Temat interpretacji
Uznanie dokumentu wygenerowanego w systemie elektronicznym za dokument w rozumieniu art. 41 ust. 6 i 6a ustawy o VAT, który uprawnia, po spełnieniu pozostałych warunków, do zastosowania stawki VAT 0%.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
6 czerwca 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 27 maja 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania dokumentu wygenerowanego w systemie elektronicznym ... za dokument w rozumieniu art. 41 ust. 6 i 6a ustawy o VAT, który uprawnia, po spełnieniu pozostałych warunków, do zastosowania stawki VAT 0%. Uzupełniła go Pani pismem z 23 sierpnia 2022 r. (wpływ 24 sierpnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Jest Pani osobą, która prowadzi działalność gospodarczą na terenie Polski.
Pani działalność gospodarcza polega między innymi na sprzedaży odzieży dla osób fizycznych poza terytorium Unii Europejskiej np. USA.
Produkty oferowane są za pośrednictwem portalu aukcyjnego np. ... .
Przykładowa transakcja przebiega następująco:
1.Klient, który odnajdzie produkt na portalu internetowym kupuje i płaci za niego,
2.Sprzedawca wystawia fakturę,
3.Sprzedawca w ciągu 2 dni przygotowuje i wysyła przedmiot zakupu listem priorytetowym poleconym za pośrednictwem ... .
Po opłaceniu przesyłki na poczcie otrzymuje Pani potwierdzenie nadania z indywidualnym numerem śledzenia przesyłki przypisanym do adresu danego klienta. Numer ten wprowadzany jest na portalu aukcyjnym celem potwierdzenia nadania, a także umożliwia klientowi śledzenie transportu przesyłki.
Ponadto ... na swojej stronie internetowej umożliwia monitoring przebiegu wysyłki, gdzie po wpisaniu numeru nadania widoczne są statusy jak: data nadania w tutejszym ..., data wysłania z Polski, data dotarcia do kraju docelowego i doręczenia. Dane te można zapisać np. do pliku PDF.
Jako, że po wysłaniu przez ... przesyłki poza granice kraju dalsze jej doręczenie do klienta końcowego przejmują jej zagraniczni odpowiednicy, ww. komunikaty mogą się różnić, bo nie wszyscy z tych zagranicznych doręczycieli aktualizują status doręczenia paczki.
W uzupełnieniu wskazała Pani:
Dokument z systemu elektronicznego ... w każdym przypadku potwierdza wywóz sprzedanego towaru poza obszar celny Unii Europejskiej. Dokument wskazuje datę oraz godzinę rozpoczęcie wysyłki z Polski oraz szczegółową datę i godzinę przyjęcia towaru w kraju przeznaczenia.
Dokument z systemu elektronicznego ... w każdym przypadku potwierdza doręczenie towaru oraz wskazuje datę doręczenia.
W przypadku braku potwierdzenia doręczenia lub daty doręczenia składana jest reklamacja w celu ustalenia czy towar został doręczony i w jakim terminie.
Pytanie
Czy wygenerowany dokument w systemie elektronicznym ... jest dokumentem, o którym mowa w art. 41 ust. 6 i 6a ustawy o podatku od towarów i usług, a więc dokumentem, który uprawnia – po spełnieniu pozostałych wymogów – do zastosowania przez sprzedawcę-eksportera 0 proc. stawki VAT dla wywozu towaru poza granice UE?
Pani stanowisko w sprawie
Zgodnie z art. 41 ust. 6, stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów pod warunkiem, że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.
Natomiast ust. 6a precyzuje, że dokumentem tym jest w szczególności:
-dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez właściwy organ celny wydruk tego dokumentu;
-dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;
-zgłoszenie wywozowe w formie papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny.
Regulacja art. 41 ust. 6a posługuje się sformułowaniem „w szczególności”, co oznacza, że wskazany katalog dokumentów nie jest katalogiem zamkniętym. Stąd też podatnicy mogą dokumentować wywóz towarów także innymi dowodami, byleby wynikało z nich, że eksportowany towar opuścił obszar celny Unii Europejskiej
W związku z powyższym – w Pani opinii – elektroniczny dokument potwierdzający wywóz towarów poza obszar celny UE wygenerowany przez ... uprawnia Panią do zastosowania stawki 0% w podatku VAT dla tego typu sprzedaży.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r., poz. 931, ze zm.; dalej jako: „ustawa o VAT”):
opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów na terytorium kraju;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:
przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel […].
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT:
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Jak stanowi art. 2 pkt 8 ustawy o VAT:
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o eksporcie towarów - rozumie się przez to dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez:
a)dostawcę lub na jego rzecz, lub
b)nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę do celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych
– jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych.
Stosownie do art. 2 pkt 22 ustawy o VAT:
ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o sprzedaży - rozumie się przez to odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.
W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT:
przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 […].
Art. 41 ust. 4 ustawy o VAT stanowi, że:
w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.
Zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT:
stawkę podatku 0% stosuje się w eksporcie towarów, o którym mowa w ust. 4 i 5, pod warunkiem że podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy otrzymał dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej.
Według art. 41 ust. 6a ustawy o VAT:
dokumentem, o którym mowa w ust. 6, jest w szczególności:
1)dokument w formie elektronicznej otrzymany z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych albo potwierdzony przez właściwy organ celny wydruk tego dokumentu;
2)dokument w formie elektronicznej pochodzący z systemu teleinformatycznego służącego do obsługi zgłoszeń wywozowych, otrzymany poza tym systemem, jeżeli zapewniona jest jego autentyczność;
3)zgłoszenie wywozowe na piśmie utrwalonym w postaci papierowej złożone poza systemem teleinformatycznym służącym do obsługi zgłoszeń wywozowych albo jego kopia potwierdzona przez właściwy organ celny.
Stosownie do art. 41 ust. 7 ustawy o VAT:
jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 6, nie został spełniony, podatnik nie wykazuje tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w okresie następnym, stosując stawkę podatku 0%, pod warunkiem otrzymania dokumentu wymienionego w ust. 6 przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres. W przypadku nieotrzymania tego dokumentu w terminie określonym w zdaniu poprzednim mają zastosowanie stawki właściwe dla dostawy tego towaru na terytorium kraju.
Jak stanowi art. 41 ust. 8 ustawy o VAT:
przepis ust. 7 stosuje się w przypadku, gdy podatnik posiada dokument celny potwierdzający procedurę wywozu.
Zgodnie z art. 41 ust. 9 ustawy o VAT:
otrzymanie przez podatnika dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Unii Europejskiej w terminie późniejszym niż określony w ust. 6 i 7 upoważnia podatnika do dokonania korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym podatnik otrzymał ten dokument.
W myśl art. 41 ust. 9a ustawy o VAT:
jeżeli podatnik otrzymał całość lub część zapłaty przed dokonaniem dostawy towarów, stawkę podatku 0% w eksporcie towarów stosuje się w odniesieniu do otrzymanej zapłaty, pod warunkiem że wywóz towarów nastąpi w terminie 6 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzymał dokument, o którym mowa w ust. 6. Przepisy ust. 7, 9 i 11 stosuje się odpowiednio.
Stosownie do art. 41 ust. 9b ustawy o VAT:
przepis ust. 9a stosuje się również, jeżeli wywóz towarów nastąpi w terminie późniejszym niż określony w ust. 9a, pod warunkiem że wywóz towarów w tym późniejszym terminie jest uzasadniony specyfiką realizacji tego rodzaju dostaw potwierdzoną warunkami dostawy, w których określono termin wywozu towarów.
Z opisu sprawy wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą na terenie Polski, a ta działalność gospodarcza polega m.in. na sprzedaży odzieży dla osób fizycznych poza terytorium Unii Europejskiej np. do USA.
Produkty oferowane są za pośrednictwem portalu aukcyjnego, np. ... .
Przykładowa transakcja przebiega następująco:
1.Klient, który odnajdzie produkt na portalu internetowym kupuje i płaci za niego,
2.Sprzedawca wystawia fakturę,
3.Sprzedawca w ciągu 2 dni przygotowuje i wysyła przedmiot zakupu listem priorytetowym poleconym za pośrednictwem ... .
Po opłaceniu przesyłki na poczcie otrzymuje Pani potwierdzenie nadania z indywidualnym numerem śledzenia przesyłki przypisanym do adresu danego klienta. Numer ten wprowadzany jest na portalu aukcyjnym celem potwierdzenia nadania, a także umożliwia klientowi śledzenie transportu przesyłki.
Ponadto ... na swojej stronie internetowej umożliwia monitoring przebiegu wysyłki, gdzie po wpisaniu numeru nadania widoczne są statusy jak: data nadania w tutejszym ..., data wysłania z Polski, data dotarcia do kraju docelowego i doręczenia. Dane te można zapisać np. do pliku PDF.
Jako, że po wysłaniu przez ... przesyłki poza granice kraju dalsze jej doręczenie do klienta końcowego przejmują jej zagraniczni odpowiednicy, ww. komunikaty mogą się różnić, bo nie wszyscy z tych zagranicznych doręczycieli aktualizują status doręczenia paczki.
Wskazała Pani również, że:
·dokument z systemu elektronicznego ... w każdym przypadku potwierdza wywóz sprzedanego towaru poza obszar celny Unii Europejskiej. Dokument wskazuje datę oraz godzinę rozpoczęcie wysyłki z Polski oraz szczegółową datę i godzinę przyjęcia towaru w kraju przeznaczenia.
·dokument z systemu elektronicznego ... w każdym przypadku potwierdza doręczenie towaru oraz wskazuje datę doręczenia.
·w przypadku braku potwierdzenia doręczenia lub daty doręczenia składana jest reklamacja w celu ustalenia czy towar został doręczony i w jakim terminie.
Pani wątpliwości dotyczą kwestii uznania, że dokument wygenerowany w systemie elektronicznym ... stanowi dokument, o którym mowa w art. 41 ust. 6 i 6a ustawy o VAT, który po spełnieniu pozostałych warunków, uprawnia Panią do zastosowania stawki podatku VAT 0% dla wywozu poza terytorium UE.
W tym miejscu Organ pragnie zauważyć, że towary sprzedawane przez Panią osobom fizycznym mającym miejsce zamieszkania poza terytorium Unii Europejskiej, są przesyłane w przesyłce pocztowej za pośrednictwem Poczty Polskiej. Definicja „towarów w przesyłce pocztowej” zawarta jest w art. 1 pkt 24 rozporządzenia delegowanego Komisji (UE) 2015/2446 z dnia 28 lipca 2015 r. uzupełniającego rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 w odniesieniu do szczegółowych zasad dotyczących niektórych przepisów unijnego kodeksu celnego (Dz.U. UE L.2015.343.1, ze zm.; dalej jako: „rozporządzenie delegowane”). Zgodnie ze wskazanym przepisem:
„Towary w przesyłce pocztowej” oznaczają towary inne niż przesyłki z korespondencją, zawarte w paczce lub pakiecie pocztowym i przewożone na odpowiedzialność operatora pocztowego lub przez niego zgodnie z przepisami Konwencji Światowego Związku Pocztowego przyjętej dnia 10 lipca 1984 r. pod egidą Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Jak wynika z przywołanych przepisów, o eksporcie towarów można mówić wówczas, gdy wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez właściwy organ celny określony w przepisach celnych. Z kolei zgodnie z art. 41 ust. 6 ustawy o VAT możliwość zastosowania przez Panią stawki 0% do eksportu towarów uwarunkowana jest posiadaniem, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, dokumentu potwierdzającego wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Zatem możliwość opodatkowania eksportu towarów stawką 0% wymaga, aby otrzymała Pani dokument, który w sposób jednoznaczny potwierdza, że wysyłane towary opuściły terytorium Unii Europejskiej. Przykładowy katalog takich dokumentów wymieniony został w art. 41 ust. 6a ustawy o VAT. Przy tym zauważyć należy, że nie jest to katalog zamknięty, na co wskazuje użyty w tym przepisie zwrot „w szczególności”.
Odnosząc powyższe do opisu sprawy należy zauważyć, że wskazała Pani, iż ... na swojej stronie internetowej umożliwia monitoring przebiegu wysyłki, gdzie po wpisaniu numeru nadania widoczne są statusy jak: data nadania w tutejszym ..., data wysłania z Polski, data dotarcia do kraju docelowego i doręczenia. Dane te można zapisać np. do pliku PDF. Ponadto z opisu sprawy wynika, że dokument z systemu elektronicznego ... w każdym przypadku potwierdza wywóz sprzedanego towaru poza obszar celny Unii Europejskiej. Dokument wskazuje datę oraz godzinę rozpoczęcie wysyłki z Polski oraz szczegółową datę i godzinę przyjęcia towaru w kraju przeznaczenia. Wskazała Pani także, że dokument z systemu elektronicznego ... w każdym przypadku potwierdza doręczenie towaru oraz wskazuje datę doręczenia. Podkreśliła Pani też, że w przypadku braku potwierdzenia doręczenia lub daty doręczenia składana jest reklamacja w celu ustalenia czy towar został doręczony i w jakim terminie.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że po spełnieniu pozostałych przesłanek, ma Pani prawo do zastosowania stawki opodatkowania 0% przewidzianej dla eksportu towarów, które są wysyłane za pośrednictwem ... do osób fizycznych zamieszkałych poza terytorium Unii Europejskiej, nieprowadzących działalności gospodarczej, w sytuacji, gdy posiada Pani dokumenty pochodzące z elektronicznego systemu ... potwierdzające doręczenie towaru oraz wskazujące datę doręczenia pod warunkiem, że posiada Pani odpowiedzi z ... na zgłoszenie reklamacyjne potwierdzające doręczenie przesyłki do adresata wraz z podaniem daty doręczenia. Tym samym należy podkreślić, że w przypadku posiadania dokumentu z elektronicznego systemu ..., który nie zawiera daty doręczenia – dla prawa do zastosowania stawki 0% – powinna Pani jednocześnie posiadać odpowiedź ... na zgłoszenie reklamacyjne, potwierdzającą, że przesyłka została doręczona do adresata wraz ze wskazaniem daty doręczenia.
Tym samym Pani stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pani przedstawiła i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedstawionego stanu faktycznego.
W odniesieniu do dołączonych przez Pani dokumentów zaznaczamy, że Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydający interpretacje w trybie art. 14b ustawy Ordynacji podatkowej nie jest uprawniony do analizowania i weryfikowania dokumentów, ani też przeprowadzania jakichkolwiek czynności sprawdzających lub weryfikujących. Taka bowiem analiza może być przeprowadzona jedynie w trybie postępowania podatkowego, kontroli podatkowej lub kontroli celno-skarbowej, które w sprawach dotyczących interpretacji indywidualnych nie mają zastosowania zgodnie z art. 14h Ordynacji podatkowej. Wydając interpretacje indywidualną jesteśmy związani opisem stanu faktycznego zawartym we wniosku i możemy opierać się jedynie na wskazanych tam zdarzeniach i okolicznościach.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pani do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Stosownie do art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).