Temat interpretacji
brak prawa do odliczenia kwoty podatku VAT w związku z realizacją projektu w ramach PROW na lata 2014-2020
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.), art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.), Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 marca 2020 r. (data wpływu 18 marca 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia kwoty podatku VAT w związku z realizacją projektu w ramach PROW na lata 2014-2020 pn. . jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 18 marca 2020 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odliczenia kwoty podatku VAT w związku z realizacją projektu w ramach PROW na lata 2014-2020 pn. .
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług VAT.
Wnioskodawca jest instytucją kultury (osobą prawną) wpisaną do rejestru Instytucji Kultury prowadzonego przez organizatora & gminę. Wnioskodawca prowadzi działalność kulturalną m.in. prowadzi kilka świetlic wiejskich na terenie gminy. () została zawarta umowa o dofinansowanie projektu pn. w ramach operacji Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne w ramach działania Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich w ramach PROW 2014-2020. Projekt zrealizowano w okresie od () do ().
Głównym celem projektu jest poprawa warunków lokalowych i wprowadzenie nowych zajęć w świetlicy wiejskiej poprzez przebudowę i wyposażenie budynku świetlicy. Założeniem jest także poprawa jakości życia oraz podniesienie standardu usług kulturalnych mieszkańców wsi.
Objęta projektem świetlica wiejska stanowi własność gminy zgodnie z księgą wieczystą. Wnioskodawca zarządza świetlicą na podstawie zawartej z gminą umowy użyczenia. Bez finansowego wsparcia ze środków zewnętrznych planowane do realizacji działanie nie zostałoby zrealizowane ze względu na brak wystarczających środków finansowych.
Realizacja projektu polegała na przebudowie świetlicy (wykonanie stolarki zewnętrznej i wewnętrznej, wykonanie instalacji elektrycznych, wodno-kanalizacyjnych, sanitarnych, odnowienie elewacji oraz wykonanie instalacji fotowoltaicznej) oraz wyposażeniu i utworzeniu nowych pracowni: modelarsko-technicznej i ceramicznej. Z efektów realizacji projektu będą korzystać mieszkańcy całej gminy: dzieci, młodzież jak i dorośli. Odnowiona świetlica umożliwi mieszkańcom organizację spotkań kulturalnych w tym m.in.: spotkań wielkanocnych i bożonarodzeniowych, podczas których mieszkańcy wykonują ozdoby świąteczne, występów oraz spotkania artystycznych lokalnych zespołów ludowych. Prowadzone będą bezpłatne zajęcia ceramiczne i modelarskie dla dzieci i młodzieży. Poprawa stanu infrastruktury społecznej przyczyni się do poprawy atrakcyjności turystycznej gminy oraz do zwiększenia integracji społecznej co wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców. Ponadto przebudowana w ramach projektu świetlica wiejska udostępniana będzie bezpłatnie mieszkańcom gminy.
W wyniku realizacji projektu Wnioskodawca nie będzie świadczyć usług noszących znamiona działalności gospodarczej, opodatkowanych określonymi stawkami VAT & zmodernizowana infrastruktura będzie udostępniana nieodpłatnie, co stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przebudowany budynek świetlicy wiejskiej nie będzie realizować sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług. Nie powstaje tu żadna możliwość odzyskania (nawet częściowego) naliczonego podatku VAT.
Wnioskodawca zaliczyło kwotę podatku naliczonego od realizowanej inwestycji do kosztów kwalifikowanych projektu i chce otrzymać na ten wydatek dofinansowanie. W tym celu Wnioskodawca zobowiązany jest udowodnić, że tego podatku nie może odzyskać w całości lub w części, zarówno podczas realizacji inwestycji, jak i po jej zakończeniu. Tylko w takiej sytuacji może zaliczyć podatek od towarów i usług poniesiony na realizację inwestycji do wydatków kwalifikowanych opisanego projektu. W związku z powyższym Wnioskodawca jest zobowiązane przedłożyć do Urzędu Marszałkowskiego Województwa interpretację indywidualną dotyczącą odliczenia lub zwrotu podatku od towarów i usług.
Wykonawcą robót budowlanych była firma, z którą podpisano umowę w dniu (). Wykonawca zrealizował umowę w wymaganym terminie do (). Po podpisaniu protokołu odbioru, wykonawca wystawił fakturę, która została już zapłacona.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy w związku z realizacją projektu w ramach PROW na lata 2014-2020 Wnioskodawca miał prawo do odliczenia kwoty podatku VAT?
Stanowisko Wnioskodawcy:
Zdaniem Wnioskodawcy nie przysługiwało mu prawo do odzyskania podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacją projektu.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT prawo do odzyskania VAT naliczonego przysługuje przy łącznym spełnieniu dwóch przesłanek, tj. nabywcą towarów i usług jest podatnik VAT oraz nabywane towary i usługi są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Pierwszą przesłankę Wnioskodawca spełnia zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, że podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast druga z powyższych przesłanek nie zostanie spełniona (w związku z tym, że świetlica będzie udostępniania bezpłatnie mieszkańcom) i tym samym, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków związanych z przebudową świetlicy wiejskiej.
Przebudowana świetlica wiejska będzie służyła zaspokajaniu zbiorowych potrzeb mieszkańców. Z tytułu wykonywania tych czynności Wnioskodawca nie będzie pobierał żadnych opłat, a powstały w związku z realizacją inwestycji majątek będzie służył wyłącznie do realizacji zadań własnych Gminy, które zostały powierzone Wnioskodawcy. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawcy, powstała w ramach projektu infrastruktura nie będzie wykorzystywana do czynności podlegających opodatkowaniu.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 ze. zm. ), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy w przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika określone zostały w art. 87 ust. 2-6 ustawy.
Zatem prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.
Tak skonstruowana zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Podkreślić również należy, że aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go dla tej czynności za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest instytucją kultury zarejestrowaną jako czynny podatnik podatku od towarów i usług i wpisaną do rejestru Instytucji Kultury w gminie. Wnioskodawca zrealizował projekt pn. w ramach operacji Inwestycje w obiekty pełniące funkcje kulturalne & PROW na lata 2014-2020. Głównym celem projektu jest poprawa warunków lokalowych i wprowadzenie nowych zajęć w świetlicy poprzez przebudowę i wyposażenie budynku, a także poprawa jakości życia oraz podniesienie standardu usług kulturalnych mieszkańców wsi. Wnioskodawca zarządza świetlicą na podstawie zawartej umowy użyczenia z właścicielem gminą. Realizacja inwestycji polegała na przebudowie świetlicy & wykonanie stolarki, instalacji fotowoltaicznej, wodno-kanalizacyjnej oraz instalacji sanitarnych a także odnowienie elewacji & oraz wyposażeniu i utworzeniu nowych pracowni & ceramicznej i modelarsko-technicznej. W świetlicy prowadzone będą bezpłatne zajęcia ceramiczne i modelarskie dla dzieci i młodzieży. Poprawa stanu infrastruktury przyczyni się do poprawy atrakcyjności turystycznej gminy oraz do zwiększenia integracji społecznej co wpłynie na poprawę jakości życia mieszkańców. Przebudowana świetlica będzie bezpłatnie udostępniana mieszkańcom gminy. Wnioskodawca nie będzie świadczyć usług noszących znamiona działalności gospodarczej, opodatkowanych określonymi stawkami VAT & zmodernizowana infrastruktura będzie udostępniana nieodpłatnie, co stanowi czynność niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Przebudowany budynek świetlicy wiejskiej nie będzie realizować sprzedaży opodatkowanej podatkiem od towarów i usług.
W związku z powyższym opisem wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą prawa do odliczenia kwoty podatku VAT w związku z realizacją projektu w ramach PROW na lata 2014-2020 pn. .
W tym miejscu należy powtórzyć, że zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, odliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez podatnika podatku VAT w ramach działalności gospodarczej do wykonywania czynności generujących podatek należny.
Zatem mając na uwadze cytowane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że w niniejszej sytuacji przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego nie zostaną spełnione, gdyż nabyte towary i usługi jak wskazano we wniosku nie będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Przebudowana świetlica będzie udostępniana mieszkańcom Gminy bezpłatnie.
Wobec powyższego ze względu na niespełnienie podstawowej pozytywnej przesłanki warunkującej prawo do odliczenia podatku naliczonego, jaką jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, Wnioskodawcy nie przysługiwało i nie przysługuje w związku z realizacją ww. zadania prawo do odzyskania podatku VAT w trybie art. 86 ust. 1 ustawy przez jego odliczenie w tym także prawo do zwrotu różnicy podatku.
Zatem mając na względzie powyższe, stanowisko Wnioskodawcy w myśl którego stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, prawo do odzyskania podatku VAT naliczonego od wydatków związanych z realizacja projektu nie przysługiwało i nie przysługuje jest prawidłowe.
Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Interpretacja została wydana w oparciu o stwierdzenie Wnioskodawcy, że nabywane w trakcie realizacji projektu towary i usługi nie będą związane z wykonywaniem przez Gminę czynności opodatkowanych. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Ponadto tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem zapytania Wnioskodawcy. Inne kwestie, które nie zostały objęte pytaniem wskazanym we wniosku, a wynikające z opisu sprawy oraz stanowiska Wnioskodawcy nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone. Należy zaznaczyć, że kryterium kwalifikowalności wydatków w ramach rozliczeń dotyczących wykorzystywanych środków pomocowych Unii Europejskiej (w tym kwalifikowalności podatku od towarów i usług), nie jest zagadnieniem regulowanym przez przepisy prawa podatkowego. Określenie kryteriów kwalifikowalności wydatków objętych dofinansowaniem w ramach programu operacyjnego, zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 6 grudnia 2006 r. o zasadach prowadzenia polityki rozwoju (Dz. U. z 2018 r., poz. 1307, z późn. zm.), należy do zadań instytucji zarządzającej, która na podstawie art. 25 ust. 1 ww. ustawy, odpowiada za prawidłową realizację programu operacyjnego.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
Bieg powyższego terminu nie rozpoczyna się do dnia zakończenia okresu stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID (art. 15zzs ust. 1 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r., poz. 374 z późn. zm.).
Jednocześnie, stosownie do art. 15zzs ust. 7 ww. ustawy z dnia 2 marca 2020 r., czynności dokonane w postępowaniach, o których mowa w ust. 1, w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii ogłoszonego z powodu COVID są skuteczne. Tym samym, Strona może skutecznie wnieść skargę pomimo wstrzymania biegu powyższego terminu. Zgodnie z art. 57a ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej