Temat interpretacji
Sprzedaż działki nr 1 stanowić będzie dostawę dokonaną przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy. Tym samym w odniesieniu do sprzedaży działki, będzie Pan działał jako podatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a czynność dostawy Nieruchomości (działki nr 1), będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
17 listopada 2022 r. wpłynął Pana wniosek z 16 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy nieuznania Pana za podatnika w związku ze sprzedażą działki nr 1.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Zamieszkuje Pan w (…), legitymującym się dowodem osobistym nr (…), PESEL: (…), tel. (…), będącym jedynym właścicielem działki o powierzchni 9735 m2, nr 1, obręb (…).
1.Czy prowadzi lub kiedykolwiek prowadził Pan indywidualną działalność gospodarczą? Jeżeli tak, prosimy o opis przedmiotu działalności oraz o informację, czy działalność dotyczyła rynku nieruchomości (np. sprzedaż nieruchomości, pośrednictwo, działalność deweloperska, itp.? Nie prowadził Pan pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast prowadził gospodarstwo rolne do 2017 r.
2. Czy jest lub był Pan kiedykolwiek zarejestrowany jako podatnik podatku VAT? Jeżeli tak, prosimy o informacje jaki był cel rejestracji dla potrzeb podatku VAT? Nie.
3. Czy posiada Pan status rolnika ryczałtowego w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy o VAT? Do czasu przejścia na emeryturę posiadał Pan status rolnika ryczałtowego zwolnionego z podatku VAT.
4. Czy nieruchomość była wykorzystywana w działalności rolniczej i czy dokonywał Pan sprzedaży płodów rolnych pochodzących z nieruchomości? Tak, w przeszłości była wykorzystywana w tym celu, lecz obecnie już nie jest.
5. Czym zajmuje się Pan zawodowo? Emeryt, a przed przejściem na emeryturę – rolnik.
6. Czy posiada Pan udziały w spółkach prowadzących działalność gospodarczą na rynku nieruchomości, w szczególności, w zakresie zakupu i sprzedaży nieruchomości, pośrednictwa w obrocie nieruchomościami, działalność deweloperską, itp.? Nie.
7. Jaka była podstawa prawna nabycia przez Pana nieruchomości? Umowa przekazania gospodarstwa rolnego z 17 październik 1990 r. sporządzona przez notariusza (…) zawarta pomiędzy J. Z. i W. Z. (rodzicami) i I. Z. (synem).
8. Czy nabycie nieruchomości było opodatkowane podatkiem VAT? Jeżeli na nabyciu nieruchomości był naliczony podatek VAT, to czy odliczał Pan podatek VAT od nabycia? Nie.
9. Czy na gruncie znajdują się jakiekolwiek budynki, budowle lub infrastruktura? Nie.
10. W jakim celu została nabyta przez Pana nieruchomość (udział w nieruchomości)? Nabycie w celu prowadzenia działalności rolniczej.
11. W jaki sposób była użytkowana przez Pana nieruchomość? Uprawa roślin w związku z prowadzoną działalnością rolniczą.
12. Jaki podatek jest opłacany od nieruchomości? (tj. podatek rolny, podatek leśny, podatek od nieruchomości?) Podatek rolny.
13. Czy kiedykolwiek udostępniał Pan nieruchomość lub jej część innym podmiotom do używania, np. na podstawie umowy najmu, dzierżawy, użyczenia lub na innej podstawie prawnej lub bez tytułu prawnego? Najem części nieruchomości na potrzeby posadowienia banneru reklamowego (tablicy reklamowej) w latach: 1) 1997-2009 zawarty z firmą A., a następnie B., 2) grudzień 2016 r. - sierpień 2017 r. zawarty z firmą C. Innych umów najmu czy dzierżawy nie zawierano.
14. Czy po nabyciu przez Pana nieruchomości, podlegała ona jakimkolwiek podziałom lub scaleniom, a jeżeli tak, prosimy o opis tych działań? Nie podlegała.
15. Czy podejmował Pan jakiekolwiek działania zmierzające do polepszenia infrastruktury związanej z gruntem, np. poprzez budowę drogi, zapewnienie dojazdu, uzbrojenie terenu, doprowadzenie mediów, itp.? Nie.
16. Czy składał Pan jakiekolwiek wnioski przed uchwaleniem, w trakcie uchwalania lub po uchwaleniu planu zagospodarowania przestrzennego dla gruntu, mające na celu uzyskanie określonego przeznaczenia gruntu w planie zagospodarowania przestrzennego terenu? Tak, złożył Pan dwa wnioski w marcu 2010 r. do Urzędu Miasta i Gminy (…) w przedmiocie sprzeciwu wobec zmiany przeznaczenia terenu, na którym znajduje się nieruchomość, na teren nieuciążliwych usług i nieuciążliwej produkcji oraz zamiaru ustanowienia strefy terenów zieleni izolacyjnej.
17. W jaki sposób znaleziony zostanie przez Pana przyszły nabywca gruntów? Za pośrednictwem sąsiada M. L., z którym przyszły Kupujący nawiąże kontakt za pomocą numeru telefonicznego podanego na ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości lub bezpłatnym ogłoszenia w internecie.
18. Czy podejmował Pan w przeszłości jakiekolwiek działania mające na celu odpłatne zbycie nieruchomości, a jeżeli tak, to jakie to były działania? Zawarł Pan 28 maja 2019 r. z L.G.„(…)”, pośrednikiem nieruchomości, umowę pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Umowa obowiązywała do 27 maja 2020 r. i nie została przedłużona. Umowa nie przyniosła zakładanych rezultatów, tj. nie została złożona Panu jakakolwiek oferta przez klienta wskazanego przez pośrednika. Zgodnie z umową wynagrodzenie pośrednika miało zostać zapłacone wyłącznie w przypadku sprzedaży nieruchomości. Pośrednik nie otrzymał jakiegokolwiek wynagrodzenia od Pana.
19. Czy kiedykolwiek zatrudniał Pan pośredników nieruchomości celem znalezienia nabywcy gruntu? Tak.
20. Czy kiedykolwiek udzielał Pan pełnomocnictw innym osobom (podmiotom lub osobom fizycznym) do podejmowania jakichkolwiek działań związanych z nieruchomością, np. przygotowaniem jej do sprzedaży, uzyskaniem pozwoleń lub zaświadczeń, reprezentowaniem Pana w negocjacjach, wystąpieniem do urzędów, itp.? Jeżeli pełnomocnictwa takie były udzielane, wówczas prosimy o opisanie działań, jakie zostały podjęte przez pełnomocników na podstawie udzielonych pełnomocnictw. Nie.
21. Czy były kiedykolwiek zawierane umowy przedwstępne lub inne porozumienia dotyczące sprzedaży nieruchomości przez Pana? Nie.
22. Czy w ostatnich 10 latach dokonywał Pan jakichkolwiek transakcji na rynku nieruchomości? (kupno, sprzedaż, wynajem, itp.). a) Umowa z 6 października 2011 r. zawarta pomiędzy I. Z. (darczyńcą) i Z. Z. (obdarowanym) przed notariuszem (…) w przedmiocie darowizny udziałów w nieruchomości przy ul. (…), b) Umowa z 23 czerwca 2017 r. zawarta przed notariuszem M. Ł. pomiędzy I. Z. (wydzierżawiającym) i K. K. (dzierżawcą) w przedmiocie nieodpłatnej dzierżawy gruntu rolnego położonego w (…), obręb (…) nr ew. (…), c) Nabycie nieruchomości przy ul. (…) w (…) w drodze spadkobrania po matce W. Z. zgodnie z postanowieniem Sądu Rejonowego w (…) z 1 września 2018 r., sygn. akt (…).
Pytanie
Czy po sprzedaży nieruchomości będzie Pan podatnikiem VAT?
Pana stanowisko w sprawie
Pana zdaniem, nie będzie Pan płacił podatku VAT po ewentualnej sprzedaży nieruchomości.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawił Pan we wniosku, jest nieprawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) zwanej dalej ustawą:
Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Stosownie do treści art. 2 pkt 6 ustawy:
Ilekroć w dalszych przepisach jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).
Należy więc przyjąć, że w oparciu o definicję zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy, zbycie nieruchomości gruntowych (działek), traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 1 ustawy.
Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).
Wskazać należy, że nie każda czynność stanowiąca dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ustawy, bądź świadczenie usług zdefiniowane w art. 8 ustawy podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, ponieważ aby dana czynność podlegała opodatkowaniu tym podatkiem, musi być wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług.
Pojęcia „podatnik” i „działalność gospodarcza”, na potrzeby podatku od towarów i usług, zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy.
Według zapisu art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem „podatnik” tych wszystkich podmiotów, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Przy czym, w świetle przytoczonych wyżej przepisów, status podatnika podatku od towarów i usług wynika z okoliczności dokonania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem.
Dla ustalenia, czy osoba dokonująca transakcji sprzedaży nieruchomości jest podatnikiem podatku VAT istotne jest stwierdzenie, że prowadzi ona działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy.
Nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług ten, kto jako osoba fizyczna dokonuje okazjonalnych transakcji, za które nie jest przewidziana ściśle regularna zapłata oraz nie prowadzi zorganizowanej czy zarejestrowanej działalności gospodarczej. Dokonywanie określonych czynności incydentalnie, poza sferą prowadzonej działalności gospodarczej, nie pozwala na uznanie danego podmiotu za podatnika w zakresie tych czynności.
W tym miejscu należy zaznaczyć, że pojęcie „majątku prywatnego” nie występuje na gruncie analizowanych przepisów ustawy, jednakże wynika z wykładni art. 15 ust. 2 ustawy, w której zasadnym jest odwołanie się do treści orzeczenia TSUE w sprawie C-291/92 (Finanzamt Uelzen v. Dieter Armbrecht), które dotyczyło kwestii opodatkowania sprzedaży przez osobę będącą podatnikiem podatku od wartości dodanej, części majątku niewykorzystywanej do prowadzonej działalności gospodarczej, a służącej jej do celów prywatnych. „Majątek prywatny” to zatem taka część majątku danej osoby fizycznej, która nie jest przez nią przeznaczona ani wykorzystywana dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej. Ze wskazanego orzeczenia wynika zatem, że podatnik musi w całym okresie posiadania danej nieruchomości wykazywać zamiar wykorzystywania części nieruchomości w ramach majątku osobistego. Przykładem takiego wykorzystania nieruchomości mogłoby być np. wybudowanie domu dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Potwierdzone to zostało również w wyroku TSUE z 21 kwietnia 2005 r., sygn. akt C-25/03 Finanzamt Bergisch Gladbach v. HE, który stwierdził, że majątek prywatny to mienie wykorzystywane dla zaspokojenia potrzeb własnych.
W kwestii opodatkowania dostawy gruntów istotne jest, czy w świetle zaprezentowanego we wniosku opisu sprawy, w celu dokonania sprzedaży działki nr 1, podejmował Pan aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producenta, handlowca i usługodawcę w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, co skutkuje koniecznością uznania Pana za podmiot prowadzący działalność gospodarczą w rozumieniu tego przepisu, a więc za podatnika podatku od towarów i usług, czy też sprzedaż nastąpiła w ramach zarządu majątkiem prywatnym. Zwykłe nabycie lub sprzedaż rzeczy nie stanowi wykorzystywania w sposób ciągły majątku rzeczowego w celu uzyskania z tego tytułu dochodu jako, że jedynym przychodem z takich transakcji może być ewentualny zysk ze sprzedaży tej rzeczy.
Z orzeczenia TSUE z 15 września 2011 r. w sprawach połączonych Jarosław Słaby przeciwko Ministrowi Finansów (C-180/10) oraz Emilian Kuć i Halina Jeziorska-Kuć przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Warszawie (C-181/10) wynika, że czynności związane ze zwykłym wykonywaniem prawa własności nie mogą same z siebie być uznawane za prowadzenie działalności gospodarczej. Sama liczba i zakres transakcji sprzedaży nie mogą stanowić kryterium rozróżnienia między czynnościami dokonywanymi prywatnie, które znajdują się poza zakresem zastosowania Dyrektywy 2006/112/WE Rady, a czynnościami stanowiącymi działalność gospodarczą. Podobnie – zdaniem Trybunału – okoliczność, że przed sprzedażą zainteresowany dokonał podziału gruntu na działki w celu osiągnięcia wyższej ceny łącznej. Całość powyższych elementów może bowiem odnosić się do zarządzania majątkiem prywatnym zainteresowanego.
Inaczej jest natomiast – jak wyjaśnił Trybunał – w wypadku, gdy zainteresowany podejmuje aktywne działania w zakresie obrotu nieruchomościami, angażując środki podobne do wykorzystywanych przez producentów, handlowców i usługodawców w rozumieniu art. 9 ust. 1 akapit drugi Dyrektywy 2006/112/WE.
Zatem za podatnika należy uznać osobę, która w celu dokonania sprzedaży gruntów angażuje podobne środki wykazując aktywność w przedmiocie zbycia nieruchomości porównywalną do działań podmiotów zajmujących się profesjonalnie tego rodzaju obrotem, tj. działania wykraczające poza zakres zwykłego zarządu majątkiem prywatnym.
W rozumieniu powyższych twierdzeń pomóc mogą zapisy orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 29 października 2007 r., sygn. akt I FPS 3/07, w myśl którego formalny status danego podmiotu jako podatnika zarejestrowanego, a także okoliczność, że dana czynność została wykonana wielokrotnie lub jednorazowo, lecz z zamiarem częstotliwości nie mogą przesądzać o opodatkowaniu tej czynności bez każdorazowego ustalenia, czy w odniesieniu do konkretnej czynności podmiot ten występował w charakterze podatnika podatku VAT.
Z opisu sprawy wynika, że jest Pan jedynym właścicielem działki nr 1. Nabył ją Pan w celu prowadzenia działalności rolniczej. Nie prowadził Pan pozarolniczej działalności gospodarczej, natomiast prowadził gospodarstwo rolne do 2017 r.
Nie był Pan zarejestrowany jako podatnik podatku VAT. Do czasu przejścia na emeryturę posiadał Pan status rolnika ryczałtowego zwolnionego z podatku VAT.
W przeszłości działka była wykorzystywana w działalności rolniczej, uprawiał Pan rośliny.
Wynajął Pan część nieruchomości na potrzeby posadowienia banneru reklamowego (tablicy reklamowej) w latach: 1997-2009 firmie A., a następnie B., grudzień 2016 r. - sierpień 2017 r. z firmą C.
Złożył Pan dwa wnioski w marcu 2010 r. do Urzędu Miasta i Gminy (…) w przedmiocie sprzeciwu wobec zmiany przeznaczenia terenu, na którym znajduje się nieruchomość, na teren nieuciążliwych usług i nieuciążliwej produkcji oraz zamiaru ustanowienia strefy terenów zieleni izolacyjnej.
Przyszły nabywca gruntów zostanie znaleziony za pośrednictwem sąsiada, z którym przyszły Kupujący nawiąże kontakt za pomocą numeru telefonicznego podanego na ogłoszeniu o sprzedaży nieruchomości lub bezpłatnym ogłoszeniu w internecie.
Sprzedający zawarł 28 maja 2019 r., umowę pośrednictwa sprzedaży nieruchomości. Umowa obowiązywała do 27 maja 2020 r. i nie została przedłużona. Umowa nie przyniosła zakładanych rezultatów, tj. nie została Panu złożona jakakolwiek oferta przez klienta wskazanego przez pośrednika. W ostatnich 10 latach dokonywał Pan transakcji na rynku nieruchomości, tj. a) Umowa z 6 października 2011 r. zawarta pomiędzy I. Z. (darczyńcą) i Z. Z. (obdarowanym) przed notariuszem M. Ł., w przedmiocie darowizny udziałów w nieruchomości przy ul. (…), b) Umowa z 23 czerwca 2017 r. pomiędzy I. Z. (wydzierżawiającym) i K. K. (dzierżawcą) w przedmiocie nieodpłatnej dzierżawy gruntu rolnego położonego w (…), obręb (…) nr ew. (…), c) Nabycie nieruchomości przy ul. (…) w (…) w drodze spadkobrania po matce W. Z.
Pana wątpliwości dotyczą kwestii czy w związku ze sprzedażą działki nr 1 będzie Pan podatnikiem podatku VAT.
Przy tak przedstawionym opisie sprawy, należy ustalić, czy planowana transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zatem należy przeanalizować całokształt działań, jakie podjął Pan w odniesieniu do działki będącej przedmiotem planowanej sprzedaży i ustalić, czy w odniesieniu do opisanej czynności, będzie Pan spełniał przesłanki do uznania Pana za podatnika podatku od towarów i usług.
W rozpatrywanej sprawie należy zwrócić uwagę, że zawarł Pan umowę najmu części Nieruchomości przeznaczonej do sprzedaży.
Na podstawie art. 659 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.) :
Przez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz.
Stosownie do art. 659 § 2 ww. Kodeksu cywilnego:
Czynsz może być oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.
Tak więc najem stanowi umowę dwustronnie zobowiązującą i wzajemną nakładającą na strony – zarówno wynajmującego jak i najemcę – określone przepisami obowiązki.
W kontekście niniejszej sprawy należy zwrócić uwagę na treść zdania drugiego definicji pojęcia „działalność gospodarcza”, w której mówi się o wykorzystywaniu m.in. towarów w sposób ciągły do celów zarobkowych. Zatem czerpanie dochodów ze składnika majątku wskazuje na prowadzenie działalności gospodarczej. Takie wykorzystywanie towarów ma miejsce poprzez oddanie ich w stosunki obligacyjne (najem, dzierżawa, leasing itp.).
W konsekwencji, najem nieruchomości stanowi odpłatne świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na mocy przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Najem wypełnia zatem określoną w art. 15 ust. 2 ustawy definicję działalności gospodarczej, bez względu na to, czy jest prowadzona w ramach działalności gospodarczej, czy jako odrębne źródło przychodu w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Podkreślić należy, że najem działki stanowi odpłatne świadczenie usług, a zawarcie umowy najmu powoduje wyłączenie nieruchomości z majątku osobistego. Taki sposób wykorzystania działki przez Pana spowodował, że jest ona wykorzystywana w prowadzonej przez Pana działalności gospodarczej, a nie wyłącznie w ramach majątku osobistego. Tym samym dostawa działki będącej przedmiotem wniosku, nie będzie dokonana w ramach zbycia Pana majątku osobistego, ale jako majątek wykorzystywany przez Pana w działalności gospodarczej.
Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, że sprzedaż działki nr 1 stanowić będzie dostawę dokonaną przez Pana w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy.
Tym samym w odniesieniu do sprzedaży działki, będzie Pan działał jako podatnik podatku VAT, o którym mowa w art. 15 ust. 1 ustawy, a czynność dostawy Nieruchomości (działki nr 1), będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatna dostawa towarów na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 1 ustawy.
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Pan przedstawił i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
‒ Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Pana sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosuje się Pan do interpretacji.
‒ Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1) z zastosowaniem art. 119a;
2) w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3) z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Ma Pan prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w (…). Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
‒ w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
‒ w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2021 r. poz. 1540 ze zm.).