Opodatkowanie sprzedaży Zakładu Produkcyjnego oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego. - Interpretacja - 0114-KDIP1-2.4012.346.2020.2.JŻ

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 30.10.2020, sygn. 0114-KDIP1-2.4012.346.2020.2.JŻ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej

Temat interpretacji

Opodatkowanie sprzedaży Zakładu Produkcyjnego oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku wspólnym z dnia 19 sierpnia 2020 r. (data wpływu 24 sierpnia 2020 r.), uzupełnionym w dniu 21 października 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 21 października 2020 r.), na wezwanie Organu z dnia 15 października 2020 r. (skutecznie doręczone w dniu 16 października 2020 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży Zakładu Produkcyjnego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 sierpnia 2020 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży Zakładu Produkcyjnego oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego. Wniosek został uzupełniony w dniu 21 października 2020 r. (data wpływu za pośrednictwem platformy ePUAP 21 października 2020 r.), na wezwanie Organu z dnia 15 października 2020 r. (skutecznie doręczone w dniu 16 października 2020 r.).

We wniosku wspólnym złożonym przez:

  • Zainteresowanego będącego stroną postępowania:
    A., S.A.
  • Zainteresowanego niebędącego stroną postępowania:
    B. Spółka Jawna

Przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Działalność gospodarcza prowadzona przez Kupującą

A. z siedzibą w C. (dalej: Kupująca) prowadzi działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (VAT). Główne rodzaje tej działalności obejmują:

  • działalność dystrybucyjną w zakresie tworzyw sztucznych,
  • działalność produkcyjną.

Działalność produkcyjna Kupującej, wykonywana w należących do niej zakładach produkcyjnych, polega na wytwarzaniu opakowań z tworzyw sztucznych metodą termoformowania.

Proces wytwórczy stosowany w zakładach produkcyjnych Kupującej można podzielić na dwa główne etapy. W pierwszej kolejności powstaje półprodukt w postaci folii (etap ekstruzji), na bazie której wytwarzany jest wyrób gotowy w postaci opakowania (etap termoformowania). Kupująca posiada maszyny i urządzenia (linie produkcyjne) służące zarówno do produkcji folii (półproduktów wytwarzanych metodą ekstruzji), jak i wytwarzania opakowań (wyrobów gotowych).

Moce produkcyjne maszyn i urządzeń Kupującej służących wytwarzaniu foli (półproduktów) są niższe w porównaniu do zapotrzebowania wynikającego z mocy produkcyjnych maszyn i urządzeń służących do produkcji gotowych opakowań. Celem gospodarczym Kupującej jest zwiększenie produkcji folii jako półproduktu wykorzystywanego do wytwarzania opakowań metodą termoformowania.

Obecnie w zakładach produkcyjnych należących do Kupującej nie wytwarza się opakowań metodą wtryskową (technologia wtryskowa jest wykorzystywana w zakładach produkcyjnych Kupującej w bardzo ograniczonym zakresie jedynie do produkcji dodatku uzupełniającego jeden z rodzajów opakowań wytwarzanych metodą termoformowania). Rozwinięcie działalności w obszarze produkcji opakowań metodą wtryskową (w szczególności butelek) Kupująca postrzega jednak jako ważny gospodarczo cel, który w założeniu ma zaspokoić popyt ze strony nowych klientów.

Działalność gospodarcza prowadzona przez Sprzedającą

B. z siedzibą w D. (dalej: Sprzedająca) prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (VAT). Główne rodzaje tej działalności obejmują:

  • działalność dystrybucyjną w zakresie tworzyw sztucznych oraz w zakresie maszyn i urządzeń produkcyjnych,
  • działalność transportową,
  • działalność produkcyjną.

Działalność produkcyjna Sprzedającej polega na wytwarzaniu opakowań metodą wtryskową (co stanowi istotną część tej działalności) oraz metodą termoformowania. Sprzedająca wytwarza także folię (etap ekstruzji) stosowaną jako półprodukt do produkcji opakowań metodą termoformowania.

Działalność produkcyjna Sprzedającej jest prowadzona wyłącznie w zakładzie zlokalizowanym w E. (dalej: Zakład Produkcyjny), tj. poza siedzibą Sprzedającej. W Zakładzie Produkcyjnym nie jest prowadzona pozostała działalność Sprzedającej.

Sprzedająca posiada maszyny i urządzenia (linie produkcyjne) służące wytwarzaniu opakowań zarówno metodą wtryskową jak i metodą termoformowania, przy czym - w przypadku produkcji opakowań metodą termoformowania - Sprzedająca posiada także maszyny, które, w ramach etapu ekstruzji, wytwarzają folię. Moce produkcyjne maszyn i urządzeń Sprzedającej służących wytwarzaniu foli (półproduktów) są wyższe w porównaniu do mocy produkcyjnych maszyn i urządzeń służących do produkcji gotowych opakowań metodą termoformowania.

Jednocześnie celem gospodarczym Sprzedającej jest ograniczenie ryzyka gospodarczego związanego z prowadzeniem działalności produkcyjnej, a docelowo ograniczenie zakresu prowadzonej działalności gospodarczej do działalności dystrybucyjnej i transportowej.

Świadczenie usług produkcyjnych na majątku powierzonym

Mając na uwadze komplementarną funkcjonalność maszyn i urządzeń Sprzedającej do funkcjonalności maszyn i urządzeń Kupującej, a także ww. cele gospodarcze Kupującej i Sprzedającej, z początkiem sierpnia 2020 roku strony rozpoczęły współpracę polegającą na świadczeniu przez Sprzedającą na rzecz Kupującej usług produkcyjnych na majątku powierzonym.

W ramach tych usług:

  • Kupująca dostarcza do Zakładu Produkcyjnego (powierza) własne materiały i surowce niezbędne do produkcji opakowań metodą wtryskową oraz metodą termoformowania, w tym wszystkie niezbędne materiały do wytwarzania folii (w ramach procesu ekstruzji),
  • Sprzedająca wytwarza w Zakładzie Produkcyjnym i przekazuje (w ramach wykonywanej usługi) do Kupującej zarówno wyroby gotowe w postaci opakowań (wytwarzanych metodą termoformowania jak i metodą wtryskową) jak również folię wytwarzaną w procesie ekstruzji - w części niewykorzystanej do wytworzenia opakowań metodą termoformowania w Zakładzie Produkcyjnym Sprzedającej (Kupująca zużywa ten półprodukt do produkcji opakowań w zakładach produkcyjnych Kupującej, zaspokajając w ten sposób niedobór własnych mocy produkcyjnych w zakresie wytwarzanej folii).

Usługi produkcyjne wykonywane przez Sprzedającą na rzecz Kupującej mają charakter wyłączny, co oznacza, że wyroby wytwarzane w Zakładzie Produkcyjnym nie są dostarczane przez Sprzedającą do innych podmiotów. Całość produkcji, tj. zarówno półprodukty w postaci folii jak i gotowe wyroby w postaci opakowań, jest przekazywana w ramach realizacji usługi produkcyjnej do Kupującej, która sprzedaje je do klientów lub - w przypadku półproduktów - zużywa je do dalszej produkcji we własnych zakładach.

Oba podmioty, tj. Kupująca i Sprzedająca są niezależnymi podmiotami gospodarczymi. W szczególności Sprzedająca i Kupująca nie są podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych ani w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług.

Planowana sprzedaż Zakładu Produkcyjnego

Mając na uwadze wyżej przedstawione okoliczności faktyczne, a także dążenie do pełnej realizacji ww. celów gospodarczych Kupującej i Sprzedającej, strony zamierzają zawrzeć w przyszłości umowę sprzedaży, której przedmiotem będzie Zakład Produkcyjny. Na mocy tej umowy Sprzedająca przeniesie na Kupującą prawa do składników materialnych i niematerialnych tworzących Zakład Produkcyjny. W szczególności, planowane przeniesienie praw do ww. składników będzie obejmowało sprzedaż (przeniesie prawa własności) maszyn i urządzeń oraz nieruchomości tworzących Zakład Produkcyjny wraz z prawami i zobowiązaniami wynikającymi z umów zawartych bezpośrednio w związku z działalnością Zakładu Produkcyjnego, a także wraz z prawami i zobowiązaniami wynikającymi z umów o pracę zawartych z pracownikami zatrudnionymi w Zakładzie Produkcyjnym (strony planują dokonać przejęcia zakładu pracy w trybie art. 23&¹ kodeksu pracy).

W związku z planowaną sprzedażą Zakładu Produkcyjnego strony zawarły umowę przedwstępną na mocy której, Sprzedająca zobowiązała się przenieść na Kupującą następujące elementy tworzące Zakład Produkcyjny:

  • prawo własności środków produkcji stanowiących środki trwałe lub elementy wyposażenia Zakładu Produkcyjnego Sprzedającej, w tym m.in.: maszyny i urządzenia tworzące linie produkcyjne, regały paletowe, regały magazynowe wysokiego składowania, wózki widłowe, instalacje wewnątrzzakładowe (np. klimatyzacja, systemy chłodzenia, agregat prądotwórczy, monitoring i in.) wykorzystywany w zakładzie sprzęt komputerowy oraz inne określone przez strony urządzenia bądź narzędzia wykorzystywane do działalności produkcyjnej;
  • prawa i zobowiązania wynikające z zawartych przez Sprzedającą umów leasingu maszyn produkcyjnych i urządzeń niestanowiących własności Sprzedającej, dotyczących m.in.: maszyn do produkcji folii, maszyny termoformującej, wtryskarek, formy wtryskowej, systemów chłodzenia oraz wózków widłowych;
  • prawa i zobowiązania wynikające z zawartej umowy pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania systemu centralnego chłodzenia;
  • prawo własności nieruchomości gruntowej wraz z posadowionymi na niej budynkami (halą produkcyjną, halą magazynowo-biurową, budynkiem administracyjno-magazynowym), budowlami i instalacjami (w tym: zbiornikiem przeciwpożarowym, drogą wewnętrzną, placem manewrowym, silosem na surowce, bramą i ogrodzeniem, siecią wodociągową, elektryczną, telekomunikacyjną, kanalizacyjną, gazową) - składających się na funkcjonalną całość:
  • prawa i obowiązki wynikające z umów ubezpieczenia Zakładu Produkcyjnego (m.in. od ognia i innych żywiołów) a także prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z dostawcami energii elektrycznej, wody, gazu, odprowadzania ścieków;
  • składniki niematerialne, a w szczególności know-how, rozumiany jako wszelkie informacje, dane, wiedzę fachową z zakresu produkcji prowadzonej w Zakładzie Produkcyjnym i zasad jej organizacji (niezależnie od formy utrwalenia lub dostępności) wykorzystywane w Zakładzie Produkcyjnym, w tym informacje i dane biznesowe, doświadczenie i specjalistyczną wiedzę;
  • prawa i obowiązki wynikające z kilkudziesięciu umów o pracę zawartych przez Sprzedającą z pracownikami pracującymi na terenie Zakładu Produkcyjnego;
  • dokumenty związane z prowadzeniem Zakładu Produkcyjnego, w tym dokumentację pracowniczą.

Wszystkie składniki Zakładu Produkcyjnego, w tym składniki niematerialne (takie jak know-how), mają związek z działalnością produkcyjną i tworzą zorganizowany zespół. Składniki te były nabywane lub tworzone przez Sprzedającą na przestrzeni ostatnich lat z zamiarem prowadzenia działalności produkcyjnej, tj. ich nabycie lub wytworzenie było dostosowane do zamierzonej funkcji jaką te składniki miały pełnić, aby przedsiębiorstwo Sprzedającej mogło wykonywać działalność produkcyjną. Także praca wykonywana przez pracowników zatrudnionych na podstawie umów, z których prawa i obowiązki zostaną przejęte w związku z planowaną przez strony transakcją, ma związek z działalnością Zakładu Produkcyjnego.

Wyżej wskazany zespół składników majątkowych realizuje zadania gospodarcze polegające na świadczeniu usług produkcyjnych na majątku powierzonym, w ramach których Sprzedająca wytwarza opakowania z tworzyw sztucznych (tj. opakowania wytwarzane metodą wtryskową i metodą termoformowania) oraz półprodukty (w postaci foli będącej efektem procesu ekstruzji) wykorzystywane do produkcji opakowań metodą termoformowania.

Wyodrębnienie organizacyjne Zakładu Produkcyjnego

Zakład Produkcyjny został wyodrębniony w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Sprzedającej w ramach schematu organizacyjnego opracowanego na podstawie zakresu kompetencji pracowników przedsiębiorstwa. Zakładem Produkcyjnym kieruje Dyrektor podległy bezpośrednio kierownictwu Sprzedającej. Dyrektor Zakładu Produkcyjnego nadzoruje pracę innych działów zlokalizowanych w Zakładzie Produkcyjnym, w tym Działu Wtryskarek (zajmującego się produkcją opakowań wytwarzanych metodą wtryskową). Działu Ekstruzji (zajmującego się wytwarzaniem folii będącej półproduktem dla opakowań wytwarzanych metodą termoformowania), Działu Termoformowania (zajmującego się produkcją opakowań metodą termoformowania na bazie folii) oraz innych działów (Działu Jakości, Działu Logistyki i Zamówień), a także sprawuje nadzór nad pracą pracownika ds. administracyjno-biurowych. Każdy z ww. działów Zakładu Produkcyjnego ma własnego kierownika, który nadzoruje pracę podległych mu pracowników przydzielonych do pracy w Zakładzie Produkcyjnym. Łącznie do pracy w Zakładzie Produkcyjnym zostało przydzielonych przez Sprzedającą kilkudziesięciu pracowników. Na stronie internetowej Sprzedającej Zakład Produkcyjny posiada odrębne dane kontaktowe (tj. odrębny adres pocztowy - wynikający z odrębnej lokalizacji zakładu, odrębny adres e-mail oraz numer telefonu), pozwalające podmiotom zewnętrznym kontaktować się bezpośrednio z kierownictwem Zakładu Produkcyjnego.

Jednocześnie poza Zakładem Produkcyjnym znajdują się Działy niezwiązane z produkcją, lecz z innymi rodzajami działalności Sprzedającej tj.: Dział Tworzyw Sztucznych, Dział Sprzedaży Maszyn (związane z działalnością dystrybucyjną Sprzedającej), Dział Transportu (związany z działalnością transportową Sprzedającej) oraz działy świadczące usługi wewnętrzne na rzecz całego przedsiębiorstwa Sprzedającej (Dział Księgowości, Dział Kadr, Dział IT), zlokalizowane w siedzibie Sprzedającej (tj. w D.).

Wyodrębnienie finansowe Zakładu Produkcyjnego

Mimo że Zakład Produkcyjny nie jest jednostką organizacyjną samodzielnie sporządzającą sprawozdanie finansowe, to jednak dzięki odrębności funkcjonalnej związanej z prowadzeniem działalności produkcyjnej wyłącznie w Zakładzie Produkcyjnym, a także odrębności lokalizacyjnej, prowadzona przez Sprzedającą ewidencja rachunkowa (księgi rachunkowe w rozumieniu ustawy o rachunkowości), podatkowa oraz pracownicza umożliwiają identyfikację:

  • zobowiązań związanych z działalnością Zakładu Produkcyjnego (w tym: zobowiązań pracowniczych, związanych z finansowaniem maszyn i urządzeń, zobowiązań wobec dostawców),
  • należności związanych z działalnością Zakładu Produkcyjnego, w tym należności z tytułu wykonywanych usług produkcyjnych,
  • przychodów związanych z działalnością Zakładu Produkcyjnego,
  • kosztów związanych z działalnością Zakładu Produkcyjnego.

Wyodrębnienie funkcjonalne Zakładu Produkcyjnego

Wykonywanie działalności produkcyjnej przez Zakład Produkcyjny w ramach obecnego przedsiębiorstwa Sprzedającej, co do zasady jest niezależne od pozostałych rodzajów działalności prowadzonych przez Sprzedającą (działalności dystrybucyjnej transportowej). Niemniej, w ramach przedsiębiorstwa Sprzedającej Zakład Produkcyjny korzysta z usług wewnętrznych zapewnianych przez Dział Księgowości. Dział IT oraz Dział Kadr usytuowanych w przedsiębiorstwie Sprzedającej poza Zakładem Produkcyjnym.

Jak wskazano wyżej Zakład Produkcyjny realizuje ściśle określone zadania gospodarcze, w ramach których Sprzedająca wytwarza opakowania z tworzyw sztucznych oraz półprodukty wykorzystywane w produkcji takich opakowań. Co istotne, zadania te nie są realizowane w przedsiębiorstwie Sprzedającej poza Zakładem Produkcyjnym.

Jednocześnie po dokonaniu planowanej transakcji sprzedaży Zakładu Produkcyjnego Kupująca zamierza nadal wykorzystywać nabyte w ramach tego zakładu składniki majątkowe do wytwarzania analogicznych rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych (czyli opakowań tworzonych metodą wtryskową i metodą termoformowania) oraz analogicznych półproduktów (tj. foli wykorzystywanej w produkcji opakowań metodą termoformowania).

W odpowiedzi na wezwanie Organu w zakresie zadanych pytań Wnioskodawca poinformował następująco:

  1. czy w dniu planowanej sprzedaży Zakładu Produkcyjnego Kupująca będzie miała faktyczną możliwość kontunuowania działalności prowadzonej przez Sprzedającą w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem transakcji,
    W dniu planowanej sprzedaży Zakładu Produkcyjnego, Kupująca będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności prowadzonej przez Sprzedającą w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem transakcji.
  2. czy Kupująca będzie musiała podjąć/wykonać jakieś działania faktyczne lub prawne (np. zawarcia umów, zapewnienia innych składników majątku poza nabytymi, zapewnienie pozwoleń itp.) w celu prowadzenia/kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o nabyte od Sprzedającej składniki majątkowe, jeśli tak należy precyzyjnie wskazać jakie działania faktyczne lub prawne Kupująca będzie musiała podjąć/wykonać w celu prowadzenia/kontynuowania działalności gospodarczej w oparciu o nabyte od Sprzedającej składniki majątkowe (należy precyzyjnie w sposób niebudzący wątpliwości wskazać/opisać),
    Kupująca podkreśla, że zespół składników majątkowych tworzących Zakład Produkcyjny jest wystarczająco zorganizowany funkcjonalnie, aby móc nieprzerwanie prowadzić działalność produkcyjną; w szczególności w dacie sprzedaży na Kupującą przejdą składniki materialne i niematerialne niezbędne dla prowadzenia działalności produkcyjnej; Kupująca będzie musiała jedynie podjąć stosowne czynności związane z zastąpieniem Sprzedającej w relacjach umownych z dostawcami energii elektrycznej, gazu, wody, usług w zakresie dostępu do Internetu oraz odprowadzania nieczystości, ponieważ w odniesieniu do tych dostawców konieczne będzie zawarcie przez Kupującą nowych umów.
  3. czy składniki majątkowe będące przedmiotem transakcji będą służyły Kupującej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, które nie korzystają ze zwolnienia.
    Składniki majątkowe będące przedmiotem transakcji będą służyły Kupującej do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, które nie będą korzystały ze zwolnienia (tj. będą służyły do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych i półproduktów służących produkcji tych opakowań, celem ich sprzedaży na rzecz klientów Kupującej).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania

ostatecznie sformułowane w odpowiedzi na wezwanie Organu:

  1. Czy Zakład Produkcyjny opisany w niniejszym wniosku - obejmujący składniki, które zostaną przeniesione przez Sprzedającą na Kupującą - stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT?
  2. Czy planowana sprzedaż Zakładu Produkcyjnego - obejmującego składniki, które zostaną przeniesione przez Sprzedającą na Kupującą - jest wyłączona z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 ust. 1 Ustawy VAT?
  3. Czy w przypadku uznania przez Organ, iż Zakład Produkcyjny stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT, Kupującej będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT w przypadku gdyby sprzedaż Zakładu Produkcyjnego została udokumentowana przez Sprzedającą fakturą z wykazaną na niej kwotą podatku VAT?
  4. Czy w przypadku uznania przez Organ, iż Zakład Produkcyjny nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT, Kupującej będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT w przypadku gdyby sprzedaż Zakładu Produkcyjnego została udokumentowana przez Sprzedającą fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT?

Stanowisko Wnioskodawcy ostatecznie sformułowane w odpowiedzi na wezwanie Organu:

Stanowisko w sprawie pytania nr 1

Zdaniem Wnioskodawców (tj. Sprzedającej i Kupującej) Zakład Produkcyjny, który ma być przedmiotem sprzedaży na rzecz Kupującej, stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT.

Zgodnie z tym przepisem, za zorganizowaną część przedsiębiorstwa uważa się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

A zatem, w celu wykazania, że określona część przedsiębiorstwa stanowi ZCP w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT, powinny zostać spełnione następujące warunki:

  • w istniejącym przedsiębiorstwie musi istnieć zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązania) przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół składników powinien być wyodrębniony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • zespół składników powinien być wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • zespół składników powinien posiadać potencjalną zdolność funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, do których zespół ten jest przeznaczony w przedsiębiorstwie zbywcy.

Co szczególnie istotne, w przypadku transakcji mającej za przedmiot ZCP, wszystkie sformułowane powyżej warunki muszą zostać spełnione na moment dokonywania transakcji (wyrok NSA z 28 stycznia 2019 r., sygn. I FSK 293/17).

Spełnienie kryterium dotyczącego składników majątkowych tworzących ZCP

Wnioskodawcy wskazują, iż składniki majątkowe tworzące Zakład Produkcyjny w przedsiębiorstwie Sprzedającej obejmują zarówno składniki materialne (takie jak maszyny, urządzenia, wyposażenie hal produkcyjnych, nieruchomość gruntowa wraz z posadowionymi na niej budynkami i budowlami), jak i składniki niematerialne (np. know-how czy prawa wynikające z umów leasingowych). W ramach planowanej umowy sprzedaży Zakładu Produkcyjnego zostaną przejęte także zobowiązania funkcjonalnie związane z działalnością Zakładu Produkcyjnego, w tym: zobowiązania wynikające z umów leasingowych dotyczących maszyn i urządzeń produkcyjnych, zobowiązanie wynikające z umowy pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania systemu centralnego chłodzenia w Zakładzie Produkcyjnym, czy zobowiązania wynikające z umów o pracę pracowników pracujących w Zakładzie Produkcyjnym.

Co więcej, wszystkie składniki majątkowe Zakładu Produkcyjnego, które mają być przedmiotem przyszłej transakcji sprzedaży, tworzą zorganizowany zespół, nie będący zbiorem przypadkowych elementów, lecz pozostający ze sobą we wzajemnych relacjach wynikających z funkcji jaką pełnią w ramach prowadzonej przez Sprzedającą działalności produkcyjnej (co jest zgodne z wytycznymi wynikającymi orzeczeń NSA z 11 kwietnia 2019 r., sygn. II FSK 79/17 oraz z 23 sierpnia 2018 r., sygn. II FSK 2288/16).

Jednocześnie, jak zaznaczono w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, omawiany zespół składników majątkowych realizuje w przedsiębiorstwie Sprzedającej ściśle określone zadania gospodarcze związane z działalnością produkcyjną. W ramach tej działalności wytwarzane są określone wyroby (opakowania z tworzyw sztucznych) przy zastosowaniu określonej metody/technologii (metoda wtryskowa/metoda termoformowania) oraz określone półprodukty (wykorzystywane w produkcji opakowań metodą termoformowania).

Mając powyższe na uwadze zdaniem Wnioskodawców Zakład Produkcyjny spełnia wskazany w art. 2 pkt 27e Ustawy VAT wymóg dotyczący materialnego i niematerialnego charakteru zespołu składników majątkowych tworzących ZCP oraz ich przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych w istniejącym przedsiębiorstwie.

Spełnienie kryterium wyodrębnienia organizacyjnego ZCP

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza wyodrębnienie części majątku przedsiębiorstwa (wraz ze składnikami niematerialnymi) w strukturze organizacyjnej całego podmiotu. Takie wyodrębnienie może przybrać formę np. oddziału, biura, zakładu, wydziału, departamentu, działu, itp.

Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego Zakład Produkcyjny został wyodrębniony w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Sprzedającej w ramach schematu organizacyjnego opracowanego na podstawie zakresu kompetencji pracowników przedsiębiorstwa. Pracami Zakładu Produkcyjnego kieruje powołany do tego dyrektor podlegający bezpośrednio kierownictwu Sprzedającej. Dyrektor nadzoruje pracę kilku działów wewnętrznych Zakładu Produkcyjnego oraz nadzoruje pracę pracownika do spraw administracyjno-biurowych. Wszyscy pracownicy Zakładu Produkcyjnego wykonują swoją pracę w bezpośrednim lub pośrednim związku z działalnością produkcyjną Sprzedającej, która jest wykonywana w odrębnej lokalizacji, posiadającej osobny adres i osobne dane kontaktowe dla podmiotów zewnętrznych (w tym prezentowane na stronie internetowej Sprzedającej).

Jednocześnie w lokalizacji tej nie jest wykonywana pozostała działalność Sprzedającej (tj. działalność dystrybucyjna i transportowa) a działy zajmujące się tą działalnością zostały usytuowane w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Sprzedającej poza Zakładem Produkcyjnym (wraz z innymi działami mającymi charakter zaplecza księgowego, kadrowego i informatycznego).

Mając powyższe na uwadze zdaniem Wnioskodawców Zakład Produkcyjny spełnia wymóg wyodrębnienia organizacyjnego, o którym mowa w art. 2 pkt 27e Ustawy VAT.

Spełnienie kryterium wyodrębnienia finansowego ZCP

Wyodrębnienie finansowe stanowi sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, przy czym, jak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 listopada 2019 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.572.2019.1.MK, wyodrębnienie finansowe nie oznacza, że ZCP powinna posiadać cechy samodzielności finansowej. Jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, prowadzona u Sprzedającej ewidencja do celów rachunkowych, podatkowych i płacowych pozwala wyodrębnić przychody, koszty, należności i zobowiązania związane z działalnością Zakładu Produkcyjnego.

Wnioskodawcy zwracają dodatkową uwagę, iż istotnymi czynnikami, które umożliwiają wyodrębnienie finansowe Zakładu Produkcyjnego są:

  • odrębność funkcjonalna Zakładu Produkcyjnego wynikająca z faktu, iż zakład ten służy wyłącznie do prowadzenia określonego rodzaju działalności, która jednocześnie nie jest wykonywana poza Zakładem Produkcyjnym (dzięki której można przypisać do Zakładu Produkcyjnego m.in. zobowiązania i koszty związane z procesem produkcji, w tym, koszty amortyzacji maszyn, zobowiązania leasingowe, należności i przychody uzyskiwane z tytułu wykonywania usługi produkcyjnej),
  • odrębność lokalizacyjna (dzięki której można przypisać do Zakładu Produkcyjnego m.in. koszty amortyzacji budynków i budowli, koszty zużycia wody, gazu i energii, zobowiązań z tytułu podatku od nieruchomości),
  • podległość służbowa poszczególnych pracowników (dzięki której można przypisać do Zakładu Produkcyjnego m.in. zobowiązania z tytułu umów o pracę, koszty wypłacanych wynagrodzeń, zobowiązania i koszty ponoszone na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, zobowiązania z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych ciążące na Sprzedającej z tytułu wykonywania funkcji płatnika etc.).

Mając powyższe na uwadze zdaniem Wnioskodawców Zakład Produkcyjny spełnia wymóg wyodrębnienia finansowego, o którym mowa w art. 2 pkt 27e Ustawy VAT.

Spełnienie kryterium potencjalnej samodzielności ZCP

Zdaniem Wnioskodawców Zakład Produkcyjny, który ma być przedmiotem sprzedaży na rzecz Kupującej, posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy.

Po pierwsze, jak wskazano w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, działanie Zakładu Produkcyjnego jest co do zasady niezależne od innych rodzajów działalności prowadzonych przez Sprzedającą. Jednocześnie zapewniane przez przedsiębiorstwo Sprzedającej usługi wewnętrzne świadczone na rzecz Zakładu Produkcyjnego przez działy zaplecza księgowego, kadrowego i informatycznego, nie mają (z perspektywy potencjalnej samodzielności zakładu) charakteru kluczowego, lecz uboczny. Co więcej, są stosunkowo proste do zastąpienia. Jednocześnie, składniki majątkowe tworzące Zakład Produkcyjny, z uwagi na ich istotny charakter i wzajemne powiązania funkcjonalne, należy uznać za całkowicie wystarczające, aby kwalifikować je jako ZCP.

Potwierdza to m.in. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 22 listopada 2019 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.572.2019.1.MK: nie wszystkie jednak elementy tworzące pojęcie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części są na tyle istotne, aby bez ich zbycia nie można było mówić o zbyciu przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części. W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części podlegają wyłączeniu z transakcji zbycia. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów.

Po drugie, oprócz ważnych aktywów materialnych, takich jak maszyny i urządzenia czy budynki i budowle, istotną funkcję w Zakładzie Produkcyjnym pełnią wartości niematerialne, także te, które nie są wykazywane w bilansie przedsiębiorstwa (np. wynikające z wiedzy i doświadczenia zatrudnionych tam pracowników).

Po trzecie, jak wskazano wyżej, wszystkie składniki majątkowe Zakładu Produkcyjnego tworzą zorganizowany zespół służący wykonywaniu działalności produkcyjnej, w ramach której wytwarzane są określone typy produktów i półproduktów. Te same typy produktów i półproduktów - po dokonaniu sprzedaży Zakładu Produkcyjnego - będą wytwarzane w przedsiębiorstwie Kupującej przy pomocy nabywanego zespołu składników majątkowych.

Mając powyższe na uwadze zdaniem Wnioskodawców Zakład Produkcyjny spełnia wskazany w art. 2 pkt 27e Ustawy VAT wymóg potencjalnego funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo realizujące zadania gospodarcze, do których został przeznaczony.

Stanowisko w sprawie pytania nr 2

W ocenie Wnioskodawców, z uwagi na spełnienie wszystkich normatywnych przesłanek wskazanych w art. 2 pkt 27e Ustawy VAT, Zakład Produkcyjny stanowi zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa w rozumieniu tego przepisu. W konsekwencji sprzedaż Zakładu Produkcyjnego obejmującego opisane w stanie faktycznym składniki majątkowe (w tym prawa i zobowiązania) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, stosownie do art. 6 pkt 1 Ustawy VAT.

Stanowisko w sprawie pytania nr 3

W odniesieniu do pytania nr 3 Kupująca uważa, że w przypadku gdyby Zakład Produkcyjny został uznany przez Organ za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT, planowana transakcja sprzedaży Zakładu Produkcyjnego będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 6 pkt 1 Ustawy VAT. W takiej sytuacji Sprzedająca nie powinna dokumentować transakcji fakturą z wykazanym podatkiem VAT należnym.

W przypadku gdyby Sprzedająca mimo uznania Zakładu Produkcyjnego za zorganizowaną część

przedsiębiorstwa wystawiła na rzecz Kupującej fakturę z wykazanym podatkiem VAT, Kupującej nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT wykazanego na takiej fakturze, z uwagi na treść art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy VAT. Zgodnie z tym przepisem, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Skoro zatem sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa nie podlega opodatkowaniu VAT stosownie do art. 6 pkt 1 Ustawy VAT, ewentualna faktura dokumentująca taką sprzedaż nie daje Kupującej prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT.

Stanowisko w sprawie pytania nr 4

W odniesieniu do pytania nr 4 Kupująca wskazuje, że w przypadku gdyby Zakład Produkcyjny nie został uznany przez Organ za zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e Ustawy VAT, planowana transakcja sprzedaży Zakładu Produkcyjnego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT jako sprzedaż poszczególnych składników majątkowych. W takim wypadku znajdą zastosowanie odpowiednie stawki podatku bądź zwolnienia od podatku właściwe dla poszczególnych składników majątkowych tworzących Zakład Produkcyjny, zaś Sprzedająca powinna udokumentować sprzedaż fakturą.

Jak wynika z opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, Kupująca zamierza wykorzystywać Zakład Produkcyjny do czynności opodatkowanych podatkiem VAT (tj. do produkcji opakowań z tworzyw sztucznych i półproduktów służących produkcji tych opakowań, celem ich sprzedaży na rzecz klientów Kupującej). Oznacza to, że w przypadku nieuznania Zakładu Produkcyjnego za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, Kupującej będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego VAT wykazanego na fakturze dokumentującej sprzedaż Zakładu Produkcyjnego, w zakresie w jakim sprzedaż poszczególnych składników majątkowych nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku, co odpowiada dyspozycji art. 86 ust. 1 Ustawy VAT. Natomiast w przypadku składników majątkowych korzystających ze zwolnienia, Kupującej nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r. poz. 106 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Towarami natomiast są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).

Jednocześnie, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Zatem w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa, czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.

Pojęcie transakcji zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu.

Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.

Stosownie do art. 2 pkt 27e ustawy, przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które winno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.

Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych określony zespół składników majątkowych mógł zostać uznany za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.

Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

W świetle powyższego, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:

  • istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
  • zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
  • składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
  • zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

O tym, czy nastąpiło zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją.

W wyroku z dnia 27 listopada 2003 r. w sprawie Zita-Modes C-497/01 Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej stwierdził, że (...) pojęcie zbycia, czy to za wynagrodzeniem, czy też bez lub w charakterze aportu wniesionego do spółki, całości aktywów lub jej części, należy interpretować tak, iż obejmuje ono zbycie przedsiębiorstwa, włącznie z jego rzeczowymi składnikami oraz, w zależności od konkretnego przypadku, składnikami materialnymi, które łącznie stanowią przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej, natomiast nie obejmuje ono zwykłego zbycia aktywów, takiego jak sprzedaż zapasów produktów. Z orzeczenia tego wynika ponadto, że w świetle tej normy Dyrektywy 2006/112/WE Rady, nabywca całości lub części majątku podatnika powinien mieć zamiar prowadzenia działalności nabytego przedsiębiorstwa lub jego części, a nie działać tylko w celu niezwłocznego zlikwidowania danej działalności oraz sprzedaży ewentualnych zapasów.

Podobnie Trybunał wypowiedział się w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Finanzamt Ludenscheid przeciwko Christel Schriever, wskazując, że regulacja art. 5 (8) VI Dyrektywy Rady (obecnie art. 19 Dyrektywy 112) obejmuje przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą, nie obejmuje zaś samego zbycia towarów, jak sprzedaż zapasu produktów. Jak wskazuje Trybunał, stwierdzenie, że nastąpiło przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części w rozumieniu art. 19 Dyrektywy 112, wymaga, by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej. Kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak i nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem fakt wyłączenia niektórych składników z transakcji sprzedaży może pozostawać bez wpływu na kwalifikację zbywanych składników jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, ważne by całość przekazanych składników pozwalała na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej.

Z treści wniosku wynika, że Sprzedająca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Główne rodzaje tej działalności obejmują działalność dystrybucyjną w zakresie tworzyw sztucznych oraz w zakresie maszyn i urządzeń produkcyjnych, działalność transportową, działalność produkcyjną. Działalność produkcyjna Sprzedającej polega na wytwarzaniu opakowań metodą wtryskową (co stanowi istotną część tej działalności) oraz metodą termoformowania. Sprzedająca wytwarza także folię (etap ekstruzji) stosowaną jako półprodukt do produkcji opakowań metodą termoformowania. Działalność produkcyjna Sprzedającej jest prowadzona wyłącznie w zakładzie zlokalizowanym w E., tj. poza siedzibą Sprzedającej. W Zakładzie Produkcyjnym nie jest prowadzona pozostała działalność Sprzedającej. Sprzedająca posiada maszyny i urządzenia (linie produkcyjne) służące wytwarzaniu opakowań zarówno metodą wtryskową jak i metodą termoformowania, przy czym - w przypadku produkcji opakowań metodą termoformowania - Sprzedająca posiada także maszyny, które, w ramach etapu ekstruzji, wytwarzają folię. Moce produkcyjne maszyn i urządzeń Sprzedającej służących wytwarzaniu foli (półproduktów) są wyższe w porównaniu do mocy produkcyjnych maszyn i urządzeń służących do produkcji gotowych opakowań metodą termoformowania. Jednocześnie celem gospodarczym Sprzedającej jest ograniczenie ryzyka gospodarczego związanego z prowadzeniem działalności produkcyjnej, a docelowo ograniczenie zakresu prowadzonej działalności gospodarczej do działalności dystrybucyjnej i transportowej.

Kupująca prowadzi działalność gospodarczą, opodatkowaną podatkiem od towarów i usług. Główne rodzaje tej działalności obejmują działalność dystrybucyjną w zakresie tworzyw sztucznych, działalność produkcyjną. Działalność produkcyjna Kupującej, wykonywana w należących do niej zakładach produkcyjnych, polega na wytwarzaniu opakowań z tworzyw sztucznych metodą termoformowania. Kupująca posiada maszyny i urządzenia (linie produkcyjne) służące zarówno do produkcji folii (półproduktów wytwarzanych metodą ekstruzji), jak i wytwarzania opakowań (wyrobów gotowych). Moce produkcyjne maszyn i urządzeń Kupującej służących wytwarzaniu foli (półproduktów) są niższe w porównaniu do zapotrzebowania wynikającego z mocy produkcyjnych maszyn i urządzeń służących do produkcji gotowych opakowań. Celem gospodarczym Kupującej jest zwiększenie produkcji folii jako półproduktu wykorzystywanego do wytwarzania opakowań metodą termoformowania. Obecnie w zakładach produkcyjnych należących do Kupującej nie wytwarza się opakowań metodą wtryskową (technologia wtryskowa jest wykorzystywana w zakładach produkcyjnych Kupującej w bardzo ograniczonym zakresie jedynie do produkcji dodatku uzupełniającego jeden z rodzajów opakowań wytwarzanych metodą termoformowania). Rozwinięcie działalności w obszarze produkcji opakowań metodą wtryskową (w szczególności butelek) Kupująca postrzega jednak jako ważny gospodarczo cel, który w założeniu ma zaspokoić popyt ze strony nowych klientów.

Mając na uwadze komplementarną funkcjonalność maszyn i urządzeń Sprzedającej do funkcjonalności maszyn i urządzeń Kupującej, a także ww. cele gospodarcze Kupującej i Sprzedającej, z początkiem sierpnia 2020 roku strony rozpoczęły współpracę polegającą na świadczeniu przez Sprzedającą na rzecz Kupującej usług produkcyjnych na majątku powierzonym. W ramach tych usług Kupująca dostarcza do Zakładu Produkcyjnego (powierza) własne materiały i surowce niezbędne do produkcji opakowań metodą wtryskową oraz metodą termoformowania, w tym wszystkie niezbędne materiały do wytwarzania folii (w ramach procesu ekstruzji), Sprzedająca wytwarza w Zakładzie Produkcyjnym i przekazuje (w ramach wykonywanej usługi) do Kupującej zarówno wyroby gotowe w postaci opakowań (wytwarzanych metodą termoformowania jak i metodą wtryskową) jak również folię wytwarzaną w procesie ekstruzji - w części niewykorzystanej do wytworzenia opakowań metodą termoformowania w Zakładzie Produkcyjnym Sprzedającej (Kupująca zużywa ten półprodukt do produkcji opakowań w zakładach produkcyjnych Kupującej, zaspokajając w ten sposób niedobór własnych mocy produkcyjnych w zakresie wytwarzanej folii).

Kupująca i Sprzedająca zamierzają zawrzeć w przyszłości umowę sprzedaży, której przedmiotem będzie Zakład Produkcyjny. Na mocy tej umowy Sprzedająca przeniesie na Kupującą prawa do składników materialnych i niematerialnych tworzących Zakład Produkcyjny. W szczególności, planowane przeniesienie praw do ww. składników będzie obejmowało sprzedaż (przeniesie prawa własności) maszyn i urządzeń oraz nieruchomości tworzących Zakład Produkcyjny wraz prawami i zobowiązaniami wynikającymi z umów zawartych bezpośrednio w związku z działalnością Zakładu Produkcyjnego, a także wraz z prawami i zobowiązaniami wynikającymi z umów o pracę zawartych z pracownikami zatrudnionymi w Zakładzie Produkcyjnym (strony planują dokonać przejęcia zakładu pracy w trybie art. 23&¹ kodeksu pracy).

W związku z planowaną sprzedażą Zakładu Produkcyjnego strony zawarły umowę przedwstępną na mocy której, Sprzedająca zobowiązała się przenieść na Kupującą następujące elementy tworzące Zakład Produkcyjny: prawo własności środków produkcji stanowiących środki trwałe lub elementy wyposażenia Zakładu Produkcyjnego Sprzedającej, w tym m.in.: maszyny i urządzenia tworzące linie produkcyjne, regały paletowe, regały magazynowe wysokiego składowania, wózki widłowe, instalacje wewnątrzzakładowe (np. klimatyzacja, systemy chłodzenia, agregat prądotwórczy, monitoring i in.) wykorzystywany w zakładzie sprzęt komputerowy oraz inne określone przez strony urządzenia bądź narzędzia wykorzystywane do działalności produkcyjnej; prawa i zobowiązania wynikające z zawartych przez Sprzedającą umów leasingu maszyn produkcyjnych i urządzeń niestanowiących własności Sprzedającej, dotyczących m.in.: maszyn do produkcji folii, maszyny termoformującej, wtryskarek, formy wtryskowej, systemów chłodzenia oraz wózków widłowych; prawa i zobowiązania wynikające z zawartej umowy pożyczki zaciągniętej w celu sfinansowania systemu centralnego chłodzenia; prawo własności nieruchomości gruntowej wraz z posadowionymi na niej budynkami (halą produkcyjną, halą magazynowo-biurową, budynkiem administracyjno-magazynowym), budowlami i instalacjami (w tym: zbiornikiem przeciwpożarowym, drogą wewnętrzną, placem manewrowym, silosem na surowce, bramą i ogrodzeniem, siecią wodociągową, elektryczną, telekomunikacyjną, kanalizacyjną, gazową) - składających się na funkcjonalną całość: prawa i obowiązki wynikające z umów ubezpieczenia Zakładu Produkcyjnego (m.in. od ognia i innych żywiołów) a także prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z dostawcami energii elektrycznej, wody, gazu, odprowadzania ścieków; składniki niematerialne, a w szczególności know-how, rozumiany jako wszelkie informacje, dane, wiedzę fachową z zakresu produkcji prowadzonej w Zakładzie Produkcyjnym i zasad jej organizacji (niezależnie od formy utrwalenia lub dostępności) wykorzystywane w Zakładzie Produkcyjnym, w tym informacje i dane biznesowe, doświadczenie i specjalistyczną wiedzę; prawa i obowiązki wynikające z kilkudziesięciu umów o pracę zawartych przez Sprzedającą z pracownikami pracującymi na terenie Zakładu Produkcyjnego; dokumenty związane z prowadzeniem Zakładu Produkcyjnego, w tym dokumentację pracowniczą. Wszystkie składniki Zakładu Produkcyjnego, w tym składniki niematerialne (takie jak know-how), mają związek z działalnością produkcyjną i tworzą zorganizowany zespół. Także praca wykonywana przez pracowników zatrudnionych na podstawie umów, z których prawa i obowiązki zostaną przejęte w związku z planowaną przez strony transakcją, ma związek z działalnością Zakładu Produkcyjnego.

Zakład Produkcyjny został wyodrębniony w strukturze organizacyjnej przedsiębiorstwa Sprzedającej w ramach schematu organizacyjnego opracowanego na podstawie zakresu kompetencji pracowników przedsiębiorstwa. Zakładem Produkcyjnym kieruje Dyrektor podległy bezpośrednio kierownictwu Sprzedającej. Dyrektor Zakładu Produkcyjnego nadzoruje pracę innych działów zlokalizowanych w Zakładzie Produkcyjnym, w tym Działu Wtryskarek (zajmującego się produkcją opakowań wytwarzanych metodą wtryskową). Działu Ekstruzji (zajmującego się wytwarzaniem folii będącej półproduktem dla opakowań wytwarzanych metodą termoformowania), Działu Termoformowania (zajmującego się produkcją opakowań metodą termoformowania na bazie folii) oraz innych działów (Działu Jakości, Działu Logistyki i Zamówień), a także sprawuje nadzór nad pracą pracownika ds. administracyjno-biurowych. Każdy z ww. działów Zakładu Produkcyjnego ma własnego kierownika, który nadzoruje pracę podległych mu pracowników przydzielonych do pracy w Zakładzie Produkcyjnym. Łącznie do pracy w Zakładzie Produkcyjnym zostało przydzielonych przez Sprzedającą kilkudziesięciu pracowników. Na stronie internetowej Sprzedającej Zakład Produkcyjny posiada odrębne dane kontaktowe (tj. odrębny adres pocztowy - wynikający z odrębnej lokalizacji zakładu, odrębny adres e-mail oraz numer telefonu), pozwalające podmiotom zewnętrznym kontaktować się bezpośrednio z kierownictwem Zakładu Produkcyjnego. Jednocześnie poza Zakładem Produkcyjnym znajdują się Działy niezwiązane z produkcją, lecz z innymi rodzajami działalności Sprzedającej tj.: Dział Tworzyw Sztucznych, Dział Sprzedaży Maszyn (związane z działalnością dystrybucyjną Sprzedającej), Dział Transportu (związany z działalnością transportową Sprzedającej) oraz działy świadczące usługi wewnętrzne na rzecz całego przedsiębiorstwa Sprzedającej (Dział Księgowości, Dział Kadr, Dział IT), zlokalizowane w siedzibie Sprzedającej (tj. w D.).

Mimo że Zakład Produkcyjny nie jest jednostką organizacyjną samodzielnie sporządzającą sprawozdanie finansowe, to jednak dzięki odrębności funkcjonalnej związanej z prowadzeniem działalności produkcyjnej wyłącznie w Zakładzie Produkcyjnym, a także odrębności lokalizacyjnej, prowadzona przez Sprzedającą ewidencja rachunkowa (księgi rachunkowe w rozumieniu ustawy o rachunkowości), podatkowa oraz pracownicza umożliwiają identyfikację zobowiązań związanych z działalnością Zakładu Produkcyjnego (w tym: zobowiązań pracowniczych, związanych z finansowaniem maszyn i urządzeń, zobowiązań wobec dostawców),

należności związanych z działalnością Zakładu Produkcyjnego, w tym należności z tytułu wykonywanych usług produkcyjnych, przychodów związanych z działalnością Zakładu Produkcyjnego, kosztów związanych z działalnością Zakładu Produkcyjnego.

Wykonywanie działalności produkcyjnej przez Zakład Produkcyjny w ramach obecnego przedsiębiorstwa Sprzedającej, co do zasady jest niezależne od pozostałych rodzajów działalności prowadzonych przez Sprzedającą (działalności dystrybucyjnej i transportowej). Niemniej, w ramach przedsiębiorstwa Sprzedającej Zakład Produkcyjny korzysta z usług wewnętrznych zapewnianych przez Dział Księgowości. Dział IT oraz Dział Kadr usytuowanych w przedsiębiorstwie Sprzedającej poza Zakładem Produkcyjnym.

Zakład Produkcyjny realizuje ściśle określone zadania gospodarcze, w ramach których Sprzedająca wytwarza opakowania z tworzyw sztucznych oraz półprodukty wykorzystywane w produkcji takich opakowań. Co istotne, zadania te nie są realizowane w przedsiębiorstwie Sprzedającej poza Zakładem Produkcyjnym.

Po dokonaniu planowanej transakcji sprzedaży Zakładu Produkcyjnego Kupująca zamierza nadal wykorzystywać nabyte w ramach tego zakładu składniki majątkowe do wytwarzania analogicznych rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych (czyli opakowań tworzonych metodą wtryskową i metodą termoformowania) oraz analogicznych półproduktów (tj. foli wykorzystywanej w produkcji opakowań metodą termoformowania). W dniu planowanej sprzedaży Zakładu Produkcyjnego, Kupująca będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności prowadzonej przez Sprzedającą w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem transakcji. Zespół składników majątkowych tworzących Zakład Produkcyjny jest wystarczająco zorganizowany funkcjonalnie, aby móc nieprzerwanie prowadzić działalność produkcyjną; w szczególności w dacie sprzedaży na Kupującą przejdą składniki materialne i niematerialne niezbędne dla prowadzenia działalności produkcyjnej. Kupująca będzie musiała jedynie podjąć stosowne czynności związane z zastąpieniem Sprzedającej w relacjach umownych z dostawcami energii elektrycznej, gazu, wody, usług w zakresie dostępu do Internetu oraz odprowadzania nieczystości, ponieważ w odniesieniu do tych dostawców konieczne będzie zawarcie przez Kupującą nowych umów.

Wątpliwości Zainteresowanych dotyczą ustalenia czy Zakład Produkcyjny obejmujący składniki, które zostaną przeniesione przez Sprzedającą na Kupującą stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy (pytanie oznaczone nr 1) oraz czy planowana sprzedaż Zakładu Produkcyjnego obejmującego składniki, które zostaną przeniesione przez Sprzedającą na Kupującą jest wyłączona z opodatkowania na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy (pytanie oznaczone nr 2).

Mając na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz powołane przepisy prawa podatkowego należy uznać, że ogół składników materialnych i niematerialnych Zakładu Produkcyjnego związanych z prowadzoną działalnością produkcyjną Sprzedającej obejmującą wytwarzanie opakowań metodą wtryskową oraz metodą termoformowania oraz wytwarzania folii (etap ekstruzji) stosowaną jako półprodukt do produkcji opakowań metodą termoformowania stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Z opisu sprawy wynika, że jest to majątek składający się zarówno ze składników materialnych (w tym maszyn i urządzeń oraz nieruchomości tworzących Zakład Produkcyjny), jak i niematerialnych (w tym zobowiązań i pracowników), które są wykorzystywane wyłącznie na potrzeby jednostki organizacyjnej, do której przynależą, tj. w analizowanym przypadku do będącego przedmiotem sprzedaży przez Sprzedającą Zakładu Produkcyjnego. Składniki te, jak wynika z wniosku, w sensie funkcjonalnym, finansowym oraz organizacyjnym stanowią zespół służący realizacji określonych zadań gospodarczych, który może stanowić niezależne przedsiębiorstwo. Zakład Produkcyjny realizuje bowiem odrębne od działalności dystrybucyjnej i transportowej zadania związane z wytwarzaniem opakowań z tworzyw sztucznych oraz półproduktów wykorzystywanych w produkcji takich opakowań. Przy tym, zadania te nie są realizowane w przedsiębiorstwie Sprzedającej poza Zakładem Produkcyjnym. Zatem, Zakład Produkcyjny ma możliwość funkcjonowania jako niezależne przedsiębiorstwo osiągające przychody ze wskazanej działalności. Jednocześnie, co istotne, po sprzedaży przez Sprzedającą Zakładu Produkcyjnego, Kupująca będzie kontynuowała działalność prowadzoną przez Zakład Produkcyjny w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem sprzedaży, tj. Kupująca zamierza nadal wykorzystywać nabyte w ramach tego zakładu składniki majątkowe do wytwarzania analogicznych rodzajów opakowań z tworzyw sztucznych (czyli opakowań tworzonych metodą wtryskową i metodą termoformowania) oraz analogicznych półproduktów (tj. foli wykorzystywanej w produkcji opakowań metodą termoformowania). Jak wskazano, zespół składników majątkowych tworzących Zakład Produkcyjny jest wystarczająco zorganizowany funkcjonalnie, aby móc nieprzerwanie prowadzić działalność produkcyjną. Kupująca w dniu planowanej sprzedaży będzie miała faktyczną możliwość kontynuowania działalności prowadzonej przez Sprzedającą w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem transakcji.

W konsekwencji, skoro po sprzedaży Zakładu Produkcyjnego Kupująca będzie miała faktyczną możliwość nieprzerwanego kontynuowania działalności prowadzonej przez Sprzedającą w oparciu o składniki majątkowe będące przedmiotem sprzedaży i będzie kontynuowała działalność prowadzoną przez Zakład Produkcyjny w oparciu o składniki majątkowe, przedmiotem transakcji sprzedaży realizowanej przez Sprzedającą będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy. Zatem, transakcję sprzedaży Zakładu Produkcyjnego należy uznać za czynność niepodlegającą przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy.

Tym samym, stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytań oznaczonych nr 1 i 2 należało uznać za prawidłowe.

Wątpliwości Zainteresowanych sformułowane w pytaniu nr 3 dotyczą ustalenia czy w przypadku uznania, że Zakład Produkcyjny stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, Kupującej będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadku gdyby sprzedaż Zakładu Produkcyjnego została udokumentowana przez Sprzedającą fakturą z wykazaną na niej kwotą podatku.

Odnosząc się do przedstawionych wątpliwości należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Stosownie do art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Należy podkreślić, że ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych m.in. w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy.

Jak rozstrzygnięto w niniejszej interpretacji sprzedaż Zakładu Produkcyjnego (stanowiącego zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy) zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy, nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług. Zatem, w przypadku, gdy Kupująca otrzyma od Sprzedającej fakturę dokumentującą transakcję sprzedaży Zakładu Produkcyjnego z wykazaną na niej kwotą podatku VAT znajdzie zastosowanie wyłączenie, o którym mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy. W konsekwencji, Kupującej nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego VAT o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem od Sprzedającej Zakładu Produkcyjnego.

Zatem, stanowisko Zainteresowanych w zakresie pytania oznaczonego nr 3 należało uznać za prawidłowe.

Jednocześnie mając na uwadze, że Zainteresowani wydania interpretacji w zakresie pytania nr 4 oczekują w sytuacji, gdy Organ uzna, że Zakład Produkcyjny nie stanowi zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, w związku z uznaniem przez Organ, że Zakład Produkcyjny stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, w zakresie pytania nr 4 nie wydaje się interpretacji.

Zaznaczenia wymaga, że organ podatkowy jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Wnioskodawca ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego. Podkreślenia wymaga, że interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z tym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14f § 2b pkt 3 ustawy Ordynacja podatkowa, opłata za wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej podlega zwrotowi - w odpowiedniej części - wyłącznie w przypadku uiszczenia jej w kwocie wyższej od należnej.

W związku z powyższym, nienależna opłata w kwocie 320 zł, zostanie zwrócona - stosownie do art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej - na rachunek bankowy wskazany we wniosku ORD-WS.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:

  1. z zastosowaniem art. 119a;
  2. w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
  3. z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

W myśl art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej, przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.

Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego , za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325, z późn. zm.).

Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.

Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.

Stanowisko

prawidłowe

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej