Temat interpretacji
Uznanie czynności wykonywanych przez Partnera na rzecz Spółki za odpłatne świadczenie usług, dokumentowania świadczonych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Partnera na rzecz Spółki za świadczone usługi
Na podstawie art. 13 § 2a, art.
14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji
Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we
wniosku wspólnym z dnia 20 marca 2020 r. (data wpływu 27 marca 2020 r.)
o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku
od towarów i usług w zakresie uznania czynności wykonywanych przez
Partnera na rzecz Spółki za odpłatne świadczenie usług, dokumentowania
świadczonych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego
wynikającego z faktur wystawionych przez Partnera na rzecz Spółki za
świadczone usługi - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 marca 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności wykonywanych przez Partnera na rzecz Spółki za odpłatne świadczenie usług, dokumentowania świadczonych usług oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Partnera na rzecz Spółki za świadczone usługi.
We wniosku wspólnym złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
A. spółka partnerska - Zainteresowanego niebędącego stroną
postępowania:
Pana A. D.
Przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:
Partner prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą pod firmą Kancelaria Prawna A., w ramach której świadczy usługi prawne i usługi doradztwa podatkowego wykonując zawód radcy prawnego i zawód doradcy podatkowego. W zakresie przedmiotowej działalności gospodarczej Partner jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej podatek VAT).
Niezależnie od jednoosobowej działalności gospodarczej, Partner jest wspólnikiem Spółki. Przedmiotem działalności Spółki jest świadczenie usług doradztwa prawnego i doradztwa podatkowego. Spółka jest czynnym podatnikiem podatku VAT.
Partner zamierza odpłatnie świadczyć w ramach prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej na rzecz Spółki usługi prawnicze i usługi doradztwa podatkowego, jako odrębny podmiot. Spółka jest natomiast zainteresowana zlecaniem Partnerowi takich usług. Usługi te byłyby świadczone na podstawie stosownej umowy zawartej między Spółką, a Partnerem. Partner za wykonane usługi na rzecz Spółki będzie otrzymywał od Spółki wynagrodzenie, które będzie dokumentowane wystawianymi przez Partnera fakturami VAT.
Wynagrodzenie Partnera z tytułu świadczonych Usług na rzecz Spółki będzie wypłacane niezależnie od ewentualnego udziału w zysku Spółki, przysługującego Partnerowi na zasadach określonych w umowie Spółki.
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania:
Czy usługi świadczone przez Partnera na rzecz Spółki będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT?
Zdaniem Zainteresowanych,
- Usługi świadczone przez Partnera na rzecz Spółki będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
- Partner będzie miał obowiązek udokumentowania świadczonych usług fakturą VAT.
- Spółce będzie przysługiwać prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10 i ust. 10b pkt 1 Ustawy VAT wynikającego z prawidłowo wystawionej przez Partnera faktury VAT dokumentującej odpłatne świadczenie usług.
Ad 1
Odpowiednio do przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT - zgodnie z przepisem art. 7 ust. 1 powołanej ustawy - rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, w tym również:
- przeniesienie z nakazu organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w imieniu takiego organu lub przeniesienie z mocy prawa własności towarów w zamian za odszkodowanie;
- wydanie towarów na podstawie umowy dzierżawy, najmu, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze zawartej na czas określony lub umowy sprzedaży na warunkach odroczonej płatności. jeżeli umowa przewiduje, że w następstwie normalnych zdarzeń przewidzianych tą umową lub z chwilą zapłaty ostatniej raty prawo własności zostanie przeniesione;
- wydanie towarów na podstawie umowy komisu: między komitentem a komisantem, jak również wydanie towarów przez komisanta osobie trzeciej;
- wydanie towarów komitentowi przez komisanta na podstawie umowy komisu, jeżeli komisant zobowiązany był do nabycia rzeczy na rachunek komitenta;
- ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego, ustanowienie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu oraz przekształcenie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego na spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, a także ustanowienie na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu oraz przeniesienie na rzecz członka spółdzielni własności lokalu lub własności domu jednorodzinnego;
- oddanie gruntów w użytkowanie wieczyste;
- zbycie praw, o których mowa w pkt 5 i 6.
Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 Ustawy VAT Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również;
- przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
- zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
- świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.
Jednocześnie stosownie do przepisu art. 8 ust. 2 Ustawy VAT Za odpłatne świadczenie usług uznaje się również;
- użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;
- nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
Przenosząc przywołane przepisy na grunt przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego w jakim Zainteresowani występują z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej należy stwierdzić, że usługi jakie będą świadczone przez Partnera na rzecz Spółki nie będą świadczeniem spełniającym definicję dostawy towarów.
Z treści przywołanego przepisu art. 8 ust. 1 Ustawy VAT w ocenie Zainteresowanych wynika generalna zasada zgodnie z którą usługami są wszelkie odpłatne świadczenia niebędące dostawą towarów. Co do zasady zatem każde świadczenie niebędące dostawą towarów, polegające na działaniu, zaniechaniu lub tolerowaniu czyjegoś zachowania stanowi usługę w rozumieniu Ustawy VAT, przy czym muszą być spełnione łącznie następujące warunki:
- w następstwie zobowiązania, w wykonaniu którego usługa jest świadczona, druga strona jest bezpośrednim beneficjentem świadczenia,
- świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy (wynagrodzenie).
Dana czynność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdy istnieje bezpośredni związek o charakterze przyczynowym pomiędzy świadczoną usługą, a otrzymanym świadczeniem wzajemnym, w ten sposób, że zapłacone kwoty stanowią rzeczywiste wynagrodzenie za wyodrębnioną usługę świadczoną w ramach stosunku prawnego. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonania świadczenia. Wynagrodzenie musi być zatem należne za wykonanie tego świadczenia.
Zainteresowani podkreślają, że definicja świadczenia usług na gruncie przepisów Ustawy VAT była wielokrotnie przedmiotem rozstrzygnięć Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej TSUE). Przykład, w orzeczeniu wydanym w sprawie C-16/93 R.J. Tolsma TSUE podkreślił, że usługi są świadczone za wynagrodzeniem (tj. podlegają opodatkowaniu) wówczas, gdy istnieje stosunek prawny pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą, na mocy którego występuje świadczenie wzajemne, przy czym otrzymane przez świadczącego usługę wynagrodzenie stanowi wartość przekazywaną w istocie w zamian za usługę wyświadczoną jej odbiorcy.
Tym samym, pod pojęciem odpłatności świadczenia usług należy rozumieć prawo podmiotu świadczącego usługę do żądania od odbiorcy usługi zapłaty ceny lub ekwiwalentu (np. w postaci świadczenia wzajemnego).
W konsekwencji należy zaznaczyć, że w celu określenia czy analizowana transakcja stanowi na gruncie Ustawy VAT świadczenie usług podlegające opodatkowaniu, kluczowe jest ustalenie, czy w danym przypadku łącznie spełnione są następujące warunki:
- możliwe jest zidentyfikowanie określonego świadczenia;
- istnieje bezpośredni beneficjent tego świadczenia (którym jest jego nabywca);
- świadczonej usłudze odpowiada świadczenie wzajemne ze strony nabywcy, w postaci wypłaty wynagrodzenia (pomiędzy świadczoną usługą a otrzymanym wynagrodzeniem istnieje bezpośredni związek),
- pomiędzy świadczącym usługę a jej odbiorcą istnieje stosunek prawny na mocy którego występuje świadczenie wzajemne, tj. obie strony wyrażają wolę wymiany świadczeń.
W ocenie Zainteresowanych w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego będą spełnione warunki do uznania, że usługi świadczone na rzecz Spółki Partnerskiej podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Usługi będą świadczone w oparciu o umowę zawartą pomiędzy Partnerem, a Spółką. Umowa będzie przewidywać świadczenie wzajemne (wynagrodzenie) należne Partnerowi od Spółki w zamian za usługi świadczone na jej rzecz przez Partnera.
Przyjęte przez Partnera zobowiązanie do świadczenia usług będzie korespondować z prawem żądania od Spółki świadczenia pieniężnego (zapłaty) na okoliczność ich wykonania.
Przesądza to o tym, że w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego którego dotyczy niniejszy wniosek usługi świadczone przez Partnera na rzecz Spółki będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Okoliczność, że Partner jest wspólnikiem Spółki nie stanowi w świetle przepisów Ustawy VAT przesłanki do uznania, że usługi świadczone przez Partnera na rzecz Spółki za wynagrodzeniem (na zasadach określonych w umowie zawartej pomiędzy Zainteresowanymi) nie stanowią usług o których mowa w art. 8 ust. 1 Ustawy VAT i jako takie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.
Reasumując, w świetle przedstawionych powyżej argumentów, usługi świadczone przez Partnera na rzecz Spółki będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Ad 2
Zgodnie z przepisem art. 106b ust. 1 pkt 1 Ustawy VAT podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.
Stosownie do art. 106a pkt 2 Ustawy VAT przepisy rozdziału 1 Faktury Działu XI - Dokumentacja powołanej ustawy stosuje się do ,,(...) dostawy towarów i świadczenia usług dokonywanych przez podatnika posiadającego na terytorium kraju siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej, z którego dokonywane są te czynności, a w przypadku braku na terytorium kraju siedziby działalności gospodarczy oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej - posiadającego na terytorium kraju stałe miejsce zamieszkania albo zwykłe miejsce pobytu, z którego dokonywane są te czynności, w przypadku gdy miejscem świadczenia jest terytorium:
- państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, a osobą zobowiązaną do zapłaty podatku od wartości dodanej jest nabywca towaru lub usługobiorca i faktura dokumentująca te czynności nie jest wystawiana przez tego nabywcę lub usługobiorcę w imieniu i na rzecz podatnika,
- państwa trzeciego.
Konsekwentnie dla powstania obowiązku wystawienie faktury VAT koniecznym jest dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz innego podatnika VAT.
Partner jest zarejestrowanym (czynnym) podatnikiem podatku VAT. Spółka jest również czynnym podatnikiem podatku VAT. Usługi jakie będą świadczone przez Partnera na rzecz Spółki stanowić będą świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT.
Reasumując, w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego Partner będzie miał obowiązek wystawienia faktury VAT na rzecz Spółki z tytułu wykonanych usług.
Ad 3
Zainteresowani występując z przedmiotowym wnioskiem jako strony umowy opisanej w przedstawionym opisie zdarzenia przyszłego, mają na względzie określone skutki podatkowe w podatku VAT dla każdego z nich.
W szczególności zasady opodatkowania podatkiem VAT usług jakie będą świadczone przez Partnera na rzecz Spółki wpływają, na obowiązki podatkowe Partnera w zakresie rozliczenia podatku VAT oraz wiążą się ze skutkami prawno-podatkowymi w zakresie prawa Spółki do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z dokumentów rozliczeniowych wystawianych przez Partnera.
Zdaniem Zainteresowanych, elementem kluczowym dla rozstrzygnięcia o przysługującym Spółce prawie obniżenia podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony przy nabyciu usług od Partnera zgodnie z art. 86 ust. 1 Ustawy VAT jest okoliczność, iż rezultaty usług świadczonych przez Partnera będą wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT świadczenia usług doradztwa prawnego i podatkowego świadczonych na rzecz klientów Spółki.
Jak wynika z przepisu art. 86 ust. 1 Ustawy VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT. Jeśli zatem dane towary i usługi są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości VAT naliczonego przy ich nabyciu.
Zgodnie z przepisem art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) Ustawy VAT kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.
Odpowiednio do przepisu art. 86 ust. 10 Ustawy VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.
Jednocześnie, zgodnie z art. 86 ust. 10b pkt 1 Ustawy VAT, prawo to powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
W świetle powyższego zdaniem Zainteresowanych - po otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury VAT dokumentującej dokonaną transakcję sprzedaży usług świadczonych przez Partnera na rzecz Spółki, Spółce będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony ujęty w fakturze VAT wystawionej przez Partnera, albowiem spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia, określony w art. 86 ust. 1 Ustawy VAT.
Dodatkowo, w ocenie Zainteresowanych, do usług świadczonych przez Partnera na rzecz Spółki nie znajdą zastosowania wyłączenia prawa do odliczenia VAT naliczonego wskazane w art. 88 Ustawy VAT.
W tym w szczególności:
- przepis art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy VAT, w myśl którego nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego (...) faktury (...) w przypadku gdy (...) transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku (...) - świadczenie usług przez Partnera na rzecz Spółki będzie podlegać przepisom Ustawy VAT i opodatkowaniu podstawową stawką podatku VAT jako odpłatne świadczenie usług, nie podlegając pod żadne wymienione w Ustawie VAT zwolnienia i/lub wyłączenia.
- przepis art. 88 ust. 3a pkt 4 lit. c) Ustawy VAT - zawarcie umowy pomiędzy Partnerem a Spółką jest prawnie dopuszczalne i skuteczne. Tak zawarta umowa nie będzie wyczerpywać hipotezy przepisu art. 58 i art. 83 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny.
Okoliczność, że Partner jest wspólnikiem Spółki nie stanowi w świetle przepisów Ustawy VAT powodu dla którego Partner zwolniony byłby z obowiązku opodatkowania VAT świadczonej na rzecz Spółki usługi, a Spółce nie miałoby przysługiwać prawo do obniżenia na zasadach ogólnych kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem usług od Partnera.
Reasumując, z uwagi na okoliczność, iż:
- rezultaty usług świadczonych przez Partnera będą wykorzystywane przez Spółkę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT świadczenia usług doradztwa prawnego i podatkowego na rzecz klientów Spółki, a
- usługi świadczone przez Partnera będą podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT,
Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczania na zasadach ogólnych VAT naliczonego wynikającego z wystawionych przez Partnera faktur dokumentujących zakup objętych zapytaniem usług.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.
Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Stosownie do § 2 ww. artykułu przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej