Nieuznanie za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działki oraz braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży ww. działki. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-2.4012.224.2022.4.PRP

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 27 czerwca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.224.2022.4.PRP

Temat interpretacji

Nieuznanie za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działki oraz braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży ww. działki.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

21 marca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 21 marca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania za podatnika podatku od towarów i usług z tytułu sprzedaży działki nr 1 oraz braku opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży ww. działki oraz podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 3 czerwca 2022 r. (wpływ 22 czerwca 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką działek gruntu o numerach 1, 2, 3, 4, 5 o łącznej powierzchni 7,21 ha położonych w …, dla których Sąd Rejonowy … ....IV Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą o numerze …. Wyżej wymienione działki Wnioskodawczyni nabyła wraz z mężem … na podstawie umowy sprzedaży zawartej w dniu 30.12.1992 r. Nieruchomość wchodziła w skład majątku wspólnego małżonków, zaś między nimi panował ustrój wspólności ustawowej małżeńskiej. W dniu 03.11.2020 r. … zmarł. Spadek po nim - na mocy aktu poświadczenia dziedziczenia sporządzonego w dniu 08.12.2020 r. Repertorium A numer … - nabyła Wnioskodawczyni i … (syn Wnioskodawczyni i zmarłego) w udziałach po 1/2 części spadku. Wnioskodawczyni planuje dokonać podziału majątku wspólnego i działu spadku połączonego ze zniesieniem współwłasności nieruchomości opisanych w księdze wieczystej o numerze ….. Na mocy tej umowy działka o numerze 1 stanie się wyłączną własnością Wnioskodawczyni jako część jej majątku wspólnego w ramach dokonanego podziału. Dalej Wnioskodawczyni zamierza zbyć w drodze umowy sprzedaży działkę numer 1 na rzecz innego podmiotu - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej. Powodem decyzji Wnioskodawczyni o sprzedaży nieruchomości jest jej atrakcyjne położenie oraz fakt, iż Wnioskodawczyni nie zamierza wykorzystywać działki na własne cele, bowiem swoje centrum życiowe posiada w innym miejscu - w domu położonym w …... Wnioskodawczyni znajduje się na emeryturze, a uzyskane w toku sprzedaży środki pieniężne zamierza przeznaczyć na zabezpieczenie swojej przyszłości.

Ponadto w uzupełnieniu wniosku na zadane w wezwaniu pytania o treści:

1)Czy zbycie działki nr 1nastąpi w ramach prowadzenie przez Panią działalności gospodarczej w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odp. Nie

2)Jakie rzeczy i prawa majątkowe będą przedmiotem umowy o dział spadku oraz zniesienia współwłasności i kiedy dział spadku nastąpi? Jakie osoby będą brały udział w tym dziale spadku i jakie będą skutki rzeczowe (jakie rzeczy nabędą uczestnicy)? Czy wartość rzeczy i praw majątkowych nabytych przez Panią w drodze działu spadku i zniesienia współwłasności zwiększy się w stosunku do wartości Pani udziałów w składnikach majątkowych przed tym działem spadku? Czy dział spadku nastąpi bez spłat i dopłat? W sytuacji, gdy będą spłaty i dopłaty należy wskazać z jakiego tytułu?

Odp. Umowa o częściowy nieodpłatny dział spadku została zawarta w dniu 22.03.2022 r. przed zastępcą notarialnym …., zastępcą notariusza …. i zarejestrowana pod nr aktu notarialnego rep. …., jej przedmiotem było:

-działka gruntu nr 1 .. …,

-działki gruntu nr 2, 3, 4, 5 położone w …, gmina …, co do których współwłaścicielami pozostali: … w udziale 3/4 części, … w udziale 1/4 części; częściowy dział spadku został dokonany bez żadnych spłat i dopłat; wskutek częściowego działu spadku …. nabyła ponad przysługujący jej udział 1/4 części w prawie własności działki nr 1 położonej w …., gmina ….;

3)Kiedy (w jakim roku) zamierza Pani sprzedać działkę nr 1?

Odp. Działka nr 1 została sprzedana przez …. w dniu 16.05.2022 r.

4)Czy jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT?

Odp. Nie jest Pani zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT.

5)W jakim celu dokonała Pani wraz z mężem 30 grudnia 1992 r. nabycia działki, będącej przedmiotem sprzedaży?

Odp. Nabycie nastąpiło na podstawie umowy sprzedaży od rodziców męża …, w celu zamieszkania z rodzicami męża wraz z ustanowioną dla nich służebnością mieszkania (rodzice męża już nie żyją – służebność wygasła) i opieki nad rodzicami męża, a także ówcześnie do działalności wytwórczej w rolnictwie.

6)Jakie było/jest faktyczne wykorzystywanie przez Panią działki, będącej przedmiotem sprzedaży?

Odp. Faktycznie działka była wykorzystywana jako nieużytek lub jako przydomowy ogródek.

7)Czy działka od dnia nabycia do dnia przedmiotowej sprzedaży była/jest wykorzystywana przez Panią wyłącznie do działalności zwolnionej od podatku od towarów i usług?

Odp. Tak

8)Czy nabycie 30 grudnia 1992 r. działki, będącej przedmiotem sprzedaży, nastąpiło w ramach czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem VAT?

Odp. Nie

9)Czy przy nabyciu 30 grudnia 1992 r. działki, będącej przedmiotem sprzedaży, był wykazany podatek należny? Jeżeli nie, to dlaczego podatek nie był wykazany?

Odp. Podatek należny nie był wskazany, gdyż sprzedaż nieruchomości nie była objęta obowiązkiem podatkowym.

10)Czy w związku z nabyciem 30 grudnia 1992 r. przedmiotowej działki, będącej przedmiotem sprzedaży, przysługiwało Pani prawo do odliczenia podatku naliczonego?

Odp. Nie

11)Proszę podać kiedy będzie miała miejsce transakcja sprzedaży przedmiotowej nieruchomości (proszę podać miesiąc, rok).

Odp. Transakcja sprzedaży miała miejsce 16.05.2022 r.

12)Czy na dzień sprzedaży dla działki, będącej przedmiotem sprzedaży, będzie uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego? Jeżeli tak, to należy wskazać:

-jakie przeznaczenie określa miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego?

-z czyjej inicjatywy nastąpiło/nastąpi uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i wynikające z ww. planu przeznaczenie ww. działki, czy uchwalenie ww. planu nastąpi z Pani inicjatywy?

Odp. Tak, na dzień sprzedaży był uchwalony miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego:

-nieruchomość w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod tereny funkcji przemysłowych, bazowych (w tym baz budowlanych) i składowych - symbol planu „P” oraz tereny dróg publicznych klasy zbiorczej - symbol planu 2KD(Z), i nie jest Nieruchomością rolną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11.04.2003 roku o kształtowaniu ustroju rolnego,

-uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i ww. przeznaczenie działki zostało uchwalone z inicjatywy gminy

13)Czy na dzień sprzedaży dla działki będącej przedmiotem sprzedaży, została/zostanie wydana decyzja o warunkach zabudowy? Jeśli tak, to należy wskazać:

-kiedy decyzja została/zostanie wydana?

-z czyjej inicjatywy nastąpiło/nastąpi wydanie decyzji o warunkach zabudowy?

Odp. Nie

14)Czy działka, będąca przedmiotem sprzedaży, na dzień sprzedaży będzie zabudowana czy niezabudowana?

Odp. Niezabudowana

15)Jeśli nieruchomość na dzień sprzedaży będzie zabudowana, należy wskazać:

-jakie naniesienia (budynki/budowle/urządzenia budowlane) znajdują się na działce?

-czy ww. naniesienia są trwale związane z gruntem?

-czy przedmiotowe naniesienia stanowią budynek/budowlę/urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994r. Prawo budowlane?

-jeżeli ww. naniesienia stanowią budynek/budowlę należy wskazać:

·czy nastąpiło pierwsze zasiedlenie budynków/budowli w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?

·czy pomiędzy pierwszym zasiedleniem budynków/budowli a ich dostawą upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

·w jaki sposób budynki/budowle były wykorzystywane?

·czy ponoszono nakłady na ulepszenie ww. budynków/budowli w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, w wysokości wyższej niż 30% wartości początkowej ww. budynków/budowli oraz kiedy takie wydatki były ponoszone?

·czy w stosunku do wydatków na ulepszenie ww. budynków/budowli, przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego?

·czy po oddaniu do użytkowania ulepszonych budynków/budowli miało miejsce ich pierwsze zasiedlenie? Jeżeli tak, to należy wskazać dzień, miesiąc i rok, kiedy nastąpiło/nastąpi pierwsze zasiedlenie.

·czy między pierwszym zasiedleniem ulepszonych budynków/budowli a ich dostawą, upłynie okres dłuższy niż 2 lata?

·w jaki sposób, wykorzystywano ulepszone budynki/budowle po oddaniu ich do użytkowania?

Odpowiedzi należy udzielić odrębnie dla każdego naniesienia znajdującego się na działce.

Odp. Nie dotyczy

16)Czy działka, będąca przedmiotem sprzedaży, była/jest udostępniana innym osobom na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy? Jeżeli tak, to należy wskazać:

-datę zawarcia ww. umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy?

-na jaki okres jest/była zawarta ww. umowa?

-czy jest/była Pani stroną umowy?

-czy umowa miała charakter odpłatny, czy nieodpłatny? Jeśli umowa miała charakter odpłatny to jaka była kwota czynszu z tytułu ww. umowy oraz czy odprowadzała Pani należne podatki?

Odp. Nie

17)Czy zawarła Pani z nabywcą umowę przedwstępną lub inny dokument, na podstawie którego zobowiązała się Pani sprzedać działkę, o której mowa we wniosku. Jeżeli odpowiedź na pytanie jest twierdząca, to należy jednoznacznie wskazać:

a)jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień ww. umowy lub innego dokumentu zawartego z nabywcą, będą ciążyły na kupującym a jakie na sprzedającym?

b)czy w umowie przedwstępnej sprzedaży lub innym dokumencie zostały ustalone warunki, które muszą zostać spełnione w celu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży, przenoszącej prawo własności nieruchomości na nabywcę? Jeśli tak, to jakie?

c)czy udzieliła Pani nabywcy ww. nieruchomości pełnomocnictwa (zgody, upoważnienia) w celu występowania w Jej imieniu w  prawach dotyczących przedmiotowej nieruchomości?

d)jeżeli tak, to do uzyskania jakich konkretnie decyzji i pozwoleń, udzieliła Pani pełnomocnictw nabywcy do występowania w Jej imieniu?

e)jakich czynności dokona do momentu sprzedaży przez Panią ww. nieruchomości, nabywca w związku z udzielonym pełnomocnictwem?

Odp. Tak, zawarła Pani umowę przedwstępną sprzedaży działki;

-jako sprzedająca była Pani zobowiązana do geodezyjnego podziału działki gruntu nr 14 w sposób określony na mapie, stanowiącej załącznik do umowy przedwstępnej, a następnie do przeniesienia na kupującego prawa własności powstałej w wyniku tego podziału działki gruntu oznaczonej aktualnie jako działka 1 o powierzchni 1,50 ha (15.000 m2), za ustaloną cenę sprzedaży oraz do wydania działki na rzecz kupującego w terminie określonym w umowie przyrzeczonej, zaś kupujący zobowiązany był nabyć działkę za cenę sprzedaży określoną umową przedwstępną oraz działkę odebrać w terminie określonym w umowie przyrzeczonej;

-tak - jako sprzedająca była Pani zobowiązana do geodezyjnego podziału działki gruntu nr 14 w sposób określony na mapie, stanowiącej załącznik do umowy przedwstępnej, a także do dokonania działku spadku;

-nie;

-nie dotyczy;

-nie dotyczy.

18)Czy prowadziła Pani w stosunku do działki, będącej przedmiotem sprzedaży, jakiekolwiek działania mające na celu zachęcenie potencjalnego nabywcy do nabycia gruntu, np. czy grodziła działkę, wydzielała drogi wewnętrzne, uzbrajała teren (np. doprowadzenie wody i innych mediów)? Jeśli tak, to jakie, kiedy i w jakim celu?

Odp. Nie

19)Czy podejmowała Pani działania marketingowe w celu sprzedaży przedmiotowej działki, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia? Jeśli tak, to jakie i w jakim celu?

Odp. Nie

20)Czy posiada Pani inne działki, które w przyszłości zamierza sprzedać?

Odp. Nie planuje Pani sprzedaży żadnych innych działek.

21)Czy dokonywała Pani kiedykolwiek sprzedaży działek, jeśli tak to należy podać odrębnie do każdej sprzedanej nieruchomości:

-jakie to nieruchomości?

-kiedy i w jaki sposób weszła Pani w posiadanie tych nieruchomości?

-w jakim celu nieruchomości te zostały nabyte przez Panią?

-w jaki sposób nieruchomości były wykorzystywane przez Paniąod momentu wejścia w ich posiadanie do chwili sprzedaży?

-kiedy dokonała Pani ich sprzedaży i co było przyczyną ich sprzedaży?

-ile działek zostało sprzedanych i jakich (niezabudowanych czy zabudowanych, jeśli zabudowanych to czy były to nieruchomości mieszkalne czy użytkowe)?

-czy z tytułu ich sprzedaży odprowadzała Pani podatek VAT, składała deklaracje VAT-7 oraz zgłoszenie rejestracyjne VAT-R?

-na co zostały przeznaczone środki uzyskane ze sprzedaży ww. nieruchomości?

Odp. Tak - w 2014 r. wraz z mężem … sprzedała Pani działkę sąsiadowi o powierzchni około 16 arów:

-była to działka wyodrębniona z nieruchomości nabytej przez Panią i Pani męża … na podstawie umowy sprzedaży od rodziców męża …,

-nabycie nastąpiło na podstawie umowy sprzedaży od rodziców męża … w dniu 30.12.1992 r. - tak weszła Pani w jej posiadanie,

-w celu zamieszkania z rodzicami męża, wraz z ustanowioną dla nich służebnością mieszkania (rodzice męża już nie żyją - służebność wygasła) i opieki nad rodzicami męża, a także ówcześnie do działalności wytwórczej rolnictwie,

-faktycznie działka była wykorzystywana jako nieużytek lub jako przydomowy ogródek,

-działka została sprzedana w 2014 r. gdyż Pani z mężem potrzebowali dodatkowych środków,

-została sprzedana jedna działka niezabudowana,

-nie,

-środki przeznaczyła Pani z mężem na zaspokojenie bieżących potrzeb egzystencjalnych.

W związku z upływem czasu od dnia złożenia wniosku, do dnia złożenia uzupełnienia, wskazuje Pani, że został już dokonany dział spadku i w jego wyniku została Pani wyłącznym właścicielem działki nr 1, bez obowiązku spłat i dopłat na rzecz syna …., a nadto działka, której dotyczy Pani wniosek (1) została sprzedana w dniu 16.05.2022 r., zatem wniosek nie dotyczy już zdarzenia przyszłego.

Pytanie

Czy w związku ze sprzedażą działki o numerze 1, którą Wnioskodawczyni nabędzie na wyłączną własność poprzez dokonany podział majątku wspólnego oraz dział spadku po zmarłym ..., na rzecz podmiotu trzeciego - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, Wnioskodawczyni stanie się podatnikiem, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym zobowiązana będzie do zapłaty podatku od towarów i usług?

Pani stanowisko w sprawie

Zdaniem Wnioskodawczyni w przypadku zbycia działki nr 1 na rzecz innego podmiotu - spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie powstanie po jej stronie obowiązek zapłaty podatku od towarów i usług, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, albowiem nie jest ona płatnikiem, o którym mowa w ww. przepisie.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o których mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 tejże ustawy działalność gospodarcza obejmuje natomiast wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając działki budowlane działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową czyli stałą (nawet jeśli czynność została wykonana raz, ale okoliczności wskazują na to, że będą następne).

Poza tym, za podatnika VAT z tytułu sprzedaży nieruchomości może zostać uznana taka osoba fizyczna, która w danej transakcji działa w sposób profesjonalny. O działaniu sprzedawcy nieruchomości w sposób profesjonalny może świadczyć również fakt wielokrotnego i względnie stałego nabywania i zbywania nieruchomości. Nie jest działalnością handlową sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celach odsprzedaży, lecz spożytkowania w celach prywatnych, jako mieszcząca się w zakresie wykonywania prawa własności.

Takie stanowisko znajduje potwierdzenie w treści interpretacji Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 4 marca 2019 roku, 0111-KDIB3-2.4012.791.2018.2.MGO: „Zatem jeśli osoba fizyczna dokonuje sprzedaży swojego majątku osobistego, a czynność ta wykonywana jest okazjonalnie i nie zmierza do nadania jej stałego charakteru, nie oznacza to prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku gdy brak jest przesłanek świadczących o aktywności sprzedawcy w przedmiocie zbycia nieruchomości, która byłaby porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem – zbycie nieruchomości nie stanowi działalności handlowej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, lecz mieści się w ramach zarządu majątkiem prywatnym”.

Dlatego też odpłatne zbycie gruntu należącego do majątku osobistego przez Wnioskodawczynię, a więc osobę fizyczną niebędącą przedsiębiorcą nie może być obciążona podatkiem od towarów i usług, bowiem jej działaniu nie można przypisać charakteru zawodowego, a zbycie ma charakter okazjonalny.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT:

Przez sprzedaż rozumie się odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.

Zatem należy stwierdzić, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu powołanego wyżej przepisu i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy o VAT podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy o VAT.

Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług w świetle powyższych przepisów jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie – czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy w celu dokonania sprzedaży działki będzie Pani podejmowała aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania jej za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu w rozumieniu art. 9 ust. 1 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE” (a tym samym art. 15 ust. 2 ustawy), jako że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.

W tym miejscu należy przytoczyć orzeczenie z dnia 15 września 2011 r. TSUE w sprawach połączonych C-180/10 i C-181/10, z którego wynika, że za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje środki podobne do wykorzystywanych przez handlowca, producenta, tj. wykazuje aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. Chodzi tu przykładowo o nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przykładowo przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Zatem przyjęcie, że dana osoba fizyczna sprzedając nieruchomości działa w charakterze podatnika prowadzącego działalność gospodarczą, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, wymaga ustalenia, że jej działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną), czego przejawem jest taka aktywność tej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną.

Należy stwierdzić, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Jak wyjaśniono wyżej – odwołując się do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska TSUE – w przypadku osób fizycznych, które dokonują zbycia towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT.

Mając na uwadze opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że w analizowanej sprawie brak jest podstaw do uznania Pani w związku z opisaną czynnością, tj. zbyciem działki nr 1, za podatnika podatku od towarów i usług. Z okoliczności sprawy nie wynika bowiem taka aktywność Pani, która wykraczałaby poza ramy czynności związanych ze zwykłym wykonywaniem prawa własności.

Wobec powyższego należy uznać, że dostawa przez Panią ww. działki nie stanowi działalności gospodarczej podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż brak jest przesłanek świadczących o takiej aktywności Pani w przedmiocie zbycia działki nr 1, która jest porównywalna do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem. Nie wystąpił bowiem ciąg zdarzeń, które jednoznacznie przesądzają, że dostawa ww. działki wypełnia przesłanki działalności gospodarczej. Jak wynika z okoliczności sprawy nie podejmowała Pani aktywnych działań w zakresie sprzedaży działki nr 1, które świadczyłyby o angażowaniu środków w sposób podobny do wykorzystywanych przez handlowców.

W przedmiotowej sprawie brak jest przesłanek pozwalających uznać, że Pani dokonując dostawy działki nr 1 wystąpi w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy. Działania podejmowane przez Panią należą do zakresu zwykłego zarządu majątkiem prywatnym. W związku z tym, korzysta Pani z przysługującego prawa do rozporządzania własnym majątkiem, która to czynność oznacza działanie w sferze prywatnej, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie mają zastosowania.

Wobec powyższego, dokonując sprzedaży działki nr 1 nie działa Pani w charakterze podatnika w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, w myśl art. 15 ust. 2 ustawy i w konsekwencji dostawa działki nr 1 nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Ponadto wskazać należy, że niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm. (dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 3, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),

albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).