Temat interpretacji
prawo do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących Wydatki inwestycyjne oraz Wydatki bieżące ponoszone na Świetlicę, która wykorzystywana jest wyłącznie do działalności odpłatnej
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
4 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 4 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących Wydatki inwestycyjne oraz Wydatki bieżące ponoszone na Świetlicę, która wykorzystywana jest wyłącznie do działalności odpłatnej.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego
Gmina jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT.
Wnioskodawca w latach 2019-2021 zrealizował zadanie polegające na budowie świetlicy wiejskiej pn. „(…)” w miejscowości (dalej: Inwestycja, Zadanie, Projekt).
Wybudowany w ramach ww. Inwestycji obiekt (dalej: Świetlica) ma na calu zapewnić odpowiednie warunki do organizowania i animowania uczestnictwa społeczności wiejskiej w wydarzeniach artystycznych, kulturalnych oraz integracyjnych - w budynku Świetlicy organizowane bowiem są m.in. zebrania mieszkańców, spotkania przedstawicieli Gminy z mieszkańcami, a także imprezy taneczne oraz okolicznościowe.
W związku z realizacją Zadania Gmina poniosła liczne wydatki inwestycyjne (dalej: Wydatki inwestycyjne). Ponadto Gmina ponosi/ponosić będzie również liczne wydatki związane z bieżącym utrzymaniem Świetlicy (dalej: Wydatki bieżące).
Wydatki inwestycyjne, jak również wszelkie Wydatki bieżące są/będą każdorazowo dokumentowane wystawianymi przez dostawców/wykonawców na Gminę fakturami VAT, na których Gmina oznaczona jest/będzie jako nabywca przedmiotowych towarów i usług.
W tym miejscu Gmina pragnie wskazać, iż Świetlica została oddana do użytkowania w dniu 6 kwietnia 2021 r. Niemniej, rozpoczęcie rzeczywistego użytkowania Świetlicy nastąpiło po objęciu jej zarządzeniem Wójta Gminy z dnia 4 listopada 2021 r. w sprawie przyjęcia regulaminu wynajmu pomieszczeń Sali „(…)” w miejscowości , stanowiącej własność Gminy (dalej: Zarządzenie), zmienionego zarządzeniem Wójta Gminy z dnia 27 grudnia 2021 r. w sprawie zmian do regulaminu wynajmu pomieszczeń Sali „(…)” w miejscowości, stanowiącej własność Gminy.
W konsekwencji, budynek przedmiotowej Świetlicy udostępniany jest:
A. odpłatnie na rzecz zainteresowanych podmiotów zewnętrznych (np. w celu organizacji imprez okolicznościowych);
B. nieodpłatnie na rzecz lokalnej społeczności na cele gminne (np. w celu organizacji zebrań wiejskich i spotkań przedstawicieli Gminy z mieszkańcami). Niemniej, stosownie do
postanowień ww. Zarządzenia w związku w szczególności z kulturalnym charakterem udostępnień odpłatności w przedmiotowym zakresie ponosi gminna instytucja kultury
będąca odrębnym od Gminy podatnikiem VAT, tj. Gminna Biblioteka Publiczna (dalej: Biblioteka).
W tym miejscu Gmina pragnie wskazać, iż dążąc do ustalenia rynkowego poziomu stawek za odpłatne udostępnienie Świetlicy, przeprowadziła procedurę rozeznania cenowego rynku i tym samym ustalenia wysokości wynagrodzenia jakie Gmina będzie pobierać od zainteresowanych podmiotów zewnętrznych oraz Biblioteki, identyfikując w ten sposób wynagrodzenie odpowiadające warunkom rynkowym.
Mając na uwadze powyższe, w ocenie Gminy, przedmiotowa Świetlica od początku funkcjonowania jest wykorzystywana wyłącznie do działalności odpłatnej.
Pobierane opłaty Gmina wykazuje w składanych plikach JPK_V7M i odprowadza z tego tytułu VAT należny.
Końcowo, Gmina pragnie wskazać, iż realizacja przedmiotowego Zadania należała do zadań własnych Gminy wynikających z przepisów ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (t.j. Dz. U. 2021 poz. 1372, dalej: ustawa o samorządzie gminnym). Zgodnie bowiem z art. 7 ust. 1 pkt 9 i pkt 15 ustawy o samorządzie gminnym do zadań własnych Gminy należą w szczególności sprawy dotyczące kultury oraz utrzymania gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej.
Pytanie
Czy Wnioskodawca jest uprawniony do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących Wydatki inwestycyjne oraz Wydatki bieżące ponoszone na Świetlicę, która wykorzystywana jest wyłącznie do działalności odpłatnej (poprzez udostępnianie w opisany sposób A i B)?
Państwa stanowisko w sprawie
Państwa zdaniem jesteście uprawnieni do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących Wydatki inwestycyjne oraz Wydatki bieżące ponoszone na Świetlicę, która wykorzystywana jest wyłącznie do działalności odpłatnej (poprzez udostępnianie w pisany sposób A i B).
IV. Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy
Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy o VAT, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z pewnymi zastrzeżeniami niemającymi zastosowania w przedmiotowej sytuacji.
Tym samym, dla oceny możliwości skorzystania z prawa do odliczenia, w każdym przypadku istotne jest ustalenie, czy towary i usługi, przy zakupie których naliczono VAT:
-zostały nabyte przez podatnika tego podatku oraz
-pozostają w bezspornym związku z wykonywanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi.
Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje tylko wówczas, gdy powyższe warunki są spełnione łącznie, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych VAT. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi, tj. z czynnościami, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Gmina jako podatnik VAT
Na mocy art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie natomiast do treści art. 15 ust. 6 ustawy o VAT, nie uważa się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji, których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Jako że jednostki samorządu terytorialnego są wyposażone w osobowość prawną oraz w określonym zakresie wykonują samodzielnie działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, należy uznać, iż spełniają zawartą w tym przepisie definicję podatnika VAT. Oznacza to, że w zakresie czynności cywilnoprawnych dokonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego, nawet, gdy dotyczą one zadań własnych gmin, podmioty te powinny być uznawane za podatników VAT.
Zatem, w przypadku, gdy Gmina wykonuje czynności na podstawie umów cywilnoprawnych, tj. na warunkach i w okolicznościach właściwych również dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą - powinna być ona traktowana jako podatnik VAT, gdyż w przedmiotowym zakresie działa de facto w sposób analogiczny do tych podmiotów. Przyjęcie stanowiska odmiennego prowadziłoby do naruszenia zasady konkurencji i powiązanej z nimi zasady zakazu opodatkowania dyskryminacyjnego.
Konsekwentnie, mając na uwadze powyższe, zdaniem Wnioskodawcy, nabywając usługi oraz towary związane w budową oraz bieżącym utrzymaniem Świetlicy, która wykorzystywana jest wyłącznie do działalności odpłatnej (poprzez udostępnianie w opisany sposób A i B), Gmina działa jako czynny podatnik VAT. Tym samym spełniona zostanie pierwsza przesłanka warunkująca prawo do odliczenia VAT, stanowiąca o ponoszeniu wydatków przez podatnika tego podatku.
Związek wydatków z czynnościami opodatkowanymi VAT
Stosownie do art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Jednocześnie, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Z kolei zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów.
Z brzmienia powołanych przepisów wynika, iż pojęcia dostawy towarów i świadczenia usług na gruncie ustawy o VAT uzupełniają się w tym sensie, iż co do zasady czynności podejmowane przez podatników należy uznać za świadczenie usług, o ile nie stanowią one dostawy towarów.
Jak zostało wskazane w opisie stanu faktycznego / zdarzenia przyszłego, Świetlica wykorzystywana jest wyłącznie do działalności odpłatnej - Gmina udostępnia przedmiotową Świetlicę:
A. odpłatnie na rzecz zainteresowanych podmiotów zewnętrznych oraz
B. nieodpłatnie na rzecz lokalnej społeczności na cele gminne - niemniej, stosownie do postanowień Zarządzenia w związku w szczególności z kulturalnym charakterem
udostepnień odpłatności w przedmiotowym zakresie ponosi Biblioteka.
W tym miejscu Gmina pragnie wskazać, iż dążąc do ustalenia rynkowego poziomu stawek za odpłatne udostępnienie Świetlicy, przeprowadziła procedurę rozeznania cenowego rynku i tym samym ustalenia wysokości wynagrodzenia jakie Gmina będzie pobierać od zainteresowanych podmiotów zewnętrznych oraz Biblioteki, identyfikując w ten sposób wynagrodzenie odpowiadające warunkom rynkowym.
Ponadto, Gmina pragnie ponownie wskazać, iż dążąc do ustalenia rynkowego poziomu stawek za odpłatne udostępnienie Świetlicy, przeprowadziła procedurę rozeznania cenowego rynku i tym samym ustalenia wysokości wynagrodzenia jakie Gmina będzie pobierać od zainteresowanych podmiotów zewnętrznych oraz Biblioteki, identyfikując w ten sposób wynagrodzenie odpowiadające warunkom rynkowym.
Zdaniem Gminy wskazane powyżej czynności stanowią czynności opodatkowane VAT. Jednocześnie Gmina pragnie wskazać, iż ani ustawa o VAT, ani też wydane na jej podstawie rozporządzenia, nie przewidują zwolnienia z VAT dla czynności opisanych w przedmiotowym stanie faktycznym / zdarzeniu przyszłym.
Tym samym, w ocenie Wnioskodawcy, istnieje związek pomiędzy Wydatkami inwestycyjnymi oraz Wydatkami bieżącymi dotyczącymi Świetlicy, a wykonywaniem czynności opodatkowanych VAT. Bez realizacji Inwestycji oraz ponoszenia wydatków związanych z bieżącym utrzymaniem nie byłoby bowiem możliwe dokonywanie czynności podlegających opodatkowaniu VAT (w postaci odpłatnego udostępniania Świetlicy w opisany sposób A i B), które to usługi - jak zostało wskazane powyżej - podlegają opodatkowaniu VAT. Tym samym druga przesłanka z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, warunkująca możliwość odliczenia VAT naliczonego, również jest spełniona.
Jednocześnie Gmina pragnie zaznaczyć, iż stanowisko odmienne od przedstawionego powyżej pozostawałoby w sprzeczności z fundamentalną zasadą opodatkowania VAT, jaką jest zasada neutralności tego podatku, podkreślana wielokrotnie w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: Trybunał lub TSUE) oraz polskich sądów administracyjnych. Przykładowo, Gmina przytacza orzeczenie TSUE w sprawie C-37/95 Ghent Coal, w którym Trybunał stwierdził, że „Prawo do odliczenia zostało wprowadzone, aby całkowicie uwolnić przedsiębiorcę od kosztów VAT zapłaconego lub podlegającego zapłacie w toku jego działalności gospodarczej. Wspólny system podatku od wartości dodanej konsekwentnie zapewnia, że każda działalność gospodarcza, niezależnie od jej celu i efektu, pod warunkiem, że sama podlega VAT, jest opodatkowana w sposób całkowicie neutralny”.
Zdaniem Gminy, nie powinna być ona traktowana inaczej/mniej korzystnie niż inne podmioty gospodarcze, dokonujące sprzedaży opodatkowanej VAT i korzystające w związku z tym z prawa do odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów/usług niezbędnych w celu wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Skoro Gmina, jako czynny podatnik VAT, zobowiązana jest uiszczać VAT należny z tytułu świadczonych usług, powinna ona mieć prawo do odliczenia VAT naliczonego od wydatków warunkujących możliwość ich świadczenia.
W związku z powyższym, Gmina stoi na stanowisku, że przysługuje jej prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących Wydatki inwestycyjne oraz Wydatki bieżące ponoszone na Świetlicę, która wykorzystywana jest wyłącznie do działalności odpłatnej.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r., poz. 685 ze zm.), zwanej dalej „ustawą o VAT”.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a) nabycia towarów i usług,
b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Ponadto ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, to jest m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Stosownie zatem do cytowanego art. 86 ust. 1 ustawy na zakres prawa do odliczeń w sposób bezpośredni wpływa pojmowanie statusu danego podmiotu jako podatnika podatku od towarów i usług wykonującego czynności opodatkowane. Tylko podatnik w rozumieniu art. 15 ustawy, ma prawo do odliczenia podatku naliczonego. Co do zasady status podatnika związany jest z prowadzeniem przez dany podmiot działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do art. 15 ust. 2 ustawy o VAT:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W myśl art. 15 ust. 6 ustawy o VAT:
Nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych.
Z analizy powołanych przepisów wynika, że organy władzy publicznej nie będą podatnikami podatku od towarów i usług w związku z realizacją zadań, które podejmują jako podmioty prawa publicznego, nawet jeśli pobierają należności, opłaty lub składki. Organy te, będą natomiast podatnikami podatku od towarów i usług, w przypadku wykonywanych przez nie czynności na podstawie umów cywilnoprawnych. Kryterium podziału stanowi charakter wykonywanych czynności: czynności o charakterze publicznoprawnym wyłączają te podmioty z kategorii podatników, natomiast czynności o charakterze cywilnoprawnym skutkują uznaniem tych podmiotów za podatników podatku od towarów i usług, a realizowane przez nie odpłatne dostawy towarów i świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Z opisu sprawy wynika, że w latach 2019-2021 Gmina zrealizowała zadanie polegające na budowie świetlicy wiejskiej pn. „(…)” w miejscowości. W związku z projektem poniosła liczne wydatki inwestycyjne oraz ponosi/ponosić będzie również wydatki związane z bieżącym utrzymaniem Świetlicy.
Wydatki inwestycyjne, jak również wszelkie wydatki bieżące są/będą każdorazowo dokumentowane wystawianymi przez dostawców/wykonawców na Gminę fakturami VAT, na których Gmina oznaczona jest/będzie jako nabywca przedmiotowych towarów i usług.
W wybudowanym w ramach ww. zadania budynku Świetlicy organizowane są m.in. zebrania mieszkańców, spotkania przedstawicieli Gminy z mieszkańcami, a także imprezy taneczne oraz okolicznościowe.
W konsekwencji, budynek udostępniany jest odpłatnie na rzecz zainteresowanych podmiotów zewnętrznych (np. w celu organizacji imprez okolicznościowych) w tym na rzecz Gminnej Biblioteki Publicznej będącej odrębnym od Gminy podatnikiem VAT.
Państwa zdaniem, Gmina wykonując czynności na podstawie umów cywilno-prawnych, powinna być traktowana jako podatnik VAT. W tej sytuacji z prezentowanym stanowiskiem nie sposób się nie zgodzić. Jak wynika bowiem z przedstawionych powyżej konstrukcji prawnych, Gmina wykonując we własnym imieniu i na własny rachunek czynności spełniające definicję działalności gospodarczej, określonej w art. 15 ust. 2 ustawy, działa w charakterze podatnika podatku VAT.
Gmina, Świetlicę od początku funkcjonowania wykorzystuje do działalności odpłatnej. W opisie sprawy zostało wskazane, że należności z tytułu świadczonych usług najmu wykazuje w składanych plikach JPK_V7M i odprowadza z tego tytułu VAT należny. Zdaniem Gminy z którym i w tym przypadku należy się zgodzić, wskazane czynności są opodatkowane podatkiem VAT, gdyż ani ustawa, ani też wydane na jej podstawie rozporządzenia, nie przewidują zwolnienia od podatku VAT dla opisanych czynności. Zwolnieniem od podatku objęte są jedynie usługi o których mowa w cyt. niżej art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym, z którymi w tym przypadku nie mamy do czynienia.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT:
Zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe lub na rzecz społecznych agencji najmu, o których mowa w art. 22a ust. 1 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2019 r. poz. 2195 oraz z 2021 r. poz. 11, 1177 i 1243).
Ostatecznie Państwa wątpliwości przy tak przedstawionym opisie sprawy dotyczą prawa do pełnego odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT dokumentujących Wydatki inwestycyjne oraz Wydatki bieżące ponoszone na Świetlicę, która wykorzystywana jest wyłącznie do działalności odpłatnej.
Odpowiadając więc na Państwa pytanie, należy wskazać, że skoro jak jednoznacznie wynika z przedstawionych okoliczności sprawy, wybudowana Świetlica będzie wykorzystywana do świadczenia usług opodatkowanych podatkiem VAT, od których Gmina będąca podatnikiem VAT zobowiązana jest uiszczać VAT należny, to w analizowanym przypadku spełnione będą warunki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy.
W konsekwencji, w związku z wykorzystaniem Świetlicy wyłącznie do celów opodatkowanych podatkiem VAT, Gminie przysługuje pełne prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki inwestycyjne i wydatki bieżące ponoszone na Świetlicę. Zaznaczenia wymaga, że Wnioskodawca będzie mógł zrealizować prawo do odliczenia VAT naliczonego, pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy.
Zatem stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Organ informuje, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy i własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.
Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Przedmiotową interpretację wydano w odniesieniu do przedstawionego opisu zaistniałego stanu faktycznego i zdarzenia przyszłego, w którym Gmina wskazała, że „przedmiotowa Świetlica od początku funkcjonowania jest wykorzystywana wyłącznie do działalności odpłatnej”. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego, w szczególności gdy Świetlica będzie wykorzystywana do również czynności niepodlegających opodatkowaniu, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r., poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
-w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
-w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).