Temat interpretacji
Prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z budową budynku usługowo-handlowego usytuowanego na gruncie stanowiącym odrębną własność Wspólniczki Spółki, przekazanym w nieodpłatne użytkowanie na rzecz Spółki.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług – jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 29 listopada 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od wydatków poniesionych przez Spółkę w związku z budową budynku usługowo-handlowego usytuowanego na gruncie stanowiącym odrębną własność Wspólniczki Spółki, przekazanym w nieodpłatne użytkowanie na rzecz Spółki. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 30 stycznia 2023 r. (wpływ 31 stycznia 2023 r. oraz 1 lutego 2023 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Są Panie wspólniczkami 2-osobwej Spółki Cywilnej.
Wspólnikami Spółki Cywilnej są:
-(…) – udział (…),
-(…) – udział (…).
Spółka jest czynnym podatnikiem od towarów i usług.
Wspólniczka (…) (dalej Wspólniczka) jest właścicielką działki gruntu nr (…) o powierzchni (…) ha w części zabudowanej położonej w (…).
Do Spółki Cywilnej Wspólniczka zamierza przekazać na podstawie umowy użyczenia wydzieloną część niezabudowanej działki nr (…) gruntu o powierzchni (…) m2 do nieodpłatnego używania. Na niezabudowanej części ww. działki Wspólniczka zamierza wnieść do Spółki w ramach nieodpłatnego używania – natomiast jako Wspólniczki Spółki Cywilnej zamierzają Państwo ponieść nakłady o charakterze inwestycyjnym polegającym na budowie budynku usługowo-handlowego z przeznaczeniem na działalność gastronomiczną Spółki cywilnej. Ponadto, Spółka prowadzi działalność gastronomiczną pod nazwą i adresem:
(…)
Przedmiotem działalności Spółki Cywilnej są usługi gastronomiczne w zakresie przygotowania, podawania napojów, oraz usługi cateringowe.
W celu uściślenia powyższych informacji wnoszą Państwo o przyjęcie:
1.Prace związane z budową budynku usługowo-handlowego jako wspólnicy Spółki Cywilnej zamierzają Państwo rozpocząć pod koniec miesiąca (…) r.
2.Po wybudowaniu budynku, Spółka Cywilna będzie nieodpłatne używała wydzieloną część działki (...) stanowiącej własność Wspólniczki na podstawie umowy użyczenia.
3.Pozwolenie na budowę pierwotnie będzie wydane na nazwisko właścicielki gruntu, tj. Wspólniczki.
Po uzyskaniu pozwolenia na budowę na Wspólniczkę – zostanie złożony przez Wspólniczki wniosek o przeniesienie decyzji pozwolenia na budowę na Spółkę Cywilną.
Przeniesienie pozwolenia na budowę polegać będzie na tym, że Wspólniczka jako właścicielka gruntu wyrazi zgodę na przeniesienie pozwolenia na budowę przez Spółkę Cywilną, a Spółka oświadczy, ze decyzję przyjmuje z jej wszystkimi zapisami i uzgodnieniami.
W celu skutecznego dokonania przeniesienia decyzji pozwolenia na budowę na Spółkę konieczne będzie oświadczenie wspólników Spółki o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w oparciu o umowę użyczenia.
4.Wybudowany budynek usługowo-handlowy zostanie zaklasyfikowany do Klasyfikacji Środków Trwałych (…).
5.Wybudowany budynek nie będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości materialnych i prawnych.
6.Budynek zostanie wybudowany na gruncie stanowiącym własność Wspólniczki i z tego względu nie będzie stanowić inwestycji w obcym środku trwałym.
Po wybudowaniu budynku usługowo-handlowego jako Wspólnicy zamierzają Państwo przenieść miejsce prowadzenia Państwa działalności gastronomicznej do nowo wybudowanego budynku usługowo-handlowego w (…) – kontynuując pod nowym adresem prowadzoną działalność w formie Spółki cywilnej.
Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu sprawy.
W związku z koniecznością uzupełnienia wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, poniżej przedstawia się przeformułowane informacje niezbędne do wskazania, że Wnioskodawcą w złożonym wniosku jest (…) – (...) celem odniesienia się wyłącznie do sytuacji prawnopodatkowej Spółki Cywilnej.
1.Spółka Cywilna wykorzystuje towary i usługi nabywane w związku z budową budynku usługowo-handlowego, tj. do czynności:
a)opodatkowanych podatkiem od towarów i usług polegających na świadczeniu usług gastronomicznych, w zakresie przygotowywania napojów i usług cateringowych i sprzedaży towarów, jak niżej:
(…);
b)zwolnionych od podatku od towarów i usług – sprzedaż towarów i usług nie występuje,
c)niepodlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług – sprzedaż towarów i usług nie występuje.
2.Faktury dokumentujące zakupy towarów i usług związane z budową budynku usługowo-handlowego zostaną wystawione na nazwę i NIP Spółki Cywilnej.
3.Spółka Cywilna poniesie nakłady inwestycyjne na budowę budynku usługowo-handlowego, które będą sfinansowane z rachunku bankowego Spółki Cywilnej.
4.Inne podmioty nie będą ponosić nakładów na budowę budynku usługowo-handlowego, dlatego nie zaistnieją przesłanki co do podstawy prawnej wykorzystywania ww. nakładów w działalności Spółki.
5.W rezultacie poniesionych przez Spółkę Cywilną nakładów inwestycyjnych na budowę budynku usługowo-handlowego dojdzie do wytworzenia nieruchomości, o którym mowa w art. 2 ust. 14a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) zwanej dalej ustawą. Poniesione nakłady inwestycyjne przyczynią się do powstania (wybudowania) budynku usługowo-handlowego, w którym Spółka będzie prowadzić opodatkowaną działalność, o której mowa w pkt 1 a).
6.Budynek usługowo-handlowy zostanie wybudowany na gruncie stanowiącym odrębną własność Wspólniczki będącej jednocześnie Wspólniczką Spółki Cywilnej – zatem, w ocenie Spółki Cywilnej, poniesione nakłady nie powinny stanowić inwestycji w obcym środku trwałym, czy też wpisane do ewidencji środków trwałych. Ponadto zgodnie z zasadą – superficies solo cedit [łac.], zasada prawa rzymskiego, wg której budowle, urządzenia i rośliny trwale związane z gruntem należą do właściciela gruntu, zatem to co zostaje wzniesione na gruncie, dzieli los tego gruntu. W takim wypadku wybudowana przez Spółkę nieruchomość stanowiłaby własność tylko tego wspólnika, który jest właścicielem ziemi – w tym przypadku Wspólniczki. Z powyższych względów, w ocenie Spółki Cywilnej, budynek usługowo-handlowy nie może zostać wpisany do ewidencji środków trwałych.
Pytanie
Czy Spółka jako czynny podatnik VAT ma prawo odliczyć podatek naliczony VAT od nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie budynku usługowo-handlowego, służących sprzedaży opodatkowanej z tytułu prowadzonej działalności gastronomicznej polegającej na przygotowywaniu i podawaniu napojów oraz dostarczaniu żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering)?
Państwa stanowisko w sprawie
Spółki Cywilna ma prawo odliczyć w składanych deklaracjach JPK_V7 podatek naliczony VAT.
W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jak stanowi ust. 10 przytoczonego przepisu, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych lub importowanych przez podatnika towarów i usług powstał obowiązek podatkowy u sprzedawcy. Biorąc za podstawę powyższe, Spółka Cywilna jako zarejestrowany, czynny podatnik VAT będzie miała prawo odliczenia podatku naliczonego od poniesionych wydatków na budowę budynku usługowo-handlowego.
Ocena stanowiska
Stanowisko, które przedstawili Państwo we wniosku – jest prawidłowe.
Uzasadnienie interpretacji indywidualnej
Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W świetle tego przepisu:
W zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Na mocy art. 86 ust. 2 pkt 1 ustawy:
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu:
a)nabycia towarów i usług,
b)dokonania całości lub części zapłaty przed nabyciem towaru lub wykonaniem usługi.
Jak wynika z powyższego, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.
Podkreślić ponadto należy, że ustawodawca zapewnił podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym:
Nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne, w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wskazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.
Jak stanowi art. 88 ust. 4 ustawy:
Obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 7.
Zgodnie z powyższą regulacją z prawa do odliczenia podatku skorzystać mogą wyłącznie podatnicy, którzy są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni.
Zatem, aby podmiot mógł skorzystać z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z dokonanym nabyciem towarów i usług, w pierwszej kolejności winien spełnić przesłanki umożliwiające uznanie go – dla tej czynności – za podatnika podatku od towarów i usług, działającego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.
W świetle postanowień art. 15 ust. 1 ustawy:
Podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Stosownie do treści art. 15 ust. 2 ustawy:
Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Z przepisów powołanych powyżej wynika, że warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Przepisy ustawy nie precyzują jednak, jaki związek musi istnieć pomiędzy zakupami a sprzedażą, żeby podatnik mógł skorzystać z prawa do odliczenia. Związek ten może być bezpośredni lub pośredni.
Związek bezpośredni występuje wówczas, gdy nabywane towary i usługi służą dalszej odsprzedaży lub też w bezpośredni sposób wiążą się z czynnościami opodatkowanymi wykonywanymi przez podatnika. Natomiast o związku pośrednim mówimy wtedy, gdy ponoszone wydatki wiążą się z całokształtem funkcjonowania podmiotu, a więc w sposób pośredni wiążą się z działalnością gospodarczą i z osiąganymi przychodami.
Aby wskazać, czy określone zakupy mają związek pośredni musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy między dokonanymi zakupami towarów i usług a powstaniem opodatkowanego obrotu. Pośredni związek dokonanych zakupów z działalnością gospodarczą występuje wówczas, gdy zakup towarów i usług nie przyczynia się bezpośrednio do uzyskania przychodu, lecz poprzez wpływ na ogólne funkcjonowanie przedsiębiorstwa jako całości, przyczynia się do generowania przez podmiot obrotu opodatkowanego VAT.
Wątpliwości Państwa dotyczą kwestii, czy Spółka ma prawo odliczyć podatek naliczony VAT od nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie budynku usługowo-handlowego, służących sprzedaży opodatkowanej z tytułu prowadzonej działalności gastronomicznej polegającej na przygotowywaniu i podawaniu napojów oraz dostarczaniu żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering).
Jak wskazano wyżej, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Przy czym ustawodawca nie precyzuje, w jakim zakresie i w jaki sposób towary i usługi muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, aby pozwoliło to podatnikowi na odliczenie podatku naliczonego. Związek dokonywanych zakupów z działalnością podatnika może mieć zatem charakter pośredni lub bezpośredni.
Z treści złożonego wniosku wynika, że do Spółki cywilnej Wspólniczka zamierza przekazać na podstawie umowy użyczenia wydzieloną część niezabudowanej działki nr (...) do nieodpłatnego używania. Na niezabudowanej części ww. działki, Wspólniczka zamierza wnieść do Spółki w ramach nieodpłatnego używania – natomiast jako Wspólniczki Spółki Cywilnej zamierzają Państwo ponieść nakłady o charakterze inwestycyjnym polegającym na budowie budynku usługowo-handlowego z przeznaczeniem na działalność gastronomiczną Spółki Cywilnej. Spółka Cywilna wykorzystuje towary i usługi nabywane w związku z budową budynku usługowo-handlowego do czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług polegających na świadczeniu usług gastronomicznych, w zakresie przygotowywania napojów i usług cateringowych i sprzedaży towarów. Faktury dokumentujące zakupy towarów i usług związanych z budową budynku usługowo-handlowego zostaną wystawione na nazwę i NIP Spółki Cywilnej. Spółka Cywilna poniesie nakłady inwestycyjne na budowę budynku usługowo-handlowego, które będą sfinansowane z rachunku bankowego Spółki Cywilnej. W rezultacie poniesionych przez Spółkę Cywilna nakładów inwestycyjnych na budowę budynku usługowo-handlowego dojdzie do wytworzenia nieruchomości, o którym mowa w art. 2 ust. 14a ustawy.
W przedmiotowej sprawie zachodzi zatem związek przyczynowo-skutkowy między wydatkami poniesionymi przez Spółkę na budowę budynku usługowo-handlowego, wybudowanego na gruncie przekazanym w nieodpłatne używanie przez Wspólniczkę na rzecz Spółki, a czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług wykonywanymi przez Spółkę w ramach działalności gospodarczej polegającej na przygotowywania napojów i usług cateringowych i sprzedaży towarów. Daje to podstawę do dokonania odliczeń podatku naliczonego przy ponoszeniu wydatków na budowę Inwestycji.
W związku z powyższym, Spółka będzie miała prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na budowę budynku usługowo-handlowego. Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek określonych w art. 88 ustawy.
Podsumowując, Spółka jako czynny podatnik VAT ma prawo odliczyć podatek naliczony VAT od nakładów inwestycyjnych poniesionych na wybudowanie budynku usługowo-handlowego, służących sprzedaży opodatkowanej z tytułu prowadzonej działalności gastronomicznej polegającej na przygotowywaniu i podawaniu napojów oraz dostarczaniu żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering). Prawo to będzie przysługiwało pod warunkiem niezaistnienia przesłanek negatywnych, o których mowa w art. 88 ustawy.
Tym samym Państwa stanowisko należało uznać za prawidłowe.
Dodatkowe informacje
Informacja o zakresie rozstrzygnięcia
Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego, które Państwo przedstawili i stanu prawnego, który obowiązuje w dniu wydania interpretacji.
Należy zauważyć, że zgodnie z art. 14b § 3 Ordynacji podatkowej, składający wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej obowiązany jest do wyczerpującego przedstawienia zaistniałego stanu faktycznego albo zdarzenia przyszłego. Organ jest ściśle związany przedstawionym we wniosku stanem faktycznym (opisem zdarzenia przyszłego).
Zainteresowany ponosi ryzyko związane z ewentualnym błędnym lub nieprecyzyjnym przedstawieniem we wniosku opisu stanu faktycznego (zdarzenia przyszłego). Interpretacja indywidualna wywołuje skutki prawnopodatkowe tylko wtedy, gdy rzeczywisty stan faktyczny sprawy będącej przedmiotem interpretacji pokrywał się będzie ze stanem faktycznym (oraz z opisem zdarzenia przyszłego) podanym przez Wnioskodawcę w złożonym wniosku. Wydając niniejsza interpretację oparto się w szczególności na informacji, że towary i usługi nabywane w związku z budową budynku usługowo-handlowego będą wykorzystywane przez Spółkę do czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego we wniosku opisu sprawy, udzielona odpowiedź traci swą aktualność.
Jednocześnie należy podkreślić, że niniejsza interpretacja została wydana na podstawie przedstawionego we wniosku opisu sprawy co oznacza, że w przypadku gdy w toku postępowania podatkowego, kontroli podatkowej, kontroli celno-skarbowej zostanie określony odmienny stan sprawy, interpretacja nie wywoła w tym zakresie skutków prawnych.
Nadmienia się, że w niniejszej interpretacji udzielono odpowiedzi tylko w zakresie zadanego pytania w przedmiocie podatku od towarów i usług. Inne kwestie nieobjęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa – rozpatrzone. W szczególności niniejsza interpretacja nie rozstrzyga w zakresie ustalenia poprawności zakwalifikowania ponoszonych nakładów na budowę budynku usługowo-handlowego jako środek trwały i konieczności wprowadzenia budynku do ewidencji środków trwałych Spółki.
Pouczenie o funkcji ochronnej interpretacji
·Funkcję ochronną interpretacji indywidualnych określają przepisy art. 14k-14nb ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.). Interpretacja będzie mogła pełnić funkcję ochronną, jeśli: Państwa sytuacja będzie zgodna (tożsama) z opisem zdarzenia przyszłego i zastosują się Państwo do interpretacji.
·Zgodnie z art. 14na § 1 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n Ordynacji podatkowej nie stosuje się, jeśli stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe będące przedmiotem interpretacji indywidualnej jest elementem czynności, które są przedmiotem decyzji wydanej:
1)z zastosowaniem art. 119a;
2)w związku z wystąpieniem nadużycia prawa, o którym mowa w art. 5 ust. 5 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług;
3)z zastosowaniem środków ograniczających umowne korzyści.
·Zgodnie z art. 14na § 2 Ordynacji podatkowej:
Przepisów art. 14k-14n nie stosuje się, jeżeli korzyść podatkowa, stwierdzona w decyzjach wymienionych w § 1, jest skutkiem zastosowania się do utrwalonej praktyki interpretacyjnej, interpretacji ogólnej lub objaśnień podatkowych.
Pouczenie o prawie do wniesienia skargi na interpretację
Mają Państwo prawo do zaskarżenia tej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Zasady zaskarżania interpretacji indywidualnych reguluje ustawa z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 329 ze zm.; dalej jako „PPSA”).
Skargę do Sądu wnosi się za pośrednictwem Dyrektora KIS (art. 54 § 1 PPSA). Skargę należy wnieść w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia interpretacji indywidualnej (art. 53 § 1 PPSA):
·w formie papierowej, w dwóch egzemplarzach (oryginał i odpis) na adres: Krajowa Informacja Skarbowa, ul. Teodora Sixta 17, 43-300 Bielsko-Biała (art. 47 § 1 PPSA), albo
·w formie dokumentu elektronicznego, w jednym egzemplarzu (bez odpisu), na adres Elektronicznej Skrzynki Podawczej Krajowej Informacji Skarbowej na platformie ePUAP: /KIS/SkrytkaESP (art. 47 § 3 i art. 54 § 1a PPSA).
Skarga na interpretację indywidualną może opierać się wyłącznie na zarzucie naruszenia przepisów postępowania, dopuszczeniu się błędu wykładni lub niewłaściwej oceny co do zastosowania przepisu prawa materialnego. Sąd jest związany zarzutami skargi oraz powołaną podstawą prawną (art. 57a PPSA).
Podstawa prawna dla wydania interpretacji
Podstawą prawną dla wydania tej interpretacji jest art. 13 § 2a oraz art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2651 ze zm.).