Możliwość zwolnienia od podatku VAT usług: spektakle na żywo, słuchowiska online, piosenki, realizacja słuchowisk, warsztaty dla dzieci, wydarzenia te... - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.72.2022.3.AA

shutterstock
Interpretacja indywidualna z dnia 31 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.72.2022.3.AA

Temat interpretacji

Możliwość zwolnienia od podatku VAT usług: spektakle na żywo, słuchowiska online, piosenki, realizacja słuchowisk, warsztaty dla dzieci, wydarzenia teatralne dla dzieci, warsztaty dla dorosłych, bilety na spektakle, spektakle online, szkolenia dla dorosłych, konsultacje z autoprezentacji, coachingi.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku VAT następujących usług: spektakle na żywo, słuchowiska online, piosenki, realizacja słuchowisk, warsztaty dla dzieci, wydarzenia teatralne dla dzieci (w zakresie w jakim nie sprzedają Państwo biletów wstępu), warsztaty dla dorosłych i nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku VAT następujących usług: bilety na spektakle, spektakle online, słuchowiska w formie udostępniania plików mp3 do pobrania, wydarzenia teatralne dla dzieci (w zakresie w jakim dokonują Państwo sprzedaży biletów na spektakle),szkolenia dla dorosłych, konsultacje z autoprezentacji, coachingi.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

16 lutego 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 10 lutego 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT usług świadczonych w ramach prowadzonej działalności Fundacji. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 18 kwietnia 2022 r. (wpływ 20 kwietnia 2022 r.) oraz pismem z 10 maja 2022 r. (wpływ 13 maja 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Fundacja pod nazwą Fundacja (…) działa od 2007 r. Nadzór nad Fundacją sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Celami statutowymi Fundacji są:

1.  działanie na rzecz rozwoju kultury i sztuki,

2.  wspieranie rozwijających się artystów,

3.  propagowanie nowatorskiej twórczości artystycznej z różnych dziedzin,

4.  tworzenie płaszczyzn wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi sztuką, oraz animacją kultury,

5.  wspieranie rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży,

6.  działanie w zakresie oświaty i wychowania,

7.  pomoc społeczna.

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

1.  współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji,

2.  organizowanie wydarzeń artystycznych (takich jak: spektakle teatralne, festiwale, wystawy, koncerty i inne),

3.  organizowanie przedsięwzięć edukacyjnych, edukacyjno-wychowawczych i profilaktycznych,

4.  prowadzenie działalności wydawniczej,

5.  prowadzenie działalności kinematograficznej,

6.  współpracę z wszelkimi osobami i instytucjami o podobnych celach działania,

7.  inne działania realizujące cele statutowe.

Działania te mogą być realizowane w formie działalności statutowej odpłatnej.

Bieżąca działalność Fundacji pokrywana jest z dotacji, subwencji, grantów, darowizn, dochodów ze zbiórek i imprez publicznych w ramach działalności odpłatnej Fundacji. W praktyce kluczowe znaczenie dla finansowania działalności Fundacji ma pozyskiwanie dotacji w konkursach (…) czy innych podobnych konkursach. W zależności od typu pozyskanej dotacji i zasad jej udzielenia, Fundacja wykonuje zadanie, np. prowadzenia warsztatów, za uczestnictwo w których np. dzieci nie wnoszą żadnej odpłatności. Niekiedy zasady otrzymanej dotacji pozwalają Fundacji na sprzedaż biletów na spektakl po określonych cenach. Fundacja może też dokonać odsprzedaży stworzonego w ramach swojej działalności spektaklu do innej placówki kulturalnej.

Fundacja w ramach odpłatnej działalności statutowej dokonuje następującej sprzedaży:

1.bilety na spektakle,

2.   spektakle online - platformy: (…) i inne (sprzedawany jest dostęp do spektaklu online),

3.   spektakle na żywo (wyjazdowe albo też na miejscu - w przestrzeni teatralnej wynajmowanej przez Fundację),

4.   słuchowiska - przez platformy (…) i inne (sprzedawany jest dostęp do słuchowiska online lub możliwość pobrania na własność słuchowiska w formie pliku mp3),

5.   piosenki - przez platformę (…) (sprzedawany jest dostęp do piosenek online),

6.   realizacja słuchowisk (realizacja słuchowiska na zlecenie podmiotów zewnętrznych, np. firm),

7.   warsztaty dla dzieci,

8.   wydarzenia teatralne dla dzieci,

9.   warsztaty/szkolenia dla dorosłych,

10. konsultacje z autoprezentacji,

11. coachingi.

Fundacja nie osiąga w sposób systematyczny zysków z działalności, a w przypadku osiągnięcia zysków są one przeznaczane w całości na kontynuację realizacji celów statutowych.

Fundacja aktualnie korzysta ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Z punktu widzenia Fundacji istotne jest, aby działalność jej jak najdłużej mogła pozostawać objęta tym zwolnieniem, gdyż zwolnienie sprzedawanych np. biletów z VAT umożliwi jej pełniejszą realizację celów statutowych (usługi kulturalne Fundacji będą dostępne w szerszym stopniu, Fundacja pełniej i szerzej będzie w stanie wykonać swoją działalność statutową). Możliwość korzystania ze zwolnienia (oszczędność w zakresie VAT) pozwala na wkład finansowy w dotowane projekty, którego Fundacja nie byłaby w stanie zapewnić inaczej.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu stanu faktycznego

Ustawa o działalności pożytku publicznego w art. 3 stwierdza, że działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez organizacje pozarządowe w sferze zadań publicznych określonych w ustawie. Organizacjami pozarządowymi są z kolei m.in. niedziałające w celu osiągnięcia zysku osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia.

Sfera zadań publicznych obejmuje zadania w zakresie:

podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;

‒   nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;

‒   działalności na rzecz dzieci i młodzieży, w tym wypoczynku dzieci i młodzieży;

‒   kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Działania Fundacji mieszczą się w powyższym zakresie.

Fundacja realizuje swoje cele poprzez:

1.współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji,

2.   organizowanie wydarzeń artystycznych (takich jak: spektakle teatralne, festiwale, wystawy, koncerty i inne),

3.   organizowanie przedsięwzięć edukacyjnych, edukacyjno-wychowawczych i profilaktycznych,

4.   prowadzenie działalności wydawniczej,

5.   prowadzenie działalności kinematograficznej,

6.   współpracę z wszelkimi osobami i instytucjami o podobnych celach działania,

7.   inne działania realizujące cele statutowe.

Fundacja w ramach odpłatnej działalności statutowej dokonuje następującej sprzedaży -rodzaje usług wskazane we wniosku wraz z opisem i informacją o tym, w jaki sposób przejawia się działalność kulturalna w przypadku danej usługi:

1.Bilety na spektakle

Fundacja od 14 lat prowadzi autorski, kameralny Teatr (…), który działa na (…) przede wszystkim dzięki dotacjom z (…). Wpływ z biletów na pokazy to wkład finansowy Fundacji w dany dotowany projekt. Teatr (…) realizuje autorskie scenariusze zakorzenione społecznie głównie na kameralnej scenie w (…) (50 miejsc na widowni). Wszystkie Państwa spektakle wynikają z głębokiej refleksji nad współczesną, zmieniającą się rzeczywistością społeczną, a tym samym wychodzą naprzeciw sprawom, które są równie ważne dla Widzów, jak i dla Państwa. Państwa Widzowie doceniają kameralność i intymność Państwa Teatru, tematy związane z ich codziennym życiem, aktorstwo na wysokim poziomie, dobrą muzykę, teksty zapewniające zarówno śmiech, jak i wzruszenie. Dzięki kameralnej sali ich reakcje są odczuwalne dla stojących kilka metrów przed nimi aktorów. Fundacja współpracuje z cenionymi, znanymi aktorami (m.in. (…)), którzy realizują projekty w Teatrze (…) za niższe (niekomercyjne) stawki, widząc dużą wartość w działalności Fundacji. Dzięki temu cena biletów jest przystępna (max. 60 zł), pozwalająca na wyjście do teatru tak często, jak Państwa Widzowie zechcą. Na każdy spektakl rozdają Państwo też pulę darmowych zaproszeń.

Działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Upowszechnianie kultury to podejmowanie i inicjowanie wszelkich działań (w tym w obszarze edukacji kulturalnej), zmierzających do rozwijania potrzeb i zainteresowania kulturą. Łączy się to z popularyzacją kultury i udostępnianiem jej (dostęp do kultury). W kontekście działania podmiotów w sferze kultury odbywa się to poprzez tworzenie oferty kulturalnej skierowanej do różnych grup odbiorców.

Wszystkie wymienione przez Fundację typy usług od pkt 1 do 11 polegają na tworzeniu i upowszechnianiu kultury duchowej obejmującej zasadniczo sztuki teatralne i kulturę języka (w tym przejawia się działalność kulturalna w przypadku działań od 1 do 11).

Główne dziedziny kultury mogą obejmować kulturę materialną: tj. wytwory człowieka, technika i umiejętności praktyczne ale też kulturę duchową, tj. wierzenia, wiedza, literatura i wszelkiego rodzaju piśmiennictwo, sztuka, w tym: sztuki plastyczne, teatr, muzyka, film a także wszystko co należy do wytworów umysłu, na przykład filozofia. Można też wyróżnić kulturę języka/kulturę słowa: umiejętność sprawnego posługiwania się językiem i operowania nim zgodnie z normami.

Spektakle teatralne niewątpliwie stanowią dziedzinę kultury, upowszechniają wśród młodszych i starszych widzów uczestnictwo w życiu kulturalnym. Teatr pomaga w rozwijaniu ekspresji twórczej, rozwija zainteresowanie literaturą, kształtuje umiejętności posługiwania się językiem ojczystym w zakresie mówienia oraz recytacji poezji, wyrażania przeżyć, nastrojów, emocji, rozbudza wyobraźnię sceniczną i scenograficzną, uwrażliwia na sztukę, pomaga w kształtowaniu twórczej osobowości, kształtuje podstawowe zasady i nawyki społecznego współżycia.

Jeśli chodzi o odbiorców usług Fundacji - regularnie badają Państwo swoją widownię i znają jej specyfikę. Pod względem wieku podstawową grupą Odbiorców Państwa spektakli stanowią współcześni 30-50-latkowie, ale z Państwa oferty korzystają także studenci i seniorzy. Państwa Widzowie to ludzie z reguły wykształceni, intensywnie pracujący, żyjący w pośpiechu, realizujący w życiu wiele zadań, obciążeni obowiązkami, poszukujący możliwości osobistego rozwoju, potrzebujący zatrzymania i refleksji nad otaczającą ich rzeczywistością. Ponad połowa Państwa Widzów to kobiety, które w Państwa Teatrze (którego Twórczyniami są również głównie kobiety) odnajdują interesujące je wątki i problematykę. Dużą część Państwa widowni stanowią współcześni Rodzice.

Celem świadczonych usług jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Odpłatność za usługi te ponosi zwyczajowo: Teatr (…) (produkcje spektakli oraz ich eksploatacja) funkcjonuje dzięki dotacjom z Biura Kultury (…), świadczenia pieniężne od odbiorców są wkładem finansowym w projekt.

2.Spektakle online - platformy: (…) i inne (sprzedawany jest dostęp do spektaklu online)

Platforma (…) została stworzona przez Fundację dzięki dofinansowaniu z Biura Edukacji (…) podczas trwania pandemii, po to żeby udostępniać dzieciom i rodzicom program zajęć twórczych, który mogli realizować wspólnie podczas lockdownu, pt. (…). Dzięki platformie Fundacja również zaczęła udostępniać stworzone przez Fundację spektakle oraz słuchowiska dla dzieci (wszystkie wyprodukowane dzięki dotacjom miejskim). Na platformie można wykupić dostęp do spektakli (za stosunkowo niewielką kwotę - 24,99 zł/48 godzin) oraz pobrać słuchowiska tworzone przez profesjonalnych twórców dla przedszkolaków (cena 5-7 zł za słuchowisko).

Odbiorcami spektakli są zwyczajowo widzowie często nie mający możliwości wybrania się do teatru (ze względu na miejsce zamieszkania lub sytuację życiową). Odbiorcami repertuaru dla dzieci, są głównie dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, spędzające czas w domu, którym rodzice chcą zapewnić dostęp do kultury, mimo niemożliwości w danym momencie uczestniczenia w życiu kulturalnym bezpośrednio (na żywo).

Celem świadczonych usług jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Odnośnie odpłatności za usługi - Platforma (…) prowadzona przez Fundację utrzymywana jest dzięki dotacjom jakie otrzymuje Fundacja, płatności dokonują odbiorcy i w dużej mierze stanowią wkład finansowy Fundacji w dane projekty.

3.Spektakle na żywo (wyjazdowe albo też na miejscu - w przestrzeni teatralnej wynajmowanej przez Fundację)

Czasami Fundacja w ramach odpłatnej działalności statutowej sprzedaje pokaz danego spektaklu w innej przestrzeni (np. do Domów Kultury) lub jako pokaz zamknięty dla danej grupy zorganizowanej. Wówczas organizator kupujący taki pokaz decyduje czy pokaz jest biletowany i w jaki sposób, Fundacja natomiast z góry określa kwotę za taki pokaz. Kwota ta jednakże stanowi równowartość pokrycia honorariów artystów, obsługi technicznej oraz przewozu scenografii.

Odbiorcami spektakli wyjazdowych są zazwyczaj Widzowie związani z miejscem, gdzie spektakl jest zapraszany, często są to osoby z utrudnionym dojściem do placówek kulturalnych, takich jak teatr (np. ze względu na odległość miejsca zamieszkania). Czasami odbiorcami są grupy zorganizowane w ramach wydarzeń zorganizowanych przez daną jednostkę organizacyjną (firma/szkoła/itp.).

Celem świadczonych usług jest upowszechnianie uczestnictwa wżyciu kulturalnym.

Odpłatność za usługi te ponosi zwyczajowo Organizator zakupujący od Fundacji dany pokaz.

4.Słuchowiska - przez platformy (…) i inne - sprzedawany jest dostęp do słuchowiska Online lub możliwość pobrania na własność słuchowiska w formie pliku mp3)

Słuchowiska dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym Fundacja tworzy od kilku lat współpracując ze znanymi twórcami (m.in. (…)) w ramach projektów dotowanych z Biura Edukacji (…). Słuchowiska możliwe są do pobrania na własność z platformy (…) za niewielką opłatą (5-7 zł), a część z nich również bezpłatnie udostępniona jest na (…) prowadzonym przez Fundację.

Odbiorcami słuchowisk są zwyczajowo dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak również ich rodzice i całe rodziny. Z informacji zwrotnej wiedzą Państwo, że Państwa słuchowiska są swego rodzaju „przeżyciem artystycznym” dla całych rodzin, które wspólnie słuchają i śpiewają piosenki z bajek.

Celem świadczonych usług jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym, rozpowszechnianie „teatru słuchanego”, jako alternatywy do spędzania czasu przez dzieci przed ekranem.

Odpłatność za usługi te ponosi zwyczajowo odbiorca pobierający słuchowisko z platformy. Wpływy ze sprzedaży słuchowisk często stanowią wkład finansowy Fundacji w dany projekt, w ramach którego udało się słuchowisko zrealizować. Część słuchowisk również dostępna jest bezpłatnie na kanale (…), jednakże rodzice zwracali się do Fundacji z prośbą umożliwienia zakupu plików w formie mp3, tak aby była możliwość odsłuchiwania offline.

5.Piosenki - przez platformę (…) (sprzedawany jest dostęp do piosenek online)

Ponieważ Teatr (…) prowadzony przez Fundację, specjalizuje się m.in. w formie kameralnego musicalu, w ramach współpracy z muzykami i wokalistami powstało kilka albumów muzycznych udostępnianych (na okres bezterminowy) na platformie (…) za kwotę 19,99 zł. Albumy najczęściej powstawały dzięki wolontariackiej pracy artystów.

Odbiorcami stworzonych przez Fundację albumów muzycznych są zazwyczaj Widzowie Teatru (…), którzy chcą posłuchać wokalistów współpracujących z Teatrem w innym, wartościowym i ambitnym repertuarze.

Celem świadczonych usług jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym.

Odpłatność za usługi te ponoszą zwyczajowo Odbiorcy opłacający dostęp do danego albumu muzycznego.

6.Realizacja słuchowisk (realizacja słuchowiska na zlecenie podmiotów zewnętrznych, np. firm)

Fundacja realizuje słuchowiska głównie dzięki dotacjom z (…), które zyskały nie tylko szerokie grono wielbicieli wśród dzieci i rodziców, ale również zostały docenione na wielu konkursach. Ideą słuchowisk jest to, aby nie tylko były one wartościowe pod względem merytorycznym (wszystkie treści są konsultowane z psychologami dziecięcymi z Ośrodka Psychologicznego (…)), bliskie dzieciom językowo, ale również prezentowały wysoki poziom artystyczny i rozwijały estetykę teatralną u najmłodszych. Dlatego też realizatorami Państwa słuchowisk są profesjonalni twórcy teatralni, do każdego słuchowiska powstaje autorski scenariusz i muzyka. Fundacja chcąc poszerzać tę działalność w ramach edukacji artystycznej, chciałaby też współpracować z podmiotami zewnętrznymi w ramach odpłatnej działalności statutowej.

Odbiorcami realizowanych przez Państwa słuchowisk są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jak również ich rodzice i całe rodziny. Realizacja słuchowisk na zlecenie również nie ma wymiaru komercyjnego (np. reklamowego), a wymiar społeczny, aby gromadzić dzieci i ich rodziny wokół wartościowej rozrywki, jaką jest „teatr słuchany”.

Celem świadczonych usług jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym, rozpowszechnianie „teatru słuchanego", jako alternatywy do spędzania czasu przez dzieci przed ekranem.

Płatność za realizację takiego słuchowiska ponosi zleceniodawca (firma/urząd).

7.Warsztaty dla dzieci

Fundacja prowadzi szeroko zakrojone działania w ramach edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży. Realizując warsztaty teatralne i teatralno-wyobraźniowe poszukują Państwo dotacji tak, aby zaproszone do współpracy placówki edukacyjne mogły brać udział w projektach bezpłatnie. Współpracowali Państwo do tej pory z kilkunastoma szkołami i kilkudziesięcioma przedszkolami. Placówki edukacyjne decydują się czasami na dokupienie dodatkowych warsztatów od Fundacji w ramach odpłatnej działalności statutowej. Koszt takich warsztatów zawiera w sobie niezbędne materiały, wynajem sali teatralnej (warsztaty zazwyczaj prowadzone są na scenie Teatru (…), który wynajmuje scenę od (…)) oraz honorarium prowadzących. Opłata ta dla placówek edukacyjnych jest duża i dołożenie do tego kosztu VATu, może spowodować że nie będzie możliwości eksploatowania warsztatów przez Fundację.

Odbiorcami warsztatów są dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, z placówek edukacyjnych lub są to grupy, do których odbywa się otwarta rekrutacja.

Celem świadczonych usług jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym wśród dzieci, stawianie dzieci nie tylko w roli odbiorcy, ale również twórcy teatralnego, a tym samym przygotowywanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Warsztaty prowadzą Państwo w ramach dotowanych projektów z (…), są opłacane one przez placówki edukacyjne (w ramach finansów na kulturę lub z pieniędzy Rady Rodziców) lub przez indywidualnych uczestników.

8.Wydarzenia teatralne dla dzieci

Fundacja w ramach prowadzonej przez siebie edukacji kulturalnej posiada również w repertuarze interakcyjny spektakl dla dzieci, który eksploatuje na żywo, jak również (razem z warsztatami) online (działanie głównie podczas lockdown). Na wydarzenia zapraszają Państwo grupy zorganizowane z placówek edukacyjnych. Fundacja stara się o dotacje umożliwiające dzieciom wziąć udział w wydarzeniach za darmo, ale również sprzedaje wydarzenia w ramach odpłatnej działalności statutowej - w formie biletów lub sprzedaży warsztatów.

Odbiorcami wydarzeń teatralnych są dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (grupy zorganizowane - klasy/grupy przedszkolne lub indywidualni widzowie).

Celem świadczonych usług jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym wśród dzieci i rodziców, ale również poprzez interakcyjną formę naszych wydarzeń, stawianie dzieci nie tylko w roli odbiorcy, ale również twórcy teatralnego, a tym samym przygotowywanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze.

Jeśli chodzi o finansowanie, wydarzenia teatralne prowadzą Państwo w ramach dotowanych projektów z (…), są opłacane one przez placówki edukacyjne (w ramach finansów na kulturę lub z pieniędzy Rady Rodziców) lub przez indywidualnych odbiorców (bilety na spektakle).

9.Warsztaty/szkolenia dla dorosłych

Fundacja prowadzi warsztaty dla dorosłych (głównie nauczycieli) w ramach współpracy z (…), prowadząc szkolenia z zakresu edukacji kulturalnej dla dzieci (w ramach odpłatnej działalności statutowej). Również prowadzą Państwo warsztaty teatralne dla dorosłych (amatorskie grupy teatralne) oraz warsztaty z autoprezentacji scenicznej w ramach odpłatnej działalności statutowej.

Odbiorcami warsztatów/szkoleń dla dorosłych są głównie nauczyciele pracujący z dziećmi w ramach edukacji kulturalnej (nauczyciele szkolni/przedszkolni/instruktorzy teatralni), jak również indywidualne osoby biorące udział w amatorskich grupach teatralnych funkcjonujących przy Teatrze (…).

Odbiorcami też są grupy zorganizowane (przez dane firmy) szkolące się w temacie występów scenicznych.

Celem świadczonych usług jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym poprzez uczenie nauczycieli i instruktorów metod pracy twórczej z dziećmi oraz upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym wśród dorosłych, poprzez stawianie uczestników w roli nie tylko odbiorców, ale i twórców teatralnych.

Odpłatność za usługi te ponosi zwyczajowo organ zlecający ((…)/firma/itp.) lub indywidualni uczestnicy.

10.Konsultacje z autoprezentacji

Fundacja prowadzi indywidualne konsultacje z autoprezentacji czyli pracy na scenie, w ramach odpłatnej działalności statutowej. Konsultacje prowadzone są przez aktorów współpracujących z Teatrem (…) prowadzonym przez Fundację.

Odbiorcą tych usług są zwyczajowo indywidualni uczestnicy szkolący się w temacie występów scenicznych.

Celem świadczonych usług jest podnoszenie kompetencji autoprezentacyjnych osób występujących publicznie.

Odpłatność za usługi te ponosi zwyczajowo uczestnik.

11.Coachingi

Fundacja prowadzi coachingi i superwizje pracy teatralnej z dziećmi dla nauczycieli głównie w ramach współpracy z (…) (w ramach odpłatnej działalności statutowej).

Odbiorcami coachingów są głównie nauczyciele/instruktorzy pracujący z dziećmi w ramach edukacji kulturalnej, konsultujący swoją pracę i poszukujący optymalnych metod pracy twórczej.

Celem świadczonych usług jest podnoszenie kompetencji kulturalnych osób pracujących z dziećmi w dziedzinie edukacji kulturalnej.

Odpłatność za usługi te ponosi zwyczajowo organ zlecający (np. (…))

Fundacja pragnie podkreślić, że jest podmiotem nie osiągającym w sposób systematyczny zysków z podejmowanej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia, zyski są przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług kulturalnych.

W art. 43 ust. 19 ustawy o VAT mowa jest o tym, że zwolnienie dla usług kulturalnych nie ma zastosowania do:

1)usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach;

2)wstępu:

a)na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego,

b)do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych,

c)do parków rekreacyjnych, na plaże i do innych miejsc o charakterze kulturalnym;

3)wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą;

4)usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach;

5)działalności agencji informacyjnych;

6)usług wydawniczych;

7)usług radia i telewizji, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 34;

8)usług ochrony praw.

M.in. właśnie w kontekście poprawnego zrozumienia tego wyłączenia Fundacja zadaje we wniosku pytanie o możliwość skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT.

Fundacja zamieszcza własne komentarze (stanowisko) dotyczące związku działań Fundacji z poszczególnymi punktach tego wyłączenia ze zwolnienia:

1)usługi związane z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach - zasadniczo Fundacja nie zajmuje się filmami i nagraniami, nie świadczy usług ściśle dotyczących filmów i nagrań (choć może oczywiście sprzedawać nagrania, realizować na zlecenia nagrania spektakli);

2)  wstęp:

a)na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego - Fundacja nie prowadzi sprzedaży biletów wstępu na spektakle na zasadzie podmiotu komercyjnego, sprzedaż biletów Fundacji związana jest z realizacją celów z zakresu działalności statutowej, Fundacja ma też wątpliwość (nie jest pewna), czy można mówić tu o spektaklach w zakresie twórczości artystycznej, skoro np. wstępy na spektakle nie są związane z osiąganiem zysków, a nawet gdyby jakieś zyski w ramach Fundacji zostały wygenerowane, są one w całości przeznaczane na działalność z zakresu kultury - wobec czego zdaniem Fundacji wstępy, o których mowa w tym wyłączeniu nie są wstępami na spektakle sprzedawanymi przez Fundację,

b)do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych - Fundacja nie prowadzi takiej działalności,

c)do parków rekreacyjnych, na plaże i do innych miejsc o charakterze kulturalnym -Fundacja nie prowadzi takiej działalności;

3)    wstęp oraz wypożyczanie wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą - Fundacja nie prowadzi takiej działalności, chyba, że jednak należy platformę (…) rozumieć, jako element wypożyczania i wstępu, jednak z uwagi na to, że wstępy nie są związane z osiąganiem zysków, a nawet gdyby jakieś zyski w ramach Fundacji zostały wygenerowane, są one w całości przeznaczane na działalność z zakresu kultury - wobec czego zdaniem Fundacji wstępy, o których mowa w tym wyłączeniu nie są wstępami do platformy (…) sprzedawanymi przez Fundację;

4)   usługi związane z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach - Fundacja nie prowadzi sprzedaży usług produkcji nagrań na zasadach studia typowo komercyjnego, sprzedaż nagrań Fundacji związana jest z realizacją celów z zakresu działalności statutowej, Fundacja może jednak na zlecenie firm produkować nagrania np. słuchowisk dla dzieci;

5)   działalność agencji informacyjnych - Fundacja nie prowadzi takiej działalności;

6)   usługi wydawnicze - Fundacja nie prowadzi takiej działalności;

7)   usługi radia i telewizji - Fundacja nie prowadzi takiej działalności;

8)   usługi ochrony praw - Fundacja nie prowadzi takiej działalności.

Nie są Państwo jednostką objętą systemem oświaty, są Państwo Fundacją zajmującą się działalnością z dziedziny kultury.

Nie mają Państwo statusu uczelni, jednostki naukowej PAN lub instytutu badawczego 

Usługi; 9. warsztatów/ szkoleń dla  dorosłych (w przypadku szkoleń z zakresu edukacji kulturalnej dla dzieci), 10. konsultacji z autoprezentacji, 11. coachingów są związane z kształceniem czy wychowywaniem. Mogą one dotyczyć prawidłowej emisji głosu, zdolności prezentacji, zdolności do wygłaszania przemówień publicznych, rozwijania umiejętności aktorskich, etc. Trudno jest Państwu natomiast jednoznacznie wskazać, czy są to usługi z zakresu kształcenia i wychowania, o których mowa w ustawie o VAT. Fundacja wykonuje te usługi w zakresie związanym ze swoją podstawową misją, tj. krzewieniem kultury, nie zaś ściśle jako jednostka zajmująca się kształceniem (np. szkoły, uczelnie wyższe).

Warsztaty/szkolenia dla dorosłych realizują Państwo niekiedy dla firm/grup zewnętrznych, które nabywają je od Fundacji, ale Fundacja nie wystawia z tego tytułu np. zaświadczeń o ukończeniu kursów, potwierdzających konkretne umiejętności. Nie zatrudniają Państwo typowo pedagogów, osób układających np. sztywne ścieżki kształcenia w konkretnych kierunkach. Układane przez Państwa plany zajęć np. z zakresu poprawy umiejętności prezentacji w trakcie przemówień publicznych, poprawy emisji głosu, poprawy umiejętności aktorskich są dostosowywane do konkretnych osób, grup osób, instytucji, firm, które wyrażają zainteresowanie Państwa ofertą.

Sądzą Państwo, że usługi:  9. warsztatów/szkoleń dla dorosłych (w przypadku szkoleń z zakresu edukacji kulturalnej dla dzieci), 10. konsultacji z autoprezentacji, 11. coachingów nie są typowym szkoleniem będące kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem zawodowym, gdyż nie to jest zasadniczym celem działalności Fundacji, aby świadczyć usługi związane z całościowym kształceniem w kierunku wykonywania odpowiedniego zawodu. Fundacja nie prezentuje swojej oferty jako związanej z kształceniem zawodowym. Nie ma jednak wątpliwości, że wiedza i umiejętności nabyte na warsztatach, w ramach coachingu czy konsultacji są wykorzystywane w pracy zawodowej poszczególnych uczestników i mogą być im pomocne w celu zmiany zawodu albo rozpoznania własnych kwalifikacji do wykonywania konkretnego zawodu. Np. warsztaty z emisji głosu mogą być przydatne księżom (głoszenie kazań), aktorom, początkującym aktorom, spikerom, osobom pracującym w radiu, nauczycielom.

Fundacja współpracuje z (…) prowadząc dla nauczycieli warsztaty z dziedziny edukacji kulturalnej Fundacja nie wystawia żadnych zaświadczeń związanych z uczestnictwem w zajęciach, ale wedle Państwa wiedzy (…) za udział w warsztatach Fundacji wystawia nauczycielom uczestniczącym zaświadczenia i są to zaświadczenia związane z kształceniem zawodowym.

Z zasady nie potrzeba posiadać żadnych potwierdzonych kwalifikacji, aby uczestniczyć w warsztatach Fundacji. Fundacja nie ma ścisłej grupy docelowej w zakresie coachingów, warsztatów, konsultacji. Fundacja nie weryfikuje np. czy uczestnicy stawiający się na zajęcia posiadają np. uprawnienia do wykonywania określonego zawodu ani nie pozyskuje od nich oświadczeń, że pracują na określonym stanowisku Natomiast pewne grupy docelowe mogą posiadać odbiorcy usług Fundacji, jak np. ów (…) (odbiorcy (…) to nauczyciele z (…)).

W Państwa ocenie nabyte w trakcie warsztatów, szkoleń, coachingów umiejętności mogą być związane bezpośrednio z zawodem uczestników, choć nie zawsze musi być to regułą. Umiejętności, np. wypowiadania się publicznie, mogą być niezbędne dla akademików, nauczycieli, prezesów firm, przedstawicieli handlowych. W sposób pośredni mogą one jednak pomagać np. pozostałym pracownikom firm (których obowiązki codzienne nie obejmują przemawiania do szerszego grona) czy innym uczestnikom zajęć. Dla niektórych uczestników obecność na zajęciach może być podyktowana chęcią rozwoju osobistego, nabywaniem umiejętności występowania na scenie, autoprezentacji, mimo, że ich obecne obowiązki zawodowe nie wymagają tego typu umiejętności. Fundacja nie skupia się przy wykonywaniu tych szkoleń, coachingów, konsultacji na weryfikacji związku rozwijanych umiejętności z zawodem uczestnika Wychodzi z założenia, że osoby uczestniczące dobrowolnie biorą udział w zajęciach, gdyż widzą w tym cel, którym często zapewne jest awans zawodowy, rozwój umiejętności przydanych w zawodzie, ale nie zawsze celem dla uczestnika musi być tylko rozwój związany z kształceniem zawodowym, związany z daną branżą.

Wszystkie zajęcia warsztaty/coachingi i konsultacje dostosowywane są do branży uczestników programem, ale prowadzone są dla różnych grup zawodowych (nauczycieli/branży IT/instruktorów teatralnych), jak również indywidualnych uczestników konsultacji (wedle potrzeby od przedstawicieli handlowych, przez prezesów firm, programistów, księży, standuperów do osób występujących w mediach).

Także zarówno warsztaty, konsultacje, coachingi mogą być przydatne w tych wszystkich zawodach. Formuła warsztaty/ konsultacji/coachingu zależy tylko od preferencji klienta, wielkości grupy, lokalizacji, w której odbywają się zajęcia. Formuła jest dobierana w zależności od rodzaju zadania.

W Państwa ocenie, jak w przytaczanych wyżej przykładach, zarówno warsztaty, konsultacje, coachingi mogą mieć związek z wykonywaniem zawodów uczestników. Trudno byłoby stwierdzić, że dla każdego z uczestników posiadanie tych kwalifikacji jest niezbędne. Fundacja nie weryfikuje od tej strony potrzeb rozwoju zawodowego uczestników. Fundacja nie wystawia też dokumentów, które potwierdzają określone kwalifikacje. Mają Państwo jedynie wiedzę, jak wspomniano wyżej, że (…) za udział w warsztatach Fundacji wystawia nauczycielom uczestniczącym zaświadczenia i są to zaświadczenia związane z kształceniem zawodowym.

Fundacja nie prowadzi szkoleń, coachingów, konsultacji w ściśle określonych formach i na zasadach wynikających, narzuconych odrębnymi przepisami. Uczestnicy dobrowolnie zamawiają zajęcia i uczestniczą w tych zajęciach. Fundacja ma dowolność kształtowania zakresu zajęć, zgodnie z najlepszym doświadczeniem zawodowym prowadzących i oczekiwaniami uczestników.

Fundacja nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, ani nigdy nie występowała z wnioskiem o uzyskanie takich akredytacji.

Fundacja nie prowadzi tej działalności w ramach projektów dotowanych tylko w ramach odpłatnej działalności statutowej. Fundacja nie pozyskuje dotacji ze środków np. z budżetu UE na prowadzenie swojej działalności. Z punktu widzenia Fundacji to, czy usługę kupuje urząd miasta (w tym np. (…), który jest placówką samorządową), firma prywatna czy osoba indywidualna, to nie ma dla Fundacji znaczenia.

Fundacja nie pozyskuje też od osób nabywających usługi informacji, jak sfinansowany jest zakup usługi (czy z dotacji czy z prywatnych środków). Nie są nam przedstawiane przez nabywców oświadczenia w tym zakresie ani też Fundacja nie wymaga przedstawiania takich informacji.

Pytanie

Czy wymieniona działalność Fundacji (11 powyższych typów działań w ramach odpłatnej działalności statutowej) może zostać zakwalifikowana jako zwolniona na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (w szczególności na podstawie pkt 33 dotyczącego zwolnienia dla usług w zakresie kultury), a poprzez to sprzedaż Fundacji w tym zakresie nie będzie wliczała się do limitu 200 tys. zł, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

W niniejszej sprawie kluczowe jest rozstrzygnięcie, które czynności wykonywane przez Fundacje pozostają co do zasady czynnościami opodatkowanymi (liczącymi się do limitu 200 tys. zł), a które z czynności będą potencjalnie podlegać zwolnieniu (wówczas nie wlicza się ich do tego limitu). Wynika to z faktu, że jak wskazuje treść art. 113 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), do limitu nie wlicza się m.in. „odpłatnej dostawy towarów i odpłatnego świadczenia usług, zwolnionych od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy o VAT”.

W niniejszym wypadku zastosowanie może mieć art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT, który ma charakter zwolnienia podmiotowo-przedmiotowego. Stosownie do treści tego przepisu, zwolnieniu podlegają między innymi usługi kulturalne świadczone przez „podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną”.

Zwolnione są zatem m.in. usługi kulturalne, jeżeli są świadczone przez następującą grupę podatników: podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną.

Przepis ten wprowadza wyraźne określenie zakresu podmiotowego. Przyjmuje bowiem, że zwolnienie usług w zakresie kultury może zostać zastosowane, jeżeli świadczącym są w szczególności następujące kategorie podmiotów:

a)  podmioty prawa publicznego

Ustawodawca nie odnosi się do tego czy podmioty prawa publicznego świadczące usługi kulturalne muszą być podmiotami, których podstawową działalnością jest działalność w zakresie kultury. Skoro takiego dookreślenia brak, to należy przyjąć, że zwolnienie usług kulturalnych dotyczy wszelkich usług kulturalnych świadczonych przez wszelkie podmioty prawa publicznego, a zatem także te, dla których wykonanie usług kulturalnych ma charakter incydentalny;

b)  inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym

Ustawodawca nie odnosi się do żadnych konkretnych odrębnych przepisów. W wyroku z 11 czerwca 2014 r. (I FSK 623/13) NSA uznał, że przykładem takich odrębnych przepisów jest ustawa z 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach. Zgodnie bowiem z art. 1 tej ustawy: „Fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności, takich jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami”. W ocenie sądu, w przypadku usług kulturalnych świadczonych przez fundację, której celem statutowym jest działalność kulturalna zastosowanie znajdzie zwolnienie, o którym mowa w omawianym przepisie. Podobnie w odniesieniu do fundacji NSA zdecydował także w wyroku z 4 marca 2014 r. I FSK 535/13, w którym podkreślił, że nie ulega wątpliwości, że ze zwolnienia, o którym mowa, mogą korzystać także podmioty spoza sektora publicznego. Sąd podkreślił, że wykładnia art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a odnosząca zakres zwolnienia tylko do publicznych instytucji kultury, miałaby na gruncie regulacji Dyrektywy VAT zbyt wąski charakter, zważywszy także na to, że celem wprowadzenia przedmiotowego zwolnienia było obniżenie kosztu dostępu do świadczeń w zakresie kultury dla ich konsumentów;

c)  inne podmioty wpisane do rejestru instytucji kultury prowadzonego przez określony podmiot („organizatora”)

Pojęcie „instytucji kultury” określa ustawa z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Zgodnie z art. 8 tej ustawy: „ministrowie oraz kierownicy urzędów centralnych organizują działalność kulturalną, tworząc państwowe instytucje kultury, dla których prowadzenie takiej działalności jest podstawowym celem statutowym”. Natomiast na podstawie art. 9 ust. 1 tej ustawy: „jednostki samorządu terytorialnego organizują działalność kulturalną, tworząc samorządowe instytucje kultury, dla których prowadzenie takiej działalności jest podstawowym celem statutowym”. Formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.

Ponadto, na podstawie art. 43 ust. 18 VATU, zwolnienie od podatku w przypadku usług wymienionych w ust. 1 pkt 33 lit. a stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tym przepisie, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Stanowisko powyższe w odniesieniu do fundacji znalazło potwierdzenie w interpretacji ogólnej Ministra Finansów z 23 kwietnia 2015 r. o sygn. PT1.8101.6.2015.KCO.PT1.130. Mowa w niej o tym, że pod pojęciem innych podmiotów uznanych na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT uznaje się również podmioty wymienione w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzące działalność pożytku publicznego tj. działalność w sferze zadań publicznych mieszczących się w pojęciu usług kulturalnych pod warunkiem, że podmioty te nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług. Podmioty prowadzące działalność pożytku publicznego, o których mowa w art. 3 to organizacje pozarządowe rozumiane jako niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia.

Zwolnione typy usług

Ustawa o VAT w art. 43 ust. 1 pkt 33 posługuje się określeniem „usług kulturalnych”, lecz jednocześnie nie precyzuje w żadnym miejscu co należy przez to rozumieć. Jak zarazem wynika ze stanowisk organów podatkowych, w tym zakresie należy się odwołać do wykładni funkcjonalnej (tj. rozumienia tego pojęcia przez inne niż ustawa o VAT akty prawne). W jednej z interpretacji (z 15 czerwca 2021 r. o sygn. 0114-KDIP4-2.4012.133.2021.2.KS), w ramach dokonania takiej wykładni organ wskazał, że: „W tym celu należy sięgnąć do ustawy (…) ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Co prawda definicja działalności kulturalnej w języku prawnym, skonstruowana w oparciu o powyższy akt prawny nie będzie pełna, jednak pozwoli na sprecyzowanie terminów „kultura” oraz „usługi kulturalne” (…). Jak wynika z powołanych powyżej przepisów (…), działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury”. Zatem co do zasady każda działalność polegająca na „tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury” będzie podlegała zwolnieniu z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT. Zarazem jednak, jak już wskazano, z art. 43 ust. 18 ustawy o VAT wynika, że działalność ta nie może nosić znamion systematycznie osiąganych zysków, a gdy te osiąga, muszą być one przeznaczone w pełni na kontynuację i doskonalenie świadczonych usług kulturalnych.

Fundacja dodatkowo wskazuje na konkluzje wynikające z interpretacji z 20 lipca 2020 r. o sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.371.2020.2.MSU, z 25 marca 2019 r. o sygn. 0111-KDIB3-2.4012.29.2019.2.AZ, z 27 marca 2018 r. o sygn. 0112-KDIL2-3.4012.10.2018.2.IP, z 20 lutego 2017 r. 1462-IPPP2.4512.974.2016.1.IZ czy z 18 listopada 2011 r. o sygn. ITPP1/443-1177/11/AT wspierające tezę o szerokim zakresie rozumienia usług kultury na gruncie ustawy o VAT.

Zdaniem Fundacji jej usługi (wymienione w stanie faktycznym 11 typów zadań wykonywanych w ramach działalności statutowej) stanowią usługi kultury w rozumieniu tych przepisów. Fundacja spełnia zatem przesłanki przedmiotowe i podmiotowe do zwolnienia ich z VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku VAT następujących usług: spektakle na żywo, słuchowiska online, piosenki, realizacja słuchowisk, warsztaty dla dzieci, wydarzenia teatralne dla dzieci (w zakresie w jakim nie sprzedają Państwo biletów wstępu), warsztaty dla dorosłych i nieprawidłowe w części dotyczącej zwolnienia od podatku VAT następujących usług: bilety na spektakle, spektakle online, słuchowiska w formie udostępniania plików mp3 do pobrania, wydarzenia teatralne dla dzieci (w zakresie w jakim dokonują Państwo sprzedaży biletów na spektakle), szkolenia dla dorosłych, konsultacje z autoprezentacji, coachingi..

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT,

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy;

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienie od podatku.

Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy;

Zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:

a)   podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,

b)   indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Jednocześnie stosownie do art. 43 ust. 17 ustawy;

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a, nie mają zastosowania do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, jeżeli:

  1. nie są one niezbędne do wykonania usługi podstawowej, zwolnionej zgodnie z ust. 1 pkt 18, 18a, 22-24, 26, 28, 29, 31, 32 i 33 lit. a lub
  2. ich głównym celem jest osiągnięcie dodatkowego dochodu przez podatnika, przez konkurencyjne wykonywanie tych czynności w stosunku do podatników niekorzystających z takiego zwolnienia.

W myśl art. 43 ust. 17a ustawy;

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 18a, 23, 26, 28, 29 i 33 lit. a, mają zastosowanie do dostawy towarów lub świadczenia usług ściśle związanych z usługami podstawowymi, dokonywanych przez podmioty świadczące usługi podstawowe.

Na podstawie art. 43 ust. 18 ustawy;

Zwolnienia, o których mowa w ust. 1 pkt 31, 32 i 33 lit. a, stosuje się, pod warunkiem że podmioty wykonujące czynności, o których mowa w tych przepisach, nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

Ponadto, zgodnie z art. 43 ust. 19 ustawy;

Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 33, nie ma zastosowania do:

1)   usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach;

2)   wstępu:

a)   na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego,

b)   do wesołych miasteczek, parków rozrywki, cyrków, dyskotek, sal balowych,

c)    do parków rekreacyjnych, na plaże i do innych miejsc o charakterze kulturalnym;

3)   wstępu oraz wypożyczania wydawnictw w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą;

4)   usług związanych z produkcją filmów i nagrań na wszelkich nośnikach;

5)   działalności agencji informacyjnych;

6)   usług wydawniczych;

7)   usług radia i telewizji, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 34;

8)   usług ochrony praw.

Analizując powołane wyżej regulacje dotyczące zwolnienia od podatku VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, w zakresie usług kultury zauważyć należy, że warunkiem zastosowania ww. zwolnienia od podatku jest spełnienie przesłanki o charakterze podmiotowym odnoszącej się do usługodawcy, jak również przedmiotowym, dotyczącym rodzaju świadczonych usług. Niespełnienie chociażby jednej z ww. przesłanek powoduje, że zwolnienie nie będzie miało zastosowania.

Odnosząc się do zwolnienia od podatku VAT wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy należy wskazać, że przepis ten stanowi odzwierciedlenie regulacji zawartych w art. 132 ust. 1 lit. n Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r., w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE 347 z 11.12.2006 str. 1 ze zm.), który stanowi, że;

Państwa członkowskie zwalniają od podatku od towarów i usług świadczenie niektórych usług kulturalnych, a także dostawę towarów ściśle z nimi związanych, przez podmioty prawa publicznego lub inne instytucje kulturalne uznane przez dane państwo członkowskie.

Należy podkreślić, że ustawodawca zwalnia od podatku usługi kulturalne świadczone przez ściśle określone grupy podmiotów. Polski prawodawca określił te podmioty, wymieniając je w ww. przepisie, jako: podmioty prawa publicznego; podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym; wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej; indywidualni twórcy i artyści wykonawcy, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzani w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Określając katalog podmiotów, które mogą na podstawie odrębnych przepisów zostać uznane za instytucje o charakterze kulturalnym, w rozumieniu cytowanego art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT, należy przywołać regulacje ustawy z 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (Dz.U. z 2020 r. poz. 194 ze zm.), definiujące pojęcie działalności kulturalnej jak i krąg podmiotów, które mogą tę działalność prowadzić.

Na podstawie art. 1 ust. 1 ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej:

Działalność kulturalna w rozumieniu niniejszej ustawy polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury.

W myśl art. 2 tej ustawy:

Formami organizacyjnymi działalności kulturalnej są w szczególności: teatry, opery, operetki, filharmonie, orkiestry, instytucje filmowe, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, ogniska artystyczne, galerie sztuki oraz ośrodki badań i dokumentacji w różnych dziedzinach kultury.

Art. 1 ust. 3 ww. ustawy stanowi, że:

Minister właściwy do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego może wspierać finansowo, w ramach mecenatu państwa, realizację planowanych na dany rok zadań związanych z polityką kulturalną państwa, prowadzonych przez instytucje kultury i inne podmioty nienależące do sektora finansów publicznych.

Zgodnie natomiast z art. 4 ust. 1 tej ustawy:

Osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, których podstawowym celem statutowym nie jest prowadzenie działalności kulturalnej, mogą prowadzić taką działalność w szczególności w formie klubów, świetlic, domów kultury i bibliotek.

Z powyższych przepisów wynika, że ustawa o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej dopuszcza świadczenie usług kultury przez inne podmioty niż podmioty prawa publicznego. Świadczy o tym treść art. 3 ust. 1 tej ustawy, w którym wskazano, że:

Działalność kulturalną mogą prowadzić osoby prawne, osoby fizyczne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej.

Mając to na uwadze uzasadnione jest przy określeniu katalogu ww. podmiotów również odwołanie się do treści ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. 2020 poz. 1057 ze zm.). W świetle bowiem art. 1 ust. 1 pkt 1 i art. 3 ust. 1 oraz art. 4 ust. 1 pkt 16 tej ustawy reguluje ona m.in. zasady prowadzenia działalności pożytku publicznego, gdzie działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona w sferze zadań publicznych określonych w ustawie, co w szczególności obejmuje zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

W art. 3 tej ustawy ustawodawca określa, kto prowadzi działalność pożytku publicznego. Są to organizacje pozarządowe rozumiane jako niebędące jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu ustawy o finansach publicznych, i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, którym odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną, w tym fundacje i stowarzyszenia.

Mając na uwadze charakter działalności pożytku publicznego (obejmujący m.in. zadania w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego) oraz dookreślenie zakresu podmiotowego dla tego typu działalności należy uznać, że działalność określona w ww. ustawie o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzona przez takie podmioty wpisuje się w przesłanki art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT, uprawniające do zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 1 ustawy z dnia 6 kwietnia 1984 r. o fundacjach (Dz. U. z 2021 r., poz. 2490, ze. zm.);

Fundacja może być ustanowiona dla realizacji zgodnych z podstawowymi interesami Rzeczypospolitej Polskiej celów społecznie lub gospodarczo użytecznych, w szczególności takich, jak: ochrona zdrowia, rozwój gospodarki i nauki, oświata i wychowanie, kultura i sztuka, opieka i pomoc społeczna, ochrona środowiska oraz opieka nad zabytkami. Fundacje mogą ustanawiać osoby fizyczne niezależnie od ich obywatelstwa i miejsca zamieszkania bądź osoby prawne mające siedziby w Polsce lub za granicą (art. 2 ust. 1 ww. ustawy).

Jak wynika z powołanych przepisów, pod pojęciem innych podmiotów uznanych na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym w rozumieniu art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy o VAT uznaje się również fundacje oraz podmioty wymienione w art. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie prowadzące działalność pożytku publicznego tj. działalność w sferze zadań publicznych mieszczących się w pojęciu usług kulturalnych pod warunkiem, że podmioty te nie osiągają w sposób systematyczny zysków z tej działalności, a w przypadku ich osiągnięcia są one przeznaczane w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług.

We wniosku podali Państwo informacje, z których wynika, że:

są Państwo Fundacją, której celami statutowymi są:

·działanie na rzecz rozwoju kultury i sztuki,

·wspieranie rozwijających się artystów,

·propagowanie nowatorskiej twórczości artystycznej z różnych dziedzin,

·tworzenie płaszczyzn wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi sztuką, oraz animacją kultury,

·wspieranie rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży,

·działanie w zakresie oświaty i wychowania,

·pomoc społeczna;

realizują Państwo swoje cele poprzez:

·współpracę z władzami samorządowymi, rządowymi i organizacjami pozarządowymi w zakresie wymienionym w celach działania Fundacji,

·organizowanie wydarzeń artystycznych (takich jak: spektakle teatralne, festiwale, wystawy, koncerty i inne),

·organizowanie przedsięwzięć edukacyjnych, edukacyjno-wychowawczych i profilaktycznych,

·prowadzenie działalności wydawniczej,

·prowadzenie działalności kinematograficznej,

·współpracę z wszelkimi osobami i instytucjami o podobnych celach działania,

·inne działania realizujące cele statutowe;

działania Państwa Fundacji mieszczą się w zakresie działalności organizacji pozarządowych w sferze zadań publicznych,

nadzór nad Państwa Fundacją sprawuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z opisu sprawy wynika, że są Państwo fundacją, której celem statutowym jest działalność kulturalna. Zatem Państwa Fundację należy uznać za podmiot uznany na podstawie odrębnych przepisów za instytucję o charakterze kulturalnym, a więc w analizowanym przypadku spełniona jest przesłanka podmiotowa określona w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.

W następnej kolejności należy zbadać, czy odpłatne świadczenie usług oraz odpłatna dostawa towarów opisane we wniosku spełniają przesłankę przedmiotową do zastosowania zwolnienia  przewidzianego  w art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.

Ustawa nie podaje definicji pojęcia „usług kulturalnych”. Jego znaczenie należy zatem ustalić na podstawie dostępnej metody wykładni. W prawie podatkowym pierwszorzędne znaczenie ma wykładnia językowa. Zatem zgodnie z jej regułami, odnosząc się do znaczenia terminu „usługi kulturalne” w języku potocznym, możemy stwierdzić, że pod pojęciem tym kryją się usługi odnoszące się do kultury, w zakresie kultury itp. Natomiast kultura to „całokształt materialnego  i duchowego dorobku ludzkości, a także ogół wartości, zasad i norm współżycia przyjętych przez dane zbiorowości; wszystko to, co powstaje dzięki pracy człowieka, co jest wytworem jego myśli i działalności. Kultura dzieli się na: materialną, której zakres pokrywa się z pojęciem cywilizacja, i duchową – ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, nauki, moralności funkcjonujących w postaci dzieł artystycznych, wierzeń, obyczajów, a także uznanych wartości, takich jak: prawda, sprawiedliwość, wolność, równość itp.” (Roman Smolski, Marek Smolski, Elżbieta Helena Stadtműller „Słownik Encyklopedyczny Edukacja Obywatelska” Wydawnictwo Europa, Warszawa 1999). Encyklopedia Popularna w haśle „kultura” podaje, że jest to „całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości gromadzony, utrwalany i wzbogacany w ciągu jej dziejów, przekazywany z pokolenia na pokolenie; w skład tak pojętej kultury wchodzą nie tylko wytwory materialne i instytucje społeczne, ale także zasady współżycia społecznego, sposoby postępowania, wzory, kryteria ocen estetycznych i moralnych przyjęte w danej zbiorowości i wyznaczające obowiązujące zachowania” (Encyklopedia Popularna PWN, Wydanie XV, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa 1982).

Przez potoczne rozumienie pojęcia „kultura” możemy zatem uznać całokształt wytworów materialnych i umysłowych społeczności.

Zgodnie z regułami wykładni prawa, w sytuacji gdy wykładnia językowa nie przynosi oczekiwanych rezultatów, wskazanym jest sięgniecie do wykładni systemowej oraz funkcjonalnej. Wykładnia systemowa pozwala na ustalenie zakresu rozumienia pojęcia w znaczeniu w jakim posługują się nim inne akty prawne należące do systemu prawa (wykładnia systemowa zewnętrzna). W tym celu należy sięgnąć do ustawy wprost lub pośrednio odnoszącej się do działalności prowadzonej w sferze kulturalnej, tj. ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Co prawda definicja działalności kulturalnej w języku prawnym, skonstruowana w oparciu o powyższy akt prawny nie będzie pełna, jednak pozwoli na sprecyzowanie terminów „kultura” oraz „usługi kulturalne” na potrzeby niniejszej interpretacji.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Właściwym więc wydaje się przyjęcie, że kultura to ogół wytworów i osiągnięć z dziedziny sztuki, funkcjonujących w postaci np. dzieł artystycznych, związanych z twórczością artystyczną (np. o charakterze literackim, naukowym, plastycznym, muzycznym).

Reasumując, za usługi kulturalne możemy uznać usługi polegające na upowszechnianiu i ochronie kultury, przez którą należy rozumieć naturalne i kulturalne dziedzictwo ludzkości o charakterze materialnym i niematerialnym, w szczególności w zakresie historii, nauki i sztuki.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz przedstawiony opis sprawy należy stwierdzić, że zgodnie z powyższą charakterystyką terminu „kultura”, spektakle teatralne, spektakle online, spektakle na żywo na zlecenie organizatora, słuchowiska, piosenki, słuchowiska na zlecenie podmiotów zewnętrznych, warsztaty dla dzieci, wydarzenia teatralne dla dzieci, warsztaty/szkolenia dla dorosłych realizowane są w ramach prowadzonej przez Państwa działalności kulturalnej. Jak wynika bowiem z opisu sprawy, celami statutowymi podejmowanych przez Fundację działań są m.in. działanie na rzecz rozwoju kultury i sztuki, propagowanie nowatorskiej twórczości artystycznej z różnych dziedzin, tworzenie płaszczyzn wymiany informacji i doświadczeń pomiędzy osobami i instytucjami zainteresowanymi sztuką oraz animacją kultury, wspieranie rozwoju artystycznego dzieci i młodzieży.

Wskazali Państwo we wniosku, że wszystkie wymienione przez Fundację typy usług od pkt 1 do 11 polegają na tworzeniu i upowszechnianiu kultury duchowej obejmującej zasadniczo sztuki teatralne i kulturę języka. Z opisu sprawy wynika, że działalność kulturalna w świadczonych usługach przejawia się następująco:

1.Bilety na spektakle - spektakle teatralne niewątpliwie stanowią dziedzinę kultury, upowszechniają wśród młodszych i starszych widzów uczestnictwo w życiu kulturalnym. Celem tej usługi jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym. Odpłatność za usługę ponosi zwyczajowo: Teatr (…) (produkcje spektakli oraz ich eksploatacja) funkcjonujący dzięki dotacjom z Biura Kultury (…). Świadczenia pieniężne od odbiorców są wkładem finansowym w projekt.

2.Spektakle online - platformy: (…) i inne - dzięki platformie zaczęli Państwo udostępniać m.in. stworzone przez Fundację spektakle. Celem tej usługi jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym. Platforma (…) prowadzona przez Fundację utrzymywana jest dzięki dotacjom jakie otrzymuje Fundacja, płatności dokonują odbiorcy i w dużej mierze stanowią wkład finansowy Fundacji w dany projekt.

3.Spektakle na żywo - czasami w ramach odpłatnej działalności statutowej sprzedają Państwo pokaz danego spektaklu w innej przestrzeni (np. do domów kultury) lub jako pokaz zamknięty dla danej grupy zorganizowanej. Celem tej usługi jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym. Odpłatność za usługę ponosi zwyczajowo Organizator zakupujący od Fundacji dany pokaz.

4.Słuchowiska - przez platformy (…) i inne sprzedawany jest dostęp do słuchowiska online lub możliwość pobrania na własność słuchowiska w formie pliku mp3. Celem tej usługi jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym, rozpowszechnianie „teatru słuchanego”, jako alternatywy do spędzania czasu przez dzieci przed ekranem. Odpłatność za usługę ponosi zwyczajowo odbiorca pobierający słuchowisko z platformy. Wpływy ze sprzedaży słuchowisk często stanowią wkład finansowy Fundacji w dany projekt, w ramach którego udało się słuchowisko zrealizować. Część słuchowisk również dostępna jest bezpłatnie na kanale YT, jednakże rodzice zwracali się do Fundacji z prośbą umożliwienia zakupu plików w formie mp3, tak aby była możliwość odsłuchiwania offline.

5.Piosenki - przez platformę (…) sprzedawany jest dostęp do piosenek online - w ramach współpracy z muzykami i wokalistami powstało kilka albumów muzycznych udostępnianych (na okres bezterminowy) na platformie (…). Celem tej usługi jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym. Odpłatność za usługi te ponoszą zwyczajowo Odbiorcy opłacający dostęp do danego albumu muzycznego.

6.Realizacja słuchowisk (na zlecenie podmiotów zewnętrznych, np. firm) - chcąc poszerzać tę działalność w ramach edukacji artystycznej, chcieliby Państwo współpracować z podmiotami zewnętrznymi w ramach odpłatnej działalności statutowej. Celem tej usługi jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym, rozpowszechnianie „teatru słuchanego”, jako alternatywy do spędzania czasu przez dzieci przed ekranem. Płatność za realizację takiego słuchowiska ponosi zleceniodawca (firma/urząd).

7.Warsztaty dla dzieci – prowadzą Państwo szeroko zakrojone działania w ramach edukacji kulturalnej dla dzieci i młodzieży realizując warsztaty teatralne i teatralno-wyobraźniowe. Celem tej usługi jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym wśród dzieci, stawianie dzieci nie tylko w roli odbiorcy, ale również twórcy teatralnego, a tym samym przygotowywanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Warsztaty prowadzą Państwo w ramach dotowanych projektów z (…), są opłacane one przez placówki edukacyjne (w ramach finansów na kulturę lub z pieniędzy Rady Rodziców) lub przez indywidualnych uczestników.

8.Wydarzenia teatralne dla dzieci - w ramach prowadzonej edukacji kulturalnej posiadają Państwo w repertuarze również interakcyjny spektakl dla dzieci, który eksploatuje na żywo, jak również (razem z warsztatami) online. Celem tej usługi jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym wśród dzieci i rodziców, ale również poprzez interakcyjną formę naszych wydarzeń, stawianie dzieci nie tylko w roli odbiorcy, ale również twórcy teatralnego, a tym samym przygotowywanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze. Wydarzenia teatralne prowadzą Państwo w ramach dotowanych projektów z (…), są opłacane one przez placówki edukacyjne (w ramach finansów na kulturę lub z pieniędzy Rady Rodziców) lub przez indywidualnych odbiorców (bilety na spektakle).

9.Warsztaty/szkolenia dla dorosłych – prowadzą Państwo warsztaty dla dorosłych (głównie nauczycieli) w ramach współpracy z (…), prowadząc szkolenia z zakresu edukacji kulturalnej dla dzieci (w ramach odpłatnej działalności statutowej). Również prowadzą Państwo warsztaty teatralne dla dorosłych (amatorskie grupy teatralne) oraz warsztaty z autoprezentacji scenicznej w ramach odpłatnej działalności statutowej. Celem tej usługi jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym poprzez uczenie nauczycieli i instruktorów metod pracy twórczej z dziećmi oraz upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym wśród dorosłych, poprzez stawianie uczestników w roli nie tylko odbiorców, ale i twórców teatralnych. Odpłatność za usługę ponosi zwyczajowo organ zlecający ((…)/firma/itp.) lub indywidualni uczestnicy.

10.Konsultacje z autoprezentacji – prowadzą Państwo indywidualne konsultacje z autoprezentacji czyli pracy na scenie, w ramach odpłatnej działalności statutowej. Konsultacje prowadzone są przez aktorów współpracujących z Teatrem (…) prowadzonym przez Fundację. Celem tej usługi jest podnoszenie kompetencji autoprezentacyjnych osób występujących publicznie. Odpłatność za usługę ponosi zwyczajowo uczestnik.

11.Coachingi – prowadzą Państwo coachingi i superwizje pracy teatralnej z dziećmi dla nauczycieli głównie w ramach współpracy z (…). Celem tej usługi jest podnoszenie kompetencji kulturalnych osób pracujących z dziećmi w dziedzinie edukacji kulturalnej. Odpłatność za usługę ponosi zwyczajowo organ zlecający (np. (…)).

W pierwszej kolejności Państwa wątpliwości dotyczą możliwości zwolnienia od podatku VAT usługi: 1. sprzedaż biletów na spektakle.

Odnosząc się w pierwszej kolejności do Państwa wątpliwości w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 usługi polegającej na sprzedaży biletów na spektakle należy zbadać czy dla tej usługi będzie spełniona przesłanka o charakterze przedmiotowym.

Jak wskazali Państwo w opisie sprawy, spektakle teatralne niewątpliwie stanowią dziedzinę kultury, upowszechniają wśród młodszych i starszych widzów uczestnictwo w życiu kulturalnym. Celem tej usługi jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym. Tak więc świadczona usługa stanowi usługę kulturalną.

Należy przy tym zauważyć, że jeżeli usługa kulturalna stanowi jednocześnie usługę wstępu, to nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT (art. 43 ust. 19 pkt 2 ustawy o VAT). Dlatego kluczowe jest rozstrzygnięcie, czy usługa sprzedaży biletów na spektakle ma charakter usługi wstępu.

Należy podkreślić, że obecnie nie budzi już wątpliwości, że dla zdefiniowania pojęcia „wstępu” nie ma znaczenia czy możliwość wejścia czy uczestnictwa w danym wydarzeniu dotyczy uczestnictwa czynnego, czy biernego.

Pod pojęciem „wstępu” należy rozumieć możliwość wejścia gdzieś, prawo uczestniczenia w czymś, przy czym nie ma znaczenia forma biletu (lub opłaty), tzn. czy jest to jednorazowy bilet, czy też karnet upoważniający do kilku wejść. Dodatkowo należy zauważyć, że wejścia (wstępu) nie można kojarzyć tylko z możliwością wejścia np. do określonego miejsca (pomieszczenia). Ze wstępem w rozumieniu tych przepisów związane jest określone świadczenie (typowe dla danego obiektu). I tak np. z nabyciem biletu wstępu do teatru związana jest możliwość obejrzenia przedstawienia, w przypadku parku rozrywki – możliwość korzystania z określonych urządzeń, sali tanecznej – możliwość tańczenia, na imprezę sportową – możliwość obejrzenia rozgrywanych na danym obiekcie zawodów, na siłownię – możliwość wykonywania ćwiczeń siłowych przy wykorzystaniu znajdujących się na jej terenie przyrządów, do parku narodowego – możliwość oglądania obiektów przyrodniczych znajdujących się na jego terenie.

Państwa zdaniem nie prowadzą Państwo sprzedaży biletów wstępu na spektakle na zasadzie podmiotu komercyjnego, a realizowana sprzedaż związana jest z realizacją celów z zakresu działalności statutowej. Jednakże w oparciu o przytoczoną powyżej definicję należy stwierdzić, że usługa sprzedaży biletów na spektakle mieści się w kategorii usług wstępu wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 2 ustawy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, że dla świadczonej usługi sprzedaży biletów na spektakle zastosowanie znajdzie przesłanka zawarta w ww. przepisie, wyłączająca możliwość zwolnienia od podatku usług kulturalnych. Tym samym usługa sprzedaży biletów na spektakle nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy i należy opodatkować ją właściwą stawką podatku VAT.

Państwa wątpliwości dotyczą również możliwości zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy usług: spektakli na żywo, realizacji słuchowisk, warsztatów dla dzieci, wydarzeń teatralnych dla dzieci, warsztatów dla dorosłych (usługi 3, 6, 7, 8, 9 w części). W tym celu należy zbadać, czy świadczone przez Państwa usługi, wypełniają przesłankę przedmiotową do zastosowania zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33.

Jak wynika z powołanych powyżej przepisów ustawy o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, działalność kulturalna polega na tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie kultury. Świadczone przez Państwa usługi:

spektakli na żywo - świadczone są na rzecz Organizatora zakupującego od Państwa dany pokaz,

realizacji słuchowisk – realizowane są na zlecenie podmiotów zewnętrznych,

warsztatów dla dzieci – realizowane są na rzecz placówek edukacyjnych lub grup z otwartej rekrutacji,

wydarzeń teatralnych dla dzieci – realizowane są na rzecz grup zorganizowanych z placówek edukacyjnych, w ramach tej usługi dokonują Państwo sprzedaży biletów na spektakle lub sprzedaży warsztatów,

warsztatów/szkoleń dla dorosłych – realizowane na rzecz grup zorganizowanych, gdzie odpłatność ponosi organ zlecający lub indywidualni uczestnicy.

Wykonywane usługi realizowane są w ramach działań statutowych, a ich celem, jak wskazali Państwo w opisie sprawy, jest upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym: rozpowszechnianie „teatru słuchanego”, jako alternatywy do spędzania czasu przez dzieci przed ekranem, stawianie dzieci nie tylko w roli odbiorcy, ale również twórcy teatralnego, a tym samym przygotowywanie dzieci do aktywnego uczestnictwa w kulturze, jak również upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym poprzez uczenie nauczycieli i instruktorów metod pracy twórczej z dziećmi oraz upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym wśród dorosłych, poprzez stawianie uczestników w roli nie tylko odbiorców, ale i twórców teatralnych. Jest to równoznaczne z upowszechnianiem kultury, tym samym usługi spektakli na żywo, realizacji słuchowisk, warsztatów dla dzieci, wydarzeń teatralnych dla dzieci), warsztatów/szkoleń dla dorosłych są usługami kulturalnymi. Co więcej, wskazali Państwo również, że nie osiągają Państwo w sposób systematyczny zysków, a w przypadku ich osiągnięcia są one przekazywane w całości na kontynuację celów statutowych.

Biorąc pod uwagę przedstawione okoliczności faktyczne sprawy oraz treść powołanych w tym zakresie przepisów prawa, należy stwierdzić, że w zakresie świadczonych usług  spektakli na żywo, realizacji słuchowisk, warsztatów dla dzieci, wydarzeń teatralnych dla dzieci (jedynie w przypadku są one opłacane przez placówki edukacyjne – w ramach finansów na kulturę lub z pieniędzy Rady Rodziców), warsztatów dla dorosłych są Państwo uprawnieni do korzystania ze zwolnienia od podatku VAT, zgodnie z powołanym wcześniej art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy. Powyższe wynika z faktu, że, jako instytucja o charakterze kulturalnym, świadczą Państwo usługi kulturalne, polegające na upowszechnianiu i ochronie kultury, przeznaczając zyski z tej działalności w całości na działalność statutową.

Natomiast w zakresie usługi wydarzeń teatralnych dla dzieci, w przypadku gdy w jej ramach dokonują Państwo sprzedaży biletów na spektakle, należy wskazać, że usługa ta mieści się wówczas w kategorii usług wstępu wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 2 ustawy.

Zatem dla usługi wydarzeń teatralnych dla dzieci, w przypadku gdy w jej ramach dokonują Państwo sprzedaży biletów na spektakle zastosowanie znajdzie przesłanka zawarta w przepisie art. 43 ust. 19 pkt 2 ustawy, wyłączająca możliwość zwolnienia od podatku usług kulturalnych. Tym samym usługa wydarzeń teatralnych dla dzieci, w przypadku gdy w jej ramach dokonują Państwo sprzedaży biletów na spektakle nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w zakresie zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy usług: 2. spektakle online – platformy: (…) i inne, 4. słuchowiska – przez platformy (…) i inne, 5. piosenki – przez platformę (…) należy przeanalizować czy ww. świadczenia stanowią usługi kulturalne.

W kwestii zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, dla sprzedaży dostępu do spektakli online, słuchowisk oraz piosenek przez platformę (…) i inne należy w pierwszej kolejności ustalić, czy ww. świadczenia nie stanowią usług elektronicznych, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług.

Stosownie do art. 2 pkt 26 ustawy:

Przez usługi elektroniczne rozumie się usługi świadczone za pomocą środków komunikacji elektronicznej, o których mowa w art. 7 rozporządzenia 282/2011.

Na podstawie art. 7 ust. 1 rozporządzenia Rady (UE) nr 282/2011 z dnia 15 marca 2011 r. ustanawiającego środki wykonawcze do dyrektywy 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 77 z 23.03.2011 str. 1 ze zm.) – zwanego dalej rozporządzeniem 282/2011:

Do „usług świadczonych drogą elektroniczną”, o których mowa w dyrektywie 2006/112/WE, należą usługi świadczone za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej, których świadczenie – ze względu na ich charakter – jest zasadniczo zautomatyzowane i wymaga minimalnego udziału człowieka, a ich wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe.

Jak wynika z art. 7 ust. 2 rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) nr 282/2011:

Powyższy przepis obejmuje w szczególności:

a.  ogólnie dostawy produktów w formie cyfrowej, łącznie z oprogramowaniem, jego modyfikacjami lub nowszymi wersjami;

b.  usługi umożliwiające lub wspomagające obecność przedsiębiorstw lub osób w sieci elektronicznej, takich jak witryna lub strona internetowa;

c.  usługi generowane automatycznie przez komputer i przesyłane poprzez Internet lub sieć elektroniczną w odpowiedzi na określone dane wprowadzone przez usługobiorcę;

d.  odpłatne przekazywanie prawa do wystawiania na aukcji towarów lub usług za pośrednictwem witryny internetowej działającej jako rynek online, na którym potencjalni kupujący przedstawiają swoje oferty przy wykorzystaniu automatycznych procedur oraz na którym strony są informowane o dokonaniu sprzedaży za pomocą poczty elektronicznej generowanej automatycznie przez komputer;

e.  pakiety usług internetowych oferujące dostęp do informacji, w których element telekomunikacyjny ma charakter pomocniczy i drugorzędny (to znaczy pakiety wykraczające poza oferowanie samego dostępu do Internetu i obejmujące inne elementy, takie jak strony, które umożliwiają dostęp do aktualnych wiadomości, informacji meteorologicznych lub turystycznych, gier, umożliwiają hosting witryn internetowych, dostęp do grup dyskusyjnych; itp.);

f.   usługi wyszczególnione w załączniku I.

Załącznik I zawiera następujące usługi:

1.Punkt 1 załącznika II do dyrektywy 2006/112/WE:

a.  tworzenie i hosting witryn internetowych;

b.  automatyczna konserwacja oprogramowania, zdalnie i online;

c.  zdalne zarządzanie systemami;

d.  hurtownie danych online, umożliwiające elektroniczne przechowywanie i wyszukiwanie konkretnych danych;

e.  dostarczanie online przestrzeni na dysku na żądanie.

2.Punkt 2 załącznika II do dyrektywy 2006/112/WE:

a.  uzyskiwanie dostępu online i pobieranie oprogramowania (w szczególności programy w zakresie zamówień publicznych/księgowości, programy antywirusowe) oraz jego uaktualnień;

b.  oprogramowanie blokujące pojawianie się banerów reklamowych;

c.  sterowniki do pobierania, takie jak programy ustawiające interfejsy komputera i urządzeń peryferyjnych (np. drukarek);

d.  automatyczna instalacja online filtrów na witrynach internetowych;

e.  automatyczna instalacja online zabezpieczeń typu firewall.

3.Punkt 3 załącznika II do dyrektywy 2006/112/WE:

a.  uzyskiwanie dostępu i pobieranie motywów pulpitów;

b.  uzyskiwanie dostępu i pobieranie obrazów, fotografii i wygaszaczy ekranu;

c.  zawartość książek w formie cyfrowej i innych publikacji elektronicznych;

d.  prenumerata gazet i czasopism publikowanych online;

e.  dzienniki logowania i statystyki odwiedzania stron internetowych;

f.   wiadomości, informacje o sytuacji na drogach oraz prognozy pogody online;

g.  informacje generowane automatycznie online przez oprogramowanie po wprowadzeniu przez klienta określonych danych, takich jak dane prawne lub finansowe (w szczególności stale uaktualniane kursy giełdowe);

h.  dostarczanie przestrzeni reklamowej, szczególnie banerów reklamowych na stronach lub witrynach internetowych;

i.   korzystanie z wyszukiwarek i katalogów internetowych.

4.Punkt 4 załącznika II do dyrektywy 2006/112/WE:

a.  uzyskiwanie dostępu i pobieranie muzyki na komputery i telefony komórkowe;

b.  uzyskiwanie dostępu i pobieranie sygnałów dźwiękowych, urywków nagrań, dzwonków i innych dźwięków;

c.  uzyskiwanie dostępu do filmów i ich pobieranie;

d.  pobieranie gier na komputery i telefony komórkowe;

e.  uzyskiwanie dostępu do automatycznych gier online, które wymagają użycia Internetu lub innych podobnych sieci elektronicznych, gdy gracze są od siebie oddaleni;

f.   odbieranie programów radiowych lub telewizyjnych rozpowszechnianych za pomocą sieci radiowej lub telewizyjnej, internetu lub podobnej sieci elektronicznej, tj. słuchanie lub oglądanie programów w momencie wybranym przez użytkownika, na jego indywidualne życzenie, na podstawie katalogu programów wybranych przez dostawcę usług medialnych, np. telewizja lub wideo na życzenie;

g.  odbieranie programów radiowych lub telewizyjnych rozpowszechnianych za pomocą internetu lub podobnej sieci elektronicznej (streaming IP), chyba że są one nadawane jednocześnie z ich transmisją lub retransmisją za pomocą sieci radiowych lub telewizyjnych;

h.  dostawa treści audio i audiowizualnych za pomocą sieci komunikacyjnych, które to treści nie są udostępniane przez dostawcę usług medialnych i nie są objęte jego odpowiedzialnością redakcyjną;

i.   dalsza dostawa treści audio i audiowizualnych należących do dostawcy usług medialnych, lecz dostarczanych przez inny podmiot za pomocą sieci komunikacyjnych.

5.Punkt 5 załącznika II do dyrektywy 2006/112/WE:

a.  automatyczne nauczanie na odległość, którego funkcjonowanie wymaga użycia Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, wymagające niewielkiego bądź niewymagające żadnego udziału człowieka, łącznie z klasami wirtualnymi, z wyjątkiem sytuacji, gdzie Internet lub podobna sieć elektroniczna wykorzystywana jest jako proste narzędzie służące komunikowaniu się nauczyciela z uczniem;

b.  ćwiczenia wypełniane przez ucznia online i sprawdzane automatycznie, bez udziału człowieka.

Natomiast z art. 7 ust. 3 rozporządzenia 282/2011 wynika, że:

Ust. 1 nie ma zastosowania do:

a.usług nadawczych;

b.usług telekomunikacyjnych;

c.towarów, w przypadku których zamawianie i obsługa zamówienia odbywają się elektronicznie;

d.płyt CD-ROM, dyskietek i podobnych nośników fizycznych;

e.materiałów drukowanych, takich jak książki, biuletyny, gazety lub czasopisma;

f.płyt CD i kaset magnetofonowych;

g.kaset wideo i płyt DVD;

h.gier na płytach CD-ROM;

i.usług świadczonych przez specjalistów, takich jak prawnicy i doradcy finansowi, którzy udzielają swym klientom porad za pomocą poczty elektronicznej;

j.usług edukacyjnych, w ramach których treść kursu przekazywana jest przez nauczyciela za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej (tzn. przez zdalne połączenie);

k.usług fizycznych off-line naprawy sprzętu komputerowego;

l.hurtowni danych off-line;

m.usług reklamowych, w szczególności w gazetach, na plakatach i w telewizji;

n.usług centrum wsparcia telefonicznego;

o.usług edukacyjnych obejmujących wyłącznie kursy korespondencyjne, takie jak kursy za pośrednictwem poczty;

p.konwencjonalnych usług aukcyjnych, przy których niezbędny jest bezpośredni udział, niezależnie od sposobu składania ofert;

q.(uchylona)

r.(uchylona)

s.(uchylona)

t.biletów wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, zarezerwowanych online;

u.zakwaterowania, wynajmu samochodów, usług restauracyjnych, przewozu osób lub podobnych usług zarezerwowanych online.

Brzmienie powołanych uregulowań wskazuje na to, że aby daną usługę uznać za usługę elektroniczną musi wystąpić sytuacja, w ramach której:

jej realizacja ma miejsce za pomocą Internetu lub sieci elektronicznej,

jej świadczenie jest zautomatyzowane, a udział człowieka jest niewielki,

jej wykonanie bez wykorzystania technologii informacyjnej jest niemożliwe, a usługa ta nie jest objęta wyłączeniami zawartymi w art. 7 ust. 3 rozporządzenia 282/2011.

W świetle definicji zawartej w ww. rozporządzeniu nr 282/2011, jak również wskazanych w nim katalogów usług elektronicznych oraz usług wyłączonych z tej kategorii, a także mając na uwadze opis sprawy stwierdzić należy, że sprzedaż dostępu do spektakli online, słuchowisk oraz piosenek przez platformę (…) i inne będzie w istocie stanowić świadczenie usług elektronicznych, o których mowa w art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług w związku z art. 7 rozporządzenia wykonawczego 282/2011 (bez względu na to, że będzie to usługa związana z usługami kulturalnymi). W przypadku realizacji tych usług zostaną bowiem spełnione kryteria wskazane w ww. przepisach ustawy oraz rozporządzenia.

Okoliczności sprawy wskazują, że dokonywane transakcje będą zautomatyzowane, a sam udział w transakcji odbiorcy materiałów kulturalnych nie wymaga udziału Państwa pracownika. Z opisu sprawy wynika, że po uiszczeniu opłaty odbiorca uzyskuje dostęp do przygotowanych uprzednio materiałów. Co prawda, dostęp do materiałów kulturalnych będzie przygotowywany przez Państwa, jednakże Państwa działania nie dotyczą samego świadczenia, które nabywa klient. Dokonane uprzednio czynności, tj. stworzenie spektaklu, słuchowiska czy nagranie albumu, nie są wykonywane w trakcie świadczonej usługi polegającej na sprzedaży ww. materiałów oraz nie mają wpływu na jej przebieg.

Jednocześnie, należy zauważyć, że bez wcześniejszego wykonywania przez Państwa czynności polegających na przygotowaniu materiałów zamieszczanych na platformach internetowych - stworzeniu spektaklu, słuchowiska czy nagraniu albumu, wyświadczenie przedmiotowych usług, ze względu na ich charakter, byłoby niemożliwe. Przedstawione czynności stanowią działania zmierzające do skorzystania przez klienta z usług w prawidłowy i jak najlepszy sposób. Natomiast znaczenie ma fakt, że klienci uzyskują dostęp do materiałów kulturalnych w formie plików elektronicznych po uiszczeniu stosownej opłaty świadczy o zautomatyzowanym charakterze usługi, w której nie występuje udział człowieka.

Wobec powyższego, należy stwierdzić, że usługa w postaci sprzedaży dostępu do spektakli online, słuchowisk oraz piosenek (albumów muzycznych) przez platformę (…) i inne spełnia wszystkie cechy istotne dla uznania ww. świadczeń za usługę elektroniczną.

W kontekście formy świadczenia usług, należy wskazać, że zgodnie z art. 98 ust. 2 dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347 z 11.12.2006 s. 1 ze zm.):

Stawki obniżone mają zastosowanie wyłącznie do dostaw towarów i świadczenia usług, których kategorie są określone w załączniku III. Stawki obniżone nie mają zastosowania do usług świadczonych drogą elektroniczną, z wyjątkiem usług określonych w załączniku III pkt 6.

Dyrektywa 2006/112/WE stanowi zatem, że do usług świadczonych drogą elektroniczną nie stosuje się stawek obniżonych. Przepisy ww. dyrektywy nie wprowadzają jednak expressis verbis ograniczenia stosowania zwolnienia w odniesieniu do kategorii usług zwolnionych, świadczonych drogą elektroniczną.

Pojęcie usługi elektronicznej w rozumieniu przepisów ustawy odnosi się wyłącznie do formy świadczenia, a nie do jego treści. Stąd też należy stwierdzić, że identyfikacja danej czynności jako usługi elektronicznej (według nomenklatury unijnej: usługi świadczonej drogą elektroniczną), nie skutkuje zmianą kwalifikacji prawnej tej czynności dla potrzeb stosowania innych przepisów ustawy. Oznacza to, że usługa nie traci statusu usługi zwolnionej tylko dlatego, że jest świadczona drogą elektroniczną. W konsekwencji, jeżeli określona usługa wymieniona w art. 43 ust. 1 ustawy będzie świadczona drogą elektroniczną, w odniesieniu do tej usługi zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku VAT.

Należy przy tym zaznaczyć, że w przypadku gdy elektroniczna forma świadczenia dotyczy usługi zasadniczo zwolnionej od podatku, to nie traci ona tego statusu tego tylko dlatego, że jest świadczona drogą elektroniczną. Natomiast w sytuacji, gdy dana usługa - w przypadku jej świadczenia w sposób nieelektroniczny - jest objęta stawką obniżoną, wówczas taka sama usługa, świadczona drogą elektroniczną, nie może korzystać ze zwolnienia od podatku VAT.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w zakresie skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT sprzedaży dostępu do spektakli online, słuchowisk oraz piosenek (albumów muzycznych) przez platformę (…) i inne należy ustalić, czy ww. świadczenia stanowią usługi kulturalne.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa należy stwierdzić, że zgodnie z powyższą charakterystyką terminu „kultura”, opisane we wniosku usługi dostępu do spektakli online, słuchowisk online oraz piosenek (albumów muzycznych) przez platformę (…) i inne stanowią usługi o charakterze kulturalnym.

Jak wskazali Państwo we wniosku, celem ww. usług jest przede wszystkim upowszechnianie uczestnictwa w życiu kulturalnym, jak również w przypadku słuchowisk online - rozpowszechnianie „teatru słuchanego”, jako alternatywy do spędzania czasu przez dzieci przed ekranem. Ponadto z okoliczności sprawy wynika, że świadczone przez Państwa usługi polegają na tworzeniu i upowszechnianiu kultury duchowej obejmującej zasadniczo sztuki teatralne i kulturę języka i świadczą je Państwo w ramach odpłatnej działalności statutowej o charakterze kulturalnym.

Tym samym świadczone przez Państwa usługi, polegające na sprzedaży dostępu do spektakli online, słuchowisk online oraz piosenek (albumów muzycznych) przez platformę (…) i inne, będące usługami elektronicznymi, stanowią niewątpliwie usługi o charakterze kulturalnym.

Należy jednak zaznaczyć, że usługa sprzedaży dostępu do spektakli online mieści się w kategorii usług wstępu wymienionych w art. 43 ust. 19 pkt 2 ustawy (podobnie jak świadczona przez Państwa w formie nieelektronicznej usługa sprzedaży biletów na spektakle).

Zatem dla świadczonej usługi dostępu do spektakli online zastosowanie znajdzie przesłanka zawarta w ww. przepisie, wyłączająca możliwość zwolnienia od podatku usług kulturalnych. Tym samym usługa sprzedaży dostępu do spektakli online nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a ustawy.

Natomiast świadczone przez Państwa usługi polegające na sprzedaży dostępu do słuchowisk online oraz piosenek (albumów muzycznych) przez platformę (…) i inne, jako usługi kulturalne, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. a powoływanej ustawy.

Odnosząc się natomiast do usługi sprzedaży słuchowisk w formie udostępnienia pliku mp3 do pobrania na własność należy wskazać, że nie może ona korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT.

Należy mieć na uwadze, że nie wszystkie usługi kulturalne wykonywane przez instytucje kultury korzystają ze zwolnienia od podatku VAT. Nie można bowiem pominąć wyłączeń określonych przez ustawodawcę w przywołanym art. 43 ust. 19 pkt 1 ustawy. Z tego przepisu wynika, że zwolnienie nie ma zastosowania do usług związanych z filmami i nagraniami na wszelkich nośnikach.

Okoliczności sprawy wyraźnie wskazują, że oferują Państwo możliwość pobrania na własność za niewielką opłatą słuchowiska w formacie mp3 z platformy (…), tak aby była możliwość odsłuchania go offline. Tym samym świadczą Państwo usługę, której celem jest sprzedaż odpłatnego dostępu do nagrań. Zatem zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku tej usługi.

Wobec tego należy stwierdzić, że usługa polegająca na sprzedaży przez Państwa słuchowisk poprzez udostępnienie plików mp3 do pobrania na własność, będąca usługą elektroniczną, nie korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 w zw. z art. 43 ust. 19 pkt 1 ustawy o VAT.

Odnosząc się do Państwa wątpliwości w zakresie skorzystania ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT usług: szkoleń dla dorosłych, konsultacji z autoprezentacji oraz coachingów (usługi: 9 w części, 10, 11) należy przeanalizować czy ww. świadczenia stanowią usługi kulturalne.

W opisie sprawy wskazali Państwo, że w ramach usługi nr 9 prowadzą Państwo również szkolenia z zakresu edukacji kulturalnej dla dzieci, których celem jest uczenie nauczycieli i instruktorów metod pracy twórczej z dziećmi. Wskazali Państwo również, że celem usługi konsultacji z autoprezentacji jest podnoszenie kompetencji autoprezentacyjnych osób występujących publicznie, zaś celem usługi coachingów jest podnoszenie kompetencji kulturalnych osób pracujących z dziećmi w dziedzinie edukacji kulturalnej. Odbiorcami tych usług są zwyczajowo indywidualni uczestnicy szkolący się w temacie występów scenicznych lub nauczyciele/instruktorzy pracujący z dziećmi w ramach edukacji kulturalnej, konsultujący swoją pracę i poszukujący optymalnych metod pracy twórczej.

Z powyższego wynika, że usługi szkoleń dla dorosłych, konsultacji z autoprezentacji oraz coachingów nie mają charakteru usług kulturalnych. Pomimo, że ww. usługi świadczone są przez Państwa w ramach działalności statutowej związanej z kulturą, to nie można uznać ich za usługi kulturalne, na co wskazują m.in. wskazane przez Państwa cele świadczenia tych usług. Wobec tego usługi szkoleń dla dorosłych, konsultacji z autoprezentacji oraz coachingów nie spełniają przesłanki przedmiotowej do skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy.

Należy zauważyć, że ww. usługi mają charakter szkoleń. Zatem należy rozważyć możliwość zwolnienia tych usług od podatku VAT wynikającego z art. 43 ust. 1 pkt 26 lub pkt 29 ustawy, bądź zwolnienia wynikającego z § 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2020 r. poz. 1983 ze zm.).

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi świadczone przez:

a.jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, w zakresie kształcenia i wychowania,

b.uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, w zakresie kształcenia

– oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

Z uregulowań zawartych w wyżej cytowanym art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. a ustawy wynika, że zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów Prawo oświatowe oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zatem, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, przewidzianego w powołanym przepisie ustawy, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów Prawo oświatowe oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia. Natomiast jeśli chodzi o kwestię wychowania, należy wskazać, że jest ona przypisana podmiotom, do których uczęszczanie jest obowiązkowe i regulowane przepisami. Zatem, to szkoły obowiązkowe mają za zadanie realizować program wychowywania. Nie jest przy tym konieczne, by usługa w zakresie kształcenia była jednocześnie usługą w zakresie wychowania. Na podstawie przedmiotowego przepisu zwolnieniem od podatku mogą być objęte zarówno usługi w zakresie kształcenia, jak i usługi w zakresie wychowania.

Ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 26 lit. b ustawy, mogą natomiast korzystać uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, o ile świadczone przez te podmioty usługi są usługami kształcenia.

Ponadto stosownie do art. 43 ust.1 pkt 29 ww. ustawy:

Zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, inne niż wymienione w pkt 26:

a.  prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach, lub

b.  świadczone przez podmioty, które uzyskały akredytację w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe – wyłącznie w zakresie usług objętych akredytacją, lub

c.  finansowane w całości ze środków publicznych

– oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Ponadto, zgodnie z § 3 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania tych zwolnień (Dz. U. z 2020 r. poz. 1983 ze zm.), zwanym dalej rozporządzeniem:

Zwalnia się od podatku usługi w zakresie kształcenia, inne niż wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, świadczone przez uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

W myśl § 3 ust. 1 pkt 14 ww. rozporządzenia:

Zwalnia się od podatku usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego, finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych oraz świadczenie usług i dostawę towarów ściśle z tymi usługami związane.

Z analizy przedstawionego wyżej art. 43 ust.1 pkt 26 ustawy, wynika że zwolnienie od podatku od towarów i usług obejmuje usługi w zakresie kształcenia i wychowania, świadczone przez jednostki objęte systemem oświaty w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe, oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane. Zatem, aby możliwe było skorzystanie ze zwolnienia, przewidzianego w powołanym przepisie ustawy, dany podmiot musi być jednostką objętą systemem oświaty w rozumieniu przepisów Prawo oświatowe oraz musi świadczyć usługi w zakresie kształcenia i wychowania. Ze zwolnienia wskazanego w art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy, mogą również korzystać uczelnie, jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk oraz instytuty badawcze, zwolnione są również dostawa towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane.

We wniosku wskazali Państwo, że nie są Państwo jednostką objętą systemem oświaty, jak również nie posiadają Państwo statusu uczelni, jednostki naukowej PAN ani instytutu badawczego. W konsekwencji świadczone przez Państwa usługi szkoleń dla dorosłych, konsultacji z autoprezentacji oraz coachingów nie mogą korzystać ze zwolnienia na mocy art. 43 ust. 1 pkt 26 ustawy ani § 3 ust. 1 pkt 13 rozporządzenia.

Zatem należy przeanalizować możliwość skorzystania ww. usług ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy.

Aby móc skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie ust. 1 pkt 29 powyższego artykułu, szkolenia muszą obejmować nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z konkretną branżą czy zawodem i muszą mieć na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Dodatkowo należy spełnić jeden ze wskazanych poniżej warunków, tj.:

formy i zasady tych szkoleń muszą wynikać z odrębnych od podatkowych aktów prawnych,

na świadczone szkolenia uzyskano akredytację w rozumieniu przepisów ustawy Prawo oświatowe,

szkolenia muszą być finansowane w całości ze środków publicznych.

Natomiast aby skorzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie § 3 ust. 1 pkt 14 przywołanego rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 grudnia 2013 r., świadczone usługi muszą stanowić usługi kształcenia i przekwalifikowania zawodowego, obejmować nauczanie pozostające w bezpośrednim związku z konkretną branżą czy zawodem oraz muszą mieć na celu uzyskanie lub uaktualnienie wiedzy do celów zawodowych. Dodatkowo szkolenia muszą być finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych.

We wniosku podali Państwo informacje, z których wynika, że:

usługi szkoleń dla dorosłych, konsultacji z autoprezentacji oraz coachingów wykonują Państwo w zakresie związanym ze swoją podstawową misją, tj. krzewieniem kultury, nie zaś ściśle jako jednostka zajmująca się kształceniem,

ww. usługi nie są typowym szkoleniem będące kształceniem zawodowym lub przekwalifikowaniem zawodowym, gdyż nie to jest zasadniczym celem Państwa działalności, aby świadczyć usługi związane z całościowym kształceniem w kierunku wykonywania odpowiedniego zawodu,

prowadząc warsztaty dla nauczycieli z dziedziny edukacji kulturalnej nie wystawiają Państwo żadnych zaświadczeń związanych z uczestnictwem w zajęciach,

co do zasady nie potrzeba posiadać żadnych potwierdzonych kwalifikacji, aby uczestniczyć w Państwa warsztatach,

nabyte w trakcie warsztatów, szkoleń, coachingów umiejętności mogą być związane bezpośrednio z zawodem uczestników, choć nie zawsze musi być to regułą,

nie wystawiają Państwo dokumentów, które potwierdzają określone kwalifikacje,

nie prowadzą Państwo szkoleń, coachingów, konsultacji w ściśle określonych formach i na zasadach wynikających, narzuconych odrębnymi przepisami,

nie posiadają Państwo akredytacji w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe

nie prowadzą Państwo działalności w zakresie szkoleń dla dorosłych, konsultacji z autoprezentacji oraz coachingów w ramach projektów dotowanych

Z podanych przez Państwa informacji wynika, że usług polegających na szkoleniach dla dorosłych, konsultacjach z autoprezentacji oraz coachingach nie można uznać za usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego. Państwa usługi nie obejmują nauczania pozostającego w bezpośrednim związku z konkretną branżą czy zawodem, nie mają też na celu uzyskania ani uaktualnienia wiedzy do celów zawodowych. Nie spełniają one również żadnego z dodatkowych warunków, tj. formy i zasady tych szkoleń nie wynikają z odrębnych od podatkowych aktów prawnych, nie uzyskali Państwo akredytacji dla tych usług, jak również nie są one finansowane ze środków publicznych.

W konsekwencji, świadczone przez Państwa usługi szkoleń dla dorosłych, konsultacji z autoprezentacji oraz coachingów nie korzystają również ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 29 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosują się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·    w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·    w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).