Temat interpretacji
Dotyczy zwolnienia od podatku czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci &½ udziału w nieruchomości zabudowanej oraz opodatkowania czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości niezabudowanej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2019 r. (data wpływu 12 listopada 2019 r.), uzupełnionym w dniu 19 grudnia 2019 r. (data wpływu), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci &½ udziału w nieruchomości zabudowanej oraz opodatkowania czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości niezabudowanej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 12 listopada 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek, uzupełniony w dniu 19 grudnia 2019 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci &½ udziału w nieruchomości zabudowanej oraz opodatkowania czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci nieruchomości niezabudowanej.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Jest Pani osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą od 1980 r., która posiada status podatnika VAT czynnego. W dniu 22 czerwca 1999 r. wraz ze współmałżonkiem nabyła Pani od osoby fizycznej nieruchomość niezabudowaną położoną w (), oznaczoną w ewidencji gruntów jako działka nr (), dla której prowadzona jest księga wieczysta KW nr (). Transakcja nie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Zaznaczyć również należy, że w dniu zawarcia umowy sprzedaży małżonkowie pozostawali we wspólności majątkowej małżeńskiej, a w związku z tym nieruchomość weszła do ich majątku wspólnego.
Następnie na przedmiotowym gruncie został wzniesiony budynek przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej, który został oddany do użytkowania w 2002 r. Dokonywała Pani obniżenia podatku należnego o podatek naliczony w związku z robotami budowlanymi związanymi ze wznoszeniem ww. budynku. Od czasu oddania do użytku budynku nie wykonywano na przedmiotowej nieruchomości żadnych prac modernizacyjnych, a jedynie związane z jego remontem rozumianym jako przywrócenie do stanu poprzedniego.
Obecnie prowadzi Pani na terenie opisanej wyżej nieruchomości działalność gospodarczą w zakresie produkcji i sprzedaży odzieży, a nieruchomość zakwalifikowana jest w ewidencji gruntów jako inne tereny zabudowane.
Istotną jest również okoliczność, że w dniu 23 maja 2014 r. wraz z mężem zawarła Pani umowę majątkową małżeńską o ustanowieniu rozdzielności majątkowej. Jednocześnie postanowiono, że udziały w majątku wspólnym wynoszą po &½ części dla każdego. W konsekwencji od tego czasu posiada Pani &½ udziału w nieruchomości, która została nabyta wspólnie z mężem.
W dniu 28 października 2016 r. wraz z () spółka z o.o. z siedzibą w () nabyła Pani od Gminy własność gruntów niezabudowanych położonych w (), oznaczoną w ewidencji gruntów jako działki nr (), (), (), (), (), (), przy czym udziały we własności nieruchomości wynosiły po &½ dla każdego. Zaznaczyć należy, iż transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z kolei w dniu 6 listopada 2017 r. zniesiono współwłasność nieruchomości nabytej w 2016 r. w ten sposób, że działki oznaczone numerami () i () przysługują wyłącznie () Sp. z o.o., natomiast działki oznaczone numerami (), (), () i () przyznano na Pani wyłączną własność.
Zaznaczyć należy, że działki oznaczone numerami () i () zakwalifikowane są w ewidencji gruntów jako zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy. Działkę oznaczoną numerem () zakwalifikowano jako pastwisko trwałe, zaś działkę oznaczoną numerem () grunty. Istotnym jest fakt, że na ostatnich dwóch działkach istnieje możliwość wzniesienia budynków. Obecnie nieruchomość stanowiąca Pani własność objęta jest księgą wieczystą KW nr (). Podkreślić należy, iż ww. nieruchomość objęta jest planem zagospodarowania przestrzennego, zgodnie z którym dla terenów nią objętych ustalono przeznaczenie podstawowe: usługi oraz dopuszczalne: zieleń urządzona, drogi wewnętrzne, infrastruktura techniczna.
Co istotne, jest Pani jednym ze wspólników () spółka jawna i zamierza wnieść do niej jako wkład niepieniężny własność &½ udziału w nieruchomości objętej współwłasnością ze współmałżonkiem oraz nieruchomość, którą nabyła w wyniku zniesienia współwłasności z () Sp. z o.o. w 2017 r.
Nieruchomości te w przyszłości będą wykorzystane przez spółkę jawną do prowadzenia działalności gospodarczej.
W uzupełnieniu wniosku wskazała Pani, że nie ponosiła wydatków na ulepszenie budynku wykorzystanego w działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Działki nr (), nr (), () i () zostały przez Panią nabyte z przeznaczeniem do prowadzonej działalności gospodarczej, a w związku z ich nabyciem dokonała Pani obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury VAT dokumentującej ich dostawę, przy czym faktycznie do tej pory nie były one wykorzystywane do ww. działalności, w chwili obecnej na wszystkich działkach rośnie trawa i są one ogrodzone.
Jak już wyżej wspomniano w związku z nabyciem ww. działek przysługiwało Pani prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony i z tego uprawnienia skorzystała.
W przeszłości nabyła Pani szereg nieruchomości lokalowych i budynkowych, a następnie wynajmowała w ramach prowadzonej działalności znajdujące się tam lokale użytkowe i mieszkalne, w tym na przykład lokal użytkowy w (), do tej pory prowadzi tam działalność. W przyszłości nie planuje Pani dokonywać transakcji zbycia innych nieruchomości.
Nie wykonywała Pani przyłączy wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych ani gazowych w odniesieniu do działek nr (), (), () i ().
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
- Czy zbycie &½ udziału w nieruchomości zabudowanej położonej w (), oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr (), dla której prowadzona jest księga wieczysta KW nr (), poprzez wniesienie jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej z udziałem podatnika, będzie zwolnione od podatku od towarów i usług stosownie do dyspozycji przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
- Czy zbycie nieruchomości niezabudowanej położonej w (), oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr (), (), () i (), dla której prowadzona jest księga wieczysta KW nr (), poprzez wniesienie jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej z udziałem podatnika, będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług stosownie do dyspozycji przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
Zdaniem Wnioskodawcy, odnosząc się do konsekwencji na gruncie podatku od towarów i usług w zakresie zbycia &½ udziału w nieruchomości zabudowanej położonej w (), oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr (), dla której prowadzona jest księga wieczysta KW nr (), poprzez wniesienie jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej z jego udziałem, uznać należy, że transakcja będzie zwolniona od podatku od towarów i usług stosownie do dyspozycji przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Uznać bowiem należy, iż do pierwszego zasiedlenia doszło w momencie, w którym w 2002 r. rozpoczęła Pani użytkowanie na własne potrzeby wzniesionego na gruncie budynku, stosownie do dyspozycji przepisu art. 2 pkt 14 lit. a) ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 września 2019 r.
Z tego względu, przyjąć należy, iż spełnione są przesłanki zwolnienia przedmiotowego określonego przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy.
Odnosząc się do konsekwencji na gruncie podatku od towarów i usług w zakresie zbycia nieruchomości niezabudowanej położonej w (), oznaczonej w ewidencji gruntów jako działka nr (), (), () i (), dla której prowadzona jest księga wieczysta KW nr (), poprzez wniesienie jako wkładu niepieniężnego do spółki jawnej z udziałem podatnika, będzie opodatkowane podatkiem od towarów i usług stosownie do dyspozycji przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
Wskazać bowiem należy, że ww. nieruchomość należy zakwalifikować jako tereny budowlane w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 33 ww. ustawy, a w związku z powyższym jej dostawa nie będzie korzystała ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
W uzupełnieniu wniosku podtrzymała Pani przedstawione wyżej stanowisko.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r, poz. 2174, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii, o czym stanowi art. 2 pkt 6 ww. ustawy.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W myśl art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1495 z późn. zm.), własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Niepodzielność oznacza, że każdemu ze współwłaścicieli przysługuje prawo do całej rzeczy, a nie do jej części odpowiadającej udziałowi.
Stosownie do art. 196 § 1 ww. Kodeksu, współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości. Udział we współwłasności, w aspekcie regulacji zawartych w przepisach Kodeksu cywilnego, wyraża zakres uprawnień, współwłaściciela względem rzeczy wspólnej (także w stosunku do pozostałych współwłaścicieli) i określony jest odpowiednim ułamkiem. Każdemu ze współwłaścicieli przysługują atrybuty prawa własności, ma on względem swojego udziału pozycję wyłącznego właściciela ze względu na charakter udziału.
Stosownie do art. 198 Kodeksu cywilnego, współwłaściciel może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli. Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.
Należy wskazać, że istotą dostawy towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, co wynika z treści art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Czynność ta daje otrzymującemu towar prawo dysponowania rzeczą jak właściciel. Przepis nie mówi o przeniesieniu prawa własności. W związku z powyższym, sprzedaż udziału w nieruchomości należy traktować jako dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, która będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Jednocześnie wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów czy świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu, musi być wykonana przez podatnika podatku od towarów i usług.
W świetle zapisów art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza zgodnie z ust. 2 tego artykułu obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Stawka podatku zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.
Jak stanowi art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2019 r. do końca roku następującego po roku, dla którego wartość relacji, o której mowa w art. 38a pkt 4 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, jest nie większa niż 43% oraz wartość, o której mowa w art. 112aa ust. 5 tej ustawy, jest nie mniejsza niż - 6%:, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.
Zgodnie z art. 146aa ust. 2 ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych ogłosi, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej Monitor Polski, koniec okresu obowiązywania stawek podatku, o których mowa w ust. 1, w terminie do dnia 31 października roku następującego po roku, dla którego zostały spełnione warunki określone w ust. 1.
Od zasady opodatkowania według stawki podstawowej przewidziano jednak pewne wyjątki. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług ujęte zostały między innymi w art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy dotyczy wszystkich towarów zarówno nieruchomości, jak i ruchomości przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego i wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Przez tereny budowlane - zgodnie z art. 2 pkt 33 ustawy - rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i gospodarowaniu przestrzennym.
Opodatkowane są zatem dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe niezabudowane, będące terenami budowlanymi w rozumieniu art. 2 pkt 33 ustawy. Powyższe oznacza, że generalnie opodatkowane podatkiem są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane (przeznaczone pod zabudowę). Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących gruntami leśnymi, rolnymi itp., nieprzeznaczonymi pod zabudowę są zwolnione od podatku.
Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
- dostawa dokonywana jest w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
- pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż dwa lata.
Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
- wybudowaniu lub
- ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Z powyższego przepisu jednoznacznie wynika, że co do zasady, grunt będący przedmiotem sprzedaży podlega opodatkowaniu według takiej stawki podatku, jaką opodatkowane są budynki i budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu korzysta ze zwolnienia od podatku.
Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz treści przywołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że planowana czynność wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci &½ udziału w prawie własności budynku spełniać będzie jak już wcześniej wskazano - definicję dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, która w świetle art. 5 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Należy wskazać, że skoro budynek został oddany do użytkowania w 2002 r. i nie dokonywała Pani w stosunku do niego ulepszeń w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, to dokonanie tej czynności korzystać będzie ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, gdyż czynność ta odbywać się będzie po pierwszym zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy i po okresie dłuższym niż 2 lata od tego zasiedlenia.
W efekcie, przy uwzględnieniu treści art. 29a ust. 8 ustawy, również czynność wniesienia &½ udziału w gruncie, na którym posadowiony jest ww. budynek będzie korzystać ze zwolnienia od podatku.
Z kolei odnosząc się do kwestii opodatkowania czynności wniesienia do spółki wkładu niepieniężnego w postaci niezabudowanych działek gruntu (nr ., , i ) stwierdzić należy, że skoro w związku z nabyciem tych gruntów przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego, to planowana czynność nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy. Z uwagi, że przedmiotowe działki gruntu ujęte są w planie zagospodarowania przestrzennego pod usługi (przeznaczenie podstawowe) oraz zieleń urządzoną, drogi wewnętrzne i infrastrukturę techniczną (przeznaczenie dopuszczalne), to czynność wniesienia wkładu niepieniężnego w postaci działek gruntu nie będzie także - jak słusznie Pani wskazała we wniosku - zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług, lecz będzie opodatkowana stawką podatku w wysokości 23% stosownie do art. 41 ust. 1 w związku z art. 146aa ust. 1 pkt 1 ustawy.
Tym samym stanowisko wyrażone we wniosku uznano za prawidłowe.
Należy wskazać, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona interpretacja traci swoją aktualność.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2018 r., poz. 1302, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej