenie taryfy oraz warunków rozliczeń za zbiorowe zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzanie ścieków. Nominalna wartość objętych przez Gminę (…) udziałów będzie odpowiadała wartości rynkowej przedmiotu aportu z dnia podniesienia kapitału zakładowego. Aport zostanie przez Gminę (…) potraktowany jako odpłatna dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT i niekorzystająca ze zwolnienia z podatku. W związku z powyższym, aport będzie udokumentowany przez Gminę (…) fakturą VAT (w której jako nabywca będzie wskazana „(…)” sp. z o.o.), na której to fakturze zostanie wykazana kwota podatku VAT. Spółka rozliczy należność wynikającą z faktury z tytułu otrzymania aportu w ten sposób, że kwota nominalna zostanie rozliczona nowopowstałymi udziałami w kapitale zakładowym, natomiast kwota podatku VAT zostanie uregulowana środkami pieniężnymi.
Pytanie
Czy w przypadku, gdy przedmioty aportu będą przez „(…)” sp. z o.o. wykorzystane w całości do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, Spółka będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o 100% kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej dokonany aport, otrzymanej przez Spółkę z Gminy?
Państwa stanowisko w sprawie
Zdaniem Spółki w przypadku, gdy przedmiot aportu będzie przez Spółkę wykorzystany w całości do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usługi, Spółka będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o 100% kwoty podatku naliczonego na fakturze dokumentującej dokonany aport, otrzymanej przez Spółkę z (…).
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2022 r. poz. 931,974,1137, dalej jako: „ustawa o Vat”) „w zakresie, w jakim towary i usługi wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15 przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczenia, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art.124”.
Zgodnie natomiast z art. 86 ust. 2 pkt. 1 lit. A ustawy o VAT „kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikającego z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług”.
Prawo o obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego. Spółce zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, będzie przysługiwało prawo do odliczenia 100% podatku naliczonego z wydatku dotyczącego nabycia sieci wodociągowo-kanalizacyjnej w formie aportu, gdyż wydatki te związane są z czynnościami opodatkowanymi. Spółka przy pomocy tej infrastruktury będzie świadczyła usługi na rzecz mieszkańców, a związek dokonanych zakupów z działalnością Spółki ma charakter bezpośredni.
W konsekwencji z uwagi na spełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Spółka jest uprawniona do odliczenia 100% kwot VAT naliczonego od wydatków w związku z dokonaniem aportu.
Stanowisko Spółki oparto m.in. na interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 7 października 2022 r., sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.575.2022.1.JS.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy:
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika zostały określone w art. 87 ust. 2-6l ustawy.
Jak wynika z powołanych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Natomiast na podstawie przepisu art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Z treści wniosku wynika, że planowany aport środków trwałych sieci wodociągowo-kanalizacyjnych zostanie przez Gminę potraktowany jako odpłatna dostawa towarów podlegająca opodatkowaniu podatkiem VAT i niekorzystająca ze zwolnienia z podatku. Aport będzie udokumentowany przez Gminę fakturą VAT (w której będziecie Państwo wskazani jako nabywca), na której to fakturze zostanie wykazana kwota podatku VAT. Ponadto jesteście Państwo czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz będziecie Państwo wykorzystywać przedmioty aportu do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem VAT. Usługi te będziecie Państwo świadczyć odpłatnie na rzecz osób fizycznych oraz osób prawnych.
Mając zatem na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, będą spełnione, ponieważ – jak wynika z okoliczności sprawy – jesteście Państwo zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług oraz przedmiot aportu będziecie Państwo wykorzystywać do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.
W świetle powyższego w przypadku, gdy przedmioty aportu będą przez Państwa wykorzystywane w całości do działalności opodatkowanej podatkiem od towarów i usług, to będziecie Państwo uprawnieni do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o 100% kwoty podatku naliczonego wykazanego na fakturze dokumentującej dokonany aport. Przy czym prawo to będzie przysługiwać, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy.
Tym samym stanowisko Państwa należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Podkreślić należy, iż Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach przedstawionego przez Państwa opisu sprawy. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem sprawy. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, w tym niewykorzystywania przez Państwa przedmiotów aportu wyłącznie do czynności opodatkowanych, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Maja Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).