Temat interpretacji
w zakresie: - odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług w celu realizacji inwestycji drogowej, - opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania Miastu inwestycji drogowej, - braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z przekazaniem inwestycji drogowej Miastu.
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zaistniałego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 lutego 2022 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup towarów i usług w celu realizacji inwestycji drogowej,
- opodatkowania czynności nieodpłatnego przekazania Miastu inwestycji drogowej,
- braku obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z przekazaniem inwestycji drogowej Miastu.
Treść wniosku jest następująca:
opis stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa (dalej „Wnioskodawca”) ma siedzibę i miejsce działalności gospodarczej w Polsce oraz jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą w Polsce. Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską. Sprzedaż Wnioskodawcy opodatkowana jest 8 proc. stawką VAT lub 23 proc. stawką VAT.
Na podstawie art. 16 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1376 ze zm.) Wnioskodawca w 2019 r. zawarł z Miastem (dalej „Miasto”) umowę określającą szczegółowe warunki realizacji inwestycji drogowej (dalej odpowiednio „Umowa” oraz „Inwestycja drogowa”). Umowa została zawarta w związku z realizacją przez Wnioskodawcę projektu deweloperskiego polegającego na budowie budynków wielorodzinnych wraz z halami garażowymi podziemnymi, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą techniczną. Realizację inwestycji zaplanowano w trzech etapach.
W Umowie Wnioskodawca zobowiązał się wobec Miasta do przygotowania inwestycji obejmującej m.in. budowę: odcinka jezdni, zjazdów, chodników, założenia zieleni, odwodnienia, oświetlenia ulicznego. Umowa zobowiązuje Wnioskodawcę także do przebudowy chodnika wraz z poprawą warunków oświetlenia wzdłuż Etapów 1 i 2 inwestycji. Zgodnie z Umową Wnioskodawca zobowiązał się Inwestycję drogową wykonać własnym staraniem i sfinansować. Zgodnie z Umową po zakończeniu Inwestycji drogowej następuje jej odbiór przez Miasto (nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej przez Wnioskodawcę na rzecz Miasta).
Zgodnie z Umową i aneksem Inwestycja drogowa składa się z dwóch etapów. Zgodnie z Umową Inwestycja drogowa jest w całości realizowana na działkach będących własnością Miasta. W 2021 r. Wnioskodawca i Miasto podpisali aneks do Umowy, ale dotyczył on kwestii technicznych (nie miał wpływu na opisane powyżej ogólne postanowienia Umowy). Z aneksu wynika przede wszystkim, że realizacja Inwestycji drogowej składa się z dwóch etapów. Wnioskodawca wykonał wynikające z Umowy obowiązki dotyczące pierwszego etapu inwestycji i w konsekwencji w styczniu 2022 r., na podstawie Umowy, podpisany został protokół odbioru końcowego robót polegających na budowie nowej infrastruktury. Przebudowa drogi zostanie odebrana przez Miasto w przyszłości. W związku z Inwestycją Drogową Wnioskodawca ponosił koszty, które w większości były udokumentowane fakturami VAT w rozumieniu ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (teksty jedn. Dz.U. z 2021 poz. 685 ze zm. - dalej „Ustawa o VAT”). Część kosztów (np. opłaty administracyjne) jest udokumentowana innymi dowodami. Wnioskodawca będzie jeszcze ponosił koszty dotyczące przebudowy istniejącej drogi, której odbiór przez Miasto nastąpi w przyszłości (drugi etap Inwestycji drogowej). Niniejszy wniosek dotyczy stanu faktycznego (budowa przekazanej w styczniu 2022 r. infrastruktury - pierwszy etap inwestycji drogowej) oraz zdarzenia przyszłego (przebudowa istniejącej drogi - drugi etap inwestycji drogowej) - odbiór przez Miasto nastąpi w przyszłości.
