Temat interpretacji
Uznanie Uniwersytetu za podatnika podatku VAT w związku z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania .... za podatnika podatku VAT w związku z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ..., jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
10 lutego 2022 r. wpłynął wniosek Państwa ..... z 7 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:
‒uznania ..... za podatnika podatku VAT w związku z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ...,
‒podlegania opodatkowaniu podatkiem VAT ww. działań badawczych odnośnie badania ...,
‒podstawy opodatkowania,
‒prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na wykonanie działań badawczych odnośnie badania ....
Uzupełnili go Państwo w odpowiedzi na wezwanie - pismem z 5 kwietnia 2022 r. (data wpływu 7 kwietnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
..... (zwany dalej: Wnioskodawcą lub Uczelnia), jest publiczną uczelnią akademicką działającą na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 478 z późn. zm.; zwana dalej: Prawo o szkolnictwie wyższym).
Uczelnia wywodzi się z wydziałów ... z Oddziałem ... powstałych w ... roku na .....i ..... we ... Uczelnia, utworzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia ... roku (Dz.U. Nr ..., poz. ...) jako Wyższa Szkoła we .... została przekształcona w ... roku w Akademię we .... , a następnie w ... roku w ......
Uczelnia - na zasadach określonych w ustawie - jest autonomiczna we wszystkich obszarach swojego działania i posiada prawo do uchwalania statutu.
Zgodnie z tekstem jednolitym Statutu Uniwersytetu wprowadzonego w życie uchwałą nr .. Senatu Uniwersytetu z dnia 28 czerwca 2019 roku ze zm., podstawowymi zadaniami Uczelni są:
1)prowadzenie działalności naukowej;
2)kształcenie na studiach;
3)prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, świadczenie usług badawczych oraz komercjalizacja wyników badań;
4)kształcenie na studiach podyplomowych lub innych formach kształcenia;
5)kształcenie doktorantów;
6)kształcenie i promowanie kadr Uczelni;
7)stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w:
a)rekrutacji na Uczelnię w celu odbywania kształcenia,
b)kształceniu,
c)prowadzeniu działalności naukowej;
8)wychowywanie studentów w duchu poszanowania prawdy i uczciwości, a także w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, tradycję narodową, umacnianie zasad demokracji, poszanowanie godności i praw człowieka oraz ochronę zasobów naturalnych Ziemi;
9)stworzenie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów, doktorantów i pracowników;
10)upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki i kultury, w tym przez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, informacyjnych i archiwalnych;
11)działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych;
12)monitorowanie karier zawodowych absolwentów.
W myśl art. 4 Prawa o szkolnictwie wyższym:
1.Działalność naukowa obejmuje badania naukowe, prace rozwojowe oraz twórczość artystyczną.
2.Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1)badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2)badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
3.Prace rozwojowe są działalnością obejmującą nabywanie, łączenie, kształtowanie i wykorzystywanie dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności, w tym w zakresie narzędzi informatycznych lub oprogramowania, do planowania produkcji oraz projektowania i tworzenia zmienionych, ulepszonych lub nowych produktów, procesów lub usług, z wyłączeniem działalności obejmującej rutynowe i okresowe zmiany wprowadzane do nich, nawet jeżeli takie zmiany mają charakter ulepszeń.
Z kolei art. 11 Prawa o szkolnictwie wyższym stanowi, że:
1. Podstawowymi zadaniami uczelni są:
1)prowadzenie kształcenia na studiach;
2)prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia;
3)prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki;
4)prowadzenie kształcenia doktorantów;
5)kształcenie i promowanie kadr uczelni;
6)stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w:
a)procesie przyjmowania na uczelnię w celu odbywania kształcenia,
b)kształceniu,
c)prowadzeniu działalności naukowej;
7)wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, tradycję narodową, umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;
8)stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
9)upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki i kultury, w tym przez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, informacyjnych i archiwalnych;
10)działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.
2. Podstawowym zadaniem uczelni zawodowej jest również prowadzenie kształcenia specjalistycznego.
Wnioskodawca jest uczelnią akademicką co oznacza, w myśl art. 14 ust. 1 Prawa o szkolnictwie wyższym, że prowadzi działalność naukową i posiada kategorię naukową A+, A albo B+ w co najmniej jednej dyscyplinie naukowej albo artystycznej.
Zgodnie z art. 12 Prawa o szkolnictwie wyższym Uczelnia może prowadzić działalność gospodarczą wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo od działalności polegającej na wykonywaniu zadań, o których mowa w art. 11, w zakresie i formach określonych w statucie, w szczególności przez tworzenie spółek kapitałowych.
Czynności Uczelni w zakresie realizowanej działalności gospodarczej (nastawionej na zarobek) podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych (niektóre z nich mogą korzystać ze zwolnień na podst. art. 43 ust. 1 pkt 26, 29 i 30 ustawy o VAT). Uczelnia wykonując swoje statutowe zadania nieodpłatnie, nie prowadzi działalności gospodarczej, więc nie podlega opodatkowaniu VAT.
..... zawiera umowę z Miastem, w imieniu którego występuje Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego (dalej: ZOO), polegającą na nawiązaniu współpracy w przedmiocie prowadzenia działań badawczych odnośnie badania .... Umowa, zgodnie z jej zapisami, nie stanowi umowy spółki cywilnej, nie narusza integralności majątkowej, prawno-organizacyjnej i administracyjno-finansowej podmiotów oraz należących do nich praw własności intelektualnej oraz nie powołuje do życia nowego podmiotu. Strony ustalają swoje obowiązki w zakresie dostarczania i analizowania materiału badawczego:
·U.. odpowiada za:
‒wykonanie analiz otrzymanego od ZOO materiału badawczego pod określonym kątem;
‒przekazywanie wyników analiz do ZOO;
‒współpracę w zakresie przygotowywania ewentualnych publikacji dot. wyników badań;
·ZOO odpowiada za:
‒przekazywanie UPWR materiału badawczego: ...;
‒przekazywanie wraz z ww. materiałem informacji badawczych;
‒współpracę w zakresie przygotowania ewentualnych publikacji dot. wyników badań.
Według umowy, każdy z podmiotów samodzielnie finansuje swoje umowne zadania i obowiązki, przy czym żadne z postanowień nie wskazuje, że działania będą wykonywane odpłatnie. Koszty dostarczania materiałów ponosi każda ze stron w zakresie swoich zadań.
Uzgodniono, że każda ze stron będzie mogła korzystać z wyników projektu oraz je ujawniać, z zastrzeżeniem poszanowania praw. Zadeklarowano również chęć stworzenia wspólnych publikacji dotyczących wyników projektu.
Koszty które wystąpią po stronie ... obejmować będą w szczególności:
‒ponoszenie wydatków związanych z analizą otrzymywanego materiału badawczego, w tym:
·wynagrodzenie zaangażowanego w projekt personelu,
·koszty narzędzi oraz urządzeń użytych do realizacji badań,
·zużycie materiałów eksploatacyjnych.
W uzupełnieniu wniosku Państwa ....wskazał odpowiedzi na pytania z wezwania tut. Organu :
Pytanie 1)
Czy Państwa ..... jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?
Odpowiedź na pytanie 1)
....jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.
Pytanie 2)
Czy opisane we wniosku działania badawcze odnośnie badania ... realizowane będą w związku z działalnością statutową Państwa ..... i będą należeć do podstawowych zadań uczelni wskazanych ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (Dz. U. z 2021 r., poz. 478, z późn. zm.)? Jeżeli tak, to należy wskazać, z którego konkretnie przepisu ww. ustawy będzie to wynikać.
Odpowiedź na pytanie 2)
Opisane we wniosku działania badawcze odnośnie badania ... realizowane będą w związku z działalnością statutową .... i będą należeć do podstawowych zadań uczelni, wskazanych w ustawie z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz.U z 2022 r., poz. 574 z późn. zm., dalej: Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce), tj. w art. 11 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 4 ust. 1, 2 i 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce.
Pytanie 3)
Czy uzyskany rezultat ww. działań badawczych podlegał będzie procesowi transferu do gospodarki (komercjalizacji)?
Odpowiedź na pytanie 3)
Uzyskany rezultat ww. działań badawczych nie ma charakteru aplikacyjnego, są czysto teoretyczne badania, nie podlegające transferowi do gospodarki (komercjalizacji).
Pytanie 4)
Czy rezultaty ww. działań badawczych Państwa ....będzie przekazywał innym podmiotom gospodarczym w celu wykorzystania przedmiotowych badań do wykonywania przez te podmioty opodatkowanej działalności gospodarczej?
Odpowiedź na pytanie 4)
Wnioskodawca informuje, o czym wcześniej napisał w stanowisku wyrażonym we wniosku o interpretację indywidualną z dnia 7 lutego 2022 r., rezultaty ww. działań badawczych ...przekaże jedynie do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Ponadto w zależności od ich wartości naukowych wyniki niniejszych badań będą prezentowane na sympozjach tematycznych i opublikowane bez wynagrodzenia. .... nie będzie przekazywał żadnym innym podmiotom gospodarczym rezultatów ww. działań badawczych w celu wykorzystania przedmiotowych badań do wykonywania przez te pomioty opodatkowanej działalności gospodarczej.
Pytanie 5)
Na kogo będą wystawiane faktury dokumentujące nabycie towarów w związku z prowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ..., w ramach umowy zawartej z Miejskim Ogrodem Zoologicznym?
Odpowiedź na pytanie 5)
Faktury dokumentujące nabycie towarów w związku z prowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ..., w ramach umowy zawartej z Miejskim Ogrodem Zoologicznym, będą wystawiane na .....
Pytanie 6)
Do jakich czynności Państwa ....będzie wykorzystywała nabyte towary i usługi związane z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ..., tj. do czynności:
‒opodatkowanych podatkiem od towarów i usług,
‒zwolnionych z opodatkowania podatkiem od towarów i usług,
‒niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
Odpowiedź na pytanie 6)
Zdaniem Wnioskodawcy, wyrażonym we wniosku o interpretację indywidualną z dnia 7 lutego 2022 r., nabywane towary i usługi związane z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ... będą wykorzystywane przez ..... do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT.
Jednocześnie Wnioskodawca zwraca uwagę, że odpowiedź na przedmiotowe pytanie uzależniona jest od stanowiska organu podatkowego czy kooperacja z Miejskim Ogrodem Zoologicznym stanowi czynność opodatkowaną VAT, zwolnioną z opodatkowania VAT bądź też niepodlegającą opodatkowaniu VAT. Organ stawiając ww. pytanie przenosi ciężar przedmiotu wątpliwości do którego powinien się sam odnieść na Wnioskodawcę.
Pytanie 7)
Czy nabyte towary i usługi związane z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ..., będą wykorzystywane przez Państwa ....:
‒do celów prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685z późn. zm.)?
‒do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług?
‒zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, jak i do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ww. ustawy o podatku od towarów i usług?
Odpowiedź na pytanie 7)
Zdaniem Wnioskodawcy wyrażonym we wniosku o interpretację indywidualną z dnia 7 lutego 2022 r., nabywane towary i usługi związane z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ... będą wykorzystywane przez .....do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT. Wnioskodawca zwraca uwagę, że odpowiedź na przedmiotowe pytanie uzależniona jest od stanowiska organu podatkowego czy .... - w zakresie współpracy z Miejskim Ogrodem Zoologicznym - działa dla celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT czy też dla celów działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Pytanie 8)
W sytuacji, gdy nabyte towary i usługi związane z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ... będą wykorzystywane przez Państwa .....zarówno do celów prowadzonej działalności gospodarczej jak i do celów innych niż działalność gospodarcza, to czy będzie istniała możliwość przyporządkowania wydatków w całości do celów działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
Odpowiedź na pytanie 8)
Wnioskodawca wskazuje, że w związku z udzieleniem odpowiedzi na ww. pytanie numer 7, pytanie numer 8 pozostaje bez odpowiedzi ze względu na jego bezprzedmiotowość.
Pytanie 9)
W sytuacji gdy nabyte towary i usługi związane z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ... będą wykorzystywane do czynności opodatkowanych i zwolnionych, czy będzie istniała możliwość przyporządkowania całości lub części kwot podatku naliczonego do poszczególnych rodzajów czynności?
Odpowiedź na pytanie 9)
Wnioskodawca wskazuje, że w związku z udzieleniem odpowiedzi na ww. pytanie numer 6, pytanie numer 9 pozostaje bez odpowiedzi ze względu na jego bezprzedmiotowość.
Pytanie 10)
Ile wynosi prewspółczynnik ustalony dla Państwa ..... zgodnie z art. 86 ust. 2a ustawy?
Odpowiedź na pytanie 10)
Wnioskodawca wskazuje, że prewspółczynnik ustalony dla .... wynosi 16%.
Pytanie 11)
W sytuacji, gdy ww. prewspółczynnik nie przekroczy 2%, to należy wskazać, czy Państwa .... uznaje, iż wynosi on 0%?
Odpowiedź na pytanie 11)
Wnioskodawca informuje, że gdyby prewspółczynnik nie przekroczył 2% to .... nie uznałby że wynosi on 0%, jednakże do tej pory powyższa proporcja była wyższa od 2%.
Pytanie 12)
Ile wynosi proporcja ustalona dla .....zgodnie z art. 90 ust. 2 - ust. 9a ustawy?
Odpowiedź na pytanie 12)
Wnioskodawca wskazuje, że proporcja ustalana dla ....wynosi 42%.
Pytanie 13)
W sytuacji, gdy ww. proporcja nie przekroczy 2%, to należy wskazać, że Państwa ....uznaje, iż wynosi ona 0%?
Odpowiedź na pytanie 13)
Odpowiedź analogiczna jak do odpowiedzi na pytanie 11, tj. .....nie uznałby że wynosi on 0%.
Pytania
1)Czy Wnioskodawca realizując czynności określone w zdarzeniu przyszłym występuje w charakterze podatnika
Jeśli Organ uzna stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w odniesieniu do pytania 1 za nieprawidłowe to:
2)Czy czynności realizowane przez Wnioskodawcę w ramach opisanej w zdarzeniu przyszłym umowy, tj. badania nam materiałem dostarczonym przez ZOO, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT?
Jeśli Organ uzna stanowisko Wnioskodawcy przedstawione do pytania 1 i 2 za nieprawidłowe to:
3)Czy podstawą opodatkowania będą wszystkie koszty, które Wnioskodawca poniósł na realizację badań, tj. koszty wynagrodzeń osób zaangażowanych do badań, użytych materiałów eksploatacyjnych, koszty narzędzi w postaci odpisów amortyzacyjnych (o ile dotyczy to narzędzi niezamortyzowanych)
Jeśli Organ uzna stanowisko Wnioskodawcy przedstawione do pytania 1 i 2 za nieprawidłowe to:
4)Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwoty podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na wykonanie badań pisanych we wniosku?
Państwa stanowisko w sprawie
Ad. 1)
Zdaniem Wnioskodawcy, podejmując się nieodpłatnie czynności opisanych w zdarzeniu przyszłym, nie występuje w charakterze podatnika VAT czynnego, bowiem zakres tych czynności - prace badawcze, realizowane nieodpłatnie nie mieszczą się w zakresie działalności gospodarczej, a zaliczane są one do działalności innej niż gospodarcza.
Zgodnie z przepisami zarówno Prawa o szkolnictwie wyższym jak i statutu Uczelni, działalność badawcza należy do jednych z jej podstawowych zadań.
Czynności określone w umowie, polegające na:
·Wykonywaniu analiz otrzymywanego od ZOO materiału badawczego;
·Przekazywaniu wyników analiz do ZOO;
·Współpracy w zakresie przygotowania ewentualnych publikacji dot. wyników badań w całości odnoszą się do działalności badawczej.
Działania naukowe przewidziane w umowie nie są nastawione na zarobek, dlatego też nie będą działalnością gospodarczą w rozumieniu definicji z art. 15 ust. 2 ustawy o VAT:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Uczelnia wykonując swoje statutowe zadania nieodpłatnie, bez nastawienia na cel zarobkowy, nie wypełnia powyższej definicji, wobec czego nie prowadzi działalności gospodarczej, tym samym nie podlegając opodatkowaniu VAT.
