Temat interpretacji
Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ust.1 ustawy transakcji sprzedaży całego gospodarstwa rolnego stanowiącego przedsiębiorstwo.
Interpretacja indywidualna
- stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 11 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 ust.1 ustawy transakcji sprzedaży całego gospodarstwa rolnego stanowiącego przedsiębiorstwo.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pan działalność rolniczą w zakresie sprzedaży mleka i żywca. Od 1 lutego 2012 roku jest Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W skład prowadzonego przez Pana gospodarstwa rolnego wchodzą budynki mieszkalne, budynki gospodarcze, maszyny i urządzenia używane w gospodarstwie rolnym oraz zwierzęta żywe i grunty pod uprawę. Budynki mieszkalne oraz budynki gospodarcze zostały wybudowane i oddane do użytkowania zanim stał się Pan czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT. Podobnie grunty orne. Natomiast maszyny i urządzenia wykorzystywane w prowadzonym gospodarstwie rolnym m.in. ciągniki, prasa belująca, usuwacz obornika, przyczepa, dojarka przewodowa oraz inne, zostały nabyte po dniu 1 lutego 2012 roku. Został od nich odliczony podatek naliczony, a maszyny i urządzenia były wykorzystywane przy wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Obecnie planuje Pan sprzedaż całego gospodarstwa rolnego tj. budynków mieszkalnych i gospodarczych, wszystkich maszyn i urządzeń oraz inwentarza żywego i gruntów. Nabywca zakupi gospodarstwo rolne jako całość. Nie nastąpi sprzedaż poszczególnych składników majątku, a gospodarstwa rolnego jako całości. Nabywca zamierza zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i kontynuować działalność rolniczą.
W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan, że:
Całe gospodarstwo rolne mające być przedmiotem zbycia stanowić będzie:
1)Przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r., poz. 1740 z późn. zm.), zgodnie z którym przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
a)oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
b)własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
c)prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
d)wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
e)koncesje, licencje i zezwolenia;
f)patenty i inne prawa własności przemysłowej;
g)majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
h)tajemnice przedsiębiorstwa;
i)księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Pytanie
Czy w opisanym stanie faktycznym transakcja sprzedaży (odpłatnego zbycia) całego gospodarstwa rolnego prowadzonego przez Pana będzie transakcją niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług?
Pana stanowisko w sprawie
(ostatecznie przedstawionym w uzupełnieniu wniosku z 30 maja 2022 r.) W Pana ocenie, planowana transakcja sprzedaży (odpłatnego zbycia) całości prowadzonego gospodarstwa rolnego, wraz z budynkami mieszkalnymi, gospodarczymi, używanymi maszynami i urządzeniami oraz pojazdami wraz z inwentarzem żywym, wyczerpuje znamiona transakcji, o której mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług tj. transakcji zbycia przedsiębiorstwa. W związku z powyższym transakcja ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 6 ustawy o podatku od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931, z późn. zm.), zwaną dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Natomiast w świetle art. 2 pkt 6 ustawy:
Towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy. Są tutaj wskazane te czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszcząc się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług. Z uwagi jednakże na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.
W myśl art. 6 pkt 1 ustawy:
Przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”. Dlatego też, dla potrzeb przepisów ustaw podatkowych należy posłużyć się definicją określoną w ustawie Kodeks cywilny.
Na mocy art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.):
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
1.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów
3.i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
4.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
5.wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
6.koncesje, licencje i zezwolenia;
7.patenty i inne prawa własności przemysłowej;
8.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
9.tajemnice przedsiębiorstwa;
10.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 552 Kodeksu cywilnego:
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Zgodnie z art. 553 Kodeksu cywilnego:
Za gospodarstwo rolne, uważa się grunty rolne wraz z gruntami leśnymi, budynkami lub ich częściami, urządzeniami i inwentarzem, jeżeli stanowią lub mogą stanowić zorganizowaną całość gospodarczą, oraz prawami związanymi z prowadzeniem gospodarstwa rolnego.
Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Przedsiębiorstwo, w rozumieniu powyższego przepisu, powinno więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Ponadto, przepis art. 551 Kodeksu cywilnego wskazuje, że przedsiębiorstwo jest „zespołem składników”. Pojęcie zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa.
Należy zauważyć, że powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym, jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Użyte w art. 551 k.c. określenie „w szczególności” wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej, brak któregoś z tych elementów nie pozbawia zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa. O tym, jakie konkretnie składniki muszą być przeniesione na nabywcę, aby można było uznać, że nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa, decydują okoliczności faktyczne, których nie można określić apriorycznie.
O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretna transakcją. Wnioskodawca obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że prowadzi Pan działalność rolniczą w zakresie sprzedaży mleka i żywca. Od 1 lutego 2012 roku jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. W skład prowadzonego przez Pana gospodarstwa rolnego wchodzą budynki mieszkalne, budynki gospodarcze, maszyny i urządzenia używane w gospodarstwie rolnym oraz zwierzęta żywe i grunty pod uprawę. Obecnie planuje Pan sprzedaż całego gospodarstwa rolnego tj. budynków mieszkalnych i gospodarczych, wszystkich maszyn i urządzeń oraz inwentarza żywego i gruntów. Nabywca zakupi gospodarstwo rolne jako całość. Nie nastąpi sprzedaż poszczególnych składników majątku, a gospodarstwa rolnego jako całości. Nabywca zamierza zarejestrować się jako czynny podatnik VAT i kontynuować działalność rolniczą. Wskazał Pan, iż całe gospodarstwo rolne mające być przedmiotem zbycia stanowić będzie przedsiębiorstwo w rozumieniu art. 551 ustawy dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny.
W tak przedstawionym opisie sprawy Pana wątpliwości dotyczą kwestii wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy transakcji sprzedaży całego gospodarstwa rolnego stanowiącego przedsiębiorstwo.
Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że skoro przedmiotem planowanej transakcji będzie sprzedaż przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, to dostawa ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Do dostawy tej będzie miało zastosowanie uregulowanie zawarte w art. 6 pkt 1 ustawy.
W konsekwencji, sprzedaż gospodarstwa rolnego stanowiącego przedsiębiorstwo, będzie wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Tym samym Pana stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Pana i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).