opodatkowanie oraz dokumentowanie świadczonych usług - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.73.2020.2.KST

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 28.05.2020, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.73.2020.2.KST, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

opodatkowanie oraz dokumentowanie świadczonych usług

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 10 lutego 2020 r. (data wpływu 18 lutego 2020 r.), uzupełnionego za pośrednictwem ePUAP w dniu 21 kwietnia 2020 r. oraz w dniu 6 maja 2020 r. (data wpływu 11 maja 2020 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 29 kwietnia 2020 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz dokumentowania świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczący podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania oraz dokumentowania świadczonych usług.

Wniosek uzupełniony został za pośrednictwem ePUAP w dniu 21 kwietnia 2020 r. oraz w dniu 6 maja 2020 r. (data wpływu 11 maja 2020 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 29 kwietnia 2020 r.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą w sposób ciągły i zorganizowany działalność gospodarczą w Polsce. Działalność ta polega na projektowaniu i implementowaniu rozwiązań w zakresie szeroko rozumianego zarządzania przedsiębiorstwem.

Wnioskodawca zawarł umowę na świadczenie ww. usług ze spółką A (dalej: "Zleceniodawca"), podmiotem z siedzibą w Wielkiej Brytanii, nieposiadającym stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce.

Wnioskodawca pozostaje w relacji prawnej ze Zleceniodawcą (od niego otrzymuje też wynagrodzenie), lecz świadczy usługi na rzecz innego podmiotu, wskazanego przez Zleceniodawcę. Jest nim podmiot C, posiadający siedzibę w Polsce, gdzie Wnioskodawca fizycznie przebywa, świadcząc usługi (niezależnie od tego, że osoba bezpośrednio zlecająca i koordynująca prace Wnioskodawcy przebywa w innym kraju). "C" jest więc rzeczywistym beneficjentem usług Wnioskodawcy.

Umowa zawarta przez Wnioskodawcę oraz Zleceniodawcę przewiduje, że:

  • szczegóły dotyczące realizacji usług mają być ustalane na bieżąco (bezpośrednio) przez Wnioskodawcę oraz podmiot C;
  • Wnioskodawca będzie prowadzić ewidencję czasu, odnoszącego się do świadczenia usług przez niego;
  • Wypłata wynagrodzenia przez Zleceniodawcę na rzecz Wnioskodawcy będzie mieć miejsce na podstawie ww. ewidencji czasu, potwierdzonej przez "C";
  • Wnioskodawca ma informować Zleceniodawcę o ewentualnych skargach ze strony podmiotu C w związku z usługami świadczonymi przez Wnioskodawcę;
  • prawa autorskie i podobne (które mogą wynikać z usług Zleceniodawcy) zostają przeniesione przez Wnioskodawcę na podmiot C.

Wnioskodawca wystawia na Zleceniodawcę faktury za świadczone przez siebie usługi,
a Zleceniodawca wystawia faktury na C (przenosząc tym samym koszty wynagrodzenia wypłaconego/należnego na rzecz Wnioskodawcy).

Reasumując, Wnioskodawca "nominalnie" świadczy usługi na rzecz Zleceniodawcy (od którego też otrzymuje wynagrodzenie), jednak ich rzeczywistym konsumentem jest podmiot C.

W odpowiedzi na wezwanie Organu wskazano, że usługi świadczone przez Wnioskodawcę w przeważającej części wykazują charakter usług doradczych oraz zarządzania. Wnioskodawca świadczy bowiem usługi projektowania i implementowania rozwiązań zarządzania należnościami, tworząc tzw. modele prewencji, monitoringu i windykacji. Celem tego jest zapobieganie powstawania przeterminowanych należności, a w konsekwencji zapewnienie większej płynności finansowej przedsiębiorstwa (klienta). Dodatkowo, na usługi składają się m.in. ocena skuteczności prowadzonych działań, a następnie ich analiza i ulepszanie, usługi typu standby polegające na monitorowaniu finansów po wystąpieniu określonego zdarzenia. W praktyce oznacza to wykorzystywanie takich narzędzi jak: analiza dokumentów (umów i dokumentów finansowych), ocenę ryzyka ekonomicznego oraz analizę SWOT, opierającą się na strukturze przedsiębiorstwa (klienta), konsultacje telefoniczne, prowadzenie telekonferencji oraz korespondencji email. Usługi będące przedmiotem zapytania nie dotyczą nieruchomości (w rozumieniu art. 28e Ustawy VAT).

Ponadto na pytanie Organu czy spółka A (Zleceniodawca) nabywa usługi od Wnioskodawcy we własnym imieniu ale na rzecz podmiotu C wskazano, że tak. W ocenie Wnioskodawcy, opisane we wniosku okoliczności potwierdzają że Zleceniodawca nabywa usługi od Wnioskodawcy we własnym imieniu (Wnioskodawca nominalnie" świadczy usługi na rzecz Zleceniodawcy"), lecz na rzecz podmiotu C, będącego rzeczywistym beneficjentem tych usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy opisane powyżej usługi, świadczone przez Wnioskodawcę na rzecz Zleceniodawcy, uważane są za świadczone w Polsce, a w konsekwencji, faktury wystawione przez Wnioskodawcę na Zleceniodawcę powinny zawierać kwoty VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Zdaniem Wnioskodawcy, usługi świadczone przez niego na rzecz Zleceniodawcy, których rzeczywistymi odbiorcami są inne podmioty (tj. spółka C), nie podlegają obowiązkowi podatkowemu VAT w Polsce. Faktury nie powinny więc zawierać kwot podatku.

Zgodnie z:

  • art. 8 ust. 2a ustawy VAT:
    W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

    oraz
  • art. 28b ust. 1-2 ustawy VAT:
    1. Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28fust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.
    2. W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Powyższe regulacje powodują, że usługi - w podobnych przypadkach jak Wnioskodawcy - nie powodują obowiązku podatkowego VAT w Polsce. W kwestii ujęcia VAT na fakturach, decyduje nie to, czy podmiot C ma lub nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce, lecz to, czy ma je Zleceniodawca.

W świetle regulacji VAT istotne są bowiem dwie okoliczności:

  1. Z jakim podmiotem Wnioskodawcę łączy relacja prawna? Od kogo, w świetle umów, Wnioskodawca domagałby się wynagrodzenia za swoje usługi?
  2. Czy ww. podmiot ma w Polsce oddział lub podobną strukturę, którą należałoby powiązać z usługami Wnioskodawcy (siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności)?

Odpowiadając na powyższe pytania, relacja prawna istnieje pomiędzy Wnioskodawcą
a Zleceniodawcą - bowiem te właśnie strony zawarły umowę o świadczenie usług.

Ten ostatni podmiot pozostaje jedynym nabywcą usług Wnioskodawcy. A ponieważ ma on siedzibę w Wielkiej Brytanii i nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, to właśnie Wielka Brytania powinna być uznana za miejsce świadczenia usług Wnioskodawcy.

Należy przy tym zauważyć, że usługi świadczone przez Zleceniodawcę na rzecz C podlegają już osobnym kryteriom (decydującym o miejscu świadczenia). Zgodnie z art. 8 ust. 2a Ustawy VAT "odsprzedaż" usług przez Zleceniodawcę oznacza, że inaczej należy traktować usługi nabywane przez Zleceniodawcę, a inaczej - te przez odsprzedawane".

Powyższe znajduje potwierdzenie w licznych wiążących interpretacjach prawa podatkowego oraz w wyrokach WSA/NSA. Przykładowo, jak potwierdzili:

  1. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w piśmie z 11.4.2016 r., sygn. IBPP4/4512-31/16/PK:
    [...] A contrario nie stanowią sprzedaży w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług m.in.: odpłatne dostawy towarów i odpłatne świadczenia usług poza terytorium kraju (a więc dostawy towarów i świadczenia usług, których miejsce świadczenia znajduje się poza Polską).
  2. WSA w Rzeszowie z dn. 24.5.2018 r., sygn. I SA/Rz 282/18:
    [...] Dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wówczas, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym świadczeniem wzajemnym w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania usługi.
  3. WSA w Lublinie z dn. 20.10.2017 r., sygn. I SA/Lu 540/17:
    (...) Stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy, w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. Zatem fakt zlecenia przez gminę wykonania instalacji i związanych z tym czynności (uruchomienie, serwisowanie) innym podmiotom (wykonawcom) nie ma znaczenia z punktu widzenia statusu usługodawcy.

Reasumując, świadczone przez Wnioskodawcę usługi nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce, gdyż nabywca tych usług (Zleceniodawca) nie ma w Polsce ani siedziby, ani stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zaistniałego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej podatkiem, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju:
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z powyższego przepisu wynika tzw. zasada terytorialności, zgodnie z którą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega m.in. odpłatne świadczenie usług, ale tylko w sytuacji, gdy miejscem ich świadczenia (określanym na podstawie przepisów ustawy) jest terytorium kraju, przez które - w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 1 ustawy - rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Na podstawie art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().

