Temat interpretacji
W zakresie: • możliwości przechowywania otrzymywanych w formie papierowej faktur zakupowych potwierdzających nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, wyłącznie w formie elektronicznej w ramach opracowanej przez Wnioskodawcę procedury i niszczenie papierowych oryginałów; • prawa do odliczenia z faktur przechowywanych wyłącznie w formie elektronicznej zgodnie z opisaną procedurą; • zastosowania do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawki podatku VAT w wysokości 0% w oparciu o dokumenty przechowywane w formie elektronicznej; • rozpoznania transakcji WSTO na podstawie wskazanych we wniosku dokumentów przechowywanych w formie elektronicznej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
12 sierpnia 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 12 sierpnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie:
·możliwości przechowywania otrzymywanych w formie papierowej faktur zakupowych potwierdzających nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, wyłącznie w formie elektronicznej w ramach opracowanej przez Wnioskodawcę procedury i niszczenie papierowych oryginałów;
·prawa do odliczenia z faktur przechowywanych wyłącznie w formie elektronicznej zgodnie z opisaną procedurą;
·zastosowania do wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawki podatku VAT w wysokości 0% w oparciu o dokumenty przechowywane w formie elektronicznej;
·rozpoznania transakcji WSTO na podstawie wskazanych we wniosku dokumentów przechowywanych w formie elektronicznej,
jak również w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Uzupełnił go Pan pismem z 14 listopada 2022 r. (wpływ 14 listopada 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca, czynny podatnik podatku od towarów i usług, prowadzi indywidualną pozarolniczą działalność gospodarczą, zarejestrowaną w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Wnioskodawca posiada na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczony obowiązek podatkowy. Dla celów rozliczeń podatkowych Wnioskodawca prowadzi pełną księgowość (księgi rachunkowe). Wnioskodawca jest podmiotem działającym na rynku meblarskim. W ramach swojej działalności zajmuje się produkcją mebli (PKD 31.09.Z). Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej nabywa towary oraz usługi, których zakup jest dokumentowany fakturami oraz innymi dowodami nabycia (dalej łącznie jako „faktury”), które dają prawo do odliczenia podatku naliczonego zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Zakupione towary i usługi udokumentowane fakturami będą służyć czynnościom opodatkowanym Wnioskodawcy. Wydatki dokumentowane wskazanymi we wniosku fakturami nie dotyczą czynności wskazanych w art. 88 ustawy o VAT, tj. czynności wyłączonych z prawa do odliczenia lub zwrotu podatku. Z uwagi na skalę prowadzonej działalności, w ciągu każdego miesiąca Wnioskodawca otrzymuje dużą ilość dokumentów papierowych.
W ramach ww. działalności, Wnioskodawca realizuje sprzedaż mebli na rzecz podmiotów gospodarczych jak i osób prywatnych (procedura WSTO) także poza granice Polski. Wnioskodawca w zasobach swoich dokumentów posiada jak i będzie posiadał również:
a)CMR – międzynarodowe listy przewozowe, czyli dokumenty otrzymane od spedytora potwierdzające, że towary zostały przewiezione do miejsca przeznaczenia na terenie innego niż Polska kraju Unii Europejskiej (dalej jako „dokumenty CMR”)
oraz
b)dokumenty potwierdzające przyjęcie towarów przez nabywcę prywatnego przy sprzedaży wysyłkowej w ramach WSTO – wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość (dalej jako „dokumenty WSTO”).
Obecnie Wnioskodawca przechowuje faktury, wraz z innymi dokumentami traktowanymi na równi z fakturami, jak i dokumenty CMR i dokumenty WSTO, w ich oryginalnej formie, tj. dokumenty otrzymywane elektronicznie przechowywane są w formie elektronicznej, natomiast dokumenty otrzymywane papierowo przechowywane są w formie papierowej. Mając na uwadze wynikający z obowiązujących przepisów prawa okres, przez jaki podatnik zobowiązany jest przechowywać dokumenty księgowe, ich archiwizacja staje się coraz trudniejsza i wiąże się z koniecznością zwiększania powierzchni archiwum. Taki sposób działania generuje coraz większe koszty obciążające Wnioskodawcę. Cały proces archiwizacji i księgowania obsługiwany jest przez dział księgowości Wnioskodawcy.
W ramach obowiązującego prawa i w związku z zaistniałą sytuacją, celem minimalizacji kosztów związanych z przechowywaniem dokumentacji papierowej, Wnioskodawca rozważa zmianę praktyki w zakresie przechowywania wersji papierowych faktur dokumentujących nabycie towarów lub usług, w tym także faktur dotyczących zakupów krajowych, zakupów zagranicznych (import usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) oraz faktur korygujących – tj. wszelkich faktur po stronie zakupu, a także wszelkie dokumenty dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Analogiczne zasady dotyczyłyby również innych dokumentów dających Wnioskodawcy prawo do odliczenia (dokumenty celne oraz decyzje określające kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów), które otrzymywałaby w formie papierowej. Wnioskodawca planuje przechowywać ww. dokumenty jedynie w formie elektronicznej (skan/pdf).
W odniesieniu do wydatków udokumentowanych fakturami/innymi dowodami nabycia, a także do dokumentów CMR i dokumentów WSTO, Wnioskodawca zapewni funkcjonowanie kontroli biznesowych, które ustalą wiarygodną ścieżkę audytu faktur jak i innych ww. dokumentów od momentu ich otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Docelowo faktury oraz inne ww. dokumenty, Wnioskodawcy będą przechowywane elektronicznie na serwerach znajdujących się (fizycznie) na terytorium kraju, zaś Wnioskodawca umożliwi naczelnikowi urzędu skarbowego, naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, dyrektorowi izby administracji skarbowej lub Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej na żądanie, bezzwłoczny ich pobór oraz przetwarzanie danych w nich zawartych, stosownie do wskazanego powyżej artykułu.
Wszystkie przedmiotowe faktury oraz inne dokumenty otrzymane uprzednio w formie papierowej, zostaną zniszczone dopiero po zastosowaniu kontroli biznesowych, sprawdzeniu ich poprawności, autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności oraz ich zaewidencjonowaniu. Przedmiotową kontrolę (akceptację), zgodnie z opracowaną przez Wnioskodawcę procedurą dedykowaną dla danego rodzaju dokumentu (faktura/dokument CMR/dokument WSTO), pełnić będą upoważnieni pracownicy.
Wnioskodawca opracuje również procedury przechowywania dokumentów w formie elektronicznej, które po uzyskaniu pozytywnej odpowiedzi na zadane we wniosku pytania, zamierza wdrożyć w bieżącej działalności gospodarczej.
Proces taki przebiegał będzie następująco (w zależności od rodzaju dokumentu):
A.Procedura – Faktura:
1)Faktura będzie skanowana i bez jakiejkolwiek modyfikacji treści wprowadzana przez Wnioskodawcę do elektronicznego archiwum dokumentów, w którym przechowywana będzie na elektronicznych nośnikach danych lub Wnioskodawca będzie skanował fakturę i bez jakiejkolwiek modyfikacji treści przesyłał na dedykowany adres mailowy, po czym pracownik działu księgowości wprowadzi fakturę do elektronicznego archiwum dokumentów. W każdym przypadku obowiązkiem osoby wprowadzającej fakturę do elektronicznego archiwum dokumentów będzie potwierdzenie zgodności kopii elektronicznej z oryginałem.
2)Dalsza akceptacja pod względem merytorycznym, rachunkowym i podatkowym oraz zatwierdzenie faktury będzie następować w elektronicznym archiwum dokumentów drogą elektroniczną. Akceptacja ta dokonywana będzie przez upoważnionych pracowników Wnioskodawcy.
3)Po akceptacji faktur w elektronicznym archiwum dokumentów, ww. dokumenty będą księgowane lub automatycznie przenoszone do systemu finansowo-księgowego.
4)Papierowe dokumenty po wprowadzeniu do elektronicznego archiwum dokumentów będą utylizowane.
B.Procedura – Dokumenty CMR
1)
a)Wnioskodawca będzie akceptować dokumenty CMR przesyłane przez przewoźników/kierowców realizujących przewóz w formie pliku PDF, JPG otrzymywane za pośrednictwem:
·poczty elektronicznej ze zweryfikowanego adresu mailowego przewoźnika,
·Portalu Przewoźnika udostępnionego przez Wnioskodawcę przewoźnikom, korzystając z nadanego danemu przewoźnikowi indywidualnie przypisanego konta,
·aplikacji mobilnej wydanej przez Wnioskodawcę przewoźnikom, korzystając z nadanego danemu przewoźnikowi indywidualnie przypisanego konta,
·aplikacji mobilnej dla kierowców wydanej przez Wnioskodawcę, korzystając z nadanego danemu kierowcy indywidualnie przypisanego konta;
b)W przypadku otrzymania wersji papierowej – Dokumenty CMR będą skanowane i bez jakiejkolwiek modyfikacji treści wprowadzane przez Wnioskodawcę do elektronicznego archiwum dokumentów, w którym przechowywana będzie na elektronicznych nośnikach danych lub Wnioskodawca będzie skanował dokument i bez jakiejkolwiek modyfikacji treści przesyłał na dedykowany adres mailowy, po czym pracownik działu księgowości wprowadzi dokument do elektronicznego archiwum dokumentów. W każdym przypadku obowiązkiem osoby wprowadzającej dokument do elektronicznego archiwum dokumentów będzie potwierdzenie zgodności kopii elektronicznej z oryginałem.
2)Dokumenty CMR otrzymane w ww. sposób będą następnie zapisywane w systemie Wnioskodawcy automatycznie bądź poprzez upoważnionego pracownika. Jednocześnie, system Wnioskodawcy nada poszczególnym plikom unikalne numery, które pozwolą na ich łatwą identyfikację oraz przypisanie do konkretnej wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
3)Papierowe dokumenty po wprowadzeniu do elektronicznego archiwum dokumentów będą utylizowane.
C.Procedura – Dokumenty WSTO
1)Wnioskodawca będzie otrzymywał dokumenty WSTO w formie papierowej lub elektronicznej.
2)Dokumenty WSTO otrzymane w ww. sposób będą następnie zapisywane w systemie Wnioskodawcy automatycznie bądź poprzez upoważnionego pracownika. Jednocześnie, system Wnioskodawcy nada poszczególnym plikom unikalne numery, które pozwolą na ich łatwą identyfikację oraz przypisanie do wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość.
3)Papierowe dokumenty po wprowadzeniu do elektronicznego archiwum dokumentów będą utylizowane.
Użytkowane elektroniczne archiwum dokumentów, w którym przechowywane będą w przyszłości gromadzone opisane we wniosku dokumenty w formie elektronicznej, pozwoli na szybkie odnalezienie konkretnego dokumentu (np. po numerze faktury, nazwie dostawcy/klienta).
W odniesieniu do formy elektronicznej zachowana będzie również, zgodnie z obowiązującymi przepisami, taka sama autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność, jak w przypadku faktur przechowywanych w formie dotychczasowej –papierowej. Wnioskodawca bez problemu będzie mógł zidentyfikować tożsamość sprzedawcy (autentyczność), żadne dane na przedmiotowym dokumencie wymagane przepisami prawa nie zostaną zmienione (integralność), skan/pdf natomiast będzie miał odpowiednią jakość, by móc zapewnić pełną możliwość odczytu danych na fakturze (czytelność). Wersja elektroniczna (skan/pdf) danego dokumentu będzie wiernym odzwierciedleniem wersji papierowej. Ich przechowywanie będzie odbywać się w sposób umożliwiający bezzwłoczne wygenerowanie zamieszczonych w systemie dokumentów i udostępnienie ich online na potrzeby ewentualnej kontroli przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej.
Ponadto w uzupełnieniu wskazano:
1.Wnioskodawca będzie posiadał wyłącznie w wersji elektronicznej (w tym w formie elektronicznej kopii dokumentów pierwotnie wystawionych w formie papierowej) m.in. Międzynarodowe Listy Przewozowe – CMR, czyli dokumenty otrzymane od spedytora potwierdzające, że towary zostały przewiezione do miejsca przeznaczenia na terenie innego niż Polska kraju Unii Europejskiej.
2.Wnioskodawca jest zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE, tj. posiada aktywny numer VAT: PL … .
3.Nabywcy towarów będą posiadali ważny i właściwy numer identyfikacyjny nadany w tym kraju dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych. Numer będzie podawany Wnioskodawcy, zgodnie z art. 42 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.
4.Fakt dostarczenia towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów (dalej jako: „WDT”) do nabywcy będą potwierdzały gromadzone i przechowywane wyłącznie w wersji elektronicznej (w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej):
i.dokumenty przewozowe, o których mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT lub
ii.inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności dokumenty wymienione w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT (w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3-5 ustawy o VAT, nie będą potwierdzały jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów).
5.Faktura dokumentująca WDT (która przechowywana będzie w wersji elektronicznej, w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej) będzie zawierała specyfikację poszczególnych sztuk ładunku. Mogą w praktyce wystąpić sytuacje, w których specyfikacja stanowić będzie odrębny dokument gromadzony i przechowywany wyłącznie w formie elektronicznej. Dodatkowo w przypadku, gdy dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3-5 ustawy o VAT (w tym specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku), nie będą potwierdzały jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów Wnioskodawca będzie gromadził i przechowywał wyłącznie w formie elektronicznej inne dokumenty, w szczególności dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT.
6.Zapłata za towar, wysłany w ramach WDT może następować zarówno przed, jak i po jego dostarczeniu na terytorium innego państwa członkowskiego.
7.Co do zasady, w oparciu o informacje zawarte w potwierdzeniu płatności możliwe będzie powiązanie płatności dokonanej przez danego nabywcę z dokonanymi na jego rzecz WDT.
8.WDT będzie wykazywana w deklaracjach podatkowych zgodnie z zasadami określonymi w art. 42 ust. 1 i ust. 12 ustawy o VAT, tj. w sytuacji, w której Wnioskodawca:
i.przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy będzie posiadał w swojej dokumentacji dowody potwierdzające, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju (dowody będą gromadzone i przechowywane wyłącznie w wersji elektronicznej, w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej) WDT ze stawką 0% będzie wykazywana za okres, w którym wystawiona będzie faktura;
ii.przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy nie będzie posiadał w swojej dokumentacji dowodów, że towary będące przedmiotem WDT zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju Wnioskodawca nie będzie wykazywał tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy o VAT, za ten okres; Wnioskodawca wykaże taką dostawę za kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy ze stawką właściwą dla dostawy danego towaru na terytorium kraju, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji Wnioskodawca za ten kolejny po następnym okresie rozliczeniowym okres rozliczeniowy nie będzie posiadał dowodów, o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT. W takim przypadku po otrzymaniu dowodów (dowody będą gromadzone i przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej, w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej), o których mowa w art. 42 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, Wnioskodawca wykaże WDT ze stawką 0% w ewidencji za okres rozliczeniowy, w którym dostawa ta została dokonana (Wnioskodawca złoży korektę deklaracji podatkowej oraz odpowiednio informacji podsumowującej).
9.Z uwagi na skalę prowadzonej działalności mogą wystąpić sytuacje, w których Wnioskodawca będzie posiadał w swojej dokumentacji dowody dotyczące dostawy towaru transportowanego z Polski do innego kraju Unii Europejskiej (gromadzone i przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej, w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej) przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy. Mogą również wystąpić sytuacje, w których Wnioskodawca nie będzie posiadał stosownej dokumentacji przed upływem terminu do złożenia deklaracji za dany okres rozliczeniowy. W takiej sytuacji Wnioskodawca będzie postępował w sposób określony w art. 42 ust. 12 pkt 2 i ust. 12a ustawy o VAT.
10.W stosunku do WDT, nie występują obecnie i – jak zakłada Wnioskodawca – nie wystąpią w przyszłości przesłanki negatywne, wynikające z art. 42 ust. 1a ustawy o VAT.
11.Transport lub wysyłka towarów będących przedmiotem sprzedaży w ramach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość (dalej: „WSTO”) co do zasady będzie się rozpoczynał na terytorium Polski i będzie kończył się na terytorium różnych, innych krajów Unii Europejskiej.
12.Transport towarów będących przedmiotem sprzedaży w ramach WSTO dokonywany będzie przez Wnioskodawcę (lub podmiot działający na rzecz Wnioskodawcy).
13.Wśród produktów oferowanych przez Wnioskodawcę nie znajdują się:
i.towary, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz,
ii.towary, tj. dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, antyki, towary używane, dla których podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z procedurami szczególnymi określonymi w art. 120 ust. 4 lub 5 ustawy o VAT.
14.Całkowita wartość dostaw towarów dokonywanych w ramach WSTO (liczona łącznie dla wszystkich państw członkowskich) przekroczyła u Wnioskodawcy kwotę 10.000 euro lub jej równowartości (42.000 zł w Polsce).
15.Wnioskodawca złożył w przeszłości w trybie art. 28p ustawy o VAT zawiadomienia o wyborze miejsca opodatkowania (VAT-29) wskazując jako miejsce opodatkowania – miejsca, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy. Niemniej z uwagi na przekroczony próg zgłoszenie zostało wycofane na wniosek Wnioskodawcy – Wnioskodawca zarejestrowany jest obecnie do systemu VAT-OSS.
16.W prowadzonej działalności mogą wystąpić sytuacje, w których Wnioskodawca przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy:
i.będzie w posiadaniu dowodów (gromadzonych i przechowywanych wyłącznie w wersji elektronicznej w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej), o których mowa w art. 22a ust. 8 i 9 ustawy o VAT potwierdzających, że towary zostały dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów w ramach WSTO;
ii.nie będzie w posiadaniu dowodów, o których mowa w art. 22a ust. 8 i 9 ustawy o VAT. W takim wypadku Wnioskodawca nie wykaże tej dostawy w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, za dany okres rozliczeniowy, lecz w następnym okresie rozliczeniowym. W tym przypadku, jeżeli przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za ten następny okres rozliczeniowy dostawca nie otrzymał dokumentów wskazujących, że dostawa towarów została dokonana na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów, wykaże tę dostawę w ewidencji jako dostawę towarów na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z art. 22a ust. 11 ustawy o VAT w przypadku otrzymania dokumentów, o których mowa w art. 22a ust. 7 ustawy o VAT (gromadzonych i przechowywanych wyłącznie w wersji elektronicznej, w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej) po terminie, o którym mowa wyżej Wnioskodawca dokona korekty podatku należnego w rozliczeniu za okres rozliczeniowy, w którym otrzymał te dokumenty.
Pytania
1)Czy na gruncie ustawy o VAT dopuszczalne jest przechowywanie otrzymywanych w formie papierowej faktur zakupowych potwierdzających nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, wyłącznie w formie elektronicznej (w sposób opisany w zdarzeniu przyszłym przedstawionym powyżej, w ramach opracowanej przez Wnioskodawcę procedury) i niszczenie papierowych oryginałów? (pytanie we wniosku nr 1)
2)W przypadku twierdzącej odpowiedzi na pytanie nr 1, czy Wnioskodawca zachowa prawo do odliczenia podatku naliczonego w związku z przechowywanymi fakturami zakupowymi dającymi prawo do odliczenia, wskazanymi w opisie zdarzenia przyszłego, jeżeli będą one przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej zgodnie z opisaną procedurą? (pytanie we wniosku nr 2)
3)Czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca będzie uprawniony (przy spełnieniu pozostałych warunków określonych przepisami) do rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką 0% VAT w oparciu o dokumenty przechowywane w formie elektronicznej? (pytanie we wniosku nr 4)
4)Czy w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, dokumenty, o których mowa w art. 22a ust. 8 ustawy o VAT, przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej (w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej), będą w świetle w art. 22a ust. 7 ustawy o VAT wystarczające do rozpoznania transakcji WSTO? (pytanie we wniosku nr 5)
Pana stanowisko w sprawie
Ad 1) i 2) (we wniosku 1 i 2)
W ocenie Wnioskodawcy na gruncie przepisów ustawy o VAT dopuszczalne jest przechowywanie w formie elektronicznej faktur zakupu dających prawo do odliczenia VAT (łącznie także jako „faktury”), otrzymanych przez Wnioskodawcę w formie papierowej, w ramach planowanej do wprowadzenia przez Wnioskodawcę procedury. Niedostępność (wskutek zniszczenia) formy papierowej nie neguje stwierdzenia, że faktura traktowana na równi z fakturą VAT w sensie materialnym zostaje utracona, gdyż pozostaje przechowywana w formie elektronicznej. Tym samym dyspozycja art. 112a ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT pozostaje zachowana.
Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w sytuacji, gdy otrzymane przez niego w formie papierowej faktury zakupowe potwierdzające nabycie towarów i usług wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, będą przechowywane w formie elektronicznej w ramach stosowanej przez Wnioskodawcę wyżej opisanej procedury, będzie miał on prawo do odliczenia podatku naliczonego, niezależnie od okoliczności, że pierwotna forma papierowa będzie już niedostępna.
Ad 3) (we wniosku 4)
Wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w świetle opisanego zdarzenia przyszłego będzie uprawniony (przy spełnieniu pozostałych warunków określonych przepisami) do rozliczania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów stawką 0% VAT.
Ad 4) (we wniosku 5)
W ocenie Wnioskodawcy, w świetle opisanego zdarzenia przyszłego, dokumenty, o których mowa w art. 22a ust. 8 ustawy o VAT przechowywane wyłącznie w formie elektronicznej (w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej), będą w świetle w art. 22a ust. 7 ustawy o VAT wystarczające do rozpoznania transakcji WSTO.
Uzasadnienie Wnioskodawcy:
Ad 1) i 2) (we wniosku 1 i 2)
Zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2 ustawy o VAT, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem. W myśl art. 2 pkt 31 ustawy o VAT, przez fakturę rozumie się dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie. Natomiast fakturą elektroniczną – w myśl pkt 32 tego artykułu – jest faktura w formie elektronicznej wystawiona i otrzymana w dowolnym formacie elektronicznym.
Na podstawie art. 112a ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT, podatnicy przechowują otrzymane faktury, w tym faktury wystawione ponownie w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
W oparciu o art. 112 ustawy o VAT, stwierdza się, że podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty, w szczególności faktury, związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, z zastrzeżeniem art. 130d ust. 3 i art. 134 ust. 3 ustawy o VAT.
Ponadto zgodnie z art. 112a ust. 4 ustawy o VAT, podatnicy zapewniają naczelnikowi urzędu skarbowego, naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, dyrektorowi izby administracji skarbowej lub Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, bezzwłoczny dostęp do faktur, o których mowa w ust. 1 wskazanego artykułu, a w przypadku faktur przechowywanych w formie elektronicznej – również bezzwłoczny ich pobór i przetwarzanie danych w nich zawartych.
Wobec powyższego, przepisy w zakresie przechowywania faktur warunkują konieczność przechowywania ich w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność. Wymogi te będą spełnione przez Wnioskodawcę w opisanym zdarzeniu przyszłym.
Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego Wnioskodawca będzie mógł zidentyfikować tożsamość sprzedawcy (autentyczność), żadne dane na fakturze wymagane przepisami nie zostaną zmienione (integralność), oraz skan/pdf będzie miał odpowiednią jakość, aby zapewnić pełną możliwość odczytu danych na fakturze (czytelność). Wersje elektroniczne poszczególnych faktur zakupowych będą wiernym odzwierciedleniem ich wersji papierowej. Faktury będą przechowywane w podziale na okresy rozliczeniowe. System przechowywania faktur pozwoli na szybkie zidentyfikowanie danej faktury (np. po numerze faktury, nazwie dostawcy/ klienta). Ich przechowywanie będzie odbywać się w sposób umożliwiający bezzwłoczne udostępnienie ich na potrzeby ewentualnej kontroli przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej.
Analiza obowiązujących przepisów regulujących kwestie wystawiania i przechowywania faktur, prowadzi do wniosku, iż z literalnego ich brzmienia nie wynika, w ocenie Wnioskodawcy, aby istniały jakiekolwiek przeszkody w możliwości przechowywania wyłącznie w formie elektronicznej faktur zakupowych otrzymanych w formie papierowej.
W oparciu o cytowane powyżej regulacje, uznać należy, iż przepisy ustawy o VAT wprost dopuszczają możliwość przechowywania faktur w dowolnej formie (papierowej lub elektronicznej), niezależnie od ich oryginalnej postaci.
Reasumując, w świetle przywołanych przepisów, analizując opisane zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, że dopuszczalne jest przechowywanie w formie elektronicznej faktur zakupu otrzymanych przez Wnioskodawcę w formie papierowej, w ramach procedury wskazanej w opisie zdarzenia przyszłego. Mimo, że przepis art. 112a ustawy o VAT odnosi się do faktur, zdaniem Wnioskodawcy, analogiczne zasady przechowywania należy przyjąć także do innych dokumentów dających prawo do odliczenia VAT, wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego. Przez inne dokumenty nabycia Wnioskodawca rozumie dokumenty celne oraz decyzje określające kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów.
Zniszczenie formy papierowej faktury nie powoduje, iż w sensie materialnym zostaje ona utracona, ponieważ pozostaje nadal w obiegu poprzez przechowywanie jej w formie elektronicznej. Forma taka gwarantuje zachowanie autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelność faktur od momentu ich wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, jak w przypadku faktur przechowywanych w formie papierowej. Tym samym dyspozycja art. 112a ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT pozostaje zachowana.
Zdaniem Wnioskodawcy, zachowa on prawo do odliczenia VAT naliczonego z przechowywanych wyłącznie w formie elektronicznej faktur dających prawo do odliczenia VAT, wskazanych w opisie zdarzenia przyszłego, otrzymanych w formie papierowej, w przypadku wdrożenia opracowanej procedury.
W zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Stosownie do art. 86 ust. 10 i następne ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, ale nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.
Powyższe jednoznacznie wskazuje, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje podatnikowi wtedy, gdy zostaną łącznie spełnione określone warunki, tzn.:
i.faktura została otrzymana,
ii.odliczenia dokonuje podatnik podatku od towarów i usług i
iii.towary lub usługi, w związku z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.
W opisanym zdarzeniu przyszłym wszystkie powyżej wskazane warunki będą spełnione.
Regulując obowiązek przechowywania faktur Ustawodawca, nie zastrzegł, że postać, w jakiej dokumenty te zostały przesłane lub udostępnione, musi być niezmienna i identyczna przez cały okres ich przechowywania. Niezmienione muszą pozostać dane na fakturze (przesłanka integralności), a nie jej forma. Ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w określonych terminach pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych (powyżej wskazanych) oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT.
Powyższe oznacza, że odliczenie nie jest warunkowane rodzajem faktury (papierowa/elektroniczna) ani formą przechowywania faktur zakupowych w formie papierowej czy elektronicznej. Innymi słowy, forma przechowywania faktur nie jest jednym z warunków posiadania, realizacji oraz pozytywnej weryfikacji (w toku ewentualnej kontroli) prawa do odliczenia podatku naliczonego.
Reasumując, w sytuacji otrzymania przez Wnioskodawcę faktury w formie papierowej, które to faktury będą następnie przechowywane w formie elektronicznej w ramach opracowanej przez Wnioskodawcę i wdrożonej u niego procedury i będą jednocześnie dokumentowały nabycie usług lub towarów wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych, to wówczas będą dawały podatnikowi prawo do odliczenia, niezależnie od faktu, że pierwotna forma papierowa będzie już niedostępna (zostanie zniszczona).
Zaprezentowane powyżej stanowisko Wnioskodawcy znajduje odzwierciedlenie w aktualnej praktyce organów podatkowych wypowiadających się w analogicznych stanach faktycznych, która jednoznacznie wskazuje, iż dopuszczalne jest przechowywanie w formie elektronicznej faktur otrzymanych w formie papierowej (jednocześnie niszczenie egzemplarzy papierowych), a także przechowywane w ten sposób faktury dają podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego.
Jako przykłady wskazać można następujące interpretacje:
i.Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 lipca 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.216.2022.3.MAZ;
ii.Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 15 lipca 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.213.2022.2.MAZ;
iii.Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 czerwca 2022 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.130.2022.4.WR.
Ad 3) (we wniosku 4)
Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że:
1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;
2)podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
3)podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Przepisy ustawy o VAT nie wskazują w jakiej formie lub formacie podatnik powinien posiadać i przechowywać dokumenty uprawniające do zastosowania preferencyjnej stawki VAT. W szczególności, przepisy te nie stanowią, że m.in. listy przewozowe muszą posiadać wyłącznie formę tradycyjnego dokumentu papierowego dla zachowania swojej mocy dowodowej, w związku z tym Wnioskodawca stoi na stanowisku, że w świetle obowiązujących regulacji w zakresie VAT nie ma żadnych podstaw do różnicowania mocy dowodowej dokumentów gromadzonych i przechowywanych w postaci papierowej i tych gromadzonych i przechowywanych wyłącznie w formie elektronicznej. Zgodnie bowiem z art. 180 § 1 o.p. jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Skoro przepisy nie stanowią o formie lub formacie przechowywanie dokumentów, można wnioskować, że każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy za dopuszczalne uznać należy przechowywanie dokumentów CMR w formie elektronicznej.
Przedstawione wyżej stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w wydanych dotychczas przez organy podatkowe indywidualnych interpretacjach podatkowych dotyczących podobnych stanów faktycznych, w tym m.in. w:
i.Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 19 października 2021 r., sygn. 0114-KDIP1-2.4012.259.2021.3.SST;
ii.Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 19 stycznia 2016 r., sygn. IPTPP2/4512-658/15-2/PRP.
Okoliczność, że zgromadzone dokumenty uprawniające Wnioskodawcę do zastosowania stawki 0% będą przez Niego otrzymywane i przechowywane w formie elektronicznej, nie wpłyną na prawo do zastosowania stawki obniżonej w odniesieniu do danych transakcji, pod warunkiem, że zostanie zapewniona autentyczność tych dokumentów. Należy zwrócić uwagę, że żaden przepis ustawy o VAT nie wskazuje w jaki sposób podatnicy powinni tego typu dokumenty przechowywać aby ich autentyczność była zapewniona. A zatem, sposób przechowywania pozostaje w gestii podatnika.
Przepisy nie uzależniają zastosowania stawki 0% VAT od posiadania oryginałów dowodów w formie papierowej. Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie posiadanych dokumentów wymienionych w ramach opisanego zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, w tym w szczególności dokumentów CMR otrzymywanych i archiwizowanych w formie elektronicznej, Wnioskodawca będzie uprawniony (przy spełnieniu pozostałych warunków określonych przepisami) do zastosowania preferencyjnej stawki VAT w wysokości 0%.
Ad 4) (we wniosku 5)
Zgodnie z art. 22a ust. 7 ustawy o VAT: Warunkiem uznania dostawy towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość za dostawę dokonaną na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy, w przypadku gdy towary w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju, jest otrzymanie przez dostawcę, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, dowodów, że towary zostały dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów.
W oparciu o art. 22 ust. 8 ustawy o VAT: Dowodami, o których mowa w ust. 7, są dokumenty:
1)przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przez dostawcę przewoźnikowi (spedytorowi),
2)potwierdzające odbiór towarów poza terytorium kraju - jeżeli dokumenty te łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów.
Zgodnie z powyższym, podatnik musi posiadać dowody tego, że towary dojechały z terytorium kraju do państwa konsumpcji, czyli państwa nabywcy. Przede wszystkim mogą to być dokumenty od kuriera (przewoźnika) oraz dokumenty potwierdzające odbiór towaru, które łącznie potwierdzą dostarczenie towaru za granicę.
Należy wskazać, że przepisy ustawy nie stanowią o formie dowodów potwierdzających, że towary zostały dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów. W związku z powyższym należy uznać, że każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej lub elektronicznej kopii dokumentu sporządzonego pierwotnie w formie papierowej. Jeżeli zatem jest to dokument udostępniony w formie elektronicznej lub ewentualnie ksero, skan lub faks dokumentu, niebudzący wątpliwości co do jego autentyczności, może on stanowić dowód, o którym mowa w powołanych przepisach ustawy.
Zaprezentowane powyżej stanowisko Wnioskodawcy znajduje odzwierciedlenie w aktualnej praktyce organów podatkowych wypowiadających się w analogicznych stanach faktycznych, m.in.:
i.Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 10 czerwca 2022 r., sygn. 0112-KDIL1-3.4012.154.2022.1.MR
Przepisy nie uzależniają zastosowania procedury specjalnej od posiadania oryginałów dowodów w formie papierowej. Wobec powyższego, zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie posiadanych dokumentów wymienionych w ramach opisanego zdarzenia przyszłego będącego przedmiotem niniejszego wniosku, w tym w szczególności dokumentów WSTO otrzymywanych i archiwizowanych w formie elektronicznej, Wnioskodawca będzie uprawniony (przy spełnieniu pozostałych warunków określonych przepisami) do skorzystania z procedury w zakresie wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 2 pkt 31 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r., poz. 931 ze zm.) zwanej dalej „ustawą o VAT”:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze - rozumie się przez to dokument w formie papierowej lub w formie elektronicznej zawierający dane wymagane ustawą i przepisami wydanymi na jej podstawie.
Natomiast w myśl art. 2 pkt 32 ustawy o VAT:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o fakturze elektronicznej – rozumie się przez to fakturę w formie elektronicznej wystawioną i otrzymaną w dowolnym formacie elektronicznym.
Zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy o VAT:
Podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:
1)sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem;
2)wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość, chyba że podatnik korzysta z procedury szczególnej, o której mowa w dziale XII w rozdziale 6a;
3)wewnątrzwspólnotową dostawę towarów na rzecz podmiotu innego niż wskazany w pkt 1;
4)otrzymanie przez niego całości lub części zapłaty przed dokonaniem czynności, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy:
a)wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów,
b)czynności, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 5 pkt 4,
c)dostaw towarów, dla których obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1b.
Jak stanowi art. 106g ust. 1 ustawy o VAT:
Faktury wystawia się co najmniej w dwóch egzemplarzach, z których jeden otrzymuje nabywca, a drugi zachowuje w swojej dokumentacji podatnik dokonujący sprzedaży.
Przepis art. 106e ustawy o VAT wymienia katalog elementów, które powinna zawierać faktura.
Minister Finansów w rozporządzeniu z dnia 29 października 2021 r.w sprawie wystawiania faktur (Dz.U. z 2021 r., poz. 1979) w § 3 pkt 1-5 określił przypadki, w których faktury mogą zawierać zakres danych węższy niż określony w art. 106e ustawy o VAT.
Wyjaśnić należy, że dokumenty wymienione w tym przepisie można traktować na równi z fakturami tylko wtedy, gdy zawierają wszystkie wymagane elementy.
Stosownie do art. 106m ust. 1 ustawy o VAT:
Podatnik określa sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury.
W myśl art. 106m ust. 2 ustawy o VAT:
Przez autentyczność pochodzenia faktury rozumie się pewność co do tożsamości dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy albo wystawcy faktury.
Jak stanowi art. 106m ust. 3 ustawy o VAT:
Przez integralność treści faktury rozumie się, że w fakturze nie zmieniono danych, które powinna zawierać faktura.
Na podstawie art. 106m ust. 4 ustawy o VAT:
Autentyczność pochodzenia, integralność treści oraz czytelność faktury można zapewnić za pomocą dowolnych kontroli biznesowych, które ustalają wiarygodną ścieżkę audytu między fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług.
Powyższy przepis określa technologiczne sposoby przesyłania faktur w postaci elektronicznej (kwalifikowany podpis elektroniczny i system elektronicznej wymiany danych EDI), które mocą ustawy uznane zostały przez prawodawcę za zapewniające autentyczność pochodzenia i integralności treści faktur elektronicznych. Wykorzystując jedną z powyższych metod podatnik może mieć pewność, że zapewnia spełnienie ww. przedmiotowych cech faktur. Wskazane metody są jednak tylko przykładowym wyliczeniem co oznacza, że podatnik może zastosować inne, dowolne środki zapewnienia autentyczności i integralności faktury.
Zauważyć należy, że dla potrzeb przepisów o podatku od towarów i usług, pojęcie „kontrole biznesowe” należy rozumieć jako proces, za pośrednictwem którego podatnik tworzy, wdraża oraz aktualizuje dostateczny poziom pewności co do tożsamości dostawcy lub usługodawcy albo wystawcy faktury (autentyczność pochodzenia), w zakresie tego, że nie zmieniono danych dotyczących podatku VAT (integralność treści) oraz w zakresie czytelności faktury od momentu wystawienia/otrzymania faktury aż do końca okresu przechowywania. Kontrola biznesowa powinna dawać pewną ścieżkę kontrolną, dzięki której można powiązać fakturę ze stanowiącą podstawę jej wystawienia dostawą towarów bądź usługą.
Kontrole biznesowe powinny być odpowiednie do wielkości działalności i rodzaju podatnika oraz powinny uwzględniać ilość i wartość transakcji, jak również ilość i rodzaj dostawców lub usługodawców oraz nabywców lub usługobiorców. W stosownych przypadkach uwzględnione powinny być także inne czynniki.
Z kolei pojęcie „wiarygodna ścieżka audytu” oznacza, że związek pomiędzy dokumentami uzupełniającymi oraz realizowanymi transakcjami jest łatwy do prześledzenia (dzięki posiadaniu dostatecznych danych dla powiązania dokumentów), zgodny z ustalonymi w przedsiębiorstwie procedurami oraz odzwierciedla procesy, które faktycznie miały miejsce. Ścieżka audytu dla celów podatku VAT powinna zapewnić możliwy do skontrolowania związek pomiędzy fakturą a dostawą towarów lub świadczeniem usług tak, aby umożliwić sprawdzenie, czy faktura odzwierciedla to, że dostawa towarów lub świadczenie usług miało miejsce. Przy czym środki – przy wykorzystaniu których podatnik może wykazać powyższy związek – pozostawia się uznaniu podatnika.
Zgodnie z art. 112 ustawy o VAT:
Podatnicy są obowiązani przechowywać ewidencje prowadzone dla celów rozliczania podatku oraz wszystkie dokumenty, w szczególności faktury, związane z tym rozliczaniem do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego, z zastrzeżeniem art. 109b ust. 7, art. 130d ust. 3, art. 134 ust. 3, art. 138h ust. 3 i art. 138i ust. 8.
Stosownie do art. 112a ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT:
Podatnicy przechowują otrzymane faktury, w tym faktury wystawione ponownie – w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich wystawienia lub otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego.
