Temat interpretacji
Zastosowanie zwolnienia dla czynności przekazania nieruchomości zabudowanej do majątku prywatnego wspólników spółki jawnej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 października 2022 r. wpłynął Państwa wniosek 5 października 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zastosowania zwolnienia dla czynności przekazania nieruchomości zabudowanej do majątku prywatnego wspólników spółki jawnej. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 25 listopada 2022 r. (wpływ 30 listopada 2022 r.)
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka prowadzi działalność gospodarczą od 27 października 1998 roku w zakresie PKD 46.73.Z sprzedaż hurtowa drewna, materiałów budowlanych i wyposażenia sanitarnego.
Wspólnikami Spółki są dwie osoby fizyczne. Udziały wspólników w zysku są równe. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym.
Wspólnicy spółki jawnej planują w przyszłości wycofać z majątku spółki jawnej do osobistego majątku wspólników nieruchomości. Przedmiotem wycofania będzie nieruchomość gruntowa zabudowana ujawniona w księdze wieczystej nr (…) położona przy ul. (…).
W skład przedmiotu wycofania wchodzi:
1)Budynek handlowo-usługowy z zapleczem socjalnym, powierzchnia użytkowa 2154,90 m2 OT- 3 marca 2005 r. – przyjęto do użytkowania, usytuowany na działkach nr 1, 2, 3, 321/54, ewidencja ŚT numer inwentarzowy 17, amortyzowany według stawki 2,5%.
2)Budynek magazynowy o powierzchni użytkowej 972 m2 oddany do użytkowania OT - 9 stycznia 2012 r., usytuowany na działkach nr 1, 2, 4, ewidencja ŚT numer inwentarzowy 50, amortyzowany według stawki 2,5%.
3)Budynek magazynowy o powierzchni użytkowej 947,8 m2 przyjęty do ewidencji środków trwałych 1 czerwca 2018 r. ewidencja ŚT numer inwentarzowy 107, amortyzowany według stawki 2,5%, usytuowany na działkach nr 1, 2, 5, 6.
Od poniesionych wydatków na budowę wyżej wymienionych budynków odliczono podatek VAT w całości. Przyjęcie nieruchomości nastąpiło bezpośrednio po wybudowaniu, co zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług art. 2 pkt 14 rozumie się jako pierwsze zasiedzenie.
Od pierwszego zasiedzenia nieruchomości są użytkowane nieprzerwanie i jest to okres dłuższy niż 2 lata. Wnioskodawca oświadcza, że po okresie przyjęcia do użytkowania nieruchomości – budynek magazynowy – ew. ŚT nr 50 i budynek magazynowy ew. ŚT nr 107 Spółka nie ponosiła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym budynków, budowli w stosunku do których istniałoby prawo do obniżki kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Na budynek handlowo-usługowy z zapleczem socjalnym numer inwentarzowy 17 oddany do użytkowania 3 marca 2005 r. Spółka poniosła wydatki w kwocie 17.868 zł 20 listopada 2017 roku. Były to wydatki niższe niż 30% wartości początkowej budynku.
Przy zakupie działek Spółka nie odliczała podatku VAT. Nieruchomości były wykorzystywane przez Spółkę na działalność opodatkowaną.
Budynki są usytuowane zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego terenu w obrębie Gminy D. – tereny produkcyjne oznaczone symbolem 69P i produkcyjno-usługowe oznaczone symbolem PU.01.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego.
Działki o numerach 1; 2; 3; 4 zostały nabyte na podstawie aktu notarialnego z 28 marca 2003 r. Repertorium A nr (…) od A. na rzecz spółki jawnej „B”. Od zakupu gruntów opłacono podatek PCC.
Działka numer 5 została nabyta na podstawie aktu notarialnego z 2 czerwca 2004 r. Repertorium A nr (…) od A. na rzecz spółki jawnej „B”. Od zakupu gruntów opłacono podatek PCC.
Działka numer 6 została nabyta na podstawie aktu notarialnego z 22 maja 2009 r. Repertorium A nr (…) od A. na rzecz spółki jawnej „B”. Od zakupu gruntów opłacono podatek PCC.
Pytanie
Czy przekazując nieruchomość wspólnikom spółki jawnej Spółka ma prawo zastosować zwolnienie z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10?
Państwa stanowisko doprecyzowane w uzupełnieniu
Wnioskodawca uważa, że przekazując nieruchomość zabudowaną wspólnikom spółki jawnej, Spółka ma prawo zastosować zwolnienie z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług, gdyż pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynków upłynął okres dłuższy niż 2 lata.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Z powyższych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy przedmiotem dostawy są towary w rozumieniu art. 2 pkt 6 ustawy i gdy czynność ta prowadzi do przeniesienia prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel, mamy do czynienia z dostawą tych towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Stosownie do art. 7 ust. 2 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
1)przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2)wszelkie inne darowizny
− jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Zatem, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, w tym także wszelkie inne darowizny, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych.
Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).
Zatem nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu podatkiem VAT nie tylko w sytuacji, gdy przy ich nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ale również gdy prawo takie przysługiwało w związku z wytworzeniem tych towarów lub ich części składowych.
