Nieodpłatne przekazanie na rzecz wspólników majątku w ramach likwidacji Spółki, tj. nieruchomości niezabudowanej, przy nabyciu której nie przysługiwał... - Interpretacja - 0114-KDIP4-2.4012.342.2022.2.AA

ShutterStock
Interpretacja indywidualna z dnia 27 września 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-2.4012.342.2022.2.AA

Temat interpretacji

Nieodpłatne przekazanie na rzecz wspólników majątku w ramach likwidacji Spółki, tj. nieruchomości niezabudowanej, przy nabyciu której nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie będzie stanowiło odpłatnej dostawy towarów.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

13 lipca 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 7 lipca 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy uznania przekazania majątku (nieruchomości) wspólnikom w ramach likwidacji spółki z o.o. za dostawę towarów. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 września 2022 r. (wpływ 22 września 2022 r.). Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Spółka z o.o. powstała 11 lipca 2014 r. Cele gospodarcze, dla których Spółka została stworzona, zostały zrealizowane. Spółka jest polskim rezydentem dla celów podatkowych oraz czynnym podatnikiem VAT. Prowadzi działalność handlową. Udziałowcami są osoby fizyczne, małżeństwo, które objęcie udziałów pokryło poprzez wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego w postaci prawa własności nieruchomości niezabudowanej, stanowiącej ich wspólny majątek. Wartość nieruchomości odpowiadała wartości objętych udziałów.

W związku z tym, że nieruchomość niezabudowana została wniesiona do niej tytułem wkładu, Spółka nie miała możliwości odliczenia podatku VAT, ponieważ VAT nie wystąpił. Nieruchomość powyższa stanowi środek trwały firmy. Spółka zamierzała wybudować na tym gruncie magazyn.

Wspólnicy rozważają ewentualną likwidację spółki z uwagi na złą passę na rynku i ponoszone straty. Spółka nie posiada żadnych innych zobowiązań, poza bieżącymi niewielkimi zobowiązaniami regulowanymi terminowo. Spółka po przeprowadzeniu procesu likwidacji i zapłacie wszystkich zobowiązań podzieli pozostały majątek spółki na wspólników na zasadzie art. 286 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych.

Na majątek spółki składa się nieruchomość opisana powyżej. Przekazywana wspólnikom spółki nieruchomość niezabudowana nie stanowi, ani nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Czynność przekazania dotyczy majątku pozostałego po przeprowadzeniu czynności likwidacyjnych, już na zakończenie procesu likwidacyjnego, po dokonaniu czynności likwidacyjnych. Nieodpłatnego przekazania nieruchomości na rzecz wspólników dokona likwidator.

Doprecyzowanie i uzupełnienie opisu zdarzenia przyszłego

Spółka nie ponosiła żadnych wydatków na ulepszenia opisanej nieruchomości, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym i co się z tym wiąże, nie przysługiwało jej prawo do odliczenia podatku.

Pytanie

Czy przekazanie majątku (nieruchomości) wspólnikom w ramach likwidacji Spółki z o.o. na zasadzie art. 286 § 1 K. s. h., stanowi dostawę towarów i podlega opodatkowaniu VAT?

Państwa stanowisko w sprawie

Zdaniem Spółki przekazanie majątku (nieruchomości) w ramach likwidacji Spółki z o.o. wspólnikom, nie stanowi dostawy towarów i nie podlega opodatkowaniu VAT, ponieważ Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o VAT przez dostawę towarów rozumie się przekazanie nieodpłatne przez podatnika towarów należących do przedsiębiorstwa, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia oraz wszelkie inne darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych. W sytuacji, kiedy Spółce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu nieruchomości, przekazanie majątku Spółki udziałowcom po jej likwidacji nie jest traktowane jak odpłatna dostawa towarów i czynność taką nie należy opodatkować podatkiem VAT.

Stanowisko takie jest także potwierdzane przez sądy administracyjne

1.     Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 2014 r., sygn. akt I FSK 930/13, z którego wynika, iż „(…) przekazanie wspólnikom towarów w wyniku likwidacji spółki kapitałowej podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 u.p.t.u., jako czynione w celach innych niż prowadzona przez spółkę działalność - jeżeli w stosunku do tych towarów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)”.

2.Wyrok NSA z 11 września 2018 r., sygn. akt I FSK 1785/16, z którego wynika, że:

„(...) przekazanie nieruchomości wspólnikom będzie opodatkowane na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że VAT jest należny, gdy podatek został odliczony, a towar jest przekazywany w szczególności na cele osobiste lub jako darowizna (...)”.

3.Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z 6 lipca 2016 r. sygn. akt I SA/Lu 150/16, który podziela stanowisko Naczelnego Sądu Administracyjnego z 20 marca 2014 r. I FSK 1062/13.

„(…) przekazanie wspólnikom towarów w wyniku likwidacji spółki kapitałowej podlega opodatkowaniu na podstawie art. 7 ust. 2 u. p. t. u. , jako czynione w celach innych niż prowadzona przez spółkę działalność - jeżeli w stosunku do tych towarów przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego (...)”.

Zgodnie z art. 5 ust. 6 VI Dyrektywy, zastosowanie przez podatnika towarów stanowiących część aktywów jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych jego lub jego pracowników, lub też pozbycie się ich nieodpłatnie albo bardziej ogólnie użycie ich do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, jeśli podatek od wartości dodanej od powyższych towarów lub ich części składowych podlegały w całości lub w części odliczeniu będzie traktowane jako dostawa odpłatna. Jednakże jako takie nie jest traktowane przekazanie próbek towarów lub towarów stanowiących prezenty o małej wartości do celów działalności podatnika. Stosownie natomiast do art. 16 Dyrektywy 2006/112/WE wykorzystanie przez podatnika towarów stanowiących część majątku jego przedsiębiorstwa do celów prywatnych podatnika lub jego pracowników, które przekazuje nieodpłatnie lub, w ujęciu ogólnym, które przeznacza do celów innych niż prowadzona przez niego działalność, gdy VAT od powyższych towarów lub ich części podlegał w całości lub w części odliczeniu, jest uznawane za odpłatną dostawę towarów.

We wszystkich przytoczonych wyrokach i przepisach prawnych wyraźnie podkreślony jest fakt, że czynność przekazania majątku podatnika na inne cele niż prowadzona działalność podlega opodatkowaniu VAT, jeżeli przy nabyciu tego majątku przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. W przypadku spółki, nie miała ona prawa do odliczenia podatku VAT przy nabyciu tego środka trwałego.

Ocena stanowiska

Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku jest prawidłowe.

Uzasadnienie interpretacji indywidualnej

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:

opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:

przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Należy więc przyjąć, że na podstawie definicji zawartej w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której stanowi art. 7 ust. 1 ustawy, podlegającej opodatkowaniu na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy.

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ust. 1 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Ustawodawca jednakże przewidział od powyższej reguły wyjątki, które zostały zawarte w art. 7 ust. 2 ustawy.

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy:

przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Zatem opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, ich imporcie lub wytworzeniu tych towarów lub ich części składowych, z wyjątkiem przekazania towarów spełniających warunki do uznania ich za prezenty o małej wartości lub próbki. Natomiast zużycie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy dokonywane jest na rzecz podmiotów i na cele wymienione w art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, pod warunkiem, że przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia kwoty podatku naliczonego, to wszelkie przekazanie lub zużycie towarów bez wynagrodzenia (nieodpłatne przekazania), pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę w rozumieniu art. 5 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem musi być wykonana przez podatnika.

Stosownie do treści art. 15 ust. 1 ustawy:

podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:

działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Jak wynika z treści art. 7 ust. 2 ustawy, aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

       dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,

       przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,

       przekazanie lub użycie towaru następuje na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia lub wszelkie inne darowizny,

       przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu, imporcie lub wytworzeniu.

Niezależnie od powyższego należy zauważyć, że przesłanka do opodatkowania nieodpłatnego przekazania nieruchomości wystąpi nie tylko w sytuacji, gdy przy jej nabyciu przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ale również wówczas, gdy prawo takie przysługuje w związku z nabyciem lub wytworzeniem części składowych tej nieruchomości.

Przesłanka do opodatkowania wystąpi zatem również w przypadku, gdy zostaną poniesione nakłady na nieruchomość, od których przysługuje prawo do odliczenia.

W opisie sprawy podali Państwo informacje, z których wynika, że:

       są Państwo czynny podatnikiem podatku VAT,

       planują Państwo likwidację Spółki,

       po przeprowadzeniu procesu likwidacji i zapłacie wszystkich zobowiązań podzielą Państwo pozostały majątek Spółki na wspólników, na zasadzie art. 286 § 1 Kodeksu Spółek Handlowych,

       na majątek Spółki składa się nieruchomość niezabudowana wniesiona tytułem wkładu, stanowiąca środek trwały firmy,

       opisana nieruchomość niezabudowana nie stanowi, ani nie będzie stanowiła przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa,

       nie mieli Państwo możliwości odliczenia podatku VAT przy nabyciu, ponieważ VAT nie wystąpił,

       nie ponosili Państwo żadnych wydatków na ulepszenia opisanej nieruchomości.

Mając na względzie powołane przepisy prawa wskazać należy, że w opisanej sprawie nieodpłatne przekazanie na rzecz wspólników majątku w ramach likwidacji Spółki z o.o., tj. nieruchomości niezabudowanej, przy nabyciu której nie przysługiwało Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego, nie będzie stanowiło odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 ustawy, a tym samym nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT.

Informacja o zakresie rozstrzygnięcia

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.

Zgodnie z art. 14b § 3 ustawy Ordynacja podatkowa, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku opisem zdarzenia przyszłego. Zatem – jako Zainteresowany – ponoszą Państwo ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu zdarzenia przyszłego. Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie z opisem zdarzenia przyszłego podanym przez Państwa w złożonym wniosku. W opisie sprawy jako element zdarzenia przyszłego podali Państwo, że Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wniesienia nieruchomości niezabudowanej tytułem wkładu do Spółki. Kwestia opodatkowania czynności wniesienia nieruchomości do majątku Spółki nie była przedmiotem zapytania, a podane w tym zakresie informacje potraktowano jako element opisu zdarzenia przyszłego.

Ponadto podkreślić należy, że w przypadku, gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, bądź celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan faktyczny, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego w opisie sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.

Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji

  • Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
  • Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:

1)z zastosowaniem art. 119a;

2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;

3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.

Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:

Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.

Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację

Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (...). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.  

Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):

  • w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
  • w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).

Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).

Podstawa prawna dla wydania interpretacji

Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).