Na podstawie art. 112a ust. 2 ustawy o VAT:
Podatnicy posiadający siedzibę działalności gospodarczej na terytorium kraju są obowiązani do przechowywania faktur na terytorium kraju.
Stosownie do art. 112a ust. 3 ustawy o VAT:
Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli faktury są przechowywane poza terytorium kraju w formie elektronicznej w sposób umożliwiający naczelnikowi urzędu skarbowego, naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, dyrektorowi izby administracji skarbowej lub Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej, za pomocą środków elektronicznych, dostęp on-line do tych faktur.
W myśl art. 112a ust. 4 ustawy o VAT:
Podatnicy zapewniają naczelnikowi urzędu skarbowego, naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, dyrektorowi izby administracji skarbowej lub Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, bezzwłoczny dostęp do faktur, o których mowa w ust. 1, a w przypadku faktur przechowywanych w formie elektronicznej – również bezzwłoczny ich pobór i przetwarzanie danych w nich zawartych.
Należy stwierdzić, że regulacje prawne dopuszczają możliwość przechowywania faktur w formie elektronicznej w dowolny sposób, który – jak tego wymaga ustawodawca – ma zapewniać przechowywanie faktur w podziale na okresy rozliczeniowe, w sposób zapewniający łatwe ich odszukanie oraz autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność tych faktur od momentu ich otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Ponadto, podatnik zobowiązany jest zapewnić odpowiednim organom na żądanie, zgodnie z odrębnymi przepisami, bezzwłoczny dostęp do faktur, a w przypadku faktur przechowywanych w formie elektronicznej – również bezzwłoczny ich pobór i przetwarzanie danych w nich zawartych. Faktury otrzymane w formie papierowej również mogą być przechowywane w formie elektronicznej w dowolny sposób, przy czym sposób ten powinien odpowiadać wymogom wskazanym przez ustawodawcę (art. 106m oraz art. 112a ustawy o VAT).
Podkreślić należy szczególną rangę wymogu jaki ustawodawca stawia podatnikom poprzez treść art. 106m ust. 1 ustawy o VAT. Przesądza w nim, że to podatnik określa sposób zapewnienia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktury. Dopuszczalne są więc wszelkie metody (procedury) przechowywania faktur w formie elektronicznej, z tym zastrzeżeniem, że muszą one gwarantować autentyczność pochodzenia faktur, ich integralność oraz czytelność.
Z opisu sprawy wynika, że przechowuje Pan faktury, wraz z innymi dokumentami traktowanymi na równi z fakturami, jak i dokumenty CMR i dokumenty WSTO, w ich oryginalnej formie, tj. dokumenty otrzymywane elektronicznie przechowywane są w formie elektronicznej, natomiast dokumenty otrzymywane papierowo przechowywane są w formie papierowej. Cały proces archiwizacji i księgowania obsługiwany jest przez dział księgowości. Celem minimalizacji kosztów związanych z przechowywaniem dokumentacji papierowej, rozważana jest zmiana praktyki w zakresie przechowywania wersji papierowych faktur dokumentujących nabycie towarów lub usług, w tym także faktur dotyczących zakupów krajowych, zakupów zagranicznych (import usług, wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów) oraz faktur korygujących – tj. wszelkich faktur po stronie zakupu, a także wszelkie dokumenty dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów i wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość. Analogiczne zasady dotyczyłyby również innych dokumentów dających Panu prawo do odliczenia (dokumenty celne oraz decyzje określające kwotę podatku należnego z tytułu importu towarów), które otrzymywałby Pan w formie papierowej. Planuje Pan przechowywać ww. dokumenty jedynie w formie elektronicznej (skan/pdf). W odniesieniu do wydatków udokumentowanych fakturami/innymi dowodami nabycia, a także do dokumentów CMR i dokumentów WSTO, zapewni Pan funkcjonowanie kontroli biznesowych, które ustalą wiarygodną ścieżkę audytu faktur jak i innych ww. dokumentów od momentu ich otrzymania do czasu upływu terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Docelowo faktury oraz inne ww. dokumenty będą przechowywane elektronicznie na serwerach znajdujących się (fizycznie) na terytorium kraju, a także umożliwi Pan naczelnikowi urzędu skarbowego, naczelnikowi urzędu celno-skarbowego, dyrektorowi izby administracji skarbowej lub Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej na żądanie, bezzwłoczny ich pobór oraz przetwarzanie danych w nich zawartych. Wszystkie przedmiotowe faktury oraz inne dokumenty otrzymane uprzednio w formie papierowej, zostaną zniszczone dopiero po zastosowaniu kontroli biznesowych, sprawdzeniu ich poprawności, autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności oraz ich zewidencjonowaniu. Przedmiotową kontrolę (akceptację), zgodnie z opracowaną przez Pana procedurą dedykowaną dla danego rodzaju dokumentu (faktura/dokument CMR/dokument WSTO), pełnić będą upoważnieni pracownicy. Opracuje Pan również procedury przechowywania dokumentów w formie elektronicznej, które zamierza Pan wdrożyć w bieżącej działalności gospodarczej. Użytkowane elektroniczne archiwum dokumentów, w którym przechowywane będą w przyszłości gromadzone opisane we wniosku dokumenty w formie elektronicznej, pozwoli na szybkie odnalezienie konkretnego dokumentu (np. po numerze faktury, nazwie dostawcy/klienta). W odniesieniu do formy elektronicznej zachowana będzie również, zgodnie z obowiązującymi przepisami, taka sama autentyczność pochodzenia, integralność treści i czytelność, jak w przypadku faktur przechowywanych w formie dotychczasowej –papierowej. Bez problemu będzie mógł Pan zidentyfikować tożsamość sprzedawcy (autentyczność), żadne dane na przedmiotowym dokumencie wymagane przepisami prawa nie zostaną zmienione (integralność), skan/pdf natomiast będzie miał odpowiednią jakość, by móc zapewnić pełną możliwość odczytu danych na fakturze (czytelność). Wersja elektroniczna (skan/pdf) danego dokumentu będzie wiernym odzwierciedleniem wersji papierowej. Ich przechowywanie będzie odbywać się w sposób umożliwiający bezzwłoczne wygenerowanie zamieszczonych w systemie dokumentów i udostępnienie ich online na potrzeby ewentualnej kontroli przez organy podatkowe lub organy kontroli skarbowej.
Zatem przedstawiony opis zdarzenia przyszłego wskazuje, że wypełni Pan, wymienione w art. 112a ustawy o VAT, warunki przechowywania otrzymanych faktur zakupowych. Zostaną wypełnione również wymogi wskazane w art. 106m ustawy o VAT, odnośnie zabezpieczenia autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności faktur, które będą przechowywane w wersji elektronicznej.
Mając na uwadze okoliczności sprawy oraz regulacje zawarte w ustawie o podatku od towarów i usług należy uznać, że przechowywanie w formie elektronicznej otrzymanych faktur – w sposób opisany przez Pana, przy zapewnieniu autentyczności pochodzenia, integralności treści i czytelności tych faktur, a także umożliwieniu dostępu do nich na żądanie odpowiedniego organu – będzie zgodne z przytoczonymi przepisami.
Tym samym Pana stanowisko w zakresie pytania nr 1 ( we wniosku nr 1) należało uznać za prawidłowe.
Przechodząc do kwestii objętych zakresem zadanego pytania nr 2 (we wniosku nr 2) wskazać należy, że zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Jak wynika z powyższych przepisów, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi, tzn. takimi, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych, m.in. tego, że zakupy będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o VAT. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przy czym prawo podatnika do odliczenia podatku naliczonego nie jest uzależnione ani od rodzaju faktury (papierowa/elektroniczna), ani od formy w jakiej podatnik przechowuje faktury zakupowe. Prawidłowe przechowywanie dokumentów jest niezbędne do tego, aby podatnik nie utracił nabytego wcześniej prawa do odliczenia podatku VAT w przypadku ewentualnej kontroli organów podatkowych wymienionych w art. 112a ustawy o VAT, które to organy muszą mieć dostęp do otrzymanych przez podatnika faktur, w sposób wskazany w tym przepisie. Prawidłowość przechowywania faktur zostaje więc weryfikowana co do zasady przez organy podatkowe, które na podstawie przechowywanych przez podatnika dokumentów oceniają, czy podatnik miał podstawy do obniżenia kwoty podatku należnego w związku z nabywanymi towarami i usługami.
Analizując okoliczności sprawy na tle przedstawionych przepisów prawa wskazać należy, że w przypadku gdy obiektywnie na podstawie przepisów ustawy o VAT będzie przysługiwało Panu prawo do odliczenia podatku naliczonego, sposób przechowywania (przechowywanie w formie elektronicznej) faktur nie będzie miał wpływu na prawo do obniżenia podatku VAT należnego o kwotę podatku naliczonego.
W konsekwencji, będzie przysługiwało Panu – zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT – prawo do odliczenia podatku VAT z faktur przechowywanych w formie elektronicznej w ramach opracowanej i wdrożonej u Pana procedury, bowiem – jak zostało wskazane we wniosku – jest Pan zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku VAT oraz nabywane towary i usługi będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Prawo do odliczenia będzie przysługiwało również Panu niezależnie od faktu, że pierwotna forma papierowa będzie już niedostępna (zostanie zniszczona). Przy czym prawo to będzie przysługiwało, o ile nie wystąpią przesłanki negatywne wymienione w art. 88 ustawy o VAT.
Wobec powyższego Pana stanowisko w zakresie pytania nr 2 (we wniosku nr 2) należało uznać za prawidłowe.
Odnosząc się z kolei do pytania nr 3 (we wniosku nr 4), wskazać należy, że zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 ustawy o VAT:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:
1)odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
2)eksport towarów;
3)import towarów na terytorium kraju;
4)wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
5)wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.
Według art. 2 pkt 1 ustawy o VAT:
Przez terytorium kraju rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.
Zgodnie z art. 2 pkt 2 ustawy o VAT:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o państwie członkowskim – rozumie się przez to państwo członkowskie Unii Europejskiej, a także Irlandię Północną w zakresie określonym w Protokole w sprawie Irlandii/Irlandii Północnej do Umowy o wystąpieniu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej z Unii Europejskiej i Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej (Dz. Urz. UE L 29 z 31.01.2020, str. 7, z późn. zm.);
Na mocy art. 2 pkt 3 ustawy o VAT:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium Unii Europejskiej – rozumie się przez to terytoria państw członkowskich Unii Europejskiej (…).
Z kolei w myśl art. 2 pkt 4 ustawy o VAT:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o terytorium państwa członkowskiego – rozumie się przez to terytorium państwa wchodzące w skład terytorium Unii Europejskiej, z zastrzeżeniem art. 2a.
Stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy o VAT:
Przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
Według art. 13 ust. 1 ustawy o VAT:
Przez wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 5, rozumie się wywóz towarów z terytorium kraju w wykonaniu czynności określonych w art. 7 na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, z zastrzeżeniem ust. 2-8.
Zatem dla uznania danej czynności za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów musi zaistnieć wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego, w wyniku dokonania dostawy tych towarów (przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel).
Zgodnie z art. 13 ust. 2 ustawy o VAT:
Przepis ust. 1 stosuje się pod warunkiem, że nabywca towarów jest:
1)podatnikiem podatku od wartości dodanej zidentyfikowanym na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
2)osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, która jest zidentyfikowana na potrzeby transakcji wewnątrzwspólnotowych na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju;
3)podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, działającymi w takim charakterze na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, niewymienionymi w pkt 1 i 2, jeżeli przedmiotem dostawy są wyroby akcyzowe, które, zgodnie z przepisami o podatku akcyzowym, są objęte procedurą zawieszenia poboru akcyzy lub procedurą przemieszczania wyrobów akcyzowych z zapłaconą akcyzą;
4)podmiotem innym niż wymienione w pkt 1 i 2, działającym (zamieszkującym) w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim, jeżeli przedmiotem dostawy są nowe środki transportu.
Na podstawie art. 13 ust. 6 ustawy o VAT:
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów występuje, jeżeli dokonującym dostawy jest podatnik, o którym mowa w art. 15, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9, z zastrzeżeniem ust. 7.
W kwestii dokumentacji uprawniającej do zastosowania stawki podatku w wysokości 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów od dnia 1 stycznia 2020 r. zastosowanie mają przepisy rozporządzenia wykonawczego Rady (UE) 2018/1912 z dnia 4 grudnia 2018 r. zmieniającego rozporządzenie wykonawcze (UE) nr 282/2011 w odniesieniu do niektórych zwolnień związanych z transakcjami wewnątrzwspólnotowymi (Dz. Urz. UE L Nr 311 z 7.12.2018, s. 10), zwanego dalej „rozporządzeniem 2018/1912”. Rozporządzenie 2018/1912 ma zasięg ogólny, wiąże w całości i jest bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich. Rozporządzenie 2018/1912 wprowadza m.in. domniemania wzruszalne odnoszące się do dowodów wymaganych do zastosowania zwolnienia z prawem do odliczenia (stawki 0%) z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.
I tak, zgodnie z treścią art. 45a wprowadzonego rozporządzeniem 2018/1912:
1.Do celów stosowania zwolnień ustanowionych w art. 138 dyrektywy 2006/112/WE domniemywa się, że towary zostały wysłane lub przetransportowane z państwa członkowskiego do miejsca przeznaczenia znajdującego się poza jego terytorium, ale na terytorium Wspólnoty, w którymkolwiek z następujących przypadków:
a)sprzedawca wskazuje, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez niego lub przez osobę trzecią działającą na jego rzecz, oraz sprzedawca jest w posiadaniu co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy, albo sprzedawca jest w posiadaniu jakichkolwiek pojedynczych dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami, o których mowa w ust. 3 lit. b), potwierdzających wysyłkę lub transport, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy;
b)sprzedawca jest w posiadaniu następujących dokumentów:
(i)pisemnego oświadczenia nabywcy potwierdzającego, że towary zostały wysłane lub przetransportowane przez nabywcę lub przez osobę trzecią działającą na rzecz nabywcy, oraz wskazującego państwo członkowskie przeznaczenia towarów; takie pisemne oświadczenie określa: datę wystawienia; nazwę lub imię i nazwisko oraz adres nabywcy; ilość i rodzaj towarów; datę i miejsce przybycia towarów; w przypadku dostawy środków transportu, numer identyfikacyjny środków transportu; oraz identyfikację osoby przyjmującej towary na rzecz nabywcy; oraz
(ii)co najmniej dwóch niebędących ze sobą w sprzeczności dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i nabywcy, lub jakichkolwiek pojedynczych dowodów, o których mowa w ust. 3 lit. a), wraz z jakimikolwiek pojedynczymi niebędącymi ze sobą w sprzeczności dowodami, o których mowa w ust. 3 lit. b), potwierdzających transport lub wysyłkę, które zostały wydane przez dwie różne strony, które są niezależne od siebie nawzajem, od sprzedawcy i od nabywcy.
Nabywca dostarcza sprzedawcy pisemne oświadczenie, o którym mowa w lit. b) ppkt (i), do dziesiątego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła dostawa.
2.Organ podatkowy może obalić domniemanie przyjęte na podstawie ust. 1.
3.Do celów ust. 1 następujące dokumenty są akceptowane jako dowód wysyłki lub transportu:
a)dokumenty odnoszące się do wysyłki lub transportu towarów, takie jak podpisany list przewozowy CMR, konosament, faktura za towarowy przewóz lotniczy lub faktura od przewoźnika towarów;
b)następujące dokumenty:
(i)polisa ubezpieczeniowa w odniesieniu do wysyłki lub transportu towarów lub dokumenty bankowe potwierdzające zapłatę za wysyłkę lub transport towarów;
(ii)dokumenty urzędowe wydane przez organ władzy publicznej, na przykład notariusza, potwierdzające przybycie towarów do państwa członkowskiego przeznaczenia;
(iii)poświadczenie odbioru wystawione przez prowadzącego magazyn w państwie członkowskim przeznaczenia, potwierdzające składowanie towarów w tym państwie członkowskim.
Jednakże wskazać należy, że niespełnienie warunków wprowadzonych ww. rozporządzeniem nie oznacza, że stawka 0% nie będzie miała zastosowania. W takiej sytuacji dostawca będzie musiał udowodnić w inny sposób, zgodnie z dotychczasowymi przepisami ustawy o VAT, że warunki zastosowania stawki 0% zostały spełnione.
Stosownie do art. 41 ust. 3 ustawy o VAT:
W wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.
Zgodnie z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT:
Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem że:
1)podatnik dokonał dostawy na rzecz nabywcy posiadającego właściwy i ważny numer identyfikacyjny dla transakcji wewnątrzwspólnotowych, nadany przez państwo członkowskie właściwe dla nabywcy, zawierający dwuliterowy kod stosowany dla podatku od wartości dodanej, który nabywca podał podatnikowi;
2)podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju;
3)podatnik składając deklarację podatkową, w której wykazuje tę dostawę towarów, jest zarejestrowany jako podatnik VAT UE.
Warunki te muszą być spełnione łącznie. Spełnienie pierwszego z nich ma zagwarantować, że czynność zostanie potraktowana jako wewnątrzwspólnotowe nabycie w kraju odbiorcy i zostanie tam faktycznie opodatkowana, a drugi wskazuje, że istotnie nastąpił wywóz towarów z jednego państwa członkowskiego (z kraju) i jego transport (przemieszczenie) do innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju. Istotą transakcji wewnątrzwspólnotowych jest faktyczne opodatkowanie dostawy towaru w państwie przeznaczenia (do którego towar jest docelowo przemieszczany). Dostawa, która następuje na terytorium państwa dostawcy towarów, jest opodatkowana stawką 0%, a w państwie nabywcy następuje opodatkowanie tej dostawy według stawki podatku tam właściwej. Transakcja opodatkowana w ten sposób ma na celu uniknięcie zakłócania konkurencji, powodowanego podwójnym opodatkowaniem lub brakiem opodatkowania.
Należy zaznaczyć, że w myśl art. 42 ust. 1a ustawy o VAT:
Stawka podatku, o której mowa w ust. 1, nie ma zastosowania, jeżeli:
1)podatnik nie dopełnił obowiązku, o którym mowa w art. 100 ust. 1 pkt 1 lub ust. 3 pkt 1, lub
2)złożona informacja podsumowująca nie zawiera prawidłowych danych dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów zgodnie z wymogami, o których mowa w art. 100 ust. 8,
– chyba że podatnik należycie na piśmie wyjaśnił uchybienie naczelnikowi urzędu skarbowego.
Natomiast z zgodnie z art. 42 ust. 3 ustawy o VAT:
Dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2 są następujące dokumenty, jeżeli łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju:
1)dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi),
2)(uchylony),
3)specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku,
4)(uchylony),
– z zastrzeżeniem ust. 4 i 5.
Przy tym, w myśl art. 42 ust. 11 ustawy o VAT:
W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 3-5, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów, dowodami, o których mowa w ust. 1 pkt 2, mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:
1)korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
2)dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
3)dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny – dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;
4)dowód potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Należy wskazać, że jeżeli wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju następuje w wyniku dokonania transakcji z ustalonym nabywcą, w celu dostawy (tj. przeniesienia na konkretny podmiot prawa do rozporządzania wywożonym towarem jak właściciel) zachodzi wówczas wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, której po stronie nabywcy odpowiada wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów w zakupie. Podkreślić należy, że zakwalifikowanie danej transakcji jako dostawy wewnątrzwspólnotowej, na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, wymaga czasowego i materialnego związku pomiędzy dostawą danego towaru i jego transportem.
Brzmienie art. 42 ust. 3 ustawy o VAT wskazuje na podstawowy katalog dokumentów, potwierdzających dokonanie wywozu towarów i ich dostawę do nabywcy na terytorium innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju, który może być uzupełniony dodatkowymi dokumentami określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT. Nie oznacza to jednak, że dla potwierdzenia tej okoliczności wymagane jest „łączne” posiadanie wszystkich typów dokumentów wymienionych w powyższych przepisach, o ile posiadane dokumenty jednoznacznie potwierdzają dostarczenie nabywcy towarów na terytorium innego państwa członkowskiego. Przepisy te określają rodzaje dokumentów, których posiadanie gwarantuje podatnikom bezpieczne stosowanie stawki preferencyjnej w dostawach wewnątrzwspólnotowych.
Istotne jest aby dokumenty zawierały informacje, z których wynika, że określony towar został faktycznie dostarczony nabywcy do innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju. Dokumenty mają łącznie potwierdzać określony fakt, co oznacza, że zebrane razem mają dać jednoznaczną informację, że określony towar został faktycznie dostarczony nabywcy do innego państwa członkowskiego niż terytorium kraju.
Powyższe rozważania potwierdza uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 października 2010 r., sygn. akt I FPS 1/10, w której Sąd podkreślił, że wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest przede wszystkim jedną z czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, o czym stanowi art. 5 ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT. Co do zasady, polega ona na wywozie towarów z terytorium kraju (Polski), w wykonaniu czynności określonych w art. 7, czyli dostawy towarów, na terytorium innego państwa członkowskiego, w określonych w ustawie warunkach. Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów, przy spełnieniu określonych w ustawie przesłanek, podlega opodatkowaniu według stawki 0% (tzw. wspólnotowe zwolnienie z prawem do odliczenia), co z jednej strony powoduje, że transakcja wywozu towaru z Polski do innego kraju członkowskiego nie jest obciążana podatkiem, a jednocześnie dostawcy pozwala na odzyskanie podatku uiszczonego przy nabyciu tego towaru, co zapewnia realizację zasady neutralności podatku od towarów i usług. Zasada ta obowiązuje jednak tylko wówczas, gdy w wyniku tej transakcji (wywozu) obowiązek naliczenia podatku ciąży na nabywcy towaru (w innym państwie członkowskim), w wyniku wewnątrzwspólnotowego nabycia towaru (WNT) na terenie jego kraju (zasada opodatkowania w kraju przeznaczenia, konsumpcji). NSA stwierdził, że samo brzmienie art. 42 ust. 3 i 4 ustawy o VAT wskazuje na podstawowy katalog dokumentów potwierdzających dokonanie wywozu towarów i ich dostawę na terytorium innego państwa członkowskiego, który może być uzupełniony dodatkowymi dokumentami określonymi w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT. Tym samym, zdaniem Sądu, w świetle art. 42 ust. 1, 3 i 11 ustawy o VAT dla zastosowania stawki 0% przy wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów wystarczającym jest, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, uzupełnione dokumentami, wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT lub innymi dowodami w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, o ile łącznie potwierdzają fakt dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Ponadto należy zauważyć, że dokumentem przewozowym, o którym mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT, może być każdy dokument otrzymany od przewoźnika (spedytora), z którego jednoznacznie wynika, że towary będące przedmiotem dostawy zostały wywiezione i dostarczone nabywcy do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju. Dokumentem tym może być więc zarówno tradycyjny list przewozowy, jak i każdy inny dokument spełniający warunki formalne i potwierdzający dokonanie dostawy towaru do nabywcy.
Zatem mając na uwadze powołane powyżej przepisy oraz uchwałę Naczelnego Sądu Administracyjnego, należy stwierdzić, że dla zastosowania stawki 0% dla wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów wystarczającym jest na gruncie polskich przepisów, aby podatnik posiadał jedynie niektóre dowody, o jakich mowa w art. 42 ust. 3 ustawy o VAT, uzupełnione dokumentami wskazanymi w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT. Dla udokumentowania takiej dostawy podatnik może także posiadać inne dowody w formie dokumentów, o których mowa w art. 180 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zgodnie z którym jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
Podsumowując, dla zastosowania stawki podatku w wysokości 0% podatnik musi posiadać w swojej dokumentacji dowody, które łącznie potwierdzą fakt wywiezienia z terytorium kraju i dostarczenia towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.
Należy wskazać, że przepisy ustawy o VAT nie uzależniają zastosowania stawki 0% od posiadania oryginałów dokumentów w formie papierowej. Skoro przepisy nie stanowią o ich formie, każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej. Jeżeli zatem jest to dokument udostępniony w formie elektronicznej, e-mail, ksero, skan lub faks dokumentu, niebudzący wątpliwości co do jego autentyczności, może on stanowić dowód, o którym mowa w powołanych przepisach ustawy o VAT.
Z opisu sprawy wynika, że jest Pan podmiotem działającym na rynku meblarskim i w ramach swojej działalności zajmuje się Pan produkcją mebli. Jest Pan również zarejestrowanym podatnikiem VAT-UE.
W ramach ww. działalności realizuje Pan sprzedaż mebli na rzecz podmiotów gospodarczych także poza granice Polski. W swoich zasobach będzie Pan posiadać CMR – międzynarodowy list przewozowy, czyli dokument otrzymany od spedytora potwierdzający, że towary zostały przewiezione do miejsca przeznaczenia na terenie innego niż Polska kraju Unii Europejskiej.
Nabywcy towarów będą posiadali ważny i właściwy numer identyfikacyjny nadany w tym kraju dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, który będzie Panu podawany.
Będzie posiadał Pan dokumenty wyłącznie w wersji elektronicznej (w tym w formie elektronicznej kopii dokumentów pierwotnie wystawionych w formie papierowej) m.in. Międzynarodowe Listy Przewozowe – CMR, czyli dokumenty otrzymane od spedytora potwierdzające, że towary zostały przewiezione do miejsca przeznaczenia na terenie innego niż Polska kraju Unii Europejskiej.
Fakt dostarczenia towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów do nabywcy będą potwierdzały gromadzone i przechowywane wyłącznie w wersji elektronicznej (w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej):
·dokumenty przewozowe, o których mowa w art. 42 ust. 3 pkt 1 ustawy o VAT
lub
·inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności dokumenty wymienione w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT (w przypadku gdy dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3-5 ustawy o VAT, nie będą potwierdzały jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów).
Faktura dokumentująca WDT (która przechowywana będzie w wersji elektronicznej, w tym w formie elektronicznej kopii dokumentu pierwotnie wystawionego w formie papierowej) będzie zawierała specyfikację poszczególnych sztuk ładunku. Mogą w praktyce wystąpić sytuacje, w których specyfikacja stanowić będzie odrębny dokument gromadzony i przechowywany wyłącznie w formie elektronicznej. Dodatkowo w przypadku, gdy dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 3-5 ustawy o VAT (w tym specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku), nie będą potwierdzały jednoznacznie dostarczenia do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju towarów będzie Pan gromadzić i przechowywać wyłącznie w formie elektronicznej inne dokumenty, w szczególności dokumenty, o których mowa w art. 42 ust. 11 ustawy o VAT.
Zapłata za towar, wysłany w ramach WDT może następować zarówno przed, jak i po jego dostarczeniu na terytorium innego państwa członkowskiego.
Co do zasady, w oparciu o informacje zawarte w potwierdzeniu płatności możliwe będzie powiązanie płatności dokonanej przez danego nabywcę z dokonanymi na jego rzecz WDT.
W stosunku do WDT, nie występują obecnie i – jak Pan zakłada – nie wystąpią w przyszłości przesłanki negatywne, wynikające z art. 42 ust. 1a ustawy o VAT.
Mając zatem na uwadze powołane przepisy oraz okoliczności sprawy należy stwierdzić, że w przypadku gdy będzie Pan w posiadaniu w wersji elektronicznej m.in. następujących dokumentów, tj. międzynarodowego listu przewozowego (CMR), faktury dokumentującej WDT zawierającej specyfikację poszczególnych sztuk ładunku oraz potwierdzenia płatności, to wówczas ww. dokumenty stanowić będą dowody dokonania dostawy wewnątrzwspólnotowej, które zgodnie z art. 42 ust. 3 i ust. 11 ustawy o VAT łącznie będą potwierdzały dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do Kontrahentów na terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium kraju.
W konsekwencji, dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, o której mowa w art. 13 ust. 1 ustawy o VAT, posiadając wyżej wymienione dokumenty w wersji elektronicznej, (przy spełnieniu pozostałych warunków z art. 42 ust. 1 ustawy o VAT i niezaistnieniu przesłanek negatywnych wynikających z art. 42 ust. 1a ustawy o VAT), będzie Pan uprawniony do stosowania stawki podatku VAT w wysokości 0%.
Zatem Pana stanowisko w zakresie pytania nr 3 (we wniosku nr 4) należało uznać za prawidłowe.
Odnosząc się z kolei do pytania nr 4 (we wniosku nr 5) wskazać należy:
Na podstawie art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT:
Miejscem dostawy towarów jest w przypadku towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy, ich nabywcę lub przez osobę trzecią – miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy.
Zgodnie z art. 2 pkt 22a ustawy o VAT:
Przez wewnątrzwspólnotową sprzedaż towarów na odległość (dalej WSTO) rozumie się dostawę towarów wysyłanych lub transportowanych przez dostawcę lub na jego rzecz, w tym wtedy, gdy dostawca uczestniczy pośrednio w transporcie lub wysyłce towarów, z terytorium państwa członkowskiego innego niż terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy, który jest:
a)podatnikiem podatku od towarów i usług lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od towarów i usług, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, o którym mowa w art. 9, lub
b)podatnikiem podatku od wartości dodanej lub osobą prawną niebędącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, którzy nie mają obowiązku rozliczania wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów odpowiadającego wewnątrzwspólnotowemu nabyciu towarów, o którym mowa w art. 9, lub
c)podmiotem niebędącym podatnikiem
– pod warunkiem że dostarczane towary nie są nowymi środkami transportu ani towarami, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2.
Jak stanowi art. 22 ust. 1 pkt 1a ustawy o VAT:
Miejscem dostawy towarów - w przypadku wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość - jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy.
Stosownie do art. 22a ust. 1 ustawy o VAT:
Przepis art. 22 ust. 1 pkt 1a nie ma zastosowania, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:
1)dostawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, a w razie braku takiej siedziby - stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, tylko na terytorium jednego państwa członkowskiego;
2)towary są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego, o którym mowa w pkt 1;
3)suma całkowitej wartości dostaw towarów wysyłanych lub transportowanych na terytorium państwa członkowskiego, o którym mowa w pkt 2, oraz całkowitej wartości usług, o których mowa w art. 28k ust. 1, świadczonych na rzecz podmiotów, o których mowa w art. 28k ust. 2 pkt 2, pomniejszona o kwotę podatku lub podatku od wartości dodanej, nie przekroczyła w trakcie roku podatkowego ani w poprzednim roku podatkowym kwoty 10 000 euro lub jej równowartości wyrażonej w walucie krajowej państwa członkowskiego, o którym mowa w pkt 1, przy czym w przypadku dostawcy posiadającego siedzibę działalności gospodarczej, a w razie braku takiej siedziby - stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu, tylko na terytorium kraju, wyrażona w złotych równowartość kwoty w euro wynosi 42 000 zł.
W myśl art. 22a ust. 3 ustawy o VAT:
Dostawca, do którego ma zastosowanie przepis ust. 1, może wskazać jako miejsce dostawy miejsce, o którym mowa w art. 22 ust. 1 pkt 1a. Dostawca, którego towary w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju, wskazuje miejsce dostawy przez złożenie zawiadomienia o takim wyborze w terminie do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tego wyboru, na zasadach określonych w art. 28p.
Jak wynika z przywołanych przepisów wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość ma miejsce jeżeli towary są wysyłane lub transportowane m.in. przez dostawcę lub na jego rzecz z jednego państwa członkowskiego (nie musi to być Polska) do innego państwa członkowskiego, a dostawa towarów musi być dokonywana na rzecz:
·podatnika lub osoby prawnej niebędącej podatnikiem, w przypadku których nie występuje opodatkowania tego nabycia jako wewnątrzwspólnotowe nabycia towarów,
·każdej innej osoby niebędącej podatnikiem.
Przedmiotem WSTO mogą być towary wyprodukowane w UE lub towary, które zostały już dopuszczone do swobodnego obrotu w UE i które znajdują się na jej terytorium i są dostarczane nabywcom w UE. WSTO nie stosuje się w odniesieniu do:
·nowych środków transportu,
·towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz,
·dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich, antyków, towarów używanych – jednak tylko wówczas, gdy podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z procedurami szczególnymi określonymi w art. 120 ust. 4 lub 5 ustawy o VAT.
Co do zasady miejscem dostawy (opodatkowania) w przypadku WSTO jest kraj w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy – czyli kraj konsumenta. Natomiast w sytuacji gdy są spełnione warunki określone w art. 22 ust. 1 pkt 1a ustawy o VAT, za miejsce opodatkowania dostawy towarów uznaje się kraj rozpoczęcia wysyłki/transportu towarów. Przy czym podatnik uprawniony do stosowania ww. zasady szczególnej może z niej zrezygnować (przez złożenie stosownego zawiadomienia) i rozliczać dostawy na zasadach ogólnych.
W tym miejscu należy wskazać, że na podstawie art. 22a ust. 7 ustawy o VAT:
Warunkiem uznania dostawy towarów w ramach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość za dostawę dokonaną na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów do nabywcy, w przypadku gdy towary w momencie rozpoczęcia ich wysyłki lub transportu znajdują się na terytorium kraju, jest otrzymanie przez dostawcę, przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy, dowodów, że towary zostały dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów.
Zgodnie z art. 22a ust. 8 ustawy o VAT:
Dowodami, o których mowa w ust. 7, są dokumenty:
1)przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przez dostawcę przewoźnikowi (spedytorowi),
2)potwierdzające odbiór towarów poza terytorium kraju
- jeżeli dokumenty te łącznie potwierdzają dostarczenie towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów.
W myśl art. 22a ust. 9 ustawy o VAT:
W przypadku gdy dokumenty, o których mowa w ust. 8, nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towarów do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów, dokumentami wskazującymi, że dostawa towarów została dokonana na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów, mogą być również inne dokumenty otrzymywane przez dostawcę w tego rodzaju dostawie towarów, w szczególności:
1)korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
2)dokument potwierdzający zapłatę za towar, a w przypadku gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie – inny dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania.
Ww. przepisy określają warunki, które muszą być spełnione aby opodatkować WSTO w kraju konsumenta. Przy czym dotyczą one wyłącznie sytuacji gdy towar jest dostarczany z terytorium kraju.
Należy jednocześnie zaznaczyć, że przepisy ustawy o VAT nie uzależniają uznania dostawy towarów w ramach WSTO za dostawę dokonaną na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów, od otrzymania przez dostawcę oryginałów dowodów (dokumentów) w formie papierowej, potwierdzających, że towary te zostały dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego zakończenia wysyłki lub transportu towarów. Skoro przepisy nie stanowią o formie dowodów (dokumentów), każda forma jest dopuszczalna, pod warunkiem, że autentyczność tych dokumentów została uprawdopodobniona. W dobie szeroko rozwiniętych technik komunikacji nie ma podstaw, aby odmawiać mocy dowodowej dokumentowi sporządzonemu i przesłanemu w formie elektronicznej. Jeżeli zatem jest to dokument udostępniony w formie elektronicznej, email, ksero, skan lub faks dokumentu, niebudzący wątpliwości co do jego autentyczności, może on stanowić dowód, o którym mowa w powołanych przepisach ustawy o VAT.
Z opisu sprawy wynika, że realizuje Pan także sprzedaż mebli na rzecz osób prywatnych (procedura WSTO) poza granice Polski. W swoich zasobach posiada Pan następujące dokumenty:
a)CMR – międzynarodowe listy przewozowe, czyli dokumenty otrzymane od spedytora potwierdzające, że towary zostały przewiezione do miejsca przeznaczenia na terenie innego niż Polska kraju Unii Europejskiej;
oraz
b)dokumenty potwierdzające przyjęcie towarów przez nabywcę prywatnego przy sprzedaży wysyłkowej w ramach WSTO – wewnątrzwspólnotowa sprzedaż towarów na odległość.
Transport lub wysyłka towarów będących przedmiotem sprzedaży w ramach wewnątrzwspólnotowej sprzedaży towarów na odległość co do zasady będzie się rozpoczynał na terytorium Polski i będzie kończył się na terytorium różnych, innych krajów Unii Europejskiej. Transport towarów będących przedmiotem sprzedaży w ramach WSTO dokonywany będzie przez Pana (lub podmiot działający na Pana rzecz).
Wśród produktów oferowanych przez Pana nie znajdują się:
·towary, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz,
·towary, tj. dzieła sztuki, przedmioty kolekcjonerskie, antyki, towary używane, dla których podstawę opodatkowania ustala się zgodnie z procedurami szczególnymi określonymi w art. 120 ust. 4 lub 5 ustawy o VAT.
Całkowita wartość dostaw towarów dokonywanych w ramach WSTO (liczona łącznie dla wszystkich państw członkowskich) przekroczyła u Pana kwotę 10.000 euro lub jej równowartości (42.000 zł w Polsce).
Złożył Pan w przeszłości w trybie art. 28p ustawy o VAT zawiadomienia o wyborze miejsca opodatkowania (VAT-29) wskazując jako miejsce opodatkowania – miejsca, w którym towary znajdują się w momencie zakończenia wysyłki lub transportu do nabywcy. Niemniej z uwagi na przekroczony próg zgłoszenie zostało wycofane na Pana wniosek, jest Pan zarejestrowany obecnie do systemu VAT-OSS.
Z całokształtu przedstawionych przez Pana okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, że posiadane przez Pana w postaci elektronicznej dowody, tj. międzynarodowy list przewozowy (CMR) oraz dokumenty potwierdzające przyjęcie towarów przez nabywcę prywatnego, będą spełniać wymogi, o których mowa w art. 22a ust. 7 i ust. 8 ustawy o VAT i będą wystarczające do rozpoznania transakcji WSTO w rozumieniu ww. art. 2 pkt 22a ustawy o VAT.
Tym samym Pana stanowisko w zakresie pytania nr 4 (we wniosku nr 5) należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Informuję, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania). Inne kwestie przedstawione we wniosku, które nie zostały objęte pytaniem, nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone.
Okoliczność, czy posiadane przez Pana dokumenty rzeczywiście będą potwierdzały dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów na odległość, może być zweryfikowana jedynie w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej, przeprowadzonej przez właściwy organ, a nie w postępowaniu dotyczącym wydania interpretacji indywidualnej.
Należy również podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Wydana interpretacja dotyczy wniosku w zakresie podatku od towarów i usług. Natomiast w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 ustawy Ordynacja podatkowa:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Stosownie do art. 14na § 2 ustawy Ordynacja podatkowa:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329, ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA),
albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).