W tym miejscu zauważyć należy, że jak stanowi art. 2 pkt 14a ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o wytworzeniu nieruchomości – rozumie się przez to wybudowanie budynku, budowli lub ich części, lub ich ulepszenie w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym
W myśl art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
W niniejszej sprawie wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej Spółki i przekazanie ich do majątku osobistego wspólników ma nastąpić nieodpłatnie. Zatem czynność przeniesienia własności majątku rzeczowego z prowadzonej działalności nastąpi bez jakiejkolwiek odpłatności, tj. zostanie wykonana bez wynagrodzenia.
Jak wynika z powołanych powyżej przepisów ustawy, w pewnych ściśle określonych przypadkach, również nieodpłatną dostawę towarów należy uznać za spełniającą definicję odpłatnej dostawy towarów, która na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z powołanego wyżej art. 7 ust. 2 ustawy wynika, że czynnością zrównaną z odpłatną dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy jest także, przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia pod warunkiem jednak, że podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.
Zatem, aby doszło do uznania czynności nieodpłatnego przekazania towarów za czynność zrównaną z odpłatną dostawą towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
‒dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
‒przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
‒przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar (lub jego części składowe), w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.
Przy czym w myśl art. 29a ust. 2 ustawy:
W przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów lub towarów podobnych, a gdy nie ma ceny nabycia – koszt wytworzenia, określone w momencie tej dostawy towarów.
Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Jak wynika z okoliczności sprawy w skład przedmiotu wycofania z majątku spółki jawnej wchodzi nieruchomość, na którą składa się: budynek handlowo-usługowy z zapleczem socjalnym na działkach nr 1, 2, 3, 4; budynek magazynowy na działkach nr 1, 2, 4, oraz budynek magazynowy na działkach nr 1, 2, 5, 6. Spółka przy zakupie działek gruntu nie odliczała podatku VAT, zaś działki te zostały nabyte na podstawie aktów notarialnych i przy zakupie zapłacony został podatek PCC. Natomiast od poniesionych wydatków na budowę ww. budynków odliczono podatek VAT w całości.
W niniejszej sprawie, jak Państwo wskazali z tytułu wybudowania ww. budynków Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, natomiast przy zakupie działek gruntu nie przysługiwało Spółce prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Zauważyć należy, że skoro nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu gruntu, to w przedmiotowej sprawie wartość gruntu nie wchodzi do podstawy opodatkowania. Zatem podstawą opodatkowania będzie wyłącznie wartość wybudowanych budynków będących przedmiotem przekazania wspólnikom spółki jawnej, bez uwzględnienia wartości gruntu.
Należy zauważyć, że wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, może korzystać ze zwolnienia od tego podatku albo może być opodatkowana tym podatkiem.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
W art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy ustawodawca przewidział zwolnienie od podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanych spełniających określone w tych przepisach warunki.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich powstało pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
Zgodnie z treścią art. 2 pkt 14 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o pierwszym zasiedleniu – rozumie się przez to oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie nieruchomości do używania. „Pierwsze zasiedlenie” budynku lub jego części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynku oddano go w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika – bowiem w obydwu przypadkach doszło do korzystania z budynku.
W przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a stanie się bezzasadne.
W tym miejscu należy nadmienić, że dla dostawy nieruchomości, które nie spełniają przesłanek do objęcia ich zwolnieniem od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub 10a ustawy ustawodawca przewidział możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów tj. zarówno nieruchomości, jak i ruchomości, przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT oraz wykorzystywanych niezależnie od okresu ich używania przez podatnika wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Analiza przedstawionych okoliczności oraz treści powołanych przepisów prawa prowadzi do stwierdzenia, że doszło do pierwszego zasiedlenia budynków w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy, i od tego momentu do dnia ich przeniesienia do majątku prywatnego wspólników upłynie okres dłuższy niż 2 lata. Z opisu sprawy wynika bowiem, że budynki te po ich wybudowaniu zostały oddane do użytkowania oraz są wykorzystywane nieprzerwalnie przez Spółkę na działalność opodatkowaną. Ponadto Spółka na budynek magazynowy – ew. ŚT nr 50 i budynek magazynowy ew. ŚT nr 107 nie ponosiła wydatków na ulepszenie w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym, zaś wydatki poniesione na budynek handlowo-usługowy z zapleczem specjalnym były niższe niż 30% wartości początkowej tego budynku. W konsekwencji zostaną spełnione warunki umożliwiające zastosowanie zwolnienia od podatku dla dostawy budynków, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Ponieważ planowane przekazanie budynków wspólnikom spółki jawnej będzie korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, nie ma potrzeby analizowania zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a oraz art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko, że przekazując nieruchomość zabudowaną wspólnikom spółki jawnej, Spółka ma prawo zastosować zwolnienie z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług należało uznać za prawidłowe. Należy jednak zaznaczyć, że - z uwagi na brak prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu gruntu, na którym zostały wybudowane opisane we wniosku budynki - podstawą opodatkowania będzie wyłącznie wartość wybudowanych budynków będących przedmiotem przekazania wspólnikom spółki jawnej, bez uwzględnienia wartości gruntu.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Państwa sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i muszą się Państwo zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…).. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651).