Temat interpretacji
Uznanie planowanej Transakcji sprzedaży Nieruchomości i Maszyn za przedsiębiorstwo lub zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz możliwości zrezygnowania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przy sprzedaży nieruchomości
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
24 listopada 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 18 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie uznania planowanej Transakcji sprzedaży Nieruchomości i Maszyn za przedsiębiorstwo lub zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz możliwości zrezygnowania ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przy sprzedaży nieruchomości.
Wniosek został uzupełniony pismem z 25 stycznia 2023 r. będącym odpowiedzią na wezwanie z 13 grudnia 2022 r. znak: 0111-KDIB3-1.4012.876.2022.2.AB, 0111-KDIB2-2.4014.308.2022.3.MZ.
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
Kupujący
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
D.G.
Sprzedający
3)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
P.G.
Sprzedający
Opis zdarzenia przyszłego
(...) spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej jako: Spółka lub Kupujący) planuje dokonać zakupu od D.G. oraz P.G. (dalej łącznie jako: Sprzedający) nieruchomość składającą się z działki gruntu o numerze (...) położoną w (…), gmina (…), Powiat (…), zabudowaną wieżą telekomunikacyjną, halami produkcyjnymi oraz magazynami i biurem (dalej jako: Nieruchomość) oraz maszyny służące do produkcji mebli (dalej jako: Maszyny). Obecnie prowadzona dla Nieruchomości Księga wieczysta obejmuje również działkę (…), jednak przedmiotem planowanej umowy jest wyłącznie działka numer (...).
Umowa sprzedaży zostanie zawarta w formie aktu notarialnego sporządzonego w Kancelarii Notarialnej (…) spółka partnerska z siedzibą w (…) przez notariusza W.J.
Działka o numerze (...) w części, tj. 100 m2, stanowi przedmiot umowy najmu z dnia 29 marca 2017 roku zawartej przez P.G. w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej na czas oznaczony 10 lat, tj. do dnia 29 marca 2027 roku, z (...) sp. z o.o. z siedzibą w (...). Wybudowana przez (...) stanowi własność tej spółki jako najemcy i zostanie usunięta wraz z zakończeniem umowy najmu. Działka nr (...) jest zabudowana także budynkami - budynkiem niemieszkalnym jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym o powierzchni zabudowy 232 m2, magazynem dwukondygnacyjnym, niepodpiwniczonym o powierzchni zabudowy 476 m2, budynkiem niemieszkalnym jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym o powierzchni zabudowy 370 m2, magazynem jednokondygnacyjnym, niepodpiwniczonym o powierzchni zabudowy 331 m2 oraz magazynem dwukondygnacyjnym, niepodpiwniczonym o powierzchni zabudowy 512 m2. Działka w tym zakresie oraz znajdujące się na niej budynki są przedmiotem umowy najmu z dnia 31 maja 2021 roku. Najem realizowany na podstawie obu umów podlega opodatkowaniu VAT. Nieruchomość nie jest nieruchomością rolną.
Sprzedawcy nabyli wskazane powyżej działki gruntu od osób fizycznych na podstawie umowy sprzedaży warunkowej i umowy przeniesienia własności w 2008 roku. Następnie część nieruchomości o powierzchni 8.000 m2 została sprzedana na rzecz (...) sp. z o.o. i w 2012 r. od tejże Spółki odkupiona wraz z wzniesionymi na niej budynkami. Część gruntu była przedmiotem najmu na rzecz (...) (w późniejszym okresie zmiana nazwy na (...)) i w okresie tego najmu najemca wzniósł na nieruchomości dwa budynki magazynowe. Hale te P.G. odkupił od najemcy w 2019 roku. Transakcje realizowane pomiędzy Sprzedającymi a (...) (później (...)) podlegały opodatkowaniu VAT. W umowach dotyczących nabycia P.G. wskazany jest jako prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, jak również zaznaczono, że nieruchomość jest nabywana na cele związane z prowadzeniem tejże działalności gospodarczej.
Nieruchomości budynkowe - hale produkcyjne, magazynowe oraz budynek biurowy, wybudował P.G. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zaś częściowo wybudowane były przez (...) i następnie nabyte od tejże spółki przez Sprzedających. Zostały one wybudowane w latach 2010-2019, przy czym ostatni budynek został oddany do użytkowania 31 grudnia 2019 r. Od wydatków poniesionych na budowę, jak również od ceny nabycia (od (...) sp. z o.o.) P.G. odliczył VAT.
W zakresie Maszyn przedmiotem sprzedaży będą: Szlifierka szer. 1100mm (...), Piła formatowa (...) K 700 S, Wiertarka wielowrzecionowa (...), Szlifierka do listew (...), Szlifierka taśmowa (...) FS 722, Prasa hydrauliczna do drewna, Zszywarka do forniru, Prasa dwupółkowa hydrauliczna, Frezarka (...) F 900 M, Szlifierka szerokotaśmowa FW 950 C, Wyrówniarka A 951 (...), Grubiarka D 963 Format, Okleimarka krzywoliniowa, Piła poprzeczna , Odciąg/instalacja odpylająca, Prasa próżniowa VP-3000, Linia lakiernicza (...), Suszarnia (...), Sztaplarka, Sprężarka, Piła panelowa Format, Frezarka, Piła formatowa 550 . Maszyny zostały nabyte przez P.G. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej i od tego nabycia P.G. dokonał odliczenia VAT.
Na przedmiotowej Nieruchomości i przy wykorzystaniu Maszyn prowadzona jest działalność gospodarcza w zakresie produkcji mebli. Działalność ta prowadzona jest przez (...) spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, która z Nieruchomości oraz Maszyn korzysta na podstawie zawartej ze Sprzedającymi umowy najmu. Najem jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług według stawki VAT 23%.
P.G., poza Nieruchomością jest także właścicielem innych nieruchomości, które wykorzystuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. P.G., po zrealizowaniu transakcji, planuje nadal prowadzić działalność przy wykorzystaniu innych nieruchomości, w tym w zakresie ich najmu i dzierżawy. Rozważa także możliwość jej rozszerzenia o inne aspekty jednak na dzień złożenia wniosku, nie podjął jeszcze takiej decyzji. P.G. nie zatrudnia pracowników.
Sprzedający pozostają w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój wspólności majątkowej. Nieruchomość jest objęta ustawową wspólnością majątkową Sprzedających.
D.G. nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT. P.G. prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i pozostaje czynnym podatnikiem VAT. Przedmiotem działalności jest wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi (PKD 68.20.Z). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, P.G. wynajmuje całą Nieruchomość oraz Maszyny (...) sp. z o.o. oraz (...) sp. z o.o., przy czym do (...) sp. z o.o. wyłącznie grunt w zakresie niezbędnym do korzystania w związku ze znajdującą się na nim wieżą telekomunikacyjną, zaś do (…) sp. z o.o. pozostałą część gruntu, budynki oraz Maszyny.
Nieruchomość oraz Maszyny (z wyjątkiem części nieruchomości wynajmowanej do (...) sp. z o.o.) są przedmiotem najmu od dnia 1 stycznia 2020 r. Najem ten zawsze realizowany był w ramach działalności gospodarczej P.G. i podlegał opodatkowaniu VAT. Powyższe odbywało się za zgodą D.G. na wykorzystanie Nieruchomości w ramach prowadzonej przez P.G. działalności gospodarczej i tak pozostaje do dnia złożenia niniejszego wniosku.
Przeważająca działalność Kupującego to kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek - PKD 68.10.Z. Kupujący jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT. Kupujący, po nabyciu Nieruchomości i Maszyn planuje prowadzić działalność polegającą na ich wynajmie. Nieruchomość i maszyny Spółka planuje wynajmować Najemcy. Najem ten będzie podlegał opodatkowaniu VAT na zasadach ogólnych.
W okresie 2 lat poprzedzających planowaną datę sprzedaży Nieruchomości i Maszyn, Sprzedający nie ponosili na Nieruchomość nakładów (wydatków na ulepszenie), które przekraczałyby 30% wartości początkowej.
Pismem z 25 stycznia 2023 r. uzupełniono opis sprawy następująco:
Ad.1.
Na dzień dokonania opisanej we wniosku transakcji Nieruchomości i Maszyny nie będą stanowiły zespołu składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań), przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące samodzielnie te zadania.
Ad. 2
P.G. nie prowadzi dokumentacji, w tym księgowej, która pozwalałaby na wyodrębnienie, w ramach jego jednoosobowej działalności gospodarczej, Nieruchomości i Maszyn czy to w sposób organizacyjnym czy to funkcjonalny czy to finansowy.
Ad. 3
Kupujący zamierza wynajmować zakupione w przedmiotowej transakcji Maszyny oraz Nieruchomość. Sprzedający aktualnie także nieruchomości te wynajmuje. Działalność Kupującego nie będzie jednak kontynuacją działalności Sprzedającego bowiem zawarte zostaną nowe umowy, na nowych warunkach, a Kupujący w Transakcji ma nabyć wyłącznie Nieruchomości i Maszyny bez jakichkolwiek innych elementów przedsiębiorstwa Sprzedającego. Sprzedający nadal będzie prowadził działalność gospodarczą (po zrealizowaniu Transkacji). Jedynie umowa najmu zawarta z (...) sp. z o.o. przejdzie na Wnioskodawcę jako Kupującego i w tym zakresie dojdzie do kontynuacji istniejącego stosunku prawnego.
Ad. 4
a)wieża telekomunikacyjna, wybudowana przez (...) sp. z o.o., znajdująca się na działce będącej przedmiotem najmu na czas 10 lat, tj. do dnia 29 marca 2027 r., która ma być usunięta przed zakończeniem umowy najmu- będzie znajdowała się na nieruchomości w dniu dostawy i nie będzie przedmiotem sprzedaży; wieża stanowi własność (...) sp. z o.o. i jednocześnie nie stanowi własności Sprzedającego
b)budynek niemieszkalny jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 232 m2 - będzie znajdował się na nieruchomości w dniu dostawy i będzie przedmiotem sprzedaży
c)magazyn dwukondygnacyjnym, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 476 m2, - będzie znajdował się na nieruchomości w dniu dostawy i będzie przedmiotem sprzedaży
d)budynek niemieszkalny jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 370 m2,- będzie znajdował się na nieruchomości w dniu dostawy i będzie przedmiotem sprzedaży
e)magazyn jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 331 m2, - będzie znajdował się na nieruchomości w dniu dostawy i będzie przedmiotem sprzedaży
f)magazyn dwukondygnacyjnym, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 512 m2 - będzie znajdował się na nieruchomości w dniu dostawy i będzie przedmiotem sprzedaży
Ad.5.
a)budynek niemieszkalny jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 232 m2 - jest budynkiem trwale związanym z gruntem w rozumieniu ustawy prawo budowlane;
b)magazyn dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy o powierzchni zabudowy 476 m2, jest budynkiem trwale związanym z gruntem w rozumieniu ustawy prawo budowlane;
c)budynek niemieszkalny jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 370 m2,- jest budynkiem trwale związanym z gruntem w rozumieniu ustawy prawo budowlane;
d)magazyn jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 331 m2,- jest budynkiem trwale związanym z gruntem w rozumieniu ustawy prawo budowlane;
e)magazyn dwukondygnacyjnym, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 512 m2- jest budynkiem trwale związanym z gruntem w rozumieniu ustawy prawo budowlane.
Jednocześnie wskazuję, że wieża telekomunikacyjna nie stanowi budynku, może stanowić budowlę w rozumieniu ustawy prawo budowlane, przy czym wieża ta nie będzie przedmiotem sprzedaży.
Ad. 6
a)budynek niemieszkalny jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 232 m2
-Symbol PKOB: 1251;
-Wnioskodawca nie ma wiedzy na temat dokładnej daty pierwszego zasiedlenia przedmiotowego budynku, gdyż takich informacji nie otrzymał. Wskazuje jednak, iż w roku 2012 r. stworzony został projekt łącznika pomiędzy tym budynkiem, a budynkiem z pkt. c); w dacie projektowania budynek ten istniał i był przez poprzedniego właściciela wykorzystywany na cele związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, tak więc do pierwszego zasiedlenia niniejszego budynku doszło przed 2012 rokiem.
-Od pierwszego zasiedlenia do planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata;
-Z tytułu nabycia powyższego budynku Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
b)magazyn dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 476 m2,
-Symbol PKOB: 1252;
-Pierwsze zasiedlenie 28.06.2018 r.
-Od pierwszego zasiedlenia do planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata;
-Z tytułu nabycia powyższego budynku Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
c)budynek niemieszkalny jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 370 m2,
-Symbol PKOB: 1251
-Wnioskodawca nie ma wiedzy co do konkretnego dnia, miesiąca i roku, w którym doszło do pierwszego zasiedlenia tegoż budynku. Wskazuje jednak, iż w roku 2012 r. stworzony został projekt łącznika pomiędzy tym budynkiem, a budynkiem z pkt. a); w dacie projektowania budynek ten istniał i był przez poprzedniego właściciela wykorzystywany na cele związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, tak więc do pierwszego zasiedlenia niniejszego budynku doszło przed 2012 rokiem.
-Od pierwszego zasiedlenia do planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata;
-Z tytułu nabycia powyższego budynku Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
d)magazyn jednokondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 331 m2,
-Symbol PKOB: 1252
-Pierwsze zasiedlenie 31 grudnia 2019 r.
-Od pierwszego zasiedlenia do planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata;
-Z tytułu nabycia powyższego budynku Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
e)magazyn dwukondygnacyjny, niepodpiwniczony o powierzchni zabudowy 512 m2
-Symbol PKOB: 1252
-Pierwsze zasiedlenie: 28.06.2018 r.
-Od pierwszego zasiedlenia do planowanej sprzedaży upłynie okres dłuższy niż 2 lata;
-Z tytułu nabycia powyższego budynku Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Wnioskodawca wskazuje również, iż Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia wszystkich Maszyn.
Ad.7.
W przypadku możliwości zastosowania na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia przy sprzedaży zabudowanej działki o nr (...), zostaną spełnione warunki określone w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, tj. zostanie złożone oświadczenie o odpowiedniej treści, we wskazanym ustawą terminie.
Pytania w zakresie podatku od towarów i usług
1.Czy sprzedaż Nieruchomości oraz Maszyn podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2.Jeśli sprzedaż Nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT, to czy Sprzedający i Kupujący mogą zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania VAT?
Państwa Stanowisko
Ad.1.
W ocenie Wnioskodawców odpłatna dostawa Nieruchomości oraz Maszyn w całości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przedmiot sprzedaży nie stanowi przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia opodatkowania VAT nie ma znaczenia, że przedmiotowa Nieruchomość wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków Grochowskich, z których tylko jedno ma status czynnego podatnika VAT.
Zorganizowana część przedsiębiorstwa:
W celu udzielenia odpowiedzi na pytania Wnioskodawców, konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie, czy Transakcja mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, oraz czy żadne z wyłączeń z opodatkowania VAT, wskazanych w art. 6 ustawy o VAT, nie znajdzie zastosowania.
W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa („ZCP”). Oznacza to, iż transakcja mająca za przedmiot przedsiębiorstwo lub ZCP nie podlega opodatkowaniu VAT.
Zdaniem Wnioskodawców - Transakcja nie będzie wyłączona z zakresu opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT (tj. jako sprzedaż przedsiębiorstwa lub ZCP), za czym przemawiają przytoczone poniżej argumenty.
Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia „przedsiębiorstwa” dla celów tej ustawy. Ze względu na powyższe - oraz uwzględniając definicję zawartą w innych ustawach – w doktrynie prawa podatkowego jest powszechnie akceptowane, iż dla celów podatku VAT pojęcie przedsiębiorstwa można interpretować pomocniczo w świetle art. 551 Kodeksu cywilnego.
W myśl regulacji zawartej w tym artykule, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwę przedsiębiorstwa);
- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów; oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
- koncesje, licencje i zezwolenia;
- patenty i inne prawa własności przemysłowej;
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
- tajemnice przedsiębiorstwa;
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Z kolei - w myśl regulacji art. 2 pkt 27e ustawy o VAT - przez ZCP rozumieć należy organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Biorąc pod uwagę okoliczności sprawy, nie można uznać, że sprzedaż Nieruchomości oraz Maszyn stanowić będzie zbycie przedsiębiorstwa P.G.. Niewątpliwie przedmiot planowanej transakcji nie wyczerpuje przytoczonej powyżej definicji przedsiębiorstwa. W szczególności, transakcji nie będzie towarzyszył transfer innych niż Nieruchomość i Maszyny kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Sprzedającego, obejmujących w szczególności:
- firmę (nazwę przedsiębiorstwa);
- zasadniczo - należności i zobowiązania;
- umowy rachunków bankowych;
- środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie;
- prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z prowadzeniem bieżącej działalności (w tym w szczególności umów z profesjonalnymi doradcami, księgowymi Sprzedającego, umowy leasingu).
Nabywca będzie zobowiązany we własnym zakresie zapewnić sobie dostawę odpowiednich usług istotnych dla prowadzenia działalności, jak również dostawę mediów do Nieruchomości. Przedmiotem transakcji nie jest bowiem przeniesienie na Nabywcę dotychczas obowiązujących umów.
Stanowisko Wnioskodawców, zgodnie z którym zbywane składniki majątkowe nie stanowią przedsiębiorstwa jest poparte interpretacją przepisów prawa dokonaną przez Ministra Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. Z odpowiedzi Ministra Finansów na interpelację poselską można wywnioskować, iż za sprzedaż przedsiębiorstwa nie można uznać sprzedaży samego budynku, nawet jeśli jest on przeznaczony na wynajem. Przedsiębiorstwem, bowiem, może być budynek wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, zawartymi umowami najmu, zarządzania, dostawy mediów i innymi umowami związanymi z tym budynkiem i działalnością polegającą na wynajmie.
Kolejnego argumentu przemawiającego za tym, iż przedmiotem analizowanej transakcji nie jest przedsiębiorstwo, dostarczają orzeczenia sądów , w których wyrażono tezę, iż zbycie przez podatnika tylko części jego aktywów z definicji nie może być zakwalifikowane jako zbycie przedsiębiorstwa, choćby nawet przedmiotem zbycia była zdecydowana większość składników majątkowych funkcjonującego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi bowiem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Tymczasem, transakcji sprzedaży Nieruchomości oraz Maszyn na rzecz Kupującego nie będzie towarzyszył transfer innych aktywów Sprzedającego.
Na uwagę zasługuje również zawarta w ustawowej definicji przedsiębiorstwa i niejednokrotnie podkreślana w orzecznictwie sądów kwestia, iż przedsiębiorstwo nie jest tylko sumą jego składników, lecz ich zorganizowanym zespołem. Zdaniem Wnioskodawców składniki majątkowe będące przedmiotem planowanej transakcji nie stanowią zorganizowanego zespołu, jako że m.in. prawa i obowiązki wynikające z umów rachunków bankowych czy też chociażby umów w zakresie finansowania działalności itp. nie zostaną przejęte przez Kupującego.
Działalność polegająca na wynajmie Nieruchomości i Maszyn nie stanowi także ZCP wyodrębnionej w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Sprzedającego. Na gruncie ustawy o VAT mamy do czynienia z ZCP jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:
- istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, który byłby wyodrębniony funkcjonalnie i zdolny do prowadzenia samodzielnej działalności - tzn. aby w przedsiębiorstwie Sprzedającego istniał zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania), który byłby przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych i mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze:
- wyodrębnienie organizacyjne i finansowe - tzn. wspomniany zespół jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;
Aby można było mówić o wyodrębnieniu funkcjonalnym przenoszonych składników, musiałyby one pozostawać między sobą we wzajemnych interakcjach w taki sposób, że należałoby je traktować jako zorganizowany, autonomiczny zespół wyodrębniony w przedsiębiorstwie Sprzedającego. Tymczasem, jak zostało już wskazane, w analizowanym przypadku składniki będące przedmiotem Transakcji nie stanowią takiego autonomicznego, zorganizowanego zespołu m.in. z uwagi na fakt, iż m.in. prawa i obowiązki wynikające z istotnych umów związanych z działalnością gospodarczą Sprzedającego nie zostaną przejęte przez Nabywcę.
Sprzedawana Nieruchomość i Maszyny nie będą również posiadały zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo zdolne do samodzielnej realizacji zadań gospodarczych. Jako kryterium zdolności do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo w praktyce wskazuje się bowiem możliwość samodzielnego działania na rynku jako odrębny podmiot prowadzący zadania gospodarcze realizowane w obecnym przedsiębiorstwie. Przedmiot planowanej przez strony transakcji nie umożliwiłby samodzielnego i trwałego funkcjonowania Nieruchomości oraz Maszyn. Aby zagwarantować niezakłóconą kontynuację działalności Sprzedającego, Kupujący będzie musiał zaangażować własne zasoby oraz zapewnić - już we własnym zakresie:
- zarządzanie nieruchomością;
- dostawę mediów i usług do nieruchomości;
- ubezpieczenie Nieruchomości oraz Maszyn;
- obsługę prawną / podatkową / księgową dotyczącą aspektów związanych z funkcjonowaniem Nieruchomości oraz Maszyn i ich wynajmem.
Przenoszone składniki nie spełniają też kryterium wyodrębnienia organizacyjnego. Zgodnie z dominującą praktyką organów podatkowych, o wyodrębnieniu organizacyjnym zorganizowanej części ze struktur przedsiębiorstwa powinny bowiem świadczyć przykładowo odpowiednie zapisy statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze (tak np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 września 2011 r., sygn. ITPP2/443-888/11/PS). Kryterium wyodrębnienia organizacyjnego spełnione byłoby również wówczas, gdyby zorganizowana część przedsiębiorstwa miała swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, oddział, wydział itp. (tak np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w (...) z dnia 4 września 2012 r., sygn. IPPP1/443-547/12-2/MPe). Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie również w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 13 kwietnia 2016 r. (sygn. ITPP2/4512-115/16/AJ). Tymczasem, przenoszone składniki majątkowe i oparta o nie działalność Sprzedającego nie są obecnie wyodrębnione w żaden z powyższych sposobów w jego przedsiębiorstwie.
Podobnie, Nieruchomość oraz Maszyny będące przedmiotem transakcji nie stanowią finansowo wydzielonej części przedsiębiorstwa Sprzedającego. Sprzedający nie prowadzi pełnej, osobnej rachunkowości dla Nieruchomości oraz Maszyn będących przedmiotem transakcji.
Dla poparcia swojego stanowiska, Wnioskodawcy pragną dodatkowo zwrócić uwagę na poglądy wyrażone w ostatnim czasie przez sądy administracyjne, które wskazują na właściwe kryteria pozwalające ocenić, czy dany zespół składników stanowi ZCP na gruncie podatku VAT.
W szczególności, orzecznictwo sądowe podkreśla, iż wyodrębnienie organizacyjne, finansowe i funkcjonalne musi istnieć już w ramach przedsiębiorstwa zbywcy, co oznacza, że nie jest wystarczające, aby zbywane składniki majątkowe utworzyły przedsiębiorstwo dopiero u nabywcy. Wydzielona część majątku już u zbywcy musi posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
Przykładowo, w wyroku z 24 listopada 2016 r. (sygn. akt I FSK 1316/15), NSA wskazał jednoznacznie, że dla spełnienia kryterium ZCP kluczowe jest, iż „realizacja określonych zadań gospodarczych możliwa jest z wykorzystaniem tego określonego zespołu składników majątkowych, nie zaś dopiero w połączeniu z innymi składnikami majątkowymi, czy też dopiero w połączeniu z przedsiębiorstwem nabywcy”.
Tylko zatem okoliczność, iż dany konglomerat składników zdolny jest do samodzielnej działalności bez konieczności uzupełnienia go o dodatkowe elementy (po nabyciu i włączeniu do przedsiębiorstwa nabywcy) uprawniać może do uznania go za ZCP. Jak zaakcentował bowiem NSA, „nie chodzi tu o zespół składników majątkowych, które po włączeniu do majątku nabywcy i podjęciu określonych działań (np. zawarciu umów najmu, zatrudnieniu lub wydzieleniu grupy pracowników do obsługi tej działalności) będą mogły funkcjonować jako niezależny zakład (dział, wydział itp.), a przekazanie takiego zespołu składników majątkowych, który jest zdolny do samodzielnego funkcjonowania w takim charakterze”.
Równocześnie, w przedmiotowym wyroku NSA wywiódł też obszernie, iż okoliczność kontynuacji działalności przez nabywcę ma znaczenie dopiero w momencie ustalenia, że zbywany zespół składników majątkowych spełnia warunki definicji ZCP. Natomiast sam fakt, że nieruchomości mogą stanowić przedmiot najmu, tak u zbywcy, jak i następnie u nabywcy, nie czyni automatycznie z tych nieruchomości ZCP.
Jak wskazał Sąd, zabudowane nieruchomości nie tworzą bowiem same w sobie całości zdolnej do prowadzenia działalności gospodarczej (nawet jeżeli efektywnie wykorzystywane są do celów wynajmu). Warunek stosownego wyodrębnienia i zdolności do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej spełniony mógłby być potencjalnie dopiero wówczas, gdyby powyższa działalność w zakresie najmu prowadzona była poprzez wydzielony w strukturze organizacyjnej zbywcy zakład, obejmujący nie tylko przypisane do tej działalności nieruchomości, ale też obsługę (pracowników), finansowanie, umowy itp. Innymi słowy, za element rozróżniający sprzedaż zespołu składników majątkowych od sprzedaży przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części NSA uznaje więc okoliczność, czy przedmiotem transakcji, oprócz samej nieruchomości oraz umów najmu jest także struktura składająca się na działalność w zakresie wynajmu nieruchomości (a także, czy struktura ta jest wyodrębniona organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie w ramach przedsiębiorstwa dokonującego dostawy).
NSA wypowiedział się w zbliżonej sprawie również w wyroku z dnia 1 lutego 2017 r. (sygn. I FSK 999/15), w którym zauważył on, iż „samo zawarcie następczo umów umożliwiających prowadzenie nawet tożsamej co do charakteru działalności nie przesądza o jej kontynuacji w oparciu o zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Takie ustalenie pomijałoby bowiem wskazany wyżej warunek funkcjonalności zorganizowanej części przedsiębiorstwa już w momencie nabycia składników majątkowych."
Podobne stanowisko zostało przez NSA w wyroku z 26 stycznia 2018 r., sygn. akt I FSK 1127/17 czy też WSA w (...) w wyroku z dnia 6 września 2018 r., sygn. akt III SA/Wa 3209/17.
Sprzedaż przez małżonków:
Fakt, iż D.G. nie prowadzi działalności gospodarczej i nie jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem VAT, nie ma wpływu na podstawę opodatkowania VAT z tytułu odpłatnej dostawy Nieruchomości. Skoro bowiem Nieruchomość została nabyta przez P.G., na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą i tak była wykorzystywana, to cała cena sprzedaży stanowi podstawę opodatkowania tymże podatkiem.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Zgodnie zaś z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Na definicję podatnika składają się zatem obydwa powyższe elementy. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Ustawa o podatku od towarów i usług nie wymienia małżonków jako odrębnej kategorii podatników. Dla określenia zakresu podmiotowego opodatkowania podatkiem VAT w odniesieniu do czynności dokonanej przez małżonków, znaczenie ma okoliczność, kto w rzeczywistości podjął czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W ocenie Wnioskodawców, to P.G. dokona odpłatnej dostawy towarów w postaci Nieruchomości i Maszyn, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. To bowiem on dokonał zakupu Nieruchomości oraz Maszyn w związku z wykonywaną przez siebie działalnością gospodarczą. Wprawdzie w momencie zakupu Nieruchomości oraz Maszyn pozostawał w związku małżeńskim i nabycie nastąpiło do majątku wspólnego małżonków, jednak wszystkie te zakupy były realizowane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą i wyłącznie w tej działalności wykorzystywane.
W literaturze podkreśla się, iż zasadnicze znaczenie dla oceny skutków podatkowych ma istnienie tzw. majątku podatkowego przedsiębiorcy tj. składników, które tworzą przedsiębiorstwo w postaci środków trwałych, towarów handlowych, surowców i materiałów. W sytuacji gdy daną nieruchomość nabyto do majątku wspólnego, ale jest ona wykorzystywana przez przedsiębiorcę, to jej sprzedaż podlega opodatkowaniu według zasad właściwych dla działalności gospodarczej. To przedsiębiorca w sensie ekonomicznym kontroluje nieruchomość. Ważne na gruncie podatku od towarów i usług są zatem skutki ekonomiczne, czynności faktyczne, nie zaś relacje majątkowe funkcjonujące na gruncie prawa cywilnego. Nie bez znaczenia pozostaje również, że w przypadku zakupu przez przedsiębiorcę danego składnika majątkowego, wchodzi on do majątku wspólnego małżonków. Jego sprzedaż jednak nie podlega opodatkowaniu przez tego z małżonków który działalności gospodarczej nie prowadzi. W takich przypadkach, w sensie podatkowym, nabycia oraz zbycia dokonuje wyłącznie przedsiębiorca - tak S. Brzeszczyńska, Optymalizacja VAT sposobu nabycia nieruchomości ze względu na osobę zbywcy, ABC - komentarz praktyczny.
W tym kontekście, w przypadku sprzedaży nieruchomości w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez jednego z małżonków (P.G.), za zbywcę w ujęciu podatkowym (stronę transakcji - czynności opodatkowanej dostawy) należy uznać wyłącznie P.G., będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Stan własnościowy sprzedawanej nieruchomości, czy też uprawnienia do rozporządzania nieruchomością nie będą miały znaczenia dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Stanowisko powyższe znajduje potwierdzenie w orzecznictwie sądów administracyjnych. Tytułem przykładu Wnioskodawcy wskazują na wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 października 2021 r. w sprawie o sygn. akt I FSK 731/18.
Ad.2.
W ocenie Wnioskodawców sprzedaż Nieruchomości podlega zwolnieniu z opodatkowania w związku ze sprzedażą po upływie 2 lat licząc od dnia pierwszego jej zasiedlenia. Z uwagi jednak na status Sprzedającego oraz Nabywcy jako podatników VAT, Strony mogą zrezygnować z tego zwolnienia i wybrać opodatkowanie VAT według stawki podstawowej. Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Sprzedaż prawa własności działki wchodzącej w skład Nieruchomości będzie zatem dzieliła traktowanie VAT właściwe dla dostawy budynków znajdujących się na tej działce.
Sprzedaż Nieruchomości będzie więc opodatkowana VAT jako dostawa towarów, chyba że zastosowanie znalazłoby jedno ze zwolnień przewidzianych w ustawie o VAT. W przedmiotowym przypadku, sprzedaż Nieruchomości mogłaby podlegać zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2, pkt 10 ustawy o VAT.
W kontekście powyższego, Wnioskodawcy wskazują, że w odniesieniu do planowanej transakcji nie znajdzie zastosowania zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, obejmujące dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeśli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Jak bowiem wynika z opisu zdarzenia przyszłego, Nieruchomość nie była i do dnia transakcji nie będzie wykorzystywana przez Sprzedającego wyłącznie na cele działalności zwolnionej z VAT. Ponadto, przy nabyciu Nieruchomości Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Tym samym, przesłanki umożliwiające zastosowanie zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT nie zostały spełnione. Równocześnie, zgodnie z przepisem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawa budynków, budowli i ich części jest zwolniona z VAT, poza następującymi wyjątkami:
(i)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
(ii)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Jednocześnie, w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
1.wybudowaniu lub
2.ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Zdaniem Wnioskodawców, biorąc pod uwagę powyższe regulacje, jak też przedstawione okoliczności zdarzenia przyszłego, pierwsze zasiedlenie istniejących budynków nastąpiło najpóźniej w 31 grudnia 2019 r., tj. w dacie oddania do użytkowania ostatniego z budynków. Z kolei od 1 stycznia 2020 r., wszystkie budynki nieprzerwanie pozostają przedmiotem najmu, który podlega opodatkowaniu VAT. Tym samym, transakcja będzie dokonywana po upływie przynajmniej dwóch lat od pierwszego zasiedlenia. W konsekwencji transakcja będzie spełniać warunki zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT, przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT.
Jednocześnie, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części podatkiem VAT, pod warunkiem, że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części: (a) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni oraz (b) złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części podatkiem VAT.
Zarówno Sprzedający jak i Kupujący będą zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni w momencie sprzedaży Nieruchomości. A zatem, zdaniem Wnioskodawców, strony będą uprawnione na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT do rezygnacji ze zwolnienia i opodatkowania transakcji podatkiem VAT - pod warunkiem złożenia zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania dostawy podatkiem VAT.
Stanowisko Państwa w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Odstępuję od uzasadnienia prawnego tej oceny.
Końcowo nadmieniam, że jednolity tekst ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ogłoszony jest w Dzienniku Ustaw z 2022 r. poz. 931 ze zm.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Interpretacja dotyczy wyłącznie zakresu podatku od towarów i usług. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Zaznaczenia wymaga, że tut. Organ wydając interpretację przepisów prawa podatkowego na podstawie art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej nie prowadzi postępowania podatkowego w rozumieniu tej ustawy. Niniejsza interpretacja indywidualna ogranicza się wyłącznie do udzielenia informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w okolicznościach zdarzenia przyszłego podanego przez Wnioskodawcę. Z powyższych przepisów wynika, że organ rozpatrując wniosek o wydanie interpretacji nie podejmuje wyjaśnienia stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, tj. nie przeprowadza dowodów, lecz dokonuje oceny prawnej przedstawionych we wniosku okoliczności w kontekście zadanego pytania przyporządkowanego do danego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. W tym miejscu organ interpretacyjny zastrzega jednak, że gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny interpretacja nie wywoła skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
(...) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa.
Podstawą prawną dla odstąpienia od uzasadnienia interpretacji jest art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej.
Art. 14c § 1 ustawy – Ordynacja podatkowa stanowi, że
Interpretacja indywidualna zawiera wyczerpujący opis przedstawionego we wniosku stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego oraz ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. Można odstąpić od uzasadnienia prawnego, jeżeli stanowisko wnioskodawcy jest prawidłowe w pełnym zakresie.