Temat interpretacji
Obowiązek podatkowy w związku z dokonaniem korekty cen transferowych.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w związku z dokonaniem korekty cen transferowych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 8 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w związku z dokonaniem korekty cen transferowych wpłynął 31 sierpnia 2022 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca to spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Spółka, Wnioskodawca), będąca członkiem Grupy Kapitałowej, w której skład wchodzi w szczególności A Spółka Akcyjna (dalej: A). Druga z ww. spółek to uznany przedsiębiorca funkcjonujący w branży chemicznej. Dla celów prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej A potrzebuje surowców do produkcji. Rolą natomiast Wnioskodawcy jest zakup jednego z surowców pochodzącego z kraju trzeciego (import) w celu jego odsprzedaży do A.
Transakcja pomiędzy Wnioskodawcą, a podmiotem z kraju trzeciego zawsze przeprowadzana jest w walucie dolar amerykański (USD). Dlatego też w odniesieniu do transakcji pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej (Wnioskodawcą oraz A) cena sprzedaży jest ustalana również w USD.
Wnioskodawca do ceny zakupu towaru w USD dolicza stałą marżę procentową. Wnioskodawca pragnie zaznaczyć, że wysokość powyższej marży została ustalona przede wszystkim na podstawie marż stosowanych przez porównywalne podmioty gospodarcze, prowadzące zbliżoną działalność oraz w drodze analizy kosztów ponoszonych przez Wnioskodawcę, w tym związanych z realizacją dostaw. Mieści się ona bowiem w rynkowym przedziale średnich marż operacyjnych uzyskiwanych przez porównywalne podmioty niepowiązane prowadzące działalność porównywalną do działalności Wnioskodawcy. Wnioskodawca systematycznie porównuje wysokość ww. marży z analizą porównawczą (benchmarking), tak aby potwierdzić, czy zastosowana marża spełnia warunki transakcji rynkowej pomiędzy nim, a podmiotem powiązanym.
Faktury zakupu jak i faktury sprzedaży przeliczane są po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury dokumentującego dokonanie transakcji. Upływ czasu (ok. 5 tygodni) pomiędzy zakupem (faktura zakupu), a sprzedażą (faktura sprzedaży) u Wnioskodawcy powoduje, iż do przeliczenia tych faktur zastosowane są kursy z różnych dni, przez co marża w PLN jest inna od oczekiwanej ustalonej w umowie w walucie USD nie uwzględniającej zmian kursów walut w czasie. Cena w PLN nie jest możliwa do określenia ex ante, ponieważ nieznany jest kurs waluty po jakim będzie przeliczona faktura. W związku z tym przedstawienie kalkulacji ex post jest zobrazowaniem zapisów księgowych, z których ewidentnie wynika, że nie jest możliwe kalkulowanie ceny w PLN. ponieważ kurs waluty jest czynnikiem nieprzewidywalnym a istotnie wpływającym na rentowność konkretnej transakcji.
Mając na uwadze tak opisany stan faktyczny Wnioskodawca powziął uzasadnione wątpliwości co do warunków transakcji odsprzedaży towaru dla A, w szczególności rozważa on zmodyfikowanie umowy poprzez dodanie do niej aneksu, który nakazywałby obu stronom dokonanie na koniec każdego roku podatkowego weryfikacji przychodów i kosztów związanych z przedmiotową transakcją. Wówczas, jeśli przeliczona według odpowiedniego kursu marża w złotych będzie odbiegała od wartości rynkowej, to zostanie ona ujęta w korekcie cen transferowych. Dokonywana przez Wnioskodawcę i A korekta cen transferowych nie będzie powodowała korekty cen odsprzedawanego surowca. Będzie ona miała charakter ogólny (nie będzie dotyczyła konkretnego świadczenia) i zostanie dokonana bez odniesienia do konkretnych faktur. Na skutek korekty żaden z podmiotów powiązanych nie otrzyma także jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.
Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług (sformułowane w uzupełnieniu)
1.Jeżeli odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1 jest prawidłowa (tj. Organ interpretacyjny uzna, że Wnioskodawca powinien dokonać korekty cen transferowych w PLN, o której mowa w art. 11e Ustawy o CIT) to czy dokonanie takiej korekty spowoduje, że Wnioskodawca będzie zobligowany do rozpoznania obowiązku podatkowego w VAT? (oznaczone we wniosku nr 3).
W interpretacji indywidualnej znak: 0111-KDIB1-1.4010.586.2022.3.MF potwierdzone zostało Państwa stanowisko dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, zgodnie z którym w przypadku, gdy wahania kursu walutowego spowodują, że transakcja odsprzedaży surowca nie będzie odbywała się na warunkach rynkowych, to wówczas będziecie mogli Państwo przywrócić jej rynkowy charakter dokonując korekty cen transferowych na podstawie art. 11e Ustawy o CIT. Nie będziecie Państwo natomiast zobowiązani do dokonania tego wyłącznie na zasadach ogólnych, bowiem transakcja kontrolowana miała pierwotnie rynkowy charakter.
Biorąc pod uwagę rozstrzygnięcie zawarte w interpretacji z zakresu podatku dochodowego od osób prawnych oraz Państwa wyjaśnieniem zawarte w uzupełnieniu wniosku, zgodnie z którym nie oczekujecie Państwo odpowiedzi napytanie nr 3 jeżeli odpowiedź na pytanie nr 1 będzie przecząca, należy rozpatrzyć Państwa wątpliwości, których przedmiotem jest powstanie obowiązku podatkowego w związku z dokonaniem korekty cen transferowych w PLN, o której mowa w art. 11e Ustawy o CIT.
Państwa stanowisko w sprawie w zakresie podatku od towarów i usług
Korekta ceny transferowej nie będzie skutkowała powstaniem obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 Ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają następujące czynności:
a.odpłatna dostawa towarów na terytorium kraju;
b.odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
c.eksport towarów;
d.import towarów na terytorium kraju;
e.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
f.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Nie ulega wątpliwości, iż powyższy katalog jest katalogiem zamkniętym, a zatem, jeśli dana czynność me została w nim wyraźnie wymieniona, to nie podlega ona opodatkowaniu VAT.
Stosownie do art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania nimi, jak właściciel. Natomiast, w przypadku korekty cen transferowych, która ma charakter ogólny i nie odnosi się do konkretnej transakcji brak jest związku z transferem takiego uprawnienia na rzecz innego podmiotu. Jest wręcz przeciwnie, ponieważ jedynym celem korekty mającej charakter generalny jest osiągnięcie przez Wnioskodawcę określonej rentowności - odpowiadającej posiadanym przez niego danym w zakresie warunków rynkowych w transakcjach kontrolowanych z A. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego, celem korekty cen transferowych nie będzie skorygowanie pierwotnej ceny surowców odsprzedawanych przez Wnioskodawcę do podmiotu A. Tym samym, nie występuje charakterystyczne dla dostawy towarów powiązanie pomiędzy płaconą kwotą, a uzyskaniem uprawnienia do władztwa nad określonym towarem. Z kolei, zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT, za odpłatne świadczenie usług uznaje się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów. Na gruncie powołanego przepisu w doktrynie przedstawiany jest pogląd, iż odpłatne świadczenie usług ma miejsce, gdy wystąpią następujące przesłanki:
- ma miejsce świadczenie stanowiące określone działalnie lub zaniechanie;
- występuje wynagrodzenie, które jest wypłacane w zamian za wykonywaną usługę;
- w zamian za zapłacone wynagrodzenie usługobiorca otrzymuje wymierną korzyść;
- w sposób precyzyjny da się określić usługobiorcę (beneficjenta usługi).
W związku z powyższym, w przypadku dokonania korekty cen transferowych nie dojdzie również do wykonania usługi podlegającej opodatkowaniu VAT. Nie wystąpi bowiem żadne, możliwe do zidentyfikowania świadczenie wzajemne, którego beneficjentem byłby Wnioskodawca lub podmiot A. Jak wskazano wyżej, wyłącznym celem korekty jest osiągnięcie przez Wnioskodawcę określonego poziomu rentowności, który będzie zgodny z danymi ustalonymi na podstawie analizy porównawczej. Korekta nie będzie się odnosiła do konkretnych faktur, nie spowoduje również korekty cen surowców odsprzedawanych A przez Wnioskodawcę.
Na brak powstawania obowiązku podatkowego na gruncie VAT w razie dokonania korekty cen transferowych wskazują następujące pisma Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej:
a.interpretacja indywidualna z dnia 8 lutego 2022r. (sygn. akt: 0114-KDIP4‑3.4012.767.2021.1.IG), w której organ podatkowy za prawidłowe uznał stanowisko podatnika, iż czynność wyrównania poziomu dochodowości (korekta dochodowości) oraz dokonania z tego tytułu płatności wyrównawczych pomiędzy Spółką a Spółką zależną me stanowi zdarzenia mającego wpływ na wysokość podstawy opodatkowania z tytułu wykonanych wcześniej transakcji. Korekta dochodowości stanowi więc czynność pozostającą poza zakresem opodatkowania VAT;
b.interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2021r. (sygn. akt 0111-KDIB3‑1.4012.703.2021.4.AB), w której Dyrektor KIS podkreślił, że w rozpatrywanej sprawie - jak wskazał Wnioskodawca - charakter i przedmiot korekty rozliczenia dotyczy zachowania odpowiedniego poziomu dochodowości przy realizacji opisanych usług. W efekcie, ww. korekta rozliczeń nie wpłynie na obniżenie/podwyższenie ceny usług świadczonych przez Spółkę w poszczególnych okresach rozliczeniowych, udokumentowanych na podstawie wystawionych faktur VAT. Korekta rozliczeń dokonywana przez Spółkę, nie zakłada korekty pierwotnej ceny świadczonych przez Spółkę usług (rozliczenia oparte są o intencję stron w zakresie wyrównania poziomu dochodowości w odniesieniu do realizowanej usługi) oraz nie będzie wiązała się z dodatkowym świadczeniem - czy to po stronie Spółki, czy też podmiotów powiązanych. Spółka zakłada, iż rozliczenie nie będzie dotyczyć konkretnego świadczenia usług z konkretnego okresu rozliczeniowego (krótszego niż rok podatkowy) i (ze swej natury) nie odnosi/nie będzie się odnosić do konkretnych faktur dokumentujących sprzedaż (ani też konkretnych pozycji z tych faktur), co oznacza, że nie będzie stanowiła wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy i nie będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy. Zatem, w świetle art. 5 ust. 1 ustawy, korekta rozliczeń nie będzie stanowić wynagrodzenia za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, a tym samym będzie zdarzeniem niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT;
c.interpretacja indywidualna z dnia 3 stycznia 2020r. (sygn. akt 0111-KDIB3‑1.4012.754.2019.1.KO), w której organ interpretacyjny stwierdził, że skoro otrzymywane lub wypłacane przez Spółkę wyrównanie do ustalonego poziomu dochodowości nie odnosi się do konkretnych faktur, poszczególnych pozycji tych faktur, czy też cen pierwotnie stosowanych (nie ma bezpośredniego przełożenia na ceny produktów), to dokonana lub otrzymana przez Spółkę płatność będąca korektą dochodowości, nie będzie powodowała korekty rozliczeń dotyczących sprzedaży towarów i usług do podmiotu powiązanego. Jednocześnie korekta wzajemnych rozliczeń polegająca na wyrównaniu (w górę lub w dół) zakładanego poziomu dochodowości nie będzie wiązała się z czynnością wzajemną. Wyrównanie dochodowości do ustalonego między Spółką a Jednostką Dystrybucyjną poziomu dochodowości nie będzie wiązała się z jakimkolwiek świadczeniem ze strony drugiego podmiotu. Tym samym nie będzie stanowiło wynagrodzenia za usługę w rozumieniu ustawy i nie będzie podlegało opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy w związku z art. 8 ust. 1 ustawy. Korekta dochodowości me będzie również stanowiła wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT. Zatem wystawienie dokumentu korygującego dochodowość Jednostki Dystrybucyjnej za dany okres wynikać będzie z przyjętej polityki cen transferowych i nie będzie stanowiło zdarzenia podlegającego opodatkowaniu, ponieważ wyrównanie do ustalonego poziomu dochodowości (zarówno w górę, jak i w dół) pozostanie bez wpływu na zakres opodatkowania towarów sprzedawanych Jednostce Dystrybucyjnej.
Mając na uwadze powyższe uważacie Państwo, iż korekta cen transferowych w odniesieniu do odsprzedaży surowca na rzecz podmiotu A nie będzie skutkowała powstaniem obowiązku podatkowego na gruncie Ustawy o VAT. Tym samym, Państwa zdaniem, Organ Podatkowy powinien uznać stanowisko w zakresie pytania nr 3 za prawidłowe.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które Państwo przedstawili we wniosku w podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku podatkowego w związku z dokonaniem korekty cen transferowych jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, ze zm.; dalej jako: „ustawa” lub „ustawa o VAT”):
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów na terytorium kraju;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Przepis art. 7 ust. 1 ustawy stanowi, że:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Należy jednak zaznaczyć, że nie każde powstrzymanie się od działania czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.
Z powołanego wyżej art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady, podlegają opodatkowaniu VAT wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie. Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi powinno zostać wypłacone wynagrodzenie. Przy czym przepisy ustawy nie określają postaci wynagrodzenia.
Przy określeniu, czy miała miejsce czynność podlegająca opodatkowaniu istotne jest zatem określenie, czy wykonywano świadczenie, i czy wynagrodzenie z tytułu wykonywania tego świadczenia miało być wypłacone. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
- w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
- świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
W opisie zdarzenia przyszłego wskazaliście Państwo, że jesteście członkiem grupy kapitałowej w skład której wchodzi również A Spółka Akcyjna. Rolą Wnioskodawcy jest zakup jednego z surowców pochodzącego z kraju trzeciego (import) w celu jego odsprzedaży do A. W odniesieniu do transakcji pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład Grupy Kapitałowej (Wnioskodawcą oraz A) cena sprzedaży jest ustalana również w USD.
Wnioskodawca do ceny zakupu towaru w USD dolicza stałą marżę procentową. Wnioskodawca systematycznie porównuje wysokość ww. marży z analizą porównawczą (benchmarking), tak aby potwierdzić, czy zastosowana marża spełnia warunki transakcji rynkowej pomiędzy nim, a podmiotem powiązanym.
Faktury zakupu jak i faktury sprzedaży przeliczane są po średnim kursie NBP z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury dokumentującego dokonanie transakcji. Upływ czasu pomiędzy zakupem (faktura zakupu), a sprzedażą (faktura sprzedaży) powoduje u Państwa, iż do przeliczenia tych faktur zastosowane są kursy z różnych dni, przez co marża w PLN jest inna od oczekiwanej ustalonej w umowie w walucie USD nie uwzględniającej zmian kursów walut w czasie.
Rozważacie Państwo zmodyfikowanie umowy poprzez dodanie do niej aneksu, który nakazywałby obu stronom dokonanie na koniec każdego roku podatkowego weryfikacji przychodów i kosztów związanych z przedmiotową transakcją. Wówczas, jeśli przeliczona według odpowiedniego kursu marża w złotych będzie odbiegała od wartości rynkowej, to zostanie ona ujęta w korekcie cen transferowych.
Dokonując analizy przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego należy ustalić, czy zachodzi związek pomiędzy korektą cen transferowych (rozliczeniem z A), a kwotą należną za sprzedawane przez Spółkę surowce.
Jak wskazali Państwo w opisie zdarzenia przyszłego dokonywana przez Wnioskodawcę i A korekta cen transferowych nie będzie powodowała korekty cen odsprzedawanego surowca. Będzie ona miała charakter ogólny (nie będzie dotyczyła konkretnego świadczenia) i zostanie dokonana bez odniesienia do konkretnych faktur. Na skutek korekty żaden z podmiotów powiązanych nie otrzyma także jakiegokolwiek świadczenia wzajemnego.
Tym samym korekta cen transferowych nie będzie stanowiła wynagrodzenia za usługę, w rozumieniu ustawy, i nie będzie podlegała opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, w zw. z art. 8 ust. 1 ustawy. Korekta cen transferowych nie będzie również stanowiła wynagrodzenia za dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT.
Zatem korekta cen transferowych dokonywana na koniec każdego roku podatkowego wynikać będzie z zmodyfikowanej aneksem umowy między Państwem i spółką A i nie będzie stanowiło zdarzenia podlegającego opodatkowaniu, ponieważ wyrównanie marży pozostanie bez wpływu na zakres opodatkowania towarów sprzedawanych A.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy z zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Interpretacja dotyczy wyłącznie Państwa zapytania w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.
Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.
W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1.z zastosowaniem art. 119a;
2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
- Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).