Pytania
1.Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z prawidłowo wystawionych i doręczonych Wnioskodawcy faktur dokumentujących zakup towarów i usług w celu zrealizowania Inwestycji drogowej?
2.Czy formalny odbiór Inwestycji drogowej przez Miasto stanowi u Wnioskodawcy czynność opodatkowaną VAT?
3.Czy w związku z przekazaniem Inwestycji drogowej Miastu u Wnioskodawcy wystąpi obowiązek korekty odliczonego w związku z realizacją tej inwestycji VAT naliczonego?
Państwa stanowisko w sprawie
1.Wnioskodawcy przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z prawidłowo wystawionych i doręczonych Wnioskodawcy faktur dokumentujących zakup towarów i usług w celu zrealizowania Inwestycji drogowej.
2.Formalny odbiór Inwestycji drogowej przez Miasto nie stanowi u Wnioskodawcy czynność opodatkowanej VAT.
3.W związku z przekazaniem Inwestycji drogowej Miastu u Wnioskodawcy nie wystąpi obowiązek korekty odliczonego w związku z realizacją tej inwestycji VAT naliczonego.
Ad. 1-3 (pytania dotyczące podatku od towarów i usług)
Ad. 1.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jednolity Dz.U. z 2021 poz. 685 - dalej „Ustawa o VAT”):: „W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.”
Przepis ten ustanawia podstawową zasadę odliczania VAT. W świetle tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Wnioskodawca jest podatnikiem wskazanym w art. 15 ust. 1 Ustawy o VAT (prowadzi działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 Ustawy o VAT).
Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o VAT: „Kwotę podatku naliczonego stanowi (...) suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu (...) nabycia towarów i usług”.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług (dalej „VAT”) oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Przedstawiona zasada wyklucza zatem możliwość obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi. Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 Ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Z powołanych powyżej przepisów wynika, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przepisy Ustawy o VAT nie precyzują jednak, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Z orzecznictwa wynika w sposób jednoznaczny, że związek ten może być bezpośredni lub pośredni.
Związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami opodatkowanymi VAT. Określone zakupy mają związek pośredni, gdy istnieje związek przyczynowo-skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem opodatkowanego obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu opodatkowanego VAT.
Wnioskodawca jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i realizuje projekt deweloperski w celu uzyskania opodatkowanych VAT stawką 8 proc. lub 23 proc. przychodów ze sprzedaży lokali. W celu realizacji tego projektu deweloperskiego Wnioskodawca zobowiązał się wobec miasta do realizacji Inwestycji drogowej. W tym celu Wnioskodawca zawarł z Miastem Umowę na podstawie art. 16 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1376 ze zm. - dalej „Ustawa o drogach publicznych”). Na mocy Umowy oraz Aneksu Wnioskodawca zobowiązał się do wykonania Inwestycji drogowej na gruntach będących własnością Miasta. Inwestycja drogowa polegała m.in. na budowie: odcinka jezdni, zjazdów, chodników, odwodnienia, oświetlenia ulicznego oraz na przebudowie jednej z już istniejących dróg. W analizowanej sytuacji nabycie przez Miasto wszelkich materialnych efektów prac i środków trwałych wykonanych w ramach realizacji Inwestycji drogowej następuje nieodpłatnie.
W ocenie Wnioskodawcy nie ma wątpliwości, że w analizowanej sytuacji spełniony jest warunek określony w art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT. Realizacja Inwestycji drogowej ściśle powiązana jest bowiem z działalność deweloperską, czyli taką, dzięki której Wnioskodawca uzyskuje przychody opodatkowane VAT (stawką 8 proc. lub 23 proc.). Tym samym wydatki Wnioskodawcy ponoszone w związku z Inwestycją drogową są związane ze sprzedażą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. W konsekwencji Wnioskodawca, na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Ad. 2
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy o VAT: „Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają (...) odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju”.
Zgodnie z art. 2 pkt 6 Ustawy o VAT: „Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o (...) towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.”
Zgodnie z art. 7 ust. 1 Ustawy o VAT: „Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).”
Zgodnie z art. 7 ust. 2 Ustawy o VAT: „Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.”
Zgodnie z art. 8 ust. 1 Ustawy o VAT: „Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa”.
Zgodnie z art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT: „Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:
1)użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2)nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.”
Aby uznać dane świadczenie za odpłatne, musi istnieć stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę i odbiorcą, a w zamian za wykonanie usługi zostaje wypłacone wynagrodzenie. Musi istnieć bezpośredni związek pomiędzy świadczoną usługą i przekazanym za nią wynagrodzeniem. Wypłacający wynagrodzenie otrzymuje w zamian świadczenie przynoszące mu korzyść. W analizowanej sytuacji taka odpłatność nie występuje. Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że Ustawa o VAT zalicza do grona usług każde świadczenie niebędące dostawą towarów. Istotne jest, że zgodnie z Ustawą o VAT usługi o charakterze nieodpłatnym, co do zasady, nie podlegają opodatkowaniu VAT.
Od zasady tej określono wyjątki określone w art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że usługa o charakterze nieodpłatnym (tj. w ramach której odbiorca świadczenia nie jest obowiązany do żadnego świadczenia ekwiwalentnego na rzecz świadczącego usługę) może podlegać opodatkowaniu, jeżeli świadczenie usługi następuje dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Zgodnie z art. 47 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (tekst jedn. Dz.U. z 2020 poz. 1740 ze zm. - dalej „Kodeks cywilny”): „Częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego.”
Zgodnie z art. 48 Kodeksu cywilnego: „Z zastrzeżeniem wyjątków w ustawie przewidzianych, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane, jak również drzewa i inne rośliny od chwili zasadzenia lub zasiania.”
Z przepisów Kodeksu cywilnego wynika, że wykonania i przekazania Inwestycji drogowej Miastu nie można rozpatrywać w kategorii dostawy towarów. To dlatego, że Inwestycja drogowa od początku realizowana była na gruntach stanowiących własność Miasta. Powoduje to, że Miasto staje się właścicielem poszczególnych elementów Inwestycji drogowej w momencie jej realizacji - w związku z połączeniem elementów tej inwestycji z gruntem stanowiącym własność Miasta. W konsekwencji realizacji Umowy nie można uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 Ustawy o VAT. Oznacza to, że czynność ta stanowić będzie świadczenie usług w rozumieniu powołanego art. 8 Ustawy o VAT. Z uwagi na fakt, że opisane przekazanie nastąpi nieodpłatnie, kwestia uznania tej czynności za odpłatne świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług powinna być rozważana na podstawie art. 8 ust. 2 Ustawy o VAT. Kluczowe jest zatem, że w przedmiotowej sprawie nieodpłatne przekazanie na rzecz Miasta Inwestycji drogowej nie następuje „do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika”. Realizacja Inwestycji drogowej jest bowiem ściśle związana z działalnością deweloperską i uzyskiwaniem przez Wnioskodawcę opodatkowanych VAT przychodów ze sprzedaży lokali. W konsekwencji analizowana sytuacja nie spełnia przesłanki do objęcia jej opodatkowaniem VAT.
Podsumowując, nieodpłatne wykonanie i przekazanie przez Wnioskodawcę na rzecz Miasta nakładów poniesionych na Inwestycję drogową nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT, ponieważ wydatki będą mieć związek z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawcy - sprzedażą lokali opodatkowaną stawką 8 lub 23 proc.
Ad. 3
Przepisy dotyczące obowiązku korekty odliczonego VAT zawarte są w art. 90a - 91 Ustawy o VAT. Zgodnie z art. 90a ust. 1 Ustawy o VAT: „W przypadku, o którym mowa w art. 86 ust. 7b, gdy w ciągu 120 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nieruchomość stanowiąca część przedsiębiorstwa podatnika została przez niego oddana do użytkowania, nastąpi zmiana w stopniu wykorzystania tej nieruchomości do celów działalności gospodarczej, dokonuje się korekty podatku naliczonego odliczonego przy jej nabyciu lub wytworzeniu. Korekty, o której mowa w zdaniu pierwszym, dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła ta zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Jeżeli podatnik wykorzystuje tę nieruchomość w działalności gospodarczej również do czynności zwolnionych od podatku bez prawa do odliczeń, korekta powinna uwzględniać proporcję określoną w art. 90 ust. 3-10a, zastosowaną przy odliczeniu”. Nie ma on zastosowania w analizowanym przypadku, ponieważ dotyczy innej sytuacji. Stosują go podatnicy do których należą nieruchomości i którzy zmieniają sposób wykorzystania tej nieruchomości w okresie korekty. Z kolei art. 90b Ustawy o VAT dotyczy korekty VAT odliczonego przy nabyciu pojazdów samochodowych. Art. 90c Ustawy o VAT dotyczy sytuacji, gdy zakup związany jest jednocześnie z działalnością opodatkowaną i niepodlegającą opodatkowaniu. W konsekwencji również on nie ma zastosowanie w analizowanym przypadku. Z kolei art. 91 Ustawy o VAT reguluje zasady korekty proporcji wstępnej oraz związanej ze zmianą przeznaczenia towarów lub usług. Wnioskodawca nie stosuje przy rozliczaniu proporcji, ponieważ jego sprzedaż podlega opodatkowaniu 8 lub 23 proc. stawką VAT. W analizowanej sytuacji nie dochodzi również do zmiany przeznaczenia nabytych towarów i usług - przekazanie Inwestycji drogowej jest bowiem związane z działalnością opodatkowaną VAT. Ustawa o VAT nie zawiera także innych przepisów, z których przy nieodpłatnym przekazaniu Inwestycji drogowej wynikałby obowiązek korekty odliczonego VAT.
Stanowisko Wnioskodawcy w podatku VAT potwierdzają m.in. interpretacje indywidulane:
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 15 lutego 2021 r. (0114- KDIP4-3.4012.686.2020.1.DS);
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 25 marca 2020 r. (0114- KDIP4-1.4012.33.2020.1.RMA);
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 25 maja 2017 r. (0114- KDIP1-1.4012.64.2017.1.DG);
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 4 września 2019 r. (0112- KDIL1-1.4012.294.2019.3.OA);
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 21 marca 2019 r. (0111- KDIB3-3.4012.21.2019.1.WR);
- Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej z 14 listopada 2018 r. (0114- KDIP1-2.4012.586.2018.1.IG);
- Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 21 lutego 2017 r. (2461- IBPP3.4512.3.2017.1.EJ)
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, zgodnie z którym:
w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy,
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego, jako integralna część systemu VAT, w zasadzie nie może być ograniczane ani pod względem czasu, ani też pod względem zakresu przedmiotowego. Nie jest to bowiem wyjątkowy przywilej podatnika, lecz jego fundamentalne prawo. Możność wykonania tego prawa powinna być zapewniona niezwłocznie i względem wszystkich kwot podatku, które zostały pobrane (naliczone) od transakcji związanych z zakupami.
Ustawa o podatku od towarów i usług ustanawia zasadę tzw. niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia podatku naliczonego nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.
Istotna jest intencja nabycia – jeśli dany towar (usługa) ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas, po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych, odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych.
Wystarczającym zatem jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towaru lub usługi, przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej oraz planowanej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakup ten dokonany został w celu jego wykorzystania w ramach działalności opodatkowanej. Ta warunkowość realizacji określonego w art. 86 ust. 1 ustawy prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony powoduje, że nieziszczenie się warunku pozytywnego jakim jest wykorzystanie towaru lub usługi do realizacji czynności opodatkowanej podatnika, np. gdy okaże się, że zmieniono przeznaczenie towaru (usługi) i został on ostatecznie wykorzystany do czynności zwolnionych od VAT lub niepodlegających VAT – spowoduje konieczność weryfikacji uprzedniego odliczenia podatku naliczonego.
Biorąc pod uwagę, że prawo do odliczenia powinno być realizowane natychmiast po powstaniu podatku naliczonego, decydujące znaczenie dla oceny istnienia prawa do odliczenia ma zamierzony (deklarowany) związek podatku naliczonego z czynnościami opodatkowanymi. Przy czym związek ten może mieć charakter bezpośredni lub pośredni.
O związku bezpośrednim dokonywanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży (towary handlowe) lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów lub usług będących przedmiotem dostawy. Bezpośrednio wiążą się więc z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika.
Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością przedsiębiorcy można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania przedsiębiorstwa – mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym z osiąganym przez podatnika obrotem opodatkowanym. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością podmiotu, istnieć musi związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem obrotu. O pośrednim związku dokonanych zakupów z działalnością podatnika można mówić wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania obrotu przez podatnika, np. poprzez ich odsprzedaż, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu. Najczęściej do wydatków mających pośredni wpływ na wykonywanie czynności opodatkowanych zalicza się koszty reprezentacji i reklamy, wydatki związane z udziałem w targach, konferencjach, koszty doradztwa podatkowego itp.
Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że na podstawie art. 16 ustawy o drogach publicznych zawarli Państwo w 2019 r. z Miastem umowę określającą szczegółowe warunki realizacji inwestycji drogowej. Umowa została zawarta w związku z realizacją przez Państwa projektu deweloperskiego polegającego na budowie budynków wielorodzinnych wraz z halami garażowymi podziemnymi, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą techniczną.
W Umowie zobowiązali się Państwo wobec Miasta do przygotowania inwestycji obejmującej m.in. budowę: odcinka jezdni, zjazdów, chodników, założenia zieleni, odwodnienia, oświetlenia ulicznego. Umowa zobowiązuje Państwa także do przebudowy chodnika wraz z poprawą warunków oświetlenia wzdłuż Etapów 1 i 2 inwestycji. Zgodnie z Umową zobowiązali się Państwo inwestycję drogową wykonać własnym staraniem i sfinansować. Po zakończeniu Inwestycji drogowej następuje jej odbiór przez Miasto (nieodpłatne przekazanie Inwestycji drogowej przez Wnioskodawcę na rzecz Miasta). Inwestycja drogowa jest w całości realizowana na działkach będących własnością Miasta. Realizacja Inwestycji drogowej składa się z dwóch etapów. Państwo wykonali wynikające z Umowy obowiązki dotyczące pierwszego etapu inwestycji i w konsekwencji w styczniu 2022 r., na podstawie Umowy, podpisany został protokół odbioru końcowego robót polegających na budowie nowej infrastruktury. Przebudowa drogi zostanie odebrana przez Miasto w przyszłości. W związku z Inwestycją Drogową ponosili Państwo koszty, które w większości były udokumentowane fakturami VAT. Państwo będą jeszcze ponosić koszty dotyczące przebudowy istniejącej drogi, której odbiór przez Miasto nastąpi w przyszłości (drugi etap Inwestycji drogowej).
Wątpliwości Państwa dotyczą kwestii prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionych i doręczonych Państwu faktur dokumentujących zakup towarów i usług w celu zrealizowania Inwestycji drogowej.
Mając na uwadze okoliczności, że wydatki poniesione w celu zrealizowania Inwestycji drogowej będą miały związek ze sprzedażą opodatkowaną tj. realizacją przez Państwa projektu deweloperskiego polegającego na budowie budynków wielorodzinnych wraz z halami garażowymi podziemnymi, zagospodarowaniem terenu oraz infrastrukturą techniczną, który generuje u Państwa sprzedaż opodatkowaną 8% stawką VAT lub 23% stawką VAT, to stwierdzić należy, że wydatki poniesione w celu zrealizowania Inwestycji drogowej będą miały pośredni związek z prowadzeniem przez Państwa działalności gospodarczej generującej podatek należny.
W przedmiotowej sprawie zachodzi zatem związek przyczynowo-skutkowy między wydatkami poniesionym na realizację inwestycji drogowej przekazanej następnie na rzecz Miasta oraz czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług Państwa w ramach działalności gospodarczej polegającej na sprzedaży lokali opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 8% lub 23%. Daje to podstawę do dokonania odliczeń podatku naliczonego przy ponoszeniu wydatków na budowę inwestycji drogowej.
Zatem stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Wątpliwości Państwa dotyczą także kwestii opodatkowania nieodpłatnego przekazania Miastu inwestycji drogowej.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy:
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1) przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2) wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:
przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy:
przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1) przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2) zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3) świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Za odpłatne świadczenie usług, stosownie do art. 8 ust. 2, uznaje się również:
1) użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
2) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Mając na uwadze powyższe regulacje należy wskazać, że co do zasady, opodatkowaniu podlega odpłatne świadczenie usług, w tym przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej. Ponadto, usługa o charakterze nieodpłatnym, tj. w ramach której odbiorca świadczenia nie jest obowiązany do żadnego świadczenia ekwiwalentnego na rzecz świadczącego usługę, może podlegać opodatkowaniu, jeżeli świadczenie usługi nastąpi dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Analiza przedstawionych przez Państwa okoliczności sprawy prowadzi do wniosku, że przekazanie na rzecz Miasta zrealizowanej na działkach będących własnością Miasta inwestycji drogowej, nie można rozpatrywać w kategorii dostawy towarów. Z wniosku wynika, że Państwu, w momencie przystąpienia do realizacji inwestycji drogowej, nie będzie przysługiwać prawo do rozporządzania jak właściciel działkami, na których realizowana jest inwestycja drogowa. Zatem, przekazania przez Państwa nieodpłatnie inwestycji drogowej nie można uznać za dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy o VAT.
Czynność ta stanowić może wobec tego świadczenie usług w rozumieniu powołanego art. 8 ustawy o VAT. Z uwagi natomiast na fakt, że opisane przekazanie nastąpi nieodpłatnie, kwestia uznania tej czynności za odpłatne świadczenie usług opodatkowane podatkiem od towarów i usług powinna być rozważana na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy o VAT.
Aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu powinno być świadczeniem do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika. Jak wynika z wniosku jednym z elementów niezbędnych do wybudowania budynków wielorodzinnych wraz z halami garażowymi podziemnymi, a następnie ich sprzedaży jest realizacja inwestycji drogowej. Realizacja Inwestycji drogowej jest bowiem ściśle związana z działalnością deweloperską i uzyskiwaniem przez Państwa opodatkowanych VAT przychodów ze sprzedaży lokali. Należy zatem uznać, że w sprawie będącej przedmiotem wniosku nieodpłatne świadczenie usług, polegające na nieodpłatnym przekazaniu na rzecz Miasta inwestycji drogowej zrealizowanej na działkach należących do Miasta ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą Państwa.
Uwzględniając okoliczności sprawy oraz regulacje prawne uznać należy, że nieodpłatne przekazanie na rzecz Miasta inwestycji drogowej stanowić będzie nieodpłatne świadczenie usług, jednakże czynność ta nie będzie spełniała, wskazanej w art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT, przesłanki do objęcia jej opodatkowaniem.
W konsekwencji należy uznać, że nieodpłatne przekazanie przez Państwa na rzecz Miasta inwestycji drogowej nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem stanowisko w zakresie pytania nr 2 jest prawidłowe.
Wątpliwości Państwa dotyczą także obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z przekazaniem inwestycji drogowej Miastu.
W przypadku wykonywania w ramach działalności gospodarczej czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług oraz zwolnionych z opodatkowania tym podatkiem, należy mieć na uwadze uregulowania zawarte w art. 90 ustawy. Powyższe przepisy stanowią uzupełnienie regulacji art. 86 ustawy. Natomiast zasady dotyczące sposobu i terminu dokonywania korekt podatku naliczonego oraz podmiotu zobowiązanego do dokonania korekty zostały określone w art. 91 ustawy o VAT.
Na podstawie art. 90 ust. 1, 2 i 3 ustawy:
W stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.
Jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.
Proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.
Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy:
Po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1, jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2-10a, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2-6, 10 lub 10a lub przepisach wydanych na podstawie art. 90 ust. 11 i 12, dla zakończonego roku podatkowego.
Stosownie do art. 91 ust. 7 ustawy:
przepisy ust. 1-6 stosuje się odpowiednio w przypadku, gdy podatnik miał prawo do obniżenia kwot podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego od wykorzystywanego przez siebie towaru lub usługi i dokonał takiego obniżenia, albo nie miał takiego prawa, a następnie zmieniło się prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tego towaru lub usługi.
Jak wskazano wyżej mają Państwo prawo do dokonania odliczeń podatku naliczonego przy ponoszeniu wydatków na budowę inwestycji drogowej, gdyż zachodzi związek przyczynowo-skutkowy między wydatkami poniesionym na realizację inwestycji drogowej, która zostanie przekazana na rzecz Miasta oraz czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT w ramach działalności gospodarczej Państwa polegającej na sprzedaży lokali opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 8% lub 23%.
W opisanej sytuacji nie świadczą Państwo czynności zwolnionych od podatku VAT oraz nie nastąpi zmiana przeznaczenia inwestycji drogowej. Zatem nie będzie miał zastosowania art. 90 i art. 91 ustawy.
W myśl art. 86 ust. 7b ustawy:
W przypadku nakładów ponoszonych na nabycie, w tym na nabycie praw wieczystego użytkowania gruntów, oraz wytworzenie nieruchomości, stanowiącej majątek przedsiębiorstwa danego podatnika, wykorzystywanej zarówno do celów wykonywanej przez tego podatnika działalności gospodarczej, jak i do celów osobistych, o których mowa w art. 8 ust. 2, gdy przypisanie tych nakładów w całości do działalności gospodarczej podatnika nie jest możliwe, kwotę podatku naliczonego oblicza się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość jest wykorzystywana do celów działalności gospodarczej.
Stosownie do art. 90a ust.1 ustawy:
W przypadku, o którym mowa w art. 86 ust. 7b, gdy w ciągu 120 miesięcy, licząc od miesiąca, w którym nieruchomość stanowiąca część przedsiębiorstwa podatnika została przez niego oddana do użytkowania, nastąpi zmiana w stopniu wykorzystania tej nieruchomości do celów działalności gospodarczej, dokonuje się korekty podatku naliczonego odliczonego przy jej nabyciu lub wytworzeniu. Korekty, o której mowa w zdaniu pierwszym, dokonuje się w deklaracji za okres rozliczeniowy, w którym nastąpiła ta zmiana, w kwocie proporcjonalnej do pozostałego okresu korekty. Jeżeli podatnik wykorzystuje tę nieruchomość w działalności gospodarczej również do czynności zwolnionych od podatku bez prawa do odliczeń, korekta powinna uwzględniać proporcję określoną w art. 90 ust. 3-10a, zastosowaną przy odliczeniu.
Powyższy artykuł nie ma również zastosowania w niniejszej sprawie, gdyż dotyczy innej sytuacji niż przedstawiona w opisie.
Zatem nie mają Państwo obowiązku korekty podatku naliczonego w związku z przekazaniem inwestycji drogowej Miastu.
W związku z powyższym przedstawione przez Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 3 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy:
- zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Państwo i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia,
- zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Państwo i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Ocena prawna stanowiska Państwa dotycząca podatku dochodowego od osób prawnych zostanie zawarta w odrębnym rozstrzygnięciu.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego …. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”). Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).