Temat interpretacji
uznanie, iż otrzymane dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowalnych realizowanego Projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, obowiązek rozliczenia podatku należnego z tytułu otrzymanych środków wyłącznie w części, w której finansować będzie skonkretyzowane świadczenia, tj. usługi na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych (spółek z o.o.), brak obowiązku wystawienia faktur VAT na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych z tytułu przekazania usług objętych Projektem, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych, dotyczących wydatków ponoszonych w ramach realizowanego Projektu
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 października 2019 r. (data wpływu), uzupełnionym pismem z dnia 2 grudnia 2019 r. (data wpływu 3 grudnia 2019 r.) oraz z dnia 17 grudnia 2019 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania, iż otrzymane dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowalnych realizowanego Projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jest nieprawidłowe,
- obowiązku rozliczenia podatku należnego z tytułu otrzymanych środków wyłącznie w części, w której finansować będzie skonkretyzowane świadczenia, tj. usługi na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych (spółek z o.o.) jest nieprawidłowe,
- braku obowiązku wystawienia faktur VAT na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych z tytułu przekazania usług objętych Projektem jest nieprawidłowe,
- prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych, dotyczących wydatków ponoszonych w ramach realizowanego Projektu jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 22 października 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:
- uznania, iż otrzymane dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowalnych realizowanego Projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
- obowiązku rozliczenia podatku należnego z tytułu otrzymanych środków wyłącznie w części, w której finansować będzie skonkretyzowane świadczenia, tj. usługi na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych (spółek z o.o.),
- braku obowiązku wystawienia faktur VAT na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych z tytułu przekazania usług objętych Projektem,
- prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych, dotyczących wydatków ponoszonych w ramach realizowanego Projektu oraz obowiązku wystawienia faktury VAT.
Przedmiotowy wniosek uzupełniono pismem z dnia 2 grudnia 2019 r. (data wpływu 3 grudnia 2019 r.) oraz pismem z dnia 17 grudnia 2019 r. (data wpływu) o doprecyzowanie opisanego stanu faktycznego, przeformułowanie pytania oznaczonego we wniosku jako nr 2, przedstawienie własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego w zakresie przeformułowanego pytania oraz o uiszczenie dodatkowej opłaty.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny (doprecyzowany w uzupełnieniu wniosku).
Spółka podpisała umowę o partnerstwie z Parkiem w (Park) w ramach Programu Operacyjnego 2014-2020 Oś priorytetowa I Przedsiębiorcza Działanie 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów Poddziałanie 1.1.1. Platformy startowe dla nowych pomysłów (Projekt).
Spółka pełni rolę Partnera a Park rolę Partnera wiodącego (Lidera). Projekt wdrożony jest przez Park jako Lidera Projektu we współpracy i z udziałem Partnerów, którzy są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT.
Głównym celem Projektu jest stworzenie warunków sprzyjających zakładaniu oraz rozwijaniu innowacyjnych i technologicznych startupów. Dzięki Projektowi, w województwie utworzonych ma zostać wiele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy czym co najmniej 220 z nich w ramach programu inkubacji (2 etap realizacji Projektu, do którego będzie przeprowadzany nabór spółek) rozwinie swoje pomysły biznesowe do poziomu gotowości do wdrożenia na rynek (tzw. MVP) i otrzyma rekomendację do kolejnego poddziałania 1.1.2 Programu Operacyjnego. W ramach procesu inkubacji startup otrzymuje wsparcie merytoryczne w postaci usług podstawowych oraz specjalistycznych dostosowanych do indywidualnych oczekiwań i potrzeb inkubowanego Startupu.
Usługi podstawowe mają na celu wsparcie procesu inkubacji. Związane są z opracowaniem nowego produktu lub usługi, dedykowane specyficznym potrzebom uczestnika mogą obejmować m.in.: zapewnienie powierzchni biurowej (wraz z infrastrukturą teleinformatyczną oraz niezbędnym wyposażeniem) odpowiedniej do potrzeb prowadzenia działalności przez inkubowany startup - z wykorzystaniem infrastruktury Lidera projektu oraz Partnerów, organizację warsztatów i szkoleń z zakresu wystąpień publicznych oraz przygotowania prezentacji na sesje pitchingowe zarówno w relacjach z inwestorami, jak również z klientami; obsługę księgową; obsługę podatkową, obsługę prawną, wsparcie marketingowe i komunikacyjne w zakresie opracowania elementów identyfikacji korporacyjnej - w tym logo przedsiębiorstwa, przygotowania dedykowanej strony internetowej, profili social media. Usługi specjalistyczne związane są z opracowaniem nowego produktu lub usługi, dedykowane specyficznym potrzebom uczestnika mogą obejmować m.in.: przygotowanie mapy drogowej rozwoju przedsiębiorstwa; opracowanie wariantów modelu biznesowego oraz ich weryfikacji; analizy rynków substytutowych i komplementarnych; badania marketingowe i testy rynkowe; metodyki prac nad produktem technologicznym, w tym w zakresie tworzenia wartości dodanej; tworzenie polityki zarządzania IP i rolą IP w budowie wartości przedsiębiorstwa - w tym wsparcie w zakresie jej wdrażania; budowę value proposition dla klientów oraz inwestorów; wprowadzanie produktów na rynki zagraniczne; zarządzanie strategiczne przedsiębiorstwem; zarządzanie komunikacją oraz wykorzystanie narzędzi PR; opracowania scenariuszy technologicznych; analizę technologiczną oraz studium wykonalności; analizę czystości patentowej; analizę kosztów i korzyści; przygotowanie prototypów laboratoryjnych oraz testy laboratoryjne; przygotowanie prototypów funkcjonalności i testy w środowisku zbliżonym do operacyjnego; badanie zgodności produktu lub usługi z zasadami zrównoważonego rozwoju; przygotowanie dokumentacji technicznej.
Startup wraz z Managerem inkubacji w trakcie fazy ideacji ustala szczegółowo zakres poszczególnych usług, wymagania względem wykonawców/ekspertów, jak i oczekiwane efekty usługi, tj. precyzuje, jaki produkt lub jaką wiedzę chce uzyskać. Harmonogram realizacji usług specjalistycznych ma charakter iteracyjny i przyrostowy. Odbiór usługi wymaga oceny merytorycznej jej jakości dokonanej przez startup, jak i Managera inkubacji. Manager inkubacji ocenia, na ile uzyskany rezultat przyczynia się do weryfikacji zasadności biznesowej dalszej inkubacji, a na ile wpływa na konieczność wprowadzenia zmian w planie inkubacji i ewentualnego przedefiniowania kolejnych usług. Na podstawie analizy uzyskanych kamieni milowych zaprezentowanej przez Managera inkubacji, Panel ekspertów wydaje rekomendację, co do zasadności kontynuowania procesu inkubacji.
Wynikiem realizacji poszczególnych specjalistycznych usług biznesowych będzie przygotowanie przez startup, pod kierunkiem Managera inkubacji, wkładu do biznesplanu nowopowstałego przedsiębiorstwa oraz .... produktu.
Finansowanie usług, których beneficjentem są zawsze startupy odbywa się za pomocą środków otrzymanych przez Lidera od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości PARP. Lider następnie dokonuje przelewu zaliczki do Partnera, który nabywa usługi na rzecz startupów. Tym samym Partner nigdy nie korzysta z nabytych usług za środki z PARP, a jedynie jest podmiotem pośredniczącym, tj. najpierw otrzymuje zaliczki pieniężne od Lidera a następnie w całości je wydatkuje na nabywanie usług dla startupów.
Ostateczne rozliczenie Projektu na rzecz startupu nastąpi po upływie okresu inkubacji, czyli po 6 miesiącach. Zgodnie ze stanowiskiem wyrażonym przez PARP z dnia 11 października 2018 r., w toku realizacji projektów poddziałania 1.1.1 PO żaden z Partnerów projektu nie może obciążać przedsiębiorstw typu startup kosztami w związku z udziałem przedsiębiorstw w procesie inkubacji. Uczestnictwo startupów w programach inkubacji może mieć charakter wyłącznie nieodpłatny, zgodnie z zobowiązaniem beneficjenta w § 3 ust. 5 pkt 1 umowy o dofinansowanie, postanowienie o nieodpłatności usług, które zacytowano powyżej, uniemożliwia obciążenie startupów biorących udział w projekcie jakimikolwiek płatnościami, w tym z tytułu ewentualnie należnego podatku VAT od dotacji, która finansować będzie wartość świadczonych przez Lidera lub Partnerów Projektu usług. W tym miejscu zaznaczyć wypada, że koszt zaplanowanych do świadczenia na rzecz startupów świadczeń, wynika ze stawek skalkulowanych przez Lidera (na podstawie aktów prawnych regulujących wysokość wynagrodzeń pracowników samorządowych) oraz stawek stosowanych przez Partnerów Projektu (w tym kosztów wynagrodzeń). Partnerzy zostali wyłonieni w wyniku konkursów na podstawie Ustawy o zasadach realizacji programów w zakresie polityki spójności finansowanych w perspektywie finansowej 2014-2020.
Partnerzy współuczestniczą z Liderem w realizacji Projektu, w związku z czym nie mogą i nie pełnią roli podwykonawców Lidera. Obowiązuje w tym zakresie zakaz dokonywania przez Lidera zakupów usług lub towarów u Partnerów Projektu. Pomiędzy Liderem a Partnerami nie będą zachodziły transakcje handlowe (sprzedaży i zakupu), a zatem za zrealizowane w ramach Projektu czynności (usługi) nie są wystawiane faktury. Zarówno Partnerzy, jak i Lider dysponują swoją częścią budżetu projektu. Partnerzy będą zobligowani do przedkładania Liderowi cząstkowych wniosków o płatność zawierających zestawienie kosztów poniesionych w ramach Projektu wraz z dokumentami potwierdzającymi ich poniesienie. W odniesieniu do rozliczania wydatków Partnerów, Lider pełni rolę pośrednika w przekazywaniu dotacji z PARP.
Przy czym przepływy finansowe w odniesieniu do otrzymywanej na realizację Projektu dotacji przedstawiają się w następujący sposób:
- forma finansowania będzie mieć charakter zaliczkowy, zarówno w przypadku Lidera, jak i Partnerów;
- zaliczka z PARP będzie wpływać na rachunek Lidera, wyodrębniony do obsługi płatności zaliczkowych, po czym następować będzie jej przekazanie: albo na konto zwykłe Lidera w momencie konieczności poniesienia kosztu w projekcie przez Lidera w odniesieniu do wydatków Lidera ponoszonych w związku z realizacją Projektu albo - w stosownej wysokości - na konta Partnerów, niezwłocznie po otrzymaniu jej przez Park.
Otrzymane dofinansowanie ma zapewnić pokrycie kosztów realizacji projektu, za wyjątkiem niekwalifikowalnej kwoty podatku VAT. Beneficjenci, będący przedsiębiorstwami typu start-up, otrzymają wsparcie w ramach projektu w ramach pomocy de minimis, nie dokonując fizycznie płatności za usługi wyświadczone na ich rzecz w ramach projektu.
§ 5 ust. 4 Regulaminu konkursu określa katalog kosztów kwalifikowalnych projektu, do których zalicza się koszty organizacji programu inkubacji, przeprowadzenia naboru i oceny innowacyjnych pomysłów biznesowych. Natomiast warunki uznania kosztów za kwalifikowalne określa w szczególności art. 6c ustawy o PARP, art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych oraz wytyczne w zakresie kwalifikowalności kosztów. Zatem czynności objęte projektem, niezbędne do realizacji założonych celów, stanowią koszty kwalifikowalne poniesione przez Partnera, które są objęte dofinansowaniem w ramach projektu. Ostateczni Beneficjenci wsparcia - przedsiębiorstwa typu startup, otrzymują wsparcie na zasadzie pomocy de minimis. W świetle powyższego, realnym kosztem udziału w projekcie dla przedsiębiorstw typu start-up i korzystania ze świadczonych usług będzie pomniejszenie (o wartość uzyskanych w ramach projektu świadczeń) limitu pomocy de minimis, który im przysługuje. Beneficjent (przedsiębiorstwo typu startup) nie będzie ponosił kosztów finansowych.
Zainteresowany, przygotowując wniosek o dofinansowanie i w jego ramach określając budżet projektu, kierował się zawartymi w Regulaminie Konkursu zasadami, z których wynika minimalny zakres zadań, który powinien być przedmiotem projektu, w tym zakres wsparcia, jaki powinno otrzymać każde uczestniczące w projekcie przedsiębiorstwo typu startup. Zainteresowany, określając budżet projektu, wziął też pod uwagę wynikające z Regulaminu Konkursu (§ 5 Zasady finansowania projektów) minimalną i maksymalną kwotę dofinansowania, możliwą do uzyskania w ramach konkursu.
Z uwagi na fakt, iż każde wspierane w ramach projektu przedsiębiorstwo typu start-up ma otrzymać część wsparcia w postaci wsparcia szytego na miarę, nie ma możliwości określenia w chwili wpływu zaliczki konkretnej kwoty wsparcia, jaka przypadnie na jedno przedsiębiorstwo typu start-up. Budżet projektu był przedmiotem oceny ekspertów pod względem zgodności z postawionymi celami, racjonalności, niezbędności i efektywności. Sposób wyliczenia kwoty dofinansowania został przedstawiony w dokumentach aplikacyjnych dot. naboru projektów w ramach poddziałania 1.1.1. Platformy startowe dla nowych pomysłów Programu Operacyjnego ... 2014-2020, w którym Zainteresowany otrzymał pozytywną ocenę projektu. Mowa jest tu o dwóch wiążących dokumentach: Ogłoszeniu o konkursie i Regulaminie konkursu. W Ogłoszeniu o konkursie w części Budżet konkursu i poziom dofinansowania projektów w konkursie i w Regulaminie konkursu w § 5 Zasady finansowania projektów wskazano, iż maksymalna intensywność dofinansowania wynosi 100% kosztów kwalifikowalnych. Jednoznacznie określa się, że wysokość dofinansowania jest zależna od przedstawionej w projekcie wysokości kosztów kwalifikowanych. Dofinansowanie ze środków publicznych ma pokryć wydatki kwalifikowane. Partner jest zobowiązany do rozliczania się z otrzymanego dofinansowania. Właściwą Instytucją Pośredniczącą w tym działaniu jest PARP.
Lider realizując projekt, jak wskazano w opisie stanu sprawy, realizuje zadania statutowe, polegające na realizacji działań związanych z rozwojem przedsięwzięć innowacyjnych obejmujących m.in. zapewnienie korzystnych warunków do powstawania lub rozwoju przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczą, rozwojową lub innowacyjną; inkubowanie nowo powstających firm technologicznych i zapewnienie usług wsparcia dla firm innowacyjnych; współpracę z partnerami lokalnymi, regionalnymi oraz międzynarodowymi w zakresie rozwoju przedsięwzięć innowacyjnych; promocję postaw innowacyjnych i przedsiębiorczości; działania informacyjne, szkoleniowe i doradcze w zakresie promocji innowacyjności i transferu technologii; pozyskiwanie środków zewnętrznych na prowadzenie działalności statutowej.
Wsparcie w ramach projektu kierowane jest do przedsiębiorstw typu startup, zatem to one będą wykorzystywały stworzone przez siebie, przy wsparciu Platformy rozwiązania, będące rozwinięciem innowacyjnych pomysłów biznesowych. Na tym etapie, nie znając jeszcze wybranych do inkubacji przedsiębiorstw, nie jest możliwe określenie, jakie będą to rozwiązania oraz tym bardziej - jakie te rozwiązania znajdą zastosowanie na rynku.
Znacząca cześć zadań przewidzianych do realizacji w ramach projektu nie będzie stanowiła zakupów na faktury, ponieważ koszty ich realizacji stanowić będą wynagrodzenia osobowe personelu Lidera, a także Partnerów projektu.
Należy zaznaczyć, iż część usług nabywanych jest przez Partnera na rzecz startupów od podmiotów trzecich, tj. Partner otrzymuje fakturę VAT od danego usługodawcy. Jednak znaczna część usług świadczonych na rzecz startupów wykonywana jest przez pracowników Partnera, a ich wynagrodzenie jest finansowane ze środków Projektu otrzymywanych od PARP za pośrednictwem Parku.
Umowy ze startupami stanowiące podstawę otrzymania przez nie dofinansowania w formie usług, ma tylko Park. Wnioskodawca nie ma żadnej umowy ze startupem w ramach realizacji Projektu.
W uzupełnieniu wniosku z dnia 2 grudnia 2019 r. wskazano, iż zgodnie z umową Partnerstwa zawartą pomiędzy Wnioskodawcą i Liderem (Partnerem wiodącym) na rzecz realizacji projektu w ramach uzyskanego dofinansowania na Liderze ciąży następujący zakres działań wskazany w paragrafie 4 Umowy:
§ 4
Prawa i obowiązki
Partnera wiodącego
- Partner wiodący odpowiedzialny jest w
szczególności za:
- Reprezentowanie Partnerów w procesie ubiegania się o dofinansowanie Projektu oraz w trakcie realizacji Projektu przez IP oraz przed innymi podmiotami, które na mocy odpowiednich przepisów odpowiedzialne są za kontrolę lub audyt prawidłowości realizacji Projektu;
- Koordynowanie (w tym monitorowanie i nadzorowanie) prawidłowości działań Partnerów przy realizacji zadań, zawartych w Projekcie wraz z prawem wydawania zleceń;
- Zapewnienie udziału Partnerów w podejmowaniu decyzji i realizacji zadań, na zasadach określonych w niniejszej umowie;
- Zapewnienie prawidłowości operacji finansowych;
- Pozyskiwanie, gromadzenie i archiwizację dokumentacji związanej z realizacją zadań partnerstwa;
- Przedkładanie wniosków o płatność do IP w celu rozliczenia wydatków w projekcie oraz otrzymania środków na dofinansowanie zadań ze Stron umowy;
- Gromadzenie informacji o uczestnikach projektu i przekazywanie ich do IP;
- Informowanie IP o problemach w realizacji projektu;
- Monitorowanie i kontrola udzielanej w ramach partnerstwa pomocy de minimis;
- Koordynację działań partnerstwa na rzecz upowszechniania informacji o nim i jego celów;
- Wypełnianie obowiązków wynikających z umowy o dofinansowanie projektu;
- Zapewnienie Partnerom pełnych i wiarygodnych informacji o podejmowanych działaniach, związanych lub mających wpływ na przebieg realizacji Projektu oraz wykonywanie postanowień Umowy o dofinansowanie projektu;
- Zapewnienie Partnerom prawa do zapoznania się z dokumentami, dotyczącymi realizacji Projektu;
- Monitorowanie wskaźników zadeklarowanych we Wniosku o dofinansowanie oraz Umowie o dofinansowanie projektu.
Na Partnerze (Wnioskodawcy) ciąży m.in. następujący zakres działań: § 7 Partner zobowiązany jest w szczególności do:
- Przedstawiania Partnerowi wiodącemu wszelkich informacji i dokumentów wymaganych do złożenia Wniosku o dofinansowanie oraz - w przypadku wybrania Projektu partnerskiego do dofinansowania - przedstawienia wszelkich informacji i dokumentów niezbędnych do podpisania Umowy o dofinansowanie;
- Przedstawienia Partnerowi wiodącemu informacji finansowych i sprawozdawczych w terminach i formie umożliwiającej przygotowanie harmonogramów płatności oraz wniosków o płatność, o których mowa w Umowie o dofinansowanie projektu;
- Udzielania na wniosek Partnera wiodącego informacji i wyjaśnień, co do zadań realizowanych w ramach Projektu, w terminie i formie umożliwiającej Partnerowi wiodącemu wywiązanie się z jego obowiązków względem IP oraz innych upoważnionych podmiotów;
- Niezwłocznego informowania pozostałych Stron niniejszej umowy o przeszkodach przy realizacji powierzonych obowiązków, w tym o ryzyku zaprzestania realizacji obowiązków lub o zagrożeniu nieosiągnięcia zaplanowanych wskaźników określonych we Wniosku o dofinansowanie oraz Umowie o dofinansowanie;
- Realizowania zobowiązań wynikających z Umowy o dofinansowanie Projektu, postanowień niniejszej umowy oraz właściwych regulacji prawnych w takich terminach, aby Partner wiodący mógł wywiązać się z obowiązków wobec IP lub innych upoważnionych podmiotów, w terminach jego wiążących;
- Uczestniczenia w naradach i spotkaniach zwoływanych przez Partnera wiodącego;
- Prowadzenia wyodrębnionej ewidencji wydatków, związanych z realizacją Projektu partnerskiego w taki sposób, aby możliwa była identyfikacja poszczególnych operacji związanych z Projektem;
- Składania do Partnera wiodącego wniosków o płatność, w terminach określonych w Umowie z wypełnioną częścią sprawozdawczą. Brak wydatków po stronie Partnera nie zwalnia go z obowiązku składania wniosków o płatność kwartalnie, w terminach określonych w dokumentach programowych;
- Systematycznego monitorowania przebiegu realizacji Projektu oraz niezwłocznego informowania Partnera wiodącego o zmianach w realizacji Projektu, zaistniałych nieprawidłowościach lub o zamiarze zaprzestania realizacji Projektu;
- Pomiaru wartości wskaźników zawartych we wniosku o dofinansowanie Projekt, osiąganych w trakcie realizacji Projektu oraz przekazywania do Partnera wiodącego informacji w tym zakresie;
- Przekazywania do Partnera wiodącego, we wskazanym terminie, wszystkich dokumentów i informacji związanych z realizacją Projektu, których IP zażąda w okresie realizacji Projektu;
- Stosowania zasad konkurencyjności oraz innych wytycznych i zasad, które dotyczą Partnera wiodącego w związku z realizacją Projektu;
- Do ponoszenia wydatków kwalifikowalnych z zachowaniem zasady uczciwej konkurencji, efektywności, jawności i przejrzystości oraz do niedokonywania zakupów towarów i usług od podmiotów powiązanych z nim kapitałowo lub osobowo.
Na pytanie Organu Czy otrzymane dofinansowanie, o którym mowa we wniosku, pozwala Wnioskodawcy wykonywać czynności objęte projektem po cenie zerowej, tj. dzięki dofinansowaniu beneficjenci projektu będą korzystali z nich za darmo? Wnioskodawca odpowiedział Zgodnie z umową o dofinansowanie podpisaną z PARP, w ramach projektu jesteśmy zobowiązani do nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz przedsiębiorstw typu startup (par. 3 ust.5 umowy o dofinansowanie). Usługi te stanowią jednak dla przedsiębiorstw typu startup pomoc de minimis (par. 3 ust.4 umowy o dofinansowanie). Tak, beneficjenci korzystają z otrzymanych usług nieodpłatnie za darmo.
Kwota dofinansowania przyznana Zainteresowanemu (rozumianemu jako przedsiębiorstwo typu startup biorącego udział w procesie inkubacji w ramach projektu), w momencie przystąpienia Zainteresowanego do procesu inkubacji, wyliczana jest na podstawie przyjętego we wniosku o dofinansowanie koszyka usług, z których Zainteresowany może skorzystać. Faktyczna wartość przyznanego dofinansowania wyliczana jest jednak po zakończeniu procesu inkubacji i zliczeniu wartości usług, z których Zainteresowany skorzystał. Wysokość przyznanego dofinansowania uzależniona jest od indywidualnego planu inkubacji, który tworzony jest w oparciu o potrzeby Zainteresowanego (w którym uwzględnia się z jakich usług powinien Zainteresowany skorzystać) oraz faktycznej wartości usług, z których Zainteresowany skorzystał. Na zakończenie procesu inkubacji tworzony jest raport końcowy, który zestawia usługi, z których Zainteresowany skorzystał wraz z ich wartością.
Kwota dofinansowania przyznana Zainteresowanemu (rozumianemu jako Wnioskodawcy) przyznana jest w oparciu o wniosek o dofinansowanie, który został oceniony i zaakceptowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Wniosek o dofinansowanie określa zakres zadań, jakie mają być wykonane w ramach projektu oraz maksymalne kwoty dofinansowania, jakie są przeznaczone na realizację poszczególnych zadań. W przypadku realizacji przez Wnioskodawcę poszczególnych zadań za kwoty niższe niż te wskazane we wniosku o dofinansowanie lub w przypadku braku realizacji poszczególnych zadań, dofinansowanie na realizację tych zadań nie jest Wnioskodawcy wypłacane (kwota pierwotnie przyznanego dofinansowania jest pomniejszana).
Na pytanie Na co konkretnie Wnioskodawca przeznaczy otrzymane dofinansowanie? Zainteresowany wskazał Wnioskodawca ( sp. z o.o.) otrzymane dofinansowanie przeznacza tylko i wyłącznie na realizację projektu. W ramach projektu Wnioskodawca dostarcza podmiotom inkubowanym (Zainteresowanym) następujące usługi:
- Usługi podstawowe:
- Obsługa księgowa - zapewniana podmiotom inkubowanym przez zewnętrzne biuro rachunkowe. Biuro rachunkowe prowadzi usługi księgowe na rzecz podmiotów inkubowanych, jednak płatności za faktury za te usługi ponosi Wnioskodawca (kwota netto faktury finansowana jest w 100% z dotacji, a podatek VAT pokrywany jest ze środków własnych Wnioskodawcy)
- Obsługa podatkowa - dostarczana podmiotom inkubowanym przez pracownika zatrudnionego przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę. Podmiot inkubowany zgłasza Wnioskodawcy zapotrzebowanie na obsługę podatkową, która następnie dostarczana jest takiemu podmiotowi. Rozliczenie prac przepracowanych na rzecz podmiotu inkubowanego odbywa się na podstawie zestawienia godzinowego po stawce godzinowej pracownika równej kosztowi zatrudnienia (bez marży). Koszty zatrudnienia pracownika są w 100% finansowane z dotacji tylko w tej części, jaką dany pracownik przepracował na rzecz podmiotów inkubowanych (np. w przypadku przepracowania przez pracownika l00h w miesiącu na rzecz podmiotów inkubowanych dofinansowanie przyznawane jest tylko do tych l00h prac, a nie do całej wartości wynagrodzenia pracownika)
- Obsługa prawna - dostarczana podmiotom inkubowanym przez pracownika zatrudnionego przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę. Podmiot inkubowany zgłasza Wnioskodawcy zapotrzebowanie na obsługę prawną, która następnie dostarczana jest takiemu podmiotowi. Rozliczenie prac przepracowanych na rzecz podmiotu inkubowanego odbywa się na podstawie zestawienia godzinowego po stawce godzinowej pracownika równiej kosztowi zatrudnienia (bez marży). Koszt zatrudnienia pracownika są w 100% finansowane z dotacji tylko w tej części jaką dany pracownik przepracował na rzecz podmiotów inkubowanych (np. w przypadku przepracowania przez pracownika l00h w miesiącu na rzecz podmiotów inkubowanych dofinansowanie przyznawane jest tylko do tych l00h prac, a nie do całej wartości wynagrodzenia pracownika)
- Opieka Managera inkubacji - dostarczana podmiotom inkubowanym przez pracownika zatrudnionego przez Wnioskodawcę na podstawie umowy o pracę. Manager Inkubacji opiekuje się podmiotem inkubowanym w trakcie procesu inkubacji, a do jego obowiązków w szczególności należy:
- przygotowanie wspólnie ze startupem (podmiotem inkubowanym) szczegółowego programu inkubacji dla danego startupu i nadzór nad jego prawidłową realizacją;
- praca nad rozwojem modelu biznesowego wspólnie ze startupem;
- ustalenie wspólnie ze startupem rodzaju i zakresu usług niezbędnych do wyświadczenia oraz zapewnienie ich dostarczenia;
- dokonywanie systematycznej oceny postępu prac nad rozwijaniem pomysłu według kamieni milowych;
- sporządzenie końcowego raportu z inkubacji przedsiębiorstwa typu startup. Raport będzie zawierać listę usług dostarczonych startupowi w toku inkubacji oraz opisany zostanie w nim postęp, jaki wykonał startup w rozwoju swojego pomysłu.
- Rozliczenie pracy Managerów Inkubacji na rzecz podmiotu
inkubowanego odbywa się na podstawie zestawienia godzinowego po stawce
godzinowej pracownika równej kosztowi zatrudnienia (bez marży). Koszty
zatrudnienia pracownika są w 100% finansowane z dotacji tylko w tej
części jaką dany pracownik przepracował na rzecz podmiotów inkubowanych
(np. w przypadku przepracowania przez pracownika 50h w miesiącu na
rzecz podmiotów inkubowanych dofinansowanie przyznawane jest tylko do
tych 50h prac, a nie do całej wartości wynagrodzenia pracownika)
- Usługi specjalistyczne - są to usługi, które dostarczane są
podmiotom inkubowanym przez podmioty zewnętrzne wybrane do realizacji
przez Wnioskodawcę zgodnie z zasadą konkurencyjności. Usługi te
dobierane są wspólnie z Managerem Inkubacji w odpowiedzi na potrzeby
podmiotu inkubowanego. W ramach usług specjalistycznych dostarczane są
podmiotom inkubowanym w szczególności usługi związane z opracowaniem
nowego lub znacząco ulepszonego produktu, w szczególności w
zakresie:
- wsparcia technicznego, technologicznego, inżynierskiego, informatycznego, wzorniczego, w tym zapewnienie niezbędnego oprogramowania i licencji,
- zakupu materiałów niezbędnych do przeprowadzenia badań we własnym zakresie przez zespół inkubowanego przedsiębiorstwa typu startup (np. odczynniki, surowce, elementy niezbędne do wykonania prototypu),
- wsparcia w obszarze zarządzania i przedsiębiorczości pod kątem rozwijanego pomysłu (np. ocena rynkowa produktu), wsparcia w obszarze analiz potrzeb klienta (badanie rynku, identyfikacja, weryfikacja i ocena możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb, opracowywanie produktu oraz strategii jego dystrybucji, przygotowanie odpowiedniej strategii ceny i promocji, reklama i informacja o produkcie),
- wsparcia w obszarze projektowania graficznego, tworzenia nazw i znaków firmowych, w tym wizualne kreowanie marki, tworzenie systemów identyfikacji oraz wspomagania sprzedaży,
- uzyskania ochrony praw własności przemysłowej;
- Usługi te są dostarczane przez
podmioty zewnętrzne, których koszty pokrywa Wnioskodawca (podmiot
inkubowany nie ponosi kosztów związanych z realizacją tych usług). Po
wykonaniu usługi na rzecz podmiotu inkubowanego przez podmiot
zewnętrzny, Wnioskodawca dokonuje płatności za te usługi ich dostawcy
na podstawie dokumentu księgowego wystawionego przez dostawcę na
Wnioskodawcę. W przypadku faktur VAT kwota netto takiej faktury
pokrywana jest przez Wnioskodawcę w 100% z dofinansowania, a kwota VAT
opłacana jest przez Wnioskodawcę ze środków własnych.
Dodatkowo w ramach projektu Wnioskodawca otrzymuje dofinansowanie na:
- zatrudnienie Specjalisty ds. rozliczania, który w ramach projektu odpowiada za prace administracyjne związane z realizacją i rozliczaniem projektu - zatrudnienie w oparciu o umowę o pracę
- pokrycie kosztów pośrednich, rozliczanych stawką ryczałtową w wysokości 15% liczonych od sumy wynagrodzeń zatrudnionych na podstawie umowy o pracę: Managerów Inkubacji oraz Specjalisty ds. rozliczania.
Całość otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinansowania przeznaczona jest na realizację projektu. Jest to obowiązek Wnioskodawcy i jeden z warunków realizacji projektu aby całą kwotę rozdysponować wśród beneficjentów.
W dalszej kolejności na pytanie Organu Jakie czynności/usługi/dostawę towaru w ramach realizowanego projektu Wnioskodawca świadczy na rzecz uczestników projektu (tj. przedsiębiorstw typu startup)? Wnioskodawca odpowiedział Wnioskodawca świadczy dla uczestników projektu usługi opisane szczegółowo w pkt 4. Odpowiedź udzielona w punkcie 4.
Na pytanie Czy Wnioskodawca przekazuje ww. dofinansowanie przedsiębiorstwom typu startup w formie pieniężnej? Wnioskodawca wskazał Nie. Podmioty inkubowane (przedsiębiorstwa typu startup) nie otrzymują dofinansowania w formie pieniężnej. Otrzymują one jedynie usługi, które finansowane są z dotacji otrzymanej przez Wnioskodawcę.
Realizacja projektu po stronie Wnioskodawcy jest ściśle uzależniona od otrzymanego dofinansowania. W przypadku braku otrzymanego dofinansowania Wnioskodawca nie realizowałby projektu.
Na pytanie Czy w trakcie realizacji przedmiotowego projektu Wnioskodawca zobowiązany jest do rozliczania się z otrzymanych środków finansowych, jeśli tak, to z kim i w jaki sposób będzie je rozliczać? Zainteresowany odpowiedział Tak. Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczenia się z otrzymanych środków. Wnioskodawca przedstawia dokumenty rozliczające środki otrzymane z dotacji do Lidera (Partnera wiodącego). Lider następnie w imieniu Wnioskodawcy oraz wszystkich Partnerów realizujących projekt przedkłada wniosek o płatność do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która akceptuje poniesione przez Partnerów wydatki.
Następnie na pytanie Czy w przypadku niezrealizowania przedmiotowego projektu (określonych zadań w ramach projektu) Zainteresowany jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych środków pieniężnych? Wnioskodawca odpowiedział Tak. W przypadku niezrealizowania przedmiotowego projektu (określonych zadań w ramach projektu) Zainteresowany (rozumiany jako Wnioskodawca - . sp. z o.o.) jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych środków pieniężnych.
Wnioskodawca nie ma prawa nakładać na uczestników projektu jakichkolwiek opłat. Zgodnie z umową o dofinansowanie Par. 3 pkt 5, realizacja projektu dla przedsiębiorstw typu startup (podmiotów inkubowanych) odbywa się nieodpłatnie. Wnioskodawca zobowiązał się w ramach umowy o dofinansowanie do nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz przedsiębiorstw typu startup. Udział przedsiębiorstwa typu startup w projekcie (w procesie inkubacji) stanowi dla niego pomoc de minimis.
Udział przedsiębiorstwa typu startup w realizowanym projekcie (w procesie inkubacji) jest darmowy i dowolny. Przedsiębiorstwo typu startup może zrezygnować z udziału w projekcie w dowolnym czasie z zachowaniem jednomiesięcznego okresu wypowiedzenia umowy. W przypadku rezygnacji przez przedsiębiorstwo typu startup z realizacji projektu (w przypadku wypowiedzenia przez startup umowy) startup zobowiązany jest do zwrotu otrzymanej równowartość udzielonej w ramach projektu pomocy de minimis wraz z odsetkami liczonymi jak dla zaległości podatkowych, w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania do zwrotu środków.
Celem realizacji projektu jest przyczynienie się do osiągnięcia celów Programu Operacyjnego oraz celów poddziałania 1.1.1 PO PW Platformy startowe dla nowych pomysłów określonych w . Do celów tych należy wsparcie rozwoju innowacyjnych przedsiębiorstw typu startup za pomocą kompleksowego programu wsparcia, służącego przekształcaniu pomysłów biznesowych w produkty, dostosowanie ich do warunków rynkowych według przyjętej metodologii (np. C. D., L. S. lub D. T.) oraz opracowanie rentownych modeli biznesowych, umożliwiających wejście przedsiębiorstwa typu startup na rynek, zwane dalej inkubacją.
Efektem realizowanego projektu mają być przedsiębiorstwa typu startup, które w wyniku realizacji projektu i przejściu procesu inkubacji (przy wsparciu Wnioskodawcy i innych partnerów projektu) będą w stanie samodzielnie egzystować na rynku i prowadzić działalność na obszarze . (woj.: A, B, C, D i E) oferując na rynku innowacyjne produkty/usługi, których opracowanie wsparte było w ramach realizowanego projektu.
W efekcie realizowanych zadań w ramach projektu, przedsiębiorstwa typu startup otrzymują wsparcie i usługi, które pozwalają im na przygotowanie własnego modelu biznesowego, opracowanie innowacyjnej usługi/produktu, weryfikację założeń modelu biznesowego.
W przypadku rezultatów projektu rozumianych jako wyników zadań, które realizowane były w ramach projektu, to korzyści z nich czerpią przedsiębiorstwa typu startup (podmioty inkubowane). To one stają się właścicielami praw do wszelkich wyników prac powstałych w ramach projektu.
W przypadku rezultatów projektu rozumianych jako powstałych przedsiębiorstw na terenie województw polski, korzyści z tytułu tych rezultatów czerpały będą dane województwa z , na terenie których prowadzić swoją działalność będą przedsiębiorstwa typu startup.
Wnioskodawca ( sp. z o.o.) nie będzie w żadnym stopniu wykorzystywał tego, co powstanie w wyniku realizacji projektu przez Zainteresowanego (rozumianego jako przedsiębiorstwo typu startup). Wszelkie wyniki prac powstałych w ramach realizowanego projektu przechodzą na rzecz przedsiębiorstw typu startup i to one korzystają z ich wyników w celu prowadzenia przez siebie działalności gospodarczej.
Na pytanie Organu Czy nabycia dokonywane na potrzeby realizacji ww. projektu są udokumentowane fakturami, w których jako nabywca figuruje Wnioskodawca? Zainteresowany wskazał Tak. W przypadku nabywania produktów lub usług w ramach realizowanego projektu, na fakturach jako nabywca figuruje Wnioskodawca. Zgodnie jednak z umowami podpisywanymi z dostawcami prawa, co do wyników prac realizowanych w ramach wynagrodzenia na fakturach przechodzą na przedsiębiorstwa typu startup. Wnioskodawca na pokrycie kosztów netto takiej faktury otrzymuje dofinansowanie, a kwotę VAT pokrywa ze środków własnych.
Wnioskodawca w związku z realizacją projektu nabywa na rzecz przedsiębiorstw typu startup (podmiotów inkubowanych) następujące towary lub usługi:
- Obsługa księgowa w ramach usług podstawowych - zapewniana podmiotom inkubowanym przez zewnętrzne biuro rachunkowe. Biuro rachunkowe prowadzi usługi księgowe na rzecz podmiotów inkubowanych, jednak płatności za faktury za te usługi ponosi Wnioskodawca (kwota netto faktury finansowana jest w 100% z dotacji, a podatek VAT pokrywany jest ze środków własnych Wnioskodawcy)
- Usługi specjalistyczne - są to usługi, które
dostarczane są podmiotom inkubowanym przez podmioty zewnętrzne, wybrane
do realizacji przez Wnioskodawcę zgodnie z zasadą konkurencyjności.
Usługi te dobierane są wspólnie z Managerem Inkubacji w odpowiedzi na
indywidualne potrzeby podmiotu inkubowanego. W ramach usług
specjalistycznych dostarczane są podmiotom inkubowanym w szczególności
usługi związane z opracowaniem nowego lub znacząco ulepszonego
produktu, w szczególności w zakresie:
- wsparcia technicznego, technologicznego, inżynierskiego, informatycznego, wzorniczego, w tym zapewnienie niezbędnego oprogramowania i licencji,
- zakupu materiałów niezbędnych do przeprowadzenia badań we własnym zakresie przez zespół inkubowanego przedsiębiorstwa typu startup (np. odczynniki, surowce, elementy niezbędne do wykonania prototypu),
- wsparcia w obszarze zarządzania i przedsiębiorczości pod kątem rozwijanego pomysłu (np. ocena rynkowa produktu), wsparcia w obszarze analiz potrzeb klienta (badanie rynku, identyfikacja, weryfikacja i ocena możliwości rynkowych, prowadzących do zaspokojenia potrzeb określonych odbiorców (nabywców) oraz dokładne ustalenie tych potrzeb, opracowywanie produktu oraz strategii jego dystrybucji, przygotowanie odpowiedniej strategii ceny i promocji, reklama i informacja o produkcie),
- wsparcia w obszarze projektowania graficznego, tworzenia nazw i znaków firmowych, w tym wizualne kreowanie marki, tworzenie systemów identyfikacji oraz wspomagania sprzedaży,
- uzyskania ochrony praw własności przemysłowej.
Usługi te są dostarczane przez podmioty zewnętrzne, których koszty pokrywa Wnioskodawca (podmiot inkubowany nie ponosi kosztów związanych z realizacją tych usług). Po wykonaniu usługi na rzecz podmiotu inkubowanego przez podmiot zewnętrzny, Wnioskodawca dokonuje płatności za te usługi ich dostawcy na podstawie dokumentu księgowego wystawionego przez dostawcę na Wnioskodawcę. W przypadku faktur VAT kwota netto takiej faktury pokrywana jest przez Wnioskodawcę w 100% z dofinansowania, a kwota VAT opłacana jest przez Wnioskodawcę ze środków własnych.
Na pytanie Organu Z jakiego tytułu powstanie lub nie powstanie obowiązek wystawiania przez Wnioskodawcę faktury VAT, o którym mowa w pytaniu nr 3?
- Jakie czynności Wnioskodawcy miałyby dokumentować ww. faktury?
- Na czyją rzecz Wnioskodawca miałby wystawiać ww. faktury?
Zainteresowany odpowiedział Zdaniem Wnioskodawcy obowiązek wystawiania faktur nie powstanie.
Wnioskodawca przedstawia także wyciąg z Umowy o dofinansowanie obrazujący rozliczenia pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w projekt.
§ 3 pkt 4 Pomoc Beneficjenta związana z indywidulanym wsparciem rozwoju innowacyjnych pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup udzielona w ramach Projektu i na zasadach określonych w Umowie będzie stanowić dla tych przedsiębiorstw pomoc de minimis i będzie udzielana na postawie umowy pomiędzy Beneficjentem a przedsiębiorcą. Beneficjent zobowiązuje się, że umowa pomiędzy nimi a przedsiębiorcą będzie określała w szczególności:
- Zakres usług, jakie zostaną wykonane w ramach tej umowy;
- Warunki współpracy Beneficjenta z przedsiębiorcą;
- Rodzaje działalności gospodarczej wykluczone z możliwości uzyskania pomocy de minimis;
- Okres, na jaki zawarta jest ta umowa;
- Zobowiązania i odpowiedzialność Beneficjenta i przedsiębiorcy;
- Zobowiązanie Beneficjenta i przedsiębiorcy do zachowania poufności;
- Szacunkową kwotę środków przeznaczonych na realizacje indywidualnego programu inkubacji;
- Zasady przetwarzania przez Beneficjenta na rzecz Instytucji Pośredniczącej danych osobowych przedsiębiorcy, zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych, w celu i zakresie niezbędnym do wykonania Umowy;
- Zasady korzystania ze składników majątkowych udostępnionych przedsiębiorcy przez Beneficjenta;
- Oświadczenie Beneficjenta i Przedsiębiorcy o braku powiązań w rozumieniu art. 6c ust. 2 ustawy o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pomiędzy przedsiębiorcą a Beneficjentem oraz podmiotami świadczącymi temu przedsiębiorcy usługi w ramach indywidulanego wsparcia rozwoju innowacyjnego pomysłu biznesowego;
- Oświadczenie przedsiębiorcy o posiadaniu wyłącznych praw do zgłoszonego przez niego innowacyjnego pomysłu biznesowego oraz uprawnienia do rozporządzania nimi;
- Oświadczeni przedsiębiorcy, że innowacyjny pomysł biznesowy jest wolny od wszelkich obciążeń prawnych lub jakiegokolwiek roszczenia podmiotu trzeciego;
- Oświadczenie przedsiębiorcy, ze innowacyjny pomysł biznesowy nie jest przedmiotem aktualnie prowadzonej działalności gospodarczej pomysłodawcy;
- Przesłanki rozwiązania tej umowy.
§ 3 pkt 5 Beneficjent zobowiązuje się do:
- Nieodpłatnego świadczenia usług objętych wsparciem na rzecz przedsiębiorstw typu startup, utworzonych na bazie zgłoszonych innowacyjnych pomysłów biznesowych, następnie zarejestrowanych w makroregionie , w formie spółki kapitałowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 5 września 2000 roku - Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1577), w których udziałowcami są wyłącznie osoby fizyczne;
- Weryfikacji statusu przedsiębiorstwa typu startup oraz możliwości udzielenia wsparcia stanowiącego pomoc de minimis z zachowaniem zasad dotyczących udzielania tej pomocy, w szczególności określonych w rozporządzeniu KE nr;
- Wydawania przedsiębiorstwom typu startup, którym świadczy usługi w ramach Projektu, zaświadczeń o otrzymanej przez nich pomocy de minimis zgodnie ze wzorem określonym w rozporządzeniu w sprawie zaświadczeń o pomocy de minimis oraz w razie konieczności, dokonywania ich korekty;
- Realizacji wymaganych czynności sprawozdawczych dotyczących udzielonej pomocy de minimis z wykorzystaniem odpowiedniej aplikacji prowadzonej przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów;
- Prowadzenie rejestru usług świadczonych na rzecz przedsiębiorstw typu startup objętych programem inkubacji, w podziale na usługi podstawowe i specjalistyczne z uwzględnieniem rejestru reklamacji;
- Sporządzenia raportu z inkubacji, którego wzór określa Instytucja Pośrednicząca, wraz z rekomendacją dla przedsiębiorstw gotowych do rozpoczęcia działalności rynkowej i przesłania do Instytucji Pośredniczącej raportu w terminie do 10 dni roboczych po dniu zakończenia inkubacji;
- Przekazanie w ciągu 10 dni roboczych od dnia zawarcia Umowy do Instytucji Pośredniczącej, regulaminu Platformy startowej wraz z załącznikami, tj. kryteriami oceny zgłaszanych pomysłów, wzorem umowy inkubacyjnej, opisem procesu wydawania rekomendacji (w formie panelu ekspertów), z zastrzeżeniem prawa Instytucji Pośredniczącej do zgłaszania wiążących uwag w ciągu 10 dni roboczych;
- Zapewnienia przetwarzania danych osobowych osób zgłaszających pomysły biznesowe na Platformę startową zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych na rzecz Instytucji Pośredniczącej w celu i zakresie niezbędnym do wykonania Umowy, zgodnie z załącznikiem nr 5 do Umowy;
- Monitorowania działalności (rozwoju) przedsiębiorstw typu startupów w okresie trzech lat od zakończenia inkubacji;
- Kontynuowania działalności inkubacyjnej po zakończeniu realizacji Projektu, zgodnie z koncepcją opisaną we wniosku o dofinansowanie Projektu;
- Współpracy z opiekunem
Projektu ze strony Instytucji Pośredniczącej w zakresie:
- Zapewnienia bieżących kontaktów i efektywnej komunikacji pomiędzy Beneficjentem a Instytucją Pośredniczącą,
- Współpracy dla zapewnienia realizacji Projektu zgodnie z przyjętą koncepcją,
- Raportowania Instytucji Pośredniczącej z postępów z realizacji Projektu w określonym przez Instytucję Pośredniczącą zakresie i formie,
- Umożliwienia Instytucji Pośredniczącej i Instytucji Zarządzającej uczestnictwa w wybranym przez te instytucje wydarzeniach organizowanych przez Beneficjenta,
- Umożliwienia uczestnictwa przedstawiciela Instytucji Pośredniczącej w procesie selekcji i oceny startupów.
§ 4. Partnerstwo
- W przypadku realizacji Projektu w formie partnerstwa za realizację przez Partnera obowiązków wynikających z Umowy odpowiada Beneficjent.
- Beneficjent nie może dokonać zakupu towarów lub usług od Partnera.
- Beneficjent zobowiązuje się niezwłocznie informować Instytucję Pośredniczącą o zmianach w umowie lub porozumieniu o partnerstwie.
- W przypadku realizacji Projektu w formie partnerstwa podmiotem uprawnionym do kontaktu z Instytucją Pośredniczącą jest wyłącznie Beneficjent. Wszelkie wynikające z Umowy uprawnienia i zobowiązania Beneficjenta stosuje się odpowiednio do Partnerów, którzy w stosunku do Instytucji Pośredniczącej wykonują je za pośrednictwem Beneficjenta.
§ 9 pkt 4 i 5
- W przypadku, gdy Beneficjent poniósł wydatki kwalifikowalne w kwocie niższej, aniżeli określono w § 5 ust. 2, dofinansowanie ulega zmniejszeniu zgodnie z poziomem dofinansowania wskazanym w § 6 ust. 1, z zastrzeżeniem § 24 ust. 5.
- Podatek od towarów i usług (VAT) stanowi wydatek niekwalifikowalny.
W uzupełnieniu wniosku z dnia 17 grudnia 2019 r. wskazano, że Spółka jest czynnym podatnikiem VAT.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.
Czy otrzymane przez Partnera dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowanych realizowanego projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług VAT, bowiem Partner jest tylko podmiotem pośredniczącym a nie beneficjentem usług, które nabywa na rzecz startupów?
Zdaniem Wnioskodawcy (doprecyzowanym w uzupełnieniu wniosku), otrzymane dofinansowanie nie stanowi obrotu podlegającego opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT) w art. 5 ust. 1 pkt 1 stanowi, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zgodnie z definicjami zawartymi - odpowiednio - w art. 7 ust. 1 oraz art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:
- przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel;
- przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz
osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej
osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art.
7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Z przytoczonych przepisów wynika, że o świadczeniu usługi w rozumieniu ustawy o VAT może być mowa tylko wówczas, gdy usługa jest skonkretyzowana w zakresie jej odbiorcy, tzn. dane świadczenie realizowane jest na rzecz konkretnego podmiotu (konsumenta, odbiorcy). To oznacza, że świadczenie usług podlega opodatkowaniu VAT, o ile wykonywane jest w ramach umowy zobowiązaniowej, a jedna ze stron transakcji może zostać uznana za bezpośredniego beneficjenta tej czynności. Odnośnie zaś wymienionego w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT warunku odpłatności świadczenia uznać trzeba, że pomiędzy czynnością świadczenia (w postaci dostawy towarów lub świadczenia usług) a płatnością musi zachodzić bezpośredni związek tego rodzaju, że możliwe jest stwierdzenie, że płatność następuje w zamian za realizację świadczenia.
Zgodnie z dyspozycją art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika. Stąd też dla uznania, że dana dotacja (subwencja lub inna dopłata) podlega opodatkowaniu konieczne jest wykazanie jej bezpośredniego związku z ceną.
W wyroku C-184/00 Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że subwencja (dotacja) będzie traktowana jako zapłata, jeśli stanowi całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, i która jest wypłacana przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Przy czym, w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy, by możliwe było jej ustalenie. Cena, jaką płaci nabywca, musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy, by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.
Z kolei w wyroku C-353/00 Trybunał Sprawiedliwości UE wskazał, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (w tym organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej.
Mając na uwadze powyższe przesłanki i odnosząc je do przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego, należy zauważyć, że przedmiotowa dotacja, którą Partner otrzymuje jako pośrednik, nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu VAT, bowiem Partner nigdy nie jest beneficjentem otrzymanego wsparcia w jakiejkolwiek postaci - tj. ani nie otrzymuje środków pieniężnych ani usług.
W powyższym zakresie nie istnieje związek pomiędzy faktem otrzymania zapłaty (dotacji) a świadczeniem skonkretyzowanych usług lub dostawy towarów na rzecz konkretnych podmiotów. Do podstawy opodatkowania podatkiem VAT nie będzie się zatem wliczać kwoty dotacji, która finansować będzie zaplanowane w Projekcie zadania w zakresie: organizacji panelu ekspertów; realizacji usług eksperckich i doradczych wyłącznie w zakresie oceny zgłoszonych do Projektu pomysłów (aplikacji); organizacji dedykowanych wydarzeń startupowych (na rzecz pozyskania podmiotów do udziału w projekcie i/lub zachęcenia do zawarcia umów inkubacji); wynagrodzenia personelu zarządzającego projektem u Lidera i Partnerów; działań informacyjnych i edukacyjnych; kosztów pośrednich Projektu,
W ramach dotacji sfinansowane zostaną także świadczenia na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych, tj. spółek z o.o. założonych w ramach Projektu (działania określone w pkt 2 wyliczenia kategorii zadań Projektu). Z częścią takich podmiotów zostanie zawarta umowa inkubacji, określająca zakres świadczonego wsparcia w ramach pomocy de minimis. Pomoc ta dotyczy: organizacji warsztatów i szkoleń z zakresu wystąpień publicznych oraz przygotowania prezentacji na sesje pitchingowe; obsługi księgowej; obsługi prawnej; doradztwa podatkowego; podstawowego wsparcia marketingowego w zakresie opracowania elementów identyfikacji korporacyjnej; specjalistycznych usług związanych z opracowaniem produktu; doradztwa managerów inkubacji i ekspertów (kwota wynagrodzeń); udziału w międzynarodowych wydarzeniach przedsiębiorstw typu startup - misja gospodarcza do USA. Powyższe usługi będą świadczone przedsiębiorcom w ramach pomocy de minimis na mocy Rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis. Dz. Urz. UE L 352 z 24 grudnia 2013 r. Podmiot korzystający z usługi nie poniesie odpłatności za nią, ale otrzyma zaświadczenie o udzielonej pomocy de minimis na kwotę realnej rynkowej wartości usługi. Przedsiębiorca nie dostaje więc usługi za darmo ani po obniżonej cenie. Otrzymanie zaświadczenia o udzielonej pomocy de minimis potwierdza, że usługa została wykonana po cenie rynkowej. Zgodnie z powyższym Rozporządzeniem określony został pułap pomocy de minimis. którą jedno przedsiębiorstwo może otrzymywać przez okres trzech lat - jest to 200.000 EUR. Wartość pomocy w tej wysokości uznaje się za dozwoloną, niezakłócającą konkurencji ani niegrożącej jej zakłóceniem. Dla przedsiębiorcy uzyskanie pomocy w ramach przedmiotowego projektu oznacza zmniejszenie limitu pomocy, którą może otrzymać w okresie trzyletnim. Dotacja nie daje więc przedsiębiorcy żadnej dodatkowej korzyści. Pomoc de minimis jest przewidziana przepisami prawa i nie jest zależna od otrzymanej przez podmiot świadczący usługi wsparcia dotacji.
Jako że subwencje bezpośrednio wpływające na cenę transakcji podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, a inne subwencje (dotacje) nie są wliczane do podstawy opodatkowania, uznać należy, że przedsiębiorca otrzymując zaświadczenie o otrzymanej pomocy de minimis na kwotę rzeczywistej rynkowej wartości usługi, z której korzysta w ramach realizacji przedmiotowego Projektu, sfinansowanej z wykorzystaniem dotacji, ponosi tym samym pełny koszt otrzymanej usługi, a dotacja ta nie wpływa na cenę usługi dla ostatecznego odbiorcy (przedsiębiorcy). Bowiem przedsiębiorca, który wykorzysta limit 200.000 EUR pomocy de minimis w okresie trzyletnim, nie może ubiegać się o pomoc przekraczającą ustalony limit. Z powyższych względów pozyskana na realizację Projektu dotacja, w części służącej sfinansowaniu świadczeń/usług na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych również nie będzie wliczać się do podstawy opodatkowania podatkiem VAT. Otrzymana kwota dotacji nie będzie stanowiła obrotu zwiększającego podstawę opodatkowania podatkiem VAT, gdyż zostanie ona przyznana - zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu - na pokrycie kosztów realizacji niekomercyjnego Projektu i będzie stanowiła wyłącznie formę dofinansowania zadań określonych we wniosku o dofinansowanie Projektu. Zaznaczenia wymaga, że przedmiotem umowy o dofinansowanie jest Projekt, a nie zlecenie Beneficjentowi świadczenia usług. Otrzymywana dotacja zatem nie będzie stanowić formy dopłaty do ceny realizowanych, czy to przez Lidera Projektu, czy też przez Partnerów Projektu usług, czy też rekompensaty z powodu obniżenia przez nich ceny (tak też w wyroku WSA we Wrocławiu z 3 października 2018 r I SA/Wr 497/18. LEX nr 2567133).
W związku z ich realizacją ponoszone są koszty personelu zarządzającego projektem, a także koszty pośrednie. W powyższym zakresie nie istnieje związek pomiędzy faktem otrzymania zapłaty (dotacji) a świadczeniem skonkretyzowanych usług lub dostawy towarów na rzecz konkretnych podmiotów, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy o VAT. Do podstawy opodatkowania podatkiem VAT nie będzie się zatem wliczać kwoty dotacji, która finansować będzie zaplanowane w Projekcie zadania w zakresie: organizacji panelu ekspertów; realizacji usług eksperckich i doradczych wyłącznie w zakresie oceny zgłoszonych do Projektu pomysłów (aplikacji); organizacji dedykowanych wydarzeń startupowych (na rzecz pozyskania podmiotów do udziału w projekcie i/lub zachęcenia do zawarcia umów inkubacji); wynagrodzenia personelu zarządzającego projektem u Lidera i Partnerów; działań informacyjnych i edukacyjnych; kosztów pośrednich Projektu.
Jeśli stanowisko Wnioskodawcy zaprezentowane przy ocenie stanu prawnego dotyczącego pytania nr 1 w oparciu o Rozporządzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis, Dz. Urz. UE L 352 z 24 grudnia 2013 r., jest nieprawidłowe, to - zdaniem Wnioskodawcy - dotacja będzie się wliczać do podstawy opodatkowania podatkiem VAT wyłącznie w tej części (kwocie), w której finansować będzie skonkretyzowane świadczenia, tj. usługi na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych, tj. spółek z o.o. założonych w wyniku wcześniejszego zakwalifikowania zgłoszonych do Projektu pomysłów biznesowych (działania określone w pkt 2 wyliczenia kategorii zadań Projektu: Indywidualne wsparcie rozwoju innowacyjnych pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup). Z częścią takich podmiotów (co najmniej z 220 spółkami z o.o.) zostanie zawarta umowa inkubacji określająca zakres świadczonego wsparcia w ramach pomocy de minimis.
Jeżeli otrzymana dotacja zostanie uznana za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, to należy przyjąć, że kwota dotacji jest kwotą brutto i w niej mieści się podatek należny, czyli tzw. rozliczenie w stu.
Zatem Wnioskodawca nie jest zobowiązany do bowiem nie ma żadnego tytułu prawnego do wystawienia faktur na rzecz startupów.
Podatnikiem bowiem jest ten podmiot, który:
- wykonuje w ramach realizacji Projektu odpłatne świadczenia w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w tym świadczenia (usługi), za które płatność przybiera formę dotacji;
- otrzymał zapłatę za realizację skonkretyzowanych usług.
Wnioskodawca w ramach realizacji zadań polegających na świadczeniu przez niego skonkretyzowanych usług na rzecz przedsiębiorców finansowanych otrzymywaną dotacją, nie będzie występował w roli podatnika podatku VAT.
Partnerzy Projektu bowiem nie są i zgodnie z umową o dofinansowanie Projektu nie mogą być jego podwykonawcami. Z powyżej przywołanych regulacji wynika, że kwota dotacji (poszczególnych zaliczek), która wliczana jest do podstawy opodatkowania, powinna być traktowana jako kwota brutto, tj. zawierająca w sobie podatek VAT. To oznacza, że obliczając należny podatek VAT należy zastosować metodę liczenia w stu, gdzie kwota będąca podstawą wyliczenia jest kwotą brutto (dotacja/zaliczka, która finansuje świadczenie usług na rzecz przedsiębiorców) i zawiera w sobie podatek VAT.
Zatem obliczenie podatku należnego od kwoty dotacji stanowiącej pokrycie ceny usług świadczonych dla przedsiębiorców powinno się odbywać zgodnie ze wzorem zawartym - odpowiednio - w art. 106e ust. 7 lub 106f ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Zgodnie z dyspozycją art. 106b ust. 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą
- sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
- sprzedaż wysyłkową z terytorium kraju i sprzedaż wysyłkową na terytorium kraju na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
- wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
- otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów lub czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4.
Wnioskodawca nie spełnia przesłanki do bycia podatnikiem VAT, zatem nie jest zobowiązany do wystawienia stosownych faktur na rzecz startupów, bowiem nie posiada żadnych umów ze startupami.
Mając na uwadze powyższe oraz opisany stan przyszły uzasadnione jest twierdzenie, że jeśli dotacja, którą zostaną sfinansowane wydatki na realizację zadań Projektu, nie będzie stanowiła podstawy opodatkowania podatkiem VAT, jednostce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, dotyczącego zakupów realizowanych w ramach Projektu. Jeżeli natomiast dotacja ta będzie wliczana do podstawy opodatkowania, to przysługiwać będzie odliczenie w zakresie, w jakim zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
W uzupełnieniu wniosku wskazano, że gdy odpowiedź na pytanie nr 1 będzie nieprawidłowa, to zdaniem Wnioskodawcy, dotacja będzie się wliczać do podstawy opodatkowania podatkiem VAT wyłącznie w tej części (kwocie), w której finansować będzie skonkretyzowane świadczenia, tj. usługi na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych, tj. spółek z o.o. założonych w wyniku wcześniejszego zakwalifikowania zgłoszonych do Projektu pomysłów biznesowych (działania określone w pkt 2 wyliczenia kategorii zadań Projektu: Indywidualne wsparcie rozwoju innowacyjnych pomysłów biznesowych przedsiębiorstw typu startup). Z częścią takich podmiotów (co najmniej z 220 spółkami z o.o.) zostanie zawarta umowa inkubacji określająca zakres świadczonego wsparcia w ramach pomocy de minimis. W takim przypadku otrzymana dotacja zostanie uznana za czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, to należy przyjąć, że kwota dotacji jest kwotą brutto i w niej mieści się podatek należny czyli tzw. rozliczenie w stu.
Wnioskodawca nie spełnia przesłanki do bycia podatnikiem VAT, zatem nie jest zobowiązany do wystawienia stosownych faktur na rzecz startupów, bowiem nie posiada żadnych umów z ze startupami.
Mając na uwadze powyższe oraz opisany stan przyszły uzasadnione jest twierdzenie, że dotacja, którą zostaną sfinansowane wydatki na realizację zadań Projektu, nie będzie stanowiła podstawy opodatkowania podatkiem VAT, jednostce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, dotyczącego zakupów realizowanych w ramach Projektu. Jeżeli natomiast dotacja ta będzie wliczana do podstawy opodatkowania, to Wnioskodawcy przysługiwać będzie odliczenie w zakresie, w jakim zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
Własne stanowisko do pytania nr 3
Wnioskodawcy przysługiwać będzie odliczenie w zakresie, w jakim zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego:
- jest nieprawidłowe w zakresie uznania, iż otrzymane dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowalnych realizowanego Projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
- jest nieprawidłowe w zakresie obowiązku rozliczenia podatku należnego z tytułu otrzymanych środków wyłącznie w części w której finansować będzie skonkretyzowane świadczenia, tj. usługi na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych (spółek z o.o.)
- jest nieprawidłowe w zakresie braku obowiązku wystawienia faktur VAT na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych z tytułu przekazania usług objętych Projektem,
- jest prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych, dotyczących wydatków ponoszonych w ramach realizowanego Projektu.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r., poz. 2174, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Przez świadczenie usług należy zatem rozumieć każde zachowanie niebędące dostawą towarów i świadczone na rzecz innego podmiotu. Powołane przepisy wskazują, że pojęcie świadczenia usług ma bardzo szeroki zakres, gdyż nie obejmuje wyłącznie działań podatnika, lecz również zobowiązanie do powstrzymania się od dokonywania czynności lub do tolerowania czynności bądź sytuacji. Pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy). Przy ocenie charakteru świadczenia jako usługi należy mieć na względzie, że ustawa zalicza do grona usług każde świadczenie, które nie jest dostawą w rozumieniu art. 7 ustawy.
Taka konstrukcja definicji świadczenia usług jest wyrazem zasady powszechności opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji dokonywanych w ramach profesjonalnego obrotu gospodarczego.
Zatem każde świadczenie niebędące dostawą towarów polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi, co do zasady, usługę w rozumieniu ustawy. Niemniej muszą być przy tym spełnione następujące warunki:
- w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona (wierzyciel/nabywca) jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
- świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Aby dana czynność podlegała opodatkowaniu musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy jej wykonaniem a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną czynność w ramach stosunku prawnego lub dochodzi do wymiany świadczeń wzajemnych. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.
Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.
Zatem pod pojęciem odpłatności rozumieć należy prawo podmiotu sprzedającego towar lub świadczącego usługę do żądania od nabywcy towaru, odbiorcy usługi lub osoby trzeciej zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
W dorobku orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej przyjmuje się, że odpłatność ma miejsce wtedy, gdy istnieje bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem, przy czym wynagrodzenie jakkolwiek musi być wyrażone w pieniądzu, to jednak nie musi być w tej formie dokonane. Należy podkreślić, że na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług bez znaczenia pozostaje to, czy kwota uzyskanego wynagrodzenia (cena) została skalkulowana tak, że stanowi tylko koszt wytworzenia towaru lub wykonania usługi, czy została powiększona także o zysk sprzedającego. Skoro przepisy nie określają formy zapłaty za świadczoną usługę należy uznać, że zobowiązanie usługobiorcy może mieć postać świadczenia nie tylko określonej sumy pieniędzy, ale także świadczenie innej usługi (usługi wzajemnej). Oznacza to, że z danego stosunku prawnego, na podstawie którego wykonywana jest usługa, musi wynikać wyraźna, bezpośrednia korzyść na rzecz świadczącego usługę. Ponadto, aby dana czynność (świadczenie) podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT musi istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym, pomiędzy świadczoną usługą a świadczeniem wzajemnym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia.
Odpłatność określana jest przez strony umowy i jeśli strony ustalą zapłatę wówczas wykonane świadczenie staje się odpłatne. W przypadku istnienia świadczenia wzajemnego otrzymanego przez świadczącego usługę, należy uznać czynności wykonywane w ramach zawartej umowy za odpłatne świadczenie usług określone w art. 8 ust. 1 ustawy podlegające opodatkowaniu na zasadach ogólnych.
Ponadto stwierdzić należy, że opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług będzie podlegało tylko to świadczenie (dostawa lub usługa), w przypadku którego istnieje konsument, tj. odbiorca świadczenia odnoszący z niego choćby potencjalną korzyść. Dopóki nie istnieje podmiot, który odnosiłby lub powinien odnosić konkretne korzyści o charakterze majątkowym związanym z danym świadczeniem, dopóty świadczenie to nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, iż Spółka podpisała umowę o partnerstwie z Parkiem w ramach Programu Operacyjnego 2014-2020 Oś priorytetowa I Przedsiębiorcza Działanie 1.1 Platformy startowe dla nowych pomysłów Poddziałanie 1.1.1. Platformy startowe dla nowych pomysłów (Projekt). Spółka pełni rolę Partnera a Park rolę Partnera wiodącego (Lidera). Projekt wdrożony jest przez Park jako Lidera Projektu we współpracy i z udziałem Partnerów, którzy są zarejestrowanymi, czynnymi podatnikami podatku VAT. Głównym celem Projektu jest stworzenie warunków sprzyjających zakładaniu oraz rozwijaniu innowacyjnych i technologicznych startupów. Dzięki Projektowi w województwie utworzonych ma zostać wiele spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Przy czym co najmniej 220 z nich w ramach programu inkubacji (2 etap realizacji Projektu, do którego będzie przeprowadzany nabór spółek) rozwinie swoje pomysły biznesowe do poziomu gotowości do wdrożenia na rynek (tzw. MVP) i otrzyma rekomendację do kolejnego poddziałania 1.1.2 Programu Operacyjnego. W ramach procesu inkubacji startup otrzymuje wsparcie merytoryczne w postaci usług podstawowych oraz specjalistycznych dostosowanych do indywidualnych oczekiwań i potrzeb inkubowanego Startupu. Finansowanie usług, których beneficjentem są zawsze startupy odbywa się za pomocą środków otrzymanych przez Lidera od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości PARP. Lider następnie dokonuje przelewu zaliczki do Partnera, który nabywa usługi na rzecz startupów. Tym samym Partner nigdy nie korzysta z nabytych usług za środki z PARP a jedynie jest podmiotem pośredniczącym, tj. najpierw otrzymuje zaliczki pieniężne od Lidera a następnie w całości je wydatkuje na nabywanie usług dla startupów. Partnerzy współuczestniczą z Liderem w realizacji Projektu, w związku z czym nie mogą i nie pełnią roli podwykonawców Lidera. Obowiązuje w tym zakresie zakaz dokonywania przez Lidera zakupów usług lub towarów u Partnerów Projektu. Pomiędzy Liderem a Partnerami nie będą zachodziły transakcje handlowe (sprzedaży i zakupu), a zatem za zrealizowane w ramach Projektu czynności (usługi) nie są wystawiane faktury. Zarówno Partnerzy, jak i Lider dysponują swoją częścią budżetu projektu. Partnerzy będą zobligowani do przedkładania Liderowi cząstkowych wniosków o płatność zawierających zestawienie kosztów poniesionych w ramach Projektu wraz z dokumentami potwierdzającymi ich poniesienie. W odniesieniu do rozliczania wydatków Partnerów, Lider pełni rolę pośrednika w przekazywaniu dotacji z PARP. Otrzymane dofinansowanie ma zapewnić pokrycie kosztów realizacji projektu, za wyjątkiem niekwalifikowalnej kwoty podatku VAT. Beneficjenci, będący przedsiębiorstwami typu start-up, otrzymają wsparcie w ramach projektu w ramach pomocy de minimis, nie dokonując fizycznie płatności za usługi wyświadczone na ich rzecz w ramach projektu. Wsparcie w ramach projektu kierowane jest do przedsiębiorstw typu startup, zatem to one będą wykorzystywały stworzone przez siebie, przy wsparciu Platformy rozwiązania, będące rozwinięciem innowacyjnych pomysłów biznesowych. Znacząca cześć zadań przewidzianych do realizacji w ramach projektu nie będzie stanowiła zakupów na faktury, ponieważ koszty ich realizacji stanowić będą wynagrodzenia osobowe personelu Lidera, a także Partnerów projektu. Należy zaznaczyć, iż część usług nabywanych jest przez Partnera na rzecz startupów od podmiotów trzecich, tj. Partner otrzymuje fakturę VAT od danego usługodawcy. Jednak znaczna część usług świadczonych na rzecz startupów wykonywana jest przez pracowników Partnera, a ich wynagrodzenie jest finansowane ze środków Projektu otrzymywanych od PARP za pośrednictwem Parku. Umowy ze startupami stanowiące podstawę otrzymania przez nie dofinansowania w formie usług, ma tylko Park. Wnioskodawca nie ma żadnej umowy ze startupem w ramach realizacji Projektu. Zgodnie z umową o dofinansowanie podpisaną z PARP, w ramach projektu Wnioskodawca jest zobowiązany do nieodpłatnego świadczenia usług na rzecz przedsiębiorstw typu startup. Usługi te stanowią jednak dla przedsiębiorstw typu startup pomoc de minimis. Beneficjenci korzystają z otrzymanych usług nieodpłatnie za darmo. Całość otrzymanego przez Wnioskodawcę dofinansowania przeznaczona jest na realizację projektu. Jest to obowiązek Wnioskodawcy i jeden z warunków realizacji projektu aby całą kwotę rozdysponować wśród beneficjentów. Podmioty inkubowane (przedsiębiorstwa typu startup) nie otrzymują dofinansowania w formie pieniężnej. Otrzymują one jedynie usługi, które finansowane są z dotacji otrzymanej przez Wnioskodawcę. Realizacja projektu po stronie Wnioskodawcy jest ściśle uzależniona od otrzymanego dofinansowania. W przypadku braku otrzymanego dofinansowania Wnioskodawca nie realizowałby projektu. Wnioskodawca jest zobowiązany do rozliczenia się z otrzymanych środków. W przypadku niezrealizowania przedmiotowego projektu (określonych zadań w ramach projektu) Zainteresowany jest zobowiązany do zwrotu otrzymanych środków pieniężnych. Wnioskodawca nie ma prawa nakładać na uczestników projektu jakichkolwiek opłat. Efektem realizowanego projektu maja być przedsiębiorstwa typu startup, które w wyniku realizacji projektu i przejściu procesu inkubacji (przy wsparciu Wnioskodawcy i innych partnerów projektu) będą w stanie samodzielnie egzystować na rynku i prowadzić działalność na obszarze (woj.: A, B, C, D i E) oferując na rynku innowacyjne produkty/usługi, których opracowanie wsparte było w ramach realizowanego projektu. W efekcie realizowanych zadań w ramach projektu, przedsiębiorstwa typu startup otrzymują wsparcie i usługi, które pozwalają im na przygotowanie własnego modelu biznesowego, opracowanie innowacyjnej usługi/produktu, weryfikację założeń modelu biznesowego. W przypadku rezultatów projektu rozumianych jako wyników zadań, które realizowane były w ramach projektu, to korzyści z nich czerpią przedsiębiorstwa typu startup (podmioty inkubowane). To one staja się właścicielami praw do wszelkich wyników prac powstałych w ramach projektu. W przypadku nabywania produktów lub usług w ramach realizowanego projektu, na fakturach jako nabywca figuruje Wnioskodawca.
Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy, podstawą opodatkowania, z zastrzeżeniem ust. 2-5, art. 30a-30c, art. 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5, jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.
Katalog elementów dodatkowych wchodzących w skład podstawy opodatkowania określony został w art. 29a ust. 6 ustawy. Stosownie do tego przepisu, podstawa opodatkowania obejmuje:
- podatki, cła, opłaty i inne należności o podobnym charakterze, z wyjątkiem kwoty podatku;
- koszty dodatkowe, takie jak prowizje, koszty opakowania, transportu i ubezpieczenia, pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy.
Na podstawie art. 29a ust. 7 ustawy, podstawa opodatkowania nie obejmuje kwot:
- stanowiących obniżkę cen w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty;
- udzielonych nabywcy lub usługobiorcy opustów i obniżek cen, uwzględnionych w momencie sprzedaży;
- otrzymanych od nabywcy lub usługobiorcy jako zwrot udokumentowanych wydatków poniesionych w imieniu i na rzecz nabywcy lub usługobiorcy i ujmowanych przejściowo przez podatnika w prowadzonej przez niego ewidencji na potrzeby podatku.
Z powyższych przepisów wynika, że co do zasady podstawa opodatkowania obejmuje wszystko co stanowi wartość otrzymanego świadczenia, które dostawca lub świadczący usługę otrzymuje lub powinien otrzymać od kupującego. Przepis art. 29a ust. 6 i ust. 7 wymienia elementy, które powinny być wliczane bądź nie powinny być wliczane do podstawy opodatkowania.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług wlicza się tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które mają bezpośredni wpływ na kwotę należną (cenę) z tytułu dostawy towaru lub świadczenia usługi.
Dla określenia, czy dane dotacje (subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze) są czy też nie są opodatkowane istotne są szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.
Kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.
Włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc podstawą opodatkowania ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Zatem, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Przepis art. 29a ust. 1 ustawy stanowi odzwierciedlenie art. 73 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006, str. 1, z późn. zm.), zwanej dalej: Dyrektywą 2006/112/WE Rady, z treści którego wynika, że w odniesieniu do dostaw towarów i świadczenia usług innych niż te, o których mowa w art. 74-77, podstawa opodatkowania obejmuje wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną lub którą dostawca lub usługodawca otrzyma w zamian za dostawę towarów lub świadczenie usług, od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z subwencjami związanymi bezpośrednio z ceną takiej dostawy lub świadczenia.
Związane jest to z tym, że podstawa opodatkowania stanowi wartość faktycznie uzyskaną przez sprzedawcę z tytułu danej opodatkowanej czynności. Należy jednocześnie wskazać, że nie ma tu znaczenia status podmiotu wypłacającego dofinansowanie ani pochodzenie środków, z których to dofinansowanie jest wypłacane.
Z treści powołanych przepisów wynika, że w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje dofinansowanie (dotację, subwencję), stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi, tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający element podstawy opodatkowania z tytułu danej dostawy lub świadczenia. Kryterium uznania dofinansowania za stanowiące podstawę opodatkowania jest zatem stwierdzenie, że dofinansowanie dokonywane jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dofinansowanie niedające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią podstawy opodatkowania w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy.
Nie ma przy tym znaczenia, od kogo dostawca towaru lub świadczący usługę otrzymuje zapłatę czy od nabywcy czy od osoby trzeciej, ważne jest, aby było to wynagrodzenie za daną konkretną usługę lub za daną konkretną dostawę.
Należy zauważyć, że otrzymanie dofinansowania (dotacji, dopłaty) nie stanowi samo w sobie żadnej czynności, ani też zdarzenia opodatkowanego. Dotacje (dopłaty) podlegają bowiem opodatkowaniu jako składnik ceny czynności, z którą są związane. Dotacje, które stanowią dopłatę do ceny sprzedawanych towarów, czy świadczonych usług, są ściśle związane z daną usługą, czy towarem i podlegają opodatkowaniu.
Jak wskazano powyżej, włączenie do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze ma miejsce tylko wówczas, gdy jest to celowa dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana bezpośrednio z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. Do podstawy opodatkowania zaliczane są tylko takie dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze, które są bezpośrednio przeznaczone na dofinansowanie ceny konkretnego towaru czy też konkretnego rodzaju usługi. Nie jest więc obrotem ogólna dotacja (subwencja, inna dopłata o podobnym charakterze) uzyskana przez podatnika, niezwiązana z dostawą towaru lub świadczeniem usługi. W przypadku natomiast, gdy podatnik otrzyma dofinansowanie, które będzie związane z dostawą lub świadczeniem usług, jako pokrycie części ceny konkretnego świadczenia lub rekompensatę z tytułu wykonania określonego świadczenia po cenach obniżonych, płatność taka będzie zaliczana do podstawy opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Dla określenia, czy dane dotacje mają czy też nie bezpośredni wpływ na cenę świadczonych usług, a co za tym idzie czy podlegają opodatkowaniu, istotne są zatem szczegółowe warunki ich przyznawania, określające cele realizowanego w określonej formie dofinansowania.
Tym samym podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli jednak taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne na pokrycie kosztów działalności nie podlega opodatkowaniu.
Koniecznym zatem dla wykładni art. 29a ust. 1 ustawy jest wyjaśnienie pojęcia subwencja bezpośrednio związana z ceną.
W tym celu istotne znaczenie ma orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, w szczególności wyroki w sprawach C-184/00 (Office des produits wallons ASBL v. Belgian State) oraz C-353/00 (Keeping Newcastle Warm Limited v. Commisioners od Customs and Excise, w skrócie KNW).
W wyroku C-184/00 Trybunał stwierdził, że pojęcie subwencji (dotacji) bezpośrednio związanych z ceną należy interpretować jako obejmujące wyłącznie subwencję, które stanowią całość lub część wynagrodzenia za dostawę towarów lub świadczenie usług, a które są wypłacane przez podmiot trzeci w stosunku do sprzedawcy lub świadczącego. Trybunał argumentował, że w celu ustalenia, czy dotacja stanowi wynagrodzenie, cena towarów i usług musi, co do zasady, być ustalana nie później, niż w momencie zdarzenia podlegającego opodatkowaniu. Zobowiązanie do zapłaty dotacji dokonane przez osobę, która jej udziela, rodzi korelat, jakim jest prawo beneficjenta do jej otrzymania, ponieważ dokonał on dostawy podlegającej opodatkowaniu. Ten związek pomiędzy dotacją a ceną musi być jednoznacznie widoczny na podstawie indywidualnej analizy okoliczności stanowiących podstawę wypłaty tego wynagrodzenia. Z drugiej strony nie jest konieczne, aby cena towarów lub usług bądź część tej ceny została ustalona. Wystarczy, by możliwe było jej ustalenie. Cena jaką płaci nabywca musi być ustalana w taki sposób, że zmniejsza się ona w proporcji do dotacji przyznanej sprzedawcy towarów lub świadczącemu usługi, co zatem stanowi element ustalenia ceny, jakiej żąda ten ostatni. Trybunał w sprawie będącej przedmiotem rozpoznania wskazał sądowi odsyłającemu szereg wskazówek, stwierdzając, że sąd krajowy musi zbadać obiektywnie, czy fakt, że dotacja jest wypłacana sprzedawcy lub świadczącemu usługę pozwala mu sprzedawać towary lub świadczyć usługi po cenie niższej, niż musiałby on żądać w braku takiej dotacji. Nie jest konieczne, by dotacja odpowiadała bezpośrednio zmniejszeniu ceny dostarczanych towarów, wystarczy by relacja pomiędzy zmniejszeniem ceny a dotacją, która może być wyrażona ryczałtowo, była istotna.
W wyroku C-353/00 Trybunał wyraził pogląd, że niezależnie od tego, czy dofinansowanie spełnia warunek bezpośredniego związku z ceną, czy też nie spełnia takiego warunku, zwiększać będzie podstawę opodatkowania, jeśli osoba trzecia (także organ władzy publicznej) wpłaca pewną kwotę pieniędzy na poczet usług świadczonych na rzecz osoby fizycznej. Orzeczenie to dotyczyło dopłat wypłacanych firmie zajmującej się usługami związanymi z doradztwem w dziedzinie energetyki.
Związek dotacji z ceną nie został szczegółowo przeanalizowany w tym wyroku. Szersze uwagi na ten temat znalazły się natomiast w opinii rzecznika generalnego oraz pisemnym stanowisku rządu Wielkiej Brytanii, które zaaprobował Trybunał. Jak wskazuje rzecznik, dotacje mogą mieć różną formę i charakter. Zwykle przez dotacje (subwencje) rozumie się sumy wypłacane danemu podmiotowi z funduszy publicznych w interesie ogólnym. W praktyce dotacje mogą mieć postać dopłat ogólnych do działalności przedsiębiorstwa (i wówczas nie podlegają opodatkowaniu) albo też stanowić subsydia do konkretnych dostaw lub usług, umożliwiając nabycie ich ostatecznemu odbiorcy po niższej cenie (lub w ogóle bez odpłatności z jego strony). W tym ostatnim przypadku podlegają podatkowi VAT.
Jeżeli otrzymywana dotacja jest w sposób zindywidualizowany i policzalny związana z ceną danego świadczenia (tj. świadczenie dzięki dotacji ma cenę niższą o konkretną kwotę), taka dotacja podlega VAT. Jeżeli natomiast związek tego rodzaju nie występuje i równocześnie dotacja nie jest elementem wynagrodzenia związanego z danymi dostawami towarów lub usług, wówczas można i należy potraktować ją jako płatność niepodlegającą podatkowi VAT.
Należy zwrócić uwagę, że dla określenia, czy dana dotacja jest, czy nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług, istotne są szczegółowe warunki jej przyznawania, określające cel, na który ta dotacja jest przeznaczona.
Jak już wskazano, kryterium uznania dotacji za zwiększającą obrót stanowi stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Natomiast dotacje nie dające się powiązać z konkretnymi czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, nie stanowią obrotu w rozumieniu przepisu art. 29a ust. 1 ustawy, czyli nie zwiększają podstawy opodatkowania tym podatkiem.
Tym samym, podstawę opodatkowania podatkiem od towarów i usług zwiększa się tylko o takie dotacje, które w sposób bezwzględny i bezpośredni są związane z daną dostawą towarów lub świadczeniem usług. Jeżeli taki bezpośredni związek nie występuje, dofinansowanie ogólne na pokrycie kosztów działalności nie zwiększa podstawy opodatkowania, a tym samym nie podlega opodatkowaniu.
Jak wskazano powyżej kryterium uznania dotacji za stanowiącą podstawę opodatkowania jest stwierdzenie, że dotacja przekazywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z sytuacją, w której wystąpią skonkretyzowane świadczenia w zamian za określone wynagrodzenie. Analiza przedstawionego opisu sprawy, treści cytowanych przepisów prawa podatkowego oraz orzecznictwa TSUE prowadzi bowiem do stwierdzenia, że przekazywane Wnioskodawcy środki finansowe na realizację przedmiotowego Projektu stanowią dotację, która ma bezpośredni wpływ na cenę świadczonych przez Wnioskodawcę usług. Przedmiotowy projekt jest konkretnym zadaniem, wyodrębnionym z ogólnej działalności Wnioskodawcy i jak wskazano w treści wniosku Wnioskodawca najpierw otrzymuje zaliczki pieniężne od Lidera a następnie w całości je wydatkuje na nabywane usługi dla starpupów. Nadto realizacja projektu po stronie Wnioskodawcy jest ściśle uzależniona od otrzymanego dofinansowania. W przypadku braku otrzymanego dofinansowania Wnioskodawca nie realizowałby projektu.
Zatem otrzymywane przez Wnioskodawcę środki finansowe stanowiące dofinansowanie na pokrycie wydatków związanych z realizacją ww. Projektu należy uznać za mające bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych w ramach Projektu, gdyż dzięki dofinansowaniu uczestnicy Projektu biorą w nim bezpłatny udział, a w normalnych warunkach rynkowych musieliby zapłacić cenę za usługi wykonywane w ramach projektu co najmniej równej wydatkom związanym z ich organizacją i przeprowadzeniem, lub nie doszłoby w ogóle do realizacji Projektu.
W związku z powyższym otrzymana dotacja w istocie w sposób zindywidualizowany i policzalny związana będzie z wartością danego świadczenia, a więc jego ceną, ustaloną w tym przypadku, na poziomie poniesionych kosztów, bowiem możliwe będzie zidentyfikowanie ekonomicznej i bezpośredniej zależności pomiędzy dotacją, a ostateczną wartością (ceną) wykonanej usługi.
Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy stwierdzić zatem należy, że przedmiotowa dotacja stanowiąca pokrycie kosztów realizacji projektu jest dotacją bezpośrednio wpływającą na wartość świadczonych usług jako wynagrodzenie od podmiotu trzeciego i stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Podstawą opodatkowania otrzymanej dotacji będzie jej wartość pomniejszona zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o kwotę podatku. Zatem w kwocie dotacji powinna zostać zawarta kwota podatku.
W opisanym stanie faktycznym nie ma znaczenia okoliczność, że Wnioskodawca nie otrzymuje wynagrodzenia od uczestników projektu (jak wskazał Wnioskodawca beneficjenci korzystają z otrzymanych usług nieodpłatnie za darmo, a ponadto Wnioskodawca nie ma prawa nakładać na uczestników projektu jakichkolwiek opłat), a od osoby trzeciej, tj. pochodzi ono ze środków PARP. Kryterium uznania dotacji za stanowiącą w całości podstawę opodatkowania jest stwierdzenie, że dotacja dokonywana jest w celu sfinansowania konkretnej czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Jak już powyżej wskazano, Projekt jest konkretnym zadaniem, wyodrębnionym z ogólnej działalności Wnioskodawcy i z zasad dofinansowania wynika, że nie jest ono udzielane na ogólne koszty funkcjonowania Wnioskodawcy. Zatem otrzymane przez Wnioskodawcę kwoty, stanowiące dofinansowanie na pokrycie wydatków związanych z realizacją ww. Projektu, należy uznać za w całości mające bezpośredni wpływ na cenę usług świadczonych w ramach Projektu.
Podsumowując, otrzymane dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowalnych realizowanego Projektu stanowi podstawę opodatkowania, o której mowa w art. 29a ust. 1 ustawy, a tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy
W konsekwencji powyższego, stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1, należało uznać za nieprawidłowe.
Ponadto nie można zgodzić się z Wnioskodawcą, że tylko część otrzymanej dotacji, która będzie finansować skonkretyzowane świadczenia, tj. usługi na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych, będzie wliczać się do podstawy opodatkowania. W ocenie Organu, całość przekazanych środków finansowych na realizację wszystkich elementów projektu, do których zobowiązany jest Wnioskodawca na mocy Umowy Partnerstwa należy uznać za zapłatę otrzymaną od osoby trzeciej (w formie dotacji), która ma bezpośredni wpływ na cenę świadczonych przez Wnioskodawcę usług na rzecz startupów.
Należy bowiem zauważyć, że okoliczności sprawy nie potwierdzają, iż otrzymane przez Wnioskodawcę środki zostaną przeznaczone na ogólną działalność Wnioskodawcy, lecz służą sfinansowaniu konkretnych usług realizowanych w ramach Projektu. Jak wskazano wyżej, że przedmiotowa dotacja służąca, stanowi pokrycie ceny usług i tym samym jest dotacją bezpośrednio wpływającą na cenę świadczonych usług.
Ponadto należy podkreślić, że w normalnych warunkach rynkowych przedsiębiorca (odbiorca usługi) musiałby zapłacić cenę za usługę w wysokości co najmniej równej wydatkom związanym z jej wyświadczeniem. Należy zauważyć, że to, na co Wnioskodawca przeznaczy tę dotację, tj. na sfinansowanie zakupów (pokrycie kosztów pośrednich) jest sprawą drugorzędną, bowiem zwykle tak jest, że środki uzyskane przez podmiot świadczący usługi są przeznaczone na pokrycie kosztów związanych z wykonaniem danej usługi. W przedmiotowej sprawie istotne jest, że wykonanie usługi na rzecz startupów jest zależne od otrzymania dotacji, co przeczy tezie, że nie będzie stanowiła ona dopłaty do świadczonych usług. Warto w tym miejscu podkreślić, że jak wynika z orzeczenia TSUE z dnia 27 marca 2014 r. w sprawie C-151/13, Le Rayon dOr SARL p. Ministre de lÉconomie et des Finances, nawet ryczałtowy charakter dotacji nie wyklucza przyjęcia, że ma ona bezpośredni wpływ na cenę i wchodzi w zakres podstawy opodatkowania. Powyższe potwierdza również wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 22 maja 2018 r. sygn. akt I SA/Bd 221/18.
Przenosząc powyższe rozważania na grunt niniejszej sprawy stwierdzić należy, że otrzymana dotacja stanowi dopłatę do ceny świadczonych usług, a relacja pomiędzy otrzymaną dotacją a ceną świadczonych przez Wnioskodawcę usług jest niezaprzeczalna. Dotyczy to zarówno części dotacji przeznaczonej na realizację usług na rzecz startupów, jak również części dotacji, która jest przeznaczona na pozostałe elementy Projektu, do których zobowiązany jest Wnioskodawca i które w sposób pośredni wiążą się z realizacją usług na rzecz startupów. Ww. koszty nie są związane z ogólną działalnością Wnioskodawcy, lecz są związane wyłącznie ze świadczeniem usług na rzecz określonych podmiotów (nowo powstały spółek z o.o.) w ramach realizowanego Projektu. W związku z powyższym opisaną we wniosku dotację należy uznać w całości za dotację bezpośrednio wpływającą na wartość świadczonych usług.
W konsekwencji, Wnioskodawca powinien całość otrzymanej dotacji wliczyć do podstawy opodatkowania i tym samym Wnioskodawca obowiązany jest do obliczenia i uiszczenia należnego podatku od całości otrzymanych przez niego do dyspozycji kwot dotacji.
Zatem nieprawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, że dotacja będzie się wliczać do podstawy opodatkowania podatkiem VAT wyłącznie w tej części (kwocie), w której finansować będzie skonkretyzowane świadczenia, tj. usługi na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych, tj. spółek z o.o.
Natomiast odnośnie kwestii barku obowiązku wystawienia faktur VAT na rzecz startupów z tytułu przekazania usług objętych Projektem wskazać należy, iż zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.
Na podstawie art. 106e ustawy, faktura powinna zawierać:
- datę wystawienia;
- kolejny numer nadany w ramach jednej lub więcej serii, który w sposób jednoznaczny identyfikuje fakturę;
- imiona i nazwiska lub nazwy podatnika i nabywcy towarów lub usług oraz ich adresy;
- numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. a;
- numer, za pomocą którego nabywca towarów lub usług jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej, pod którym otrzymał on towary lub usługi, z zastrzeżeniem pkt 24 lit. b;
- datę dokonania lub zakończenia dostawy towarów lub wykonania usługi lub datę otrzymania zapłaty, o której mowa w art. 106b ust. 1 pkt 4, o ile taka data jest określona i różni się od daty wystawienia faktury;
- nazwę (rodzaj) towaru lub usługi;
- miarę i ilość (liczbę) dostarczonych towarów lub zakres wykonanych usług;
- cenę jednostkową towaru lub usługi bez kwoty podatku (cenę jednostkową netto);
- kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto;
- wartość dostarczonych towarów lub wykonanych usług, objętych transakcją, bez kwoty podatku (wartość sprzedaży netto);
- stawkę podatku;
- sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku;
- kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku;
- kwotę należności ogółem;
(...).
Z powyższych przepisów wynika, że Wnioskodawca czynny, zarejestrowany podatnik VAT powinien udokumentować świadczenie usług na rzecz przedsiębiorców, pod warunkiem, że przedsiębiorcy są podatnikami podatku VAT.
Zatem Wnioskodawca jest zobowiązany do wystawienia faktur na rzecz nowo powstałych w procesie inkubacji podmiotów gospodarczych w związku ze świadczeniem na ich rzecz usług, w przypadku, gdy podmioty te są podatnikami podatku VAT.
W konsekwencji powyższego stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym nie jest zobowiązany do wystawienia stosownych faktur na rzecz startupów, bowiem nie posiada żadnych umów ze startupami, należało uznać za nieprawidłowe.
Przechodząc do kwestii prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od faktur zakupowych, dotyczących wydatków ponoszonych w ramach realizowanego Projektu, należy wskazać, że podstawowa zasada dotycząca możliwości odliczenia podatku naliczonego została sformułowana w art. 86 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy.
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 i pkt 7 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku oraz gdy wystawiono faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze w części dotyczącej tych czynności.
Stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z art. 15 ust. 1, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Działalność gospodarcza w myśl art. 15 ust. 2 ustawy, obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje zarejestrowany, czynny podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Z przedstawionych okoliczności sprawy wynika, że Wnioskodawca (Partner Projektu) jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Ponadto, jak wyjaśniono w stanowisku do pytania oznaczonego we wniosku nr 1 i 2, dotacja stanowi pokrycie ceny świadczonych usług w ramach Projektu i jest w całości jest dotacją bezpośrednio wpływającą na wartość świadczonych usług, stanowi wynagrodzenie od podmiotu trzeciego za świadczenia wykonywane przez Wnioskodawcę i zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.
Zatem, z uwagi na spełnienie przesłanek wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy, Wnioskodawcy przysługuje co do zasady - prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych, dotyczących wydatków ponoszonych w ramach realizowanego Projektu , o ile nie zachodzą wyłączenia zawarte w art. 88 ustawy, a świadczone usługi nie korzystają ze zwolnienia.
Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym Wnioskodawcy przysługiwać będzie odliczenie w zakresie, w jakim zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, należało uznać za prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.
Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej rozpatrzone.
Zaznacza się także, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, wydana interpretacja traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy, co oznacza, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Niniejszą interpretacją załatwiono wniosek w zakresie:
- uznania, iż otrzymane dofinansowanie na pokrycie wydatków kwalifikowalnych realizowanego Projektu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług
- obowiązku rozliczenia podatku należnego z tytułu otrzymanych środków wyłącznie w części w której finansować będzie skonkretyzowane świadczenia, tj. usługi na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych (spółek z o.o.) oraz braku obowiązku wystawienia faktur VAT na rzecz nowo powstałych podmiotów gospodarczych z tytułu przekazania usług objętych Projektem,
- prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur zakupowych, dotyczących wydatków ponoszonych w ramach realizowanego Projektu.
Natomiast wniosek w zakresie obowiązku wystawienia faktury VAT, objęty pytaniem nr 3 zostanie załatwiony odrębnym rozstrzygnięciem.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193, z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325). Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 54 § 1a ww. ustawy), w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy). W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy).
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
w części prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej