Temat interpretacji
Opisana transakcja zbycia przez Spółkę składników majątkowych stanowi zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy i jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1, art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2020 r., poz. 1325) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 23 kwietnia 2020 r. (data wpływu 4 maja 2020 r.) uzupełnionym w dniu 9 lipca 2020 r. (data wpływu 14 lipca 2020 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 19 czerwca 2020 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji zbycia przez Spółkę składników majątkowych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz opodatkowania podatkiem VAT przedmiotowej sprzedaży jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 maja 2020 r. wpłynął ww. wniosek wspólny o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania transakcji zbycia przez Spółkę składników majątkowych za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa oraz opodatkowania podatkiem VAT przedmiotowej sprzedaży.
Wniosek uzupełniony został w dniu 9 lipca 2020 r. (data wpływu 14 lipca 2020 r.) na wezwanie Organu z dnia 19 czerwca 2020 r.
We wniosku wspólnym złożonym przez:
- Zainteresowanego będącego stroną
postępowania:
A. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością - Zainteresowanego niebędącego stroną
postępowania:
B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
przedstawiono następujący stan faktyczny oraz związane z nim zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca jest jednym z największych w Polsce wydawców książek i czasopism dla dzieci i młodzieży wydając ponad 40 tytułów prasowych i kilkaset książek rocznie, wchodzącymi w skład grupy ().
() to wiodąca, () grupa medialna prowadząca działalność w zakresie filmu, telewizji, streamingu i kina, a także gier, handlu elektronicznego i usług marketingowych dla platform edukacyjnych, czasopism i książek. () oferuje szeroką gamę popularnych tytułów czasopism i książek w ponad 30 krajach. ()jest właścicielem silnych firm, takich jak (), () oraz (). A. Sp. z o.o. jest wydawcą pism dla dzieci, komiksów i gier planszowych.
Podmiotem Zainteresowanym jest spółka z grupy (). () jest () co do wielkości wydawcą książek na świecie, prowadzącym działalność w 17 krajach. Wydawnictwo () posiada ponad 200-letnią historię i ponad 120 znaków towarowych na całymi świecie; wydaje rocznie około 10.000 nowych książek w 16 językach i posiada drukowany i cyfrowy katalog ponad 200.000 tytułów.
() zamierza nabyć działy zajmujące się książkami dziecięcymi () w Wielkiej Brytanii i Polsce oraz () w Niemczech (również wchodzący w skład ()).
W ramach opisanej powyżej transakcji, Wnioskodawca oraz Podmiot Zainteresowany zawarli umowę, której przedmiotem jest nabycie od Wnioskodawcy przez Podmiot Zainteresowany aktywów majątkowych (dalej: Transakcja). Aktywa majątkowe będące przedmiotem Transakcji wykorzystywane są przez Wnioskodawcę do prowadzenia na terytorium Polski działalności polegającej na wydawaniu (w dowolnej formie, w tym również elektronicznej) książek dla dzieci (dalej: Dział Książek Dziecięcych).
Dział Książek Dziecięcych, stanowi w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy dwie wyodrębnione jednostki biznesowe (książki licencyjne oraz książki edukacyjne). Wyodrębnienie tych jednostek biznesowych w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy realizowane jest poprzez odrębną hierarchię pracowniczą - na czele każdej z jednostek biznesowych stoi Dyrektor Wydawniczy, któremu podlegają pracownicy przypisani organizacyjnie do danej jednostki biznesowej (m.in. redaktorzy) i realizujący zadania wchodzące w ich skład. Do każdej z jednostki biznesowej przypisane są wykorzystywane w jej działalności aktywa, pasywa i umowy. Ponadto, Wnioskodawca odrębnie ustala cele i wskaźniki oraz mierzy wydajność poszczególnych jednostek odrębnie.
W strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy funkcjonują ponadto inne jednostki biznesowe (dział czasopism oraz dział albumów komiksowych i gier planszowych), a także działy wspierające działalność ww. jednostek biznesowych, tj. m.in. dział handlowy oraz dział marketingu. W ramach działu handlowego oraz działu marketingu zatrudnieni są pracownicy, którzy realizują zadania związane z działalnością Działu Książek Dziecięcych i są przypisani do tego działu.
Dział Książek Dziecięcych, jak każdy dział w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, jest wydzielony w systemie finansowo-księgowym poprzez nadanie mu określonej cyfry i nazwy. Wszystkie koszty i przychody dotyczące Działu Książek Dziecięcych otrzymują przy księgowaniu kody działu. Poza tymi przypisywany jest także kod brandu (marki/tytułu wydawniczego) oraz numer zapasu po którym można zidentyfikować jaki produkt został sprzedany.
Również do księgowania kosztów wynagrodzeń pracowników Działu Książek Dziecięcych zostały utworzone dwa odrębne kody - odrębny dla książek licencyjnych oraz książek edukacyjnych.
Koszty marketingowe skierowane na cały dział nie dotyczące konkretnych produktów także księgowane są z kodami Działu Książek Dziecięcych.
W dziale administracji sprzedaży wydzielone są konkretne osoby, które zajmują się poszczególnymi klientami. Przypisane im koszty wynagrodzeń oraz inne koszty działu rozdzielane są zgodnie z pracochłonnością dotyczącą danego rynku.
Koszty marketingowe dotyczące działań promocyjnych na rzecz konkretnych produktów księgowane są po przypisaniu im numeru zapasu.
Koszty działu handlowego - przypisywane są do odpowiednich rynków zgodnie działaniami na rzecz, którego rynku zostały poniesione.
Taki sposób księgowania umożliwia zestawienie rachunku zysków i strat w podziale na poszczególne działy i umożliwiają ich analizę na poziomie jednostek biznesowych Działu Książek Dziecięcych.
W zakresie aktywów majątkowych przedmiotem Transakcji będą:
- Umowy z licencjodawcami oraz autorami, uprawniające do publikacji objętych tymi umowami utworów (pozycji wydawniczych) na terytorium Polski w sytuacjach, w których taka cesja jest dopuszczalna;
- Cesje praw z tytułu zaliczek wypłacanych przez Wnioskodawcę na rzecz licencjodawców i autorów z tytułu wskazanych w pkt. i powyżej;
- Własność intelektualna przedsiębiorstwa w postaci domeny internetowej: ();
- Wszelkie rejestry biznesowe i zapisy księgowe związane z Działem Książek Dziecięcych;
- Wszelkie informacje
biznesowe związane z działalnością Działu Książek Dziecięcych, w
tym:
- dane klientów, dostawców, dystrybutorów i agentów,
- cele sprzedaży, statystyki sprzedaży, statystyki udziału w rynku, ankiety rynkowe oraz informacje dotyczące przyszłego rozwoju lub planowania działalności,
- informacje odnoszące się do otrzymanych i/lub wypłaconych rabatów, prowizji i wynagrodzeń,
- porady prawne i związane z procesami oraz innymi rodzajami postępowań,
- wszelkich zastrzeżone informacje techniczne, przemysłowe i handlowe,
- Wartość firmy stanowiącej Dział Książek Dziecięcych, tzw. Goodwill;
- Zdjęcia oraz pliki zawierające materiały do wydruku w standardowych formatach;
- Zapasy magazynowe książek, wszelkich nagrań oraz inne tego rodzaju dokumentów i towarów;
- Sprzęt komputerowy (laptopy) oraz telefony komórkowe wykorzystywane przez pracowników Działu Książek Dziecięcych.
Transakcja obejmuje również przejęcie przez Podmiot Zainteresowany pracowników Wnioskodawcy (rozumianych jako osoby zatrudnione przez Wnioskodawcę na podstawie stosunku pracy oraz stosunku zlecenia), którzy pracują w Dziale Książek Dziecięcych, a także pracowników działu handlowego oraz działu marketingu zaangażowanych w pracę Działu Książek Dziecięcych (przypisani do tego działu) tj. pracowników zajmujących następujące stanowiska:
- Red.techniczny i spec.ds pre-press
- Redaktor Techniczny
- Koordynator Koedycji
- Kierownik Koedycji i Redakcji Technicznej
- Koordynator ds. kluczowych klientów
- Koordynator ds. Sprzedaży
- Menedżer ds. B2B i Projektów Specjalnych
- Dyrektor Handlowy
- Kierownik Rynku Nowoczesnego
- Dyrektor Działu Marketingu
- Spec. ds. Marketingu, Koordynator Projektów
- Specjalista ds. Public Relations
- Dyrektor Wydawniczy - Książki licencyjne
- Redaktor Koordynujący
- Redaktor kreatywny Książki licencyjne
- Redaktor Prowadzący
- Redaktor Kreatywny
- Sekretarz Redakcji
- Koordynator Produkcji
- Dyrektor Wydawniczy - Książki literackie i edukacyjne
- Wydawcy
- Redaktor Prowadzący
- Specjalista ds. Administracji Sprzedaży
- Manager Administracji Sprzedaży
- Koordynator Logistyki,
- Project Manager, Compliance.
- Dyrektor Produkcji i Zakupów/Production and Purchase Director
- Męnadżerowie Projektów
- Senior Project Manager
Razem Podmiot Zainteresowany przejmie 34 dotychczasowych pracowników Wnioskodawcy.
Pracownicy Działu Książek Dziecięcych są do niego przypisani organizacyjnie (poprzez strukturę podległości) oraz poprzez listę płac.
Zgodnie z umową, pracownicy zostaną przejęci przez Podmiot Zainteresowany jako pracownicy części zakładu pracy w rozumieniu art. 23[1] ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks Pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 917, dalej: Kodeksu Pracy), oraz przepisów Dyrektywy Rady Europy nr 77/187/EEC (zmienionej przez Dyrektywę 98/50EC), ze wszystkimi tego konsekwencjami prawnymi.
Zgodnie z podpisaną umową w związku z przejęciem pracowników, Wnioskodawca przekaże Podmiotowi Zainteresowanemu:
- dokumentację przejmowanych pracowników, w tym akta osobowe,
- część środków jaka zostanie zgromadzona przez Wnioskodawcę na rachunku Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych, która odpowiada proporcjonalnie liczbie przejmowanych pracowników w stosunku do wszystkich pracowników Wnioskodawcy, w wysokości określonej zgodnie z ustawą o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych z dnia 4 marca 1994 r. (Dz. 2019, poz. 1352, Ustawa o zakładowymi funduszu świadczeń socjalnych).
Ponadto, Wnioskodawca zawarł z Podmiotem Zainteresowanym umowę podnajmu części nieruchomości wynajmowanej przez Wnioskodawcę przy ul. () w () i stanowiącej siedzibę Wnioskodawcy. Podnajmowana przez Podmiot Zainteresowany część nieruchomości biurowej stanowi miejsce pracy pracowników Działu Książek Dziecięcych.
Z Transakcji wyłączone są natomiast następujące składniki majątkowe powiązane z działalnością Działu Książek Dziecięcych:
- wszelkie inne, niż opisane powyżej, pozostałe zobowiązania oraz należności związane z działalnością Działu Książek Dziecięcych, w szczególności o charakterze handlowym,
- prawa autorskie i pozostałe prawa własności intelektualnej związane ze znakiem towarowym () (będącą jedną z pozycji wydawniczych), który stanowi zarejestrowany znak towarowy oraz domena internetowa (),
- wszelkie znaki towarowe zawierające nazwę (), w tym domeny internetowe: () oraz ().
Opisane powyżej składniki majątkowe (materialne i niematerialne) a także zasoby osobowe przejęte przez Podmiot Zainteresowany pozwalają temu podmiotowi na kontynuowanie dotychczasowej działalności w zakresie wydawania książek dla dzieci. Podmiot Zainteresowany zamierza kontynuować działalność w tym zakresie (działalność przejmowanego Działu Książek Dziecięcych) na bazie przejętego zespołu pracowników i przejętych aktywów oraz umów. W zakresie dystrybucji produktów (książek) Podmiot Zainteresowany będzie opierał się na przejętych umowach dystrybucyjnych (w sytuacji, gdy dojdzie do takiego przejęcia) oraz własnych, dotychczas podpisanych umowach dystrybucyjnych. Co do zasady nie dojdzie bowiem do przejęcia umów dystrybucyjnych w sytuacjach, w których Podmiot Zainteresowany ma zawartą umowę dystrybucyjną z tym samym dystrybutorem, z którym umowę taką zawartą ma Wnioskodawca. Wówczas bowiem przejmowany Dział Książek Dziecięcych korzystać będzie z umów dystrybucyjnych, których stroną jest Podmiot Zainteresowany, i nie ma potrzeby przejmowania tej umowy przez Podmiot Zainteresowany.
Wnioskodawca i Podmiot Zainteresowany są czynnymi podatnikami VAT.
Dział Książek Dziecięcych nie stanowi oddziału dla potrzeb przepisów prawa o rachunkowości
W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:
Czy opisana powyżej Transakcja stanowi zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i jako taka nie podlega opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT?
Zdaniem Wnioskodawcy:
Opisana powyżej Transakcja stanowi zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i jako taka nie podlega opodatkowaniu VAT zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawcy w sprawie
Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa (dalej: ZCP) należy rozumieć: organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespól składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Z przytoczonej definicji wynika, że aby zespół składników materialnych i niematerialnych o charakterze majątkowym mógł zostać uznany za ZCP, musi on spełniać łącznie następujące przesłanki:
- istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
- organizacyjne i finansowe wyodrębnienie tego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie,
- przeznaczenie tych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- zdolność zespołu składników do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego te zadania gospodarcze.
Nie ulega przy tym wątpliwości, że w przypadku Transakcji spełnione zostały wszystkie wskazane powyżej warunki uznania, że jej przedmiotem jest ZCP, o czym świadczą poniższe wyjaśnienia.
Ad. A. Istnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań
Przedmiotem Transakcji są z całą pewnością składniki majątkowe, mające zarówno charakter materialny (sprzęt komputerowy, telefony, zapasy magazynowe) jak i niematerialny (licencje, prawa autorskie, wiedza o charakterze biznesowym).
Wnioskodawca podnosi ponadto, że w praktyce niekiedy wskazuje się, iż aby dany zespół składników materialnych i niematerialnych stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa, w skład tego zespołu, zgodnie z definicją zawartą w powołanych wyżej przepisach podatkowych, powinny wchodzić zobowiązania. Warunek ten jest spełniony również w sprawie będącej przedmiotem niniejszego wniosku. W skład zespołu składników majątkowych związanych z Działem Książki Dziecięcej i będących przedmiotem Transakcji wchodzą związane z nim zobowiązania (poza wskazanymi powyżej zobowiązaniami wyłączonymi z Transakcji), tj. w szczególności zobowiązania związane z przejmowanymi umowami z licencjodawcami oraz autorami, zobowiązania związane z przejmowanymi umowami z dystrybutorami i innymi kontrahentami oraz zobowiązania związane z przejmowanymi umowami z pracownikami i współpracownikami.
W ramach Transakcji dochodzi również do przejęcia pracowników na zasadach określonych w art. 23[1] Kodeksu pracy, co oznacza, że przedmiotem Transakcji są również zobowiązania (w tym przypadku zobowiązania o charakterze pracowniczym).
Nie ulega przy tym wątpliwości, że składniki te stanowią zorganizowany zespół. W strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy składniki były wykorzystywane przez przejmowanych przez Podmiot zainteresowany pracowników, tworzących dział zajmujący się wydawaniem książek dla dzieci.
Ad. B. Organizacyjne i finansowe wyodrębnienie tego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie
Kolejnym warunkiem jest organizacyjne i finansowe wyodrębnienie zespołu składników materialnych i niematerialnych w istniejącym przedsiębiorstwie.
W praktyce przyjęło się, iż o wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, jeśli dany zespół składników jest organizacyjnie wyodrębniony i występuje on samodzielnie w strukturze organizacyjnej podatnika (np. jako dział, wydział, oddział, itp.). Istotne znaczenie ma również rola, jaką owe składniki odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Przy czym decydujące w tym względzie nie są względy formalne, lecz kwestie praktyczne. Jak bowiem podkreśla się, wyodrębnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa może nastąpić nie tylko na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze, ale może również wynikać z innych okoliczności i mieć charakter faktyczny.
W sytuacji przedstawionej w niniejszym wniosku wyodrębnienie organizacyjne Działu Książek Dziecięcych ma charakter zarówno formalny jak i faktyczny. W aspekcie formalnym wyodrębnienie to realizuje się poprzez odrębną hierarchię pracowniczą jednostek biznesowych wschodzących w skład Działu Książek Dziecięcych i podległość pracowników Dyrektorom Wydawniczym stojącym na czele tych działów, a także przypisanie pracowników działów marketingu i działu handlowego, którzy realizują działania na rzecz Działu Książek Dziecięcych, do tego działu. W aspekcie faktycznym wyodrębnienie organizacyjne przejawia się samodzielnym funkcjonowaniem w pewnym segmencie sektora wydawniczego w oparciu o przypisanych do tego działu pracowników, aktywa, pasywa i umowy oraz odrębne ustalanie celów i mierzenie wydajności. W rezultacie w ocenie Wnioskodawcy, Dział Książek Dziecięcych jest wyodrębniony wewnętrznie w ramach przedsiębiorstwa Wnioskodawcy zarówno w aspekcie faktycznym, jak i formalnym.
Z kolei wyodrębnienie finansowe występuje wtedy, gdy określone przepływy finansowe, należności i zobowiązania można na podstawie prowadzonej przez podatnika ewidencji alokować do wyodrębnionej części przedsiębiorstwa. Zgodnie ze stanowiskiem organów podatkowych warunkiem wystarczającym do uznania, że spełniona jest przesłanka wyodrębnienia finansowego, jest zapewnienie możliwości przyporządkowania do danej części przedsiębiorstwa przychodów i kosztów w ewidencji księgowej. W szczególności nie jest istotny sam fakt prowadzenia odrębnych kont, na których księgowane są np. przychody związane z określonym zespołem składników, ale musi istnieć zespół narzędzi rachunkowych umożliwiających określenie wyniku finansowego osiągniętego przez dany zespół składników majątkowych.
W sytuacji przedstawionej w niniejszym wniosku wyodrębnienie finansowe Działu Książek Dziecięcych posiada następującą charakterystykę:
- Dział Książek Dziecięcych jest wydzielony w systemie finansowo-księgowym poprzez nadanie mu określonej cyfry i nazwy,
- wszystkie koszty i przychody dotyczące Działu Książek Dziecięcych otrzymują przy księgowaniu kody działu; poza tym przypisywany jest także kod brandu (marki/tytułu wydawniczego) oraz numer zapasu po którym można zidentyfikować jaki produkt został sprzedany,
- do księgowania kosztów wynagrodzeń pracowników Działu Książek Dziecięcych zostały utworzone dwa odrębne kody - odrębny dla książek licencyjnych oraz książek edukacyjnych,
- koszty marketingowe skierowane na cały dział nie dotyczące konkretnych produktów także księgowane są z kodami Działu Książek Dziecięcych,
- w dziale administracji sprzedaży wydzielone są konkretne osoby, które zajmują się poszczególnymi klientami; przypisane im koszty wynagrodzeń oraz inne koszty działu rozdzielane są zgodnie z pracochłonnością dotyczącą danego rynku,
- koszty marketingowe dotyczące działań promocyjnych na rzecz konkretnych produktów księgowane są po przypisaniu im numeru zapasu,
- koszty działu handlowego - przypisywane są do odpowiednich rynków zgodnie działaniami na rzecz, którego rynku zostały poniesione.
Taki sposób księgowania umożliwia zestawienie rachunku zysków i strat w podziale na poszczególne działy i umożliwia ich analizę na poziomie jednostek biznesowych Działu Książek Dziecięcych. Tak istotny zakres odrębności Działu Książek Dziecięcych w aspekcie finansowym sprawia, że w ocenie Wnioskodawcy kryterium wyodrębnienia finansowego w przedstawionej we wniosku sytuacji również jest spełnione.
Podsumowując, Dział Książek Dziecięcych jest wyodrębniony w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy zarówno pod kątem organizacyjnym jak i finansowym.
Należy zatem uznać, że warunek wskazany w pkt B został również spełniony.
Ad. C. Przeznaczenie tych składników do realizacji określonych zadań gospodarczych
Warunek przeznaczenia do realizacji określonych zadań gospodarczych odnosi się do funkcjonalnego wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Warunek ten, zgodnie z dorobkiem praktyki, rozumieć należy w ten sposób, że zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość - obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa.
Odnosząc powyższe do przedmiotowej sprawy należy zauważyć, że wchodzące w skład Działu Książek Dziecięcych aktywa i związane z nimi zobowiązania będące przedmiotem Transakcji pozwolić powinny Podmiotowi Zainteresowanemu w pełnym zakresie kontynuować działalność w tym zakresie, jaką dotychczas prowadził Wnioskodawca poprzez Dział Książek Dziecięcych. Jest on wewnętrznie spójny w tym sensie, że zespół składników majątkowych przypisanych do jednostek biznesowych tworzących ten dział wykorzystywany przez zespól pracowników realizujących zadania tego działu stanowi w ramach Wnioskodawcy odrębną spójną funkcjonalnie całość. Świadczy o tym m.in. to, że:
- Dział Książek Dziecięcych funkcjonuje na pewnym odrębnym segmencie rynku wydawniczego (wydawania oraz sprzedaży książek dla dzieci),
- Dział Książek Dziecięcych funkcjonuje w oparciu o przypisane do tworzących go jednostek biznesowych składniki materialne i niematerialne (w tym zobowiązania), przypisanych do nich pracowników oraz umowy z licencjodawcami oraz autorami, uprawniające do publikacji objętych tymi umowami utworów (pozycji wydawniczych) na terytorium Polski.
Istniejące aktualnie funkcjonalne przyporządkowanie pracowników, umów oraz aktywów do poszczególnych jednostek biznesowych potwierdza, że Dział Książek Dziecięcych posiada przymiot wyodrębnienia funkcjonalnego i przeznaczone są do realizacji odrębnych zadań gospodarczych.
Tym samym spełnienie tego warunku również nie budzi wątpliwości. Zespół składników majątkowych będących przedmiotem Transakcji ma za zadanie realizowanie celu (zadania) gospodarczego polegającego na wydawaniu oraz sprzedaży książek dla dzieci.
Ad. D. Zdolność zespołu składników do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego te zadania gospodarcze
Przy ocenie spełnienia przesłanki samodzielnego realizowania, należy brać pod uwagę specyfikę działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę i Podmiot Zainteresowany. W tym kontekście należy stwierdzić, że stanowiący przedmiot Transakcji Dział Książek Dziecięcych posiada zdolność do samodzielnego realizowania zadań gospodarczych. Celem działalności Działu Książek Dziecięcych jest wydawanie i dystrybucja książek dla dzieci. Zasoby majątkowe i osobowe będące przedmiotem transakcji w pełni wystarczają do realizacji tego celu. Obejmują bowiem:
- prawa i licencje a także inne materiały (np. zdjęcia, teksty) potrzebne do przygotowania (stworzenia) pozycji wydawniczych (książek) a także ich dystrybucje,
- zasoby ludzkie w postaci zespołu redakcyjnego mogący samodzielnie zredagować pozycję wydawniczą (książkę) a także przygotować ją do wydruku,
- osoby zajmujące się koordynacją produkcji
(wydruku) przygotowanych pozycji wydawniczych, przez zewnętrznych
usługodawców.
(Również Wnioskodawca w zakresie druku wydawanych książek korzysta z zewnętrznych podwykonawców, co jest standardem w tej branży). - osoby zajmujące się marketingiem i reklamą wydawanych pozycji wydawniczych, a także public relations związaną z działalnością w zakresie wydawania książek dla dzieci,
- osoby odpowiedzialne za nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów z klientami (dystrybutorami) książek i sprzedażą książek,
- osoby zajmujące się administracją samej sprzedaży,
- sprzęt komputerowy oraz telefony, które z uwagi na specyfikę działalności stanowią wystarczające wyposażenie potrzebne do realizacji działalności przez wskazanych powyżej pracowników,
- informacje o rynku, (analizy, badania, strategie), kontakty z klientami oraz wiedzę o warunkach dotychczasowej współpracy, wszelkie pozostałe informacje, w tym techniczne i prawne potrzebne do kontynuowania,
- prawo do korzystania z nieruchomości (części powierzchni biurowej), w której można prowadzić działalność,
- zapasy magazynowe, pozwalające Podmiotowi zainteresowanemu na efektywną kontynuacje działalności w zakresie nie tylko wydawania ale również dystrybucji książek już w momencie przejęcia Działu Książek Dziecięcych.
Bez znaczenia przy tym dla uznania, że przedmiot Transakcji stanowi ZCP, jest okoliczność, że niektóre składniki majątkowe związane z dotychczasową działalnością Działu Książek Dziecięcych zostały wyłączone z Transakcji. Ich wyłączenie nie wpływa na zdolność do funkcjonowania Działu Książek Dziecięcych jako samodzielnego przedsiębiorstwa i realizowania w przedsiębiorstwie Podmiotu Zainteresowanego zadań, które dotychczas realizował ten dział w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy.
Jak podkreślają w swoich wyrokach sądy administracyjne: Sam tylko fakt wyłączenia jakiegokolwiek składnika majątku nie pozwala na stwierdzenie, że już z tego powodu przedmiotem zbycia nie jest zorganizowana część przedsiębiorstwa, bowiem decydującą jest okoliczność, czy przy użyciu tej części można samodzielnie prowadzić działalność gospodarczą. (...) Jeśli wyłączenie określonego składnika nie pozbawi wydzielonego kompleksu majątkowego cech przedsiębiorstwa bądź jego zorganizowanej części, to zbycie w takiej postaci nie podlega podatkowi od towarów i usług (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego, dalej: NSA, z 21 czerwca 2012 r., sygn. I FSK 1586/11).
W opinii NSA, art. 6 pkt 1 ustawy o VAT należy rozumieć w sposób funkcjonalny, a nie tylko werbalny, tzn. analizując, czy dany zespół aktywów (przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa), który jest przedmiotem zbycia, pozwalał na prowadzenie samodzielnej działalności gospodarczej, której służy (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 5 kwietnia 2012 r., sygn. akt I FSK 1001/11).
W innym orzeczeniu NSA podkreślił, że kwestię, czy całość ta musi obejmować określone dobra, zarówno ruchome, jak nieruchome, należy rozpatrywać z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 15 maja 2012 r., sygn. akt I FSK 1223/11).
Dotyczy to również kwestii wyłączenia ze składu ZCP niektórych zobowiązań i należności (np. handlowych). Zdaniem NSA decydujące znaczenie przy określaniu zakresu przedmiotowego omawianego przepisu ma element funkcjonalny tj. podniesiona wcześniej możliwość realizowania określonych zadań gospodarczych. Ta natomiast konstatacja prowadzi do wniosku, że wyłączenie spod działania ustawy o VAT dotyczy także takiej części majątku, której przydatność do prowadzenia działalności gospodarczej wynika nie tyle z rodzaju składających się na nią elementów, ile z wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego, charakterystycznego dla zakładu, oddziału. W opinii sądów zatem, w kontekście uregulowań wspólnotowych, nie ma podstaw do przyjęcia, że przeniesienie zobowiązań (długów, wierzytelności) jest tą okolicznością, która decyduje bądź współdecyduje o możliwości wyłączenia spod opodatkowania podatkiem od towarów i usług (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 2012 r., sygn. I FSK 815/11).
W świetle wskazanych powyżej okoliczności faktycznych i prawnych a także orzecznictwa NSA nie powinno zatem ulegać wątpliwości, że również warunek uznania przedmiotu transakcji za ZCP, jakim jest zdolność zespołu składników do stanowienia niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego te zadania gospodarcze, został spełniony. Wskazuje na to okoliczność, że wskutek Transakcji Podmiot Zainteresowany przejmie od Wnioskodawcy prowadzenie działalności w zakresie wydawania i sprzedaży książek dziecięcych prowadzoną dotychczas przez Wnioskodawcę poprzez Dział Książek Dziecięcych i będzie prowadził ją w takim zakresie, jak dotychczas Wnioskodawca w oparciu o przejmowane w ramach Transakcji materialne i niematerialne składniki majątku, umowy, pracowników i współpracowników.
Podsumowując:
- Będąca przedmiotem niniejszego wniosku Transakcja ma za przedmiot zespół składników majątkowych stanowiących ZCP w rozumieniu art. art. 2 pkt 2ye ustawy o VAT, ponieważ zespół ten spełnia wszystkie wskazane w tym przepisie warunki uznania go za ZCP.
- W konsekwencji zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT Transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT.
W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego i związanego z nim zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2020 r., poz. 106), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel ().
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6 ustawy).
Jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ().
Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, przepisów ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Zatem, w przypadku, gdy przedmiotem transakcji jest zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa czynność ta nie podlega przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
Przy czym należy zaznaczyć, że użyte w ww. przepisie sformułowanie transakcja zbycia należy rozumieć w sposób zbliżony do terminu dostawy towarów w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. zbycie obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.
Wyłączenie stosowania ustawy o podatku od towarów i usług przewidziane w przepisie art. 6 pkt 1 ustawy obejmuje jednakże tylko te czynności zrównane z pojęciem dostawy towarów, których przedmiotem jest przedsiębiorstwo lub zorganizowana część przedsiębiorstwa.
Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, winien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.
Przepisy ustawy nie definiują terminu przedsiębiorstwo. Z tej przyczyny, dla celów określenia zakresu pojęcia przedsiębiorstwo należy odwołać się do art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2019 r., poz. 1145, z późn. zm.) zwanej dalej Kodeksem cywilnym który to przepis stanowi, że przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Zgodnie z tym przepisem, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
- oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
- własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
- prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
- wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
- koncesje, licencje i zezwolenia;
- patenty i inne prawa własności przemysłowej;
- majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
- tajemnice przedsiębiorstwa;
- księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, że można mówić o nich jako o zespole, a nie zbiorze pewnych elementów. Istotne jest, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej.
Należy zauważyć, że powyższa definicja opisuje przedsiębiorstwo w ujęciu przedmiotowym, jako zespół niematerialnych i materialnych składników stanowiący przedmiot prawa w szerokim znaczeniu. Użyte w ww. przepisie określenie w szczególności wskazuje jedynie na przykładowe wyliczenie składników przedsiębiorstwa. Oznacza to, że z jednej strony w jego skład mogą wchodzić inne elementy, niewymienione w tym artykule, a z drugiej, brak któregoś z tych elementów nie pozbawia zespołu rzeczy i praw przymiotu przedsiębiorstwa.
W myśl art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa podlegają wyłączeniu z transakcji sprzedaży. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami umożliwiające kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.
Natomiast przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa w myśl art. 2 pkt 27e ustawy rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Jednocześnie należy wskazać, że przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za (i) przedsiębiorstwo, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT czy też (ii) zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT uwzględnić należy następujące okoliczności:
- zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
- faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
W celu ustalenia czy przenoszony na nabywcę zespół składników umożliwia kontynuację działalności prowadzonej przez zbywcę należy ustalić czy oprócz przeniesienia standardowych elementów typowych dla transakcji nieruchomościowych opodatkowanych VAT na nabywcę są przeniesione wszystkie poniżej wskazane elementy:
- prawa i obowiązki z umów, na podstawie których udzielono zbywcy finansowania dłużnego na realizację, nabycie, modernizację, adaptację lub przebudowę przenoszonej nieruchomości, o ile zbywca korzystał z takiego finasowania i jest stroną takich umów;
- umowy o zarządzanie nieruchomością;
- umowy zarządzania aktywami;
- należności o charakterze pieniężnym związane z przenoszonym majątkiem.
Ponadto, przy ocenie zamiaru kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę należy uwzględnić całokształt okoliczności związanych z transakcją ocenianych na moment zawarcia transakcji, a w szczególności podjęcie przez nabywcę działań potwierdzających jego zamiar kontynuowania działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę. Zatem w celu stwierdzenia zamiaru kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę konieczne jest istnienie dowodów potwierdzających istnienie na moment transakcji takiego zamiaru po stronie nabywcy (np. w formie korespondencji elektronicznej/mailowej).
Zorganizowana część przedsiębiorstwa, jako przedmiot zbycia, musi zatem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla przedmiotowego zagadnienia jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu.
Podstawowym wymogiem wynikającym z powyższego przepisu jest więc to, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Elementami zespołu składników materialnych i niematerialnych, stanowiących zorganizowaną część przedsiębiorstwa, powinny być w szczególności aktywa trwałe, obrotowe, a także czynnik ludzki, czyli kadra pracownicza.
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział itp. Przy czym, w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące część przedsiębiorstwa powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w istniejącym przedsiębiorstwie, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której poprzez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Ponadto wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą umożliwić Nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
Zatem, aby w rozumieniu przepisów podatkowych, określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których będzie można prowadzić odrębny zakład, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywają w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa (na ile stanowią w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).
Przesłanki takiego wyodrębnienia są spełnione w sytuacji organizacyjnego wyodrębnienia w wewnętrznej strukturze przedsiębiorstwa oraz ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych w sposób pozwalający na przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań związanych z tą częścią przedsiębiorstwa.
Jednocześnie zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna być gospodarczo samodzielna, zanim dojdzie do transakcji zbycia. Zatem wydzielona jednostka jeszcze przed jej zbyciem powinna uzyskać samodzielność gospodarczą i realizować ją w praktyce. Skutki prawne po stronie zbywcy nie powinny bowiem zależeć od zdarzeń przyszłych i niepewnych (samodzielne realizowanie zadań gospodarczych) powstałych już w innym podmiocie (u nabywcy).
Mając na uwadze powyższe, wskazać należy, że nie wystarczy zatem zorganizowanie jakiejkolwiek masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością organizacyjną i finansową, z możliwością samodzielnego funkcjonowania w razie zaistnienia takiej potrzeby w obrocie gospodarczym. W przeciwnym razie nie można bowiem uznać, że dojdzie do powstania zespołu składników, które mogłyby stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Podsumowując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy więc do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są wszystkie następujące przesłanki:
- istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań,
- zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
- składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
- zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.
W praktyce obrotu gospodarczego zdarzają się sytuacje, w których niektóre elementy przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części podlegają wyłączeniu z transakcji zbycia. Jednak nawet w takim przypadku, składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład części przedsiębiorstwa powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w taki sposób, by można było o nich mówić jako o zespole, a nie tylko zbiorze pewnych elementów. Decydujące zatem jest to, aby w zbywanym przedsiębiorstwie lub jego zorganizowanej części zachowane zostały funkcjonalne związki pomiędzy poszczególnymi składnikami w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej.
O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Z informacji zawartych we wniosku wynika, że Wnioskodawca, tj. A. Sp. z o.o. oraz Podmiot Zainteresowany, tj. B. Sp. z o.o., którzy prowadzą działalność gospodarczą w zakresie wydawania książek, zawarli umowę, której przedmiotem jest nabycie od Wnioskodawcy przez Podmiot Zainteresowany aktywów majątkowych. Aktywa majątkowe będące przedmiotem Transakcji wykorzystywane są przez Wnioskodawcę do prowadzenia na terytorium Polski działalności polegającej na wydawaniu (w dowolnej formie, w tym również elektronicznej) książek dla dzieci (Dział Książek Dziecięcych). Wnioskodawca i Podmiot Zainteresowany są czynnymi podatnikami podatku VAT.
Dział Książek Dziecięcych, stanowi w strukturze organizacyjnej Wnioskodawcy dwie wyodrębnione jednostki biznesowe (książki licencyjne oraz książki edukacyjne). Do każdej z jednostki biznesowej przypisane są wykorzystywane w jej działalności aktywa, pasywa i umowy.
Dział Książek Dziecięcych, jak każdy dział w przedsiębiorstwie Wnioskodawcy, jest wydzielony w systemie finansowo-księgowym poprzez nadanie mu określonej cyfry i nazwy. Wszystkie koszty i przychody dotyczące Działu Książek Dziecięcych otrzymują przy księgowaniu kody działu. Sposób księgowania umożliwia zestawienie rachunku zysków i strat w podziale na poszczególne działy i umożliwiają ich analizę na poziomie jednostek biznesowych Działu Książek Dziecięcych.
W zakresie aktywów majątkowych przedmiotem Transakcji będą:
- Umowy z licencjodawcami oraz autorami, uprawniające do publikacji objętych tymi umowami utworów (pozycji wydawniczych) na terytorium Polski w sytuacjach, w których taka cesja jest dopuszczalna;
- Cesje praw z tytułu zaliczek wypłacanych przez Wnioskodawcę na rzecz licencjodawców i autorów z tytułu wskazanych w pkt. i powyżej;
- Własność intelektualna przedsiębiorstwa w postaci domeny internetowej: ();
- Wszelkie rejestry biznesowe i zapisy księgowe związane z Działem Książek Dziecięcych;
- Wszelkie informacje biznesowe związane z działalnością
Działu Książek Dziecięcych, w tym:
- dane klientów, dostawców, dystrybutorów i agentów,
- cele sprzedaży, statystyki sprzedaży, statystyki udziału w rynku, ankiety rynkowe oraz informacje dotyczące przyszłego rozwoju lub planowania działalności,
- informacje odnoszące się do otrzymanych i / lub wypłaconych rabatów, prowizji i wynagrodzeń,
- porady prawne i związane z procesami oraz innymi rodzajami postępowań,
- wszelkich zastrzeżone informacje techniczne, przemysłowe i handlowe,
- Wartość firmy stanowiącej Dział Książek Dziecięcych, tzw. Goodwill;
- Zdjęcia oraz pliki zawierające materiały do wydruku w standardowych formatach;
- Zapasy magazynowe książek, wszelkich nagrań oraz inne tego rodzaju dokumentów i towarów;
- Sprzęt komputerowy (laptopy) oraz telefony komórkowe wykorzystywane przez pracowników Działu Książek Dziecięcych.
Transakcja obejmuje również przejęcie przez Podmiot Zainteresowany pracowników Wnioskodawcy (rozumianych jako osoby zatrudnione przez Wnioskodawcę na podstawie stosunku pracy oraz stosunku zlecenia), którzy pracują w Dziale Książek Dziecięcych, a także pracowników działu handlowego oraz działu marketingu zaangażowanych w pracę Działu Książek Dziecięcych (przypisani do tego działu). Pracownicy Działu Książek Dziecięcych są do niego przypisani organizacyjnie (poprzez strukturę podległości) oraz poprzez listę płac.
Zgodnie z umową, pracownicy zostaną przejęci przez Podmiot Zainteresowany jako pracownicy części zakładu pracy w rozumieniu art. 23[1] ustawy - Kodeks Pracy oraz przepisów Dyrektywy Rady Europy nr 77/187/EEC (zmienionej przez Dyrektywę 98/50EC), ze wszystkimi tego konsekwencjami prawnymi.
Z Transakcji wyłączone są natomiast następujące składniki majątkowe powiązane z działalnością Działu Książek Dziecięcych:
- wszelkie inne, niż opisane powyżej, pozostałe zobowiązania oraz należności związane z działalnością Działu Książek Dziecięcych, w szczególności o charakterze handlowym,
- prawa autorskie i pozostałe prawa własności intelektualnej związane ze znakiem towarowym () (będącą jedną z pozycji wydawniczych), który stanowi zarejestrowany znak towarowy oraz domena internetowa (),
- wszelkie znaki towarowe zawierające nazwę (), w tym domeny internetowe: () oraz ().
Z wniosku wynika również, iż opisane powyżej składniki majątkowe (materialne i niematerialne) a także zasoby osobowe przejęte przez Podmiot Zainteresowany pozwalają temu podmiotowi na kontynuowanie dotychczasowej działalności w zakresie wydawania książek dla dzieci.
W przedmiotowej sprawie wątpliwości Zainteresowanych dotyczą uznania opisanej Transakcji za zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy oraz rozstrzygnięcia, czy czynność ta podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Należy zaznaczyć, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest dowolnym zbiorem składników majątkowych (materialnych i niematerialnych) wchodzących w skład przedsiębiorstwa, ale wyodrębnionym organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie zespołem tych składników, zdolnym do bycia oddzielnym przedsiębiorstwem, samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze. Przy czym, jak wynika z treści art. 2 pkt 27e ustawy, organizacyjne i finansowe wyodrębnienie musi istnieć w ramach istniejącego przedsiębiorstwa. Nie jest wystarczające, aby zbywane składniki majątkowe utworzyły przedsiębiorstwo u nabywcy muszą one stanowić zorganizowaną część przedsiębiorstwa u Zbywcy. Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą zatem składniki, będące we wzajemnych relacjach, takich, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego. Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
W świetle powyższych rozważań należy stwierdzić, że na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług okolicznością determinującą możliwość wyłączenia, na mocy art. 6 pkt 1 ustawy, stosowania przepisów ustawy do czynności zbycia określonego zespołu składników niematerialnych i materialnych, jest takie ich zorganizowanie, żeby wspomniany zespół mógł służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. Zespół składników materialnych i niematerialnych obejmować powinien elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem przepisy ustawy nie miały zastosowania do zbywanego mienia, musi ono obiektywnie oceniając posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w jego skład muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
W odniesieniu do przedstawionego opisu sprawy należy wskazać, iż składniki będące przedmiotem transakcji, tj. ww. aktywa majątkowe wraz z przejmowanymi zasobami ludzkimi, stanowią zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych.
Jak wskazano we wniosku, wyodrębnienie organizacyjne Działu Książek Dziecięcych wynika m.in. ze struktury organizacyjnej Wnioskodawcy. Wiąże się to z odrębną hierarchią pracowniczą jednostek biznesowych wchodzących w skład Działu Książek Dziecięcych i podległość pracowników Dyrektorom Wydawniczym stojącym na czele tych działów, a także przypisanie pracowników innych działów, którzy realizują działania na rzecz Działu Książek Dziecięcych, do tego działu.
O wyodrębnieniu finansowym świadczy natomiast fakt, że do każdej z jednostki biznesowej wyodrębnionej w ramach Działu Książek Dziecięcych przypisane są wykorzystywane w jej działalności aktywa, pasywa i umowy. Ponadto dział ten jest wydzielony w systemie finansowo-księgowym. Wszystkie koszty i przychody dotyczące Działu Książek Dziecięcych są księgowane w sposób umożliwiający przyporządkowanie ich do tego działu, a następnie ich analizę na poziomie jednostek biznesowych.
Oprócz wyodrębnienia organizacyjnego i finansowego, istotnym jest także, aby zorganizowana cześć przedsiębiorstwa obejmowała elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie jak wskazano w opisie sprawy objęte transakcją składniki majątkowe (materialne i niematerialne), a także zasoby osobowe przejęte przez Podmiot Zainteresowany pozwalają temu podmiotowi na kontynuowanie dotychczasowej działalności w zakresie wydawania książek dla dzieci. Z treści wniosku wynika, iż Podmiot Zainteresowany zamierza kontynuować działalność w tym zakresie na bazie przejętego zespołu pracowników i przejętych aktywów oraz umów. W zakresie dystrybucji produktów Podmiot Zainteresowany będzie opierał się na przejętych umowach dystrybucyjnych oraz własnych, dotychczas podpisanych umowach dystrybucyjnych. Ponadto, jak wynika z wniosku, Wnioskodawca zawarł z Podmiotem Zainteresowanym umowę podnajmu części nieruchomości wynajmowanej przez Wnioskodawcę przy ul. () w () i stanowiącej siedzibę Wnioskodawcy w celu kontynuacji. Podnajmowana przez Podmiot Zainteresowany część nieruchomości biurowej stanowi miejsce pracy pracowników Działu Książek Dziecięcych.
Tym samym przedstawione przez Zainteresowanych okoliczności sprawy wskazują, że część przedsiębiorstwa w postaci Działu Książek Dziecięcych stanowi organizacyjnie, finansowo i funkcjonalnie wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczony do realizacji zadań gospodarczych i w konsekwencji stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
Podsumowując, opisana transakcja zbycia przez Spółkę składników majątkowych stanowi zbycie zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy i jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.
Tym samym stanowisko Zainteresowanych jest prawidłowe.
Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.
Jednocześnie tut. Organ informuje, że niniejsza interpretacja indywidualna rozstrzyga wyłącznie w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 1, natomiast w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 2 w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swoją aktualność.
Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej stanowi element czynności będących przedmiotem decyzji wydanej:
- z zastosowaniem art. 119a;
- w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
- z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych (art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej).
Powyższe unormowania należy odczytywać łącznie z przepisami art. 33 ustawy z 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2193 z późn. zm.), wprowadzającymi regulacje intertemporalne.
Zainteresowanemu będącemu stroną postępowania (art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego za pośrednictwem organu, którego działanie, bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania jest przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz. U. z 2019 r., poz. 2325 z późn. zm.) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia skarżącemu rozstrzygnięcia w sprawie albo aktu, o którym mowa w art. 3 § 2 pkt 4a (art. 53 § 1 ww. ustawy).
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach (art. 47 § 1 ww. ustawy) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała lub drogą elektroniczną na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP. W przypadku pism i załączników wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego odpisów nie dołącza się (art. 47 § 3 ww. ustawy). W przypadku wnoszenia skargi w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego i stanu epidemii jako najwłaściwszy proponuje się kontakt z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego ePUAP.
Jednocześnie, zgodnie z art. 57a ww. ustawy, skarga na pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego wydaną w indywidualnej sprawie, opinię zabezpieczającą i odmowę wydania opinii zabezpieczającej może być oparta wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd administracyjny jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną.
Stanowisko
prawidłowe
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej