Temat interpretacji
Planowana sprzedaż działki nr (…) zabudowanej silosem będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT stosowanie do art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy. Natomiast planowana sprzedaż działki nr (…), będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
26 kwietnia 2022 r. wpłynął Pani wniosek z 22 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia od podatku VAT sprzedaży działki nr (…) zabudowanej silosem oraz zwolnienia od podatku VAT sprzedaży działki niezabudowanej nr (…). Uzupełniła go Pani – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 czerwca 2022 r. (wpływ 20 czerwca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Prowadzi Pani rolniczą działalność gospodarczą i od roku 2007 jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Jedną działkę otrzymała Pani od brata rolnika, który nie był czynnym podatnikiem VAT. Osiem lat temu na działce, która była pastwiskiem o powierzchni (...) ha po wystąpieniu o warunki zabudowy wybudowała Pani silos (...). Działkę tę, wraz z drugą działką rolną o powierzchni (...) ha (niezabudowaną) zamierza Pani sprzedać, ponieważ nie jest ona na ten moment potrzebna.
Sprzedaż będzie dokonana jednym aktem notarialnym.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego
1.Przedmiotem wniosku jest działka nr (…) i nr (…). Położone są w (…) obręb (...), gmina (…), powiat (…).
2.Działka nr (…) jest działką niezabudowaną (rolną), a działka nr (…) jest działką zabudowaną silosem.
3.Działka nr (…) była wykorzystywana przez Panią tylko rolniczo. To grunt orny, na którym sadziła Pani (...). Działkę nr (…) (zabudowaną silosem)wykorzystywała Pani tylko rolniczo. Najpierw składowała Pani na przedmiotowej działce (...), a po wybudowaniu silosu – w silosie trzymała Pani (...).
4.Działka nr (…) nie była udostępniana osobom trzecim na podstawie umowy: najmu, dzierżawy, użyczenia itp. Również działka nr (…) nie była udostępniana osobom trzecim na podstawie umowy: najmu, dzierżawy, użyczenia itp.
5.W celu sprzedaży działki nr (…) nie poniosła/nie poniesie Pani żadnych nakładów związanych z jej przygotowaniem do sprzedaży, bądź uatrakcyjnieniem, np. uzbrojenie terenu, ogrodzenie lub inne działania marketingowe wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia itp. W celu sprzedaży działki nr (…) nie poniosła/nie poniesie Pani żadnych nakładów związanych z jej przygotowaniem do sprzedaży, bądź uatrakcyjnieniem, np. uzbrojenie terenu, ogrodzenie lub inne działania marketingowe wykraczające poza zwykłe formy ogłoszenia itp.
6.Działka niezabudowana nr (…) na moment planowanej sprzedaży nie będzie stanowić gruntu przeznaczonego pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego bądź zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o której mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
7.Nabycie działki niezabudowanej nr (…) nastąpiło w ramach darowizny od brata. Nie zostało udokumentowane fakturą. Darowizna nastąpiła poprzez akt notarialny (...) 2004 r.
8.Nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu działki niezabudowanej nr (…). Nabyła Pani działkę w darowiźnie jako osoba fizyczna od osoby fizycznej w roku 2004, a rolnikiem czynnym podatnikiem VAT została Pani w roku 2007.
9.Silos stanowi budowlę w rozumieniu art. 3 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2021 poz. 2351 ze zm.). Silos był budowany wiosną w roku 2014. 27 maja 2014 r. otrzymała Pani pozwolenie ze starostwa i po 14 dniach rozpoczęła Pani budowę.
10.W odniesieniu do budowli (silosu) nastąpiło użytkowanie na potrzeby własne i od tego momentu do momentu planowanej sprzedaży upłynął okres co najmniej 2 lat.
11.Nie były ponoszone żadne wydatki na ulepszenie przedmiotowej budowli (silosu).
12.Budowla nie była ulepszana.
13.W związku z budową silosu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, ponieważ była Pani wtedy rolnikiem czynnym podatnikiem VAT.
14.Na działce niezabudowanej czyli nr (…) siała Pani (...), a w silosie składowała (...).
Podsumowując od 28 kwietnia 2004 r. była Pani rolnikiem, a w roku 2007 została Pani rolnikiem – czynnym podatnikiem podatku VAT. Posiadała Pani zwierzęta, które musiała utrzymać. Swoje łąki, pola, grunty orne przeznaczała Pani do tego, aby na nich uprawiać pokarm dla tych zwierząt. (...), dlatego w maju 2014 r. wybudowała Pani na działce nr (…) silos (...).
Pytanie
Czy przy sprzedaży tych dwóch działek: rolnej zabudowanej silosem i rolnej niezabudowanej nie musi Pani odprowadzać podatku VAT do urzędu skarbowego?
Pani stanowisko w sprawie
W Pani ocenie, w tym przypadku ma zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT i nie musi Pani płacić podatku VAT od sprzedaży działki rolnej zabudowanej, jak również ma tu zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 9 Ustawy o VAT i działka rolna niezabudowana jest zwolniona z VAT.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawiła Pani we wniosku – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej „podatkiem”, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach – rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W świetle art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Zgodnie z przedstawionymi przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Nie każda jednak czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność była opodatkowana tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i ust. 2 ustawy.
Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Według art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
W myśl art. 2 ust. 15 ilekroć mowa o:
działalności rolniczej – rozumie się przez to produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcję warzywniczą, gruntową, szklarniową i pod folią, produkcję roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadowniczą, chów, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego lub fermowego oraz chów i hodowlę ryb i innych organizmów żyjących w wodzie, a także uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych, uprawy grzybów i ich grzybni, uprawy roślin "in vitro'', fermową hodowlę i chów drobiu rzeźnego i nieśnego, wylęgarnie drobiu, hodowlę i chów zwierząt futerkowych i laboratoryjnych, chów i hodowlę dżdżownic, entomofagów i jedwabników, prowadzenie pasiek oraz chów i hodowlę innych zwierząt poza gospodarstwem rolnym oraz sprzedaż produktów gospodarki leśnej i łowieckiej, z wyjątkiem drewna okrągłego z drzew tropikalnych (CN 4403 41 00 i 4403 49) oraz bambusa (CN 1401 10 00), a także świadczenie usług rolniczych.
Z powyższych przepisów wynika, że warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług, jest spełnienie dwóch przesłanek:
- po pierwsze – dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług,
- po drugie – czynność wykonywana jest przez podmiot, który w jej ramach działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług.
W kontekście powyższego, uwzględniając definicję działalności gospodarczej należy stwierdzić, że dostawa towarów będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług tylko w sytuacji, gdy dokonana zostanie przez podmiot o statusie podatnika, który działa w takim charakterze w odniesieniu do tej konkretnie czynności. Natomiast dla stwierdzenia, że dla danej transakcji podmiot jest podatnikiem podatku od towarów i usług, konieczne jest prowadzenie przez niego działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów ustawy.
Zatem osoby fizyczne dokonujące sprzedaży, przekazania lub darowizny towarów stanowiących część ich majątku osobistego, czyli takiego, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży, bądź wykonywania innych czynności w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie są zaliczane do grona podatników podatku od towarów i usług.
Konsekwentnie, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje jednorazowych lub okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej, czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, również nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
Mając powyższe na względzie należy stwierdzić, że uznanie, iż dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług, wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.
Analizując powyższe przepisy należy stwierdzić, że dostawa towarów podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana będzie przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działającego w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Mając na względzie definicję działalności gospodarczej, zawartą w cyt. art. 15 ust. 2 ustawy, należy uznać, że działalność rolnicza, o której mowa w art. 2 ust. 15 ustawy, mieści się w pojęciu działalności gospodarczej.
Zatem rolnik, w świetle przepisów ustawy – co do zasady – posiada status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (działalność rolniczą). Co istotne, w sytuacji gdy rolnik dokona rejestracji i uzyska miano podatnika podatku VAT czynnego, oznacza to, że prowadzi on działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem VAT według właściwej stawki tego podatku.
Zatem dostawa nieruchomości zabudowanej silosem (działka nr (...)) jak i nieruchomości niezabudowanej (działka nr (...)) będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Przy czym, wykonywana czynność, która podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług może korzystać ze zwolnienia od tego podatku.
Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ustawy.
Stosownie do treści art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy:
Zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:
a) dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
b) pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
Z powyższego uregulowania wynika, że dostawa budynków, budowli lub ich części jest, co do zasady, zwolniona od podatku od towarów i usług. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.
W tym zakresie koniecznym jest odniesienie się do przepisów ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz.U. z 2021 r. poz. 2351), zwanej dalej ustawą Prawo budowlane.
Zgodnie z art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane:
Przez budowlę należy rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem tablice reklamowe i urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni jądrowych, elektrowni wiatrowych, morskich turbin wiatrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.
Należy również mieć na uwadze art. 29a ust. 8 ustawy, zgodnie z którym:
W przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.
Z powyższego jednoznacznie wynika, że co do zasady grunt będący przedmiotem sprzedaży jest opodatkowany podatkiem od towarów i usług, jak opodatkowane są budynki lub budowle na nim posadowione. Oznacza to, że w sytuacji, gdy budynki, budowle lub ich części korzystają ze zwolnienia od podatku, również sprzedaż gruntu będzie korzystała ze zwolnienia od podatku.
Dodatkowo należy rozważyć, dla ustalenia zasad opodatkowania dostawy budynków, budowli lub ich części kluczowym jest ustalenie, kiedy nastąpiło pierwsze zasiedlenie i jaki upłynął okres od tego momentu.
Przez pierwsze zasiedlenie, zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się:
Oddanie do użytkowania pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi lub rozpoczęcie użytkowania na potrzeby własne budynków, budowli lub ich części, po ich:
a) wybudowaniu lub
b) ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.
Z powyższego przepisu wynika, że pierwszym zasiedleniem jest pierwsze zajęcie budynku, budowli lub ich części do używania. Zatem, aby można było mówić o pierwszym zasiedleniu, musi dojść do zajęcia budynku, budowli lub ich części, ich używania, w tym na potrzeby własne. Pierwsze zasiedlenie budynku, budowli lub ich części ma więc miejsce zarówno w sytuacji, w której po wybudowaniu budynek, budowlę lub ich części oddano w najem, jak i w przypadku wykorzystywania budynku, budowli lub ich części na potrzeby własnej działalności gospodarczej podatnika czy też potrzeby własne osoby fizycznej – bowiem w obydwu przypadkach dochodzi do korzystania z budynku, budowli lub ich części.
Jak wynika z powyższych uregulowań, zwolnienie wynikające z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy stosuje się w odniesieniu do dostawy całości lub części budynków, budowli, jeżeli w stosunku do nich miało miejsce pierwsze zasiedlenie, przy czym okres pomiędzy pierwszym zasiedleniem, a dostawą nie jest krótszy niż 2 lata.
W opisie sprawy wskazano, że działka nr (…) należąca do Pani majątku i wykorzystywana w prowadzonej przez Panią rolniczej działalności gospodarczej została zabudowana silosem wiosną 2014. W związku z tą budową, jako rolnikowi prowadzącemu rolniczą działalność gospodarczą przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od poniesionych wydatków. Od momentu postawienia silosu, nie dokonywała Pani żadnych jego ulepszeń i nie ponosiła wydatków z tym związanych. Działka była wykorzystywana najpierw do składowania (...), a po wybudowaniu silosu (...). Działka nie była przedmiotem żadnych umów dzierżawy, czy najmu i nie była udostępniana osobom trzecim oraz nie ponosiła Pani żadnych nakładów związanych z planowaną sprzedażą, które mogłyby wykraczać poza zwykłe formy ogłoszenia.
Wątpliwości Pani dotyczą m.in. możliwości zwolnienia od podatku od towarów i usług planowanej sprzedaży zabudowanej działki nr (…) w trybie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy.
Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prowadzi do stwierdzenia, iż dokonując opisanej sprzedaży będzie Pani działać jako podatnik od towarów i usług i będzie mogła Pani skorzystać ze zwolnienia od tego podatku. Wynika to z warunków zawartych w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, w którym mowa jest m.in. o możliwości zwolnienia od podatku VAT dostawy budowli gdy od czasu pierwszego zasiedlenia minęło co najmniej 2 lata. Jak zostało zaznaczone w opisie sprawy, do pierwszego zasiedlenia w przypadku nieruchomości zabudowanej silosem (budowlą) doszło w roku 2014 i od tego momentu do momentu dostawy upłynął okres powyżej 2 lat.
Z powołanych wyżej przepisów wynika, że jeżeli dostawa budynków, budowli lub ich części będzie mogła korzystać ze zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10, wówczas badanie przesłanek wynikających z przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy stanie się bezzasadne.
Rozważając natomiast kwestię dostawy działki niezabudowanej nr (…) należy rozpatrzyć zwolnienie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, który stanowi że:
Zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.
Zgodnie z art. 2 ust. 33 ustawy:
Za tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Powyższe oznacza, że zwolnienie przysługuje względem takiej dostawy, której przedmiotem jest grunt niezabudowany i jednocześnie o przeznaczeniu innym niż budowlane. Zatem ze zwolnienia od podatku korzystać będą dostawy gruntów o charakterze rolnym, leśnym, itp.
W tym przypadku z opisu wynika, że działkę nr (…) nabyła Pani jako darowiznę od brata, która została przekazana aktem notarialnym w roku 2004. Działka ta jest gruntem rolnym nie przeznaczonym pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Wykorzystywała Pani przedmiotową działkę w prowadzonej przez siebie rolniczej działalności gospodarczej, poprzez uprawianie (...).
Analiza przedstawionego zdarzenia przyszłego oraz powołanych przepisów prowadzi do stwierdzenia, iż w przypadku dostawy działki niezabudowanej również będzie Pani działać, jako podatnik od towarów i usług. Natomiast dokonując transakcji sprzedaży działki nr (…) będącej gruntem niezabudowanym innym niż teren budowlany w myśl art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy będzie mogła Pani skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.
W związku z powyższym, w przedmiotowej sprawie dokonując sprzedaży działek, będzie Pani działać jako podatnik podatku od towarów i usług i jednocześnie będzie Pani mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT.
Reasumując, planowana sprzedaż działki nr (…) zabudowanej silosem będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT stosowanie do art. 43 ust. 1 pkt 10 w zw. z art. 29a ust. 8 ustawy. Natomiast planowana sprzedaż działki nr (…), będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy. Zatem przy sprzedaży dwóch działek: rolnej zabudowanej silosem i rolnej niezabudowanej nie będzie musiała Pani odprowadzać podatku VAT do urzędu skarbowego.
Tym samym, Pani stanowisko należy uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pani przedstawiła i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
- Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawyz dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pani sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pani do interpretacji.
- Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pani prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”.
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
- w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
- w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).