Prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego. - Interpretacja - 0113-KDIPT1-3.4012.385.2022.2.EG

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 14 października 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-3.4012.385.2022.2.EG

Temat interpretacji

Prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

18 lipca 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 18 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 23 września 2022 r. (data wpływu). Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

Wnioskodawca nabył (…) w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomość mieszkalną w stanie deweloperskim z rynku pierwotnego. Nabywcy mają zaspokojone własne potrzeby mieszkaniowe. Celem zakupu było świadczenie przez Wnioskodawcę usług wynajmu na własny rachunek, poza prowadzoną dotychczas działalnością gospodarczą. Po niezbędnym przygotowaniu nieruchomości zamierzał wynająć ją innej osobie prawnej, jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej bądź osobie fizycznej, wykonującej samodzielnie działalność gospodarczą, celem zaspokojenia ich potrzeb (Interpretacja ogólna w sprawie opodatkowania wynajmu nieruchomości mieszkalnych na cele mieszkaniowe znak sprawy PT1.8101.1.2021 z dnia 8 października 2021). Rozpatrywał również świadczenie usługi związanej z zakwaterowaniem, według klasyfikacji PKWiU 55. Biorąc pod uwagę postanowienia ustaw o ochronie praw lokatorów oraz ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw ograniczył możliwość wynajmu na cele mieszkaniowe osobie fizycznej. Małżonkowie zdecydowali, że umowy najmu będą zawierane wyłącznie przez jednego z nich tj. tego będącego podatnikiem VAT. Wnioskodawca od lutego (…) roku prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, a od listopada 2015 jest także czynnym podatnikiem VAT. Zakup został udokumentowany fakturą VAT zaliczkową z dnia (…) oraz końcową z dnia (…) wystawionymi na Wnioskodawcę wraz z jego numerem NIP oraz małżonkę bez NIP, a następnie wykazany w JPK_V7M w pozycji wartość netto z tytułu nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych oraz Wysokość podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych.

W uzupełnieniu wniosku wskazał Pan:

W odpowiedzi na Państwa pismo z dnia 14 września 2022 r. sygnatura sprawy: 0113-KDIPT1-3.4012.385.2022.1.EG informuję:

1.Transakcja zbycia nieruchomości, o której mowa we wniosku, przez dewelopera na Pana rzecz była z rynku pierwotnego. Zatem nie korzystała ze zwolnienia i była opodatkowana podatkiem VAT.

2.Sprzedaż na Pana rzecz została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT.

3.Nieruchomość wykorzystuje Pan do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

4.Na dzień nabycia przedmiotowej nieruchomości był zamiar wykorzystywania jej do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

5.W momencie otrzymania faktury zaliczkowej również był zamiar przeznaczenia jej do wykorzystywania do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

6.Na dzień (…) planował Pan wykorzystać przedmiotową nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych: wynająć ją innej osobie prawnej, jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej bądź osobie fizycznej, wykonującej samodzielnie działalność gospodarczą, celem zaspokojenia ich potrzeb bądź samodzielnie świadczyć usługi związane z zakwaterowaniem, według klasyfikacji PKWiU 55. Wykluczył Pan możliwość bezpośredniego wynajmu na cele mieszkaniowe osobie fizycznej z uwagi na mnogość problemów mogących zaistnieć z nierzetelnym lokatorem.

7.W momencie otrzymania faktury końcowej również był zamiar przeznaczenia jej do wykorzystywania do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

8.Na dzień (…) plany nie uległy zmianie w stosunku do tych z (…). Po wykonaniu niezbędnych prac wykończeniowych planował Pan wykorzystać przedmiotową nieruchomość do wykonywania czynności opodatkowanych: wynająć ją innej osobie prawnej, jednostce organizacyjnej niemającej osobowości prawnej bądź osobie fizycznej, wykonującej samodzielnie działalność gospodarczą, celem zaspokojenia ich potrzeb bądź samodzielnie świadczyć usługi związane z zakwaterowaniem, według klasyfikacji PKWiU 55. Wykluczył Pan możliwość bezpośredniego wynajmu na cele mieszkaniowe osobie fizycznej z uwagi na mnogość problemów mogących zaistnieć z nierzetelnym lokatorem. Ostatecznie świadczy Pan usługę wynajmu powierzchni na rzecz osoby prawnej celem zaspokojenia jej potrzeb.

9.Dotychczas nie nastąpiła zmiana w sposobie wykorzystania przedmiotowej nieruchomości.

10.Nie zmienił Pan zamiaru wykorzystania przedmiotowej nieruchomości ani też nie wynajmuje nieruchomości osobie fizycznej na jej cele mieszkaniowe.

Pytanie (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku)

Czy Wnioskodawcy w związku z nabyciem nieruchomości przysługiwało prawo na podstawie art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b oraz ust. 11 ustawy o VAT do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur dokumentujących dostawę?

Pana stanowisko w sprawie (doprecyzowane w uzupełnieniu wniosku)

Własne stanowisko w sprawie oceny prawnej stanu faktycznego.

Wnioskodawcy przysługiwało prawo na podstawie art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b oraz ust. 11 ustawy o VAT do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur dokumentujących dostawę budynku.

Uzasadnienie stanowiska

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Aby dana czynność - usługa była opodatkowana podatkiem od towarów i usług musi być świadczona przez podmiot, który w związku z jej wykonywaniem będzie podatnikiem podatku od towarów i usług. W rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Jak stanowi art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Każdy najem mieści się w pojęciu odpłatnego świadczenia usług w ramach działalności gospodarczej zdefiniowanej w ustawie o VAT - art. 15 ust. 1 i 2. Definicja działalności obejmuje również podatników, których celem jest wynajem wyłącznie jednej nieruchomości. Dla uznania wynajmującego za podatnika VAT rozmiar takiej aktywności nie ma znaczenia, nie zależy również od tego czy robi to w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej czy jako tzw. najem prywatny. Na gruncie przepisów ustawy o podatku od towarów i usług najem prywatny spełnia definicję działalności gospodarczej, zatem kupujący występował w tej transakcji jako podatnik.

W przypadku, gdy podatnik z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jest zarejestrowany jako podatnik VAT czynny i będzie świadczył również usługi najmu, to czynność taka podlega opodatkowaniu podatkiem VAT. Informacje takie Wnioskodawca otrzymał również z KIS załącznik nr 2 z (…) oraz załącznik nr 4 z (…).

W myśl art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług, dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

Z powyższego wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego). Jak wskazano w niniejszym wniosku, kupujący nabył nieruchomość w celu świadczenia usług najmu. Warunkiem prawa do odliczenia jest niezaistnienie przesłanek negatywnych wymienionych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług - w przedstawionym stanie faktycznym takowe nie wystąpiły.

Zgodnie z art. 96 podmioty, o których mowa w art. 15, są obowiązane przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3. Wnioskodawca zawiadomił naczelnika urzędu skarbowego i dokonał zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R już w październiku 2015 roku, z uwagi na fakt, iż w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą wartość jego sprzedaży przekroczyła 200 000 zł (tzw. zwolnienie podmiotowe art. 113). W takiej sytuacji w zakresie podatku VAT podatnik nie musiał dodatkowo nic zgłaszać do urzędu skarbowego, co znalazło również potwierdzenie w informacji uzyskanej z KIS (załącznik nr 2). Warunkiem odliczenia VAT naliczonego w cenie jest bowiem rejestracja jako podatnik VAT czynny. Faktura zakupu dokumentująca nabycie zawiera niezbędne elementy wymienione w art. 106e w tym: imię i nazwisko podatnika oraz jego adres, a także numer, za pomocą którego podatnik jest zidentyfikowany na potrzeby podatku.

Podatnik zgodnie z art. 113 prowadzi ewidencję zawierającą dane pozwalające na prawidłowe rozliczenie podatku i sporządzenie informacji podsumowującej oraz przesłał ją do urzędu skarbowego w ustawowym terminie, a także sporządził i złożył deklarację podatkową na podstawie art. 99 ustawy o VAT.

Zakup został wykazany w JPK_V7M w pozycji wartość netto z tytułu nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych oraz wysokość podatku naliczonego z tytułu nabycia towarów i usług zaliczanych u podatnika do środków trwałych, gdyż zgodnie z art. 22a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnik zaklasyfikował budynek jako środek trwały o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok (zgodnie z informacjami uzyskanymi od KIS z (…) - załącznik 5 i 6).

