Temat interpretacji
Możliwości zastosowania zwolnień od podatku transakcji zbycia działki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnień od podatku transakcji zbycia działki nr (...) – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 11 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług, w zakresie możliwości zastosowania zwolnień od podatku transakcji zbycia działki nr (...) wpłynął 16 maja 2022 r.
Uzupełnili go Państwo, w odpowiedzi na wezwanie, pismem z 10 sierpnia 2022 r. (data wpływu 16 sierpnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawcy są współwłaścicielami nieruchomości położonej przy ulicy (...) o łącznej powierzchni 0,5860 ha. Działki te Wnioskodawcy kupili w dniu 7 listopada 2018 r. na cele prowadzonej działalności gospodarczej, jako jedyni wspólnicy spółki cywilnej (...), z siedzibą w (...), w trybie pierwszego publicznego przetargu ustnego nieograniczonego, od Gminy Miasta (...). Działki zostały nabyte z podatkiem VAT 23%. Ww. działki graniczą ze sobą, są niezabudowane, nie są uzbrojone i posiadają dostęp do drogi publicznej.
Wnioskodawcy postanowili sprzedać część z ww. nieruchomości i w tym celu podpisali 23 czerwca 2020 r. umowę przedwstępną z firmą (...) na sprzedaż działki, która miała zostać wydzielona po podziale geodezyjnym z powyższej nieruchomości o pow. ok 0,3000 ha. Po przeprowadzonym podziale zakończonym wydaniem decyzji Prezydenta Miasta (...) z dnia 5 października 2021 r. powstała działka nr (...), obręb (...), o powierzchni 0,3000 ha, dla której jest prowadzona księga wieczysta nr (...). Działka ta jest niezabudowana, ma dostęp do drogi publicznej. Wnioskodawcy są dalej współwłaścicielami tej działki i zamierzają ją sprzedać Spółce (...). Pozostałe działki (...) wymienione w powyższej KW, nie są przedmiotem tego wniosku.
Dla działki (...) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tereny zabudowy usługowej i częściowo tereny dróg publicznych klasy dojazdowej.
Wnioskodawcy zamiar sprzedaży działki ogłaszali poprzez ogłoszenie umieszczone na działce. Z Wnioskodawcami w sprawie zakupu przedmiotowej działki skontaktował się telefonicznie przedstawiciel firmy (...) z siedzibą w (...).
W umowie przedwstępnej z 23 czerwca 2020 r. zawarty był szereg warunków, jakie muszą zostać spełnione, aby doszło do zawarcia końcowej umowy sprzedaży: uzyskania pozwolenia na budowę obiektu handlowego, uzyskania decyzji na budowę zjazdu, przeprowadzenia badań geotechnicznych gruntu, niestwierdzenia zanieczyszczenia działki, uzyskania warunków technicznych przyłączy mediów, uzyskania warunków technicznych usunięcia kolizji, uzyskania pozwolenia na usunięcia drzew z przedmiotowej działki, podzielenia działki zgodnie z planami spółki (...), uzyskania indywidualnej interpretacji podatkowej o konieczności naliczenia bądź zwolnienia podatku VAT, skutecznego usunięcia nasypu kosztem sprzedającego, w obrębie przedmiotowej działki, założenia nowej KW dla przedmiotowej działki, uzyskania interpretacji MPZP potwierdzającej możliwość realizacji zamierzonej inwestycji przez (...).
Wnioskodawcy na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży przedmiotowych działek udzielili również stosownych pełnomocnictw pracownikom firmy (...) do występowania w ich imieniu przed organami administracji publicznej na uzyskanie decyzji i pozwoleń, które umożliwią zrealizowanie planowanej przez firmę (...) inwestycji. Wnioskodawcy wyrazili również zgodę na dysponowanie przez firmę (...) działkami na cele budowlane, przez cały okres obowiązywania umowy przedwstępnej, w zakresie wystąpienia w wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskania zgód, opinii itp.
Wnioskodawcy podpisali z pełnomocnikiem firmy (...) umowę dzierżawy na część nieruchomości objętej umową przedwstępną w dniu 8 lipca 2020 r. na okres trzech miesięcy, odpłatnie, w której wyrazili zgodę na dysponowanie przez firmę (...) całą nieruchomością na cele budowlane, w zakresie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskania zgód opinii itp.
Wnioskodawcy udostępnili również miejsce na przedmiotowej działce innej firmie na cele reklamowe na zamontowanych na działce masztach. Na przedmiotowej działce Spółka (...) planuje wybudować obiekt handlowy wraz z parkingiem, drogami dojazdowymi i pozostałą niezbędną infrastrukturą. Spółka, która zamierza kupić przedmiotowe działki zamierza je wykorzystywać wyłącznie do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Ponadto:
Wnioskodawcy nabyli nieruchomość, dla której był już prowadzony MPZP. Nie mają wiedzy czy były wcześniej wydawane warunki zabudowy dla tej nieruchomości.
Wnioskodawcy występowali o zmianę MPZP dla ww. nieruchomości w zakresie zwiększenia powierzchni sprzedaży obiektu handlowo- usługowego powyżej 400 m2.
Na działce nie była prowadzona działalność rolnicza.
Na działce była wcześniej prowadzona działalność gospodarcza przez inny podmiot gospodarczy, który ww. działki dzierżawił od Gminy Miasta (...).
Poza wymienionymi działkami Wnioskodawcy nie posiadają innych nieruchomości.
Wnioskodawcy obecnie nie planują sprzedaży innych nieruchomości.
Wnioskodawcy aktualnie prowadzą działalność gospodarczą. W czasie prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy - spółka cywilna (...) jest czynnym płatnikiem podatku VAT od daty założenia spółki, tj. od dnia 23 października 2018 r. Każdy ze wspólników Spółki prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą: (...), (...).
Ponadto:
1.Wnioskodawcy występowali o zmianę warunków zabudowy w MPZP w zakresie zwiększenia powierzchni sprzedaży obiektu handlowo-usługowego powyżej 400 m2.
2.Działka nie była udostępniana innym podmiotom niż (...).
3.Celem podpisania umowy przedwstępnej jest sprzedaż prawa własności niezabudowanych nieruchomości w (...) przy ulicy (...).
4.Umowa przedwstępna została zawarta pod warunkami:
-uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji o pozwoleniu na budowę, z której będzie wynikać możliwość zbudowania nabywanej nieruchomości obiektami zgodnie z planami inwestycyjnymi Kupującego, w tym jednokondygnacyjnym obiektem handlowo-usługowym o powierzchni użytkowej 526,30 m2 w tym salą sprzedaży o powierzchni 400 m 2 wraz z miejscami parkingowymi w liczbie minimum 20 miejsc postojowych,
-uzyskania przez Kupującego prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji wydanej przez właściwy organ lub zarządcę drogi zezwalającej na lokalizację zjazdu na przedmiotową nieruchomość lub pozwolenie na budowę przedmiotowego zjazdu według koncepcji Kupującego na zasadzie prawo i lewoskrętu dla pojazdów o masie powyżej 25 t, bez konieczności przebudowy układu drogowego, wraz z niezbędnymi dokumentami umożliwiającymi obsługę komunikacji, a także uzyskania zapewnienia zarządcy drogi o niewprowadzeniu ograniczeń tonażowych utrudniających obsługę komunikacyjną nieruchomości,
-niestwierdzenia ponadnormatywnego zanieczyszczenia nieruchomości skutkującego konieczności rekultywacji,
-potwierdzenia badaniami geotechnicznymi możliwości posadowienia na nieruchomości budynków przy zastosowaniu tradycyjnych technologii budowlanych,
-uzyskania przez Kupującego warunków technicznych przyłączy - kanalizacji sanitarnej, wodnej, kanalizacji deszczowej oraz przyłącza energetycznego zgodnie z koncepcją Kupującego, pozwalających na realizację planowanej inwestycji w okresie 6 miesięcy od dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży,
-uzyskania warunków technicznych usunięcia kolizji infrastruktury technicznej z planowanym obiektem handlowym,
-uzyskania pozwolenia na wycięcie drzew obejmującego zgodę na dokonanie przez Kupującego odpowiednich nasadzeń zamiennych,
-wydania przez właściwy organ prawomocnej i ostatecznej decyzji o podziale działek nr (...), zgodnie z planami inwestycyjnymi Kupującego,
-uzyskania przez Sprzedającego własnym kosztem i staraniem najpóźniej do dnia zawarcia przyrzeczonej umowy sprzedaży indywidualnej interpretacji podatkowej wydanej przez właściwego Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (KIS), o konieczności naliczenia bądź zwolnienia podatku VAT,
-skutecznego usunięcia nasypu kosztem Sprzedającego, w obrębie działki gruntu wydzielonej po podziale geodezyjnym z działek numer (...), zgodnie z planami inwestycyjnym Kupującego, w terminie siedmiu dni od dnia złożenia przez Kupującego wniosku o pozwolenie na budowę,
-złożenia wniosku do właściwego Sądu o założenie nowej księgi wieczystej bez obciążeń lub uzyskania zgody wierzyciela oraz uprawnionego na bezciężarowe odłączenie przedmiotowej działki kosztem i staraniem Sprzedającego w terminie 3 miesięcy od uzyskania prawomocnej, ostatecznej i wykonalnej decyzji zatwierdzającej podział działek numer (...),
-uzyskania interpretacji MPZP potwierdzającej możliwość realizacji zamierzonej inwestycji polegającej na budowie jednokondygnacyjnego obiektu handlowo - usługowego o powierzchni użytkowej 526,30 m2 w tym salą sprzedaży o powierzchni 400 m2 wraz z miejscami parkingowymi w liczbie minimum 20 miejsc postojowych lub zmiany MPZP dla działek (...), zgodnie z którym Kupujący będzie mógł posadowić na przedmiotowej nieruchomości jednokondygnacyjny obiekt handlowo-usługowy o powierzchni użytkowej 526,30 m2 w tym salą sprzedaży o powierzchni 400 m2 wraz z miejscami parkingowymi w liczbie minimum 20 miejsc postojowych.
5. Pełnomocnictwa udzielone Kupującemu dotyczą:
-prawa do udzielania dalszych pełnomocnictw, do występowania przed wszelkimi organami administracji publicznej oraz do podejmowania wszelkich działań faktycznych i prawnych, niezbędnych dla uzyskania decyzji i pozwoleń, w szczególności składania wniosków do odbioru wymaganych decyzji i postanowień, dokonania wszelkich czynności związanych z uzyskaniem na terenie nieruchomości warunków technicznych dotyczących przyłączenia do sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, kanalizacji deszczowej oraz sieci elektroenergetycznej, w szczególności do złożenia wniosków o wydanie przedmiotowych warunków oraz ich odbioru, uzyskaniem decyzji na lokalizację zjazdu publicznego, w szczególności do złożenia wniosków w celu jej uzyskania oraz odbioru. Sprzedający oświadcza, że przez cały okres obowiązywania umowy przedwstępnej niniejsze pełnomocnictwo jest nieodwołalne i nie wygasa wskutek śmierci mocodawcy,
-Sprzedający oświadcza, że wyraża zgodę na dysponowanie przez Kupującego nieruchomością będącą przedmiotem umowy przedwstępnej na cele budowlane w rozumieniu art. 33 ust. 2 pkt 2 w związku z art. 3 ust. 11 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo Budowlane (tj. Dz. U. z 2019 r. Poz. 1186 z późn. zm.), w zakresie wystąpienia z wnioskiem o pozwolenie na budowę, uzyskanie zgód, opinii itd. oraz udostępnia Kupującemu nieruchomość będącą przedmiotem umowy przedwstępnej celem przeprowadzenia badan gruntu,
-Sprzedający oświadcza, że wyraża zgodę na usytuowanie przez Kupującego własnym kosztem i staraniem na działce stanowiącej przedmiot umowy tymczasowego przyłącza energetycznego zgodnie z warunkami technicznymi przyłączenia do sieci oraz treścią umowy zawartej z operatorem, jednocześnie Kupujący oświadcza, iż w przypadku nie zawarcia przez strony umowy przyrzeczonej sprzedaży usunie własnym kosztem i staraniem usytuowane na działce urządzenia.
6.Wnioskodawcy nie posiadają innych nieruchomości na sprzedaż.
7.Na działce nie była prowadzona działalność rolnicza.
8.Wnioskodawca – (...)jest płatnikiem podatku VAT od daty założenia Spółki, tj. od dnia 23 października 2018 r.
9.Działki mają dostęp do drogi publicznej.
10.Działki numer (...) objęte są MPZP obejmującego obszar w jednostce strukturalnej (...) i oznaczone są symbolami: F2U - tereny zabudowy usługowej, F7U - tereny zabudowy usługowej i F9KDD - tereny dróg publicznych klasy dojazdowej: na działce nr (...) wyrysowano strefę ingerencji konserwatorskiej B oraz gazociąg; ww. Działki nie znajdują się w obszarze rewitalizacji, lecz znajdują się w obszarze zdegradowanym, nadto Miasto (...) nie wprowadziło Specjalnej Strefy Rewitalizacji ani nie ustanowiło prawa pierwokupu na rzecz gminy.
11.Wnioskodawca nie składał wniosku o wydanie decyzji o warunkach zabudowy dla ww. Nieruchomości.
12.Wnioskodawcy prowadzą działalność gospodarczą w firmie spółki cywilnej (...) od dnia 23 października 2018 r. oraz każdy ze wspólników Spółki prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą: (...), (...).
W uzupełnieniu wniosku wskazali Państwo, że:
W związku z nabyciem nieruchomości - działki nr (...) Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Ww. działka była wykorzystywana wyłącznie do celów opodatkowanych podatkiem VAT, nie była na niej prowadzona działalność zwolniona z podatku VAT.
Pytanie
Czy sprzedaż nieruchomości powinna nastąpić w trybie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT bez uwzględnienia zwolnienia z art. 43 ust.1 pkt 9 tej ustawy, tj. z naliczeniem należnego podatku od towarów i usług?
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem sprzedaż opisanych działek stanowi sprzedaż opodatkowaną podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT bez uwzględnienia zwolnienia z art. 43 ust.1 pkt 9 tej ustawy, tj. z naliczeniem należnego podatku od towarów i usług. Sprzedaż działek przez (...)z siedzibą w (...) stanowi sprzedaż majątku firmy, przy zakupie którego został odliczony podatek VAT. Ponadto kupującym opisane działki przy ulicy (...) o numerach: (...) k. m. 3 obręb (...), o powierzchni 0,2086 ha zapisanej w księdze wieczystej nr (...),(...) k. m. obręb (...), o powierzchni 0,1308h zapisanej w księdze wieczystej nr (...) i (...) k. m. obręb (...), o powierzchni 0,2466 ha, zapisanej w księdze wieczystej nr (...), będzie firma (...) z siedzibą w (...), która figuruje w rejestrze podatników VAT. Firma (...) będzie prowadziła na przedmiotowych działkach działalność gospodarczą.
W świetle opisanego powyżej stanu Wnioskodawcy powinni sprzedać ww. działki z naliczeniem podatku od towarów i usług.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Z wniosku wynika Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą” lub „ustawą o VAT”:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Zgodnie z art. 2 pkt 22 ustawy:
Sprzedaż to odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ( ).
Należy jednak wskazać, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Spółka planuje dostawę działki nr ( ), Spółka podpisała 23 czerwca 2020 r. umowę przedwstępną z firmą (...), która powstała z wydzielenia z nieruchomości (działek) zakupionej przez Spółkę 7 listopada 2018 r. na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Działki zostały nabyte z podatkiem VAT 23%. Dla wydzielonej działki nr (...) prowadzona jest księga wieczysta nr (...) Działka ta jest niezabudowana, ma dostęp do drogi publicznej.
W związku z nabyciem działki nr (...) Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ww. działka była wykorzystywana wyłącznie do celów opodatkowanych podatkiem VAT, nie była na niej prowadzona działalność zwolniona z podatku VAT. Dla działki (...) miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje tereny zabudowy usługowej i częściowo tereny dróg publicznych klasy dojazdowej.
Wątpliwości Państwa dotyczą ustalenia, czy sprzedaż nieruchomości powinna nastąpić w trybie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT bez uwzględnienia zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy tj. z naliczeniem należnego podatku od towarów i usług.
Odnosząc się do zastosowania zwolnienia dla przedmiotowej transakcji, należy wyjaśnić, że zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy o podatku VAT.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ww. ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Powyższe oznacza, że zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym, itp.
Na podstawie art. 2 pkt 33 ww. ustawy o VAT:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terenach budowlanych – rozumie się przez to grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
W tym miejscu warto wyjaśnić, że stosownie do treści wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 28 marca 1996 r. w sprawie C-468/93 Gemeente Emmen – „teren budowlany” oznacza „każdy nieuzbrojony lub uzbrojony teren uznany przez państwa członkowskie za teren z przeznaczeniem pod zabudowę”.
W konsekwencji, generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane, czyli tereny przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, dla których nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego oraz nie wydano decyzji o warunkach zabudowy – są zwolnione od podatku VAT. Ustawa o podatku od towarów i usług w kontekście zastosowania właściwej stawki podatku VAT przy sprzedaży gruntu nakazuje oceniać przeznaczenie tego gruntu wyłącznie na podstawie istniejącego planu zagospodarowania przestrzennego oraz wydanych decyzji o warunkach zabudowy.
Działka nr (...) jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z którego wynika, że jest to obszar zabudowy usługowej i częściowo tereny dróg publicznych i klasy dojazdowej.
Tym samym ww. działka stanowi teren budowlany zdefiniowany w art. 2 pkt 33 ustawy i w rezultacie jej sprzedaż nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
W tym miejscu należy wskazać, że jeżeli przy zbyciu nieruchomości wystąpią przesłanki uniemożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, to należy przeanalizować możliwość zwolnienia dostawy w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Według art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika (kilka dni, miesięcy czy lat) – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
W celu zastosowania zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dla dostawy towarów, spełnione muszą być łącznie dwa warunki wskazane w tym przepisie, tj.:
1.towary od momentu ich nabycia do momentu ich zbycia muszą służyć wyłącznie działalności zwolnionej, w żadnym momencie ich posiadania nie można zmienić ich przeznaczenia oraz sposobu wykorzystywania,
2.przy nabyciu (imporcie, wytworzeniu) tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Niespełnienie jednego z powyższych warunków daje podstawę do wyłączenia dostawy towarów ze zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w ww. art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Jak wskazali Państwo we wniosku działki, z których została wydzielona działka nr (...) zostały nabyte z podatkiem VAT a Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponadto wskazali Państwo, że na przedmiotowej działce nie była prowadzona działalność zwolniona z podatku VAT. Oznacza to, że nie zostały spełnione warunki do zastosowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
W konsekwencji należy stwierdzić, że sprzedaż przez Spółkę niezabudowanej działki nr (...), będzie stanowić czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w powiązaniu z art. 7 ust. 1 ustawy, która nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 i pkt 2 ustawy, a zatem będzie opodatkowana podatkiem od towarów i usług według stawki właściwej dla przedmiotu dostawy.
Zatem Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, obowiązującego w dacie wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu sprawy. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku.
W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność. Równocześnie w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
•Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
•Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1.z zastosowaniem art. 119a;
2.w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3.z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...),. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
•w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
•w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).