Podleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży niezabudowanych działek. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-1.4012.603.2022.1.MSU

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 2 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.603.2022.1.MSU

Temat interpretacji

Podleganie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży niezabudowanych działek.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego   stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

8 sierpnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 3 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży niezabudowanych działek.

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W miesiącu czerwcu 2010 roku …. Towarzystwo Budownictwa Społecznego sp.  z o.o. otrzymało, od Gminy Miasto …. w zamian za objęcie udziałów w Spółce, aportem nieruchomość niezabudowaną oznaczoną jako działki nr 1 oraz 2, dla  których Sąd Rejonowy w … Wydział Ksiąg Wieczystych prowadził księgę wieczystą nr …. (dla działek została utworzona nowa księga wieczysta nr  …..).

Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT) w wysokości 23%. Została wystawiona przez Gminę Miasto …. faktura VAT i nieruchomość została zaewidencjonowana jako środek trwały. ….. TBS sp. z o.o. dokonało odliczenia podatku naliczonego (otrzymała zwrot podatku) w związku z tym, że na nieruchomości miała być prowadzona działalność podlegająca opodatkowaniu - budowa nieruchomości z przeznaczeniem na sprzedaż.

Spółka podjęła decyzję o sprzedaży nieruchomości. W kilku przeprowadzonych postępowaniach na sprzedaż nie zgłosił się chętny na zakup nieruchomości w całości, w  związku z tym została podjęta decyzja o podziale nieruchomości na kilka mniejszych działek gruntu i sprzedaży poszczególnych działek indywidualnym nabywcom.

Przedmiotowa nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (obowiązujący plan stracił moc 31.12.2003 r.) i nie przystąpiono do jego sporządzenia. W studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego dla  miasta …. przedmiotowe działki gruntu znajdują się na terenie o funkcji pod  zabudowę mieszkaniową wielorodzinną oraz jednorodzinną, sposób korzystania z  działek określono jako zurbanizowane tereny niezabudowane lub w trakcie zabudowy oraz  jako drogi.

W latach 2021 oraz 2022 Spółka dokonała sprzedaży poszczególnych nieruchomości indywidualnym nabywcom, wystawiła faktury VAT i zastosowała 23% stawkę podatku.

Pytanie

Czy sprzedaż nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?

Państwa stanowisko w sprawie

W Państwa ocenie, sprzedaż przedmiotowych nieruchomości podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki 23% z uwagi na fakt, że są to tereny budowlane przeznaczone pod zabudowę, a w momencie wniesienia nieruchomości aportem do Spółki dokonano odliczenia podatku naliczonego. Dlatego przy sprzedaży naliczono podatek od towarów i usług według stawki 23 % i odprowadzono należny podatek.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Niniejsza interpretacja rozstrzyga wyłącznie kwestię objętą pytaniem, tj. w zakresie podlegania opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług sprzedaży niezabudowanych działek.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W świetle powołanych przepisów, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż, stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 7 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem był podatnikiem podatku od towarów i usług.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz  osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Według art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej, zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

W świetle powyższych przepisów stwierdzić należy, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Należy zaznaczyć, że sprzedaż składników majątku przedsiębiorstwa podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Z opisu sprawy wynika, że Państwa Spółka otrzymała od Gminy w drodze aportu nieruchomość niezabudowaną oznaczoną jako działki nr 1 oraz 2. Transakcja podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Nieruchomość została zaewidencjonowana jako środek trwały. Na nieruchomości miała być prowadzona działalność podlegająca opodatkowaniu - budowa nieruchomości z przeznaczeniem na  sprzedaż. Dokonali Państwo podziału nieruchomości na kilka mniejszych działek gruntu i  w latach 2021 oraz 2022 dokonali sprzedaży poszczególnych działek indywidualnym nabywcom.

Analiza przedstawionych okoliczności sprawy prowadzi do wniosku, że w niniejszej sprawie doszło do sprzedaży majątku nabytego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Państwa Spółki. Zatem przy dostawie niezabudowanych działek spełnione zostały przesłanki do  uznania Państwa Spółki za podatnika podatku, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, bowiem sprzedaż dotyczyła składników  majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej Państwa Spółki.

W konsekwencji, sprzedaż niezabudowanych działek podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, jako odpłatna dostawa towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego, który Państwa Spółka przedstawiła i  stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że wydana interpretacja nie rozstrzyga kwestii stawki podatku mającej zastosowanie do sprzedaży niezabudowanych działek, tj. nie rozstrzyga czy dla realizowanej sprzedaży niezabudowanych działek właściwą stawką podatku jest  stawka podstawowa w wysokości 23%. Kwestia ustalenia wysokości stawki podatku od towarów i usług dla dostawy towarów lub świadczenia usług od dnia 1 lipca 2020 r. może być określona wyłącznie w ramach wydania Wiążącej Informacji Stawkowej określonej w art. 42a ustawy.

Na podstawie art. 42b ust. 1 w zw. z art. 42a ustawy, podatnik może wystąpić do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS), która jest wydawana w formie decyzji na potrzeby opodatkowania podatkiem dostawy towarów, importu towarów, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów albo świadczenia usług.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z  późn.  zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: sytuacja Państwa Spółki będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i Państwa Spółka zastosuje się do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w  decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego ..... Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022r. poz. 329 z  późn. zm.; dalej jako „PPSA”).  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na  adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na  platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co  do  zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).