W świetle powyższego, po dokonaniu przedmiotowej transakcji i otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury VAT potwierdzającej jej faktyczne dokonanie, kupującemu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony przy nabyciu nieruchomości i wykazany na przedmiotowej fakturze VAT, gdyż spełniony był warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia, określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Jednocześnie, w myśl art. 86 ust. 10, ust. 10b i ust. 11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego powstało w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy lub w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, jednak nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę.

Składa Pan oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania, że elementy stanu faktycznego objęte wnioskiem o wydanie interpretacji w dniu złożenia wniosku nie są przedmiotem toczącego się postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej oraz że w tym zakresie sprawa nie została rozstrzygnięta co do jej istoty w decyzji lub postanowieniu organu podatkowego.

Pana stanowisko w sprawie oceny prawnej sprawy nie uległo zmianie w związku z doprecyzowaniem wniosku. Pana zamierzeniem jako inwestora w momencie planowania i zakupu było wykorzystywanie nieruchomości, po przeprowadzeniu niezbędnych prac przystosowawczych, do wykonywania czynności opodatkowanych co ma miejsce, zatem przysługiwało Panu prawo na podstawie art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b oraz ust. 11 ustawy o VAT do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych faktur dokumentujących dostawę budynku.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”. W myśl tego przepisu:

W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do treści art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:

Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:

a) nabycia towarów i usług,

b) dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.

W myśl art. 86 ust. 10 ustawy o VAT

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy.

W myśl art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT,

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w przypadkach, o których mowa w ust. 2 pkt 1 oraz pkt 2 lit. a - powstaje nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub dokument celny;

W myśl art. 86 ust. 11 ww. ustawy

jeżeli podatnik nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, 10d i 10e, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z trzech następnych okresów rozliczeniowych, a w przypadku podatnika, o którym mowa w art. 99 ust. 2 i 3, w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego. Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo-prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Należy również podkreślić, że ustawodawca przyznał podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W myśl art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy:

Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Z opisu sprawy wynika, że jest Pan czynnym podatnikiem podatku VAT. Nabył Pan w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej nieruchomość mieszkalną w stanie deweloperskim z rynku pierwotnego. Transakcja zbycia nieruchomości, o której mowa we wniosku, przez dewelopera na Pana rzecz była z rynku pierwotnego, nie korzystała ze zwolnienia i była opodatkowana podatkiem VAT. Sprzedaż na Pana rzecz została udokumentowana fakturą z wykazaną kwotą podatku VAT. W momencie otrzymania faktury zaliczkowej miał Pan zamiar przeznaczenia nieruchomości do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Na dzień nabycia przedmiotowej nieruchomości miał Pan zamiar wykorzystywania jej do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Wykluczył Pan możliwość bezpośredniego wynajmu na cele mieszkaniowe osobie fizycznej z uwagi na mnogość problemów mogących zaistnieć z nierzetelnym lokatorem. Nieruchomość wykorzystuje Pan do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. Ostatecznie świadczy Pan usługę wynajmu powierzchni na rzecz osoby prawnej celem zaspokojenia jej potrzeb.

W związku z tym, że nieruchomość będąca przedmiotem zapytania zakupiona została z zamiarem wykorzystywania do czynności opodatkowanych i służy Panu do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT ma Pan prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z zakupem Nieruchomości. Wynika to z faktu, że w analizowanym przypadku są spełnione – wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy – przesłanki warunkujące prawo do odliczenia podatku naliczonego. Jest Pan czynnym podatnikiem VAT, a nabyta przez Pana nieruchomość służy czynnościom opodatkowanym.

W konsekwencji, przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego wynikającego z otrzymanej od Sprzedającego faktury dokumentującej dostawę przedmiotowej nieruchomości na podstawie art. 86 ust. 1, ust. 10, ust. 10b oraz ust. 11 ustawy o VAT.

W konsekwencji Pana stanowisko jest prawidłowe.

Dodatkowe informacje

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego, który Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązywał w dacie zaistnienia zdarzenia.

Jednocześnie informuję, że interpretację oparto na wynikającym z treści wniosku opisie sprawy, w szczególności na stwierdzeniu, że nieruchomość służy wyłącznie do celów opodatkowanych podatkiem VAT. W konsekwencji w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.

Należy zauważyć, że stosownie do art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, na wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Zatem należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja nie wywiera skutków prawnych dla Pana żony.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego i zastosuje się Pan do interpretacji.

Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo

w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).