Prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupów dokonywanych przez Oddział w Polsce. - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.131.2022.2.GK

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.131.2022.2.GK

Temat interpretacji

Prawo do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupów dokonywanych przez Oddział w Polsce.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

22 marca 2022 r. wpłynął za pośrednictwem e-Puap Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego dotyczącego zakupów dokonywanych przez Oddział w Polsce. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 9 maja 2022 r. (wpływ 9 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego

Państwa Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług programowania związanych z analizą statystyczną wyników badań klinicznych. Siedziba Państwa Spółki znajduje się w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

W Polsce Państwa Spółka działa poprzez oddział zarejestrowany w KRS (dalej: „Oddział”). Państwa Spółka posiada w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności i jest zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług. Oddział Państwa Spółki w Polsce zatrudnia pracowników na podstawie umów o pracę, jak również współpracuje z jedną osobą prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą (na podstawie tzw. kontraktu B2B). W przyszłości możliwa jest współpraca z większą liczbą osób w ramach kontraktów B2B.

Umowy na świadczenie usług przez Państwa Spółkę zawierane są przez centralę Państwa Spółki w Stanach Zjednoczonych. Usługobiorcami są podmioty z różnych państw, głównie ze Stanów Zjednoczonych. W realizację usług świadczonych przez Państwa Spółkę zaangażowani są zarówno pracownicy i współpracownicy centrali Państwa Spółki (tj. jednostki macierzystej w Stanach Zjednoczonych), jak i pracownicy i współpracownicy oddziałów Państwa Spółki (w tym polskiego Oddziału). Innymi słowy, Oddział uczestniczy w świadczeniu usług razem z centralą i innymi oddziałami Państwa Spółki.

Faktury dokumentujące usługi świadczone przez Państwa Spółkę wystawia jednostka macierzysta. Państwa Spółka, jako polski podatnik VAT, nie wystawia faktur sprzedażowych, ponieważ projekty, w których uczestniczy nie są przypisane wyłącznie do niej jako do polskiego podatnika (nie są przypisane wyłącznie do stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej Państwa Spółki w Polsce). Projekty te są realizowane przez Państwa Spółkę jako całość, czyli jednocześnie przez centralę Państwa Spółki, jak i jej oddziały.

W związku z działalnością prowadzoną w Polsce Państwa Spółka nabywa różne usługi, m.in. usługi najmu biura oraz obsługę księgową. Państwa Spółka posiada dokumentację z której wynika związek podatku naliczonego przy nabyciu powyższych usług ze świadczonymi przez Państwa Spółkę usługami, w realizacji których uczestniczy Oddział. Jest to na przykład umowa najmu powierzchni biurowej Oddziału oraz umowa na jego obsługę księgową w Polsce. Państwa Spółka dysponuje również dokumentami, z których wynika, że pracownicy i współpracownicy Oddziału biorą udział w świadczeniu usług na rzecz klientów Państwa Spółki.

Ze względu na posiadanie w Polsce stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, Państwa Spółka dokonując zakupów niezbędnych do prowadzenia działalności w Polsce posługuje się numerem identyfikacyjnym nadanym jej w Polsce dla celów podatku od towarów i usług. Państwa Spółka nie dokonuje żadnej sprzedaży pod numerem identyfikacyjnym nadanym w Polsce dla celów podatku od towarów i usług, gdyż jest ona dokumentowana przez jednostkę macierzystą.

W uzupełnieniu do wniosku z 9 maja 2022 r. wskazaliście Państwo, że:

Podatek związany z nabyciem na terytorium Polski towarów i usług (służących działalności Oddziału polegającej na wykonywaniu czynności na rzecz Państwa Spółki) służących wykonywaniu przez Państwa Spółkę usług, mógłby zostać odliczony gdyby te usługi wykonywane były na terytorium Polski. Innymi słowy, czynności wykonywane przez Państwa Spółkę, gdyby wykonywane były na terytorium Polski, stanowiłyby czynności opodatkowane uprawniające do odliczenia podatku naliczonego.

Pytanie

Czy Państwa Spółka, jako polski podatnik VAT, jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług związanych z działalnością Oddziału w Polsce (np. usług najmu biura, usług księgowych, usług świadczonych przez współpracowników)?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Państwa Spółki, jest ona uprawiona do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług związanych z działalnością Oddziału w Polsce (np. usług najmu biura, usług księgowych, usług świadczonych przez współpracowników).

Oddział Państwa spółki zagranicznej nie jest odrębnym podatnikiem podatku VAT względem swojej spółki macierzystej. Tym samym, mimo że na terytorium Polski funkcjonuje Oddział Państwa Spółki, to podatnikiem VAT pozostaje sama Państwa Spółka prowadząca działalność poprzez Oddział. Mówiąc zatem o czynnościach realizowanych przez Oddział lub o zakupach Oddziału, należy przez to rozumieć czynności i zakupy Państwa Spółki jako polskiego podatnika VAT.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy o VAT podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2 tego artykułu jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów i świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Zakupy dokonywane w Polsce na potrzeby Oddziału należy traktować w świetle przepisów o VAT jako zakupy Państwa Spółki. Co istotne, na fakturach zakupowych widnieje numer NIP nadany Państwa Spółce.

Zakupy dokonywane przez Państwa Spółkę w Polsce służą wykonywaniu przez Państwa Spółkę usług na rzecz klientów (głównie klientów ze Stanów Zjednoczonych). Zakupy te pozwalają na funkcjonowanie Oddziału w Polsce, w tym na zapewnienie odpowiednich warunków pracy pracownikom i współpracownikom Oddziału. Pracownicy i współpracownicy wykonują czynności składające się na usługi świadczone na rzecz klientów Państwa Spółki. Gdyby miejscem świadczenia omawianych usług (świadczonych przez Państwa Spółkę) była Polska, wówczas Państwa Spółka byłaby uprawniona do odliczenia podatku naliczonego od nabytych usług na zasadach ogólnych (na podstawie art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT). Fakt, że miejscem świadczenia tych usług (usług sprzedażowych) nie jest Polska, nie pozbawia Państwa Spółki prawa do odliczenia podatku naliczonego. Państwa Spółka nadal ma prawo do odliczenia podatku, lecz na podstawie innego przepisu, tj. art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy o VAT.

Trzeba dodać, że niewystawianie przez Państwa Spółkę jako polskiego podatnika VAT faktur sprzedażowych nie ogranicza prawa do odliczenia podatku naliczonego w analizowanym przypadku. Faktury sprzedażowe wystawiane są przez centralę (Spółkę macierzystą), ponieważ usługi udokumentowane tymi fakturami składają się z czynności wykonywanych zarówno przez jednostkę macierzystą, jak i jej oddziały (w tym Oddział w Polsce). Państwa Spółka, jako polski podatnik VAT też bierze udział w świadczeniu usług na rzecz klientów, a zatem istnieje związek między zakupami dokonywanymi w Polsce, a działalnością gospodarczą, który to związek na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 Ustawy o VAT umożliwia odliczenie podatku naliczonego.

Stanowisko prezentowane przez Państwa Spółkę znajduje potwierdzenie w wyrokach sądów administracyjnych, np.:

‒      w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 6 maja 2021 r. (sygn. I FSK 1538/18):

„W przytaczanym już orzeczeniu TSUE z dnia 21 czerwca 2016 r., C-393/15, Trybunał stwierdził, że „Artykuł 168 i art. 169 lit. a) dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej należy interpretować w ten sposób, że oddział spółki z siedzibą w innym państwie członkowskim, który został zarejestrowany w danym państwie członkowskim na potrzeby zapłaty podatku od wartości dodanej i który dokonuje głównie niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem wewnętrznych transakcji na rzecz tej spółki, a także sporadycznie czynności opodatkowanych w państwie członkowskim jego rejestracji, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym ostatnim państwie, nałożonego na towary i usługi wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych czynności wspomnianej spółki dokonywanych w innym państwie członkowskim, w którym spółka ta ma swoją siedzibę.”

Z powołanego orzeczenia wynika, że uprawnienia wynikające z tych przepisów mają charakter autonomiczny, a zatem podmiot zarejestrowany w danym państwie członkowskim może korzystać z systemu odliczeń bezpośrednich, bazując na czynnościach opodatkowanych wykonywanych poza terytorium tego kraju. Może zatem sporadycznie wykonywać czynności opodatkowane w danym państwie członkowskim lub nie wykonywać ich wcale. Na gruncie polskich unormowań nie będzie to stanowiło przeszkody w stosowaniu art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT,

‒      w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 lutego 2012 roku (sygn. akt I FSK 353/13):

„Z powyższego wynika, że dla Sądu pierwszej instancji podstawowe znaczenie dla rozstrzygnięcia, czy w sprawie zastosowanie znajdzie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, miała okoliczność, że transakcja została dokonana pomiędzy centralą z siedzibą w jednym państwie członkowskim a jej oddziałem w innym państwie członkowskim.

Jak wyżej natomiast wskazano okoliczność, że transakcja została dokonana pomiędzy centralą z siedzibą w jednym państwie członkowskim a jej oddziałem w innym państwie członkowskim nie wyłącza zastosowania art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT.”,

‒      w wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie z 15 kwietnia 2010 roku (sygn. akt I SA/Rz 175/10):

"W stosunku do zakupów towarów i usług związanych ze świadczonymi usługami przez spółkę matkę na rzecz zagranicznych podmiotów zewnętrznych zastosowanie w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego znajdzie przepis art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy VAT”.

Warto zaznaczyć, że przepisy Ustawy o VAT odzwierciedlają w omawianym zakresie odpowiednie przepisy prawa unijnego. W art. 168 Dyrektywy VAT (Dyrektywa Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, Dz.U.UE.L. z 2006 r. Nr 347, str. 1 z późn. zm.) zawarto podstawową zasadę wspólnego systemu VAT, wiążącą prawo do odliczenia podatku naliczonego z wystąpieniem czynności opodatkowanych. Natomiast art. 169 Dyrektywy VAT zawiera zapis zobowiązujący państwa członkowskie do rozszerzenia zakresu prawa do odliczenia podatku, o którym mowa w art. 168, na niektóre przypadki zakupów związanych z czynnościami nieopodatkowanymi w danym kraju, ze względu na miejsce ich świadczenia i opodatkowania.

Na podstawie regulacji zawartej w punkcie a) artykułu 169 Dyrektywy VAT, prawo do odliczenia podatku naliczonego w kraju zakupu zostało przyznane podatnikom również wtedy, gdy nabyte towary lub usługi na terytorium tego kraju wykorzystywane są do celów transakcji podatnika związanych z działalnością gospodarczą, dokonywanych poza terytorium tego kraju, w którym podatek jest należny lub zapłacony, jeśli charakter tej działalności jest taki, że gdyby była na terytorium kraju zakupu, dawałaby prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Podsumowując, w ocenie Państwa Spółki jest ona uprawiona do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług związanych z działalnością Oddziału w Polsce (np. usług najmu biura, usług księgowych).

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. 2022 r. poz. 931 ze zm.) zwanej dalej ustawą:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy :

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług,

Z treści art. 86 ustawy, wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przedstawiona zasada wyklucza możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Przy czym związek dokonywanych zakupów z działalnością gospodarczą może mieć charakter pośredni lub bezpośredni.

O bezpośrednim związku dokonywanych zakupów z działalnością można mówić wówczas, gdy nabywane towary służą np. dalszej odsprzedaży – towary handlowe lub też nabywane towary i usługi są niezbędne do wytworzenia towarów będących przedmiotem dostawy, czy też niezbędne do świadczenia usług; bezpośrednio więc wiążą się z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Natomiast o pośrednim związku nabywanych towarów i usług z działalnością można mówić wówczas, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania firmy; mają pośredni związek z działalnością gospodarczą, a tym samym osiąganymi przychodami. Aby jednak można było wskazać, że określone zakupy mają chociażby pośredni związek z działalnością gospodarczą, istnieć musi związek przyczynowo - skutkowy pomiędzy dokonanymi zakupami towarów i usług, a powstaniem obrotu.

Zgodnie z art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy:

Podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju, a podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Uprawnienie wynikające z powyższego przepisu odnosi się do podatników, którzy dokonują dostaw towarów bądź świadczenia usług opodatkowanych poza terytorium kraju, a zakupy, jakich dokonują, są związane właśnie z tymi czynnościami. Warunkiem do odliczenia podatku naliczonego związanego z czynnościami dokonywanymi poza terytorium kraju jest to, aby – hipotetycznie – w przypadku wykonywania tych samych czynności w kraju podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Powołany przepis wymaga ponadto, aby podatnik posiadał dokumenty, z których wynikać będzie związek odliczonego podatku z czynnościami wykonywanymi poza terytorium kraju. Powinny to być przede wszystkim dokumenty potwierdzające dokonanie określonych czynności poza terytorium kraju, które będą jednocześnie opisywać te czynności.

Istotne pozostaje również to, że omawiany przepis nie wprowadza odrębnej definicji podatnika. Oznacza to, że za podatnika w rozumieniu tego przepisu uznać należy każdy podmiot prowadzący działalność gospodarczą (w rozumieniu ustawy), niezależnie od tego, gdzie ma on „rezydencję” podatkową. Zatem prawo do odliczenia podatku naliczonego w takiej sytuacji przysługuje zarówno podatnikom z kraju, jak i z innych państw.

Wskazane warunki dotyczące skorzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług odzwierciedlają zapisy art. 168 i art. 169 lit. a) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, str. 1, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 168 dyrektywy:

Jeżeli towary i usługi wykorzystywane są na potrzeby opodatkowanych transakcji podatnika, podatnik jest uprawniony, w państwie członkowskim, w którym dokonuje tych transakcji, do odliczenia następujących kwot od kwoty VAT, którą jest zobowiązany zapłacić:

a) VAT należnego lub zapłaconego w tym państwie członkowskim od towarów i usług, które zostały mu dostarczone lub które mają być mu dostarczone przez innego podatnika;

b) VAT należnego od transakcji uznanych za dostawy towarów i świadczenie usług zgodnie z art. 18 lit. a) i art. 27;

c) VAT należnego od wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów zgodnie z art. 2 ust. 1 lit. b) pkt (i);

d) VAT należnego od transakcji uznanych za wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów zgodnie z art. 21 i 22;

e) VAT należnego lub zapłaconego z tytułu importu towarów na terytorium tego państwa członkowskiego.

Zgodnie z art. 169 lit. a) dyrektywy:

Poza prawem do odliczenia, o którym mowa w art. 168, podatnik ma prawo do odliczenia VAT określonego w tym artykule, jeżeli towary i usługi są wykorzystywane do następujących celów transakcji podatnika, innych niż te, które są zwolnione zgodnie z art. 284, związanych z działalnością, o której mowa w art. 9 ust. 1 akapit drugi, dokonywanych poza terytorium państwa członkowskiego, w którym podatek jest należny lub został zapłacony, w odniesieniu do których VAT podlegałby odliczeniu, gdyby transakcje te miały miejsce na terytorium tego państwa członkowskiego.

Regulacja ta rozszerza prawo podatnika do dokonywania odliczeń wyłącznie podatku związanego z działalnością opodatkowaną podatnika, wyrażoną w art. 168 Dyrektywy, o prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług wykorzystywanych następnie w takich transakcjach podatnika, które w ogóle nie podlegają opodatkowaniu VAT w kraju nabycia (kraju odliczenia podatku naliczonego). Transakcjami, które nie podlegają opodatkowaniu w kraju nabycia, mogą być zarówno czynności wykonane za granicą w związku z prowadzoną tam działalnością gospodarczą, jak i czynności wykonane w ramach działalności prowadzonej w kraju zakupu, w stosunku do których za miejsce powstania obowiązku podatkowego uważana jest zagranica.

Podkreślić również należy, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Ten ostatni przepis określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W tym miejscu należy wskazać na orzeczenie TSUE z dnia 21 czerwca 2016 r., C-393/15 w którym stwierdzono że oddział spółki z siedzibą w innym państwie członkowskim, który został zarejestrowany w danym państwie członkowskim na potrzeby zapłaty podatku od wartości dodanej i który dokonuje głównie niepodlegających opodatkowaniu tym podatkiem wewnętrznych transakcji na rzecz tej spółki, a także sporadycznie czynności opodatkowanych w państwie członkowskim jego rejestracji, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym ostatnim państwie, nałożonego na towary i usługi wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych czynności wspomnianej spółki dokonywanych w innym państwie członkowskim, w którym spółka ta ma swoją siedzibę. Konkludując, TSUE stwierdził, że art. 168 i art. 169 lit. a) Dyrektywy 2006/112 należy interpretować w ten sposób, że oddział spółki z siedzibą w innym państwie członkowskim, który został zarejestrowany w danym państwie członkowskim na potrzeby zapłaty podatku VAT i który dokonuje głównie niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT wewnętrznych transakcji na rzecz tej spółki, a także sporadycznie czynności opodatkowanych w państwie członkowskim jego rejestracji, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego w tym ostatnim państwie, nałożonego na towary i usługi wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych czynności wspomnianej spółki dokonywanych w innym państwie członkowskim.

Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług programowania związanych z analizą statystyczną badań klinicznych. Siedziba Państwa Spółki znajduje się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W Polsce Państwa Spółka działa poprzez oddział. Państwa Spółka posiada w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności i jest zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług. Umowy na świadczenie usług przez Państwa Spółkę zawierane są przez centralę w Stanach Zjednoczonych. Oddział uczestniczy w świadczeniu usług razem z centralą i innymi oddziałami Państwa Spółki. Faktury dokumentujące usługi świadczone przez Państwa Spółkę wystawia jednostka macierzysta. Projekty realizowane są przez Państwa Spółkę jako całość, czyli jednocześnie przez centralę, jak i oddziały. W związku z działalnością prowadzoną w Polsce Państwa Spółka nabywa różne usługi, m.in. usługi najmu biura oraz obsługę księgową. Państwa Spółka posiada dokumentację, z której wynika związek podatku naliczonego przy nabyciu powyższych usług ze świadczonymi przez Państwa Spółkę usługami. Państwa Spółka posiada również dokumentację, z których wynika, że pracownicy i współpracownicy oddziału biorą udział w świadczeniu usług na rzecz klientów Państwa Spółki. Czynności wykonywane przez Państwa Spółkę, gdyby wykonywane były na terytorium Polski, stanowiłyby czynności opodatkowane uprawniające do odliczenia podatku naliczonego.

Na tle przedstawionego opisu sprawy Państwa Spółka powzięła wątpliwości czy Państwa Spółka jako polski podatnik VAT, jest uprawniona do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących nabycie usług związanych z działalnością Oddziału w Polsce (np. usług najmu biura, usług księgowych, usług świadczonych przez współpracowników).

Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązuje w tym zakresie przepisy prawa należy wskazać, że Państwa Spółka w związku z działalnością prowadzoną w Polsce posiada dokumentację, z której wynika związek podatku naliczonego przy nabyciu różnych usług, m.in. usługi najmu biura oraz usługi księgowe oraz jednocześnie jak Państwo wskazaliście, czynności wykonywane przez Państwa Spółkę, gdyby wykonywane były na terytorium Polski, stanowiłyby czynności opodatkowane uprawniające do odliczenia podatku naliczonego. Ponadto jak wskazano Państwa Spółka posiada w Polsce stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej i jest zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług. To Oddział Państwa Spółki stanowi jedynie formę organizacyjno – prawną, za pomocą której Państwa Spółka wykonuje działalność na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Tym samym zachowana jest tożsamość podmiotowa między jednostką dokonującą nabyć towarów i usług, a podmiotem je „konsumującym” dla potrzeb działalności, która byłaby opodatkowana podatkiem od towarów i usług, gdyby była wykonywana w kraju. W konsekwencji potwierdzić należy Państwa stanowisko, że Państwa Spółce na podstawie art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie usług związanych z działalnością Oddziału w Polsce (np. usług najmu biura, usług księgowych).

W rezultacie Państwa stanowisko należy uznać za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy:

stanu faktycznego, który Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obwiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia, oraz

zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawiliście i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

‒   Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy  z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.

‒   Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)  z zastosowaniem art. 119a;

2)  w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)  z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).