Podobnie czytamy w interpretacji indywidualnej nr 0112-KDIL1-2.4012.194.2018.2.DC Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 13 czerwca 2018r. Stan faktyczny objęty ww. interpretacją był analogiczny do niniejszej sprawy. Wnioskodawcą była uczelnia publiczna, która realizowała Projekt badawczy zawierający się w ustawowych i statutowych zadaniach tej uczelni. We wniosku Uczelnia podkreśliła, że w okresie trwałości Projektu nie będzie przekazywała innym podmiotom gospodarczym w celu wykorzystania podmiotowego projektu do wykonania przez te podmioty czynności opodatkowanych VAT oraz, że towary i usługi nabywane w celu realizacji Projektu nie będą wykorzystywane przez Uczelnię do wykonywania czynności opodatkowanych. Uczelnia zapytała, czy w takiej sytuacji będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. Wobec powyższego, Dyrektor zajął następujące stanowisko: „należy wskazać, że uczelnie publiczne w głównym nurcie swojej działalności nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy [o VAT]. Usługi będące przedmiotem działalności uczelni "narzucone" przepisami ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym, które są finansowane z budżetu państwa należy kwalifikować jako zadanie publiczne czy też swoistą misję społeczną. Jest to bowiem realizacja zadania, o którym mowa w art. 70 Konstytucji, co prowadzi do uznania, że bezpłatne świadczenie usług edukacyjnych w szkołach publicznych stanowi działalność służącą realizacji konstytucyjnych zadań państwa. [...] Zatem w przedmiotowej sprawie Uczelnia realizując Projekt - wykonuje czynności, które mieszczą się w zakresie realizowanych przez nią zadań własnych, które nie stanowią działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy, w związku z czym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Podsumowując, czynności opisane w stanie faktycznym, wykonywane przez Uczelnię w związku z realizacją Projektu nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT".
Ad. 2)
Zdaniem Wnioskodawcy, czynności realizowane przez niego, w ramach opisanej w zdarzeniu przyszłym umowy, tj. badania nad materiałem dostarczonym przez ZOO, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zakres opodatkowania został określony w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Wśród przedmiotów opodatkowanych ustawodawca wymienił odpłatną dostawę towarów i świadczenie usług.
Uczelnia nie wydaje i nie przekazuje praw do rozporządzania towarem jak właściciel na rzecz ZOO. Zatem należy poddać analizie czynności wykonywane przez Uczelnię w kontekście świadczenia usług.
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w
jakiej dokonano czynności prawnej;
2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
W związku z powyższym przez pojęcie świadczenia usług należy rozumieć przede wszystkim określone zachowanie się podatnika na rzecz innego podmiotu, które wynika z dwustronnego stosunku zobowiązaniowego, zakładającego istnienie podmiotu będącego odbiorcą (nabywcą usługi), jak również podmiotu świadczącego usługę. Przy czym, o ile dane zachowanie podatnika mieści się w ustawowej definicji świadczenia usług, to - co do zasady - niezbędnym elementem do uznania tego zachowania za czynność podlegającą opodatkowaniu jest spełnienie przesłanki odpłatności.
Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny przez stronę będącą odbiorcą towaru lub usługi.
Zdaniem Wnioskodawcy, dana czynność (usługa) podlega opodatkowaniu podatkiem VAT o ile wystąpi bezpośredni związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy tą czynnością (świadczoną usługą), a otrzymanym świadczeniem wzajemnym - zapłatą, tj. zapłata ta stanowi rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych.
Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.
Zatem aby doszło do świadczenia usługi jako czynności opodatkowanej podatkiem VAT, należy spełnić łącznie następujące przesłanki:
·świadczenie musi mieć charakter odpłatny w rozumieniu ustawy o VAT,
·musi zaistnieć bezpośredni konsument będący odbiorcą świadczenia odnoszący z niego korzyść (choćby potencjalną).
Należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie brak głównej cechy jaką jest odpłatność, brak też beneficjenta badań poza sarnę Uczelnią, która jedynie pozyskuje od ZOO materiał badawczy, dzieląc się wynikami tych badań.
Odnosząc się do odpłatności, ustawodawca przewidział sytuacje, w których dojdzie do opodatkowania nieodpłatnie realizowanych świadczeń, w szczególności usług, które reguluje art. 8 ust. 2 ustawy o VAT. Wobec powyższego weryfikacji podlega to, czy Uczelnia, wykonując analizę badawczą, świadczy usługi opodatkowane VAT.
W myśl art. 8 ust. 2 ustawy o VAT:
2. Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów Innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Z punktu widzenia Uczelni istotny jest pkt 2) ust. 2 art. 8 ustawy o VAT. Z treści przepisu wynika, że aby usługa była opodatkowana, to co do zasady jest albo wykonana na cele osobiste wymienionych w tym przepisie odbiorców, albo do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (oczywiście w rozumieniu ar. 15 ust. 2 ustawy o VAT).
Pojęcie działalności gospodarczej jest bardzo szerokie bowiem obejmuje:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Zdaniem Wnioskodawcy nie są spełnione przesłanki określone w art. 8 ust. 2 pkt. 2 ustawy, bowiem brak odbiorcy badań realizowanych przez Uczelnię, ponadto gdyby nawet wywodzić, że choćby potencjalnie ZOO staje się odbiorcą wyników badań, to nie są one wykorzystywane celów osobistych. Badania mają związek ze statutową działalnością Uczelni nie zaliczaną do działalności gospodarczej. Tym samym świadczenia realizowane przez Uczelnię nie mieszczą się w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Ad. 3)
Zdaniem Wnioskodawcy, podstawą opodatkowania czynności realizowanych nieodpłatnie, będzie koszt świadczenia tych usług poniesiony przez Uczelnię, a tym samym koszty wynagrodzeń osób zaangażowanych do badań, użytych materiałów eksploatacyjnych, koszty narzędzi w postaci odpisów amortyzacyjnych (o ile dotyczy to narzędzi niezamortyzowanych).
Zdaniem Wnioskodawcy, przy uznaniu przez Organ stanowisk Wnioskodawcy do pyt. 1 i pyt. 2 za nieprawidłowe, w szczególności uznania, że Wnioskodawca działa jako podatnik VAT czynny oraz realizowane przez niego badania kwalifikują się do świadczenia usług określonych art. 8 ust. 2 pkt. 2) ustawy o VAT, to przy ustalaniu podstawy opodatkowania znajdzie zastosowanie art. 29a ust. 5 ustawy.
Zgodnie z ww. art. 29a ust. 5 ustawy o VAT:
„W przypadku świadczenia usług, o którym mowa w art. 8 ust. 2, podstawą opodatkowania jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika".
Wobec powyższego do podstawy opodatkowania Uczelnia zaliczy następujące koszty:
·koszty wynagrodzeń osób zaangażowanych do badań,
·koszty użytych materiałów eksploatacyjnych,
·koszty narzędzi w postaci odpisów amortyzacyjnych (o ile dotyczy to narzędzi niezamortyzowanych).
Ad. 4)
Zdaniem Wnioskodawcy, jeśli Organ uzna, że Uczelnia występuje w charakterze podatnika VAT czynnego oraz wykonywane przez nią badania kwalifikują się do usługi opodatkowanej VAT w oparciu o art. 8 ust. 2 pkt. 2), to Uczeni będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwoty podatku VAT naliczonego, wynikającego z faktur dokumentujących wydatki na wykonanie badań pisanych we wniosku.
Art. 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi:
W zakresie, w jakim towary i usługi sq wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
W sprawie nie występują okoliczności określone wymienionymi w zastrzeżeniu ust. 1 art. 86 przepisami.
Zatem, jeśli organ wydający interpretację indywidualną, uzna, iż Uczelnia występuje w charakterze podatnika VAT oraz badania wykonywane nieodpłatnie podlegają opodatkowaniu na podstawie art. 8 ust. 2 pkt. 2) ustawy o VAT, to wydatki ponoszone na te badania przeznaczone będą na czynność opodatkowaną VAT, a tym samym Uczelni przysługiwać będzie prawo do pełnego obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwoty podatku VAT naliczonego z wydatków na wykonanie badań udokumentowanych fakturami VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania ....za podatnika podatku VAT w związku z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ..., jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r., poz. 685, z późn. zm.), zwanej dalej „ustawą”:
Opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie zaś do art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy zatem rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy).
Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy zwrócić uwagę na to, że usługą jest tylko takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący z niego korzyść. Wskazać należy bowiem, że czynnikiem wyróżniającym określoną czynność jako czynność usługową (usługę) jest przede wszystkim to, że świadczenie tej czynności zmierza do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby zamawiającego.
Nie każde działanie, powstrzymanie się od działania, czy tolerowanie czynności lub sytuacji może zostać uznane za usługę, w rozumieniu przepisów ustawy. Aby tak się stało muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki:
‒w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
‒świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Pod pojęciem odpłatności świadczenia usług rozumieć należy prawo podmiotu świadczącego usługę do żądania od odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie usługą podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W cytowanym wyżej przepisie art. 8 ust. 1 ustawy przyjęto generalną zasadę, zgodnie z którą usługami są wszelkie odpłatne świadczenia, niebędące dostawą towarów. Stąd też definicja „świadczenia usług” ma charakter dopełniający definicję „dostawy towarów” i jest wyrazem realizacji zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług, transakcji wykonywanych przez podatników w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów lub świadczenie usług podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Jak stanowi art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Z opisu sprawy wynika, iż .....jest publiczną uczelnią akademicką działającą na podstawie ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. .....jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. ......zawiera umowę z Miastem, w imieniu którego występuje Dyrektor Miejskiego Ogrodu Zoologicznego (dalej: ZOO), polegającą na nawiązaniu współpracy w przedmiocie prowadzenia działań badawczych odnośnie badania .... Umowa, zgodnie z jej zapisami, nie stanowi umowy spółki cywilnej, nie narusza integralności majątkowej, prawno-organizacyjnej i administracyjno-finansowej podmiotów oraz należących do nich praw własności intelektualnej oraz nie powołuje do życia nowego podmiotu. Strony ustalają swoje obowiązki w zakresie dostarczania i analizowania materiału badawczego:
- .. odpowiada za:
‒wykonanie analiz otrzymanego od ZOO materiału badawczego pod określonym kątem;
‒przekazywanie wyników analiz do ZOO;
‒współpracę w zakresie przygotowywania ewentualnych publikacji dot. wyników badań.
- ZOO odpowiada za:
‒przekazywanie UPWR materiału badawczego: ...;
‒przekazywanie wraz z ww. materiałem informacji badawczych;
‒współpracę w zakresie przygotowania ewentualnych publikacji dot. wyników badań.
Według umowy, każdy z podmiotów samodzielnie finansuje swoje umowne zadania i obowiązki, przy czym żadne z postanowień nie wskazuje, że działania będą wykonywane odpłatnie. Koszty dostarczania materiałów ponosi każda ze stron w zakresie swoich zadań.
Uzgodniono, że każda ze stron będzie mogła korzystać z wyników projektu oraz je ujawniać, z zastrzeżeniem poszanowania praw. Zadeklarowano również chęć stworzenia wspólnych publikacji dotyczących wyników projektu.Opisane we wniosku działania badawcze odnośnie badania ... realizowane będą w związku z działalnością statutową ..... i będą należeć do podstawowych zadań uczelni, wskazanych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. w art. 11 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 4 ust. 1, 2 i 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Uzyskany rezultat ww. działań badawczych nie ma charakteru aplikacyjnego, są czysto teoretyczne badania, nie podlegające transferowi do gospodarki (komercjalizacji). Rezultaty ww. działań badawczych ....przekaże jedynie do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Ponadto w zależności od ich wartości naukowych wyniki niniejszych badań będą prezentowane na sympozjach tematycznych i opublikowane bez wynagrodzenia. ..... nie będzie przekazywał żadnym innym podmiotom gospodarczym rezultatów ww. działań badawczych w celu wykorzystania przedmiotowych badań do wykonywania przez te pomioty opodatkowanej działalności gospodarczej. Nabywane towary i usługi związane z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ... będą wykorzystywane przez .....do czynności niepodlegających opodatkowaniu VAT. Nabywane towary i usługi związane z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ... będą wykorzystywane przez..... do celów innych niż działalność gospodarcza w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT.
Wątpliwości Państwa ....dotyczą w pierwszej kolejności uznania, czy ..... w związku z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ..., działa jako podatnik podatku VAT.
W tym miejscu należy wskazać, iż na podstawie art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2022 r., poz. 574):
Podstawą systemu szkolnictwa wyższego i nauki jest wolność nauczania, twórczości artystycznej, badań naukowych i ogłaszania ich wyników oraz autonomia uczelni.
Stosownie do art. 4 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:
Działalność naukowa obejmuje badania naukowe, prace rozwojowe oraz twórczość artystyczną.
W myśl art. 4 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:
Badania naukowe są działalnością obejmującą:
1) badania podstawowe rozumiane jako prace empiryczne lub teoretyczne mające przede wszystkim na celu zdobywanie nowej wiedzy o podstawach zjawisk i obserwowalnych faktów bez nastawienia na bezpośrednie zastosowanie komercyjne;
2) badania aplikacyjne rozumiane jako prace mające na celu zdobycie nowej wiedzy oraz umiejętności, nastawione na opracowywanie nowych produktów, procesów lub usług lub wprowadzanie do nich znaczących ulepszeń.
Jak stanowi art. 11 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:
Podstawowymi zadaniami uczelni są:
1) prowadzenie kształcenia na studiach;
2) prowadzenie kształcenia na studiach podyplomowych lub innych form kształcenia;
3) prowadzenie działalności naukowej, świadczenie usług badawczych oraz transfer wiedzy i technologii do gospodarki;
4) prowadzenie kształcenia doktorantów;
5) kształcenie i promowanie kadr uczelni;
6) stwarzanie osobom niepełnosprawnym warunków do pełnego udziału w:
a) procesie przyjmowania na uczelnię w celu odbywania kształcenia,
b) kształceniu,
c) prowadzeniu działalności naukowej;
7) wychowywanie studentów w poczuciu odpowiedzialności za państwo polskie, tradycję narodową, umacnianie zasad demokracji i poszanowanie praw człowieka;
8) stwarzanie warunków do rozwoju kultury fizycznej studentów;
9) upowszechnianie i pomnażanie osiągnięć nauki i kultury, w tym przez gromadzenie i udostępnianie zbiorów bibliotecznych, informacyjnych i archiwalnych;
10) działanie na rzecz społeczności lokalnych i regionalnych.
W myśl. art. 12 ww. ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym:
Uczelnia może prowadzić działalność gospodarczą wyodrębnioną organizacyjnie i finansowo od działalności polegającej na wykonywaniu zadań, o których mowa w art. 11, w zakresie i formach określonych w statucie, w szczególności przez tworzenie spółek kapitałowych.
Wobec powyższego, uczelnie publiczne w głównym nurcie swojej działalności nie prowadzą działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. Usługi będące przedmiotem działalności uczelni „narzucone” przepisami ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym, należy kwalifikować jako zadanie publiczne czy też swoistą misję społeczną.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że opisane we wniosku działania badawcze odnośnie badania ... realizowane będą w związku z działalnością statutową ..... i będą należeć do podstawowych zadań uczelni, wskazanych w ustawie Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, tj. w art. 11 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 4 ust. 1, 2 i 3 Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce. Nadto, rezultaty ww. działań badawczych ....przekaże jedynie do Miejskiego Ogrodu Zoologicznego. Ponadto w zależności od ich wartości naukowych wyniki niniejszych badań będą prezentowane na sympozjach tematycznych i opublikowane bez wynagrodzenia. ..... nie będzie przekazywał żadnym innym podmiotom gospodarczym rezultatów ww. działań badawczych w celu wykorzystania przedmiotowych badań do wykonywania przez te pomioty opodatkowanej działalności gospodarczej.
Tym samym, zadania realizowane przez Państwa ..... związane z przeprowadzeniem działań badawczych odnośnie badania ... nie będą stanowić działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy. .... wykonując swoje statutowe zadania nieodpłatnie, bez nastawienia na cel zarobkowy, nie wypełnia definicji działalności gospodarczej, w związku z czym Państwa .....z tego tytułu nie będzie uznany za podatnika podatku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy.
Zatem, stanowisko Państwa .....w zakresie pytania nr 1, zgodnie z którym Wnioskodawca, podejmując się nieodpłatnie czynności opisanych w zdarzeniu przyszłym, nie występuje w charakterze podatnika VAT czynnego, bowiem zakres tych czynności - prace badawcze, realizowane nieodpłatnie nie mieszczą się w zakresie działalności gospodarczej, a zaliczane są one do działalności innej niż gospodarcza, uznano za prawidłowe.
Jednocześnie, tut. Organ nie udziela odpowiedzi na pytania oznaczone we wniosku jako nr 2, 3 i 4, z uwagi na fakt, iż ww. pytanie nr 2 zostało zadane warunkowo, tj. Państwa ...... oczekiwał na nie odpowiedzi, jeśli Organ uzna stanowisko Wnioskodawcy przedstawione w odniesieniu do pytania 1 za nieprawidłowe. Natomiast na pytania nr 3 i 4, oczekiwali Państwo odpowiedzi w sytuacji gdyby, Organ uznał stanowisko Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania nr 1 i nr 2 za nieprawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwa ......przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Odnosząc się do powołanej przez Państwa ...... interpretacji należy wskazać, że została ona wydana w indywidualnej sprawie, w której indywidualnie oceniano stan faktyczny i stanowisko wnioskodawcy. Powołana interpretacja nie stanowi źródła prawa i tutejszy organ nie jest nią związany.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: sytuacja Państwa ..... będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i Państwa ...... zastosuje się do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu),na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).