Temat interpretacji
Uznanie, że planowana dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie stanowiła dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, planowana dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT z możliwością rezygnacji ze zwolnienia i wybrania opodatkowania dostawy Nieruchomości oraz prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu Nieruchomości i prawa do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym zgodnie z art. 87 ustawy o VAT.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
12 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 12 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy m.in. podatku od towarów i usług w zakresie uznania, że planowana dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie stanowiła dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, planowana dostawa będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT z możliwością rezygnacji ze zwolnienia i wybrania opodatkowania dostawy Nieruchomości oraz prawa do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu Nieruchomości i prawa do zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym zgodnie z art. 87 ustawy o VAT. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 15 września 2022 r. (wpływ 15 września 2022 r.).
Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
B. Sp. z o. o.
(ul. …);
2)Zainteresowany niebędący stroną postępowania:
E. Spółka jawna
(ul. ….);
Opis zdarzenia przyszłego
a.E. spółka jawna (dalej: „Sprzedający”) jest spółką osobową utworzoną zgodnie z prawem polskim, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Sprzedający jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: „VAT”).
b.Część działalności Sprzedającego obecnie prowadzona jest w ramach sieci sklepów spożywczych (dalej łącznie: „Sklepy” lub osobno: „Sklep”) w czternastu lokalizacjach:
i.... nieruchomości zabudowanych budynkami, w których zlokalizowane są Sklepy, jest własnością Sprzedającego (dalej: „Nieruchomości”);
ii. ... nieruchomości w których zlokalizowane są Sklepy, są przez Sprzedającego wynajmowane (Sprzedający jest najemcą) lub dzierżawione (Sprzedający jest dzierżawcą).
c.W każdej z powyższych nieruchomości zlokalizowany jest jeden Sklep.
d.Oprócz Sklepów, Sprzedający jest właścicielem ... innych nieruchomości, dzierżawcą ... gruntów oraz najemcą ... budynków, w których prowadzi działalność ... innych sklepów spożywczych.
e.Sprzedający poza działalnością główną jaką jest sprzedaż detaliczna, prowadzi również działalność, na którą składają się:
i.Działalność budowlana (świadczenie usług z wykorzystaniem koparki i maszyn budowlanych);
ii.Wynajem pomieszczeń i lokali w posiadanych budynkach własnych;
iii.Montaż zestawów fotowoltaicznych.
f.B. sp. z o.o. (dalej: „Nabywca”; dalej łącznie ze Sprzedającym: „Wnioskodawcy”) jest spółką kapitałową utworzoną zgodnie z prawem polskim, posiadającą siedzibę na terytorium Polski. Spółka prowadzi działalność w zakresie nabywania, budowania/inwestowania, zarządzania i wynajmu nieruchomości komercyjnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności handlowej i detalicznej. Spółka należy do międzynarodowej grupy kapitałowej, prowadzącej działalność gospodarczą w branży …, skupiającej się na handlu detalicznym dalej: „Grupa”). Nabywca jest zarejestrowany jako podatnik czynny VAT.
g.Aktualnie Grupa posiada w Polsce ... spółek nieruchomościowych będących właścicielami ... nieruchomości, którymi te spółki zarządzają. Nabywca na moment złożenia niniejszego wniosku jest już właścicielem ... nieruchomości.
h.Grupa zamierza nabyć Sklepy od Sprzedającego, wraz z prawami do Nieruchomości i prawami z umów, o których mowa w punkcie b. ii) powyżej.
i.W związku z koniecznością dostosowania struktury planowanej transakcji do struktury organizacyjnej Grupy, planowane jest, że transakcja zostanie dokonana pomiędzy Sprzedającym oraz dwoma podmiotami z Grupy – tj. Nabywcą oraz S. sp. z o.o. (dalej: „S.”). S. jest wyodrębniona w Grupie jako podmiot prowadzący działalność w zakresie handlu detalicznego i zarządzania siecią sklepów, skupiający w sobie większość aktywów związanych z prowadzoną przez Grupę na terenie Rzeczpospolitej Polskiej działalnością. Co do zasady, S. nie jest jednak właścicielem nieruchomości, w których prowadzone są sklepy w ramach Grupy (korzysta z nich na podstawie umów najmu). Zasadniczo, takie nieruchomości są własnością spółek spoza Grupy. Alternatywnie, nieruchomości właściwe dla poszczególnych lokalizacji (lub grup lokalizacji) są własnością innych spółek z Grupy: w tym zakresie, po sfinalizowaniu transakcji będącej przedmiotem niniejszego wniosku Nabywca stanie się właścicielem Nieruchomości opisanych we wniosku.
j.Sprzedający rozważa sprzedaż Sklepów wraz z niektórymi składnikami majątkowymi i niemajątkowymi składającymi się na działalność gospodarczą prowadzoną przez Sprzedającego w tym zakresie. Sklepy wraz z tymi składnikami nie są w żaden sposób wyodrębnione w wewnętrznej strukturze Sprzedającego funkcjonalnie, finansowo i organizacyjnie.
k.Uwzględniając powyższe okoliczności, uzgodnione zostało, że S. przejmie (zakupi) od Sprzedającego (dalej: „Transakcja ze S.”):
i.prawa własności wyposażenia i urządzeń znajdujących się w Sklepach, wraz ze związanymi z nimi roszczeniami (tj. roszczeniami, które mogą przysługiwać Sprzedającemu w stosunku do osób trzecich w związku z przenoszonymi składnikami, w tym wszelkimi roszczeniami z tytułu gwarancji i rękojmi, w zakresie w jakim ich przeniesienie jest dopuszczalne przez powszechnie obowiązujące przepisy prawa);
ii.prawa własności wybranych produktów, towarów i opakowań znajdujących się w Sklepach, które spełniają określone wymogi S., wraz ze związanymi z nimi roszczeniami (w rozumieniu przedstawionym w pkt. i powyżej);
iii.wyłącznie pracowników Sklepów, co oznacza że S. nie przejmie wszystkich pracowników zatrudnionych przez Sprzedającego – w szczególności nie przejmie pracowników działów takich jak księgowość, kadry i płace, zakupy i promocje, kontrola i audyt, pracowników (w tym kierowców) magazynu, oraz kadry zarządzającej siecią Sklepów (przy czym zostaną przejęci kierownicy zmian w poszczególnych Sklepach i asystenci kierowników); S. nie przejmie też zobowiązań wobec pracowników, za wyjątkiem powstałych przed dniem transakcji zobowiązań z tytułu zapłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz świadczeń z tytułu niewykorzystanych urlopów (nie wyłącza to odpowiedzialności solidarnej S. wobec pracowników na podstawie przepisów Kodeksu pracy). Z uwagi na wymogi Kodeksu pracy, przejęcie przez S. wskazanych pracowników Sprzedającego zatrudnionych w Sklepach nastąpi w trybie przejęcia zakładu pracy lub jego części w rozumieniu Kodeksu Pracy;
iv.prawa i obowiązki z umów, o których mowa w punkcie b. ii) powyżej, to jest prawa i obowiązki z umowy dzierżawy za zgodą wydzierżawiającego w odniesieniu do nieruchomości, w której działa jeden Sklep oraz prawa i obowiązki z umowy najmu w odniesieniu do nieruchomości, w której działa jeden Sklep – w tym zakresie zostaną podpisane odrębne umowy przeniesienia praw i obowiązków z umowy dzierżawy oraz umowy najmu najpóźniej w dacie transakcji, do której podpisania S. i Sprzedający zobowiązali się na podstawie umowy przedwstępnej (prawa i obowiązki w zakresie pozostałych 12 nieruchomości, w których działają Sklepy nie zostaną przeniesione na S. w ramach transakcji); prawa i obowiązki z ww. umowy dzierżawy i/lub umowy najmu mogą także pod pewnymi warunkami określonymi w umowie przedwstępnej zostać wyłączone z zakresu transakcji.
l.Dodatkowo, w ramach Transakcji ze S., Sprzedający zobowiąże się do zaprzestania działalności w lokalizacjach Sklepów, które zostaną przejęte przez S., i umożliwienia S. podjęcia działalności w przejętych lokalizacjach.
m.Intencją S. nie jest przejęcie od Sprzedającego umów dostaw mediów (rozumianych jako umowy w zakresie dostawy wody i odprowadzania ścieków, dostawy energii elektrycznej, gazu, wywozu nieczystości stałych i odpadów) związanych z nieruchomościami wynajmowanymi lub dzierżawionymi, dalej: „Umowy Dostawy Mediów”). Sprzedający zobowiąże się rozwiązać Umowy Dostawy Mediów (po dacie Transakcji ze S.) i umożliwić zawarcie w ich miejsce przez S. odpowiednich umów. Do momentu zawarcia niezbędnych umów przez S., Sprzedający zobowiąże się do zapewnienia Nabywcy po dacie Transakcji ze S. możliwości wykonywania uprawnień z obowiązujących Umów Dostaw Mediów w niezbędnym dla S. zakresie. Przedmiot transakcji pomiędzy S. i Sprzedającym nie obejmuje nabycia lub przejęcia przez S. jakichkolwiek innych aktywów, praw lub obowiązków Sprzedającego niż wskazane powyżej w pkt. k;
n.Wnioskodawcy wskazują, że transakcja pomiędzy Sprzedającym a S. nie jest przedmiotem niniejszego wniosku i jest objęta odrębnym wnioskiem o udzielenie indywidualnej interpretacji podatkowej.
o.Sprzedający oraz Nabywca zawarli dnia ... czerwca 2022 r. przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości (dalej: „Umowa Przedwstępna”). Zgodnie z postanowieniami Umowy Przedwstępnej, po spełnieniu warunków zawieszających określonych w Umowie Przedwstępnej, dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej (dalej: „Umowa Przyrzeczona”), na podstawie której Nabywca kupi od Sprzedającego prawa do Nieruchomości (opisanych w dalszej części Wniosku poniżej; dalej: „Transakcja”).
p.Cena za Nieruchomości zostanie zapłacona przez Nabywcę na rzecz Sprzedającego zgodnie z postanowieniami Umowy Przyrzeczonej.
q.Transakcji nie będzie towarzyszyć przeniesienie na Nabywcę innych niż Nieruchomości składników majątkowych Sprzedającego, w tym jakichkolwiek umów, należności i zobowiązań Sprzedającego związanych z siecią sklepów spożywczych Sprzedającego, czy też prowadzoną przez niego działalnością dodatkową. Nabywca nie zostanie stroną żadnych umów z pracownikami zgodnie z art. 231 Kodeksu Pracy.
r.Strony planują dokonać Transakcji w terminie 9 miesięcy od dnia podpisania Umowy Przedwstępnej.
s.W skład Nieruchomości będących przedmiotem planowanej Transakcji wchodzić będą:
t.zabudowana nieruchomość położona w B., przy ul. …., opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …, stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 1 o powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt B.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie B. (dalej: „Budynek B.”).
iii.Oprócz Budynku B. na Gruncie B. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku B., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo Budowlane (t.j. Dz. U. z 2021 r. poz. 2351 ze zm. dalej: „Prawo budowlane”), stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle B.”; dalej łącznie z Gruntami B. i Budynkiem B.: „Nieruchomość B.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle B.), które oprócz Budynku B. mają wchodzić w skład Nieruchomości B. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle B.:
-teren utwardzony,
-rampa ładunkowa,
-tablica reklamowa,
-częściowe ogrodzenie,
-słupy oświetleniowe
-zbiornik retencyjny.
v.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu B. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... czerwca 2013 r.
vi.Rozpoczęcie użytkowania Budynku B. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... grudnia 2014 r.
vii.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli B. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – w dniu ... grudnia 2014 r.
-w odniesieniu do rampy ładunkowej – w dniu ... grudnia 2014 r.
-w odniesieniu do tablicy reklamowej – w dniu ... grudnia 2014 r.
-w odniesieniu do częściowego ogrodzenia – w dniu ... grudnia 2014 r.
-w odniesieniu do słupów oświetleniowych – w dniu ... grudnia 2014 r.
-w odniesieniu do zbiornika retencyjnego – w dniu ... grudnia 2014 r.
viii.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość B.
ix.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek B.
x.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle B.
xi.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości B. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
u.zabudowana nieruchomość położona w Bł. przy ul. …, opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …, stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 2 o łącznej powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt Bł.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie Bł. (dalej: „Budynek Bł.”).
iii.Oprócz Budynku Bł. na Gruncie Bł. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku Bł., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle Bł.”; dalej łącznie z Gruntami Bł. i Budynkiem Bł.: „Nieruchomość Bł.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle Bł.), które oprócz Budynku Bł. mają wchodzić w skład Nieruchomości Bł. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle Bł.:
-teren utwardzony,
-słupy oświetleniowe,
-częściowe ogrodzenie.
v.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu Bł. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... lutego 2008 r.
vi.Rozpoczęcie użytkowania Budynku Bł. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... lipca 2010 r.
vii.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli Bł. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – ... lipca 2010 r.
-w odniesieniu do słupów oświetleniowych – ... lipca 2010 r.
-w odniesieniu do częściowego ogrodzenia – ... lipca 2010 r.
viii.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość Bł.
ix.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek Bł.
x.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle Bł.
xi.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości Bł. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
v.zabudowana nieruchomość położona w G. przy ul. …, opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …., stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 3 o łącznej powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt G.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie G. (dalej: „Budynek G.”).
iii.Oprócz Budynku G. na Gruncie G. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku G., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle G.”; dalej łącznie z Gruntami G. i Budynkiem G.: „Nieruchomość G.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle G.), które oprócz Budynku G. mają wchodzić w skład Nieruchomości G. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle G.:
-teren utwardzony,
-słupy oświetleniowe,
-częściowe ogrodzenie.
v.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu G. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... lutego 2016 r.
vi.Rozpoczęcie użytkowania Budynku G. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... grudnia 2017 r.
vii.Rozpoczęcie użytkowania Budowli G. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – ... grudnia 2017 r.,
-w odniesieniu do słupów oświetleniowych – ... grudnia 2017 r.
-w odniesieniu do częściowego ogrodzenia – ... grudnia 2017 r.
viii.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość G.
ix.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek G.
x.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle G.
xi.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości G. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
w.zabudowana nieruchomość położona w Gr. na przy ul. …., opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …, stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 4 oraz 5 o łącznej powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt G.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie Gr. (dalej: „Budynek Gr.”).
iii.Oprócz Budynku Gr. na Gruncie Gr. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku Gr., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle Gr.”; dalej łącznie z Gruntami Gr. i Budynkiem Gr.: „Nieruchomość Gr.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle Gr.), które oprócz Budynku Gr. mają wchodzić w skład Nieruchomości Gr. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle Gr.:
-teren utwardzony,
-ogrodzenie,
-słupy oświetleniowe.
v.Budynek Gr. jest zlokalizowany na działkach 4, 5.
vi.Teren utwardzony, ogrodzenie i słupy oświetleniowe są zlokalizowane na działkach 4, 5.
vii.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu G. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... kwietnia 2018 r.
viii.Rozpoczęcie użytkowania Budynku Gr. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... grudnia 2019 r.
ix.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli Gr. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – ... grudnia 2019 r.,
-w odniesieniu do ogrodzenia – ... grudnia 2019 r.,
-w odniesieniu do słupów oświetleniowych – ... grudnia 2019 r.
x.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość Gr.
xi.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek Gr.
xii.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle Gr.
xiii.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości Gr. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
x.zabudowana nieruchomość położona w J. przy ul. …., opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …., stanowiąca własność Sprzedającego (na podstawie decyzji o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości z dnia ... sierpnia 2014 r. wydanej przez Wójta Gminy, nr …), składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 6 o powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt J.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie J. (dalej: „Budynek J.”).
iii.Oprócz Budynku J. na Gruncie J. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku J., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle J.”; dalej łącznie z Gruntami J. i Budynkiem J.: „Nieruchomość J.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle J.), które oprócz Budynku J. mają wchodzić w skład Nieruchomości J. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle J.:
-teren utwardzony,
-częściowe ogrodzenie,
-słupy oświetleniowe.
v.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu J. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... kwietnia 2008 r.
vi.Rozpoczęcie użytkowania Budynku J. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... grudnia 2010 r.
vii.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli J. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – ... grudnia 2010 r.,
-w odniesieniu do częściowego ogrodzenia – ... grudnia 2010 r.
-w odniesieniu do słupów oświetleniowych – ... grudnia 2010 r.
viii.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość J.
ix.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek J..
x.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle J..
xi.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości J. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
y.zabudowana nieruchomość położona w Ł. przy ul. …., opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …., stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 7 o powierzchni ... m2 oraz nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …, stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 8 o powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt Ł.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie Ł. (dalej: „Budynek Ł.”).
iii.Oprócz Budynku Ł. na Gruncie Ł. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku Ł., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle Ł.”; dalej łącznie z Gruntami Ł. i Budynkiem Ł.: „Nieruchomość Ł.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle Ł.), które oprócz Budynku Ł. mają wchodzić w skład Nieruchomości Ł. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle Ł.:
-teren utwardzony,
-słupy oświetleniowe,
-częściowe ogrodzenie.
v.Budynek Ł. oraz Budowle Ł. znajdują się na obydwu ww. działkach.
vi.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu Ł. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... października 2005 r. oraz ... marca 2006 r. (odpowiednio w odniesieniu do poszczególnych ww. działek).
vii.Rozpoczęcie użytkowania Budynku Ł. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... grudnia 2007 r.
viii.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli Ł. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – ... grudnia 2007 r.
-w odniesieniu do słupów oświetleniowych – ... grudnia 2007 r.
-w odniesieniu do częściowego ogrodzenia – ... grudnia 2007 r.
ix.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość Ł.
x.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek Ł.
xi.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle Ł.
xii.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości Ł. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
z.zabudowana nieruchomość położona w M. przy ul. …., opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …, stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 9 oraz 10 o łącznej powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt M.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie M. (dalej: „Budynek M.”).
iii.Oprócz Budynku M., na Gruncie Ma. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku M., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle M.”; dalej łącznie z Gruntami M. i Budynkiem M.: „Nieruchomość M.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle M.), które oprócz Budynku M. mają wchodzić w skład Nieruchomości M. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle M.:
-teren utwardzony,
-ogrodzenie,
-tablica reklamowa,
-słupy oświetleniowe.
v.Budynek M. jest zlokalizowany na działkach 9 i 10.
vi.Teren utwardzony i ogrodzenie są zlokalizowane na działkach 9 i 10.
vii.Tablica reklamowa znajduje się na działce 9.
viii.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu M. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... marca 2016 r.
ix.Rozpoczęcie użytkowania Budynku M. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... października 2018 r.
x.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli M. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – ... października 2018 r.,
-w odniesieniu do ogrodzenia – ... października 2018 r.,
-w odniesieniu do tablicy reklamowej – ... października 2018 r.
-w odniesieniu do słupów oświetleniowych – ... października 2018 r.
xi.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość M..
xii.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek M..
xiii.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle M..
xiv.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości M. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
aa.zabudowana nieruchomość położona w Mg… przy ul. …, opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …, stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 11 o powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt Mg”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie Mg. (dalej: „Budynek Mg.”).
iii.Oprócz Budynku Mg. na Gruncie Mg. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku Mg., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle Mg.”; dalej łącznie z Gruntami Mg. i Budynkiem Mg.: „Nieruchomość Mg.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle Mg.), które oprócz Budynku Mg,. mają wchodzić w skład Nieruchomości Mg. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle Mg.:
-ogrodzenie z bramą z tyłu budynku,
-teren utwardzony.
v.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu Mg. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... lipca 2012 r.
vi.Rozpoczęcie użytkowania Budynku Mg. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... stycznia 2014 r.
vii.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli Mg. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do ogrodzenia z bramą z tyłu budynku – ... stycznia 2014 r,
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – ... stycznia 2014.
viii.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość Mg.
ix.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek Mg.
x.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle Mg..
xi.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości Mg. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
bb.zabudowana nieruchomość położona w Mo. przy ul. …, opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …, stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działek ewidencyjnych o numerze 12, 13 oraz 14 o łącznej powierzchni ... m2 oraz nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …., stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 15 o powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt Mo.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie Mo. (dalej: „Budynek Mo.”).
iii.Oprócz Budynku Mo. na Gruncie Mo. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku Mo., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle Mo.”; dalej łącznie z Gruntami Mo. i Budynkiem Mo.: „Nieruchomość Mo.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle Mo.), które oprócz Budynku Mo. mają wchodzić w skład Nieruchomości Mo. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle Mo.:
-tereny utwardzone.
v.Budynek Mo. znajduje się na działce 15.
vi.Tereny utwardzone znajdują się na działkach 15, 12, 13 i 14.
vii.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu Mo. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... października 2003 r. w stosunku do działki nr 15 oraz w dniu ... kwietnia 2017 r. w stosunku do działek 12, 13 i 14.
viii.Rozpoczęcie użytkowania Budynku Mo. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... grudnia 2004 r.
ix.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli Mo. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego (parkingu dodatkowego znajdującego się na działkach 12, 13 i 14) – ... grudnia 2017 r.
-w odniesieniu to terenu utwardzonego znajdującego się na działce 15 – w dniu ... grudnia 2004 r.
x.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość Mo..
xi.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek Mo..
xii.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle Mo..
xiii.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości Mo. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
cc.zabudowana nieruchomość położona w S. przy ul. …, opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …., stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerze 16 o powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt S.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie S. (dalej: „Budynek S.”).
iii.Oprócz Budynku S. na Gruncie S. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku S., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle S.”; dalej łącznie z Gruntami S. i Budynkiem S.: „Nieruchomość S.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle S.), które oprócz Budynku S. mają wchodzić w skład Nieruchomości S. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle S.:
-teren utwardzony,
-ogrodzenie z bramą wjazdową,
-słupy oświetleniowe.
v.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu S. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... marca 2011 r.
vi.Rozpoczęcie użytkowania Budynku S. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w ... stycznia2014 r.
vii.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli S. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – ... stycznia 2014 r.,
-w odniesieniu do ogrodzenia z bramą wjazdową – ... stycznia 2014 r.,
-w odniesieniu do słupów oświetleniowych – ... stycznia 2014 r.
viii.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość S..
ix.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek S..
x.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle S..
xi.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości S. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
dd.zabudowana nieruchomość położona w So. przy ul. …., opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …., stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działek ewidencyjnych o numerach 17, 18, 19, 20 o łącznej powierzchni ... m2 oraz nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze…., stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działek ewidencyjnych o numerach 21, 22, o łącznej powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt So.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie So. (dalej: „Budynek So.”).
iii.Oprócz Budynku So. na Gruncie So. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku So., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle So.”; dalej łącznie z Gruntami So. i Budynkiem So.: „Nieruchomość So.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle So.), które oprócz Budynku So. mają wchodzić w skład Nieruchomości So. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle So.:
-teren utwardzony,
-ogrodzenie i brama,
-zbiornik retencyjny,
-wiata dla strefy załadunku.
-słupy oświetleniowe.
v.Budynek So. jest zlokalizowany na działkach 17, 18, 19, 20.
vi.Ogrodzenie i brama są zlokalizowane na działkach 17, 18, 19, 20, 21.
vii.Zbiornik retencyjny znajduje się na działce 19.
viii.Wiata przy strefie załadunku znajduje się na działce 20.
ix.Teren utwardzony znajduje się na działkach 17, 18, 19, 20, 21, 22.
x.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu So. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... sierpnia 2016 r.
xi.Rozpoczęcie użytkowania Budynku So. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... grudnia 2016 r.
xii.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli So. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – ... grudnia 2016 r.,
-w odniesieniu do ogrodzenia i bram – ... grudnia 2016 r.,
-w odniesieniu do zbiornika retencyjnego – ... grudnia 2016 r.,
-w odniesieniu do wiaty dla strefy załadunku – ... grudnia 2016 r.
-w odniesieniu do słupów oświetleniowych – ... grudnia 2016 r.
xiii.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość So..
xiv.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek So..
xv.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle So..
xvi.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości So. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
ee.zabudowana nieruchomość położona w W. przy ul. …., opisana poniżej w zakresie mającym znaczenie dla wniosku:
i.nieruchomość gruntowa, objęta księgą wieczystą o numerze …, stanowiąca własność Sprzedającego, składająca się z działki ewidencyjnej o numerach 23 o powierzchni ... m2 (dalej: „Grunt W.”) oraz
ii.budynek handlowo-usługowy o powierzchni zabudowy ... m2, położony na Gruncie W. (dalej: „Budynek W.”).
iii.Oprócz Budynku W. na Gruncie W. znajduje się infrastruktura techniczna i komunikacyjna służąca funkcjonowaniu Budynku W., stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego (dalej w odniesieniu do tych obiektów, jak opisano poniżej: „Budowle W.”; dalej łącznie z Gruntami W. i Budynkiem W..: „Nieruchomość W.”).
iv.Na obiekty (łącznie zdefiniowane powyżej jako Budowle W.), które oprócz Budynku W. mają wchodzić w skład Nieruchomości W. i stanowić przedmiot Transakcji składać się będą następujące Budowle W.:
-teren utwardzony,
-ogrodzenie z bramą,
-rampa ładunkowa,
-słupy oświetleniowe.
v.Rozpoczęcie użytkowania Gruntu W. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w dniu ... października 2012 r.
vi.Rozpoczęcie użytkowania Budynku W. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło w czerwcu 2013 roku.
vii.Rozpoczęcie użytkowania poszczególnych Budowli W. na potrzeby własne Sprzedającego (data przyjęcia środka trwałego do używania) nastąpiło:
-w odniesieniu do terenu utwardzonego – czerwiec 2013 r.
-w odniesieniu do ogrodzenia z bramą – czerwiec 2013 r.
-w odniesieniu do rampy ładunkowej – czerwiec 2013 r.
-w odniesieniu do słupów oświetleniowych – czerwiec 2013 r.
viii.Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w rozumieniu ustawy o VAT z tytułu nabycia ww. obiektów składających się na Nieruchomość W..
ix.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budynek W..
x.Sprzedający nie ponosił nakładów na Budowle W..
xi.Mając powyższe na uwadze, na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT a dostawą Nieruchomości W. na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
ff.Wszystkie opisane powyżej budynki lub ich części (zdefiniowane odpowiednio jako Budynek B., Budynek Bł., Budynek G., Budynek Gr., Budynek J., Budynek Ł., Budynek M., Budynek Mg., Budynek Mo., Budynek S., Budynek So., Budynek W.) zwane są łącznie Budynkami.
gg.Wszystkie opisane powyżej budowle (zdefiniowane odpowiednio jako Budowle: B., Bł., G., Gr., J., Ł., M., Mg., Mo., S., So., W.) zwane są łącznie: Budowlami. Wszystkie Budowle, które w momencie przeprowadzenia Transakcji na rzecz Nabywcy stanowić będą części składowe poszczególnych Nieruchomości w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2020 r. poz. 1740 ze zm.; dalej: „Kodeks cywilny”) są trwale z nimi związane.
hh.Żaden z Budynków, Budowli lub ich części nie stanowi obiektów budowlanych lub ich części zaliczonych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym, w rozumieniu art. 41 ust. 12 ustawy o VAT.
ii.Wszystkie Nieruchomości są podłączone do następujących przyłączy – wody użytkowej, elektrycznych, kanalizacyjnych.
jj.Na niektórych Nieruchomościach znajdują się są hydranty zewnętrzne, które są podłączone do sieci po stronie dostawcy/przed licznikiem. W każdym przypadku, w którym takie hydranty zewnętrzne były wykonane przez Sprzedającego, były one przekazywane na rzecz właściciela sieci przesyłowej. Sprzedający nie jest właścicielem żadnych hydrantów zewnętrznych.
kk.Nieruchomości B., Bł., J., Ł., M., Mo., S., So. są podłączone do przyłączy gazowych.
ll.Ponadto, każda z Nieruchomości (oprócz Nieruchomości M.) jest podłączona do przyłączy kablowych teletechnicznych. Co do zasady, infrastruktura zewnętrzna do puszki przyłączeniowej jest własnością przedsiębiorstwa przesyłowego.
W uzupełnieniu wniosku dokonanym w odpowiedzi na wezwanie wskazali Państwo następujące informacje.
Przedmiot planowanej sprzedaży (tj. Nieruchomości) na moment jej dokonania nie będzie funkcjonować w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego jako wyodrębniona część przed dokonaniem planowanej transakcji.
Odnośnie do wyjaśnienia przesłanek powyższego braku wyodrębnienia, Wnioskodawcy (w tym Zainteresowany będący stroną postępowania) wskazują, że przedmiot Transakcji na dzień zbycia nie będzie wyodrębniony organizacyjne na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze.
Dodatkowo, Wnioskodawcy wyjaśniają, że przedmiot Transakcji nie stanowi zakładu lub oddziału Sprzedającego.
Przedmiot Transakcji nie został też wyodrębniony w strukturze organizacyjnej Sprzedającego. W szczególności, przedmiot Transakcji nie posiada odrębnej struktury zarządzania. Brak jest osoby, która zarządzałaby przedmiotem Transakcji jako odrębną całością oraz nie określono struktury podległej mu kadry. W ramach przedmiotu Transakcji nie będą nabywane żadne elementy przedsiębiorstwa Sprzedającego poza Nieruchomościami (takie jak np. pracownicy).
Przedmiot Transakcji nie stanowi jednej zwartej, kompletnej, powiązanej funkcjonalnie i ekonomicznie struktury organizacyjnej, w oparciu o którą możliwe jest realizowanie określonego zadania gospodarczego Sprzedającego, w szczególności w postaci prowadzenia sieci sprzedaży detalicznej. W związku z powyższym, przedmiot planowanej sprzedaży (tj. Nieruchomości będące przedmiotem Transakcji) na moment jej dokonania, w opinii Wnioskodawców (w tym Zainteresowanego będącego stroną postępowania), nie będzie stanowił niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego określone zadania gospodarcze w przedsiębiorstwie Sprzedającego.
Wnioskodawcy podkreślają jednocześnie, że odpowiedź Wnioskodawców na wezwanie w powyższym zakresie nie może być traktowana jako uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego w takim zakresie, w jakim - w wyniku tego uzupełnienia – doszłoby de facto do niedopuszczalnego przesądzenia przez Wnioskodawców kwestii, o której przesądzenie przez Organ Wnioskodawcy wnosili we wniosku.
Na moment dokonania sprzedaży, przedmiot Transakcji nie będzie wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań. Wymaga on bowiem udziału pozostałych struktur i zasobów przedsiębiorstwa Sprzedającego.
W związku z ww. brakiem samodzielności, odpowiedź na pytanie w czym ta samodzielność będzie się przejawiała jest, zdaniem Wnioskodawców, bezprzedmiotowa.
Na moment dokonania sprzedaży (tj. na moment Transakcji) w zespole składników majątkowych będących przedmiotem dostawy, po wyłączeniu wskazanych w opisie sprawy elementów, nie zostaną zachowane funkcjonalne związki pomiędzy jego poszczególnymi składnikami, w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas – gdyż przedmiotem Transakcji będą wyłącznie Nieruchomości.
Przedmiot Transakcji nie będzie na moment jej dokonania wyodrębniony finansowo oraz funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego.
Przedmiot Transakcji nie pozwala sam w sobie na oddzielne raportowanie finansowe, które pozwala na wydzielenie i przyporządkowanie majątku, przychodów, kosztów i należności i zobowiązań do przedmiotu Transakcji (brak wyodrębnienia finansowego).
Przedmiot Transakcji nie umożliwia także samoistnej realizacji określonego zadania gospodarczego, czyli prowadzenia sieci sklepów sprzedaży detalicznej. Przedmiot Transakcji (tj. Nieruchomości) nie posiada przymiotu niezależności w stopniu wystarczającym do samodzielnego funkcjonowania na rynku w zakresie określonego zadania gospodarczego, którym jest prowadzenie sieci sklepów sprzedaży detalicznej. W szczególności, przedmiot Transakcji nie zawiera wymaganego zaplecza osobowego, zarządczego, administracyjnego oraz logistycznego, umożliwiającego prowadzenie działalności gospodarczej w postaci sieci sprzedaży detalicznej (brak wyodrębnienia funkcjonalnego).
W przypadku uznania, że:
-planowana dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji, będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej, stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, tj. jako dostawa niestanowiąca sprzedaży przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, oraz że
-planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części wchodzących w skład Nieruchomości, dokonana w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej nie będzie podlegała zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, a także że
-planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części wchodzących w skład Nieruchomości, dokonana w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a co za tym idzie, strony Transakcji będą mogły zrezygnować z tego zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie dostawy podatkiem VAT
– Sprzedający i Kupujący złożą zgodne oświadczenie do naczelnika urzędu skarbowego lub w akcie notarialnym, o którym to oświadczeniu mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 oraz art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, tj. oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia VAT i wyborze opodatkowania VAT dostawy Budynków, Budowli lub ich części, wchodzących w skład Nieruchomości.
Nieruchomości będą wykorzystywane przez Nabywcę wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
Zgodnie z objaśnieniami zawartymi w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wprowadzonej rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 30 grudnia 1999 r. (Dz.U. Nr 112 poz. 1316 ze zm.) (dalej: „PKOB”) w sekcji „Budynki” można wyróżnić klasę 1230 – „Budynki handlowo-usługowe, do której zalicza się centra handlowe, domy towarowe, samodzielne sklepy i butiki, hale używane do targów, aukcji i wystaw, targowiska pod dachem, stacje paliw, stacje obsługi, apteki itp. Klasa nie obejmuje: sklepów w budynkach przeznaczonych głównie do innych celów”. Powyższy symbol klasyfikacji jest symbolem wszystkich Budynków opisanych we Wniosku. Mając jednakże na względzie wezwanie do podania klasyfikacji PKOB odrębnie dla każdego Budynku, Wnioskodawcy wskazują jak poniżej, z zastosowaniem terminów zdefiniowanych we wniosku o interpretację:
1.Budynek B. – PKOB klasa 1230;
2.Budynek Bł. – PKOB klasa 1230;
3.Budynek G. – PKOB klasa 1230;
4.Budynek Gr. – PKOB klasa 1230;
5.Budynek J. – PKOB klasa 1230;
6.Budynek Ł. – PKOB klasa 1230;
7.Budynek M. – PKOB klasa 1230;
8.Budynek Mg. – PKOB klasa 1230;
9.Budynek Mo. – PKOB klasa 1230;
10.Budynek S. – PKOB klasa 1230;
11.Budynek So. – PKOB klasa 1230;
12.Budynek W. – PKOB klasa 1230.
Wnioskodawcy wskazują poniżej symbole PKOB Budowli wskazanych we Wniosku, odrębnie dla każdej Budowli, z zastosowaniem terminów zdefiniowanych we wniosku.
1.Budowle B.:
-teren utwardzony – PKOB klasa 2112;
-rampa ładunkowa – PKOB klasa 2420;
-tablica reklamowa – PKOB klasa 2420;
-częściowe ogrodzenie – PKOB klasa 2420;
-słupy oświetleniowe – PKOB klasa 2112;
-zbiornik retencyjny – PKOB klasa 1252
2.Budowle Bł.:
-teren utwardzony - PKOB klasa 2112;
-słupy oświetleniowe - PKOB klasa 2112;
-częściowe ogrodzenie - PKOB klasa 2420.
3.Budowle G.:
-teren utwardzony - PKOB klasa 2112;
-słupy oświetleniowe - PKOB klasa 2112;
-częściowe ogrodzenie - PKOB klasa 2420.
4.Budowle Gr.:
-teren utwardzony - PKOB klasa 2112;
-ogrodzenie - PKOB klasa 2420;
-słupy oświetleniowe - PKOB klasa 2112.
5.Budowle J.:
-teren utwardzony - PKOB klasa 2112;
-częściowe ogrodzenie - PKOB klasa 2420;
-słupy oświetleniowe - PKOB klasa 2112.
6.Budowle Ł.:
-teren utwardzony - PKOB klasa 2112;
-słupy oświetleniowe - PKOB klasa 2112;
-częściowe ogrodzenie - PKOB klasa 2420.
7.Budowle M.:
-teren utwardzony - PKOB klasa 2112;
-ogrodzenie - PKOB klasa 2420;
-tablica reklamowa - PKOB klasa 2420;
-słupy oświetleniowe - PKOB klasa 2112.
8.Budowle Mg.:
-ogrodzenie z bramą z tyłu budynku - PKOB klasa 2420;
-teren utwardzony - PKOB klasa 2112.
9.Budowle Mo.:
-tereny utwardzone - PKOB klasa 2112.
10.Budowle S.:
-teren utwardzony - PKOB klasa 2112;
-ogrodzenie z bramą wjazdową - PKOB klasa 2420;
-słupy oświetleniowe- PKOB klasa 2112.
11.Budowle So.:
-teren utwardzony - PKOB klasa 2112;
-ogrodzenie i brama - PKOB klasa 2420;
-zbiornik retencyjny - PKOB klasa 1252;
-wiata dla strefy załadunku - PKOB klasa 2420;
-słupy oświetleniowe - PKOB klasa 2112.
12.Budowle W.:
-teren utwardzony - PKOB klasa 2112;
-ogrodzenie z bramą - PKOB klasa 2420;
-rampa ładunkowa - PKOB klasa 2420;
-słupy oświetleniowe - PKOB klasa 2112.
Słupy oświetleniowe znajdują się na działkach 178/1 oraz 179, składających się na Nieruchomość M..
Słupy oświetleniowe znajdują się na działkach 17 oraz 20, składających się na Nieruchomość So..
Pytania w zakresie podatku od towarów i usług
1.Czy planowana dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej będzie stanowiła dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, tj. jako dostawa niestanowiąca sprzedaży przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT?
2.Czy w sytuacji, gdy organ zgodzi się ze stanowiskiem Wnioskodawców w zakresie pytania 1, planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części, wchodzących w skład Nieruchomości, dokonana w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej, będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT?
3.Czy w sytuacji, gdy organ zgodzi się ze stanowiskiem Wnioskodawców w zakresie pytania 1 planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części wchodzących w skład Nieruchomości, dokonana w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej, będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a co za tym idzie, strony Transakcji będą mogły zrezygnować z tego zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie dostawy podatkiem VAT?
4.Czy w przypadku, gdy organ zgodzi się ze stanowiskiem Wnioskodawców w zakresie pytań 1-3, Nabywca będzie uprawniony do:
i.obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu Nieruchomości (zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT), oraz
ii.zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym (zgodnie z art. 87 ustawy o VAT)?
Państwa stanowisko w sprawie
W Państwa opinii:
1.Planowana dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji, będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej, stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, tj. jako dostawa niestanowiąca sprzedaży przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
2.Planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części wchodzących w skład Nieruchomości, dokonana w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej nie będzie podlegała zwolnieniu, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.
3.Planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części wchodzących w skład Nieruchomości, dokonana w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej będzie podlegała zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a co za tym idzie, strony Transakcji będą mogły zrezygnować z tego zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie dostawy podatkiem VAT.
4.W przypadku, gdy organ zgodzi się ze stanowiskiem Wnioskodawców w zakresie pytań 1-3, Nabywca będzie uprawniony do:
i.obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu Nieruchomości (zgodnie z art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT), oraz
ii.zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym (zgodnie z art. 87 ustawy o VAT).
Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców
a)Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców do pytania nr 1:
Uwagi wstępne
a.W celu rozstrzygnięcia, czy planowana dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będzie opodatkowana VAT, konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie, czy mieści się ona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu VAT, zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT oraz czy żadne z wyłączeń z opodatkowania VAT, wskazanych w art. 6 ustawy o VAT, nie znajdzie zastosowania.
b.W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, jak również wszelkie postacie energii. Zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, przepisów tej ustawy nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (dalej: „ZCP”). Oznacza to, iż transakcja mająca za przedmiot przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część nie podlega opodatkowaniu VAT.
c.Zdaniem Wnioskodawców, wykładnia terminów użytych w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT – przedsiębiorstwo oraz jego zorganizowana część – ma kluczowe znaczenie dla oceny sytuacji podatkowej Wnioskodawców, gdyż rozstrzyga o podleganiu VAT planowanego nabycia Nieruchomości. W związku z tym, zdaniem Wnioskodawców, organ wydający interpretację powinien dokonać wykładni terminów „przedsiębiorstwo” i „zorganizowana część przedsiębiorstwa”, użytych w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i tym samym, dokonać oceny, czy przedstawiona w opisie zdarzenia przyszłego dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji powinna być traktowana jako dostawa towarów, opodatkowana VAT.
Definicja przedsiębiorstwa i ZCP na gruncie ustawodawstwa i w świetle orzecznictwa polskiego i Unii Europejskiej.
1.Definicja przedsiębiorstwa.
a.Definicja pojęcia „przedsiębiorstwa” nie została zawarta w ustawie o VAT. Dla celów podatku VAT należy stosować definicję „przedsiębiorstwa” wskazaną w Kodeksie cywilnym, co potwierdzone zostało zarówno w orzecznictwie sądów administracyjnych, jak również na gruncie utrwalonej praktyki organów podatkowych.
b.Pojęcie „przedsiębiorstwa” zostało zdefiniowane w art. 551 Kodeksu cywilnego. W myśl przedmiotowej regulacji, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:
i.oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (firma przedsiębiorstwa),
ii.własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,
iii.prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,
iv.wierzytelności,
v.prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,
vi.koncesje, licencje i zezwolenia, patenty i inne prawa własności przemysłowej,
vii.majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,
viii.tajemnice przedsiębiorstwa,
ix.księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
c.Zastosowanie w przedmiotowym katalogu wyrażenia „w szczególności” powoduje, iż katalog ten jest katalogiem otwartym i stanowi jedynie przykładowe wymienienie elementów wchodzących w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Należy podkreślić, że nie każde działające w przestrzeni gospodarczej przedsiębiorstwo musi składać się ze wszystkich elementów, które zostały wymienione przez ustawodawcę w katalogu otwartym zawartym w art. 551 Kodeksu cywilnego (część z tych elementów może bowiem w danym przedsiębiorstwie nie istnieć).
d.Aby określone składniki majątkowe stanowiły przedsiębiorstwo w rozumieniu Kodeksu cywilnego, muszą one stanowić całość pod względem organizacyjnym oraz funkcjonalnym. Innymi słowy, przedsiębiorstwo nie jest jedynie „prostą, sumą” składników majątkowych, ale musi być zorganizowanym zespołem składników majątkowych, umożliwiającym (jako całość) realizację określonych zadań gospodarczych. Zgodnie z poglądem wyrażonym przez Sąd Najwyższy „występowanie elementu organizacji oraz funkcjonalnego powiązania różnorodnych jego składników umożliwiających traktowanie przedsiębiorstwa, jako pewnej całości stanowi wręcz «czynnik konstytuujący» przedsiębiorstwo w znaczeniu przedmiotowym (art. 55(1) k.c.)” (wyrok z dnia 25 listopada 2010 r.; sygn. I CSK 703/09).
2.Definicja ZCP
e.Zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, ZCP oznacza organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo, samodzielnie realizujące te zadania.
f.Analiza powyższej definicji prowadzi do wniosku, iż status ZCP posiada tylko taki zespół składników materialnych i niematerialnych, w skład którego wchodzą zobowiązania, który w ramach istniejącego przedsiębiorstwa spełnia łącznie następujące warunki:
i.jest wyodrębniony organizacyjnie,
ii.jest wyodrębniony finansowo,
iii.jest przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych (jest wyodrębniony funkcjonalnie) oraz
iv.mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.
g.Analiza dokonana powyżej znajduje potwierdzenie w praktyce organów podatkowych, w szczególności w licznych interpretacjach przepisów prawa podatkowego (zob. np. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej: z 22 marca 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-1.4012.9.2021.2.AK, z 17 marca 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.719.2020.1.IG, z 11 marca 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-1.4012.682.2020.3.RMA, z 10 marca 2021 r., sygn. 0114-KDIP1-1.4012.5.2021.2.EW, z 8 marca 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.5.2020.2.AA, z 1 października 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.478.2021.3. MK, z 1 października 2021 r., sygn.0111-KDIB2-3.4014.247.2021.4.ASZ, z 1 października 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.473.2021.3.MK).
h.Podobnie jak w przypadku przedsiębiorstwa, za ZCP nie można uznać takiej grupy (sumy) składników majątkowych, które jedynie teoretycznie można byłoby wykorzystać do prowadzenia określonej działalności gospodarczej. Dla istnienia ZCP na gruncie ustawy o VAT konieczny jest taki stopień zorganizowania określonej grupy składników majątkowych, który umożliwia realizację określonych zadań gospodarczych w oparciu o te składniki, będące jednocześnie całością mogącą funkcjonować niezależnie na rynku, dla realizacji tych zadań gospodarczych.
i.Należy zauważyć, że artykuł 6 pkt 1 ustawy o VAT stanowi implementację postanowienia art. 19 ust. 1 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L 347 z 11 grudnia 2006) („Dyrektywa 112”). Badaniem tego, w jakiej sytuacji mamy do czynienia z przekazaniem majątku, o którym mowa w art. 19 ust. 1 Dyrektywy 112, zajmował się Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”). W wyroku w sprawie C-444/10 (Schriever) TSUE uznał, że kluczowa w tym zakresie jest, w świetle charakteru prowadzonej działalności, ocena czy przekazany majątek jest kompletny na tyle, że może stanowić podstawę dzięki której nabywca może wykonywać działalność gospodarczą.
j.Podobne wnioski płyną z analizy orzecznictwa polskich sądów administracyjnych i organów podatkowych, gdzie podkreśla się następujące kryteria oceny, czy dana transakcja zbycia składników majątku stanowi zbycie ZCP (zob. wyrok NSA z dnia 10 stycznia 2017 r., sygn. II FSK 2991/15, wyrok NSA z dnia 4 listopada 2014 roku, sygn. II FSK 2297/12, wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 24 stycznia 2017 r., sygn. I SA/Wr 1125/16, interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 października 2018 r., sygn. 0114-KDIP1-3.4012.431.2018.1.MT):
i.brak konieczności podejmowania po nabyciu dodatkowych czynności faktycznych przez nabywcę, niezbędnych do dalszego prowadzenia działalności; oraz
ii.stanowienie przez sprzedawane składniki majątku pewnego zespołu, rozumiane jako pozostawanie we wzajemnych relacjach pozwalających na kontynuowanie działalności gospodarczej w formie odrębnego i samodzielnego przedsiębiorstwa.
k.Odnośnie do badania przesłanek istnienia przedsiębiorstwa jako przedmiotu zbycia, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, w wyroku z dnia 12 czerwca 2019 roku (sygn. I SA/Sz 197/19), wskazał że: „składniki materialne i niematerialne wchodzące w skład przedsiębiorstwa, powinny pozostawać ze sobą we wzajemnych relacjach w ten sposób, iż można mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze pewnych elementów. Ważne jest więc, aby w zbywanym przedsiębiorstwie zachowane zostały funkcjonalne związki między pomiędzy poszczególnymi składnikami, tak żeby przekazana masa mogła posłużyć kontynuowaniu określonej działalności gospodarczej. Jest to kluczowa kwestia przy ocenie, czy chodzi o przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część, których zbycie jest wyłączone spod działania ustawy o podatku od towarów i usług”.
l.W ustawie o VAT wskazuje się, że dla istnienia ZCP (stanowiącego zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania), konieczne jest wydzielenie w istniejącym przedsiębiorstwie, które to wydzielenie ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej.
m.Zgodnie z utrwaloną praktyką orzeczniczą, o wyodrębnieniu organizacyjnym można mówić, gdy ZCP stanowi odrębną jednostkę organizacyjną w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa, np. wyodrębniony dział, zakład, wydział czy oddział. Należy jednak podkreślić, że wyodrębnienie organizacyjne może mieć charakter faktyczny (tj. wynikać np. z praktyki panującej w przedsiębiorstwie) i niekoniecznie musi zostać potwierdzone w formalnym dokumencie (np. regulaminie czy statucie). Formalne wyodrębnienie właściwe jest jednak dla celów dowodowych (por. interpretacje indywidualne Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, dotyczące prawidłowości uznania wyodrębnionej masy majątkowej za ZCP: z 10 lutego 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-2.4012.636.2020.2.AA, z 14 stycznia 2021 r., sygn. 0114-KDIP4-3.4012.649.2020.2.MAT, z 8 stycznia 2021 r., sygn. 0112-KDIL3.4012.652.2020.1.AW, z 8 czerwca 2020 r., sygn. 0111-KDIB3-3.4012.175.2020.3.MS, z 5 czerwca 2020 r., sygn. 0112-KDIL1-2.4012.148.2020.2.AW).
n.Wyodrębnienie finansowe oznacza sytuację, gdy sposób prowadzenia ewidencji rachunkowej przedsiębiorstwa pozwala na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanego zespołu składników (tj. do ZCP). Nie oznacza jednak, że zorganizowana część przedsiębiorstwa powinna posiadać cechy samodzielności finansowej (por. interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 22 listopada 2019 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.572.2019.1.MK).
o.Wyodrębnienie funkcjonalne przejawia się zaś w zdolności do samodzielnej realizacji określonych zadań gospodarczych w ramach takiej całości składników majątkowych, która zdolna jest do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie tych zadań jak samodzielne przedsiębiorstwo. Potwierdza to m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w wyroku z 21 września 2020 r., sygn. I SA/Wr 354/20, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 11 grudnia 2019 r., sygn. I SA/Po 747/19 oraz Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 25 kwietnia 2018 r., sygn. I FSK 1204/16. W tym zakresie w doktrynie prawa podatkowego wskazuje się na hipotetyczną możliwość samodzielnego prowadzenia określonych działań gospodarczych przez zespół składników będący przedmiotem transakcji.
p.Wyodrębnienie organizacyjne, finansowe i funkcjonalne musi istnieć w ramach przedsiębiorstwa zbywcy. Oznacza to, że nie jest wystarczające, aby zbywane składniki majątkowe utworzyły przedsiębiorstwo dopiero u nabywcy. Podobnie wskazał Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 23 listopada 2017 r., sygn. I FSK 327/16, uznając że „realizacja określonych zadań gospodarczych możliwa jest z wykorzystaniem tego określonego zespołu składników majątkowych, nie zaś dopiero w połączeniu z innymi składnikami majątkowymi, czy też dopiero w połączeniu z przedsiębiorstwem nabywcy”. Analogiczne stanowisko wyraził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w wyroku z 6 listopada 2019 r., sygn. I SA/Rz 525/19, wskazując że: „zespół składników majątkowych posiada zdolność do prowadzenia takiej działalności w sytuacji, gdy stanowi konglomerat, który sam w sobie, bez uzupełniania go o dodatkowe elementy (po nabyciu i włączeniu do przedsiębiorstwa nabywcy) zdolny jest do prowadzenia działalności. W takiej sytuacji można go uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa”.
q.Opodatkowanie transakcji sprzedaży nieruchomości według objaśnień Ministra Finansów. Dnia 11 grudnia 2018 r., Minister Finansów wydał objaśnienia dotyczące sposobu opodatkowania transakcji sprzedaży nieruchomości komercyjnych (dalej: „Objaśnienia”), zawierające katalog okoliczności, w których dana transakcja zbycia nieruchomości komercyjnych tj. nieruchomości przeznaczonych do celów działalności gospodarczej generujących przychody głównie z tytułu realizacji umów najmu, dzierżawy i umów o podobnym charakterze, powinna być zakwalifikowana jako zbycie przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.
r.Zgodnie z Objaśnieniami, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część uwzględnić należy następujące okoliczności:
i.zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez sprzedającego przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
ii.faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
s.Bazując na Objaśnieniach należy uznać, że zbyciem przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części będzie przede wszystkim transakcja, w której, w momencie jej dokonania, są spełnione łącznie następujące warunki:
i.przenoszony na nabywcę zespół składników majątku umożliwia kontynuację działalności prowadzonej przez sprzedającego i jest wystarczający do prowadzenia tej działalności;
ii.nabywca – w ramach swojej działalności – ma zamiar kontynuowania działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez sprzedającego przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji, przy czym, dla oceny analizowanego kryterium należy wziąć pod uwagę, czy zespół składników majątkowych stanowiący przedsiębiorstwo lub ZCP zawiera składniki pozwalające na kontynuowanie działalności gospodarczej realizowanej uprzednio przez sprzedającego bez konieczności:
i.angażowania przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji, lub
ii.podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki.
t.Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji, co również potwierdzają w swoich wyrokach sądy administracyjne (np. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 28 stycznia 2019 r., sygn. akt. I FSK 293/17).
u.Objaśnienia Ministra Finansów dają również wskazówki interpretacyjne odnośnie do oceny stopnia możliwości kontynuacji przez nabywcę działalności prowadzonej przez sprzedającego. W tym celu należy ustalić, czy poza standardowymi elementami, typowymi dla transakcji nieruchomościowych opodatkowanych VAT, czyli między innymi: gruntu, budynków, budowli, infrastruktury technicznej jak również praw i obowiązków wynikających z zawartych umów najmu, na nabywcę są przeniesione wszystkie poniżej wskazane elementy:
i.prawa i obowiązki z umów, na podstawie których udzielono sprzedającemu finansowania dłużnego na realizację, nabycie, modernizację, adaptację lub przebudowę przenoszonej nieruchomości, o ile sprzedający korzystał z takiego finasowania i jest stroną takich umów;
ii.umowy o zarządzanie nieruchomością;
iii.umowy zarządzania aktywami;
iv.należności o charakterze pieniężnym związane z przenoszonym majątkiem;
v.Ponadto, zgodnie z Objaśnieniami, przesłanką, która pozwala stwierdzić, że przenoszony na nabywcę zespół składników nie umożliwia kontynuacji działalności prowadzonej przez sprzedającego, jest sytuacja, w której konieczne jest podejmowanie dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki. Przykładem takiej okoliczności jest samodzielne zawarcie przez nabywcę umowy o zarządzanie nieruchomością i zarządzanie aktywami, nawet z tymi samymi podmiotami, które świadczyły ww. usługi zarządzania na rzecz sprzedającego. Jak wskazano w Objaśnieniach, wystarczający jest fakt, że nabywca podejmuje dodatkowe działania w celu kontynuowania działalności gospodarczej sprzedającego.
Klasyfikacja przedmiotu Transakcji na potrzeby VAT.
w.Na podstawie przytoczonych powyżej Objaśnień oraz przepisów prawa wraz z ich interpretacją przez TSUE, polskie sądy administracyjne i polskie organy podatkowe można sformułować następujący katalog kryteriów, które powinny być łącznie spełnione, aby sprzedaż nieruchomości można było uznać za dostawę przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części:
i.przenoszony na nabywcę zespół składników majątku posiada zaplecze umożliwiające kontynuację działalności prowadzonej przez sprzedającego, co oznacza, że jest wystarczający do prowadzenia tej działalności bez konieczności podejmowania przez nabywcę dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (np. zawarcia umów),
ii.nabywca – w ramach swojej działalności – ma zamiar kontynuowania działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez sprzedającego przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji.
x.Po dokonaniu analizy zakresu oraz celu Transakcji, biorąc pod uwagę powyższe kryteria, należy dojść do wniosku, iż zbywane przez Sprzedającego Nieruchomości, które nabędzie Nabywca, nie wypełniają definicji przedsiębiorstwa ani ZCP.
y.Po pierwsze, Nabywca – w ramach swojej działalności – nie ma zamiaru kontynuowania działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez Sprzedającego przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem planowanej Transakcji, przede wszystkim z uwagi na odmienne przedmioty działalności Sprzedającego i Nabywcy. Należy bowiem podkreślić, że Nieruchomości będą zakupione przez Nabywcę od podmiotu, który prowadzi działalność obejmującą handel detaliczny artykułami spożywczymi, przemysłowymi i monopolowymi. Nabywca dokonuje zaś zakupu Nieruchomości na własny rachunek prowadząc działalność głównie w zakresie nabywania, zarządzania i wynajmu nieruchomości komercyjnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności handlowej i detalicznej. W takim przypadku, brak jest możliwości stwierdzenia zbycia przedsiębiorstwa lub ZCP z uwagi na różne przedmioty działalności Sprzedającego i Nabywcy i brak zamiaru kontynuowania działalności prowadzonej w dotychczasowym zakresie przez Sprzedającego.
z.Nabywca nie dokona zakupu innych niż Nieruchomości składników majątkowych Sprzedającego, w tym nie dojdzie do przeniesienia praw i obowiązków z umów, na podstawie których udzielono Sprzedającemu finansowania dłużnego na realizację, nabycie, modernizację, adaptację lub przebudowę przenoszonych Nieruchomości. Nabywca nie przejmie pracowników Sprzedającego na podstawie art. 23 Kodeksu Pracy.
aa.Nawet gdyby Nabywca chciał kontynuować działalność Sprzedającego w zakresie handlu detalicznego, składniki majątku Sprzedającego przenoszone w ramach Transakcji na Nabywcę i będące przedmiotem niniejszego wniosku (to jest Nieruchomości), nie dają możliwości kontynuacji działalności Sprzedającego przez Nabywcę. Należy zauważyć, że poza standardowymi elementami typowymi dla transakcji nieruchomościowych opodatkowanych VAT, przedmiotem Transakcji nie są żadne inne składniki majątkowe Sprzedającego. Nabywca nie nabędzie m.in. następujących elementów przedsiębiorstwa Sprzedającego, kluczowych dla działalności Sprzedającego, w tym m.in.: wierzytelności, środki pieniężne, rachunki bankowe, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej Sprzedającego. W szczególności, na Nabywcę nie zostaną przeniesione składniki majątkowe wskazane w pkt k. opisu zdarzenia przyszłego.
bb.Podsumowując powyższe, (i) Nabywca, jako podmiot prowadzący działalność polegającą głównie na zarządzaniu i wynajmie nieruchomości komercyjnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności handlowej i detalicznej, nie zamierza kontynuować działalności Sprzedającego polegającej na handlu detalicznym artykułami spożywczymi, przemysłowymi i monopolowymi oraz (ii) przenoszony na Nabywcę zespół składników majątku uniemożliwia kontynuację działalności prowadzonej przez Sprzedającego i nie jest wystarczający do prowadzenia tej działalności.
cc.Biorąc pod uwagę powyższe, zespół składników będący przedmiotem planowanej Transakcji nie zawiera składników, pozwalających na kontynuowanie działalności gospodarczej realizowanej przez Sprzedającego bez konieczności:
i.Angażowania przez Nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem Transakcji, lub
ii.podejmowania dodatkowych działań faktycznych lub prawnych (takich jak np. zawarcie umów z dostawcami czy zapewnienie obsługi Sklepów w zakresie księgowości, kadr i płac czy logistyki) niezbędnych do prowadzenia działalności gospodarczej w oparciu o przejęte składniki.
dd.Ponadto, przedmiot Transakcji (to jest Nieruchomości) nie stanowi masy majątkowej wydzielonej finansowo, organizacyjnie i funkcjonalnie w istniejącym obecnie przedsiębiorstwie Sprzedającego, która umożliwiałaby funkcjonowanie tej masy majątkowej jako niezależne przedsiębiorstwo realizujące przypisane mu zadania gospodarcze.
ee.Podsumowując, w rozpatrywanej sprawie planowana dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji, będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej, nie będzie stanowiła zbycia przedsiębiorstwa w znaczeniu art. 551 Kodeksu cywilnego, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w myśl zawartej definicji w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT. Powoduje to, iż do omawianej dostawy Nieruchomości w ramach Transakcji, będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej, nie będzie miało zastosowania wyłączenie, o którym mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT. Natomiast, w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przedmiotowa dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji, będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej, będzie stanowić dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.
ff.Podkreślenia wymaga również fakt, że spółka z Grupy uzyskała interpretację indywidualną w zakresie analogicznej transakcji (interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 1 października 2021 r., sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.478.2021.3.MK), w której to organ przyznał rację nabywcy (będącemu ww. spółką z Grupy) i potwierdził, że transakcja sprzedaży nieruchomości będzie stanowić odpłatną dostawę towarów na terytorium kraju, podlegające opodatkowaniu VAT, tj. jako transakcja niestanowiąca sprzedaży przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.
b)Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców do pytania nr 2:
a.Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
b.Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT zwalnia z opodatkowania dostawę budynków, budowli lub ich części, nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, pod warunkiem że:
i.w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
ii.dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to nie przekroczyły one co najmniej 30% wartości początkowej tych obiektów.
c.Na gruncie powyższych przepisów, sprzedaż Nieruchomości będzie zatem opodatkowana VAT na zasadach właściwych dla dostawy Budynków lub Budowli, w których zlokalizowane są Sklepy.
d.Planowana Transakcja będzie więc opodatkowana VAT jako dostawa towarów, chyba że zastosowanie znalazłoby jedno ze zwolnień przewidzianych w ustawie o VAT. W tym miejscu Wnioskodawcy wskazują, że do dostawy Budynków, Budowli lub ich części, wchodzących w skład Nieruchomości, dokonanej w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej będzie miało zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt. 10 ustawy o VAT. Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców odnośnie do zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zostało przedstawione w ramach uzasadnienia własnego stanowiska Wnioskodawców do pytania numer 3.
e.Zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT wyklucza możliwość zastosowania zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a, co podkreśla się w orzecznictwie sądów administracyjnych. W tym zakresie Wnioskodawcy wskazują na stanowisko wyrażone m.in. w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 12 lutego 2020 r., sygn. I FSK 1743/17, w którym sąd wskazał, że „dla zastosowania zwolnienia podatkowego, określonego w art. 43 ust. 1 pkt 10a u.p.t.u. nie jest wystarczające brak prawa do odliczenia podatku naliczonego (w stosunku do tych obiektów), bądź nie ponoszenie wydatków na ich ulepszenie (w stosunku do których dokonujący dostawy miał prawo do odliczenia podatku naliczonego), względnie ponoszenie ich w zakresie niższym aniżeli 30% wartości początkowej tych obiektów. Pierwszoplanowe znaczenie ma bowiem warunek nieobjęcia dostawy zwolnieniom, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 u.p.t.u”.
f.Dodatkowym powodem braku możliwości zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT jest to, że w stosunku do Budynków, Budowli lub ich części, wchodzących w skład Nieruchomości, Sprzedającemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
c)Uzasadnienie stanowiska Wnioskodawców do pytania nr 3:
a.Zgodnie z art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
b.Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku VAT dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
i.dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim;
ii.pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
c.W świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części po ich:
i.wybudowaniu lub
ii.ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, przekroczyły co najmniej 30% wartości początkowej.
d.Aby doszło do pierwszego zasiedlenia budynków, budowli lub ich części, poszczególne elementy definicji pierwszego zasiedlenia muszą wystąpić łącznie, to jest:
i.musi wystąpić oddanie do użytkowania (lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne) budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu albo
ii.musi wystąpić oddanie do użytkowania (lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne) budynków, budowli lub ich części, po ich ulepszeniu.
e.Na mocy art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynku, budowli lub ich części, która jest zwolniona od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
i.są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT,
ii.złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego lub w akcie notarialnym, do zawarcia którego dochodzi w związku z dostawą tych obiektów
-zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
f.Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, oświadczenie, o którym mowa powyżej, musi również zawierać:
i.imiona i nazwiska lub imię i nazwisko, adresy i numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy i kupującego;
ii.planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub jej części (w przypadku o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 lit a.),
iii.adres budynku, budowli lub ich części;
g.Na gruncie powyższych przepisów, sprzedaż Nieruchomości będzie zatem opodatkowana VAT na zasadach właściwych dla dostawy Budynków lub Budowli, w których zlokalizowane są Sklepy.
h.W ocenie Wnioskodawców, do dostawy Budynków, Budowli lub ich części, wchodzących w skład Nieruchomości, dokonanej w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej będzie miało zastosowanie zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. W ocenie Wnioskodawców, planowana dostawa Budynków, Budowli lub ich części, wchodzących w skład Nieruchomości, nastąpi po upływie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, co zostało szczegółowo opisane w opisie zdarzenia przyszłego w niniejszym wniosku o interpretację. Sprzedający i Nabywca są zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT oraz będą zarejestrowani jako czynni podatnicy VAT na moment Transakcji. W konsekwencji, w przypadku złożenia przez nich zgodnego oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 oraz art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, o wyborze opodatkowania VAT dostawy Budynków, Budowli lub ich części, wchodzących w skład Nieruchomości, sprzedaż Nieruchomości będzie opodatkowana podatkiem VAT.
d)Uzasadnienie stanowiska Zainteresowanych do pytania nr 4:
Prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony przy nabyciu Nieruchomości oraz prawo do otrzymania zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad kwotą VAT należnego
-w przypadku gdy Transakcja będzie opodatkowana VAT
a.Jak wynika z treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu towarów i usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT. Jeżeli zatem dane towary lub usługi są wykorzystywane wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości VAT naliczonego przy ich nabyciu, przy założeniu, że pozostałe ograniczenia nie mają zastosowania (w szczególności ograniczenia wynikające z art. 88 ustawy o VAT, dotyczące m.in. braku prawa odliczenia w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu VAT bądź podlega zwolnieniu z VAT).
b.Zatem, zdaniem Wnioskodawców, aby rozstrzygnąć o uprawnieniu Nabywcy do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony na nabyciu Nieruchomości, w myśl art. 86 ust. 1, ust. 10, 10b pkt 1 oraz ust. 13 ustawy o VAT, niezbędne jest ustalenie, czy (i) Nieruchomości będące przedmiotem planowanego nabycia będą wykorzystywane przez Nabywcę do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT oraz czy (ii) ich nabycie będzie podlegało VAT.
c.Nabywca na dzień Transakcji będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT w Polsce. Dokonuje zakupu Nieruchomości wyłącznie na cele prowadzenia swojej opodatkowanej VAT działalności gospodarczej obejmującej nabywanie, budowanie/inwestowanie, zarządzanie i wynajem nieruchomości komercyjnych, przeznaczonych do prowadzenia działalności handlowej i detalicznej. Nabywca wykorzysta zatem docelowo nabyte Nieruchomości do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT. W konsekwencji Nieruchomości będą wykorzystywane przez Nabywcę, będącego podatnikiem VAT, do wykonywania czynności opodatkowanych VAT.
d.Jak wykazano powyżej, zdaniem Wnioskodawców, przedmiotowa Transakcja będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i jednocześnie nie będzie mieściła się w katalogu czynności niepodlegających przepisom ustawy o VAT, określonym w art. 6 ust. 1 ustawy o VAT.
e.Dodatkowo, zdaniem Wnioskodawców, dostawa Nieruchomości nie będzie podlegała obligatoryjnemu zwolnieniu z VAT ale będzie podlegała zwolnieniu z VAT z możliwością wyboru opodatkowania, co zostało szczegółowo opisane w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawców do pytań nr 2 i 3.
f.A zatem, w przypadku opodatkowania Transakcji VAT, okoliczności wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, w myśl którego podatnik nie jest uprawniony do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony w sytuacji, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie jest opodatkowana VAT lub jest zwolniona z VAT, nie będą miały miejsca. Ponadto, Wnioskodawcy pragną podkreślić, iż na dzień Transakcji Nabywca będzie zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, a zatem nie znajdzie zastosowania ograniczenie zawarte w art. 88 ust. 4 ustawy o VAT.
g.W świetle powyższego, po dokonaniu przedmiotowej Transakcji i opodatkowaniu jej VAT i otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury potwierdzającej jej faktyczne dokonanie, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony przy nabyciu Nieruchomości, gdyż spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia, określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl art. 86 ust. 10 i ust. 10b pkt 1, ust. 11 oraz ust. 13 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym powstanie obowiązek podatkowy w odniesieniu do nabywanych towarów i usług, jednak nie wcześniej niż w okresie rozliczeniowym, w którym Nabywca otrzyma od Sprzedającego fakturę dokumentującą faktyczne dokonanie przedmiotowej Transakcji. Jednocześnie, jeżeli w okresie rozliczeniowym, w którym powstanie po stronie Nabywcy prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, kwota podatku należnego będzie niższa niż kwota podatku naliczonego, wówczas po stronie Nabywcy powstanie prawo do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
h.Podsumowując, z uwagi na fakt, że Nieruchomości będące przedmiotem planowanej Transakcji (wynikającej z Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej), będą wykorzystywane przez Nabywcę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, w przypadku opodatkowania VAT Transakcji, Nabywca będzie uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu Nieruchomości od Sprzedającego oraz do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym na rachunek bankowy Nabywcy w przypadku wystąpienia takiej nadwyżki w okresie rozliczeniowym, w którym Nabywca nabędzie prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
W piśmie z 15 września 2022 r. dodatkowo uzupełniają/ponownie podkreślają Państwo także własne stanowisko zawarte we wniosku:
Ad. braku wyodrębnienia organizacyjnego przedmiotu Transakcji
Wnioskodawcy (w tym Zainteresowany będący stroną postępowania) ponownie wskazują, że ich zdaniem przedmiot Transakcji nie jest wydzielony organizacyjnie w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego.
Ad. braku wyodrębnienia finansowego przedmiotu Transakcji
Wnioskodawcy (w tym Zainteresowany będący stroną postępowania) ponownie podkreślają, że w ich ocenie brak jest podstaw do uznania, że przedmiot Transakcji jest wyodrębniony finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego.
Ad. braku wyodrębnienia funkcjonalnego przedmiotu Transakcji
Ponawiając własne stanowisko zawarte we wniosku, Wnioskodawcy (w tym Zainteresowany będący stroną postępowania) zaznaczają, że ich zdaniem przedmiot Transakcji nie jest wyodrębniony funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego.
Nie sposób uznać, że przedmiot Transakcji stanowi wyodrębniony zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań) przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące te zadania, mając na względzie fakt, że określonym zadaniem gospodarczym odnoszącym się do Nieruchomości jest prowadzenie sieci sklepów sprzedaży detalicznej.
Stanowiące przedmiot Transakcji Nieruchomości w opinii Wnioskodawców nie stanowią jednej zwartej, kompletnej, powiązanej funkcjonalnie i ekonomicznie struktury organizacyjnej, w oparciu o którą możliwe jest realizowanie określonego zadania gospodarczego, jakim jest prowadzenie dotychczasowej działalności gospodarczej Sprzedającego, w szczególności w postaci sieci sprzedaży detalicznej obejmującej. Przedmiot Transakcji, zdaniem Wnioskodawców (w tym Zainteresowanego będącego stroną postępowania), nie mógłby stanowić niezależnego przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego działania gospodarcze.
W związku z powyższym, w opinii Wnioskodawców (w tym Zainteresowanego będącego stroną postępowania), przedmiot Transakcji nie spełnia wymogu niezależności przedsiębiorstwa, samodzielnie realizującego działania gospodarcze, w zakresie sieci sklepów sprzedaży detalicznej.
Wnioskodawcy podkreślają jednocześnie, że odpowiedź Wnioskodawców na wezwanie nie może być traktowana jako uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego, w takim zakresie, w jakim – w wyniku tego uzupełnienia – doszłoby de facto do niedopuszczalnego przesądzenia przez Wnioskodawców kwestii, o której przesądzenie przez Organ Wnioskodawcy wnosili we wniosku. Jednocześnie Wnioskodawcy (w tym Zainteresowany będący stroną postępowania) wnoszą ponownie o potwierdzenie przez Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej czy Organ uznaje stanowisko Wnioskodawców za prawidłowe, czy też nie podziela tego stanowiska.
W świetle przedstawionych okoliczności, stanowisko własne Wnioskodawców wciąż koresponduje z opisem sprawy i zakresem zadanych pytań.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Stosownie do art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
W świetle przedstawionych powyżej przepisów, nieruchomość zarówno gruntowa, jak i zabudowana spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jej sprzedaż stanowi dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Jednocześnie przepisy art. 6 ustawy o VAT wskazują na wyłączenia określonych czynności spod zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Są w nim wskazane czynności, które co do zasady należą do grupy czynności podlegających opodatkowaniu, mieszczące się w zakresie odpłatnej dostawy towarów czy też odpłatnego świadczenia usług, z uwagi jednak na stosowne wyłączenie, czynności te nie podlegają opodatkowaniu.
Na mocy art. 6 pkt 1 ustawy:
Przepisów ustawy, nie stosuje się do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Termin „transakcja zbycia” należy rozumieć w sposób zbliżony do pojęcia „dostawy towarów” w ujęciu art. 7 ust. 1 ustawy, tzn. „zbycie” obejmuje wszelkie czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania przedmiotem jak właściciel, np. sprzedaż, zamianę, darowiznę, nieodpłatne przekazanie, przeniesienie własności w formie wkładu niepieniężnego, czyli aportu. Zbycie przedsiębiorstwa podlega zasadzie swobody umów, a więc może nastąpić na podstawie każdej czynności rozporządzającej.
Ze względu na szczególny charakter przepisu art. 6 pkt 1 ustawy, powinien on być interpretowany ściśle, co oznacza, że ma zastosowanie wyłącznie w przypadku zbycia (a zatem wszelkich czynności, w ramach których następuje przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel) przedsiębiorstwa (w rozumieniu Kodeksu cywilnego) lub zorganizowanej jego części, zdefiniowanej w art. 2 pkt 27e ustawy.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie zawierają definicji „przedsiębiorstwa”, zatem dla potrzeb przepisów podatkowych należy stosować definicję zawartą w art. 551 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.), zgodnie z którym:
Przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.
Obejmuje ono w szczególności:
1. oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);
2. własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;
3. prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;
4. wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;
5. koncesje, licencje i zezwolenia;
6. patenty i inne prawa własności przemysłowej;
7. majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;
8. tajemnice przedsiębiorstwa;
9. księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Potwierdza to art. 55² Kodeksu cywilnego, zgodnie z którym:
Czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.
Przedsiębiorstwo, jako przedmiot zbycia, musi stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym, co oznacza, że najistotniejsze dla badanej kwestii jest ustalenie, czy przenoszony majątek stanowi na tyle zorganizowany kompleks praw, obowiązków i rzeczy, że zdolny jest do realizacji zadań gospodarczych przypisywanych przedsiębiorstwu. Przedsiębiorstwo, w rozumieniu powyższego przepisu, powinno więc łączyć mienie w funkcjonalnie zorganizowane przedsięwzięcie gospodarcze, a nie tylko stanowić zgromadzone niematerialne i materialne składniki stanowiące sobą przedsiębiorstwo w przedstawionym znaczeniu przedmiotowym. Organizacyjna i funkcjonalna istota przedsiębiorstwa kreuje powstanie samodzielnego podmiotu gospodarczego, zdolnego do funkcjonowania w obrocie na niezmienionych zasadach, pomimo jego zbycia. Ponadto, przepis art. 551 Kodeksu cywilnego wskazuje, że przedsiębiorstwo jest „zespołem składników”. Pojęcie zespół (a nie zbiór) zakłada istnienie pewnego poziomu powiązań organizacyjnych pomiędzy składnikami przedsiębiorstwa.
Natomiast w myśl art. 2 pkt 27e ustawy:
Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o zorganizowanej części przedsiębiorstwa - rozumie się przez to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.
Podstawowym wymogiem dla uznania, że transakcja dotyczy zorganizowanej części przedsiębiorstwa, jest to, aby stanowiła ona zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Kolejną fundamentalną przesłanką jest wydzielenie tego zespołu w istniejącym przedsiębiorstwie, które winno zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej i funkcjonalnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych).
Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itp. Przy czym w doktrynie zwraca się uwagę, że organizacyjne wyodrębnienie powinno być dokonane na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Organizacyjny aspekt wyodrębnienia oznacza, że składniki tworzące „część przedsiębiorstwa” powinny posiadać cechę zorganizowania. Cecha ta powinna występować w „istniejącym przedsiębiorstwie”, a więc w ramach prowadzonej działalności i dotyczyć określonego zespołu składników tworzących część tego przedsiębiorstwa.
Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest w przypadku zakładu lub oddziału osoby prawnej. Wyodrębnienie finansowe nie oznacza samodzielności finansowej, ale sytuację, w której przez odpowiednią ewidencję zdarzeń gospodarczych możliwe jest przyporządkowanie przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa.
Ponadto, wymagane jest, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa mogła stanowić potencjalnie niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania gospodarcze, których realizacji służy w istniejącym przedsiębiorstwie. Powyższe oznacza, że przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa można rozumieć wyłącznie tę część przedsiębiorstwa, która jest przede wszystkim wyodrębniona organizacyjnie, ale także posiada wewnętrzną samodzielność finansową.
Natomiast wyodrębnienie funkcjonalne należy rozumieć jako przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych. Zorganizowana część przedsiębiorstwa musi stanowić funkcjonalnie odrębną całość – obejmować elementy niezbędne do samodzielnego prowadzenia działań gospodarczych, którym służy w strukturze przedsiębiorstwa. Aby zatem część mienia przedsiębiorstwa mogła być uznana za jego zorganizowaną część, musi ona – obiektywnie oceniając – posiadać potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa muszą zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.
W związku z powyższym, w rozumieniu przepisów podatkowych, aby określony zespół składników majątkowych mógł zostać zakwalifikowany jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, nie jest wystarczające jakiekolwiek zorganizowanie masy majątkowej, ale musi się ona odznaczać pełną odrębnością niezbędną do samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzą więc składniki będące w takich wzajemnych relacjach, by można było mówić o nich jako o zespole, a nie o zbiorze przypadkowych elementów, których jedyną cechą wspólną jest własność jednego podmiotu gospodarczego.
Reasumując, na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług mamy do czynienia ze zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa, jeżeli spełnione są łącznie następujące przesłanki:
1)istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,
2)zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,
3)składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,
4)zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.
Prawidłowa klasyfikacja przedmiotu transakcji, tj. przedsiębiorstwo/zorganizowana część przedsiębiorstwa lub poszczególne składniki majątkowe – ma decydujące znaczenie dla prawidłowego ustalenia skutków podatkowych transakcji.
Brak zaistnienia którejkolwiek z omawianych powyżej przesłanek wyklucza uznanie zespołu składników majątkowych przedsiębiorstwa za jego zorganizowaną część w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy.
Ponadto, przy ocenie czy składniki majątku powinny być uznane za zorganizowaną część przedsiębiorstwa, o której mowa w art. 2 pkt 27e ustawy uwzględnić należy następujące okoliczności:
-zamiar kontynuowania przez nabywcę działalności prowadzonej dotychczas przez zbywcę przy pomocy składników majątkowych będących przedmiotem transakcji oraz
-faktyczną możliwość kontynuowania tej działalności w oparciu o składniki będące przedmiotem transakcji.
Wskazanej oceny należy dokonać na moment przeprowadzenia transakcji. Tym samym, w przypadku, gdy konieczne dla kontynuowania działalności gospodarczej jest angażowanie przez nabywcę innych składników majątku, które nie są przedmiotem transakcji lub podejmowanie dodatkowych działań, brak jest możliwości stwierdzenia, że w danym przypadku zespół składników majątkowych stanowi przedsiębiorstwo lub zorganizowaną część przedsiębiorstwa.
Jak wskazał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: „Trybunał” lub „TSUE”) w wyroku z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Schriever „przekazanie całości lub części aktywów” należy interpretować w taki sposób, że obejmuje ono przekazanie przedsiębiorstwa lub jego samodzielnej części, w tym składników materialnych i ewentualnie niematerialnych, łącznie składających się na przedsiębiorstwo lub część przedsiębiorstwa zdolną prowadzić samodzielną działalność gospodarczą. Podobne stanowisko prezentowane jest w orzecznictwie sądów administracyjnych (wyroki NSA: z dnia 25 czerwca 2013 r. sygn. akt I FSK 955/12 oraz z dnia 21 listopada 2016 r. sygn. akt I FSK 1316). Zgodnie natomiast z orzecznictwem TSUE (wyrok TSUE z dnia 10 listopada 2011 r. w sprawie C-444/10 Christel Schriever, pkt 26) ocena, jakie dobra – ruchome lub nieruchome – są niezbędne do utworzenia przedsiębiorstwa lub ZCP, musi być dokonywana „(…) z punktu widzenia charakteru prowadzonej działalności gospodarczej”.
W rozpatrywanej sprawie zasługuje na uwagę orzeczenie NSA z 24 listopada 2016 r., sygn. I FSK 1316/15, w którym Sąd stwierdził, że „Same w sobie nieruchomości (zabudowane nieruchomości) nie tworzą całości zdolnej do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej. Nie stanowią zatem zorganizowanej części przedsiębiorstwa, nawet jeżeli były wykorzystywane przez sprzedawcę również do działalności gospodarczej polegającej na wynajmowaniu tych nieruchomości lub ich części, albo znajdujących się na nich obiektów budowlanych i ich części. (...) Natomiast sprzedaż wyodrębnionych z takiego zakładu pojedynczych lub nawet wszystkich nieruchomości, nie mogłaby być uznana za sprzedaż zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Bez całej struktury składającej się na działalność w zakresie wynajmu nieruchomości – wciąż byłaby to jedynie sprzedaż nieruchomości, jako składników majątkowych”. Podobna teza została zawarta w wyroku z 26 stycznia 2018 r., sygn. I FSK 1127/17.
Zaznaczenia wymaga, że definicja zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawarta w przepisie art. 2 pkt 27e ustawy, nie jest definicją samoistną, lecz należy rozpatrywać ją m.in. w kontekście uregulowań art. 6 pkt 1 ustawy, który wyłącza z opodatkowania podatkiem od towarów i usług zbycie składników majątkowych i niemajątkowych uprzednio wyodrębnionych organizacyjnie i finansowo w istniejącym przedsiębiorstwie, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, nie dotyczy natomiast zbycia poszczególnych składników majątkowych przedsiębiorstwa.
O tym, czy nastąpiło zbycie przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa decydują każdorazowo okoliczności faktyczne związane z konkretną transakcją. Podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z koniecznością prawidłowego zdefiniowania dokonywanej czynności.
Państwa wątpliwości powstałe na tle przedstawionego opisu sprawy dotyczą w pierwszej kolejności kwestii, czy planowana dostawa Nieruchomości w ramach Transakcji będącej przedmiotem Umowy Przedwstępnej oraz Umowy Przyrzeczonej będzie stanowiła dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu VAT, tj. jako dostawa niestanowiąca sprzedaży przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że Sprzedający oraz Nabywca zawarli ... czerwca 2022 r. przedwstępną umowę sprzedaży Nieruchomości. Zgodnie z postanowieniami Umowy Przedwstępnej, po spełnieniu warunków zawieszających określonych w Umowie Przedwstępnej, dojdzie do zawarcia umowy przyrzeczonej, na podstawie której Nabywca kupi od Sprzedającego prawa do Nieruchomości. Strony planują dokonać Transakcji w terminie 9 miesięcy od dnia podpisania Umowy Przedwstępnej.
Jak wskazano we wniosku Transakcji nie będzie towarzyszyć przeniesienie na Nabywcę innych niż Nieruchomości składników majątkowych Sprzedającego, w tym jakichkolwiek umów, należności i zobowiązań Sprzedającego związanych z siecią sklepów spożywczych Sprzedającego, czy też prowadzoną przez niego działalnością dodatkową. Nabywca nie zostanie stroną żadnych umów z pracownikami zgodnie z art. 231 Kodeksu Pracy.
Biorąc pod uwagę opis sprawy oraz powołane przepisy należy stwierdzić, że opisane we wniosku składniki majątkowe będące przedmiotem planowanej Transakcji sprzedaży (Nieruchomości) nie będą stanowiły przedsiębiorstwa w rozumieniu powołanego art. 551 Kodeksu cywilnego, ponieważ zbyciu nie będzie towarzyszył transfer szeregu kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji przedsiębiorstwa i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Sprzedającego. Przedmiotem zbycia będą tylko niektóre składniki przedsiębiorstwa niezdolne do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej. Zbyciu podlegają bowiem Nieruchomości, których nie sposób uznać za przedsiębiorstwo w rozumieniu powołanego przepisu.
Wobec tego należy przeanalizować, czy przedmiot Transakcji wypełni warunki do uznania go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Jak wyjaśniono wcześniej, dla uznania, że zbywana część przedsiębiorstwa stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa, istotne znaczenie ma ocena, czy ta zbywana część jest zdolna do prowadzenia niezależnej działalności gospodarczej. Oznacza to, że zespół składników materialnych i niematerialnych pozwala z uwagi na swoje zorganizowanie, infrastrukturę, itp., na prowadzenie określonej działalności gospodarczej. Podkreśla się przy tym, że możliwość stanowienia przez ten zespół składników niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego zadania gospodarcze, powinna mieć wymiar rzeczywisty, a nie jedynie potencjalny. Oznacza to, że majątek ten powinien stanowić już u wnoszącego ZCP zorganizowany zespół składników gotowy realizować określone zadania gospodarcze jako samodzielne przedsiębiorstwo, a po wniesieniu ZCP powinno być możliwe kontynuowanie działalności gospodarczej przez nabywcę przedsiębiorstwa.
Przenosząc powyższe na grunt przedmiotowej sprawy wskazać należy, że opisane we wniosku składniki mające być przedmiotem Transakcji nie będą stanowiły zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy, ponieważ nie będą odznaczać się odrębnością organizacyjną, finansową i funkcjonalną z możliwością samodzielnego funkcjonowania w obrocie gospodarczym.
Wskazali Państwo bowiem, że przedmiot planowanej sprzedaży nie będzie funkcjonować w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego jako wyodrębniona część przed dokonaniem planowanej transakcji. Nie stanowi on zakładu lub oddziału Sprzedającego, oraz nie będzie wyodrębniony organizacyjne na bazie statutu, regulaminu lub innego aktu o podobnym charakterze. Nie posiada także odrębnej struktury zarządzania. Brak jest osoby, która zarządzałaby przedmiotem Transakcji jako odrębną całością oraz nie określono struktury podległej mu kadry.
Ponadto jak wynika z wniosku przedmiot Transakcji nie będzie również na moment jej dokonania wyodrębniony finansowo oraz funkcjonalnie w istniejącym przedsiębiorstwie Sprzedającego. Przedmiot Transakcji nie pozwala na oddzielne raportowanie finansowe, które umożliwiałoby wydzielenie i przyporządkowanie majątku, przychodów, kosztów i należności i zobowiązań do przedmiotu Transakcji.
Ponadto Nieruchomości będące przedmiotem Transakcji na moment jej dokonania nie będą stanowiły niezależnego przedsiębiorstwa samodzielnie realizującego określone zadania gospodarcze w przedsiębiorstwie Sprzedającego. Jak Państwo wskazali przedmiot Transakcji nie stanowi jednej zwartej, kompletnej, powiązanej funkcjonalnie i ekonomicznie struktury organizacyjnej, w oparciu o którą możliwe jest realizowanie określonego zadania gospodarczego, w szczególności w postaci prowadzenia sieci sprzedaży detalicznej. Na moment dokonania sprzedaży, nie będzie on wystarczający do samodzielnego wykonywania zadań. Wymaga on bowiem udziału pozostałych struktur i zasobów przedsiębiorstwa Sprzedającego.
Z wniosku wynika, że na moment dokonania sprzedaży w zespole składników majątkowych będących przedmiotem dostawy, po wyłączeniu wskazanych w opisie sprawy elementów, nie zostaną zachowane funkcjonalne związki pomiędzy jego poszczególnymi składnikami, w sposób umożliwiający kontynuowanie określonej działalności gospodarczej prowadzonej dotychczas.
W konsekwencji, opisane we wniosku Nieruchomości będące przedmiotem transakcji, nie będą stanowić przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 ustawy Kodeks cywilny, jak również zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, a tym samym ich sprzedaż nie będzie stanowiła transakcji wyłączonej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. Sprzedaż ww. Nieruchomości będzie stanowiła w myśl art. 7 ust. 1 ustawy dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.
W związku z powyższym planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jako odpłatna dostawa towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytania nr 1 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości dotyczą również kwestii, czy w stosunku do planowanej transakcji dostawy Nieruchomości znajdzie zastosowanie zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT i czy strony Transakcji będą mogły zrezygnować z tego zwolnienia zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT i wybrać opodatkowanie dostawy podatkiem VAT.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług oraz rozporządzeń wykonawczych do tej ustawy, przewidują dla niektórych towarów i usług zwolnienie od podatku. Dokonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może albo być opodatkowana właściwą stawką podatku, albo może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zastosowanie zwolnienia od podatku, jako odstępstwo od zasady powszechności i równości opodatkowania, możliwe jest jedynie w przypadku wykonywania czynności ściśle określonych w ustawie oraz w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie jej upoważnienia.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku dostaw towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a)dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b)pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest – co do zasady – zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Zatem, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Według art. 2 pkt 14 ustawy:
Przez pierwsze zasiedlenie, rozumie się oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a)wybudowaniu lub
b)ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich nastąpiło pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata. Wykluczenie z tego zwolnienia następuje w sytuacjach, gdy dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz w sytuacji, gdy od momentu pierwszego zasiedlenia do chwili sprzedaży nie minęły co najmniej 2 lata.
W tym miejscu należy zauważyć, że w przypadku nieruchomości niespełniających przesłanek do zwolnienia od podatku na podstawie powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, ustawodawca umożliwia podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – skorzystanie ze zwolnienia wskazanego w pkt 10a tego przepisu.
W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:
a)w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
b)dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Z powyższych przepisów wynika, że prawo do zwolnienia przysługuje wówczas, gdy w stosunku do obiektów będących przedmiotem sprzedaży nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego oraz dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ulepszenie tych obiektów, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.
Należy zaznaczyć, że jeżeli nie zostaną spełnione przesłanki zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 lub pkt 10a ustawy należy przeanalizować możliwość skorzystania ze zwolnienia od podatku w oparciu o przepis art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy.
Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę towarów wykorzystywanych wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zwolnienie od podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy, dotyczy wszystkich towarów – zarówno nieruchomości, jak i ruchomości – przy nabyciu (imporcie lub wytworzeniu) których nie przysługiwało podatnikowi prawo do odliczenia podatku VAT i wykorzystywanych – niezależnie od okresu ich używania przez podatnika – wyłącznie na cele działalności zwolnionej od podatku VAT.
Natomiast kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym posadowione zostały budynki lub budowle rozstrzyga art. 29a ust. 8 ustawy o VAT, w myśl którego:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
W świetle tego przepisu przy sprzedaży budynków lub budowli, dokonywanej wraz z dostawą gruntu, na którym są one posadowione, grunt dzieli byt prawny budynków oraz budowli w zakresie opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale z gruntem związanych. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.
Należy zauważyć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęcia „budynku”, „budowli”. W tym zakresie należy odnieść się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.).
W myśl art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane:
Ilekroć w ustawie jest mowa o obiekcie budowlanym – należy przez to rozumieć budynek, budowlę bądź obiekt małej architektury, wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, wzniesiony z użyciem wyrobów budowlanych.
Stosownie do treści art. 3 pkt 2 ustawy Prawo budowlane:
Przez budynek należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.
Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:
Przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
W myśl art. 3 pkt 9 ustawy Prawo budowlane:
Przez urządzenia budowlane należy rozumieć urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym, zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem, jak przyłącza i urządzenia instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków, a także przejazdy, ogrodzenia, place postojowe i place pod śmietniki.
Natomiast zgodnie z art. 3 pkt 4 ustawy Prawo budowlane :
Przez obiekt małej architektury należy rozumieć niewielkie obiekty, a w szczególności:
a)kultu religijnego, jak: kapliczki, krzyże przydrożne, figury,
b)posągi, wodotryski i inne obiekty architektury ogrodowej,
c)użytkowe służące rekreacji codziennej i utrzymaniu porządku, jak: piaskownice, huśtawki, drabinki, śmietniki.
Urządzenia budowlane stanowią urządzenia techniczne związane z obiektem budowlanym zapewniające możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem. Nie są to samodzielne budowle zdefiniowane w art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, które uznaje się za towar na gruncie podatku od towarów i usług. Jednakże urządzenia te należy traktować, jako elementy przynależne do budynku/budowli i opodatkować łącznie z tym budynkiem/budowlą, z którym/którą są powiązane, a tym samym należy przypisać stawkę właściwą dla sprzedawanego obiektu budowlanego znajdującego się na tej samej działce, co urządzenie techniczne.
Jednocześnie należy zauważyć, że w myśl art. 43 ust. 10 ustawy:
Podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1.są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2.złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.
Według art. 43 ust. 11 ustawy:
Oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
1.imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
2.planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
3.adres budynku, budowli lub ich części.
Tak więc ustawodawca daje podatnikom – po spełnieniu określonych warunków – możliwość zrezygnowania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy i opodatkowania transakcji na zasadach ogólnych.
Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, że w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z kilku podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. obiektów. Zauważyć bowiem należy, że stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i niebudzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.
W celu ustalenia, czy w odniesieniu do planowanej Transakcji sprzedaży Nieruchomości zabudowanych – które to zabudowania stanowią budynki, budowle lub ich części oraz urządzenia trwale związane z gruntem w rozumieniu ustawy Prawo budowlane, zastosowanie znajdzie zwolnienie od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, należy rozstrzygnąć, czy względem posadowionych na danej działce budynków i budowli nastąpiło pierwsze zasiedlenie.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w skład Nieruchomości będącej przedmiotem transakcji będzie wchodzić 12 zabudowanych nieruchomości tj:
Nieruchomość B. składająca się z działki nr 1 zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym, budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, rampą ładunkową, tablicą reklamową, częściowym ogrodzeniem, słupami oświetleniowymi, zbiornikiem retencyjnym), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;
Nieruchomość Bł. składająca się z działki nr 2 zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym, budowlami i ich częściami (tj. terenem utwardzonym, słupami oświetleniowymi, częściowym ogrodzeniem), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;
Nieruchomość G. składająca się z działki nr 3 zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym, budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, słupami oświetleniowymi, częściowym ogrodzeniem) oraz urządzeniami budowlanymi;
Nieruchomość Gr. składająca się z działki nr 4 i 5 zabudowanych budynkiem handlowo-usługowym, budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, ogrodzeniem, słupami oświetleniowymi), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;
Nieruchomość J. składająca się z działki nr 6 zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym, budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, częściowym ogrodzeniem, słupami oświetleniowymi), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;
Nieruchomość Ł. składająca się z działki nr 7 i 8 zabudowanych budynkiem handlowo-usługowym oraz budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, słupami oświetleniowymi, częściowym ogrodzeniem), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;
Nieruchomość M. składająca się z działki nr 9 i 10. Budynek handlowo-usługowym oraz budowle i ich części w postaci terenu utwardzonego, ogrodzenia i słupów oświetleniowym znajdują się na działce nr 179 i 178, natomiast budowla w postaci tablicy reklamowej znajduje się nadziałce nr 179. Na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane.
Nieruchomość Mg. składająca się z działki nr 11 zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym oraz budowlami i ich częściami (ogrodzeniem z bramą z tyłu budynku, terenem utwardzonym), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;
Nieruchomość Mo.: składająca się z działki nr 12, 13 i 14 oraz 15. Budynek handlowo-usługowym znajduje się na działce nr 15, natomiast budowla w postaci terenu utwardzonego znajduje się na działkach nr 12, 13, 14 oraz 15, na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;
Nieruchomość S. składająca się z działki nr 16 zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym oraz budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, ogrodzeniem z bramą wjazdową, słupami oświetleniowymi), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;
Nieruchomość So.: składająca się z działki nr 17, 18, 19, 20, 21 oraz 22. Budynek handlowo-usługowym znajduje się na działkach nr 17, 18, 19, 20, natomiast budowla w postaci terenu utwardzonego znajduje się na działkach nr 17, 18, 19, 20, 21 oraz 22, ogrodzenie i brama są zlokalizowane na działkach 17, 18, 19, 20, 21, zbiornik retencyjny znajduje się na działce 19, wiata przy strefie załadunku znajduje się na działce 20 , słupy oświetleniowe zlokalizowane są na działce nr 17 i 20, na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;
Nieruchomość W. składająca się z działki nr 23 zabudowanej budynkiem handlowo-usługowym oraz budowlami i ich częściami (terenem utwardzonym, ogrodzeniem z bramą, rampą ładunkową i słupami oświetleniowymi), na Nieruchomości znajdują się również urządzenia budowlane;
Jak wynika z wniosku znajdująca się na Nieruchomościach infrastruktura techniczna i komunikacyjna stanowiąca budowle lub ich części i urządzenia budowlane w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane, stanowiąca własność Sprzedającego służy funkcjonowaniu poszczególnych budynków znajdujących się na tych Nieruchomościach.
Z przedstawionego opisu sprawy wynika, że w stosunku do wszystkich budynków oraz budowli i ich części znajdujących się na przedmiotowych Nieruchomościach (tj. Nieruchomości B., Bł., G., Gr., J., Ł., M., Mg., Mo., S., So., W.) nastąpiło pierwsze zasiedlenie w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy. Na moment Transakcji okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem w rozumieniu ustawy o VAT, a dostawą budynków oraz budowli i ich części znajdujących się na przedmiotowych Nieruchomościach na rzecz Nabywcy będzie dłuższy niż 2 lata.
W związku z powyższym, zostaną spełnione warunki do zastosowania zwolnienia od podatku VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
W tej sytuacji – uwzględniając zapis art. 29a ust. 8 ustawy – dostawa gruntu, na którym są posadowione budynki, budowle i ich części trwale związane z gruntem, również będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT.
W związku z tym, że planowana Transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy, to nie będzie ona korzystać ze zwolnienia wynikającego z przepisów art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, bowiem przepis ten dotyczy zwolnienia od podatku dostawy budynków, budowli lub ich części nieobjętych zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10.
Jednocześnie mogą Państwo zrezygnować ze zwolnienia z opodatkowania VAT przewidzianego w art. 43 ust. 1 pkt 10 i wybrać opodatkowanie transakcji według właściwej stawki podatku, w przypadku, gdy zostaną spełnione warunki określone w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT.
Tym samym Państwa stanowisko w zakresie pytań oznaczonych nr 2 oraz nr 3 jest prawidłowe.
Państwa wątpliwości dotyczą również prawa Nabywcy do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę VAT podatku naliczonego przy nabyciu Nieruchomości oraz zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym, zgodnie z brzmieniem art. 87 ust. 1 ustawy.
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. W myśl tego przepisu:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy:
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.
W myśl art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy:
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a – powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny.
Stosownie do art. 86 ust. 11 ustawy:
Jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.
Na podstawie art. 87 ust. 1 ustawy:
W przypadku gdy kwota podatku naliczonego, o której mowa w art. 86 ust. 2, jest w okresie rozliczeniowym wyższa od kwoty podatku należnego, podatnik ma prawo do obniżenia o tę różnicę kwoty podatku należnego za następne okresy lub do zwrotu różnicy na rachunek bankowy.
Zasady dokonywania zwrotu różnicy podatku na rachunek bankowy podatnika zostały określone w art. 87 ust. 2-6 ustawy.
Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego.
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Należy również podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Z wniosku wynika, że Nabywca w momencie Transakcji będzie zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, a Nieruchomości będące przedmiotem planowanej Transakcji, będą wykorzystywane przez Nabywcę wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.
Jednocześnie jak wykazano powyżej Transakcja nie będzie stanowiła transakcji zbycia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa i nie będzie podlegała wyłączeniu z opodatkowania na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy. Ponadto, w odniesieniu do planowanej Transakcji znajdzie zastosowanie zwolnienie z podatku określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Zatem w sytuacji, gdy Strony Transakcji spełnią warunki określone w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy i skorzystają z możliwości wyboru opodatkowania sprzedaży Nieruchomości, wówczas Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej ww. Transakcję oraz do wykazania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem VAT należnym zgodnie z art. 87 ustawy.
Wobec tego Państwa stanowisko w zakresie pytania oznaczonego we wniosku nr 4 jest prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja rozstrzyga wyłącznie w zakresie podatku od towarów i usług. W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania) Zainteresowanych. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy oraz własnym stanowisku, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.
Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, o ile rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego, jak również w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Odnosząc się do powołanych we wniosku interpretacji indywidualnych należy zauważyć, że są one wydawane w indywidualnych sprawach podatników i niewątpliwie kształtują sytuację prawną tych podatników w sprawach będących przedmiotem rozstrzygnięcia, lecz dotyczą konkretnych stanów faktycznych i nie mają mocy prawa powszechnie obowiązującego co oznacza, że należy je traktować indywidualnie.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego. Z funkcji ochronnej będą mogli skorzystać Ci z Państwa, którzy zastosują się do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację przez Zainteresowanego, który jest stroną postępowania
B. Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (Zainteresowany będący stroną postępowania – art. 14r § 2 Ordynacji podatkowej) ma prawo wnieść skargę na tę interpretację indywidualną do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a, art. 14b § 1 i art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).