Temat interpretacji
Wyłączenie z opodatkowania sprzedaży części przedsiębiorstwa tzw. jednostki lokalnej.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 25 września 2020 r. (data wpływu 28 września 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania sprzedaży części przedsiębiorstwa jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28 września 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania sprzedaży części przedsiębiorstwa.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca zgodnie z informacją prawną ze strony Głównego Urzędu Statystycznego na dzień września 2020 roku, prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej pod nazwą S.C. .... Wspólnikami spółki cywilnej są przedsiębiorcy: A., B. oraz D. Spółka posiada nr NIP xxx, oraz REGON yyy.
Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług na terenie Polski.
Przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest:
- wynajem nieruchomości (PKD 68.20.Z wynajem lub zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi), oraz
- prowadzenie hotelu wraz z restauracją (PKD 55.10.Z Hotele i podobne obiekty zakwaterowania oraz PKD 56.10.A Restauracje i inne stałe Placówki gastronomiczne).
Wnioskodawca, zgodnie z informacją prawną ze strony Głównego Urzędu Statystycznego na dzień września 2020 roku, jako zarejestrowana jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej w ramach prowadzonej działalność wyodrębnił jednostki lokalne:
- REGON yyy, nazwa: S.C. , miejsce prowadzenia: P., ul. C.;
- REGON zzz, nazwa: hotel, miejsce prowadzenia: P., ul. S.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w budynkach będących jego własnością, zlokalizowanych pod kilkoma adresami w P. i B.:
- nieruchomość w P. przy ulicy D. siedziba spółki cywilnej Wnioskodawcy,
- nieruchomości lub ich części (pomieszczenia handlowe) w P. przy ulicy D. nr , oraz przy ul. C , oraz P. , przedmiot wynajmu innym podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą,
- nieruchomości w P. przy ulicy S. w P. oraz w B. przy A., ulicy K. i ulicy W. prowadzenie hotelu wraz z restauracją, a także na polepszenie infrastruktury parkingowej i terenów zielonych hotelu.
Nieruchomości wykorzystywane w usługach najmu oraz hotelu są ujęte jako środki trwałe w księgach prowadzonej działalności, a Wnioskodawca prowadzi pełne księgi rachunkowe.
Wnioskodawca nie korzysta z ulg i zwolnień w podatku dochodowym i podatku od towarów i usług. Wnioskodawca, jako spółka cywilna, nie prowadzi poza wyżej wymienionymi innego rodzaju działalności gospodarczej.
Oba rodzaje prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności są wyodrębnione pod względem formalnym jako jednostki lokalne posiadające odmienne numery REGON, księgowym, finansowym, organizacyjnym oraz funkcjonalnym. W szczególności:
- Pozycje finansowe koszty, przychody, wierzytelności i zobowiązania są przyporządkowane odrębnie, według rodzaju działalności.
- Pracownicy Wnioskodawcy są przyporządkowani stanowiskami i zakresem obowiązków do poszczególnych rodzajów działalności.
- Wyposażenie przedsiębiorstwa środki trwałe, wartości niematerialne i prawne oraz aktywa obrotowe są ujęte w sposób pozwalający na identyfikację, której działalności dotyczą.
Część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy dotyczącą wynajmu nieruchomości obejmuje:
- Nieruchomości w P. przy ulicy D. i , C , oraz P. ...
- Środki transportu.
- Umowy leasingu środków transportu.
- Środki pieniężne na rachunkach bankowych oraz prawa do rachunków bankowych przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
- Wartości niematerialne i prawne prawa do licencji programów komputerowych używanych w toku działalności przedsiębiorstwa Wnioskodawcy.
- Ogół praw i obowiązków z umów o pacę zawartych z pracownikami (10 osób) zatrudnionych na podstawie umów o pracę.
- Ogół praw i obowiązków z umów zawartych z kontrahentami i najemcami.
- Ogół praw i obowiązków z umów zawartych z dostawcami mediów w zakresie dostaw energii, wody, usług odprowadzania ścieków, itp.
- Ogół praw i zobowiązań z tytułu kredytu inwestycyjnego oraz pożyczek korporacyjnych.
- Prawa do tajemnicy przedsiębiorstwa know-how obejmujące tajemnicę handlową i usługową.
- Wierzytelności i
zobowiązania (salda) związane z bieżącym funkcjonowaniem
przedsiębiorstwa, a także dokumentacja finansowa oraz pozycje
finansowe, w sposób przewidziany w przepisach prawa podatkowego i
bilansowego.
Wnioskodawca planuje sprzedaż części przedsiębiorstwa, obejmującej prowadzenie hotelu wraz z restauracją na rzecz osoby trzeciej spółki prawa handlowego.
Wnioskodawca zamierza sprzedać zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 kodeksu cywilnego obejmującą zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej obejmującej działalność hotelową i restauracyjną Wnioskodawcy. W ramach sprzedaży części przedsiębiorstwa obejmującej działalność hotelową hotelu i restauracyjną na kupującego zostaną przeniesione:
- prawo własności nieruchomości (zabudowanej obiektem hotelu wraz z ogrodem), dla której Sąd Rejonowy w , V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr , która to nieruchomość jest położona w P. przy ulicy S., stanowiąca działkę gruntu oznaczoną geodezyjnie nr , o powierzchni ha, wraz z urządzeniami na niej się znajdującymi;
- prawo własności nieruchomości przylegająca do ogrodu hotelu (zakupiona celem wybudowania parkingu pracowniczego), dla której Sąd Rejonowy w V Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą nr , która to nieruchomość jest położona w P. przy ulicy S., stanowiąca działkę gruntu oznaczoną geodezyjnie nr , obręb P. , o powierzchni ha;
- prawo własności nieruchomości przylegająca do ogrodu hotelu (zakupiona na poprawę zagospodarowania terenów zielonych, otaczających hotel) dla której Sąd Rejonowy w przy ulicy , IV Wydział Ksiąg Wieczystych, prowadzi księgę wieczystą nr , zawierające działki gruntu oznaczone geodezyjnie nr , , , , o powierzchni całej nieruchomości ;
- urządzenia, środki trwałe oraz wyposażenie niskocenne (zgodnie z załącznikiem, który zostanie dołączony do umowy sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa), wykorzystywane w związku z działalnością hotelową hotelu i restauracyjną;
- nabyte materiały i surowce do świadczenia usług, wykorzystywane w związku z działalnością hotelową hotelu i restauracyjną.
- wartości niematerialne i prawne prawa do licencji programów komputerowych używanych w toku działalności hotelowej hotelu i restauracyjnej.
- ogół praw i obowiązków z umów o prace zawartych z pracownikami 56 osób, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, którzy na zasadzie art. 231 kodeksu pracy zostaną przejęci przez podmiot kupujący zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w zakresie działalności hotelowej hotelu i restauracyjnej;
- ogół praw i obowiązków z umów zawartych z kontrahentami w zakresie działalności hotelowej.
- wydane Wnioskodawcy pozwolenia, w tym pozwolenie na prowadzenie hotelu;
- prawa do logo przedsiębiorstwa () i znaku towarowego;
- salda wymagalnych lub niewymagalnych wierzytelności i zobowiązań związanych z działalnością hotelową, a także dokumentacja finansowa oraz pozycje finansowe, w sposób przewidziany w przepisach prawa podatkowego i bilansowego.
Wnioskodawca budowę hotelu rozpoczął w roku 2009, na nieruchomości gruntowej o numerze ewidencyjnym , o łącznej powierzchni m2. Grunt w centralnej części zabudowany jest budynkiem hotelu. Pozostałą część gruntu zagospodarowano na: ogród, parkingi i wewnętrzne drogi dojazdowe. Całkowita powierzchnia użytkowa budynku wynosi: m2, kubatura: m3. Budynek posiada trzy kondygnacje, z nieużytkowym poddaszem, w 1/2 części podpiwniczony. Obiekt posiada 68 pokoi hotelowych, 120 miejsc noclegowych, 5 sal konferencyjnych. Obiekt uzyskał pozwolenie na użytkowanie decyzję PNB w maju 2012 r.. Decyzją Marszałka Województwa został skategoryzowany jako czterogwiazdkowy.
Podczas całego procesu budowy oraz wyposażania hotelu Wnioskodawca miał prawo do odliczania i dokonywał odliczenia podatku VAT.
Powyższy zespół składników materialnych i niematerialnych, opisany powyżej jako zorganizowana część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy obejmująca działalność hotelową hotelu i restauracyjną, jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy i jest przeznaczona do realizacji określonych i wyodrębnionych zadań gospodarczych. Powyższy zespół składników materialnych i niematerialnych mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Po sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej prowadzenie hotelu wraz z restauracją, Wnioskodawca zaprzestanie prowadzenia działalności hotelowej i gastronomicznej, ograniczając się do działalności w zakresie wynajmu.
Ponadto Wnioskodawca lub kupujący uzyska zgody kontrahentów na przeniesienie wszystkich umów (tj. ogółu praw i obowiązków z tych umów) stanowiących element zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy obejmującej prowadzenie hotelu wraz z restauracją na kupującego. Kupujący zorganizowaną część przedsiębiorstwa obejmującą prowadzenie hotelu wraz z restauracją będzie kontynuował działalność Wnioskodawcy w zakresie działalności hotelowo gastronomicznej. Pozostała część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy obejmująca działalność najmu pozostanie przy Wnioskodawcy. Po sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej prowadzenie hotelu wraz z restauracją na rzecz kupującego, w zakresie przedsiębiorstwa Wnioskodawcy pozostanie:
- Własność nieruchomości oraz praw związanych z nieruchomościami położonych w P. przy ulicy D. i , C. oraz P. .
- Ogół praw i obowiązków z umów zawartych z kontrahentami i najemcami w zakresie działalności wynajmu nieruchomości określonych w pkt 1) powyżej nieruchomości.
- Ogół praw i zobowiązań z tytułu kredytów inwestycyjnych oraz pożyczek korporacyjnych.
- Ogół praw i obowiązków z umów zawartych z dostawcami mediów w zakresie dostaw energii, wody, usług odprowadzania ścieków, dot. nieruchomości związanych z najmem.
- Ogół praw i obowiązków z umów zawartych z pracownikami związanymi z częścią działalności obejmującej wynajem nieruchomości.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy wskazany zespół składników materialnych i niematerialnych obejmujących część działalności Wnioskodawcy dotyczącej prowadzenia hotelu wraz z restauracją, które będą przedmiotem sprzedaży, stanowić będą w rozumieniu art. 2 pkt 27e) ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 roku z późn. zm. (dalej jako ustawa o VAT) zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, a w związku z tym ich sprzedaż zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT?
Stanowisko Wnioskodawcy:
W ocenie Wnioskodawcy wydzielona część działalności Wnioskodawcy dotyczącą prowadzenia hotelu wraz z restauracją, która stanowić będzie przedmiot sprzedaży na rzecz osoby trzeciej stanowi zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, ponieważ spełnia wymagania z definicji zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
Wskazany w stanie faktycznym zespół składników majątkowych i niemajątkowych związanych z działalnością Wnioskodawcy dotyczącą prowadzenia hotelu wraz z restauracją, które Wnioskodawca zamierza przenieść na kupującego, należy uznać za organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie. Zespół składników materialnych, w tym nieruchomości i zespół składników niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony jest do realizacji określonych zadań gospodarczych (działalności hotelowej i restauracyjnej), który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Zgodnie natomiast z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym w ocenie Wnioskodawcy ww. zespół składników będących przedmiotem sprzedaży jest zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, a tym samym sprzedaż pozostanie poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Z przepisu tego wynika, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania, podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług.
Jak stanowi art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Przez towary w myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.
Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Pojęcie transakcji zbycia, należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, darowizna, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.
Podkreślenia wymaga, że ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma on zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.
Przepis art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług stanowi, że pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.
Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa jest więc to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania;
- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
- składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;
- zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, uwzględnić należy następujące okoliczności:
- zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
- faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy zaś zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.
Zakres powyższego wyłączenia zdefiniował w wyrokach Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie C-497/01 Zita Modes Sarl stwierdził, że celem ww. opcji jest uproszczenie rozliczeń związanych z przeniesieniem majątku przedsiębiorstwa lub jego części, bądź wniesieniem ich aportem. W wyroku tym przyjęto, że jeżeli państwo członkowskie wprowadziło do swojego systemu VAT opcję zawartą w pierwszym zdaniu art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy uznając, że w przypadku wydania całości majątku nie ma miejsca dostawa towarów w rozumieniu regulacji VAT, to zasada ta ma zastosowanie nie wyłączając możliwości ograniczenia jej stosowania do okoliczności zawartych w zdaniu drugim tego samego paragrafu do każdego wydania przedsiębiorstwa lub samodzielnej części przedsiębiorstwa, włączając składniki materialne i niematerialne, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa, mogącego samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. Nabywca musi jednak wyrazić zamiar dalszego prowadzenia nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie jego bezpośredniej likwidacji i sprzedaży zapasów. TSUE wskazał, że biorąc pod uwagę cel dyrektywy, pojęcia w niej użyte powinny być interpretowane w sposób jednolity i niezależny (autonomiczny), uwzględniając kontekst i cel regulacji. W wyroku tym, dokonując wykładni funkcjonalnej art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy, TSUE uznał, że celem wyłączenia zbycia przedsiębiorstwa z opodatkowania jest zapewnienie neutralności podatkowej takiej czynności, która obciążając stronę istotnym zobowiązaniem podatkowym i tak rodziłaby prawo do odliczenia lub zwrotu podatku naliczonego. Trybunał podkreślił, że przeniesienie, o jakim mowa w art. 19 Dyrektywy 2006/112/WE, dotyczy między innymi części przedsiębiorstwa, a istotne znaczenie ma funkcjonalne powiązanie składników majątkowych umożliwiające realizację określonego zadania gospodarczego. Natomiast w wyroku C-444/10 z dnia 10 listopada 2011 r. TSUE wywiódł, że jeżeli działalność gospodarcza tego nie wymaga, przedmiotem zbycia nie muszą być wszystkie składniki z nią związane, aby czynność ta wyłączona była z opodatkowania na podstawie art. 5 ust. 8 Szóstej Dyrektywy.
Z powołanych orzeczeń wynika, że wyodrębnienie organizacyjne i finansowe (wskazane przepisami ustawy) nie musi mieć charakteru bardzo sformalizowanego. Bardziej istotne jest wyodrębnienie stricte funkcjonalne, które pozwala na dalsze funkcjonowanie części przedsiębiorstwa w sposób niezależny po oddzieleniu jego od reszty przedsiębiorstwa.
Ponadto, w wyroku z 21 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1586/11 NSA zauważył, że Sam tylko fakt wyłączenia jakiegokolwiek składnika majątku nie pozwala na stwierdzenie, że już z tego powodu przedmiotem zbycia nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, bowiem decydującą jest okoliczność, czy przy użyciu tej części można samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. () Jeśli wyłączenie określonego składnika nie pozbawi wydzielonego kompleksu majątkowego cech przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, to zbycie w takiej postaci nie podlega podatkowi od towarów i usług.
Z opisu sprawy wynika, że przedmiotem działalności gospodarczej Wnioskodawcy jest wynajem nieruchomości oraz prowadzenie hotelu wraz z restauracją. Oba rodzaje prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności są wyodrębnione pod względem formalnym jako jednostki lokalne posiadające odmienne numery REGON, księgowym, finansowym, organizacyjnym oraz funkcjonalnym. Wnioskodawca planuje sprzedaż części przedsiębiorstwa, obejmującej prowadzenie hotelu wraz z restauracją na rzecz osoby trzeciej spółki prawa handlowego.
W ramach sprzedaży części przedsiębiorstwa obejmującej działalność hotelową hotelu i restauracyjną na kupującego zostaną przeniesione:
- prawo własności nieruchomości (zabudowanej obiektem hotelu wraz z ogrodem), stanowiącą działkę gruntu oznaczoną geodezyjnie nr , o powierzchni ha, wraz z urządzeniami na niej się znajdującymi;
- prawo własności nieruchomości przylegającej do ogrodu hotelu (zakupionej celem wybudowania parkingu pracowniczego), stanowiącą działkę gruntu oznaczoną geodezyjnie nr , o powierzchni ha;
- prawo własności nieruchomości przylegającej do ogrodu hotelu (zakupionej na poprawę zagospodarowania terenów zielonych, otaczających hotel), zawierającej działki gruntu oznaczone geodezyjnie nr , , , , o powierzchni całej nieruchomości 11 203,00 m2;
- urządzenia, środki trwałe oraz wyposażenie niskocenne;
- nabyte materiały i surowce do świadczenia usług, wykorzystywane w związku z działalnością hotelową hotelu i restauracyjną;
- wartości niematerialne i prawne prawa do licencji programów komputerowych używanych w toku działalności hotelowej hotelu i restauracyjnej;
- ogół praw i obowiązków z umów o pracę zawartych z pracownikami 56 osób, zatrudnionych na podstawie umów o pracę, którzy na zasadzie art. 231 kodeksu pracy zostaną przejęci przez podmiot kupujący zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy w zakresie działalności hotelowej hotelu i restauracyjnej;
- ogół praw i obowiązków z umów zawartych z kontrahentami w zakresie działalności hotelowej;
- wydane Wnioskodawcy pozwolenia, w tym pozwolenie na prowadzenie hotelu;
- prawa do logo przedsiębiorstwa () i znaku towarowego;
- salda wymagalnych lub niewymagalnych wierzytelności i zobowiązań związanych z działalnością hotelową, a także dokumentacja finansowa oraz pozycje finansowe, w sposób przewidziany w przepisach prawa podatkowego i bilansowego.
Powyższy zespół składników materialnych i niematerialnych, opisany powyżej jako zorganizowana część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy obejmująca działalność hotelową hotelu i restauracyjną, jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy i jest przeznaczona do realizacji określonych i wyodrębnionych zadań gospodarczych. Powyższy zespół składników materialnych i niematerialnych mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Po sprzedaży zorganizowanej części przedsiębiorstwa obejmującej prowadzenie hotelu wraz z restauracją, Wnioskodawca zaprzestanie prowadzenia działalności hotelowej i gastronomicznej, ograniczając się do działalności w zakresie wynajmu.
Ponadto Wnioskodawca lub kupujący uzyska zgody kontrahentów na przeniesienie wszystkich umów (tj. ogółu praw i obowiązków z tych umów) stanowiących element zorganizowanej części przedsiębiorstwa Wnioskodawcy obejmującej prowadzenie hotelu wraz z restauracją na kupującego. Kupujący zorganizowaną część przedsiębiorstwa obejmującą prowadzenie hotelu wraz z restauracją będzie kontynuował działalność Wnioskodawcy w zakresie działalności hotelowo gastronomicznej. Pozostała część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy obejmująca działalność najmu pozostanie przy Wnioskodawcy.
Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą uznania wskazanego zespołu składników materialnych i niematerialnych obejmujących część działalności Wnioskodawcy dotyczącej prowadzenia hotelu wraz z restauracją, które będą przedmiotem sprzedaży za zorganizowaną część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy oraz rozstrzygnięcia, czy sprzedaż tego zespołu składników jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Jak już wyjaśniono, zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich by można było mówić o nich jak o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa w momencie przekazania określonych składników majątkowych (na ile stanowią w nim w tym momencie, wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Konfrontując zaprezentowany opis sprawy z powołanymi regulacjami prawnymi, zdaniem Organu, zespół składników materialnych i niematerialnych mający być przedmiotem sprzedaży przez Wnioskodawcę stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy, a tym samym będzie wyłączony z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Wnioskodawca wskazał bowiem, że zespół składników materialnych i niematerialnych, opisany powyżej jako zorganizowana część przedsiębiorstwa Wnioskodawcy obejmująca działalność hotelową hotelu i restauracyjną, jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniona w istniejącym przedsiębiorstwie Wnioskodawcy i jest przeznaczona do realizacji określonych i wyodrębnionych zadań gospodarczych. Powyższy zespół składników materialnych i niematerialnych mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania. Ponadto kupujący zorganizowaną część przedsiębiorstwa obejmującą prowadzenie hotelu wraz z restauracją będzie kontynuował działalność Wnioskodawcy w zakresie działalności hotelowo gastronomicznej.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej