Temat interpretacji
Zwolnienie z opodatkowania sprzedaży udziału w prawie własności działki nr ... zabudowanej budynkiem mieszkalnym.
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
27 stycznia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 26 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania sprzedaży udziału w prawie własności działki nr 1 zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 30 marca 2022 r. (data wpływu 30 marca 2022 r.) oraz pismem z 4 kwietnia 2022 r. (data wpływu 4 kwietnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zwraca się Pani z uprzejmą prośbą o wydanie interpretacji obowiązujących przepisów podatkowych. W dniu 28.09.2021 roku kupiła Pani od syndyka 1/2 udziałów w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. U notariusza nie zapłaciła Pani podatku VAT, tylko podatek PCC. Z treści aktu wynika, że budynek mieszkalny nie został zgłoszony do użytkowania Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanemu i nie zostało wydane dla niego pozwolenie na użytkowanie.
Z treści aktu wynika również, że przedmiotowy budynek zamieszkały był od 2008 roku do dnia aktu notarialnego. Z urzędu Gminy otrzymała Pani zaświadczenie z dnia 24.11.2021 r. nr … (w załączeniu) potwierdzające, że od ww. budynku mieszkalnego był pobierany podatek od nieruchomości. Adres nieruchomości … ul. ….
W uzupełnieniu wniosku na pytania:
1.Czy jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług?
- Jaki jest numer ewidencyjny zabudowanej działki będącej przedmiotem planowanej sprzedaży?
- Czy nabycie przez Panią udziału w zabudowanej działce, nastąpiło w ramach transakcji opodatkowanej, zwolnionej czy niepodlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT i czy w wystawionej fakturze z tytułu tej transakcji była wykazana kwota podatku VAT?
- Czy przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu ww. udziału w działce?
- W jaki sposób, do jakich celów był/będzie do dnia sprzedaży wykorzystywany przez Panią budynek mieszkalny, o których mowa we wniosku?
- Czy ww. budynek jest udostępniany przez Panią osobom trzecim, np. na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia? Jeżeli tak, to należy wskazać:
-od kiedy został oddany w najem/dzierżawę/użyczenie
-czy udostępnianie to ma charakter odpłatny, czy nieodpłatny?
- Czy budynek mieszkalny jest budynkiem w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020r., poz. 1333, z późn. zm.)?
- Jaki jest symbol PKOB, nazwa grupowania oraz wyszczególnienie budynków, położonych na działce objętej zakresem pytania wg Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) (Dz. U. Nr 112, poz. 1316, z późn. zm.)?
- Kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie ww. budynku lub jego części w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o podatku od towarów i usług? Należy wskazać dokładną datę.
- Kiedy nastąpiło zajęcie do używania ww. budynku mieszkalnego? Należy wskazać dokładną datę.
- W wyniku jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynku mieszkalnego lub jego części?
- Czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku mieszkalnego lub jego części a jego dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
- Czy ww. budynek mieszkalny był wykorzystywany przez Panią wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług? Jeżeli tak, to jaką działalność zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT, do której wykorzystywany był budynek mieszkalny, wykonywała Pani – należy podać podstawę prawną zwolnienia?
- Czy w stosunku do budynku mieszkalnego ponosiła Pani wydatki na ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym przekraczające 30% jego wartości początkowej? Jeśli tak, to należy wskazać (odpowiedzi na poniższe pytania należy udzielić tylko w przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie 14):
a)kiedy takie wydatki były ponoszone?
b)czy nakłady ponoszone przez Panią na ulepszenie budynku stanowiły „przebudowę” rozumianą jako dokonanie istotnych zmian przeprowadzonych w celu zmiany wykorzystania nieruchomości lub w celu znaczącej zmiany warunków zasiedlenia?
c)czy w stosunku do wydatków na ulepszenie budynku,przysługiwało Pani prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?
d)kiedy budynek po dokonaniu ulepszeń, został oddany do użytkowania? Należy wskazać dokładną datę.
e)czy po oddaniu do użytkowania ulepszonego budynku miało miejsce pierwsze zasiedlenie tego budynku? Jeżeli tak, to należy wskazać dzień, miesiąc i rok, kiedy nastąpiło/nastąpi „pierwsze zasiedlenie”.
f)w ramach jakich czynności nastąpiło pierwsze zasiedlenie ulepszonego budynku po oddaniu go do użytkowania?
g)czy między pierwszym zasiedleniem ulepszonego budynku, a jego dostawą, upłynie okres dłuższy niż 2 lata?
h)w jaki sposób, do jakich czynności wykorzystywała Pani ulepszony budynek budynki po oddaniu go do użytkowania?
i)czy ulepszony budynek był wykorzystywany przez Panią wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT?
odpowiedziała Pani, że:
1.Nie jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
2.Nr działki, na której posadowiony jest budynek 1, obręb ...., gmina ..., powiat ....
3.Nieruchomość Pani nabyła od syndyka i nie została wystawiona żadna faktura. Sprzedający w zakresie czynności objętej sprzedażą ww. Nieruchomości nie jest podatnikiem podatku VAT, w rozumieniu art. 15 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zgodnie z treścią aktu notarialnego. U notariusza zapłaciła Pani podatek PCC.
4.Nie przysługiwało Pani prawo do odliczeń podatku VAT naliczonego.
5.Zakupiony budynek nie jest i nie będzie, nie był przez Panią wykorzystywany w żaden sposób, ponieważ jak się okazało, zbyt duże nakłady trzeba ponieść, żeby w nim zamieszkać i normalnie funkcjonować.
6.Budynek nie jest i nie był udostępniany osobom trzecim, nie jest wynajmowany, dzierżawiony ani użyczany.
7.W myśl ustawy Prawo budowlane w rozumieniu przepisów art. 3 pkt 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r., budynek przy ulicy ... jest budynkiem.
8.Symbol PKOB 1-11-111-1110 budynek mieszkalny jednorodzinny.
9.Pierwsze zasiedlenie nastąpiło w 2008 roku przez poprzednich właścicieli, zamieszkała w nim cała rodzina.
10.Zajęcie do używania ww. budynku nastąpiło w 2008 roku.
11.Zasiedlenie nastąpiło przez pierwszego właściciela na skutek zamieszkania w 2008 roku całej rodziny.
12.Pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynku a dostawą minęło więcej niż dwa lata.
13.Budynek był niezamieszkały, nieużywany na żadną działalność wymagającą płacenia podatku VAT. Stoi pusty, niewykorzystany do żadnej działalności.
14.Nie ponosiła Pani kosztów na ulepszenie budynku przekraczających 30 % wartości początkowej domu.
Ponadto wskazała Pani, że kupiła Pani na cele mieszkaniowe. W jaki sposób szukać będzie Pani nabywcy: uważa Pani, że nie ma takiej potrzeby. Jest duże zainteresowanie osób, które tamtędy przechodzą, pytają czy dom jest na sprzedaż, ponieważ widać, że jest niezamieszkały. Zgłosił się też sąsiad, który jest zainteresowany zakupem. Nakłady, jakie Pani ponosiła, były niewielkie, ponieważ dom był zamieszkały od wielu lat, posiadał wyposażoną kuchnię, łazienki w glazurze, ogrodzenie. Jedyne nakłady, jakie Pani poniosła, były to nakłady związane z odświeżaniem. Malowanie wykonała Pani osobiście i z pomocą męża.
Pytanie
Czy od sprzedaży opisanej nieruchomości ma Pani zapłacić podatek VAT? Jeśli dojdzie do sprzedaży nieruchomości.
Pani stanowisko w sprawie
Pani zdaniem, sprzedaż tego udziału będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, ponieważ do I zasiedlenia doszło w 2008 roku. Poza tym, kupując nieruchomość nie przysługiwało Pani odliczenie VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685, ze zm.) zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zaznaczenia wymaga, że na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, również zbycie udziału w towarze (np. współwłasności nieruchomości gruntowej) stanowi odpłatną dostawę towarów. Powyższe potwierdził NSA w uchwale 7 sędziów z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę.
W świetle art. 195 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.).
Własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność).
Współwłasność nie jest instytucją samodzielną, lecz stanowi odmianę własności i charakteryzuje się tym, że własność rzeczy (ruchomej lub nieruchomej) przysługuje kilku podmiotom. Do współwłasności stosuje się – jeśli co innego nie wynika z przepisów poświęconych specjalnie tej instytucji – przepisy odnoszące się do własności.
Należy zatem uznać, że udział każdego ze współwłaścicieli jest ze swej istoty szczególną postacią prawną własności.
Stosownie do treści art. 196 § 1 ww. Kodeksu,
Współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych, albo współwłasnością łączną.
W przypadku współwłasności nieruchomości określonej w częściach ułamkowych, każdy ze współwłaścicieli ma określony ułamkiem udział w nieruchomości.
Podkreślić należy, że współwłaściciel ma względem swego udziału pozycję wyłącznego właściciela.
Zgodnie z art. 198 Kodeksu cywilnego, ze względu na charakter udziału:
Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.
Rozporządzanie udziałem polega na tym, że współwłaściciel może zbyć swój udział.
W ujęciu cywilistycznym istotą umowy sprzedaży jest to, że sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Artykuł 45 Kodeksu cywilnego definiuje rzeczy jako przedmioty materialne.
Zatem, w zakresie pojęcia towarów jako budynków, budowli i ich części jak również gruntów, mieści się współwłasność jako prawo do rzeczy wspólnej. Wobec powyższego, towarem jest część budynku lub budowli, a także udział w prawie własności nieruchomości. Jest to zgodne z normami unijnymi – art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 s. 1 ze zm.) mówi:
Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:
a)określone udziały w nieruchomości;
b)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości;
c)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że właściciel udziału jest równocześnie właścicielem części ułamkowej wspólnego prawa (prawa własności). W przypadku zbycia udziału w nieruchomości, dotychczasowy współwłaściciel przenosi na nabywcę prawo do rozporządzania tą nieruchomością jak właściciel, w zakresie, w jakim uprawniała go do tego wysokość jego udziału.
Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usługi w rozumieniu art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Z treści art. 15 ust. 1 ustawy wynika, że:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Na mocy art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Określony w ustawie zakres podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wskazuje, że aby faktycznie zaistniało podleganie opodatkowaniu danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik.
W świetle definicji zawartej w art. 15 ustawy, dla uznania określonych zachowań danego podmiotu za działalność gospodarczą istotne znaczenie ma ich zorganizowany charakter. Przy czym, taka działalność wystąpi również w przypadku wykorzystywania towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Zatem dostawa towarów (w tym gruntów) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w sytuacji, gdy działaniom podmiotu dokonującego tej dostawy, można przypisać znamiona prowadzenia działalności gospodarczej, co w efekcie przesądza o uzyskaniu przez niego statusu podatnika.
Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym.
Ponadto w kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne znaczenie ma fakt, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego w celu dokonania sprzedaży nieruchomości podjął Pan aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawców w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania go za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym.
Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu, jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy. Natomiast okoliczność podjęcia m.in. takich czynności, jak uzbrojenie terenu, wydzielenie dróg wewnętrznych, uzyskanie przed sprzedażą decyzji o warunkach zagospodarowania terenu (zabudowy), wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru oraz działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, stanowią o takiej aktywności w zakresie obrotu nieruchomościami, które mogą wskazywać, że czynności sprzedającego przybierają formę zawodową (profesjonalną), a w konsekwencji zorganizowaną.
Problem odnoszący się do rozstrzygnięcia, czy sprzedaż nieruchomości jest sprzedażą majątku osobistego, czy też stanowi sprzedaż realizowaną przez podatnika prowadzącego w tym zakresie działalność gospodarczą, była przedmiotem orzeczenia z 15 września 2011 r. TSUE w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10.
Z ww. orzeczenia wynika m.in., że „osoby fizycznej, która prowadziła działalność rolniczą na gruncie nabytym ze zwolnieniem z podatku od wartości dodanej i przekształconym wskutek zmiany planu zagospodarowania przestrzennego niezależnej od woli tej osoby w grunt przeznaczony pod zabudowę, nie można uznać za podatnika podatku od wartości dodanej w rozumieniu art. 9 ust. 1 i art. 12 ust. 1 dyrektywy 112, zmienionej dyrektywą 2006/138/WE, kiedy dokonuje ona sprzedaży tego gruntu, jeśli sprzedaż ta następuje w ramach zarządu majątkiem prywatnym tej osoby”.
Ponadto Trybunał orzekł, że liczba i zakres transakcji sprzedaży nie ma charakteru decydującego i nie może stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Trybunał stwierdził, że dużych transakcji sprzedaży można dokonywać również jako czynności osobistych. Zatem, kryterium decydującym o zaliczeniu transakcji sprzedaży nieruchomości przez osoby fizyczne do działalności gospodarczej jest podejmowanie aktywnych działań angażujących środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców.
Trybunał wyjaśnił, że inaczej jest w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Przykładowo podane zostały działania polegające na uzbrojeniu terenu albo na działaniach marketingowych. Działania takie nie należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
Dostawa towarów podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w dniu 28.09.2021 roku kupiła Pani od syndyka ½ udziałów w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Nie jest Pani czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Zakupiony budynek nie jest i nie będzie, nie był przez Panią wykorzystywany w żaden sposób, ponieważ jak się okazało zbyt duże nakłady trzeba ponieść, żeby w nim zamieszkać i normalnie funkcjonować. Budynek nie jest i nie był udostępniany osobom trzecim, nie jest wynajmowany, dzierżawiony ani użyczany. Budynek był niezamieszkały, nieużywany przez Panią na żadną działalność wymagającą płacenia podatku VAT. Stoi pusty, niewykorzystany do żadnej działalności. Nie ponosiła Pani kosztów na ulepszenie budynku przekraczających 30 % wartości początkowej domu. Udział w nieruchomości kupiła Pani na cele mieszkaniowe. Jest duże zainteresowanie osób, które tamtędy przechodzą, pytają czy dom jest na sprzedaż, ponieważ widać, że jest niezamieszkały. Zgłosił się też sąsiad, który jest zainteresowany zakupem. Jedyne nakłady, jakie Pani poniosła były to nakłady związane z odświeżaniem (malowanie).
W świetle powyższego, aby wyjaśnić Pani wątpliwości, należy w pierwszej kolejności ustalić, czy w okolicznościach niniejszej sprawy będzie działała Pani w charakterze podatnika zdefiniowanego w art. 15 ust. 1 ustawy.
W przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że dokonując sprzedaży udziałów w prawie własności zabudowanej działki nr 1 wystąpi Pani w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Jak wcześniej wyjaśniono, aby uznać określoną sprzedaż za opodatkowaną podatkiem VAT, nie wystarcza stwierdzić jedynie dostawy towarów, lecz wymagane jest określenie podmiotu dokonującego dostawy za występującego w związku ze sprzedażą jako podatnika podatku od towarów i usług. W rozpatrywanej sprawie planowaną sprzedaż udziału w prawie własności ww. działki można uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności. Udział w ww. nieruchomości zakupiła Pani na cele mieszkaniowe. Zakupiony budynek nie był, nie jest i nie będzie, przez Panią wykorzystywany w żaden sposób. Z okoliczności sprawy nie wynika, że przed sprzedażą ww. udziału w nieruchomości zabudowanej będzie Pani podejmowała aktywne działania angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców.
Dokonując dostawy udziału w ww. Nieruchomości, będzie Pani korzystała z przysługującego Pani prawa do rozporządzania własnym majątkiem, co oznacza, że nie wypełni Pani przesłanek zdefiniowanych w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy i nie wystąpi Pani w roli podatnika podatku od towarów i usług. Planowana transakcja zbycia udziału w prawie własności zabudowanej działki nr 1 nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 pkt 1 ustawy.
Reasumując, przy sprzedaży udziału w ww. nieruchomości, tj. zabudowanej działki budynkiem mieszkalnym, nie będzie Pani występowała w charakterze podatnika, a czynność ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W konsekwencji Pani stanowisko, z którego wynika, że sprzedaż tego udziału będzie korzystała ze zwolnienia z VAT, należało uznać jako nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Przedmiotowa interpretacja rozstrzyga jedynie w zakresie zastosowania przepisów regulujących podatek od towarów i usług względem Pani. Niniejsza interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla współwłaściciela nieruchomości.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).