Temat interpretacji
Miejsce świadczenia usług wytwarzanie oprogramowania.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
11 lutego 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 4 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy miejsca świadczenia usług. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 kwietnia 2022 r. (wpływ 29 kwietnia 2022 r.)
Opis zdarzenia przyszłego (ostatecznie sformułowany w odpowiedzi na wezwanie)
Jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą i podatnik VAT czynny z siedzibą w Polsce od marca br. rozpoczyna Pan realizację projektu dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Przedmiotem usług jest wytwarzanie oprogramowania dla banku (...) oraz doradztwo w zakresie oprogramowania. Kontrahentem jest podatnik z siedzibą i stałym miejscem działalności w Wielkiej Brytanii.
Kontrahent występuje tu jako pośrednik usług wykonywanych przez Pana dla jego klienta z siedzibą w Polsce.
Kontrahent ma w Polsce biuro, ale Pana usługa jest wykonywana na rzecz siedziby (głównego miejsca prowadzenia działalności) w Wielkiej Brytanii. Biuro w Polsce nie jest odbiorcą Pana usług.
Nazwa usługi na fakturze wystawionej dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii to: tworzenie oprogramowania w domenie (...).
Pana wątpliwości ostatecznie sformułowane w odpowiedzi na wezwanie dotyczą:
ustalenia który kraj - Polska czy Wielka Brytania - jest miejscem świadczenia usługi wytwarzania oprogramowania świadczonej przez Pana na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii.
Pana stanowisko w sprawie (ostatecznie sformułowane w odpowiedzi na wezwanie)
Zgodnie z art. 28b ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: Ustawa) miejscem świadczenia usługi dla podatnika jest miejsce, gdzie podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę.
Wyjątek od tej zasady został przewidziany w ust. 2 tego artykułu. Mianowicie, jeżeli usługi są wykonywane dla stałego miejsca wykonywania działalności gospodarczej podatnika innego niż siedziba, to miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce wykonywania działalności gospodarczej.
W przedmiotowym wypadku siedziba i stałe miejsce wykonywania działalności są w Wielkiej Brytanii. Pana usługi są wykonywane na rzecz centrali kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Pomimo funkcjonowania biura kontrahenta w Polsce, nie jest ono odbiorcą Pana usług. Ostatecznie usługi są wykonywane na rzecz klienta Pana kontrahenta, którego miejsce prowadzenia działalności gospodarczej jest w Polsce. Według Pana analizy nie ma tu znaczenia miejsce ostatecznego odbioru usługi przez firmę, która prowadzi działalność w Polsce, gdyż ustawa nie przewiduje takiego wyjątku. Ze względu na brak wyjątku w tym zakresie stosujemy tu zasadę ogólną z art. 28 ust. 1 Ustawy, zgodnie z którą miejscem świadczenia usługi jest siedziba podatnika, który jest usługobiorcą.
Zatem miejscem opodatkowania usług świadczonych przez Pana na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii jest kraj jego siedziby, czyli Wielka Brytania.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931) – zwanej dalej ustawą,
opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają:
1.odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2.eksport towarów;
3.import towarów na terytorium kraju;
4.wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5.wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Z powołanego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają wymienione czynności, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy
rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy,
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług,
rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
1.przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
2.zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
3.świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy.
I tak, stosownie do art. 28a ustawy,
na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:
1.ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
a)podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
b)osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
2.podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.
Wskazany art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.
Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy,
miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.
Jak stanowi ust. 2 art. 28b ustawy,
w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.
Natomiast - stosownie do art. 28b ust. 3 ustawy,
w przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.
Z niniejszych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.
W przedmiotowej sprawie rozpoczyna Pan, jako czynny podatnik VAT, realizację projektu dla kontrahenta z Wielkiej Brytanii. Przedmiotem usług jest wytwarzanie oprogramowania dla banku (...) oraz doradztwo w zakresie oprogramowania. Kontrahentem jest podatnik z siedzibą i stałym miejscem działalności w Wielkiej Brytanii. Kontrahent ma w Polsce biuro, ale Pana usługa jest wykonywana na rzecz siedziby (głównego miejsca prowadzenia działalności) w Wielkiej Brytanii. Biuro w Polsce nie jest odbiorcą Pana usług.
Wątpliwości zawarte we wniosku dotyczą ustalenia który kraj - Polska czy Wielka Brytania - jest miejscem świadczenia usługi wytwarzania oprogramowania świadczonej przez Pana na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii.
Odnosząc się do niniejszych wątpliwości wskazać należy, że w przedstawionym przypadku usługi wytwarzania oprogramowania będą świadczone przez Pana na rzecz kontrahenta, tj. podatnika z siedzibą i stałym miejscem prowadzenia działalności w Wielkiej Brytanii. Z opisu sprawy wynika również, że ww. usługa wykonywana będzie na rzecz siedziby (głównego miejsca prowadzenia działalności kontrahenta) w Wielkiej Brytanii. Jednocześnie należy stwierdzić, iż do świadczonych przez Pana usług wytwarzania oprogramowania nie znajdą zastosowania szczególne zasady ustalania miejsca świadczenia usług wynikające z art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy. Zatem do świadczonych przez Pana usług na rzecz kontrahenta zastosowanie znajdzie ogólna zasada ustalania miejsca świadczenia wyrażona w art. 28b ust. 1 ustawy, zgodnie z którą miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tym samym, przedmiotowe usługi wytwarzania oprogramowania świadczone przez Pana na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce lecz w kraju, w którym kontrahent posiada siedzibę działalności gospodarczej zgodnie z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w kraju siedziby kontrahenta tj. w Wielkiej Brytanii.
Tym samym Pana stanowisko, zgodnie z którym miejscem opodatkowania usług świadczonych przez Pana na rzecz kontrahenta z Wielkiej Brytanii jest kraj jego siedziby, czyli Wielka Brytania należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie wskazujemy, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Pana w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Aby interpretacja mogła pełnić funkcję ochronną: Pana sytuacja musi być zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i musi się Pan zastosować do interpretacji.
‒Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).