Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wykonanie prac na cudzym gruncie
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wykonanie prac na cudzym gruncie jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
Państwa wniosek z 5 stycznia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur dokumentujących wykonanie prac na cudzym gruncie wpłynął 5 stycznia 2022 r.
Opis zdarzenia przyszłego
Spółka jest osobą prawną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, która podlega (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie podlegać) w Rzeczypospolitej Polskiej obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych od całości dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania (nieograniczony obowiązek podatkowy). Wnioskodawca jest też (i na moment zaistnienia zdarzenia przyszłego opisanego w niniejszym wniosku będzie) czynnym podatnikiem VAT.
Spółka zamierza połączyć się z G. Wnioskodawca zakłada, iż w efekcie tego przejęcia będzie w stanie w średnim i długim okresie zwiększyć i zdywersyfikować swoje przychody oraz zabezpieczyć i zachować ich źródła, w szczególności poprzez:
- znaczące wzmocnienie pozycji połączonego podmiotu w negocjacjach cenowych z kontrahentami,
- zwiększenie możliwości rozwoju inwestycyjnego z uwagi m.in. na wzrost możliwości finansowych niezbędnych do realizacji dużych, projektów inwestycyjnych (możliwość przeprowadzania w przyszłości przez połączony podmiot inwestycji, których Wnioskodawca nie byłby w stanie sfinansować samodzielnie),
- wejście (przy wsparciu i z wykorzystaniem doświadczeń oraz sieci dystrybucyjnych G. i jego spółek zależnych) na nowe dla siebie rynki produktów lub usług oraz umocnienie się na rynkach, na których Wnioskodawca już jest obecny, poprzez skorzystanie z możliwości dotarcia ze swoją ofertą do klientów G.,
- możliwość korzystania z licznych efektów synergii po stronie dochodowej i kosztowej.
Warunkiem, do fuzji jest:
(i) pozbycie się przez Spółkę na rzecz podmiotu trzeciego nieruchomości B. (Spółka jest obecnie właścicielem budowli, budynków i wyposażenia oraz wieczystym użytkownikiem gruntów, na których są one położona),
(ii) sprawienie, że na terenie wspomnianej nieruchomości B. wybudowana zostanie nowej nieruchomości, która to będzie własnością podmiotu trzeciego i przez niego będzie wykorzystywany.
W celu wypełnienia ww. warunków Wnioskodawca planuje pozbyć się B. w taki sposób, by finalnie jej właścicielem został podmiot trzeci (bezpośrednio lub pośrednio - poprzez swoją spółkę zależną).
Spełnienie warunku wspomnianego w pkt (ii) powyżej nastąpi chronologicznie w dużo dłuższym horyzoncie czasowym, jako że stosowne, prace budowlane potrwają kilka lat. Spółka będzie więc w przeważającej mierze prowadziła prace budowlane i budowlano-montażowe już na cudzym gruncie. Wnioskodawca będzie miał podpisaną z przyszłym właścicielem bazy (lub jego spółką zależną) stosowną umowę, na mocy której uzyska wstęp na teren bazy w celu wybudowania infrastruktury. Do wybudowania nieruchomości Spółka wykorzystywać będzie także (jako podwykonawcę) zewnętrzną firmę budowlaną (firmy budowlane), będącą czynnym podatnikiem (czynnymi podatnikami) VAT (dalej: „Podwykonawca”).
Z tytułu wykonania poszczególnych etapów/elementów nieruchomości Spółka ponosić będzie stosowne koszty, w szczególności na rzecz Podwykonawcy (firmy budowlanej lub firm budowlanych), które będzie ujmować w swoich księgach na podstawie otrzymywanych faktur. Po zakończeniu budowy Spółka dokona na rzecz właściciela bazy (lub jego spółki zależnej) sprzedaży/rozliczenia nakładów poniesionych na budowę. Sprzedaż ta będzie opodatkowana podatkiem VAT.
Biorąc pod uwagę nietypowość tej transakcji i fakt, iż stanowi ona część znacznie szerszego projektu, a jej przeprowadzenie warunkuje formalnie i faktycznie jego powodzenie może się zdarzyć, że wynegocjowana z nabywcą cena za przedmiotowe nakłady będzie niższa niż suma kosztów poniesionych przez Spółkę na wybudowanie budowli.
Pytanie
Czy w opisanym powyżej zdarzeniu przyszłym Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur otrzymanych od Podwykonawcy dokumentujących wykonanie poszczególnych etapów prac na cudzym gruncie (w szczególności prac budowlanych i budowlano-montażowych) dotyczących wybudowania infrastruktury?
Państwa stanowisko w sprawie
Spółka będzie uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur otrzymanych od Podwykonawcy dokumentujących wykonanie poszczególnych etapów prac na cudzym gruncie (w szczególności prac budowlanych i budowlano-montażowych) dotyczących wybudowania infrastruktury.
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 tej ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 tej ustawy). W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT kwotę podatku naliczonego stanowi w szczególności suma kwot podatku VAT wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Odnosząc się do przedstawionego zdarzenia przyszłego, wskazać należy, iż połączenie z G. ma na celu przede wszystkim zwiększenie i zdywersyfikowanie w średnim i długim okresie obrotów ze sprzedaży Spółki, w szczególności poprzez wejście na nowe rynki i pozyskanie nowych klientów, ale także polepszenie warunków prowadzenia działalności gospodarczej Wnioskodawcy poprzez osiągnięcie większych zdolności inwestycyjnych, uzyskanie możliwości dokonywania zakupów po korzystniejszych cenach czy wygenerowanie licznych innych synergii wynikających z przejęcia swojego dotychczasowego konkurenta.
(...)
Działanie Wnioskodawcy jest więc całkowicie racjonalne ekonomicznie z punktu widzenia prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.
Spółka budować będzie infrastrukturę na cudzym gruncie z jednoznacznym zamiarem jej natychmiastowej sprzedaży - nie będzie jej w ogóle użytkowała, poszczególne obiekty tej infrastruktury nie zostaną więc wprowadzone do ewidencji środków trwałych Wnioskodawcy. Infrastruktura zostanie zaraz po jej wybudowaniu sprzedana właścicielowi tego gruntu, albo jego spółce zależnej. Przy czym jako że w przypadku wzniesionych nieruchomości cywilistycznie nie będzie mogła to być sprzedaż tych budynków i budowli (dzielą one bowiem los prawny gruntu - w myśl przepisów art. 48 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny, Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 z późn. zm.), to Wnioskodawca dokona na rzecz właściciela gruntu odpłatnego zbycia (rozliczenia) nakładów poniesionych na ich wybudowanie.
Z punktu widzenia przepisów ustawy o VAT transakcja zbycia nakładów - skoro z przyczyn natury cywilistycznej nie może być uznana za sprzedaż towarów - traktowana jest jako sprzedaż prawa majątkowego, które może być przedmiotem obrotu gospodarczego. Z uwagi na powyższe unormowania odpłatna czynność zbycia nakładów, jako sprzedaż za wynagrodzeniem ulepszeń dokonanych na cudzym gruncie, stanowi odpłatne świadczenie usług, w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
Spółka osiągnie więc z tej sprzedaży obrót podlegający opodatkowaniu podatkiem VAT. Oznacza to, że wydatki poniesione przez Wnioskodawcę na wzniesienie obiektów budowlanych, które to obiekty zostaną przez Spółkę po ich wybudowaniu odpłatnie zbyte (w formie rozliczenia nakładów), będą wydatkami poniesionymi wprost w celu osiągnięcia sprzedaży opodatkowanej - z tego właśnie zbycia. Podatek naliczony wynikał zaś będzie z faktur VAT, które Wnioskodawca będzie otrzymywał od Podwykonawcy, będącego czynnym podatnikiem VAT, po wykonaniu przez Podwykonawcę poszczególnych etapów prac/elementów budowli.
Dlatego też w pełni uprawnionym jest stanowisko Spółki, że będzie ono uprawniona do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur otrzymanych od Podwykonawcy dokumentujących wykonanie poszczególnych etapów prac na cudzym gruncie (w szczególności prac budowlanych i budowlano-montażowych) dotyczących wybudowania infrastruktury.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiliście Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT. W świetle tego przepisu:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy,
kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto podkreślić należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Z powołanych powyżej przepisów wynika, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przepisy ustawy nie precyzują jednak, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.
Związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami.
Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem opodatkowanego obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu opodatkowanego VAT.
Z opisu sprawy wynika, Spółka będzie prowadził prace budowlane i budowlano-montażowe na cudzym gruncie. Do wybudowania Spółka wykorzystywać będzie także (jako podwykonawcę) zewnętrzną firmę budowlaną (firmy budowlane), będącą czynnym podatnikiem (czynnymi podatnikami) VAT (dalej: „Podwykonawca”).
Z tytułu wykonania poszczególnych etapów/elementów Spółka ponosić będzie stosowne koszty, w szczególności na rzecz Podwykonawcy (firmy budowlanej lub firm budowlanych), które będzie ujmować w swoich księgach na podstawie otrzymywanych faktur. Po zakończeniu budowy Spółka dokona sprzedaży/rozliczenia nakładów poniesionych na budowę. Sprzedaż ta będzie opodatkowana podatkiem VAT.
Wątpliwości Spółki dotyczą kwestii, prawa do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych w związku z budową infrastruktury, na cudzej nieruchomości.
Jak wskazano wyżej, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć zatem charakter pośredni lub bezpośredni.
Z treści złożonego wniosku wynika, że wybudowanie infrastruktury dokonywane jest celem odsprzedaży tych nakładów.
W przedmiotowej sprawie zachodzi zatem związek przyczynowo-skutkowy między wydatkami poniesionym na realizację infrastruktury, a jej sprzedażą na rzecz osoby trzeciej, która to czynność będzie opodatkowana. Daje to podstawę do dokonania odliczeń podatku naliczonego przy ponoszeniu wydatków na budowę Infrastruktury, jednak prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy w zakresie odliczenia podatku VAT z tytułu ponoszonych kosztów związanych z budową infrastruktury jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowani ponoszą ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Ponadto należy zaznaczyć, że w przypadku zaistnienia okoliczności, o których mowa w art. 32 ustawy o VAT, organ podatkowy określa podstawę opodatkowania zgodnie z wartością rynkową, jeżeli okaże się, że powiązania te miały wpływ na ustalenie wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług. Przy czym, kwestie te mogą być ocenione wyłącznie w drodze postępowania podatkowego i nie były przedmiotem niniejszej interpretacji.
Jednocześnie, w przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy, że w sprawie ma miejsce nadużycie prawa – niniejsza interpretacja nie wywoła skutków podatkowo-prawnych.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.
Przedmiotowa interpretacja dotyczy wyłącznie zapytania Wnioskodawcy i wskazanych przepisów do interpretacji. Inne kwestie nieobjęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.
Końcowo Organ informuje, że odpowiedź na pytanie w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosujecie się Państwo do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).