Przy tym stosownie do art. 8 ust. 2a ustawy w przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi.

Kwestie dotyczące miejsca świadczenia przy świadczeniu usług uregulowane zostały w rozdziale 3 działu V ustawy. Stosownie do art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania ww. rozdziału:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
  2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Wskazany art. 28a ustawy wprowadza drugą definicję podatnika do ustawy. Definicja ta ma zastosowanie tylko w przypadku ustalenia miejsca świadczenia usług. Podatnikiem według tej regulacji jest osoba wykonująca samodzielnie działalność gospodarczą. Ustawodawca odwołuje się w tym celu do definicji działalności gospodarczej ustalonej w art. 15 ust. 2 ustawy. Za podatników są uznawane również podmioty wykonujące działalność gospodarczą zgodnie z regulacjami innych państw członkowskich oraz państw trzecich.

Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 28b ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Jak stanowi ust. 2 art. 28b ustawy w przypadku, gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej.

Z powyższych przepisów ustawy wynika zatem, że co do zasady, usługa świadczona na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy inna niż wskazana w art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n ustawy podlega opodatkowaniu w miejscu siedziby działalności gospodarczej usługobiorcy, chyba że jest świadczona dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej usługobiorcy, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, wówczas miejscem świadczenia tej usługi jest stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, dla którego ta usługa jest świadczona.

Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.

Zgodnie z art. 106a pkt 2 ustawy, przepisy rozdziału Faktury Działu XI stosuje się do dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:

  1. państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,
  2. państwa trzeciego.

Dane, które powinna zawierać faktura, zostały wskazane w art. 106e ust. 1 ustawy, gdzie w punktach 10, 12 14 wymieniono:

  • kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto (pkt 10),
  • stawkę podatku (pkt 12),
  • sumę wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku (pkt 13),
  • kwotę podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku (pkt 14).

Jednocześnie w art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy wskazano, że w przypadku dostawy towarów lub wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze jest nabywca towaru lub usługi - wyrazy odwrotne obciążenie.

Natomiast zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy faktura może nie zawierać w przypadku, o którym mowa w art. 106a pkt 2 lit. a - danych określonych w ust. 1 pkt 10 i 12-14.

Treść art. 106e ust. 5 pkt 1 ustawy jednoznacznie wskazuje, że w przypadku zastosowania art. 106a pkt 2 lit. a ustawy faktura nie zawiera danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 10 i 12-14, tj. kwoty wszelkich opustów lub obniżek cen, w tym w formie rabatu z tytułu wcześniejszej zapłaty, o ile nie zostały one uwzględnione w cenie jednostkowej netto, stawki podatku oraz sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na sprzedaż objętą poszczególnymi stawkami podatku i sprzedaż zwolnioną od podatku jak również kwoty podatku od sumy wartości sprzedaży netto, z podziałem na kwoty dotyczące poszczególnych stawek podatku. Natomiast, zgodnie z art. 106e ust. 1 pkt 18 ustawy, w przypadku wykonania usługi, dla których obowiązanym do rozliczenia podatku jest nabywca, faktura powinna zawierać wyrazy odwrotne obciążenie.

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca jest osobą fizyczną, prowadzącą działalność gospodarczą w Polsce. Działalność ta polega na projektowaniu i implementowaniu rozwiązań w zakresie szeroko rozumianego zarządzania przedsiębiorstwem. Usługi świadczone przez Wnioskodawcę w przeważającej części wykazują charakter usług doradczych oraz zarządzania. Wnioskodawca świadczy bowiem usługi projektowania i implementowania rozwiązań zarządzania należnościami, tworząc tzw. modele prewencji, monitoringu i windykacji. Celem tego jest zapobieganie powstawania przeterminowanych należności, a w konsekwencji zapewnienie większej płynności finansowej przedsiębiorstwa (klienta). Dodatkowo, na usługi składają się m.in. ocena skuteczności prowadzonych działań, a następnie ich analiza i ulepszanie, usługi typu standby polegające na monitorowaniu finansów po wystąpieniu określonego zdarzenia. W praktyce oznacza to wykorzystywanie takich narzędzi jak: analiza dokumentów (umów i dokumentów finansowych), ocenę ryzyka ekonomicznego oraz analizę SWOT, opierającą się na strukturze przedsiębiorstwa (klienta), konsultacje telefoniczne, prowadzenie telekonferencji oraz korespondencji email. Usługi będące przedmiotem zapytania nie dotyczą nieruchomości (w rozumieniu art. 28e ustawy).

Wnioskodawca zawarł umowę na świadczenie usług ze spółką A (Zleceniodawca), będącą podmiotem z siedzibą w Wielkiej Brytanii, nieposiadającym stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce.

Wnioskodawca pozostaje w relacji prawnej ze Zleceniodawcą (od niego otrzymuje też wynagrodzenie), lecz świadczy usługi na rzecz innego podmiotu, wskazanego przez Zleceniodawcę, którym jest podmiot C, posiadający siedzibę w Polsce (C jest rzeczywistym beneficjentem usług Wnioskodawcy). Jak wskazano Zleceniodawca nabywa usługi od Wnioskodawcy we własnym imieniu ale na rzecz podmiotu C. Wnioskodawca wystawia na Zleceniodawcę faktury za świadczone przez siebie usługi, a Zleceniodawca wystawia faktury na C (przenosząc tym samym koszty wynagrodzenia wypłaconego/należnego na rzecz Wnioskodawcy). Wnioskodawca nominalnie" świadczy usługi na rzecz Zleceniodawcy (od którego też otrzymuje wynagrodzenie), jednak ich rzeczywistym konsumentem jest podmiot C.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy świadczone usługi na rzecz Zleceniodawcy podlegają opodatkowywaniu podatkiem VAT w Polsce a w konsekwencji, faktury wystawione przez Wnioskodawcę na Zleceniodawcę powinny zawierać kwoty VAT.

Wnioskodawca wskazał, że zawarł umowę na świadczenie usług ze Zleceniodawcą, lecz świadczy usługi na rzecz innego podmiotu, wskazanego przez Zleceniodawcę, którym jest podmiot C (Zleceniodawca nabywa usługi od Wnioskodawcy we własnym imieniu ale na rzecz podmiotu C). Zleceniodawca jest spółką A posiadającą siedzibą w Wielkiej Brytanii, nieposiadającą stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce. Zatem uznać należy, że Wnioskodawca usługi polegające na projektowaniu i implementowaniu rozwiązań w zakresie szeroko rozumianego zarządzania przedsiębiorstwem świadczy na rzecz podatnika w rozumieniu art. 28a ustawy. Jednocześnie dla świadczonych przez Wnioskodawcę usług polegających na projektowaniu i implementowaniu rozwiązań w zakresie szeroko rozumianego zarządzania przedsiębiorstwem przepisy nie przewidują szczególnych zasad ustalania miejsca świadczenia. Zatem, odnosząc się do wątpliwości Wnioskodawcy, w analizowanej sprawie miejsce świadczenia przedmiotowych usług polegających na projektowaniu i implementowaniu rozwiązań w zakresie szeroko rozumianego zarządzania należy ustalić zgodnie z ogólną zasadą dotyczącą ustalania miejsca świadczenia usług, o której mowa w art. 28b ust. 1 ustawy, tj. w miejscu, w którym Zleceniodawca (Spółka A nieposiadająca stałego miejsca prowadzenia działalności w Polsce) posiada siedzibę działalności gospodarczej. Tym samym, przedmiotowe usługi polegające na projektowaniu i implementowaniu rozwiązań w zakresie szeroko rozumianego zarządzania przedsiębiorstwem nie podlegają opodatkowaniu w Polsce lecz w kraju, w którym Zleceniodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej (tj. w Wielkiej Brytanii) zgodnie z przepisami prawa podatkowego obowiązującymi w tym kraju. W konsekwencji faktura wystawiona przez Wnioskodawcę z tytułu realizowanych usług polegających na projektowaniu i implementowaniu rozwiązań w zakresie szeroko rozumianego zarządzania przedsiębiorstwem na rzecz Zleceniodawcy może nie zawierać stawki i kwoty podatku oraz sumy wartości sprzedaży netto, natomiast powinna zawierać adnotację odwrotne obciążenie.

Zatem świadczone przez Wnioskodawcę usługi na rzecz Zleceniodawcy nie podlegają opodatkowywaniu podatkiem VAT w Polsce a w konsekwencji, faktury wystawione przez Wnioskodawcę na Zleceniodawcę mogą nie zawierać stawki i kwoty podatku oraz sumy wartości sprzedaży netto, natomiast powinny zawierać adnotację odwrotne obciążenie.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

W myśl art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej