Brak opodatkowania sprzedaży działek niezabudowanych - Interpretacja - 0111-KDIB3-3.4012.182.2022.2.WR

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 25 lipca 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.182.2022.2.WR

Temat interpretacji

Brak opodatkowania sprzedaży działek niezabudowanych

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

Pana wniosek z 11 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie niepodlegania opodatkowaniu podatkiem VAT sprzedaży działek niezabudowanych wpłynął 13 kwietnia 2022 r.

Uzupełnił go Pan pismem z 19 czerwca 2022 r. stanowiącym odpowiedź na wezwanie z 10 czerwca 2022 r., znak: (...).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzeń przyszłych

W dniu […] r. otrzymał Pan wraz z bratem […] od rodziców działkę rolną o powierzchni […] ha przy […] w […]. Odkąd Pan i Pana brat otrzymaliście działkę nie użytkowaliście jej w żaden sposób.

Działkę obejmuje Plan zagospodarowania przestrzennego miasta […], uchwalony uchwałą […] z dnia […] r.

W związku z pogarszającą się sytuacją finansową postanowiliście spożytkować podarowaną od rodziców działkę, a z uzyskanych środków poprawić obecną sytuację mieszkaniową (wraz z żoną, synem i rodzicami mieszka Pan w jednym domu). Ze środków ze sprzedaży Pana części działek chciałby Pan kupić dwa mieszkania, jedno dla rodziców, a drugie dla Pana rodziny.

W […] r. wykonał Pan wraz z bratem Koncepcję Urbanistyczno-Architektoniczną działki i w dniu […] r.otrzymaliście decyzję Burmistrza […] zatwierdzającą podział działki na osiem działek nieuzbrojonych, które chce Pan i Pana brat sprzedać.

W […] r. zamieścił Pan (i Pana brat) ogłoszenie sprzedaży działek w internecie. W związku brakiem zainteresowania kupnem działek w […] r. zlecił Pan i Pana brat sprzedaż działek firmie zajmującej się obrotem nieruchomości […] z […].

W związku z wyżej przedstawioną powyżej sytuacją i tym, że nie prowadzi i nie prowadził Pan żadnej działalności gospodarczej oraz nie zajmuje się Pan obrotem nieruchomości (jest Pan zatrudniony na umowę o pracę) poprosił Pan o informację czy powinien Pan zapłacić podatek VAT od sprzedaży Pana części działek.

W uzupełnieniu wskazał Pan następujące informacje:

·Na pytanie o jednoznaczne wskazanie numerów działek przeznaczonych do sprzedaży, wskazał Pan „Dokonano podziału nieruchomości niezabudowanej stanowiącej działkę nr […] o pow.[…] ha na działki:

1.[…] o pow. […] ha;

2.[…] o pow. […] ha

3.[…] o pow. […] ha;

4.[…] o pow.[…] ha;

5.[…] o pow. […] ha;

6.[…] o pow. […] ha;

7.[…] o pow. […] ha;

8.[…] o pow. […] ha;

9.[…] o pow. […] ha;

10.[…] o pow. […] ha;

11.[…] o pow. […] ha;

12.[…] o pow. […] ha;

Na mocy decyzji […] z dnia […] r działki nr […] o łącznej powierzchni […] ha przeszły z mocy prawa na własność Gminy […]”.

·Na pytanie: „Czy działki przeznaczone do sprzedaży, w momencie sprzedaży będą działkami zabudowanymi, czy niezabudowanymi?” wskazał Pan: „Niezabudowanymi”.

·Na pytanie: „Czy działki przeznaczone do sprzedaży były lub są przedmiotem najmu, dzierżawy lub innych umów, jeśli tak to jakie pożytki czerpał Pan z tego tytułu?”, wskazał Pan: „Działki przeznaczone do sprzedaży nigdy nie były przedmiotem najmu ani dzierżawy lub innych umów”.

·Na pytanie: „Jakie działania marketingowe podjął Pan/zamierza Pan podjąć w celu sprzedaży działek?”, odpowiedział Pan: „W […] r. mój brat […] (współwłaściciel działek) zamieścił ogłoszenie na portalach internetowych (tj […] oraz […]), a […] r zarwaliśmy umowę wyłącznego pośrednictwa w sprzedaży nieruchomości z firmą […] z siedzibą w […] która jest ważna przez okres […]”.

·Na pytanie: „Czy jeżeli pozyskał Pan nabywcę dla działek wskazanych we wniosku, to czy zawarł Pan przedwstępną umowę sprzedaży tych działek?” odpowiedział Pan: „Znalazł się chętny do zakupu działki nr […] i została zawarta umowa o opłacie rezerwacyjnej”.

·Na pytanie „Jakie konkretnie warunki zostały ustalone w przedwstępnej umowie sprzedaży, które muszą zostać spełnione w celu zwarcia ostatecznej umowy sprzedaży, przenoszącej własność działek na nabywcę? Jakie prawa i obowiązki wynikające z postanowień umowy przedwstępnej będą ciążyć na kupującym, a jakie na sprzedającym?”, wskazał Pan: „W ramach zawartej umowy o opłacie rezerwacyjnej kupujący zobowiązał się wpłacić […] zł (po […] zł dla każdego współwłaściciela działki)”.

·Na pytanie: „Czy kupującemu zostało/zostanie udzielone pełnomocnictwo lub jakiekolwiek inne umocowanie prawne do działania w Pana imieniu? Jeśli tak, to należy wskazać w jakim zakresie oraz jakich czynności dokonał/dokona do momentu sprzedaży kupujący( lub jego pracownicy) w związku z udzielonym mu(im) pełnomocnictwem?”, wskazał Pan: „Kupującemu nie zostało udzielnie żadne pełnomocnictwo lub jakiekolwiek inne umocowanie prawne”.

·Na pytanie: „Czy strona kupująca na działkach dokonywała/lub będzie dokonywać inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększą ich atrakcyjność jak np. uzbrojenie ternu w media, ogrodzenie, lub inne? Jeżeli tak, to należy wskazać, jakie?”, wskazał Pan: „Strona kupująca nie dokonywała na działkach inwestycji infrastruktur, które zwiększyłyby jej wartość”.

·Na pytanie: „Czy nabywca poniósł/ będzie ponosić jakiekolwiek nakłady finansowe związane z ww. działkami od momentu podpisania umowy przedwstępnej do zawarcia umowy fiskalnej?”, wskazał Pan: „Nabywca nie będzie ponosił żadnych dodatkowych nakładów finansowych”.

·Na pytanie: „Czy jeżeli pozyskał Pan nabywcę do sprzedawanej działki to czy zawarł Pan z kującym umowę dzierżawy działki, którą zamierza Pan sprzedać? Jeżeli tak, jakie są postanowienia tej umowy, co do okresu obowiązywania i kwoty dzierżawy”, odpowiedział Pan: „Nie została zawarta żadna umowa dzierżawy”.

·Na pytanie: „Jakie konkretnie działania dotyczące zwiększenia wartości działki poczynił/zamierza Pan poczynić w celu uatrakcyjnienia tej działki (np. budowa drogi, uzbrojenia terenu, wyposażenia w urządzenia sieci wodociągowe, kanalizacji sanitarnej oraz energetyczne, ogrodzenie działki itp.), jeśli tak to jakie oraz kiedy i w jakim celu?”, wskazał Pan: „Wraz z bratem […] (który jest współwłaścicielem ww. działek) chcemy uporządkować i oczyścić teren ( tzn. usunąć karpiny) w związku z tym że dojazd do działki […] jest teraz utrudniony planujemy również utworzenie przepustu/przejazdu który ułatwi dostanie się do tej działki. Prace te planujemy wykonać w najbliższym czasie”.

·Na pytanie: „Jaki konkretnie nakłady związane z przygotowaniem działki do sprzedaży poniósł/zamierza Pan ponieść?” odpowiedział Pan: „Do tej pory nie poniosłem jeszcze żadnych kosztów zwianych z przygotowaniem działek do sprzedaży. Wszystkie prace porządkowe wykonujemy sami z bratem. Pierwszym planowanym nakładem finansowym będzie utworzenie dojazdu do działki […] orientacyjny koszt to około […] tyś złotych”.

·Na pytanie: „Z czyjej inicjatywy nastąpiło uchwalenie obecnego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?”, wskazał Pan: „Plan został uchwalony z inicjatywy Rady Miasta […] (Uchwała […] z […] r.”.

·Na pytanie: „Jakie jest przeznaczenie sprzedawanych działek według miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego?”, wskazał Pan: „Teren rolny z możliwością budowy zagród. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego miasta […] na przedmiotowym terenie dopuszcza się realizacje zabudowy jednorodzinnej, parterowej z dachami wysokimi, dla członków rodziny właściciela gruntu oraz prowadzenia nieuciążliwej działalności gospodarczej”.

·Na pytanie: „Czy posiada Pan jeszcze inne nieruchomości ( lub udziały w nieruchomościach) przeznaczone w przyszłości do sprzedaży ( oprócz opisanych we wniosku), jeśli tak to jakie?”, odpowiedział Pan: „Tak jak wskazałem we wniosku jestem właścicielem nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym w […] na ul. […] (powierzchnia ok. […] m2). Dom ten otrzymałem od rodziców w […] r. wraz z zastrzeżeniem o służebności osobistej mieszkania w zakresie dożywotniego i bezpłatnego prawa korzystania ze wszystkich pomieszczeń na parterze domu. Ja wraz z żoną i synem zajmuję pierwsze piętro domu. W przyszłości nie wykluczam sprzedaży tej nieruchomości”.

·Na pytanie: „Czy dokonywał Pan już wcześniej sprzedaży innych nieruchomości [….]?”, wskazał Pan: „Nigdy nie dokonywałem innych sprzedaży nieruchomości”.

Pytanie

Czy należy zapłacić podatek VAT od sprzedaży działek?

Pani stanowisko w sprawie:

Ze względu na to, iż nie prowadzi Pan działalności gospodarczej, a uzyskane środki ze sprzedaży działek są Pana prywatnym majątkiem, a podejmowane przez Pana czynności są przejawem zwykłego wykonywania prawa własności.

Od sprzedanych przez Pana działek nie powinien Pan odprowadzić podatku VAT.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931, ze zm.), zwanej dalej „ustawą”:

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Na mocy art. 7 ust. 1 ustawy:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Towarem jest także udział w prawie własności lub użytkowania wieczystego nieruchomości. Co potwierdził Naczelny Sąd Administracyjny w uchwale z 24 października 2011 r., sygn. akt I FPS 2/11, w której stwierdził, że „Sprzedaż udziału w prawie użytkowania wieczystego gruntu oraz udziału we współwłasności budynków stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług”.

Jest to zgodne z normami unijnymi, bowiem w myśl art. 15 ust. 2 Dyrektywy 2006/112/WE Rady z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L Nr 347 z 11.12.2006 s. 1, z późn. zm.), zwanej dalej „Dyrektywą 2006/112/WE”:

Państwa członkowskie mogą uznać za rzeczy:

1)określone udziały w nieruchomości,

2)prawa rzeczowe dające ich posiadaczowi prawo do korzystania z nieruchomości,

3)udziały i inne równoważne udziałom tytuły prawne dające ich posiadaczowi prawne lub faktyczne prawo własności lub posiadania nieruchomości lub jej części.

W oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, należy przyjąć, że zbycie nieruchomości gruntowych (działek), jak również udziałów w nieruchomości, traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.

Nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Według przepisu art. 15 ust. 1 ustawy:

Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

W myśl art. 15 ust. 2 ustawy:

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Określony w ustawie zakres opodatkowania podatkiem od towarów i usług wskazuje, że do tego, aby faktycznie zaistniało opodatkowanie danej czynności, konieczne jest, aby czynność podlegającą opodatkowaniu wykonał podmiot, który dla tej właśnie czynności będzie działał jako podatnik. Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie, ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność, występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto, działalność gospodarczą stanowi wykorzystywanie towarów w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Przez ciągłe wykorzystywanie składników majątku należy rozumieć takie wykorzystywanie majątku, które charakteryzuje się powtarzalnością lub długim okresem trwania. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej.

Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.

Właściwym zatem jest wykluczenie osób fizycznych z grona podatników w przypadku, gdy dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej.

W kontekście powyższych rozważań nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej, a tylko np. wyzbywa się majątku osobistego. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.

Zatem, jeśli osoba fizyczna dokonuje zbycia swojego majątku prywatnego, a czynność ta wykonywana jest jednorazowo lub okazjonalnie, w warunkach wskazujących, że działanie to nie jest czynione z zamiarem jego powtarzania (kontynuowania) i nie zmierza do nadania mu stałego charakteru, transakcja taka nie może być uznana za działalność gospodarczą, w rozumieniu cytowanego wyżej art. 15 ust. 2 ustawy.

Przyjęcie, że dany podmiot sprzedając grunt działa w charakterze podatnika prowadzącego handlową działalność gospodarczą (jako handlowiec) wymaga ustalenia, czy jego działalność w tym zakresie przybiera formę zawodową (profesjonalną). Przejawem zaś takiej aktywności określonej osoby w zakresie obrotu nieruchomościami, która może wskazywać, że jej czynności przybierają formę zorganizowaną może być np.: nabycie terenu przeznaczonego pod zabudowę, jego uzbrojenie, wydzielenie dróg wewnętrznych, działania marketingowe podjęte w celu sprzedaży działek, wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia, uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy terenu, czy wystąpienie o opracowanie planu zagospodarowania przestrzennego dla sprzedawanego obszaru, prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usług deweloperskich lub innych tego rodzaju usług o zbliżonym charakterze. Przy czym, na tego rodzaju aktywność „handlową” wskazywać musi ciąg powyżej przytoczonych okoliczności, a nie stwierdzenie jedynie faktu wystąpienia pojedynczych z nich.

Zatem w kwestii podlegania opodatkowaniu sprzedaży udziału w działkach istotne jest, czy w danej sprawie, w celu dokonania sprzedaży gruntów podjął Pan aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpi w ramach zarządu majątkiem prywatnym.

Dodatkowo należy wskazać, że działalność gospodarcza powinna cechować się stałością, powtarzalnością i niezależnością jej wykonywania, bowiem związana jest z profesjonalnym obrotem gospodarczym. Nie jest natomiast działalnością handlową, a zatem i gospodarczą, sprzedaż majątku osobistego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży i nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Z orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C‑181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.

Inaczej jest natomiast – wyjaśnił Trybunał – w przypadku gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy. Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.

W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z dnia 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.

Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Z opisu sprawy wynika, że w […] r., wspólnie z bratem otrzymał Pan działkę rolną. Od momentu jej utrzymania, ani Pan ani Pana brat nie użytkowaliście jej w żaden sposób.

Dokonaliście Państwo podziału wyżej wymienionej działki. Obecnie zamierza Pan sprzedać 9 działek  o numerach: […].

Wymienione działki są działkami niezabudowanymi. Działki przeznaczone do sprzedaży nigdy nie były przedmiotem najmu, dzierżawy ani innych umów.

Działki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, który został uchwalony z inicjatywy Rady Miasta […]. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego przeznaczenie tego obszaru to teren rolny z możliwością budowy zagród. Zgodnie miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego na przedmiotowym terenie dopuszcza się realizację zabudowy jednorodzinnej, parterowej z dachami wysokimi, dla członków rodziny właściciela gruntu oraz prowadzenia nieuciążliwej działalności gospodarczej.

W celu sprzedaży działek zamieścił Pan, wraz ze swoim bratem, ogłoszenie w internecie. Z uwagi na brak chętnych do zakupu działek, zlecił Pan sprzedaż działek firmie zajmującej się obrotem nieruchomościami.

Wskazał Pan, że pozyskał Pan osobę zainteresowaną nabyciem działki nr […]. Z zainteresowanym zawarł Pan umowę o opłacie rezerwacyjnej. Stosownie do zawartej umowy kupujący zobowiązał się wpłacić […] zł. Z opisu sprawy wynika ponadto, że kupującemu nie udzielił Pan pełnomocnictwa, jak również innego umocowania prawnego. Strona kupująca nie dokonywała również żadnych inwestycji infrastrukturalnych, które zwiększyłyby wartość działki. Ponadto z nabywcą nie została zawarta umowa dzierżawy działki.

Wskazał Pan również, że razem z bratem chce Pan uporządkować i oczyścić teren (usunąć karpiny). W związku z tym, że dojazd do działki […] jest teraz utrudniony planuje Pan również utworzenie przepustu/przejazdu, który ułatwi dostanie się do tej działki. Koszt utworzenia dojazdu do działki […] oszacował Pan na […] tysięcy złotych.

W opisie sprawy wskazał Pan również, że nie sprzedawał wcześniej żadnej nieruchomości. Jednocześnie wskazał Pan, że jest Pan właścicielem innej nieruchomości. Wspomniana nieruchomość zabudowana jest budynkiem mieszkalnym. W przyszłości nie wyklucza Pan jego sprzedaży.

W opisie zdarzeń przyszłych wskazał Pan również, że nie prowadził Pan żadnej działalności gospodarczej i nie zajmuje się Pan obrotem nieruchomościami.

Przy tak przedstawionym opisie sprawy Pana wątpliwości, dotyczą kwestii, czy od sprzedaży działek […] będzie Pan musiał zapłacić podatek VAT.

Na tle tak przestawionego opisu sprawy oraz powołanych regulacji prawnych w pierwszej kolejności dokonać należy oceny czy występuje Pan w roli podatnika w związku z planowaną dostawą posiadanego udziału we współwłasności ww. nieruchomości.

W świetle zaprezentowanych przepisów prawa podatkowego, sprzedaż będących we udziałów we współwłasności działek nr […], należy zakwalifikować jako dostawę towaru. Jednakże, w przedmiotowej sprawie, nie będzie Pan działał w charakterze podatnika, w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Sprzedaż ww. działek w analizowanej sprawie, należy uznać za czynność związaną ze zwykłym wykonywaniem prawa własności, do której unormowania ustawy o podatku od towarów i usług nie będą miały zastosowania.

Powyższe wynika z faktu, że przedmiotowa sprzedaż będzie stanowiła zwykłe wykonywanie prawa własności w stosunku do ww. działek, które jak wynika z treści wniosku – nie były udostępnione na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy o podobnym charakterze. Ponadto z opisu sprawy wynika, że na działki nr […] nie był użytkowane w żaden sposób. Poza podziałem otrzymanej działki na ww. działki nie podejmował Pan żadnych czynności związanych ze sprzedawanymi działkami.

W związku z tym, sprzedaż przez Pana udziału we własności działek nr […], nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Tym samym Pana stanowisko w zakresie jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Podkreślenia wymaga, że niniejsza interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla Pana brata.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 z późn. zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w […]. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).