Temat interpretacji
Podleganie opodatkowaniu sprzedaży działek i niekorzystanie ze zwolnienia od podatku ww. sprzedaży.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie podatku od towarów i usług w zakresie:
·podlegania opodatkowaniu dostawy działek -jest prawidłowe;
·braku zwolnienia z opodatkowania dostawy działek - jest prawidłowe;
·zwolnienie z opodatkowania dostawy działki – jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
29 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 29 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie podatku od towarów i usług oraz w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Uzupełnił go Pan– w odpowiedzi na wezwania – pismem z 2 czerwca 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
jest właścicielem następujących nieruchomości:
a)działek, sklasyfikowanych jako grunty orne;
b)działki, sklasyfikowanej jako grunty orne;
c)działki, sklasyfikowanej jako grunty orne;
d)działki, sklasyfikowanej jako grunty orne;
e)działki, sklasyfikowanej jako grunty orne.
a także współwłaścicielem:
f)działek, sklasyfikowanych jako grunty orne;
g)działki, sklasyfikowanej jako grunty orne.
Na terenie, na którym znajdują się ww. nieruchomości obowiązuje Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego zatwierdzone uchwałą Rady Gminy. Uchwałą w sprawie: miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, uchwalony został plan zagospodarowania przestrzennego. Jak wynika z Planu Miejscowego działki Pana (udział w wysokości 1/2) położone są w jednostce oznaczonej symbolem 2P/U1 - tereny produkcyjno-usługowe. Natomiast działka, której właścicielem jest, położona jest w jednostce oznaczonej symbolem 6KDD1 - tereny komunikacji - drogi publiczne - drogi klasy dojazdowej.
W dniu 1.04.2019 r. Pan (wspólnie z właścicielem sąsiednich działek Panem) zawarł umowę dzierżawy wszystkich ww. nieruchomości na czas określony do dnia 31.12.2020 r. W § 2 ust. 2 umowy wskazano, że nieruchomość będąca przedmiotem umowy tymczasowo przez okres obowiązywania może być wykorzystywana na cele upraw rolnych, a docelowo stanowi nieruchomość o charakterze inwestycyjnym i budowlanym. Ponadto, w § 7 ust. 3 umowy dzierżawy wskazano, że "Wydzierżawiający ma prawo do wykonywania na nieruchomości określonej w §1 umowy czynności niezbędnych do uzyskania decyzji inwestycyjnych, w szczególności pobierania próbek geologicznych, pobierania pomiarów, dokonywania obserwacji na potrzeby decyzji środowiskowych lub innych postępowań lub decyzji zmierzających do inwestycyjnego lub budowlanego wykorzystania nieruchomości".
Warto podkreślić, że właściciel dokonał nakładów na nieruchomości w postaci przeprowadzenia postępowania o wznowienie granic, tak aby przy ewentualnej inwestycji kwestie te nie budziły wątpliwości.
Co istotne, Pan w okresie od 5.10.2018 r. do 1.06.2019 r. prowadził działalność pod firmą obejmującą pozostałą działalność profesjonalną, naukową i techniczną, gdzie indziej niesklasyfikowaną.
Nieruchomości nie są zabudowane, nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, posiadają dostęp do drogi. Nieruchomości stanowią majątek prywatny właściciela. Nabycie ww. nieruchomości przez Pana nie było powiązane z działalnością gospodarczą i w momencie ich nabywania właściciel nie zamierzał powiązać nieruchomości z działalnością gospodarczą. Tym niemniej nabycie to miało charakter inwestycyjny i związane było z alokacją posiadanego kapitału, zaś nabyte działki nie były przeznaczone do realizacji potrzeb własnych właściciela. Dodatkowo w zakresie nieruchomości zlecony był audyt przedsprzedażowy stanu prawnego nieruchomości. Celem audytu było ustalenie stanu prawnego i faktycznego nieruchomości dla potrzeb planowanego zbycia nieruchomości oraz określenie czynności faktycznych lub prawnych, które zwiększą atrakcyjność nieruchomości przeznaczonej do zbycia.
W konsekwencji wejścia w życie planu miejscowego na terenie, na którym położone są ww. nieruchomości Pan planuje sprzedaż tych nieruchomości w całości. Aktualnie prowadzone są rozmowy z potencjalnym nabywcą nieruchomości.
Na pytania w wezwaniu o treści :
Prosimy żeby doprecyzował Pan opis zdarzenia przyszłego, tj. wskazał:
1.Czy prowadzi Pan działalność rolniczą w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931)?
2.Czy jest Pan rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ww. ustawy, korzystającym ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy?
3.Czy jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług? Jeśli tak, to z tytułu prowadzenia jakiej działalności gospodarczej jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT?
4.Czy przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia działek? Jeżeli nie, to należy wskazać przyczyny.
5.Prosimy wskazać w ramach jakich czynności nabył Pan :
a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
b)zwolnionych od podatku od towarów i usług,
c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
6.Czy nabycie ww. działek było udokumentowane fakturami VAT z wykazanymi kwotami podatku VAT?
7.W jaki sposób były/są wykorzystywana przez Pana działki,tj. czy do czynności:
a)opodatkowanych podatkiem VAT,
b)zwolnionych od podatku VAT,
c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?
8.Czy działki wykorzystywane były przez Pana wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywana były przedmiotowe działki, wykonywał Pan – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
9.Czy z działek, dokonywane były/są zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych? Jeśli tak, to czy dostawa tych produktów była/jest opodatkowana czy zwolniona od podatku VAT?
10.Jakie czynności Pan podejmował/zamierza podejmować w związku ze sprzedażą działek?
11.Czy uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z ww. planu przeznaczenieww. działek nastąpiło z Pana inicjatywy?
12.Czy przed sprzedażą działekzostanie wydane pozwolenie na budowę? Jeśli tak, to z czyjej inicjatywy nastąpi wydanie ww. pozwolenia?
13.Jakie inne pozwolenia, decyzje zostaną wydane przed sprzedażą działek?
14.Czy przed sprzedażą działekzamierza poczynić Pan jakiekolwiek inne działania dotyczące zwiększenia wartości w. nieruchomości (np. uzbrojenie terenu, wyposażenie w urządzenia i sieć energetyczną, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działki, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia)? Jeśli tak, to jakie i w jakim celu?
15.Czy dzierżawa działek była/jest czynnością odpłatną czy bezpłatną?
16.Czy oprócz działek wymienionych we wniosku, planuje Pan w przyszłości dostawę innego gruntu? Należy wskazać kiedy i w jakiej ilości?
17.W jaki sposób pozyskał Pan potencjalnego nabywcę działek?
18.Czy zamierza Pan zawrzeć ze stroną kupującą umowę przedwstępną kupna/sprzedaży działek?Jeśli tak, to jakie warunki będzie zawierać zawarta z przyszłym nabywcą umowa przedwstępna?
19.Czy zamierza Pan udzielać jakichkolwiek pełnomocnictw przyszłemu nabywcy do występowania w sprawach dotyczących? Jeżeli odpowiedź na pytanie jest twierdząca to należy podać ich zakres (należy wymienić wszystkie czynności, których nabywca może dokonać w odniesieniu do przedmiotowej nieruchomości).
20.Czy sprzedawał Pan gruntów w przeszłości? Jeśli tak, należy wskazać kiedy i w jakiej ilości?
21.W opisie sprawy wskazał Pan, że działki położone są w jednostce oznaczonej symbolem 2P/U1 - tereny produkcyjno-usługowe. Natomiast działka, położona jest w jednostce oznaczonej symbolem 6KDD1 - tereny komunikacji - drogi publiczne - drogi klasy dojazdowej. Prosimy o jednoznaczne wskazanie jak wg Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego sklasyfikowana jest działka.
Na pytania od nr 4 do 19 prosimy udzielić odpowiedzi odrębnie dla każdej z działek.
Przedstawił Pan własne stanowisko do pytania nr 1 i nr 2.
Wnioskodawca udzielił odpowiedzi :
Odpowiedź na pytanie nr 1:
Wnioskodawca nie prowadzi działalności rolniczej w rozumieniu art. 2 pkt 15 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Odpowiedź na pytanie nr 2:
Wnioskodawca nie jest rolnikiem ryczałtowym, o którym mowa w art. 2 pkt 19 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Odpowiedź na pytanie nr 3:
Wnioskodawca jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawca nie prowadzi działalności gospodarczej, lecz jest podatnikiem od podatku od towarów i usług. Wnioskodawca jest podatnikiem VAT z tytułu wynajmu nieruchomości i jednoczesnego przekroczenia rocznej kwoty przychodu zwolnionej od opodatkowania VAT, tj. kwoty 200.000 zł, co wynika z art. 113 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wnioskodawca figuruje w rejestrze VAT.
Odpowiedź na pytanie nr 4:
a.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne;
b.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne;
c.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne;
d.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne;
e.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne;
f.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne;
g.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne;
h.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne;
i.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne;
j.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne;
k.działka - Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia tej działki. Przyczyną tego był brak ujęcia tej działki w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i nabycie jej na cele prywatne.
Odpowiedź na pytanie nr 5:
a.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
b.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
c.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
d.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
e.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
f.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
g.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
h.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
i.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
j.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych;
k.działka - została nabyta w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Transakcja sprzedaży tej działki była opodatkowana podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Odpowiedź na pytanie nr 6:
a.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT;
b.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT;
c.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT;
d.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT;
e.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT;
f.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT;
g.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT;
h.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT;
i.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT;
j.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT;
k.działka - nabycie tej działki nie było udokumentowane fakturami VAT.
Odpowiedź na pytanie nr 7:
a.działka - była i jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;
b.działka - była i jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;
c.działka - była i jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;
d.działka - była i jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;
e.działka - była i jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;
f.działka - była i jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;
g.działka - byłai jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;
h.działka - byłai jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;
i.działka - była i jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;
j.działka - była i jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT;
k.działka - była i jest przez Wnioskodawcę wykorzystywana do czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT.
Odpowiedź na pytanie nr 8:
a.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia;
b.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia;
c.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia;
d.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia;
e.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia;
f.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia;
g.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia;
h.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia;
i.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia;
j.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia;
k.działka - nie była wykorzystywana przez Wnioskodawcę na cele działalności zwolnionej od podatku VAT. Działka ta w ogóle nie podlegała opodatkowaniu VAT, a tym samym Wnioskodawca nie korzystał z żadnego zwolnienia.
Odpowiedź na pytanie nr 9:
a.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.;
b.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.;
c.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.;
d.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.;
e.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.;
f.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.;
g.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.;
h.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.
i.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.;
j.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.;
k.działka - nie były i nie są z niej dokonywane zbiory i dostawy (sprzedaż) produktów rolnych, a tym samym żadna dostawa nie była i nie jest opodatkowana ani zwolniona od podatku VAT. Umowa dzierżawy tej działki z 1 kwietnia 2019 r. została zawarta wyłącznie celem uporządkowania działki przez dzierżawcę i obowiązywała wyłącznie przez czas określony do 31 grudnia 2020 r.
Odpowiedź na pytanie nr 10:
a.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki;
b.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki;
c.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki;
d.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki;
e.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki;
f.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki;
g.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki;
h.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki;
i.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki;
j.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki;
k.działka - Pan zawarł w dniu 3 stycznia 2022 r. umowę o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu (na wypadek gdyby takowe powstało - we wniosku o przyłączenie trzeba bowiem wskazać jakiś obiekt) na działkach do niego należących, w tym również na działce Wnioskodawcy z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie. Umowę zawartą na podstawie warunków przyłączenia z 6 października 2021 r. Termin realizacji przyłączenia obiektu przewidziano do 31 października 2025 r. Mimo, że teren działki jest niezabudowany to umowa została zawarta mając na względzie ewentualne zamierzenia inwestycyjne co do tej nieruchomości. Wnioskodawca nie podejmował i nie zamierza podejmować żadnych czynności związanych ze sprzedażą działki.
Odpowiedź na pytanie nr 11:
a.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
b.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
c.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
d.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
e.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
f.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
g.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
h.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
i.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
j.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa;
k.działka - uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z tego przeznaczenie tej działki nie nastąpiło z inicjatywy Wnioskodawcy, była to inicjatywa Gminy. Wnioskodawca składał natomiast wnioski i uwagi do planu miejscowego zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa.
Odpowiedź na pytanie nr 12:
a.działka – przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę ;
b.działka - przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę ;
c.działka -przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę ;
d.działka – przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę ;
e.działka –przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę ;
f.działka – przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę ;
g.działka – przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę ;
h.działka – przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę ;
i.działka – przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę ;
j.działka – przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę ;
k.działka - przed sprzedażą tej działki nie zostanie wydana decyzja o pozwoleniu na budowę.
Odpowiedź na pytanie nr 13:
a.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji;
b.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji;
c.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji;
d.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji;
e.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji;
f.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji;
g.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji;
h.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji;
i.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji;
j.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji;
k.działka - przed sprzedażą działki nie zostaną uzyskane żadne pozwolenia ani decyzje, warunkiem zawarcia umowy sprzedaży nie jest uzyskanie jakiegokolwiek pozwolenia, czy decyzji.
Odpowiedź na pytanie nr 14:
a.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w urządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia;
b.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w rządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia;
c.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w urządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia;
d.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w urządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia;
e.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w urządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia;
f.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w urządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia;
g.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w urządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia;
h.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w urządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia;
i.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w urządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia;
j.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w urządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia;
k.działka - przed sprzedażą tej działki Wnioskodawca nie zamierza czynić żadnych działań mających na celu zwiększenie jej wartości, w szczególności nie zamierza uzbrajać działki, wyposażać działki w urządzenia i sieć energetyczną, podejmować działań marketingowych w celu sprzedaży działki, które wykraczałyby poza zwykłe formy ogłoszenia.
Odpowiedź na pytanie nr 15:
a.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje;
b.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje;
c.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje;
d.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje;
e.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje;
f.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje;
g.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje;
h.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje;
i.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje;
j.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje;
k.działka - dzierżawa działki na podstawie umowy z 1 kwietnia 2019 r. była czynnością odpłatną. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r., tj. na ponad rok, i aktualnie już nie obowiązuje.
Odpowiedź na pytanie nr 16:
a.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa;
b.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa;
c.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa;
d.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa;
e.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa;
f.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa;
g.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa;
h.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa;
i.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa;
j.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa;
k.działka - oprócz tej działki i pozostałych działek wymienionych we Wniosku aktualnie Wnioskodawca nie planuje dostawy innego gruntu, tym samym nie jest w stanie wskazać kiedy i w jakiej ilości miałaby nastąpić ta dostawa.
Odpowiedź na pytanie nr 17:
a.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy;
b.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy;
c.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy;
d.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy;
e.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy;
f.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy;
g.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy;
h.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy;
i.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy;
j.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy;
k.działka - potencjalny nabywca działki zgłosił się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy. Zainteresowanie nieruchomością znacznie wzrosło po tym, jak został uchwalony plan zagospodarowania przestrzennego, na terenie, na którym znajduje się działka. Wobec zapytania potencjalnego nabywcy została złożona oferta, Wnioskodawca przesłał też na prośbę potencjalnego nabywcy dokumenty dotyczące nieruchomości. Zainteresowanych nabyciem nieruchomości było więcej - co do zasady każdy zgłaszał się do Wnioskodawcy z własnej inicjatywy.
Odpowiedź na pytanie nr 18:
a.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, że Wnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty 1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.;
b.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, że Wnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty 1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.;
c.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, że Wnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty 1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.;
d.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, że Wnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.;
e.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, że Wnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty 1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.;
f.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, że Wnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty 1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.;
g.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, że Wnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty 1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.;
h.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, żeWnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty 1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.;
i.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, że Wnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty 1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.;
j.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, że Wnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty 1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.;
k.działka - po złożeniu Wniosku, tj. w dniu 16 maja 2022 r., została zawarta przedwstępna warunkowa umowa sprzedaży obejmująca działkę z potencjalnym kupującym nieruchomości. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości, tj. (i) uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń wydanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS potwierdzających, że Wnioskodawca nie zalega z płatnością należnych podatków i innych należności publicznoprawnych; (ii) przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej i uznaniu przez kupującego, według jego oceny, wyników tej analizy za satysfakcjonujące, przy czym za satysfakcjonujący wynik analizy kupujący uzna w szczególności brak okoliczności uniemożliwiających lub znacząco utrudniających zrealizowanie na nieruchomości inwestycji zgodnej z planem miejscowym; (iii) ważność i aktualność oświadczeń i zapewnień Wnioskodawcy zawartych w umowie przedwstępnej w dacie zawarcia umowy sprzedaży, za wyjątkiem tych, które ulegną zmianie wskutek zawarcia i wykonania umowy przedwstępnej; (iv) nabycie w tym samym dniu przez kupującego nieruchomości utworzonej z działek oraz udziału stanowiącego % części w działce, których właścicielem jest Pan (również złożył wniosek o interpretację podatkową). Ponadto, Strony postanowiły, że warunki zawarcia umowy sprzedaży zastrzeżone są na korzyść kupującego, co oznacza, że kupujący ma prawo żądać zawarcia umowy sprzedaży w dacie ostatecznej pomimo nieziszczenia się któregokolwiek z tych warunków, pod warunkiem złożenia Wnioskodawcy, najpóźniej w dacie ostatecznej, oświadczenia o zrzeczeniu się prawa żądania spełnienia któregokolwiek z tych warunków. Ustalono też, że do 8 sierpnia 2022 r. kupujący wpłaci na konto sprzedającego 500.000 zł tytułem zadatku. Wpłata zadatku stanowić ma potwierdzenie spełnienia warunków z pkt (ii) i (iii) wyżej. Pozostała część ceny ma zostać wpłacona na co najmniej dwa dni robocze przed zawarciem umowy sprzedaży do depozytu notarialnego. W umowie wskazano też, że Wnioskodawca złoży do depozytu notarialnego pełnomocnictwo upoważniającego kupującego do ustanowienia na nieruchomości hipoteki umownej łącznej do kwoty 1.000.00 zł celem zabezpieczenia m.in. zwrotu zadatku. Pełnomocnictwo zostanie wydane kupującemu przez notariusza po wpłacie zadatku. Zgodnie z umową przedwstępną umowa sprzedaży ma zostać zawarta nie później niż do 6 października 2022 r.
Odpowiedź na pytanie nr 19:
a.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych;
b.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych;
c.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych;
d.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych;
e.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych;
f.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych;
g.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych;
h.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych;
i.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych;
j.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych;
k.działka - w związku z zawarciem ww. warunkowej przedwstępnej umowy sprzedaży obejmującej działkę Wnioskodawca i kupujący 16 maja 2022 r. zawarli porozumienie z podpisami notarialnie poświadczonymi, w którym Wnioskodawca udzielił kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości. Kupujący zobowiązał się przy tym nie rozpoczynać robót budowlanych przed zawarciem umowy sprzedaży, chyba że uzyska odrębną pisemną zgodę Wnioskodawcy. Ponadto, w porozumieniu tym Wnioskodawca udzielił kupującemu i osobom przez niego wskazanym pełnomocnictwa umożliwiającego wykonanie badań i analiz, o których mowa w warunkowej przedwstępnej umowie sprzedaży oraz zgód na uzyskiwanie przez kupującego zaświadczeń dotyczących zaległości publicznoprawnych Wnioskodawcy o treści wskazanej przez kupującego. Jednocześnie, w treści porozumienia wskazano, że Wnioskodawca na każde wezwanie kupującego udzieli wszelkich innych stosownych pełnomocnictw, w tym pełnomocnictw szczególnych niezbędnych do prowadzenia postępowań administracyjnych i innych związanych z uzyskiwaniem pozwoleń, uzgodnień, itp., dla celów analizy stanu nieruchomości i przygotowania realizacji inwestycji oraz uzyskiwania zaświadczeń wydawanych przez właściwe: urząd skarbowy, urząd gminy oraz Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i zaświadczenia wydanego przez ZUS i KRUS w zakresie zapłaty przez Wnioskodawcę należnych podatków i innych należności publicznoprawnych.
Odpowiedź na pytanie nr 20:
Wnioskodawca wskazuje, że w przeszłości zawierał transakcje sprzedaży nieruchomości. Wnioskodawca przedstawia wszystkie transakcje sprzedaży gruntów z jego udziałem jako sprzedawcy, tj. łącznie trzy transakcje.
a.umowa sprzedaży z 4 października 2013 r, składającej się z działki;
b.umowa sprzedaży z 11 lipca 2014 r., składającej się z działki;
c.umowa sprzedaży z 20 kwietnia 2020 r., składającej się z działki.
Odpowiedź na pytanie nr 21:
Wnioskodawca precyzuje, że działka, której właścicielem jest Wnioskodawca, zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest położona w jednostce oznaczonej symbolem 6KDD1 - tereny komunikacji - drogi publiczne - drogi klasy dojazdowej.
Pytanie
Czy wobec tego, że nabycie nieruchomości opisanych w stanie faktycznym niniejszego wniosku miało charakter inwestycyjny i związane było z alokacją posiadanego kapitału to sprzedaż tych nieruchomości powinna zostać opodatkowana podatkiem od towarów i usług (VAT), mimo iż nieruchomości te nie są powiązane z działalnością gospodarczą?
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że wobec tego, iż nabycie nieruchomości opisanych we Wniosku miało charakter inwestycyjny i związane było z alokacją posiadanego kapitału to w zdarzeniu przyszłym przedstawionym we Wniosku Wnioskodawca jest podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży tych działek oraz, że sprzedaż działek podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, natomiast sprzedaż działki zwolniona jest od podatku VAT?
Pana stanowisko w sprawie
(ostatecznie przedstawione w uzupełnieniu wniosku)
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że transakcja sprzedaży nieruchomości opisanych w stanie faktycznym niniejszego wniosku winna podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przesądza o tym fakt, że celem nabycia nieruchomości przez Pana była lokata kapitału, a więc zamiar finansowy i inwestycyjny a nie realizacja własnych, prywatnych potrzeb. Tym samym ziściła się przesłanka z art. 15 ust. 1 i 2 u.p.t.u. skutkiem czego zbycie nieruchomości przez właścicieli należy potraktować w taki sposób, jakby doszło do zbycia elementów majątku działalności gospodarczej. Sprzedaż nieruchomości nastąpi bowiem w warunkach wskazujących na handlowy i zarobkowy charakter tej transakcji.
Uzasadnienie
W pierwszej kolejności należy wskazać, że co do zasady sprzedaż nieruchomości może alternatywnie podlegać podatkowi od towarów i usług albo podatkowi od czynności cywilnoprawnych. Jak jednak wynika z art. 2 pkt 4 lit. a) u.p.c.c. opodatkowanie czynności cywilnoprawnej jest wyłączone w przypadku czynności podlegających podatkowi od towarów i usług.
Na gruncie art. 5 ust. 1 pkt 1 u.p.t.u. opodatkowane są transakcje w postaci odpłatnej dostawy towarów, sama zaś dostawa towarów to przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel co wynika z art. 7 ust. 1 u.p.tu. Bez wątpienia sprzedaż nieruchomości winna zostać więc zakwalifikowana jako podlegająca zastosowaniu tych norm prawnych.
Istotne jest ponadto rozpoznanie przesłanki podmiotowej, o której mowa w art. 15 u.p.t.u., którą należy oceniać w odniesieniu do zbywcy oraz jego zamiaru powiązanego z transakcją. Natomiast tożsamość zbywcy nie wpływa na kwestie opodatkowania.
Art. 15 ust. 1 u.p.t.u. tworzy ogólną definicję podatnika VAT, wskazując na wymóg samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Jak wynika z art. 15 ust. 2 u.p.t.u. działalność ta musi zawierać przymiot ciągłości oraz komercyjności. Definicja podatnika, a zatem osoby dokonującej czynności w ramach samodzielnej działalności gospodarczej nie jest na gruncie u.p.tu. uzależniona od rejestracji działalności.
Przesłanka komercyjności (zarobkowego celu) w ramach transakcji sprzedaży nieruchomości nie budzi wątpliwości. Należy jednak rozważyć, czy spełniona została przesłanka ciągłości działalności - chodzi tutaj o istnienie ciągłości w czynnościach poprzedzających i towarzyszących sprzedaży nieruchomości. Konieczne jest przede wszystkim dokonanie oceny całokształtu stanu faktycznego, w szczególności zdarzeń poprzedzających i towarzyszących zbyciu nieruchomości należącej do majątku prywatnego.
W tym miejscu wskazać należy, że kwestia opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycia nieruchomości pochodzącej z majątku prywatnego została szeroko omówiona w orzecznictwie. Po pierwsze, upływ czasu pomiędzy nabyciem a zbyciem nieruchomości oraz liczba transakcji prowadzących do odpłatnego zbycia nieruchomości jest bez znaczenia z punktu widzenia opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Brak znaczenia upływu czasu oraz liczby transakcji podniesiony został w orzecznictwie unijnym, które ma kluczowe znaczenie, gdyż u.p.t.u. stanowi ustawę implementującą prawo unijne. Zgodnie bowiem z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości z 15 września 2011 r., wyrok połączonych spraw C- 180/10 i C-181/10, cyt.: „Należy dodać, że sama liczba i zakres transakcji sprzedaży dokonanych w niniejszej sprawie nie ma charakteru decydującego. Jak orzekł Trybunał, zakres transakcji sprzedaży nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych (zob. podobnie ww. wyrok w sprawie Wellcome Trust. Podobnie okoliczność, iż przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej sama z siebie nie jest decydująca. Nie ma takiego charakteru również długość okresu, w jakim te transakcje następowały, ani wysokość osiągniętych z nich przychodów. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Warto w ślad za orzeczeniem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 16 października 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 540/18, wskazać, iż istotne z punktu widzenia rozpoznania ewentualnej działalności gospodarczej są czynności powiązane z nakładami inwestycyjnymi poczynionymi na rzecz sprzedawanych nieruchomości. Zgodnie z treścią wyroku należy dokonać analizy czy nakłady poniesione mogą zostać uznane za koszty zwykłego zarządu związane z nieruchomością będącą majątkiem prywatnym czy tez miały one charakter inwestycyjny.
Jak wskazał Wojewódzki Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy w wyroku z dnia 16 października 2018 r., sygn. akt I SA/Bd 540/18, cyt.: „W świetle powyższego przyjęcie, iż dana osoba fizyczna, sprzedając działki budowlane działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec), wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną (np. nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług developerskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze). Na tego rodzaju aktywność handlową wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu zaistnienia pojedynczych z tych okoliczności. Motywy przy tym jakimi kieruje się podmiot rozpoczynając działalność gospodarczą, czy pierwotny cel albo zamiar jakie mu towarzyszą przy nabywaniu nieruchomości nie są same w sobie okolicznościami decydującymi o uznaniu sprzedającego działki za czyniącego to w charakterze podatnika VAT albo za nie działającego w takim charakterze. Istotne znaczenie mają obiektywne, a nie subiektywne przesłanki pozwalające odróżnić działania noszące cechy zawodowe, od tych które mieszczą się w granicach dysponowania majątkiem prywatnym (por. wyrok NSA z dnia 24 listopada 2017 r., I FSK 172/16; wyrok NSA z dnia 9 maja 2018 r., I FSK 1136/16)”.
Powyższe podejście aktualnego orzecznictwa sądów administracyjnych zbieżne jest z wcześniejszym orzecznictwem dotyczącym rozpoznawania opodatkowania podatkiem od towarów i usług w zakresie sprzedaży nieruchomości stanowiącej majątek własny. Warto zwrócić uwagę, iż również w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 24 kwietnia 2007, sygn. akt I FSK 603/06, wskazano, że o opodatkowaniu decyduje czy osoba fizyczna nabywająca nieruchomość działała jak osoba profesjonalnie trudniąca się sprzedażą nieruchomości czy też jak osoba fizyczna nietrudniąca się takową działalnością. Tym samym zaakcentowany został charakter wcześniejszego nabycia nieruchomości.
Co istotne, w interpretacjach podatkowych wskazuje się, że krąg osób objętych podatkiem od towarów i usług obejmuje też sprzedających nieruchomości stanowiące majątek prywatny - organy podatkowe przyjmują szeroką interpretację art. 15 u.p.t.u. w tym zakresie. W świetle niektórych interpretacji indywidualnych sam inwestycyjny charakter nabycia, a w dalszej kolejności sprzedaży nieruchomości, prowadzi do opodatkowania transakcji podatkiem od towarów i usług. W tym miejscu warto przytoczyć interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 14 października 2015 r., sygn. ILPP1/4512-1-549/15-4/MK, zgodnie z którą cyt.:"(...) fakt, że celem nabycia nieruchomości była lokata kapitału, a więc zamiar finansowy i inwestycyjny a nie realizacja własnych (osobistych) potrzeb mieszkaniowych lub realizacja takich potrzeb względem osób najbliższych (...)wyklucza osobisty, prywatny charakter tychże składników majątkowych, skutkiem czego ich zbycie przypisać należy dostawie elementów majątku działalności gospodarczej i aktywności zawodowej podatnika VAT. Skutkiem czego sprzedaż gruntów nastąpi w warunkach wskazujących na jej handlowy i zarobkowy charakter, co przesądza o uznaniu Wnioskodawczyni za podatnika podatku VAT w związku z ich dostawą".
Konkludując stwierdzić należy, iż o spełnianiu kryterium podmiotowego, o którym mowa w art. 15 u.p.tu., decydują szeroko rozumiane działania poprzedzające i towarzyszące samej sprzedaży Działania te zbliżają sprzedawcę do osoby zawodowo trudniącej się sprzedażą nieruchomości, tym samym wykluczając proste zarządzanie majątkiem własnym przez osobę fizyczną.
Mimo, że w obecnym stanie faktycznym Wnioskodawca:
a)nie dokonywał czynności związanych z uzbrojeniem terenu poza wystąpieniem o warunki dostawy mediów;
b)nie podejmował i nie planuje podejmować szczególnych działań marketingowych związanych z sprzedażą nieruchomości poza wykorzystaniem kontaktów osobistych Wnioskodawcy, bezpośrednim zgłaszaniem się właścicieli do potencjalnych nabywców oraz poza przekazaniem informacji do biur pośrednictwa nieruchomości;
c)czynności faktyczne wykonywane na terenie Nieruchomości nie miały charakteru inwestycyjnego związane były z zarządem majątkiem prywatnym;
d)nie dokonywał podziału działek;
to bez wątpienia Pan nabywał nieruchomości jako sposób ulokowania kapitału, zaś nabyte działki nie były przeznaczone do realizacji potrzeb własnych Wnioskodawcy, tzn. nie były użytkowane. Zlecając jednak przeprowadzenie audytu prawnego przedinwestycyjnego i wykonując czynności wskazane w tym audycie zmierzające do poprawy wartości zbywczej nieruchomości, a w szczególności poprzez składanie wniosków i uwag do uchwalanego planu miejscowego oraz oczyszczając nieruchomość z zadrzewień lub zakrzewień, doprowadził do podniesienia walorów inwestycyjnych i zbywczych nieruchomości. W okresie od nabycia nieruchomości do dnia dzisiejszego samodzielnie nie korzystał z nieruchomości, ale oddawał ją do korzystania osobom trzecim w dzierżawę, zaś w umowie dzierżawy wskazano, że stanowią one nieruchomości o charakterze inwestycyjnym i budowlanym, a najważniejszym celem tej umowy było zachowanie walorów inwestycyjnych nieruchomości a nie intensyfikacja jej wykorzystania na cele rolne z zamiarem maksymalizacji czynszu dzierżawnego. Co więcej, Wnioskodawca przeprowadził postępowanie dotyczące wznowienia granic nieruchomości, tak, aby kwestia ta nie pozostawiała wątpliwości w przypadku ewentualnej inwestycji. Ponadto, Pan przez prawie rok prowadził działalność gospodarczą.
Nadto wielkość nieruchomości, sukcesywne skupowanie poszczególnych działek w celu powiększenia areału i możliwości inwestycyjnych nieruchomości oraz wartość nieruchomości również przemawiają za inwestycyjnym charakterem ich nabycia. Przemawia to za rozpoznaniem prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami, a tym samym opodatkowanie sprzedaży Nieruchomości podatkiem od towarów i usług (VAT).
W przypadku wykluczenia zastosowania u.p.t.u., a tym samym przyjęcia opodatkowania na gruncie podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku wynosić będzie 2% i będzie obciążać nabywcę, jak wynika z treści art. 4 pkt 1) u.p.c.c. w zw. z art. 7 ust. 1 pkt 1) litera a) u.p.c.c.
Stanowisko przedstawione w uzupełnieniu wniosku:
W tym miejscu Wnioskodawca podtrzymuje swoje stanowisko zaprezentowane we Wniosku i wskazuje, że wobec tego, iż celem nabycia nieruchomości opisanych we Wniosku była lokata kapitału, a więc zamiar finansowy i inwestycyjny, a nie realizacja własnych, prywatnych potrzeb, to ziściła się przesłanka z art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT skutkiem czego zbycie nieruchomości należy potraktować w taki sposób, jakby doszło do zbycia elementów majątku działalności gospodarczej. Zlecając przeprowadzenie audytu prawnego przedinwestycyjnego i wykonując czynności wskazane w tym audycie zmierzające do poprawy wartości zbywczej nieruchomości, a w szczególności poprzez składanie wniosków i uwag do uchwalonego planu miejscowego oraz oczyszczając nieruchomość z zadrzewień lub zakrzewień, Wnioskodawca doprowadził do podniesienia walorów inwestycyjnych i zbywczych nieruchomości. W okresie od nabycia nieruchomości do dnia dzisiejszego samodzielnie z nich nie korzystał. Oddał je natomiast do korzystania osobie trzeciej w dzierżawę na okres ponad roku, zaś w umowie dzierżawy wprost wskazano, że nieruchomości te stanowią nieruchomości o charakterze inwestycyjnym i budowlanym. Najważniejszym celem umowy dzierżawy było zachowanie walorów inwestycyjnych nieruchomości, a nie intensyfikacja ich wykorzystania na cele rolne z zamiarem maksymalizacji czynszu dzierżawnego. Nadto, sukcesywne skupowanie poszczególnych działek w celu powiększenia areału i możliwości inwestycyjnych nieruchomości oraz wartość nieruchomości również przemawiają za inwestycyjnym charakterem ich nabycia. Co istotne, Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT. Powyższe przemawia zatem za uznaniem, że Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT w zakresie zdarzenia przyszłego opisanego we Wniosku.
Co więcej, Wnioskodawca wskazuje, że w jego ocenie w niniejszej sprawie nie istnieją podstawy do zwolnienia go od podatku VAT.
W razie wystąpienia opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieruchomości rozważyć należy skorzystanie z zwolnienia podatkowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9) u.p.t.u. zgodnie z którym „1. Zwalnia się od podatku: dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.”
Z uwagi, iż od dnia 1 kwietnia 2013 r. wprowadzono do u.p.t.u. definicję terenów budowlanych analiza przesłanek powyższego zwolnienia jest uproszczona. Zgodnie bowiem z art. 2 pkt 33) u.p.t.u. będą to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku planu, zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Jak wskazuje się w orzecznictwie, uznanie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego części nieruchomości za objętą zabudową prowadzi do opodatkowania według stawki ogólnej, tak m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 14 czerwca 2017 r., sygn. akt I SA/Łd 290/17. Natomiast analizując plan zagospodarowania przestrzennego, jak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 10 lipca 2018 r., sygn. akt I SA/Kr 492/18, należy kierować się przeznaczeniem podstawowym danych działek, nie zaś przeznaczeniem dopuszczalnym ustanowionym w tymże planie.
Zgodnie z informacją z ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, Gmina, działki Wnioskodawcy opisane we Wniosku znajdują się w terenie produkcyjno-usługowym. Natomiast działka znajduje się w terenie komunikacji - drogi publiczne - drogi klasy dojazdowej.
Zaś jak wynika z treści § 41 ust. 1 oraz 2 miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, podstawowe przeznaczenie terenów produkcyjno- usługowych ustala się pod m.in. budynki produkcyjne i usługowe, składy, bazy, magazyny oraz zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w układzie wolnostojącym oraz zabudowę mieszkaniowo-usługową. W związku z powyższym nie jest możliwe w tym zakresie skorzystanie z zwolnienia podatkowego, o którym mowa w 43 ust. 1 pkt 9) u.p.t.u.
Natomiast co do działki w § 52 ust. 3 planu miejscowego dla terenów oznaczonych na rysunku planu symbolem 6KDD1 ustalono następujące podstawowe przeznaczenie terenu: (i) istniejące i projektowane publiczne drogi, ulice wraz z wyposażeniem towarzyszącym dostosowanym do klasy i przeznaczenia drogi; (ii) infrastruktura i urządzenia służące organizacji ruchu i ograniczaniu uciążliwości komunikacyjnej.
Jedynie w zakresie sprzedaży w zakresie sprzedaży działki nieprzeznaczonej na budowę, w świetle miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, możliwe będzie zwolnienie z podatku od towarów i usług tych sprzedaży, również jeżeli sprzedaż obywać się będzie wobec jednego nabywcy (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 kwietnia 2015 r., sygn. akt I FSK 362/14).
Konkludując, Wnioskodawca wskazuje, iż przyjmując opodatkowanie sprzedaży nieruchomości podatkiem od towarów i usług, nie będzie możliwe zastosowanie zwolnień podatkowych związanych z tą transakcją w zakresie działek. Charakterystyka transakcji w tym zakresie nie odpowiada zwolnieniom ustanowionym w u.p.t.u., które to są dedykowane dostawie towaru w postaci nieruchomości. Zwolnieniu od podatku VAT będzie natomiast podlegać sprzedaż działki.
Mając zatem na względzie powyższe, zdaniem Wnioskodawcy jest on podatnikiem VAT z tytułu sprzedaży działek wskazanych we Wniosku. Wobec tego, iż nie ziściła się żadna z przesłanek do zwolnienia go od podatku VAT w zakresie sprzedaż tych działek winna zostać opodatkowana podatkiem VAT. Natomiast sprzedaż działki winna zostać zwolniona od podatku VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku w podatku od towarów i usług w zakresie:
·podlegania opodatkowaniu dostawy działek -jest prawidłowe;
·braku zwolnienia z opodatkowania dostawy działek nr - jest prawidłowe;
·zwolnienie z opodatkowania dostawy działki – jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zgodnie z art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE, „podatnikiem” jest każda osoba prowadząca samodzielnie w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel czy też rezultaty takiej działalności. „Działalność gospodarcza” obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie. Za działalność gospodarczą uznaje się w szczególności wykorzystywanie w sposób ciągły, majątku rzeczowego lub wartości niematerialnych w celu uzyskania z tego tytułu dochodu.
Jednocześnie w art. 12 ust. 1 lit. b) powołanej Dyrektywy 2006/112/WE wskazano, że państwa członkowskie mogą uznać za podatnika każdego, kto okazjonalnie dokonuje transakcji związanej z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, w szczególności dostawy terenu budowlanego. „Teren budowlany” to każdy grunt nieuzbrojony lub uzbrojony, uznawany za teren budowlany przez państwa członkowskie (art. 12 ust. 3 Dyrektywy 2006/112/WE).
Opodatkowaniu VAT podlega, na podstawie art. 2 ust. 1 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE, odpłatna dostawa towarów na terytorium państwa członkowskiego przez podatnika działającego w takim charakterze.
Z przytoczonych regulacji prawa wspólnotowego wynika, że podatnikiem podatku od towarów i usług może być każda osoba, która okazjonalnie dokonuje czynności opodatkowanych, przy czym czynności te winny być związane z działalnością zdefiniowaną jako działalność gospodarcza, tj. wszelką działalnością producentów, handlowców i osób świadczących usługi, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów lub uznanych za takie.
Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą.
Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
Kwestie dotyczące stosunków cywilnoprawnych między podmiotami, w tym kwestie dotyczące przeniesienia własności nieruchomości, reguluje ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.).
Art. 535 Kodeksu cywilnego z stanowi, że:
Przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.
Moment przeniesienia własności nieruchomości został określony w art. 155 § 1 Kodeksu cywilnego, w myśl którego:
Umowa sprzedaży, zamiany, darowizny lub inna umowa zobowiązująca do przeniesienia własności rzeczy co do tożsamości oznaczonej przenosi własność na nabywcę, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej, albo że strony inaczej postanowiły.
Z kolei umowa przedwstępna została uregulowana w art. 389-396 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z art. 389 Kodeksu cywilnego:
§ 1 Umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy (umowa przedwstępna), powinna określać istotne postanowienia umowy przyrzeczonej.
§ 2 Jeżeli termin, w ciągu którego ma być zawarta umowa przyrzeczona, nie został oznaczony, powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli obie strony są uprawnione do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej i każda z nich wyznaczyła inny termin, strony wiąże termin wyznaczony przez stronę, która wcześniej złożyła stosowne oświadczenie. Jeżeli w ciągu roku od dnia zawarcia umowy przedwstępnej nie został wyznaczony termin do zawarcia umowy przyrzeczonej, nie można żądać jej zawarcia.
Umowa przedwstępna jest więc jedynie zobowiązaniem do przeniesienia własności, lecz własności nie przenosi. Kupujący nie otrzymuje na mocy tej umowy żadnych uprawnień właścicielskich. Właścicielem zostaje dopiero dzięki zawarciu umowy przyrzeczonej.
Tym samym, zgodnie z powyższymi normami prawa cywilnego – umowa przedwstępna, będąca przyrzeczeniem zawarcia właściwej umowy sprzedaży, nawet jeśli sporządzona została w formie aktu notarialnego, nie powoduje przeniesienia prawa własności nieruchomości.
Ponadto należy zwrócić uwagę na kwestię udzielania pełnomocnictw, która to została uregulowana w Tytule IV Działu VI Przedstawicielstwo, Rozdział I Przepisy ogólne, Rozdział II Pełnomocnictwo, ustawy Kodeks cywilny.
Zgodnie z art. 95 Kodeksu cywilnego:
§ 1 Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych albo wynikających z właściwości czynności prawnej, można dokonać czynności prawnej przez przedstawiciela.
§ 2 Czynność prawna dokonana przez przedstawiciela w granicach umocowania pociąga za sobą skutki bezpośrednio dla reprezentowanego.
W myśl art. 96 Kodeksu cywilnego:
Umocowanie do działania w cudzym imieniu może opierać się na ustawie (przedstawicielstwo ustawowe) albo na oświadczeniu reprezentowanego (pełnomocnictwo).
Stosownie do art. 98 Kodeksu cywilnego:
Pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.
Stosownie do art. 99 Kodeksu cywilnego:
§ 1 Jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma, pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
§ 2 Pełnomocnictwo ogólne powinno być pod rygorem nieważności udzielone na piśmie.
Na mocy art. 108 Kodeksu cywilnego:
Pełnomocnik nie może być drugą stroną czynności prawnej, której dokonuje w imieniu mocodawcy, chyba że co innego wynika z treści pełnomocnictwa albo że ze względu na treść czynności prawnej wyłączona jest możliwość naruszenia interesów mocodawcy. Przepis ten stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy pełnomocnik reprezentuje obie strony.
Z regulacji art. 109 Kodeksu cywilnego wynika, że:
Przepisy działu niniejszego stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy oświadczenie woli ma być złożone przedstawicielowi.
Jak wynika z przepisów art. 95 do art. 109 Kodeksu cywilnego, pełnomocnictwo – to jednostronne oświadczenie osoby (mocodawcy), na mocy którego inna osoba (pełnomocnik) staje się upoważniona do działania w imieniu mocodawcy. Zatem każda czynność wykonana przez pełnomocnika w imieniu mocodawcy i w zakresie udzielonego pełnomocnictwa wywoła skutki bezpośrednio w sferze prawnej mocodawcy.
Jest Pan czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu wynajmu nieruchomości. W przeszłości zawierał transakcje sprzedaży nieruchomości. Nabył Pan działki niezabudowane w charakterze inwestycyjnym i nabycia te związane były z alokacją posiadanego kapitału. Ww. działki poza działką wg miejscowego planu zagospodarowania terenu oznaczone są symbolem 2P/U1 - tereny produkcyjno-usługowe. Działka zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest położona w jednostce oznaczonej symbolem 6KDD1 - tereny komunikacji - drogi publiczne - drogi klasy dojazdowej. Nieruchomości nie są zabudowane, nie zostały ujęte w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, posiadają dostęp do drogi. Nieruchomości stanowią Pana majątek prywatny.
Wskazał Pan, że ww. działki nabył Pan w ramach czynności niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nabycia tych działek nie były udokumentowane fakturami. Nie wykorzystywał Pan działek na cele działalności zwolnionej z VAT.
3 stycznia 2022 r. została zawarta umowa o przyłączenie do sieci dystrybucyjnej obiektu na działkach, które są przedmiotem wniosku, z mocą przyłączeniową 900,0 kW, przy planowanym poborze energii elektrycznej w ilości 500,00 MWh rocznie.
16 maja 2022 r. zawarł Pan przedwstępną warunkową umowę sprzedaży ww. działek. W umowie tej wskazane zostały następujące warunki zawarcia umowy sprzedaży nieruchomości min.:
·uzyskanie przez kupującego, na podstawie pełnomocnictwa od Wnioskodawcy, nie wcześniej niż na 30 dni przed zawarciem umowy sprzedaży zaświadczeń;
·przeprowadzenie przez kupującego procesu analizy stanu prawnego, glebowo- środowiskowego i technicznego nieruchomości, w tym dostępu do drogi publicznej.
Udzielił Pan kupującemu prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, składania i cofania wniosków oraz uzyskiwania pozwoleń, uzgodnień, sprawdzeń, opinii, warunków technicznych przyłączy, a także do wejścia na teren nieruchomości.
Należy zauważyć, że po udzieleniu pełnomocnictwa czynności wykonane przez Kupującego wywołają skutki bezpośrednio w Pana sferze prawnej (mocodawcy). Z kolei Kupujący dokonując ww. działań uatrakcyjni nieruchomość stanowiącą nadal Pana własność. Działania te, dokonywane będą za Pana pełną zgodą, wpłyną generalnie na podniesienie atrakcyjności nieruchomości jako towaru i wzrost jej wartości.
Zatem sprzedając działki, nie będzie Pan korzystał z przysługującego Jemu prawa do rozporządzania własnym majątkiem prywatnym, nie jest to bowiem typowe (zwykłe) rozporządzanie prawem własności. W taki sposób zorganizuje Pan sprzedaż tych nieruchomości, że niejako Pan działania łącznie z działaniami przyszłego nabywcy stanowią pewnego rodzaju wspólne przedsięwzięcie.
Do czasu zawarcia umowy przyrzeczonej będzie posiadał Pan prawo własności nieruchomości, która będzie podlegała wielu czynnościom. Wszystkie te czynności z punktu widzenia podatku VAT zostaną „wykonane” w Pana sferze prawnopodatkowej. W tym kontekście bez znaczenia pozostaje okoliczność wykonywania ww. czynności przez potencjalnego nabywcę. W efekcie wykonywanych czynności dostawie podlegać będzie nieruchomość o zupełnie innym charakterze jak w chwili zawarcia umowy przedwstępnej.
Zatem w przedmiotowej sprawie podejmując ww. czynności zaangażował Pan środki podobne do tych, jakie wykorzystują podmioty zajmujące się profesjonalnie obrotem nieruchomościami, o których mowa we wskazanych orzeczeniach w sprawach C-180/10 i C-181/10, tj. wykazała aktywność w przedmiocie zbycia części nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem.
Ponadto z opisu sprawy wynika, że 1.04.2019 r. zawarł Pan umowę dzierżawy wszystkich ww. nieruchomości na czas określony do dnia 31.12.2020 r. Czynsz dzierżawny został ustalony na 300 zł rocznie. Umowa została zawarta na czas określony do 31 grudnia 2020 r.
Na mocy art. 693 § 1 Kodeksu cywilnego:
Przez umowę dzierżawy wydzierżawiający zobowiązuje się oddać dzierżawcy rzecz do używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a dzierżawca zobowiązuje się płacić wydzierżawiającemu umówiony czynsz.
Tak więc dzierżawa jest umową dwustronnie obowiązującą i wzajemną, odpowiednikiem świadczenia wydzierżawiającego, polegającego na oddaniu rzeczy do używania i pobierania pożytków, jest świadczenie dzierżawcy, polegające na płaceniu umówionego czynszu. Umowa dzierżawy jest cywilnoprawną umową nakładającą na strony – zarówno wydzierżawiającego, jak i dzierżawcę – określone przepisami obowiązki.
Zatem dzierżawa stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Tym samym wypełnia ona określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej.
Wobec powyższego wskazać należy, iż dzierżawa działek, spowodowała, że straciły one charakter majątku prywatnego. Wykorzystywanie przez Pana w sposób ciągły dla celów zarobkowych części nieruchomości spowodowało, że działki były wykorzystywane w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, a nie wyłącznie w ramach majątku osobistego.
Zatem podejmowane przez Pana działania oraz dokonywane czynności wykluczają sprzedaż działek, w ramach zarządu Pana majątkiem prywatnym. Dlatego ta sprzedaż będzie dostawą w ramach prowadzenia działalności gospodarczej w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, a Pan będzie działała jako podatnik VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.
Wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku VAT albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług stawki obniżone lub zwolnienie od podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Przedmiotowe zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym itp.
Przez tereny budowlane – stosownie do treści art. 2 pkt 33 ustawy – rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W tym miejscu należy zauważyć, że w myśl art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. z 2020 r. poz. 293 ze zm.), kształtowanie i prowadzenie polityki przestrzennej na terenie gminy, w tym uchwalenie studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, z wyjątkiem morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego i wyłącznej strefy ekonomicznej oraz terenów zamkniętych, należy do zadań własnych gminy.
Jak stanowi art. 4 ust. 1 cyt. ustawy, ustalenie przeznaczenia terenu, rozmieszczenie inwestycji celu publicznego oraz określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – w myśl zapisów ust. 2 powołanego przepisu – określenie sposobów zagospodarowania i warunków zabudowy terenu następuje w drodze decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, przy czym:
1)lokalizację inwestycji celu publicznego ustala się w drodze decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego;
2)sposób zagospodarowania terenu i warunki zabudowy dla innych inwestycji ustala się w drodze decyzji o warunkach zabudowy.
O przeznaczeniu nieruchomości stanowią zatem akty prawa miejscowego. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – jako źródło prawa miejscowego, a w przypadku jego braku decyzja o warunkach zabudowy – jako akt indywidualny prawa administracyjnego.
Ponadto, stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany oznacza każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę”.
Tym samym, również w świetle orzeczeń TSUE, za teren budowlany uznać można jedynie taki, który regulacjami prawa krajowego został przeznaczony pod zabudowę.
Wprowadzony do ustawy art. 2 pkt 33, w zgodny sposób odpowiada zatem treści ww. orzeczenia, gdyż cechę przeznaczenia pod zabudowę ustalić należy na podstawie określonych wprost w ustawie dokumentów prawa miejscowego.
Z powyższych przepisów wynika, że ustawa o podatku od towarów i usług nakazuje oceniać przeznaczenie określonego gruntu wyłącznie w oparciu o istniejący plan zagospodarowania przestrzennego oraz wydane decyzje o warunkach zabudowy nieruchomości. Bez znaczenia zatem pozostaje klasyfikacja według ewidencji gruntów i budynków lub studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.
Podkreślić należy, że analiza powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy wskazuje jednoznacznie, że zwolnienie od podatku obejmuje zbycie nieruchomości niezabudowanych (gruntów) innych niż tereny budowlane.
Zatem, w pierwszej kolejności należy ustalić, czy działki będące przedmiotem dostawy, są terenami budowlanym w rozumieniu powołanego wyżej art. 2 pkt 33 ustawy.
Z opisu sprawy wynika, że działki niezabudowane wg miejscowego planu zagospodarowania terenu oznaczone są symbolem 2P/U1 - tereny produkcyjno-usługowe. Natomiast działka zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego jest położona w jednostce oznaczonej symbolem 6KDD1 - tereny komunikacji - drogi publiczne - drogi klasy dojazdowej.
Zatem wszystkie ww. działki spełniają definicję terenów budowlanych w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy i nie znajdzie zastosowania zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Jeżeli przy zbyciu towaru (nieruchomości) wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie ww. zwolnienia od podatku, to przepisy dopuszczają również możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, przy spełnieniu łącznie obu warunków, o których mowa w tym przepisie.
Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy, czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług.
Jak wskazano wyżej, aby zastosować zwolnienie od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
1)towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
2)przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Działki nie były wykorzystywane na cele działalności zwolnionej z VAT. Nabycie działek nie było opodatkowane podatkiem VAT. Zatem skoro dostawa nie była objęta podatkiem VAT, to nie można uznać, że nie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku VAT lub że takie prawo przysługiwało.
Tym samym nie zostały spełnione obydwa warunki określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy niezbędne do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w tym przepisie.
Jak wcześniej wskazano -dostawa działek, będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Sprzedaż ww. działek nie będzie korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, jak również ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zatem Pana stanowisko w zakresie:
- podlegania opodatkowaniu dostawy działek - jest prawidłowe;
- braku zwolnienia z opodatkowania dostawy działek – jest prawidłowe;
- zwolnienia z opodatkowania dostawy działki – jest nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Należy zauważyć, że na podstawie art. 42b ust. 1 w powiązaniu z art. 42a ustawy, podatnik może wystąpić do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z odrębnym wnioskiem o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS), która jest wydawana w formie decyzji na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług. Wniosek o WIS może dotyczyć stanu prawnego, który obowiązuje od 1 lipca 2020 r.
Interpretacją rozstrzyga wniosek w podatku od towarów i usług . W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).