Temat interpretacji
Stwierdzenie czy usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz zagranicznego podmiotu mającego siedzibę w USA podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 1325) - Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 maja 2020 r. (data wpływu 2 czerwca 2020 r.), uzupełnionym pismem z 17 lipca 2020 r. (data wpływu 21 lipca 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stwierdzenia czy usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz zagranicznego podmiotu mającego siedzibę w USA podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 2 czerwca 2020 r. wpłynął do Organu ww. wniosek o
wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego
dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie
stwierdzenia czy
usługi świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz zagranicznego podmiotu
mającego siedzibę w USA podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w
Polsce.
Złożony wniosek został uzupełniony pismem z 17 lipca 2020 r. (data wpływu 21 lipca 2020 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie z 8 lipca 2020 r. znak: 0111-KDIB3-3.4012.297.2020.1.MS.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca od 2 listopada 2018 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a swoje dochody opodatkowuje na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387 z późn. zm.), czyli stosując stałą stawkę wynoszącą 19 % (korzysta z możliwości wskazanej w art. 9a ust. 2 ww. ustawy).
Podstawową formą działalności Wnioskodawcy jest odbywanie drużynowych (trwających na ogół 3-4 dni przed wyjazdem na finały) i indywidualnych (będących podstawą utrzymania odpowiedniej formy sportowej) treningów w grze oraz udział w e-sportowych turniejach jako jeden z zawodników pięcioosobowej drużyny (klasyfikacja PKD: ). Wnioskodawca ma obowiązek uczestniczyć w treningach drużynowych (celem osiągnięcia odpowiedniego poziomu współpracy/zgrania zawodników), natomiast treningi indywidualne realizuje we własnym zakresie.
Drużyna została utworzona przez zagraniczny podmiot, tj. przez organizację z siedzibą pod adresem , , USA. Wszystkie rozgrywki polegają na rywalizacji z innymi drużynami przy pomocy komputera i za pośrednictwem internetowej sieci. Najpierw odbywają się kwalifikacje prowadzone na ogół z miejsca zamieszkania, a finałowa rozgrywka (trwająca od kilku dni do 2 tygodni) odbywa się z udziałem zakwalifikowanych drużyn - najczęściej zgromadzonych (na koszt organizatorów) w jednym mieście podczas zagranicznego turnieju (od 1 września 2018 r., tj. podpisania kontraktu z organizacją , tylko jeden turniej odbył się w Polsce - 2019 trwający od .. do 2019 r., czyli podczas prowadzenia działalności gospodarczej).
Sporadycznie finałowe rozgrywki prowadzone są z miejsca zamieszkania zawodników - albo są to turnieje niskiej rangi i o małej puli nagród (od 1 września 2018 r. odbył się tylko jeden taki turniej - trwający od 6 do 14 października 2018 r., czyli przed rozpoczęciem działalności gospodarczej a wygrana dla całej drużyny wyniosła 1.500 USD), albo ten sposób rywalizacji wymusiła obecna pandemia (jeden turniej z kwietnia 2020 r. - 2020 & z wygraną 10.000 USA dla drużyny i jeden z maja 2020 r. - ; wygrana 70.000 USD), przy czym nagrody zdobyte przez na takich turniejach stanowiły jedynie 2,28% wszystkich dotychczasowych wygranych.
Ponadto, działalność gospodarcza obejmuje też promocję organizacji i reklamowanych przez nią produktów (klasyfikacja PKD: i ), co obejmuje m.in. noszenie podczas wydarzeń sportowych ubrań przekazanych przez , pokazywanie marki tej firmy na platformach cyfrowych i podczas publicznych występów, używanie sprzętu wskazanego przez , udostępnienie swojego wizerunku, udział w spotkaniach z mediami, fanami i sponsorami oraz aktywność w mediach społecznościowych. Powyższe czynności są usługami niematerialnymi i stanowią margines działalności Wnioskodawcy jeżeli chodzi o poświęcony czas i wysiłek. Wszystkie te czynności realizowane są podczas turniejów zagranicznych (z wyjątkiem jedynego turnieju, który odbył się w Polsce), w tym spotkania z mediami, sponsorami i fanami, pokazywanie się w firmowym stroju, pozowanie do zdjęć, użytkowanie reklamowanego sprzętu (myszek, podkładek i klawiatury, bo komputery i monitory zapewniają organizatorzy). Dotychczas Wnioskodawca nie strimował (nie transmitował swoich indywidualnych gier treningowych w Internecie), nie przejawiał też własnej aktywności w mediach społecznościowych, natomiast materiały z jego udziałem (filmy, wywiady, zdjęcia itd.), sporządzone podczas turniejów, rozpowszechniali swoimi kanałami organizatorzy i media ogólnoświatowe, a organizacja . zamieszczała je na swoich stronach internetowych (facebook, twitter itd.).
Podsumowując powyższe wyjaśnienia należy uznać, że czynności związane z promocją wykonywane były przez Wnioskodawcę za granicą (z wyjątkiem jednego turnieju w Polsce), zaś w miejscu zamieszkania prowadzone były jedynie treningi, kwalifikacje do turniejów oraz finały turniejów niskiego szczebla lub okresu pandemii, przy czym cała aktywność mająca miejsce w Polsce (w miejscu zamieszkania lub siedzibie działalności gospodarczej) była prowadzona przez Internet i na rzecz zagranicznej firmy mającej siedzibę w USA.
Powyższe okoliczności powodują, że wszystkie dochody osiągane z działalności gospodarczej Wnioskodawca uznaje za dochody z tytułu działalności wykonywanej poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub ze źródeł przychodów znajdujących się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Zgodnie z kontraktem zawartym 1 września 2018 r. z organizacją z , Wnioskodawcy przysługuje 16,5 % nagród wygranych przez drużynę . Ponadto, kontrakt ten przewiduje, że Wnioskodawca będzie dodatkowo otrzymywał ryczałtowe wynagrodzenie w wysokości 3.000 USD miesięcznie. Kontrakt uprawnia organizację do rozwiązania umowy w dowolnym momencie ze skutkiem natychmiastowym (za pisemnym powiadomieniem) w przypadku niezadowalającego poziomu gry, co zmusza Wnioskodawcę do ciągłego doskonalenia swoich umiejętności sportowych, w tym do obserwowania gier innych drużyn i zawodników oraz do intensywnych treningów własnych trwających wiele godzin dziennie.
Wnioskodawca jest kawalerem i mieszka na stałe w (Polska), dlatego podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł tych dochodów (przychodów), czyli nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w rozumieniu art. 3 ust. 1 i ust. la ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Wszystkie przychody uzyskane z nagród wygranych w turniejach i stałego ryczałtowego miesięcznego wynagrodzenia Wnioskodawca zalicza do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, tj. do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy. Rozliczając przychody uzyskane w 2019 r. Wnioskodawca zamierza złożyć zeznanie podatkowe PIT-36L.
Wnioskodawca nigdy nie pełnił i obecnie również nie pełni funkcji menadżera.
Wnioskodawca nie jest i nigdy nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym (niezarejestrowanym lub biernym też nigdy nie był).
Wskazane we wniosku przychody Wnioskodawcy nie są przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.). Są to przychody z tytułu wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej, które nie podlegają wyłączeniom wskazanym w powyższych przepisach.
Kontrahent (), na rzecz którego Wnioskodawca świadczy usługi marketingowe (usługi w zakresie promocji i reklamy) oraz usługi uczestnictwa w grze komputerowej , jest podatnikiem, o którym mowa w art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług.
Kontrahent Wnioskodawcy () nie posiada stałego (ani niestałego) miejsca prowadzenia działalności w Polsce.
Należny Wnioskodawcy udział (wynoszący 16,5 %) w nagrodach wygranych przez drużynę wypłaca kontrahent (czyli ) przelewając na rachunek bankowy Wnioskodawcy pieniądze w walucie amerykańskiej (USD). Dokonuje tego (z mniejszym lub większym opóźnieniem) po otrzymaniu i podzieleniu pieniędzy otrzymanych od organizatora turnieju. Wyjątkiem od tej reguły był turniej 2019, który odbył się w (Chiny) od 15 do 25 sierpnia 2019 r., po którym należną nagrodę wypłacił bezpośrednio organizator turnieju po uprzednim potrąceniu podatku dochodowego 20% (pytanie o sposób rozliczenia dochodu z tego tytułu było przedmiotem wniosku ORD-IN z 7 stycznia 2020 r.).
W umowie z 1 września 2018 r. zawartej przez Wnioskodawcę z kontrahentem nie wskazano za jakie konkretnie usługi (czynności) należne jest Wnioskodawcy wynagrodzenie ryczałtowe w wysokości 3.000 USD miesięcznie. W umowie tej znajdują się jedynie następujące zapisy dotyczące pytania KIS (w moim tłumaczeniu z języka angielskiego):
,, Artykuł III. Alokacje, Rekompensata.
3.3. Podstawowa Rekompensata. Gracz będzie uprawniony i otrzyma 3.000 USD, płatne w ciągu 15 dni kalendarzowych od zakończenia każdego miesięcznego cyklu, po wykonaniu tej umowy, chyba że zostanie uznany za nieaktywnego podczas cyklu płatności z powodu kontuzji, choroby lub jakichkolwiek innych okoliczności, które uniemożliwią mu wypełnienie obowiązków wynikających z mniejszej umowy.
3.4. Zobowiązanie Podatkowe. ...To jest wyraźnie zrozumiałe dla stron niniejszej umowy, że rekompensata określona w artykule III tej umowy ma być pełną i ostateczną płatnością za wykonanie wszystkich (twoich) usług na rzecz Spółki przewidzianych w niniejszej umowie .
Z powyższego wynika, że ryczałtowe wynagrodzenie wypłacane jest za pełne i prawidłowe wykonanie wszystkich usług (obowiązków) przewidzianych umową (określonych w innych artykułach umowy).
Udział Wnioskodawcy w turniejach w ramach drużyny nie ma charakteru zautomatyzowanego, ponieważ wymaga ogromnej wiedzy, doświadczenia, kondycji (rozgrywki trwają niekiedy wiele godzin), umiejętności współpracy z pozostałymi graczami (do czego potrzebna jest znajomość języka angielskiego), koncentracji oraz sprawności manualnej przy operowaniu myszką i klawiaturą. Rozgrywki wymagają też głębokiej znajomości gry i jej poszczególnych elementów, zrozumienia strategii jakie się pojawiają i tworzenia razem z drużyną własnych, a przede wszystkim codziennych długotrwałych treningów. Były próby stworzenia inteligentnego programu (robota), który rywalizowałby z człowiekiem w grze , ale zostały one zaniechane z powodu gigantycznych nakładów sprzętowych i finansowych (jest to jedno z największych współczesnych wyzwań w dziedzinie sztucznej inteligencji). Sama gra ewoluuje i zmienia się (wprowadzane są nowe wersje), więc drużyny muszą bez przerwy dostosowywać się do nich. Dlatego automatyczny program (robot) musiałby po każdej zmianie uczyć się od nowa.
Niemożliwy jest udział w drużynowej grze bez wykorzystania technologii informacyjnej. Każdy gracz musi posiadać wystarczająco dobry komputer, na którym trzeba zainstalować tę grę, musi posiadać myszkę i klawiaturę, musi się też łączyć przez internet do serwerów twórcy tej gry (), a więc konieczne jest odpowiednio szybkie połączenie internetowe. Ponadto, potrzebny jest mikrofon do komunikacji ze współgraczami. Gry i turnieje tego typu istnieją właśnie dzięki technologii informacyjnej.
W związku z powyższym zadano następujące pytanie:
Czy przychody Wnioskodawcy, uzyskane w okresie prowadzenia działalności gospodarczej za usługi świadczone na rzecz zagranicznego podmiotu mającego siedzibę z USA (z nagród wygranych podczas turniejów i z miesięcznego ryczałtowego wynagrodzenia), podlegają podatkowi od towarów i usług (VAT)?
Zdaniem Wnioskodawcy, jego przychody wskazane w pytaniu nie podlegają podatkowi VAT. Z tego powodu Wnioskodawca nie złożył jeszcze zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R dla celów VAT.
Wszystkie przychody uzyskane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej (otrzymane nagrody i miesięczne ryczałtowe wynagrodzenie) Wnioskodawca traktuje jako osiągnięte za granicą, ponieważ miejscem świadczenia wszystkich jego usług jest USA, co wynika z art. 28b ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Przepis ten (dotyczący zarówno Unii Europejskiej jak i krajów trzecich) stanowi, że w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę działalności gospodarczej. Ponieważ Wnioskodawca świadczy usługi firmie ., której siedziba znajduje się w USA pod adresem , to miejscem ich świadczenia jest terytorium USA. W rezultacie, zgodnie z art. 5 ust. 1 ww. ustawy, usługi świadczone na rzecz podatników nie mających w Polsce ani siedziby ani miejsca prowadzenia działalności gospodarczej nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce (w takiej sytuacji obowiązek podatkowy przejmuje nabywca usług).
Uzupełniając powyższe Wnioskodawca oświadcza, że wykonane usługi dokumentuje fakturami uproszczonymi zawierającymi wyrazy odwrotne obciążenie i bez kwoty VAT, stosownie do art. 106e ust. 1 pkt 18 w związku z art. 106a pkt 2b przedmiotowej ustawy. Powyższe przepisy nakładają obowiązek wystawiania faktur w razie wykonywania czynności usługowych w miejscu zamieszkania lub w stałym miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, natomiast (jak wskazano wcześniej) Wnioskodawca z domu wykonuje jedynie pomocnicze czynności (treningi drużynowe, kwalifikacje do turniejów oraz - sporadycznie - rozgrywa finały turniejów mało istotnych lub wymuszonych pandemią).
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają:
- odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju:
- eksport towarów;
- import towarów na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
- wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().
Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy. Stosownie do art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania ww. rozdziału:
- ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez
to:
- podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
- osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
- podatnika, który prowadzi
również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za
podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie
z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich
świadczonych na jego rzecz usług.
Wskazany art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.
Jak stanowi ust. 2 art. 28b ustawy w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Z powyższych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca od 2 listopada 2018 r. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą jako jeden z zawodników pięcioosobowej drużyny (klasyfikacja PKD: ). Drużyna została utworzona przez zagraniczny podmiot, tj. przez organizację z siedzibą pod adresem , USA. Drużyna uczestniczy w e-sportowych turniejach w grze .
Rozgrywki polegają na rywalizacji z innymi drużynami przy pomocy komputera i za pośrednictwem internetowej sieci. Najpierw odbywają się kwalifikacje prowadzone na ogół z miejsca zamieszkania, a finałowa rozgrywka (trwająca od kilku dni do 2 tygodni) odbywa się z udziałem zakwalifikowanych drużyn.
Podstawowa działalności Wnioskodawcy obejmuje odbywanie drużynowych (trwających na ogół 3-4 dni przed wyjazdem na finały) i indywidualnych (będących podstawą utrzymania odpowiedniej formy sportowej) treningów w grze oraz udział w e-sportowych turniejach jako jeden z zawodników pięcioosobowej drużyny .
Ponadto, działalność gospodarcza Wnioskodawcy obejmuje też promocję organizacji i reklamowanych przez nią produktów, co obejmuje m.in. noszenie podczas wydarzeń sportowych ubrań przekazanych przez , pokazywanie marki tej firmy na platformach cyfrowych i podczas publicznych występów, używanie sprzętu wskazanego przez , udostępnienie swojego wizerunku, udział w spotkaniach z mediami, fanami i sponsorami oraz aktywność w mediach społecznościowych. Powyższe czynności są usługami niematerialnymi i stanowią margines działalności Wnioskodawcy jeżeli chodzi o poświęcony czas i wysiłek. Wszystkie te czynności realizowane są podczas turniejów zagranicznych (z wyjątkiem jedynego turnieju, który odbył się w Polsce), w tym spotkania z mediami, sponsorami i fanami, pokazywanie się w firmowym stroju, pozowanie do zdjęć, użytkowanie reklamowanego sprzętu (myszek, podkładek i klawiatury, bo komputery i monitory zapewniają organizatorzy).
Zgodnie z kontraktem zawartym 1 września 2018 r. z organizacją , Wnioskodawcy przysługuje 16,5 % nagród wygranych przez drużynę . Ponadto, kontrakt ten przewiduje, że Wnioskodawca będzie dodatkowo otrzymywał ryczałtowe wynagrodzenie w wysokości 3.000 USD miesięcznie.
Wnioskodawca nie jest i nigdy nie był zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym (niezarejestrowanym lub biernym też nigdy nie był).
Wskazane we wniosku przychody Wnioskodawcy nie są przychodami, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 1 i 3 ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.). Są to przychody z tytułu wykonywanej samodzielnie działalności gospodarczej.
Kontrahent (), na rzecz którego Wnioskodawca świadczy usługi marketingowe (usługi w zakresie promocji i reklamy) oraz usługi uczestnictwa w grze komputerowej , jest podatnikiem, o którym mowa w art. 28a ustawy o podatku od towarów i usług.
Kontrahent Wnioskodawcy () nie posiada stałego (ani niestałego) miejsca prowadzenia działalności w Polsce.
Należny Wnioskodawcy udział (wynoszący 16,5 %) w nagrodach wygranych przez drużynę wypłaca kontrahent (czyli ) przelewając na rachunek bankowy Wnioskodawcy pieniądze w walucie amerykańskiej (USD). Wyjątkiem od tej reguły był turniej 2019, który odbył się w (Chiny) od do 2019 r., po którym należną nagrodę wypłacił bezpośrednio organizator turnieju po uprzednim potrąceniu podatku dochodowego 20 %.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy usługi świadczone przez niego na rzecz zagranicznego podmiotu mającego siedzibę w USA podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.
Wnioskodawca wskazał, że zawarł umowę z kontrahentem - , na rzecz którego świadczy usługi uczestnictwa w grze komputerowej oraz usługi marketingowe (usługi w zakresie promocji i reklamy). Zleceniodawca posiada siedzibę w USA i nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce.
Zatem uznać należy, że Wnioskodawca usługi polegające na uczestnictwie w grze komputerowej oraz usługi marketingowe (usługi w zakresie promocji i reklamy) świadczy na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy. Jednocześnie dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług przepisy nie przewidują szczególnych zasad ustalania miejsca świadczenia.
Zatem, odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy, w analizowanej sprawie miejsce świadczenia przedmiotowych usług polegających na uczestnictwie w grze komputerowej oraz na świadczeniu usług marketingowych (usług w zakresie promocji i reklamy) należy ustalić zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą ustalania miejsca świadczenia usług, o której mowa w art. 28b ust. 1 ustawy, tj. w miejscu, w którym Zleceniodawca ( nieposiadająca stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce) posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tym samym, przedmiotowe usługi, za które zgodnie z kontraktem zawartym 1 września 2018 r. z organizacją , Wnioskodawcy przysługuje 16,5% nagród wygranych przez drużynę oraz ryczałtowe wynagrodzenie w wysokości 3.000 USD miesięcznie, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce lecz w kraju, w którym Zleceniodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej (tj. w USA) zgodnie z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w tym kraju.
Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi na rzecz Zleceniodawcy nie podlegają opodatkowywaniu podatkiem VAT w Polsce.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, nie mogą być - zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej - rozpatrzone.
Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w , za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 4 7 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej