Ustalenie, czy czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT oraz... - Interpretacja - 0112-KDIL1-1.4012.295.2022.2.JKU

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 1 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-1.4012.295.2022.2.JKU

Temat interpretacji

Ustalenie, czy czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT oraz stwierdzenie, czy Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Akcjonariusza, w przypadku uznania, iż czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe i w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie:

1)ustalenia, czy czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT (oznaczone przez Wnioskodawcę we wniosku nr 4) – jest nieprawidłowe,

2)stwierdzenia, czy Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Akcjonariusza, w przypadku uznania, iż czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT (oznaczone przez Wnioskodawcę we wniosku nr 5) – jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

6 czerwca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 6 czerwca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy w podatku od towarów i usług w zakresie:

1)ustalenia, czy czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT (oznaczone przez Wnioskodawcę we wniosku nr 4),

2)stwierdzenia, czy Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Akcjonariusza, w przypadku uznania, iż czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT (oznaczone przez Wnioskodawcę we wniosku nr 5).

Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 8 sierpnia 2022 r. (wpływ 12 sierpnia 2022 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Akcjonariusz nie jest podmiotem prowadzącym pozarolniczą działalność gospodarczą podlegającym wpisowi do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jednakże Akcjonariusz jest od dnia 29 czerwca 2021 r. zarejestrowany jest jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Akcjonariusz będzie posiadał także status czynnego podatnika podatku od towarów i usług w ramach opisanego zdarzenia przyszłego.

W uzupełnieniu opisu sprawy wskazał Pan:

1.Pytanie Organu: Jakie "świadczenia niepieniężne" na rzecz Spółki będzie wykonywał Akcjonariusz na podstawie zmienionej umowy Spółki?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Na podstawie zmienionej umowy Spółki, Akcjonariusz będzie wykonywał następujące świadczenia niepieniężne:

a)wykonywanie bieżących czynności obsługi środków trwałych należących do Spółki, w tym środków trwałych przeznaczonych do wynajmu, wedle bieżącego zapotrzebowania Spółki;

b)wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem bloga Spółki, w tym aktualizacja wpisów, przeprowadzanie analiz i kwerend na potrzeby redagowania wpisów.

2.Pytanie Organu: Czy Akcjonariusz zawrze odrębną umowę cywilną na świadczenie ww. usług ze Spółką?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Nie, Akcjonariusz nie zawrze odrębnej umowy cywilnej na świadczenie ww. usług ze Spółką.

3.Pytanie Organu: Kto będzie ponosił ryzyko gospodarcze za czynności wykonywane przez Akcjonariusza w zakresie zawartej umowy (Spółka czy Akcjonariusz)?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Ryzyko gospodarcze za czynności wykonywane w zakresie zawartej umowy będzie ponosił Akcjonariusz.

4.Pytanie Organu: Czy świadcząc na rzecz Spółki usługi, o których mowa we wniosku, Akcjonariusz będzie wyrażać oświadczenie woli w imieniu i na rzecz Spółki? Jeśli nie, to w czyim imieniu i na czyją rzecz?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Nie, świadcząc na rzecz Spółki usługi, o których mowa we wniosku, Akcjonariusz nie będzie wyrażać oświadczeń woli w imieniu i na rzecz Spółki.

5.Pytanie Organu: Czy wynagrodzenie, które Akcjonariusz otrzyma od Spółki za wykonywanie czynności na rzecz Spółki, będzie stanowić dla Akcjonariusza przychód wymieniony w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.)?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Nie, wynagrodzenie, które Akcjonariusz otrzyma od Spółki za wykonywanie czynności na rzecz Spółki, nie będzie stanowić dla Akcjonariusza przychodu wymienionego w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że z treści uzyskanej przez niego interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS wynika, że wynagrodzenie za wykonanie określonych w statucie Spółki świadczeń niepieniężnych wypłacone Akcjonariuszowi przez Wnioskodawcę będzie stanowić dla Akcjonariusza przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tak: pismo Dyrektora KIS znak: (…) z dnia (...) czerwca 2022 r.).

6.Pytanie Organu: Czy wynagrodzenie, które Akcjonariusz otrzyma od Spółki za wykonywanie czynności na rzecz Spółki, będzie stanowić przychód, o którym mowa w przepisie art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Nie. W tym miejscu Wnioskodawca wskazuje, że z treści uzyskanej przez niego interpretacji indywidualnej Dyrektora KIS wynika, że wynagrodzenie za wykonanie określonych w statucie Spółki świadczeń niepieniężnych wypłacone Akcjonariuszowi przez Wnioskodawcę będzie stanowić dla Akcjonariusza przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tak: pismo Dyrektora KIS znak: (…) z dnia (...) czerwca 2022 r.).

7.Pytanie Organu: Czy Akcjonariusz będzie wykonywał na rzecz Spółki czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), np. prawnicze, w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Nie, Akcjonariusz nie będzie wykonywał na rzecz Spółki czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.).

8.Pytanie Organu: Czy Akcjonariusz będzie miał wpływ na wysokość przyznanego Jemu wynagrodzenia za świadczenie czynności na rzecz Spółki, a jeśli tak to w jaki sposób?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Tak, Akcjonariusz będzie miał pośredni wpływ na wysokość przyznanego Jemu wynagrodzenia za świadczenie czynności na rzecz Spółki, ponieważ Akcjonariusz jest wspólnikiem we Wnioskodawcy i jako akcjonariusz tejże Spółki (Wnioskodawcy) i osoba wchodząca w skład Zgromadzenia Akcjonariuszy będzie podejmował decyzję o wprowadzenie tego rodzaju postanowień do Statutu Spółki (Wnioskodawcy).

9.Pytanie Organu: Czy Akcjonariusz będzie wykorzystywać zasoby rzeczowe Spółki świadcząc dla niej usługi, a jeśli tak to jakie?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Nie, Akcjonariusz nie będzie wykorzystywać zasobów rzeczowych Spółki świadcząc dla niej usługi.

10.Pytanie Organu: Czy Akcjonariusz będzie ponosić odpowiedzialność za świadczone usługi, a jeśli tak to wobec kogo i na jakiej podstawie?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Akcjonariusz będzie ponosił ryzyko gospodarcze, osobowe oraz cywilne (na zasadach ogólnych) w stosunku do Spółki w przypadku wykonywania czynności przez niego na rzecz Spółki.

11.Pytanie Organu: Gdzie Akcjonariusz będzie świadczyć usługi, np. w siedzibie Spółki?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Akcjonariusz będzie świadczył usługi w wybranym przez siebie miejscu, w tym również w siedzibie Spółki.

12.Pytanie Organu: Do jakich czynności będą wykorzystywane przez Spółkę świadczone przez Akcjonariusza usługi na Jej rzecz: opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, zwolnionych od podatku czy niepodlegających temu podatkowi?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Usługi wykonywane przez Akcjonariusza będą wykorzystywane przez Spółkę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

13.Pytanie Organu: Czy Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Tak, Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.

14.Pytanie Organu: Należy opisać warunki, na jakich została zawarta umowa między stronami, tj. między Spółką i Akcjonariuszem?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Między Spółką, a Akcjonariuszem nie dojdzie do zawarcia żadnej umowy. Wskazując na stosunek prawny jaki łączył będzie Akcjonariusza ze Spółką podkreślić należy, że nie jest to typowa umowa cywilnoprawna, a obowiązek nałożony na Akcjonariusza w związku z posiadaniem przez niego akcji w kapitale zakładowym Spółki. Podstawą działania, tj. powtarzających się świadczeń niepieniężnych jest art. 356 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym statut spółki akcyjnej może zobowiązać jej wspólnika do powtarzających się świadczeń niepieniężnych realizowanych przez niego na rzecz Spółki. Oznacza to, że obowiązek wykonywania takich świadczeń musi być uregulowany w statucie Spółki, a nie w umowie między Spółką a wspólnikiem o świadczenie usług.

15.Pytanie Organu: W jaki sposób zostanie ustalone wynagrodzenie dla Akcjonariusza w związku z zawartą umową i za jakie czynności je otrzyma (jakie usługi)?

Odpowiedź Wnioskodawcy: Akcjonariuszowi, za wykonywanie świadczeń niepieniężnych przysługiwać będzie wynagrodzenie według adekwatnych stawek zwyczajowo przyjętych w obrocie za wykonywanie świadczeń określonych w ww. pkt 1.

Pytanie

1.Czy czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT? (oznaczone przez Wnioskodawcę we wniosku nr 4)

2.W przypadku uznania, iż czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT, to czy Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Akcjonariusza? (oznaczone przez Wnioskodawcę we wniosku nr 5)

Państwa stanowisko w sprawie

W ocenie Wnioskodawcy, czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Stanowisko Wnioskodawcy oparte zostało na następującej argumentacji.

Przedmiotowy zakres opodatkowania podatkiem VAT został określony w art. 5 ust. 1 VATU. Tym samym przepis ten w sposób wyczerpujący wskazuje na czynności i zdarzenia, do których zastosowanie znajdują przepisy VAT.

Jak stanowi art. 5 ust. 1 VATU, opodatkowaniu tym podatkiem podlegają:

1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,

2)eksport towarów,

3)import towarów na terytorium kraju,

4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,

5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Powyższe czynności podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT, jeżeli są wykonywane przez podatnika tego podatku.

W myśl art. 15 ust. 1 VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 VAT).

W orzecznictwie wielokrotnie analizowano cechy charakterystyczne „samodzielnej działalności gospodarczej”.

Naczelny Sąd Administracyjny, podsumowując orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE), zauważył, że: "w swoich orzeczeniach ETS wyznaczył dość wyraźne kryteria interpretacji pojęcia "samodzielna" działalność gospodarcza. Za taką działalność nie będzie mogła zostać uznana działalność gospodarcza, która wykonywana jest przy wykorzystaniu infrastruktury i organizacji wewnętrznej podmiotu, na rzecz którego jest prowadzona, nie powoduje żadnego ryzyka ekonomicznego po stronie usługodawcy, a nadto nie powoduje odpowiedzialności usługodawcy wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością" (uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 stycznia 2009 r., sygn. akt I FPS 3/08).

Takie samo stanowisko wyraził również Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 4 kwietnia 2013 r. nr IPPP2/443-140/13-2/MM, który dodał: "gdy osoba, która jest już zaangażowana w prowadzenie działalności gospodarczej objętej zakresem VAT jest częścią zarządu spółki ze względu na jej wiedzę w zakresie niektórych przedmiotów (np. prawnik, ekonomista, inżynier, architekt itp.), usługi świadczone w charakterze członka Zarządu należy uznać za działalność gospodarczą, a świadczone usługi będą z kolei objęte zakresem podatku VAT. Jednakże, jeśli osoby, które już prowadzą działalność gospodarczą w zakresie podatku VAT, są członkami zarządu tylko dlatego, że są właścicielem akcji spółki, a nie z powodu ich wiedzy, ich działalność jako członków zarządu nie będzie objęta zakresem podatku VAT, ponieważ odbywa się to w sporadycznych przypadkach. Zasada ta ma zastosowanie, jeżeli osoby te nie zmobilizują zasobów ludzkich lub rzeczowych do przeprowadzenia tej czynności".

Przenosząc powyższe na grunt przedstawionego zdarzenia przyszłego, należy zauważyć, iż czynności wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Wnioskodawcy nie będą realizować znamion samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej w rozumieniu art. 15 VAT. Wskazać również należy na stosunek prawny, jaki łączył będzie Akcjonariusza ze Spółką.

Nie jest to bowiem typowa umowa cywilnoprawna, a obowiązek nałożony na Akcjonariusza w związku z posiadaniem przez niego akcji w kapitale zakładowym Spółki. Podstawą działania, tj. powtarzających się świadczeń niepieniężnych jest art. 356 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym statut spółki akcyjnej może zobowiązać jej wspólnika do powtarzających się świadczeń niepieniężnych realizowanych przez niego na rzecz spółki. Oznacza to, że obowiązek wykonywania takich świadczeń musi być uregulowany w statucie spółki, a nie w umowie między spółką a wspólnikiem o świadczenie usług.

W literaturze przedmiotu podkreśla się, iż pojęcie świadczenia usług zakłada istnienie podmiotu będącego jego odbiorcą (konsumentem usługi) a co istotne – musi to być podmiot inny niż wykonujący usługę. Jak wskazuje chociażby Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w piśmie z dnia 16 lipca 2021 r. (0114-KDIP1-2.4012.190.2021.2.RD): "świadczenie na własną rzecz nie jest usługą, gdyż nie występuje wówczas konsument usługi (odbiorca świadczenia)". Wspólnika Spółki i samą Spółkę w tym wypadku należy traktować jako jeden podmiot. Powtarzające się świadczenia są konsekwencją posiadania akcji w Spółce. Oczywistym jest, że świadczenia te nie są wynikiem zawartej ze Spółką umowy na odpłatne świadczenie usług. Nie można w tym wypadku mówić również o ponoszeniu przez Akcjonariusza typowego ryzyka ekonomicznego. Akcjonariusz wykonujący powtarzające się świadczenia wskazane w statucie Spółki nie będzie również angażował dodatkowych pracowników ani środków w celu wykonywania obowiązków wynikających z treści statutu Spółki. Akcjonariusz będzie bowiem traktował je jako osobiste zobowiązanie związane z posiadaniem przez niego akcji w Spółce.

Tym samym powtarzające się świadczenia nie wpisują się w żadne z czynności/zdarzeń, które w świetle VAT podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT.

Mając powyższe na względzie, czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

W ocenie Wnioskodawcy, jeżeli czynności wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT, to Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Akcjonariusza.

Stanowisko Wnioskodawcy oparte zostało na następującej argumentacji.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Spółka wskazuje, iż wszystkie przesłanki warunkujące odliczenie podatku VAT z faktur, jakie będzie wystawiać Akcjonariusz zostaną spełnione:

1)Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem podatku VAT prowadzącym działalność gospodarczą w rozumieniu VAT;

2)świadczone przez Akcjonariusza usługi na rzecz Spółki będą ściśle związane z wykonywaniem przez Spółkę czynności opodatkowanych.

Na uwadze mieć należy, iż zasada odliczenia podatku naliczonego zapewnia uzyskanie neutralności podatku VAT, czyli fundamentalnego prawa podatnika wynikającego z samej konstrukcji podatku VAT. "Prawo do odliczenia podatku naliczonego, o którym mowa w art. 86 ust. 1 i 2 VATU wiąże się z otrzymaniem faktury, która dokumentuje rzeczywisty obrót gospodarczy. Celem faktury jest dokumentowanie zaistniałych, faktycznych zdarzeń gospodarczych. Faktura powinna więc prawidłowo odzwierciedlać zdarzenie gospodarcze zarówno pod względem przedmiotowym jak i podmiotowym" (wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 18 maja 2021 r., sygn. akt I SA/Bd 73/21).

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Akcjonariusz, w razie ustalenia takiego obowiązku przez tutejszy Organ, za świadczone usługi (świadczenia niepieniężne) będzie wystawiał na rzecz Spółki stosowne faktury VAT odzwierciedlające stan faktyczny, a co za tym idzie, Spółka będzie miała podstawy do odliczenia podatku VAT.

Mając powyższe na względzie, jeżeli czynności wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT, to Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Wspólnika.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku w zakresie:

1)ustalenia, czy czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT (oznaczone przez Wnioskodawcę we wniosku nr 4) – jest nieprawidłowe,

2)stwierdzenia, czy Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Akcjonariusza, w przypadku uznania, iż czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT (oznaczone przez Wnioskodawcę we wniosku nr 5) – jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:

Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

1)przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;

2)zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;

3)świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Jak wynika z powyższych przepisów w obowiązującej ustawie pojęcie usługi zostało zdefiniowane bardzo uniwersalnie. Usługą jest świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy. Nie ma więc znaczenia osoba odbiorcy świadczenia. Usługami są zarówno świadczenia wykonane na rzecz konsumentów, jak i dla przedsiębiorców, a usługą będzie takie świadczenie, w przypadku którego istnieje bezpośredni konsument, odbiorca świadczenia odnoszący z niego korzyść. Powyższe oznacza, że świadczeniem usług podlegającym opodatkowaniu podatkiem VAT jest każde świadczenie odpłatne, które powoduje powstanie przysporzenia po stronie odbiorcy na skutek działania wykonawcy świadczenia.

Przepis art. 8 ust. 1 ustawy jest niejako dopełnieniem art. 7 ust. 1 ustawy i ma na celu objęcie opodatkowaniem każdej transakcji wykonywanej w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, która nie stanowi dostawy towarów, przez co realizowana jest w ten sposób zasada powszechności opodatkowania.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów i świadczenie usług w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Przepis art. 15 ust. 2 ustawy stanowi:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy:

Za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 1, nie uznaje się czynności:

1)z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 12 ust. 1-6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych;

2)(uchylony);

3)z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Pojęcie działalności gospodarczej zdefiniowane zostało również w drugim akapicie art. 9 (1) Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347, s. 1 ze zm.), zwanej dalej „Dyrektywą”. W myśl tego artykułu:

Działalnością gospodarczą jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, włącznie z górnictwem, działalnością rolniczą i wykonywaniem wolnych zawodów. Przepis ten stwierdza, że wykorzystywanie własności dóbr materialnych lub niematerialnych do celów zarobkowych w sposób ciągły, należy w szczególności uznać za działalność gospodarczą.

W akapicie pierwszym, artykuł 9 (1) określa osobę, która może stać się podatnikiem, jako każdą osobę, która niezależnie prowadzi w dowolnym miejscu jakąkolwiek działalność gospodarczą, bez względu na cel, czy też rezultaty takiej działalności.

Artykuł 10 wyjaśnia znaczenie terminu „samodzielnie” użytego w art. 9 (1). Stwierdza on, że warunek określony w art. 9 (1) stwierdza, że działalność gospodarcza prowadzona „samodzielnie” wyklucza pracowników i inne osoby z podatku VAT, o ile są one związane z pracodawcą przez umowę o pracę lub inny stosunek prawny tworzący relacje między pracodawcą a pracownikiem w zakresie warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy.

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w orzeczeniach sprecyzował, że za samodzielną nie będzie mogła być uznana działalność gospodarcza, która wykonywana jest przy wykorzystaniu infrastruktury i organizacji wewnętrznej podmiotu, na rzecz którego jest prowadzona, nie powoduje żadnego ryzyka ekonomicznego po stronie usługodawcy a nadto nie powoduje odpowiedzialności usługodawcy wobec osób trzecich za szkody wyrządzone w związku z prowadzoną działalnością (orzeczenia w sprawie C-202/90 Ayuntamiento de Sevilla v Recaudadores de Tributos de las Zonas primera y segunda, C-235/85 pomiędzy Komisją Europejską a Królestwem Holandii).

W pierwszej kolejności Państwa wątpliwości dotyczą ustalenia, czy czynności wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie oznaczone przez Wnioskodawcę we wniosku nr 4).

Z cytowanego powyżej przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy wynika, że dla uznania, że określone czynności wykonywane przez osobę fizyczną, za które uzyskuje przychody wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stanowią samodzielnie wykonywanej działalności gospodarczej i tym samym pozostają poza regulacjami ustawy o podatku od towarów i usług, istotne jest łączne spełnienie wszystkich elementów wymienionych w tym przepisie, tj. związanie zleceniobiorcy ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym, a wykonującym zlecane czynności co do warunków:

wykonywania tych czynności,

wynagrodzenia oraz

odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

Zatem, użycie słowa „samodzielnie” w kontekście art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy, wyklucza opodatkowanie pracowników i innych osób, o ile są one związane z pracodawcą przez umowę o pracę lub inny stosunek prawny tworzący więzi (stosunek podporządkowania) między pracodawcą a pracownikiem co do (w zakresie) warunków pracy, wynagrodzenia i odpowiedzialności pracodawcy.

Oznacza to, że przychody z tytułu wykonywanych czynności nie tylko powinny być wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, lecz także spełnione muszą zostać pozostałe kryteria przedmiotowe określające m.in. czy działanie usługodawcy odbywa się na warunkach ryzyka gospodarczego, a tym samym kto ponosi odpowiedzialność za wykonane usługi. Nie stanowią bowiem samodzielnej działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, tylko i wyłącznie te czynności, gdy pomiędzy zlecającym ich wykonanie i wykonującym zlecone czynności istnieją więzy tworzące stosunek prawny w zakresie warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich.

W analizowanej sprawie wskazaliście Państwo, że wynagrodzenie, które Akcjonariusz otrzyma od Państwa Spółki za wykonywanie czynności, nie będzie stanowić przychodu, o którym mowa w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych a zatem analiza pozostałych warunków, o których mowa w art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy jest bezprzedmiotowa. Tym samym świadczenie opisanych usług nie mieści się w dyspozycji ww. przepisu.

Na podstawie art. 356 § 1 ustawy z 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.):

Z akcją imienną może być związany obowiązek powtarzających się świadczeń niepieniężnych.

Powołany przepis umożliwia tworzenie takich relacji między akcjonariuszem a spółką akcyjną, które pozwolą im wzajemnie odnosić określone korzyści. Dla spółki akcyjnej może to być pewność otrzymania w określonym czasie pewnych świadczeń, dla akcjonariusza możliwość zbytu świadczeń i otrzymania wynagrodzenia. Wypłacenie wynagrodzenia jest niezależne od tego, czy spółka wykazuje zysk czy też nie.

Zgodnie natomiast z treścią powołanego wyżej art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy.

Tym samym w analizowanym przypadku Akcjonariusz powinien być uznany za podmiot świadczący usługę, a Państwa Spółkę należy zaś uznać za korzystającego z takiej usługi. Czynności, które będzie zobowiązany wykonywać na rzecz Państwa Spółki Akcjonariusz mają charakter odpłatny. Tym samym otrzymane wynagrodzenie stanowi ekwiwalent za konkretną usługę, którą w niniejszej sprawie jest wykonywanie bieżących czynności obsługi środków trwałych należących do Spółki, w tym środków trwałych przeznaczonych do wynajmu, wedle bieżącego zapotrzebowania Spółki oraz wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem bloga Spółki, w tym aktualizacja wpisów, przeprowadzanie analiz i kwerend na potrzeby redagowania wpisów.

Odnośnie odpłatności za ww. świadczenia należy zauważyć, że ustawa nie definiuje co należy rozumieć przez czynność odpłatną. Jednak dla uznania, że dostawa towarów oraz świadczenie usługi podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bezwzględnym warunkiem jest „odpłatność” za daną czynność, co wynika z ww. przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Odpłatność oznacza wykonanie czynności (dostawy towarów oraz świadczenia usług) za wynagrodzeniem. W znaczeniu potocznym wynagrodzenie to zapłata za pracę, należność, a także odszkodowanie. Natomiast odpłatny to taki, który wymaga zapłacenia, zwrotu kosztów, płatny.

Powyższa analiza prowadzi do wniosku, że istotną cechą wynagrodzenia jest istnienie bezpośredniego związku pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług i otrzymaną zapłatą.

W omawianej sprawie czynności Akcjonariusza polegające na wykonywaniu bieżących czynności obsługi środków trwałych należących do Spółki, w tym środków trwałych przeznaczonych do wynajmu, wedle bieżącego zapotrzebowania Spółki oraz wykonywaniu czynności związanych z prowadzeniem błoga Spółki, w tym aktualizacja wpisów, przeprowadzanie analiz i kwerend na potrzeby redagowania wpisów, w zamian za wynagrodzenie ma charakter odpłatny, jak bowiem wskazali Państwo w opisie sprawy, Akcjonariuszowi, za wykonywanie świadczeń niepieniężnych przysługiwać będzie wynagrodzenie według adekwatnych stawek zwyczajowo przyjętych w obrocie za wykonywanie określonych świadczeń. Zatem świadczenie to wypełnia wskazaną przesłankę uznania tej czynności za usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy.

W konsekwencji uznać należy, że otrzymywane wynagrodzenie, związane z prowadzoną przez Akcjonariusza działalnością gospodarczą, na podstawie art. 8 ust. 1 ustawy stanowi świadczenie usług podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, a Akcjonariusza z tego tytułu uznać należy za podatnika podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.

Z powołanych przepisów wynika, że możliwość stosowania cyt. przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy i tym samym możliwość wyłączenia z grona podatników osobę fizyczną będącą Akcjonariuszem Spółki, wymaga łącznego spełnienia wszystkich wymienionych w przepisie kryteriów, w tym zaliczenia przychodów z tytułu wykonania tych czynności do przychodów wymienionych w art. 13 pkt 2-9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub w art. 12 pkt 1-6 ww. ustawy. Stąd też niespełnienie warunku w zakresie uznania przychodów osiąganych z tytułu wykonywanych czynności za przychody wymienione w art. 12 ust. 1-6 (przychody z tytułu wykonywanej pracy) lub w art. 13pkt 2-9 (przychody z działalności wykonywanej osobiście) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powoduje, iż czynności wykonywane odpłatnie przez Akcjonariusza Spółki uznać należy za podlegające opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, czynności (świadczenia niepieniężne) wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT.

Zatem przedstawione przez Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego przez Wnioskodawcę we wniosku nr 4 zostało uznane za nieprawidłowe.

Następnie wątpliwości Państwa dotyczą stwierdzenia, czy Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Akcjonariusza w przypadku uznania, że czynności wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą podlegały opodatkowaniu podatkiem VAT (pytanie oznaczone przez Wnioskodawcę we wniosku nr 5).

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane art. 86 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W świetle art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Z przywołanych przepisów prawa wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Odliczyć zatem można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. Wskazana zasada wyłącza tym samym możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku lub niepodlegających opodatkowaniu podatkiem VAT. Jednocześnie z zasady tej wynika, że odliczenie podatku naliczonego może być częściowe, tzn. w tej części, w jakiej dane towary lub usługi, z którymi związany jest podatek naliczony są wykorzystywane do realizacji czynności opodatkowanych, z pominięciem tej części podatku od tych towarów i usług, w jakiej towary te (usługi) są wykorzystywane do wykonywania czynności nieopodatkowanych podatkiem VAT.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowoprawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Należy podkreślić, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, w oparciu o który:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy: transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast stosownie do art. 88 ust. 4 ustawy:

Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.

Zgodnie z powyższą regulacją, z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.

Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zgodnie z zasadą powszechności opodatkowania podlegają wszelkie transakcje, których przedmiotem jest dostawa towarów lub świadczenie usług, pod warunkiem, że są one realizowane przez „podatników” w rozumieniu ustawy i wykonywane w ramach działalności gospodarczej.

Jak wskazano we wniosku, Spółka jest czynnym, zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Akcjonariusz jest od dnia 29 czerwca 2021 r. zarejestrowany jako czynny podatnik podatku od towarów i usług. Akcjonariusz będzie posiadał także status czynnego podatnika podatku od towarów i usług w ramach opisanego zdarzenia przyszłego. Na podstawie zmienionej umowy Spółki, Akcjonariusz będzie wykonywał następujące świadczenia niepieniężne: wykonywanie bieżących czynności obsługi środków trwałych należących do Spółki, w tym środków trwałych przeznaczonych do wynajmu, wedle bieżącego zapotrzebowania Spółki oraz wykonywanie czynności związanych z prowadzeniem błoga Spółki, w tym aktualizacja wpisów, przeprowadzanie analiz i kwerend na potrzeby redagowania wpisów. Akcjonariusz będzie miał pośredni wpływ na wysokość przyznanego jemu wynagrodzenia za świadczenie czynności na rzecz Spółki ponieważ Akcjonariusz jest wspólnikiem we Wnioskodawcy i jako akcjonariusz tejże Spółki (Wnioskodawcy) i osoba wchodząca w skład Zgromadzenia Akcjonariuszy będzie podejmował decyzję o wprowadzenie tego rodzaju postanowień do Statutu Spółki (Wnioskodawcy). Między Spółką, a Akcjonariuszem nie dojdzie do zawarcia żadnej umowy. Wskazując na stosunek prawny jaki łączył będzie Akcjonariusza ze Spółką podkreślić należy, że nie jest to typowa umowa cywilnoprawna, a obowiązek nałożony na Akcjonariusza w związku z posiadaniem przez niego akcji w kapitale zakładowym Spółki. Podstawą działania, tj. powtarzających się świadczeń niepieniężnych jest art. 356 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym statut spółki akcyjnej może zobowiązać jej wspólnika do powtarzających się świadczeń niepieniężnych realizowanych przez niego na rzecz spółki. Oznacza to, że obowiązek wykonywania takich świadczeń musi być uregulowany w statucie spółki, a nie w umowie między spółką a wspólnikiem o świadczenie usług. Akcjonariuszowi, za wykonywanie świadczeń niepieniężnych przysługiwać będzie wynagrodzenie według adekwatnych stawek zwyczajowo przyjętych w obrocie za wykonywanie świadczeń. Usługi wykonywane przez Akcjonariusza będą wykorzystywane przez Spółkę do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

Jak zostało stwierdzone powyżej, czynności wykonywane przez Akcjonariusza na rzecz Spółki w okolicznościach wskazanych we wniosku będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie zaznaczenia wymaga, że zarówno ustawa, jak i przepisy wykonawcze do niej nie przewidują zwolnienia od podatku dla usług polegających na wykonywaniu bieżących czynności obsługi środków trwałych należących do Spółki, w tym środków trwałych przeznaczonych do wynajmu, wedle bieżącego zapotrzebowania Spółki oraz wykonywaniu czynności związanych z prowadzeniem bloga Spółki, w tym aktualizacja wpisów, przeprowadzanie analiz i kwerend na potrzeby redagowania wpisów. Tym samym, usługi świadczone przez Akcjonariusza na rzecz Spółki będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Zatem, z uwagi na powołane przepisy prawa w kontekście wskazanego opisu sprawy należy stwierdzić, że w zakresie, w jakim nabywane usługi wykorzystywane będą do wykonywania przez Spółkę – czynnego podatnika podatku VAT – czynności opodatkowanych, Spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia ww. usług wynikających z faktur z wykazaną kwotą podatku, wystawionych przez Akcjonariusza.

Podsumowując, Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktur wystawionych przez Akcjonariusza. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych zawartych w art. 88 ustawy.

Tym samym, stanowisko w zakresie pytania oznaczonego przez Wnioskodawcę we wniosku nr 5 zostało uznane za prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego). Zainteresowana ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Odnosząc się do powołanych przez Zainteresowanego interpretacji indywidualnych, należy zauważyć, że interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.

Ponadto, odnosząc się do powołanych przez Zainteresowanego we wniosku wyroków sądów administracyjnych tut. Organ wyjaśnia, że wskazane wyroki zostały potraktowane jako element argumentacji Wnioskodawcy, są to jednak rozstrzygnięcia odnoszące się do indywidualnych spraw i co do zasady wiążą one stronę postępowania w konkretnych, indywidualnych sprawach, nie rozciągając swojego oddziaływania na inne, choćby podobne lub zbieżne sprawy. Zatem wskazane we wniosku wyroki sądów nie mają wpływu na podjęte w niniejszej interpretacji rozstrzygnięcie.

Należy również wskazać, że zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

W związku z powyższym zaznaczenia wymaga, że wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (pytania) Wnioskodawcy. Inne kwestie przedstawione w opisie zdarzenia przyszłego, bądź we własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone. Dotyczy to w szczególności kwestii obowiązku wystawienia faktury przez Akcjonariusza.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Państwo do interpretacji.

·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).