Czy w przypadku, gdy płatności za nabywane towary lub usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności dokonywane będą na warunkach określ... - Interpretacja - 0111-KDIB3-1.4012.437.2022.6.ICZ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 26 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.437.2022.6.ICZ

Temat interpretacji

Czy w przypadku, gdy płatności za nabywane towary lub usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności dokonywane będą na warunkach określonych w przedstawionym stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym (POBO), Spółka wypełni obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r.?

Interpretacja indywidualna – stanowisko jest prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego m.in. w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

7 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w kwestii czy w przypadku, gdy płatności za nabywane towary lub usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności dokonywane będą na warunkach określonych w przedstawionym stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym (POBO), Spółka wypełni obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. (pytanie nr 1).

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 2 września 2022 r. (data wpływu – 7 września 2022 r.) oraz pismem z 2 września 2022 r. (data wpływu – 23 września 2022 r.)

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego oraz zdarzenie przyszłego

G. ... Sp. z o.o. (dalej: Spółka, Wnioskodawca) należy do międzynarodowej grupy kapitałowej (dalej: Grupa). W ramach Grupy funkcjonuje system zarządzania płynnością finansową (tzw. cash pooling: dalej: System), w którym uczestniczą spółki z Grupy, w tym Wnioskodawca (łącznie zwani jako Uczestnicy Systemu) oraz GT. z siedzibą w Szwecji, która pełni funkcję podmiotu rozliczeniowego oraz pool leadera w ramach Systemu (dalej: GT, Pool Leader). Pool Leader prowadzi działalność gospodarczą w Szwecji i jest w tym kraju zarejestrowany jako podatnik VAT w rozumieniu szwedzkiego prawa podatkowego i Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (opublikowanej w Dzienniku Urzędowym linii Europejskiej z dnia 11 grudnia 2006 r. Nr L347/1).

Pool Leader zawarł z Bankiem mającym siedzibę w Szwecji (dalej: Bank) umowę, która określa ramy formalne dla rozliczeń dokonywanych w ramach Systemu i jest podstawą utworzenia konta bankowego dedykowanego do rozliczeń w ramach Systemu. Uczestnicy Systemu zawarli natomiast umowę dotyczącą korzystania z Systemu z Pool Leaderem (dalej: Umowa).

Celem funkcjonowania Systemu jest zwiększenie efektywności zarządzania środkami finansowymi Grupy poprzez optymalne wykorzystanie nadwyżek środków pieniężnych oraz zminimalizowanie kosztów finansowania działalności gospodarczej podmiotów wchodzących w skład Grupy. Ponadto, w ramach Systemu zaimplementowano rozwiązanie finansowe pozwalające GT na dokonywanie płatności w imieniu Uczestników Systemu (w tym Wnioskodawcy) na rzecz ich kontrahentów (dalej: Beneficjenci).

Funkcja zapłaty w imieniu Uczestników Systemu, określona jako Payment-On-Behalf-Of (dalej: POBO) jest szczególnym rodzajem płatności, który wykorzystuje konto osoby trzeciej (Pool Leadera) do zapłaty za zobowiązania dłużnika (Uczestnika Systemu) wobec jego kontrahentów. Celem implementacji płatności POBO jest umożliwienie Spółce korzystania z rachunku należącego do Pool Leadera w celu dokonania płatności. Wiąże się to z kilkoma korzyściami, m.in. ograniczeniem po stronie Spółki kosztów finansowych związanych z przewalutowaniem płatności przez zewnętrzny bank, opłat za dokonanie międzynarodowych przelewów czy też uproszczeniem struktury rachunków bankowych Wnioskodawcy.

W celu dokonania płatności poprzez POBO, Spółka przekazuje Pool Leaderowi dyspozycję elektroniczną lub bezpośrednio wprowadza instrukcję do Systemu, określając tytuł płatności oraz wskazując konto, które ma zostać obciążone. Następnie Pool Leader wybiera odpowiedni rachunek bankowy do sfinansowania transakcji, dodaje go do dyspozycji i przekazuje dyspozycję elektroniczną do Banku. Bank obciąża rachunek bankowy Pool Leadera o wskazaną kwotę zapłaty i wysyła dyspozycję uznania rachunku do banku Beneficjenta.

Rozliczenia pomiędzy Spółką a Pool Leaderem z tytułu uregulowania zobowiązań Wnioskodawcy wobec kontrahentów dokonywane są za pośrednictwem dedykowanego rachunku wewnętrznego funkcjonującego w ramach Systemu - dochodzi do zwiększenia / zmniejszenia salda Spółki na rachunku wewnętrznym. Rachunki wewnętrzne, zarządzane przez Pool Leadera, mają służyć rejestrowaniu sald wewnętrznych pomiędzy Uczestnikami Systemu a Pool Leaderem. W rezultacie Spółka jest w posiadaniu informacji na temat jej zobowiązań w stosunku do Pool Leadera za jego pośrednictwo w płatnościach - informacje o saldzie są dostępne dla Spółki w postaci codziennych wyciągów bankowych na koniec dnia, bądź na żądanie. Minimalne i maksymalne saldo na Rachunku Wewnętrznym jest uzgadniane pomiędzy Pool Leaderem a Spółką i podlega regulacjom w zakresie dopuszczalnego poziomu zadłużenia / kredytowania.

W przypadku POBO, poza elementem rozliczeń między Spółką a GT na rachunku wewnętrznym, nie wyróżnia się innych znaczących zmian w porównaniu do standardowych płatności elektronicznych, gdzie nie występuje Pool Leader. Tym samym rola Pool Leadera w ramach POBO sprowadza się do technicznego przeprocesowania płatności w imieniu Spółki, z wykorzystaniem rachunku bankowego GT. Podmiotem, który ostatecznie ponosi ciężar ekonomiczny zobowiązania jest jednak nadal Spółka. Funkcjonuje ona jako ostateczny dłużnik i jest zapisywana w pliku płatniczym w celu zapewnienia przejrzystości rozliczeń. Co więcej, realizacja płatności odbywa się na analogicznych zasadach, jak gdyby płatność została zlecona bez wykorzystania POBO. Jest tak na przykład w przypadku sytemu podzielonej płatności VAT, gdzie VAT i kwota netto są przelewane w taki sam sposób, jak ma to miejsce bez pośrednictwa POBO, tj. na dwa odrębne rachunki bankowe.

Pismem z 2 września 2022 r. uzupełnili Państwo opis sprawy w następujący sposób:

Realizacja płatności przez Pool Leadera w imieniu Wnioskodawcy odbywa się na analogicznych zasadach, jak gdyby płatność została zlecona bez wykorzystania POBO. Jest tak na przykład w przypadku sytemu podzielonej płatności VAT, gdzie VAT i kwota netto są przelewane w taki sam sposób, jak ma to miejsce bez pośrednictwa POBO, tj. na dwa odrębne rachunki bankowe, przy wykorzystaniu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank i przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności. Płatność dokonywana przez Pool Leadera w imieniu Wnioskodawcy spełnia i będzie spełniała wymogi zawarte w art. 108a ust. 2 oraz 108a ust. 3 ustawy o VAT.

Pytanie w zakresie podatku od towarów i usług (oznaczone jak we wniosku)

1.Czy w przypadku, gdy płatności za nabywane towary lub usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności dokonywane będą na warunkach określonych w przedstawionym stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym (POBO), Spółka wypełni obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 ze zm., dalej: Ustawa o VAT)?

Państwa stanowisko w zakresie podatku od towarów i usług

Zdaniem Wnioskodawcy dokonując płatności za nabywane towary lub usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności na warunkach określonych w przedstawionym stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym (POBO), Spółka wypełni obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a Ustawy o VAT.

Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1

Na podstawie art. 108a ust. 1a Ustawy o VAT, przy dokonywaniu płatności za nabyte towary lub usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy, udokumentowane fakturą, w której kwota należności ogółem stanowi kwotę, o której mowa w art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (15 000 zł lub równowartość tej kwoty), podatnicy są obowiązani zastosować mechanizm podzielonej płatności.

Zgodnie z ust. 2 zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

1.zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;

2.zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

Z kolei zgodnie z ust. 3 zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywana jest w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności, w którym podatnik wskazuje:

1.kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;

2.kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;

3.numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;

4.numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Przywołany art. 108a ust. 1a Ustawy o VAT reguluje więc przypadki obligatoryjnego zastosowania metody podzielonej płatności. W związku z tym, że niektóre z płatności, dokonywane przez Wnioskodawcę z tytułu nabycia towarów bądź usług od kontrahentów spełniają wskazane przesłanki, Spółka zobowiązana jest do zastosowania mechanizmu podzielonej płatności w przypadku części realizowanych płatności.

Spółka zleca dokonanie takiej płatności na odpowiednie rachunki Beneficjenta za pośrednictwem Systemu. Płatność dokonywana jest przez Pool Leadera w imieniu Spółki, w formie zgodnej z uregulowaniami wynikającymi z art. 108a ust. 2 Ustawy o VAT, który stanowi, iż zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT, natomiast zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób. Przy dokonywaniu przedmiotowych płatności wykorzystany jest komunikat przelewu zawierający wszelkie elementy wynikające z art. 108a ust. 3 Ustawy o VAT tj.: kwotę podatku płacona w mechanizmie podzielonej płatności, kwotę sprzedaży brutto, numer faktury i numer identyfikacji podatkowej Beneficjenta.

Zdaniem Spółki, w nawiązaniu do powyższego, spełnia ona również obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a Ustawy o VAT, z uwagi na różne waluty rozliczeń z Beneficjentami. W tym zakresie Pool Leader dokonuje w imieniu Spółki płatności z odpowiedniego konta walutowego, z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności, tak aby kwota VAT (w złotych polskich) trafiła finalnie na rachunek VAT Beneficjenta, kwota netto natomiast na bankowy rachunek rozliczeniowy Beneficjenta.

W uzupełnieniu do wyżej zaprezentowanego uzasadnienia, Wnioskodawca pragnie zwrócić uwagę na interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej w dniu 23 marca 2020 r. (sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.802.2019.2.IR). W przedstawionym stanie przyszłym niniejszej interpretacji podatnik będzie nabywał towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 Ustawy o VAT a następnie „Spółka przed złożeniem dyspozycji do ... (Pool Leadera) dokonania płatności weryfikować będzie przy pomocy dedykowanego narzędzia, czy rachunki Dostawców znajdują się w wykazie podmiotów, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy. Po pozytywnej weryfikacji, Spółka będzie składać do ... (Pool Leadera) dyspozycję dokonania płatności, która będzie zawierać dodatkowe informacje wskazujące na płatność w mechanizmie podzielonej płatności przy każdorazowym wykorzystaniu komunikatu przelewu spełniającym wymogi zawarte w art. 108a ust. 3 ustawy”.

Odnosząc się to niniejszego stanu przyszłego powołanej interpretacji, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, iż:

„...w okolicznościach niniejszej sprawy nastąpi wypełnienie dyspozycji z art. 108a ust. 1a ustawy. Jak wskazał bowiem Wnioskodawca, płatność podatku VAT z tytułu nabycia od zarejestrowanych czynnych podatników podatku VAT, towarów i usług wymienionych w załączniku nr 15 ustawy, udokumentowanych fakturą, w której należność ogółem stanowi kwotę określoną w art. 19 pkt 2 ustawy - Prawo przedsiębiorców, dokonywana będzie każdorazowo na rachunek VAT Dostawców przy wykorzystaniu komunikatu przelewu zawierającego wszystkie wymagane elementy określone w art. 108a ust. 3 ustawy. Mając zatem powyższe na uwadze uznać należy, że w przypadku, gdy płatności za nabywane towary lub usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności dokonywane będą na warunkach przedstawionych w okolicznościach niniejszej sprawy, Spółka wypełni obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a ustawy”.

Podsumowując powyższe oraz mając na względzie linię interpretacyjną organów podatkowych, zdaniem Wnioskodawcy, spełnia on obowiązek dokonywania płatności z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności zgodnie z art. 108a ust. 1a Ustawy o VAT, ponieważ w imieniu Spółki takiej płatności dokonuje Pool Leader za zachowaniem wszystkich niezbędnych warunków i elementów takiej płatności.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które Państwo przedstawili jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

W myśl art. 108a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.):

Zgodnie z art. 108a ust. 1a ustawy:

Jak już wyżej zostało wskazane, stosownie do art. 106b ust. 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

W świetle art. 19 pkt 2 ustawy Prawo przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r., poz. 162 ze zm.):

dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, w każdym przypadku gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł lub równowartość tej kwoty, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według średniego kursu walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.

Zgodnie z art. 108a ust. 2 ustawy:

zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

1) zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;

2) zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

W myśl art. 108a ust. 3 ustawy:

zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywana jest w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności, w którym podatnik wskazuje:

1) kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;

2) kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;

3) numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;

4) numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Z opisu sprawy wynika, że Państwo należą do międzynarodowej grupy kapitałowej. W ramach Grupy funkcjonuje system zarządzania płynnością finansową (tzw. cash pooling), w którym uczestniczą spółki z Grupy, w tym Państwo oraz GT. AB z siedzibą w Szwecji, która pełni funkcję podmiotu rozliczeniowego oraz pool leadera w ramach Systemu. Pool Leader prowadzi działalność gospodarczą w Szwecji i jest w tym kraju zarejestrowany jako podatnik VAT w rozumieniu szwedzkiego prawa podatkowego i Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej.

Pool Leader zawarł z Bankiem mającym siedzibę w Szwecji umowę, która określa ramy formalne dla rozliczeń dokonywanych w ramach Systemu i jest podstawą utworzenia konta bankowego dedykowanego do rozliczeń w ramach Systemu. Uczestnicy Systemu zawarli natomiast umowę dotyczącą korzystania z Systemu z Pool Leaderem.

W ramach Systemu zaimplementowano rozwiązanie finansowe pozwalające GT. na dokonywanie płatności w imieniu Uczestników Systemu (w tym Wnioskodawcy) na rzecz ich kontrahentów (dalej: Beneficjenci).

Funkcja zapłaty w imieniu Uczestników Systemu, określona jako Payment-On-Behalf-Of – (POBO) jest szczególnym rodzajem płatności, który wykorzystuje konto osoby trzeciej (Pool Leadera) do zapłaty za zobowiązania dłużnika (Uczestnika Systemu) wobec jego kontrahentów. Celem implementacji płatności POBO jest umożliwienie Państwa Spółce korzystania z rachunku należącego do Pool Leadera w celu dokonania płatności.

W celu dokonania płatności poprzez POBO, Spółka przekazuje Pool Leaderowi dyspozycję elektroniczną lub bezpośrednio wprowadza instrukcję do Systemu, określając tytuł płatności oraz wskazując konto, które ma zostać obciążone. Następnie Pool Leader wybiera odpowiedni rachunek bankowy do sfinansowania transakcji, dodaje go do dyspozycji i przekazuje dyspozycję elektroniczną do Banku. Bank obciąża rachunek bankowy Pool Leadera o wskazaną kwotę zapłaty i wysyła dyspozycję uznania rachunku do banku Beneficjenta.

Rozliczenia pomiędzy Państwem a Pool Leaderem z tytułu uregulowania Państwa zobowiązań wobec kontrahentów dokonywane są za pośrednictwem dedykowanego rachunku wewnętrznego funkcjonującego w ramach Systemu - dochodzi do zwiększenia / zmniejszenia salda Spółki na rachunku wewnętrznym.

Realizacja płatności przez Pool Leadera w imieniu Wnioskodawcy odbywa się na analogicznych zasadach, jak gdyby płatność została zlecona bez wykorzystania POBO. Jest tak na przykład w przypadku sytemu podzielonej płatności VAT, gdzie VAT i kwota netto są przelewane w taki sam sposób, jak ma to miejsce bez pośrednictwa POBO, tj. na dwa odrębne rachunki bankowe, przy wykorzystaniu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank i przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności. Płatność dokonywana przez Pool Leadera w imieniu Wnioskodawcy spełnia i będzie spełniała wymogi zawarte w art. 108a ust. 2 oraz 108a ust. 3 ustawy o VAT.

Państwa wątpliwości dotyczą kwestii czy w przypadku, gdy płatności za nabywane towary lub usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności dokonywane będą na warunkach określonych w przedstawionym stanie faktycznym/zdarzeniu przyszłym (POBO), Spółka wypełni obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Odnosząc się do kwestii objętej zakresem postawionego we wniosku pytania, podkreślenia wymaga fakt, że zapis art. 108a ust. 1a ustawy, wprowadza obowiązek zastosowania mechanizmu podzielonej płatności przy regulowaniu należności z faktury, w której wartość sprzedaży brutto przekracza 15 000 zł, i faktura ta obejmuje swym zakresem towary lub usługi wskazane w załączniku nr 15 do ustawy.

W myśl cytowanych przepisów zastosowanie mechanizmu podzielonej płatności polega na tym, że:

-zapłata kwoty odpowiadającej całości albo części kwoty podatku wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek VAT;

-zapłata całości albo części kwoty odpowiadającej wartości sprzedaży netto wynikającej z otrzymanej faktury jest dokonywana na rachunek bankowy albo na rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, dla których jest prowadzony rachunek VAT, albo jest rozliczana w inny sposób.

Zapłata z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dokonywana jest w złotych polskich przy użyciu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank lub spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową, przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności, w którym podatnik wskazuje:

-kwotę odpowiadającą całości albo części kwoty podatku wynikającej z faktury, która ma zostać zapłacona w mechanizmie podzielonej płatności;

-kwotę odpowiadającą całości albo części wartości sprzedaży brutto;

-numer faktury, w związku z którą dokonywana jest płatność;

-numer, za pomocą którego dostawca towaru lub usługodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Analiza przedstawionego w opisie sprawy procesu dokonywania płatności za towary i usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności w kontekście wyżej powołanych przepisów prawa wskazuje, że w okolicznościach niniejszej sprawy nastąpi wypełnienie dyspozycji z art. 108a ust. 1a ustawy. Jak Państwo wskazali, realizacja płatności przez Pool Leadera w imieniu Państwa odbywa się na analogicznych zasadach, jak gdyby płatność została zlecona bez wykorzystania POBO - jest tak na przykład w przypadku sytemu podzielonej płatności VAT, gdzie VAT i kwota netto są przelewane w taki sam sposób, jak ma to miejsce bez pośrednictwa POBO, tj. na dwa odrębne rachunki bankowe, przy wykorzystaniu komunikatu przelewu udostępnionego przez bank i przeznaczonego do dokonywania płatności w mechanizmie podzielonej płatności. Wskazują Państwo, że płatność dokonywana przez Pool Leadera w imieniu Państwa spełnia i będzie spełniała wymogi zawarte w art. 108a ust. 2 oraz 108a ust. 3 ustawy o VAT.

Wobec tego w sytuacji zawarcia umowy cash poolingu w ramach grupy kapitałowej, na podstawie której zamiast Państwa (nabywcy towarów i usług) płatności zobowiązań na rzecz wierzyciela (Beneficjenta) dokona podmiot trzeci (Pool Leader) i płatność ta zostanie zrealizowana w procedurze mechanizmu podzielonej płatności w imieniu Państwa, taką płatność należy potraktować z punktu widzenia ustawy o VAT, jakby była dokonana przez samego Wnioskodawcę.

Mając zatem powyższe na uwadze uznać należy, że w przypadku, gdy płatności za nabywane towary lub usługi objęte obowiązkowym mechanizmem podzielonej płatności dokonywane będą na warunkach przedstawionych w okolicznościach niniejszej sprawy, wypełnią Państwo obowiązek wynikający z art. 108a ust. 1a ustawy.

Tym samym Państwa stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Ocena Państwa Stanowiska w zakresie podatku od towarów i usług jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we  wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowani ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy:

-stanu faktycznego przedstawionego przez Państwa i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,

-zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).